Komentáře a diskuze

 • Marek 5. 8. 2021 v 20:38 k KomentujemeJá jsem byl včera v hospodě v Kylešovicích na kofole a tam měli naladěno jisté německé internetové rádio, jejíž název...
 • Míra 5. 8. 2021 v 17:53 k KomentujemeZ tlampačů na trávnících termálních lázní Sárvár vyhrává jakési Sárvár Rádió 96,5. Hraje pop-dance-rock i maďarské kousky....
 • LiborV 5. 8. 2021 v 16:34 k KomentujemeObčas se tu píše o zaslechnutí menšinových rádií na veřejnosti. Dnes v pražské lince 240 Classic Praha, v čekárně u...
 • PVo 5. 8. 2021 v 11:16 k KomentujemePodle dat z Radioprojektu se rozděluje přes 1,5mld korun (za rok 2017 jestli si dobře vzpomínám) Ty připomínky jdou napříč...
 • JM. 5. 8. 2021 v 09:44 k KomentujemeMě fascinuje, kolik lidí tady stále věří Radioprojektu a bere ta čísla za reálná. Pokud sledujete rozhlasový trh, tak vám...
 • PVo 4. 8. 2021 v 22:08 k KomentujemeZaujalo mě že 10,6% posluchačů rádio poslouchá i přes DAB to by při jiném údaji o týdenní poslechovosti 82,6% z...
 • PVo 4. 8. 2021 v 16:36 k KomentujemeTabulku jen 10 rádii s % věrných posluchačů nelze takto hodnotit protože nevíš jestli Impus má 84% nebo 48% věrných...
 • Oviradio.cz 4. 8. 2021 v 16:13 k KomentujemeKoncem listopadu v fmlistu, v půlce dubna v db ČTÚ, anténa na místě, odhadem do čtyř týdnů on air. "Gottwaldov"...
 • Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty 4. 8. 2021 v 15:58 k KomentujemeKdy se Zlín 101,8 objevil v databázi ČTÚ netuším, ale v databázi FMlist, kde se frekvence objeví zpravidla dříve, je...
 • Václav 4. 8. 2021 v 15:54 k KomentujemeAno ale v závěru prezentace je že z Impulsu na F1 přešlo o 4 tis posluchačů víc než obráceným směrem,...
 • Poslouchac 4. 8. 2021 v 15:26 k KomentujemeDocela me fascinuje ten postupny propad Frekvence 1.
 • PVo 4. 8. 2021 v 14:16 k KomentujemeUž jsou výsledky za 1+2 kvartál - dost rádií je na minimu od zahájení Radioprojektu (od 2006) https://www.median.eu/cs/wp-content/uploads/docs/RP_prez...

Články

Radiorok dvajedenáct

Oviradio 2011Uplynulý rok 2011 sestává z drobných událostí a změn, ve většině případů pozitivních. Stanice Praha se stala Dvojkou, město Praha a střední Čechy se dočkaly nové stanice na FM a řádného vysílání v T-DAB, Olomoucko má naopak o jednu stanici méně. Český rozhlas dostal znovu regulérního šéfa a z nuly na moderátora roku se vyšvihl herec Jiří Pomeje.

První významnou událostí roku byly programové změny stanice Český rozhlas 2 – Praha, která se začala identifikovat jako Dvojka, přestože stále nejde o oficiální název. Od konce ledna se prezentuje jako „rodinná“ stanice. Naopak slovo Praha se stále vyskytuje v názvu zahraničního vysílání Český rozhlas 7 – Radio Praha. Tato stanice od února již nevysílá na krátkých vlnách, pásmu z dnešního pohledu značně archaickém.

Ve stejném měsíci rozšířilo své vysílání na 8:00 – 18:00 h zpravodajské Rádio Česko. Nikoli však na VKV frekvencích. Na nich stále vysílá ve skromném rozsahu společně s držitelem licence BBC World Service. Právě BBC v květnu obdrželo novou licenci opravňující k vysílání až do roku 2025. Je třeba zmínit, že opodstatněnost vysílání zahraničních rozhlasů na VKV spolu s rozvojem internetu a dalších technologií významně klesá.

V únoru a březnu 2011 slavilo dvacáté výročí od oficiálního startu Radio 1. Protože před dvaceti lety byly udělovány první licence k soukromému vysílání, připadlo stejné jubileum na vícero pražských stanic, ale ne všechny jej připomínaly (např. Rádio Bonton). Řada tehdy vzniklých stanic zanikla. Mezi takové patřilo Radio Golem. Letos se na internetu objevilo velké množství záznamů jeho vysílání, takže i ti, kteří Golem nezažili, mají možnost poznat charakter jeho vysílání. Už 2. ledna oslavil dvacet roků v éteru také Český rozhlas Regina.

Olomoucký tandem Radio Haná a Radio Rubi v únoru převedl vysílací licence z majitelů-fyzických osob na právnické osoby (s. r. o.).

První jarní dny byly ve znamení stěhování Radia Ethno z Vinohrad na Výtoň. Tato událost byla podpořena tiskovými zprávami. Naopak bez jakéhokoliv vysvětlení o dva měsíce později rádio zrušilo pravidelnou moderaci. Od té doby jsou moderátoři slyšet naživo zcela výjimečně a spíše nahodile.

Drobné, ale nepřehlédnutelné přemístění provedlo krátce předtím rovněž Expresradio, a to v rámci areálu Anděl Media Centrum. Zrušeno bylo prosklené studio, ve kterém se mimo jiné natáčel Hřebejkův film Nestyda (v příběhu šlo ale o studio Frekvence 1).

Jarní kampaní „Složeno (z) klasiky“ se posluchačům připomnělo rádio Classic FM ze stejné mediální skupiny.

Od 1. dubna je v Praze a okolí dostupné digitální rozhlasové vysílání (T-DAB) v multiplexu společnosti TELEKO. Nabídka rádií se postupně rozrostla až na současných čtrnáct včetně takových perel jako je Radio Vaticana.

V dubnu se do pražského éteru vrátil populární rozhlasový seriál Doňa Mimoňa. Do programu jej zařadilo Radio Ethno. Stanice ovšem čelila řadě negativních ohlasů ze strany posluchačů, kterým do formátu rádia neseděl. Již v září se seriál vytratil z denního vysílání, v noci lze na něj narazit i nadále.

V polovině letních prázdnin byl řádným generálním ředitelem Českého rozhlasu zvolen Peter Duhan. Ohlásil ambiciózní reformu vysílacích okruhů, z níž je nejzajímavějším bodem stanice mluveného slova. Otazníky stále visí nad programem pro mladší, modernější publikum, které je veřejnoprávním médiem dlouhodobě přehlíženo.

S koncem července skončila mnohaletá existence Radia Apollo resp. Hitrádia Apollo. Olomoucké studio bylo zavřeno, na frekvenční síť byl nasazen program Hitrádia Orion z Ostravy s olomouckou a valašskou mutací. Olomoucká verze byla rozšířena na vysílač Praděd 88,1 MHz.

Na začátku října opustila stanice Český rozhlas 6 vilu v Dykově ulici v Praze a přesunula se za ostatními do vinohradské centrály.

11. října byla po mnoha letech oživena frekvence Benešov 89,3 MHz dobře slyšitelná na mnoha místech hlavního města. Vysílá na ní Rádio Sázava. Sídlo stanice je stejné jako v případě Ethna. Připravuje se druhé studio ve Vlašimi. Sázava zatím působí stejně amatérským a chudým dojmem jako její sesterská stanice s world music. Ve vysílání jsou dokonce slyšet recyklované jingly rádií Ethno a Limonádový Joe.

Rovněž 11. října byly vyhlášeny vůbec poprvé výsledky ankety Moderátor roku v rámci festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio. Cenu obdrželi Lucie Výborná (Český rozhlas 1 – Radiožurnál) a Jiří Pomeje (Frekvence 1).

V roce 2011 pokračovalo rozšiřování pokrytí některých pražských rádií. Tradičně velmi aktivní bylo Radio Beat, nové kmitočty spustily také např. Bonton a Kiss 98.

Postupně se zvětšuje dostupnost také v případě olomouckých stanic. Nejmladší místní zástupce Radio Haná SkyRock letos spustil vysílače Šumperk, Mohelnice a Boskovice. Vyskytují se ale nemalé problémy s jejich kvalitou.

16. prosince 2011 zemřel prezident Asociace provozovatelů soukromého vysílání Michal Zelenka, spolutvůrce někdejšího Radia Vox 101,5 FM.

 

Vyhlídky do roku 2012:

Po třech letech se v Praze objevil nový kmitočet Centrum Chodov 107,9 MHz/50 W. Vyhlédlo si ho Radio Dálnice, ale o frekvenci v licenčním klání projevilo zájem dalších devět stanic. Do konce roku 2011 o vítězi nebylo rozhodnuto. Patrně se tak stane začátkem nového roku. Dálnice by v každém případě měla s příchodem jara provést po dvou letech restart na znovuzískané síti dálničních vysílačů.

Opět lze spekulovat nad tím, zda nedojde ke změně majitele rádií Hey!, Expres a Classic FM. Pozornost si zaslouží vývoj v Radiu Ethno, které v roce 2011 značně stagnovalo a redukovalo.

Český rozhlas Dvojka vstupuje do nového roku posílen o dva lukrativní vysílače zasahující podstatnou část Moravy a Slezska (Kojál na Vyškovsku, Radhošť v Beskydech).

O čem píšete?
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments