Komentáře a diskuze

  • Tomáš z Mladé Boleslavi 22. 5. 2022 v 15:57 k KomentujemeTo nic nemění na tom, že jsou to stále samostatné stanice, které vysílají technicky non-stop z regionálního studia, i při...
  • Jirkas 22. 5. 2022 v 12:27 k KomentujemeKvalitni tuner da na vyber anebo preferuje stanici s lepsim datovym tokem.
  • jouda 22. 5. 2022 v 10:40 k KomentujemeMně to na tuneru bohužel automaticky přepisuje Classic Praha z muxu ČRa s příšerným zvukem.
  • Millhaus 22. 5. 2022 v 00:46 k KomentujemeNo to já vím,ale když hrají cca 15 hod a o víkendu 18 hodin z centrály,tak by to mohli spojit...
  • Oviradio.cz 21. 5. 2022 v 23:00 k KomentujemeZa čtyři roky se toho kolem festivalu eurodance hvězdiček 90s Explosion moc nezměnilo. Mediálním partnerem stále Evropa 2 a letošní...
  • GaN 21. 5. 2022 v 20:19 k KomentujemeUž jsem nad DAB+ lámal hůl (většinově kvalita pro vozidla, u CRo mnoho stanic se stejnou nabídkou po většinu dne),...
  • Jarda 21. 5. 2022 v 19:14 k Komentujemev děčíně je to jako hitradio contact, ale ustí, to už je north music, proto to tak je.
  • millhaus 21. 5. 2022 v 18:47 k KomentujemeTy hitradia by měly mít stejný kod abych to pořád nemusel přeladovat(Děčín-Ústí).A tak jsem to výřešil po svém,přestal jsem to...
  • jouda 21. 5. 2022 v 10:39 k KomentujemeJj, modulace opakovaně vypadávala už při příchodu a přechodu fronty a úplný výpadek modulace nastal ve 23:07.
  • Oviradio.cz 21. 5. 2022 v 10:10 k KomentujemeRadiožurnál Sport má dnes 1. narozeniny. V prvním měření poslechovosti měl 9 tisíc týdně, v dalším už 16 tisíc, což...

Články

Radio Haná vysílá už tři desítky let a spouští třetí stanici

Radio Haná 95,6
Historické logo Radia Haná

Boom soukromých rozhlasových stanic nastal v Československu od podzimu 1991. V éteru střední Moravy se nové broadcastingové možnosti projevily s půlročním zpožděním. Zatímco v Praze, Plzni, Ostravě či Brně se již nějakou chvíli nestátně vysílalo, obyvatelé Olomouce si museli počkat až do května 1992. Tehdy si zakladatel rádia Pavel Foretník splnil přání vybudovat nezávislou rozhlasovou stanici. Název „Haná“ byl podle něj jednoznačnou volbou, za vzor přitom nesloužila žádná konkrétní stanice. Již před rokem 1989 v Olomouci rozhlasové studio existovalo, ale pouze jako pobočka státní regionální stanice v Brně, později v Ostravě (na FM frekvenci Olomouc – Radíkov 104,3 MHz). Prvním samostatným lokálním vysílačem tak bylo Radio Haná na 95,6 MHz se sídlem na Dolním náměstí 25 v Olomouci.

V časopise DX Revue v červnovém čísle roku 1992 vyšla krátká zpráva:

Podle vzpomínek Pavla Foretníka byli mezi prvními moderátory nadšenci, kteří o rádiu nevěděli téměř nic. Na Hané kromě jiných vysílal moderátor s příhodným příjmením Jiří Hanák. Soukromé rádio, to je především hudba a v porevoluční době to byla skvělá příležitost, jak dostat k posluchačům prakticky vše. Zakladatel Hané popsal její původní hudební profil jednoduše: Hrálo se všechno, co se v té době nehrálo. První odvysílanou skladbou se stal Your Song od Eltona Johna. V té době už přes dvacet let stará nahrávka.

Tehdejší hudební záběr byl opravdu široký, rock i pop, nové tituly i oldies. Dlouholetá moderátorka Martina „Queetko“ Procházková a programový ředitel Marek Berger připomněli, že se ve vysílání často točily například The Cure – Friday I’m in Love, Tichá dohoda – Kotva a kříž, Manic Street Preachers – Motorcycle Emptiness, Wanastowi Vjecy – Sbírka zvadlejch růží, ale také Dr. Alban, Metallica, U2 nebo ABBA. Mimořádně populární byla na Radiu Haná valašskomeziříčská kapela Mňága a Žďorp. S písní Ne, teď ne! bodovala celý rok (od května 1992 do května 1993) ve staniční hitparádě. Haná jeden čas vysílala dokonce i metalový speciál.

S odstupem devíti měsíců od Hané se v olomouckém éteru objevilo Radio Rubi 99,6 se sídlem v Uničově. S Radiem Haná spolupracovalo zejména v technické oblasti. Výsledkem kooperace bylo společné vysílací zařízení na kopci Jedová u Pohořan, odkud Haná na pozměněném kmitočtu 92,3 a s jen lehce poupraveným logem vysílá dodnes. V regionu se postupně spouštěla další privátní rádia, ale časem všechna zanikla s výjimkou rozhlasového domu Radia Haná plus krajského studia veřejnoprávního rozhlasu, kam z „privátů“ směřovalo mnoho moderátorů a redaktorů.

K hlavnímu „popovému“ programu Radio Haná přibyla již v roce 2009 rocková mutace Radio Haná SkyRock, dnes dostupná i v Praze a středu Čech v DAB. Tým kolem Pavla Foretníka odhaduje její poslechovost na 15 procent z hodnot Radia Haná.

Ke třicátým narozeninám si tvůrci Hané nadělili dárek v podobě nového městského Radia Metropole s frekvencí jen o 0,3 MHz nižší než v případě nejstaršího programu *_HANA_*. Termín startu je zítra 7. května za pět minut dvanáct. Podle autora projektu Marka Bergera je nový program určen všem, co jsou mladí duchem a mají rádi energické melodické věci. Metropoli se na webu Oviradio.cz budeme věnovat samostatně.

Na otázku proč by posluchači na Olomoucku měli dát přednost místním stanicím před těmi z Prahy, duchovní otec Radia Haná Foretník zareagoval: Žádná přednost neexistuje. Každý má poslouchat, co se mu líbí. Proto se snažíme, abychom přinášeli dobré programy.

O čem píšete?
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments