Komentáře a diskuze

  • frkotou 29. 1. 2020 v 20:14 k KomentujemeJen malý postřeh. Černá Hora a Faktor to na FB neuvádí.
  • Michal 29. 1. 2020 v 18:44 k KomentujemeParáda, jen tak dál. Ještě zbývá spustit pět kousků a pak by se pomalu mohli vrhnout na R1. :-) Nechce...
  • PPK, JIDXC 29. 1. 2020 v 18:13 k KomentujemeCountry Břeclav 92.4 (16.1.) Boskovice 101.1 (24.1.) a VelMez 91.6 (29.1.) ;)
  • frkotou 29. 1. 2020 v 14:54 k KomentujemeHitrádia už upozorňují na nový program 12 - 15 na svém Facebooku.
  • Jirka 28. 1. 2020 v 21:43 k 10 zajímavostí, které jste možná nevěděli o FM rádiích v PrazeNapsal si to uplne spatne a jeste to skatulkovani.. uf.
  • Michal 28. 1. 2020 v 19:38 k KomentujemeBoskovice 101,1 on-air.

Články

První obecní VKV rozhlas je skutečností aneb Jak jsem nechytil Rádio Luže

První obecní FM vysílání v České republice v uplynulých dnech odstartovalo. Městečko Luže u Chrudimi ve východních Čechách provozuje Rádio Luže 93,2 MHz. Zkušební vysílání probíhá z půdy nevysoké budovy radnice, nemá proto velký dosah. Dostalo se mu však poměrně zajímavé pozornosti velkých médií včetně Televizních novin TV Nova. Od stanice čekejme hudebně nevyprofilované vysílání „od Bacha po Vlacha“ vytvářené na koleně místními nadšenci z okruhu městského úřadu a podporované lokálními patrioty, kterým bude vlastně jedno, co rádio bude vysílat, hlavní je, že se tak bude dít přímo z jejich maloměsta a uslyší tam své známé. V tuzemsku lze najít ještě jednu podobnou ministanici, Radio R v Mokré-Horákově u Brna, to je ale provozováno soukromou osobou, nikoliv municipalitou.

Anténa by měla být ve finále na kopci Chlumek na poutním chrámu Panny Marie, který je dominantou regionu. Testoval jsem aktuální pokrytí ve vlaku mezi Pardubicemi a Chocní. V dané lokalitě je velmi silně přítomné na 93,3 Radio Proglas z Pradědu, poměrně výrazný je zde i Radiožurnál z Mezivrat na 93,1. Aby toho nebylo málo, přímo na 93,2 občas prosákne i Dwójka polského rozhlasu. Rádio Luže jsem tedy vůbec nezachytil. Po přesunu na kostel tam se 100 watty výkonu zřejmě slyšet bude, ale kolize s uvedenými vysílači značně ořeže územní potenciál rádia.

8
Komentáře

7 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Ferda

Teď jsem to ještě zkoušel na velký tuner Sony SE-ST 700 a jde to jak z praku a to jak na dipól co jsem držel v pokoji u rádia v ruce, tak na vertikální dipól na střeše. Obojí načetlo RDS a hrálo ve stereo.

Ferda

Včera jsem to slyšel a viděl ve zpravodajství VčTV a tak teď pátrám po podrobnostech. Zaujala mě Vaše diskuse o tom, že to nejde moc chytit.Hned jsem šel do garáže v Pardubicích a vyzkoušel jsem to na autorádiu ve Fordu.Chytil jsem to na první pokus, i když musím přiznat, že snad jen díky uchu cvičenému na podobné případy. Ale srovnal bych to s příjmem Country Radia, když ještě nebylo v Pardubicích, ale jen v Kutné Hoře nebo v Hradci.Předpokládám, že se příjem zlepší hned jak vyjedu z garáže, protože na ulici chytím bez problémů i ČRo Brno, ale v garáži ne.Pro dobrý příjem je nutný citlivější přijímač s malou šířkou pásma, 80-100 kHz, což asi žádný „kapesní“ stroj nezvládá. Ovšem s anténou na střeše baráku a stolním rádiem si myslím, že to bude v Pardubicích brnkačka.

Davide a LV, narážíte na projetky broadcasterů, resp. frekvence, které byly konkurenčními subjekty zasouzeny. Díky předběžnému opatření na nich bylo přerušeno vysílání, nebo nebylo spuštěno vůbec. Musíme všici počkat, až se vleklé soudní pře rozhodnou, pak bude něco jasné a vysílání se rozběhne. Snad. Zatím s Orchidejí a Pigy nic pozitivního…

David

pokračování: Stejný případ u stanic Krokodýl, GAMA radio a Kiss 98.
Gama a Kiss zabojovali, tak jim byla přidělena frekvence jiná (Gama 92,0 Kiss 97,1)

David

LV: Stejný problém máme zde v Děčíně s 92.7 FM. Frekvence byla přidělena v létě 2012 Lagardére a jejímu dětskému PIGY rádiu. Stanice dodnes nespustila vysílání (a nejspíš ani nespustí), ale frekvence je stále jejich.

O tuto frekvenci se ucházelo například brněnské FREE radio, kterému byla žádost zamítnuta z důvodu „nesplnění podmínek“.

LV

Nevíte prosím jestli vysílá již v Brně na 98,1 fm Radio Orchidej? Napadá mě, jestli někdy vůbec vysílat začne. A jestli nemůže řijít o licenci pro nezahájení vysílání. A pak by ta frekvence mohla být volná pro nějaký jiný projekt:-) Velmi dlouho jsem o Radiu Orchidej neslyšel. Děkuji

jouda

Kolize s 93,3 Proglas je poměrně velká v samotném městě Luže a okolí. Místní z toho nejsou vůbec nadšeni, protože Proglas na 93,3 se zde běžně poslouchal. Ale radost z radničního vysílání je. Teď už jen to vymyslet, jak to skloubit.