Komentáře a diskuze

  • Michal 24. 3. 2019 at 20:09 on KomentujemeUrčitě? Já mám informace, že zatím nevysílají, resp. nemám informaci, že už vysílají. :-)
  • TOM 24. 3. 2019 at 20:04 on KomentujemeZe Strahova už nějakou dobu vysílají, od Rady je to jen oficiální posvěcení, že je vše ok.
  • Michal 24. 3. 2019 at 20:02 on KomentujemeMě to právě přišlo až moc super, že by se s touhle frekvencí dostali na Strahov se 100W všesměrově. A...
  • Jarda 24. 3. 2019 at 19:27 on Komentujemekdy se vlastne objeví v nejakem spisu od rrtv ta změna koty radia hey? čekal jsem ji v tomhle zasedáni...
  • Michal 24. 3. 2019 at 19:21 on KomentujemeJestli byl v Liberci test, tak netrval dlouho. 94,1 MHz pravidelně zkouším a zatím vždy off.
  • Jarda 24. 3. 2019 at 18:02 on Komentujemetak proto ta jihlava jela jen chvíli, jenom to nainstalovali a odzkoušeli, možná podobný test proběhl i v libe...

Články

Poznámka k Radiu Dálnice

Radio DálniceČím dál více nabývám dojmu, že intenzivní spouštění vysílačů Dálnice na jaře a v létě nesouviselo ani tak se snahou celý projekt oživit a nabídnout posluchačům novou programovou alternativu, jako spíše s dubnovou výzvou RRTV ohledně dlouhodobého nevyužívání přidělených kmitočtů. Vypadá to, že Ostravští zahráli divadélko o překotném budování sítě, aby o frekvence náhodou nepřišli a nedali prostor případné konkurenci. Oživením pouhé poloviny z celkového počtu čtyřiceti osmi FM vysílačů dosáhli nějakého základního pokrytí. A pak už opět žádná aktivita, žádná komunikace, provoz takřka v utajení, byť od července s živou moderací velmi juniorních hlasů, která dává vysílání alespoň nějaký smysl.

108
Komentáře

42 Comment threads
66 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
Jan R.

Na příjezdu do Prahy ze severu, po dálnici D8, je možno rádio Dálnice poslouchat od začátku klesání z klíčovského kopce. Do té doby se na 107,9 MHz prosazuje ČRo Liberec z Harrachova a místy i Rock Radio z Mostu. Poté přes Hloubětín, Jižní spojku až na Zahradní Město příjem bez problémů.

David Pražák

Tak modulace ve Větrném Jeníkově na 91,7 už jede.

Ondra

To by Mě moc zajímalo, kdy zpustí rádio Dálnice nové webové stránky a vysílání přes internet? Včera Mi napsali, že to zpustí velmi brzy a že přípravy finišují. Naposledy jsem rádio Dálnice slyšel na konci Srpna, když jsem byl v Brně. Přeji všem krásný, pohodový a klidný předvánoční čas.

David Pražák

Podle mě to do vánoc nestihne. Navíc počasí je poslední dobou velmi chladné a vystoupat nahoru ve velké zimě a montovat vysílače, no nevím nevím.

D K

V zime neni duvod nestavet, mobilni operatori (tedy jejich dodavatele) bezne stavi v zime, at je snih, dest, vitr, minus… Takze nahodit jednu antenu a jeden kabel je brnkacka.

Jarda

http://www.rozhlas.cz/digital/analog/_zprava/rocker-parizek-muze-provozovat-prazsky-kmitocet-radia-dalnice-i-v-dalsich-letech–1773954
Docela mě mě překvapilo jak v řadu pár týdnu chce spustit všecky zbyvající vysílače, jak se na konci članku píše.
Co ale chybí kdy bude konečne normalní web či internetový stream. Zase slibuje, tak uvidíme zda ty vysilače skutečne nakopne behem par tydnů, nebo zda ješte přišti rok jich půlka nepojede.

David Pražák

O Rockzou je psáno na jihlavskémm JIDXC clubu. Článek z 1. 7. 2006. http://www.dxradio.cz/jidxc/news2006.htm

David Pražák

Pokud se nemýlím, tak o Frekvenci 87,5 v Praze mělo i zájem Rockzone 105,9, ale to bylo tuším v roce 2005, nebo 2006. ČTU jim to stejně nepovolilo.

David Pražák

Tak v Praze jsou ještě důležité hlavní tahy, jako je Jižní spojka, Barandovský most, Štěrboholská spojka, či pražský okruh, takže by to tam hrát mělo, protože řidiči projíždějí kolem Prahy třeba z Brna do Plzně, nebo třeba Ústí.

Jarda

to je taky pravda, v praze by měli mít nějaky dobrý kmitočet aby ji pokryli celou, a pak aby to navazovalo na soubor kmitočtů podle dalnic 🙂 Napřiklad v norsku mají neco na ten způsob ale v dab+ a celoplošně ale v impulzackem stylu „mono to je přece ono“ 😀

Vojta

Problém je, že v Praze jsou už ty dobré kmitočty využity a pro rádio Dálnice by se musel nechat zkoordinovat vedle chodovské 107,9 další vysílač. V některých nízko ležících částech Prahy by teoreticky padal v úvahu kmitočet 106,8 Mhz s velmi nízkým výkonem ovšem.

Jarda

a nebo dat vyjímku a vysílat na 87,5 v nějake časti prahy, polaci na ní taky vysílají.

Vojta

To by nepochybně vyžadovalo velké změny v legislativě a pak by chtěl takovou výjimku každý. A když už jsme u té frekvence 87,5 Mhz. Nevyužívalo ji náhodou ve své době neoficiálně provozované Flash Radio?

FLASH Radio

Na naši frekvenci nám nesahejte! 🙂

A pokud by na ní měla vysílat zrovna tahle estébácká vysílačka, která přišla k většině kmitočtů dost pochybným způsobem, museli bychom se propadnout hanbou.

Jinak nás těší, že si i po těch letech na FLASH na 87,5 FM v Praze lidi vzpomenou. Byla to fajnová doba, vzpomínky zůstávají i nám 😉

MichalP

Vzhledem k tomu, že jedno z hlavním pravidel pro koordinaci nové frekvence říká, že u místních vysílačů musí být minimální odstup 0,4 MHz, tak pro Prahu frekvence 87,5 MHz nepřipadá v úvahu ani pokud by existovala teoretická možnost domluvit výjimku.

Jarda

kdysi tam vysilali pirati, ale už to nejede, asi je zabasli 😀 jinak by museli mit tušim specialni parametry, a vysilat vedle sebe se da, ale musi to byt sladěný, jinak ne, tady třeba chytnu psr z nemecka radio zet z prahy vedle sebe 😉 a v pohode to hraje, nebo e2 jižni čechy, hitradio rtl nemecko, a signal radio a take vše vedle sebe a taky to hraje.

Thomas

Nikoho nezabasli, navíc ten pirat dokonce vysila(moderuje) v jednom nejmenovanem radiu..

FLASH Radio

Nezabásli nás, ale zameřili a dostali jsme od ČTÚ tehdy pokutu. Takový výchovný políček.

Vysílač i anténu nám ale nechali, takže je až 300 W ERP (my tehdy využívali „jen“ 30 W, báli jsme se…) připraveno do dob, kdy u nás zavládne tuhá rádiová normalizace a Media Bohemia s Babišem si tu koupí opravdu všechno. Doufejme, že ta doba nikdy nenastane 🙂

JM

Koordinace vysílačů není o selektivitě přijímače! To, že zrovna na vašem přijímači dokážete odladit stanice od sebe neznamená, že by se tak mělo koordinovat. Já mám nedaleko Ještědu na svém selektivním přijímači naprosto volnou frekvenci 96,1 FM, kde chytám běžně i Rumuny nebo Chorvaty, ale vlivem ochrany Ještědu tam nikdy v blízkém okolí nic vysílat nebude… Kvalitnímu rádiu stačí i 200 kHz na dostatečnou separaci stanic od sebe při silném signálu obou. Méně kvalitním šuntům ale často nestačí ani 300 kHz. U nás jsou ty odstupy nastaveny asi takto: 400 kHz – odstup místních vysílačů od sebe 300 kHz –… Číst vice »