Menu teď najdete pod tlačítkem ☰ vlevo nahoře.

Komentáře a diskuze

Články

Poznámka k Radiu Dálnice

Radio DálniceČím dál více nabývám dojmu, že intenzivní spouštění vysílačů Dálnice na jaře a v létě nesouviselo ani tak se snahou celý projekt oživit a nabídnout posluchačům novou programovou alternativu, jako spíše s dubnovou výzvou RRTV ohledně dlouhodobého nevyužívání přidělených kmitočtů. Vypadá to, že Ostravští zahráli divadélko o překotném budování sítě, aby o frekvence náhodou nepřišli a nedali prostor případné konkurenci. Oživením pouhé poloviny z celkového počtu čtyřiceti osmi FM vysílačů dosáhli nějakého základního pokrytí. A pak už opět žádná aktivita, žádná komunikace, provoz takřka v utajení, byť od července s živou moderací velmi juniorních hlasů, která dává vysílání alespoň nějaký smysl.

108 komentářů Poznámka k Radiu Dálnice

 • Jarda

  http://www.rozhlas.cz/digital/analog/_zprava/radim-parizek-se-rozmluvil-o-radiu-dalnice-o-dvbt2-rekl-minimum–1762599

  Rádio se má dále rozšiřovat, trochu se nam rozpovídal 😉 má být i dostupnější, udajně i na internetu a nejen tam, třeba se objevi potom i v dab+ kdoví.

  • Ovi

   To jsme se toho dozvěděli. Mimochodem ty slavné vícejazyčné vstupy s živým vysíláním téměř vymizely a myslím, že nikomu nechybí.

   • Jarda

    toto je dnešní informace, no pry je aktualně spuštěno 26 vysílačů, ale jakých? 19 připraveno, zajimalo by mě tech 26 aktivních vysílačů, dle ukwtv jich je 27. Ale slibů plno to jo, aplikace, internet atd, no a temi vicejazyčnými vstupy asi myslel podporu cizinců, asi když němec pojede českem tak aby vedel jaka je tu dopravni situace v němčině. A když to ma být služba řidičům, tak ale řidič jsem ikdyž nejedu po dalnici 😀 takže by to muselo být celopločné. Jen nas nalákal, no alespon zname aktuaální počet vysílačů on air, no mohl aspon hodit oficialní tabulku aby to nemusel ovi a další lovit ježděním po dalnici a hledam co vysila a co ne.

    • Ovi

     Vím o 24 kouscích on air. Informace od doktora Pařízka beru s rezervou, raději spoléhám na vlastní pozorování a hlášení od vás, čtenářů Oviradio.cz. Už delší dobu nemám zprávy o žádných přírůstcích a sám jsem nic nového v éteru týkající se Dálnice nezaregistroval, snad kromě již téměř tradičního výpadku modulace na 107,9 v Praze.

 • Jarda

  jinak co se týče radia dálnice tak jsem jel po dalnici z brna do prahy a tak mě napadlo ho vyzkoušet 😀 no v brně bylo asi na 3 frekvencích, no a po dalnici se dalo chytit snad všude, pokažde se to nějak dalo, no kvaliza zvuku je znat a velice, že to je brane ze satelitu s vysokou kompresí, zní to jako kdyby někdo připojil teleko dab+ na fm transmitter 😀 Ale zase to skoro pořad hralo, ale jelikož jsem spíš z tech co radeji trochu vic rock, tak jsem tam měl pokud možno radio hey, nebo misty beat či rockradio, zkusil jsem i rockzone i v dab 😉 samotne radio dalnice, ale mělo signal už ted snad všude 😀 no až pusti všecky vysílače tak kdo jezdí po dalnici často uvidí kolikrat to v tom eteru chytne 😀 Ale asi už nebudou hrat na dalnici němci no 😀

 • Ovi

  V databázi ČTÚ se u Dálnice objevily další 2 záznamy: Liberec (ACL Doubí) 103,3 a Strakonice (ubytovna Přední Ptákovice) 87,6 MHz.

  • Jarda

   https://www.ctu.cz/vyhledavaci-databaze/prehled-rozhlasovych-vysilacu/opravneni?form_build_id=form-CVtjaA-7Rbwh-LIQZZkdP1-JKda1rGDqXpRV8G-li0U&form_id=opravneni_rozhlas_vysilace_filter_form&transmitter=Liberec&freq=&block=&polarization=0&prog_name=DALNICE&pi_kod_rds=&broadcast_type=0&search_fieldset_submit=Filtr

   Ja tam vidim pořad ten hanychov :O mělo to byt tušim někde co je byvale radio dobry den, dneska hitradio fm. Jiny zaznam jsem tam nenašel, ač jich maji dost, no hlavne aby už bud všecky běžely nebo to zalomili, tehle způsob zmatkaření neni vubec dobrý 😀

   • Ovi

    Název vysílače není podstatný, ten bývá často zavádějící. Podívejte se raději na souřadnice.

    • Jarda

     tak to jo 🙂 zřejmě si na fmscan.org špatně převzali udaje z ukwtv.de nebo tak něco, oni ten vysilač mji celou dobu umístěn tam co vysila hitradio fm 106,1.

     • jouda

      ČTÚ uvádí názvy dle mezinárodní koordinace, proto se mohou někdy zdát zavádějící.

     • Petr Kružík

      Na upřesněnou: ukwtv.de a fmscan.org jsou jedna databáze jejíž srdcem je na fmlist.org \ jsou doplňovány z mezinárodních koordinací, databází ČTÚ (tzv. trojka) a dalších zjištění napříč broadcastery a radiím blízkými médii. Správci fmlist.org jsou v databázi, lze je s upřesněními kontaktovat. V tomto konkrétním případě 103.3 je v databázi uvedena mezinárodní koordinace této frekvence, která je blízká stanovišti bývalému RDD 106.1 H.Hanychov. Pokud byla na základě individuální koordinace broadcastera tato upravena, a bude využívána na jiném místě, opravný prostředek databáze fmlist.org bude spuštěn na základě zjištění z ČTÚ nebo hlášení dxera resp. spolehlivého hlášení o konkrétním spuštění frekvence na konkrétním místě. 😉 Děkuji. Petr Kružík, jidxc a fmlist.org

     • Jarda

      již jsem je na to upozornil tež na spušteni čro plus teplice a oboje již opravili, tedka už je vysilač dalnice korektně umístěn 😉 ted ješte ty severní čechy spustit. Ikdyž nwm co tu chteji pokryvat, D10 je jinde to měli spiš hodit někam do bolky 😀 ale tak aspon to pokryje tu rychlostku z turnova až do chrastavy nebo kde končí, tež liberec a jablonec. Co ale nechapu je kmitočet třeba ve strakonicích tam neni dalnice. Další co nepochopim, pokrytí jen 1 dalnice možna dvou? D8 či D10 a podobně asi nejsou dálnice, to by měli pokryt taky proč mají 30 nebo kolik kmitočtů na D1 ale jina dálnice pokrytí nemá? Když už si říkají „dálnice“ tak snad je pokryju všecky a inteligentním způsobem, dobre je přidat krajská města, jako je třeba to brno, nebo liberec, ale hlavní město by měli dokrýt, praha ma ten svuj okruh a rozdelení na ty dálnice + doprava tam, trochu u toho myslet by mohli ale budiž, zatim to ale nevzdali a doufam že taky nevzdaj ale začnou víc přemejšlet. Pak by čro radiožurnal konečně přišel o monopol na dopravní radio, konkurence by měla být 😉 stejně tak rozvinout radio zet, konkurenci k čro plus.

 • David Pražák

  Tak Krokodýl je v pohodě a Jih v Brně si myslím taky.

 • Ovi

  Dálnice vysílá na základě čtyř licencí. Do 28. srpna 2020 platí licence pro Prahu, Plzeň, Brno a Troubsko. Provozovatel Route Radio tento týden požádal o její prodloužení o osm let. Analogové rozhlasové licence se však udělují maximálně do 10. října 2025, takže se tu někdo lehce přepočítal…

  Na okraj: V letošním roce vypršela licence Radiu R, které vysílání vzdalo ještě před koncem její platnosti. V roce 2018 končí licence Krokodýlu ve Vyškově a Samsonu v západních Čechách. V případě Rádia Samson bude zajímavé sledovat, zda vůbec o prodloužení požádá, protože dosavadní působení v éteru nelze označit jako úspěch. Do roku 2019 je platná licence Radia Jih v Brně, což je jeden ze zbytečných kmitočtových přídělů.

 • Ovi

  Těší mě, že reakce na tuto poznámku přišla velmi záhy, stačí se podívat na web a FB. Makáme

 • David Pražák

  To, co Dálnice předvádí, je pěkná komedie. Fakt mě sklamali. V červenci dostanou individuální oprávnění od ČTU na vysílače v Říčanech, Pruhonicích, Měříně a Ostrovačicích a do dnes nejsou schopni spustit tyto kmitočty, tak to jako pardon, ale tento projekt neplní své plány, jak má. Mě osobně sklamali a dávám jim palec dolů. Nejvíc mě s prominutím sere, že nespustili internetové vysílání a to už vysílají živý moderovaný program. Vůbec nechápu.

  • jouda

   Živé vysílání funguje hned z několika míst, kde je lze naladit. Ale je určeno pouze pro potřeby monitoringu vysílání dohledovými orgány. Tzn. není dostupné pro veřejnost.

 • Jarda

  to už si radeji na dalnici pustím beat, hey, nebo jine komerční radio 😉 česky rozhlas zasadně neposloucham, ale fandím mu ohledně dab+, někdo to musí konečně nakopnout 😉

 • Ondra

  Mě by zajímalo, kdy rádio Dálnice zpustí nové internetové stránky a kdy zpustí vysílání přes internet?

 • David Pražák

  Je to banda. Nedá se nic dělat. Cestou po dálnici budu poslouchat zase Radiožurnál. A to jsem dálničnímu rádiu dával šanci, že přinese na cesty zajímavý hudební formát… škoda

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)