Menu teď najdete pod tlačítkem ☰ vlevo nahoře.

Komentáře a diskuze

Články

Poznámka k Radiu Dálnice

Radio DálniceČím dál více nabývám dojmu, že intenzivní spouštění vysílačů Dálnice na jaře a v létě nesouviselo ani tak se snahou celý projekt oživit a nabídnout posluchačům novou programovou alternativu, jako spíše s dubnovou výzvou RRTV ohledně dlouhodobého nevyužívání přidělených kmitočtů. Vypadá to, že Ostravští zahráli divadélko o překotném budování sítě, aby o frekvence náhodou nepřišli a nedali prostor případné konkurenci. Oživením pouhé poloviny z celkového počtu čtyřiceti osmi FM vysílačů dosáhli nějakého základního pokrytí. A pak už opět žádná aktivita, žádná komunikace, provoz takřka v utajení, byť od července s živou moderací velmi juniorních hlasů, která dává vysílání alespoň nějaký smysl.

108 komentářů Poznámka k Radiu Dálnice

 • Ovi

  V Praze na Chodově zpozorován nový anténní systém 107,9. Nyní jsou tam dvě antény – jedna namířená na D1, druhá do centra. Dříve tam byl jeden dipól umístěný na tyčce zcela vlevo. Zvuk na 107,9 už není zpožděný vůči navazujícímu Ostředku 88,6.
  Rádio Dálnice - Praha 107,9 (stav k 28. 11. 2017)

  • Vojta

   Děkuji vám za důležitou informaci. Teď už je mi jasné proč je signál rádia Dálnice na fr. 107,9 v poslední době tak silný. Domníval jsem se, že je to způsobeno podzimní inverzí a jak se teď dozvídám, příčinou je nová anténa. Signál z Chodova je teď ve směru na sever laditelný nejen do Malešic, ale poměrně dobře funguje i na Jarově a ve špatné kvalitě i na sídlišti Černý Most. Přitom ta anténa míří do centra, kde žádné zlepšení nevidím.

   • Jarda

    snaží se z toho dostat maximum 😉 na to že to ma jenom 50W 😀 tež to mělo pokryvat „jen“ dalnice, no ale i tady na to taknejak kašle, rad to poušti v uvozovkach „co to dá“ aby chytnul aspon nějakeho posluchače, hlavně tu prahu, čim vic tam nějak dostane signal, tim vetši šance že to nekdo naladí. Zajimala by mě aktualní poslechovost, kolik to asi posloucha lidí. Pak jaky smysl to ma v liberci a strakonicích? a kolik posloucha tam? Pokud o nem nekdo ví.

   • Ovi

    Signál směrem do centra je teď subjektivně o dost lepší. Jel jsem z Chodova přes Strašnice a Vinohrady k Národnímu muzeu a pak zpět přes Nuselský most a docela dobrý signál byl téměř všude s výjimkou magistrály kolem muzea, kde to na chvilku přebil ČRo Liberec a autorádio bylo na chvíli zřejmě zahlceno silnějšími stanicemi ze Strahova, Žižkova. S příjmem ze Strahova nebo Petřína se Chodov samozřejmě nedá srovnávat, ale zlepšení pokrytí tam je. Opačným směrem na D1 a v Průhonicích/Čestlicích se příjem 107,9 naopak zhoršil, ale je tu plánován vysílač, takže by to nemělo vadit.

    • JM

     Na téhle fotce je krásně vidět, že ti, co staví vysílače Dálnice, nemají potuchy o instalacích antén. Vlivem umístění a okolních předmětů (třeba ta mikrovlnná parabola) nemají antény ani zdaleka vlastnosti, které mají mít. To způsobuje změny diagramu, nižší zisk AS a spoustu dalších věcí.

     Kéž by tenhle zprasený projekt co nejdřív zkrachoval…

     Jinak už jsem psal jinde, že takřka na všech svých vysílačích porušují přidělené parametry, s jistotou je to přidělený vyzařovací diagram, o výkonech pak lze jen spekulovat, ale 50 W to určitě na některých vysílačích nebude.

 • David Pražák

  Tak už jede Měřín 94,7 FM.

 • Úvaha, cit: …“Dálnici bude Pařízek nízkonákladově udržovat při životě…“ je natolik zcela mimo realitu, že jsem si dovolil zareagovat. No a od znalého člověka, jakým autor tohoto příspěvku určitě je, mě překvapuje o to více. Tedy otázka zní: Jak lze nízkonákladově provozovat síť cca. 50 vysílačů umístěných na kótách, kde jenom nájmy najisto nebudou patřit mezi nízkonákladové? Spíše to celé bude velmi drahá legrace. Svůj odhad nákladů raději neuvádím, ale těch nul před desetinnou čárkou tam bude fakt hodně.

 • David Pražák

  Měli by ještě něco udělat se zpravodajstvím. Téměř celý den každou hodinu běží furt ty samé zprávy. Jen o víkendu jsou přebírány z Rádia Čas.

  • Ovi

   Myslím, že to „Pařez“ bude dál držet jako lowcostový projekt s minimem lidí, a to juniorních. Nečekejme druhou Zelenou vlnu, nečekejme bohatý program. Velmi kvituji, že se dálničáři hudebně odlišují od zavedené mainstreamové konkurence, ale běžný posluchač tyto rozdíly sotva postřehne a nebude mít důvod po letech odlaďovat z toho svého Impulsu, Radiožurnálu, Frekvence.

   Podobně lehce nekonvenčně, ale stále popově, kdysi hrálo Rádio Dobrý den v Liberci, ale nikdo si toho nevšiml, takže skončilo. Dálnici bude Pařízek nízkonákladově udržovat při životě, aby po jejích frekvencích neskočily konkurenční skupiny a aby měl v ruce síť, která má jistou prestiž svým dosahem do Čech, do Prahy, narozdíl od ryze moravskoslezského Času.

   V každém případě pro člověka, který se o rozhlasové vysílání zajímá hlouběji a dokáže ocenit nuance mezi rádii a nejrůznější speciality a rarity, je Rádio Dálnice po hudební stránce určitě hodno alespoň malé pozornosti.

 • David Pražák

  Najdou se kmitočty, které hrají slušně. např. Jihlava 99,4, Lhotka 97,1. Tento kmitočet lze zachytit i v okolí Třebíče. Také brněnský kmitočet 94,1 jde slyšet až k Pohořelicím.

  • Jarda

   tež liberecky kmitočet hraje v obrovskym radiusu, jen nemaji tu techniku tak vyladěnou, nebo jim to zlobí, jinak se to da chytnout z chrastavy až do turnova.

 • Lohen1

  Tak sice se jmenuje Dálnice, ale je to hlavně dopravní rádio. A já tedy, když už chci znát situaci v dopravě, tak ho nechci ladit až na dálnici, ale hned když sednu do auta, abych měl info dopředu. Takže za mě by mezi domy rozhodně hrát měla. Navíc by jim neuškodilo, aby přidávali info z dopravy i z například krajských měst. Přeci jen není tahle země moc velká.

 • Ovi

  Jsou tu známky oživení, od středy se jednou denně objeví post na FB rádia. Zmizely z něj naopak dosavadní příspěvky veřejnosti.

 • David Pražák

  Tak Rádio Dálnice u mě pomalu začíná jít nahoru s hudebním formátem. Slyšel jsem tam pár písniček, které snad ani na žádném jiném českém rádiu nehrají. Na Dálnici mě překvapilo, že zahráli i tohle. https://www.youtube.com/watch?v=X468MU-JejY a taky tenhle song od Ery, který nikde u nás nehrají bohužel. https://www.youtube.com/watch?v=5AtMKJHHxyo Uvidíme, jak se bude dále vyvíjet hudební playlist Rádia Dálnice. Zatím je to u mě dobré. Hlavně, aby nevysílali reklamy, jako ostatní stanice. Bez reklam je to super.

  • Lohen1

   Souhlasím s Vámi, tohle je v éteru opravdu rarita, navíc ta Era úžasný song. Možná pro ně jedna z cest, jak získat posluchače, krom dopravy navíc i playlist, který ostatní v ČR nemají. Tak je třeba budou poslouchat i ti, co zrovna nesedí v autě, ale jsou otrávení tím hudebním stereotypem v éteru. Každopádně bez reklam by brzo krachly. Přeci jen je to komerční rádio.

 • Ovi

  Nové logo Rádia Dálnice obsahuje kosmetické přejmenování z Radio na Rádio:
  null

  • Jarda

   tak už by mohli spustit web 😉 a trochu to rozjet 😉 Jinak co se tyče vysilače v liberci, tak přestože je poměrně vysoko, ale kvalita signalu hodne zaostava, tim nemyslim tu zvukovou, ale v centru mezi „domy“ to hraje jako kdyby ten vysilač byl zapadlej, či měl snad jen 10W, přitom radio hey z jablonce tu hraje vyborně, na to že je vysilač tak vysoko, tak je to jako když chytate nějaky jablonecky vysílač, patrně to nemají tak dobře vyladěné jako všichni ostatní.

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)