Menu teď najdete pod tlačítkem ☰ vlevo nahoře.

Komentáře a diskuze

 • frkotou 20. 2. 2019 at 21:34 on KomentujemeMělo. Možná proto, že spolumajitelem byl zároveň majitel Blaníku. Vranov byl ale o 2 roky později než Blaník.
 • Honza K. 20. 2. 2019 at 21:27 on KomentujemeMně se ta přednáška dnes moc líbila. Byla velmi stručně a přehledně shrnuta do 2 hodin a dozvěděl jsem se
 • Michal 20. 2. 2019 at 19:37 on Komentujeme:-D U studentů to asi skutečně nějak takhle funguje. Ale třeba já, jakožto člověk v produktivním věku nemám vž
 • H. 20. 2. 2019 at 19:09 on KomentujemeNo já nevím, jestli je to důvod k optimismu. Má někdo nějaké informace, jaké ty přednášky o DABu ve školách
 • Moje Dvojka 20. 2. 2019 at 18:17 on Jak se změní Český rozhlas Dvojka v roce 2019?Zdravím, pořad Káva o 4 - "Kavárna o 4" by se mohl vysílat např. ve čtvrtek živě z připravované kavárny
 • Hony 20. 2. 2019 at 18:16 on Free Radio chce do Prahy na 107,9 aneb Ukažme PražákůmAle na 107.9 je dalnice ale frekvrence 102.3 a 107 je volna

Články

Pohled do Brna

(obsahuje panoramatickou fotografii vysílacích stanovišť a ukázku vysílání Radia R 89,2)

Pohled do BrnaSlunečná třetí květnová sobota poskytla optimální podmínky pro výlet do největšího moravského města s FM tunerem v kapse. Od poslední inspekce před rokem došlo v brněnském éteru ke dvěma slyšitelným změnám. Na kmitočtu Kojál 102,0 MHz znějí šlágry Českého rozhlasu Dvojka, který tak posílil svoji dosavadní přítomnost (Hády 92,6, Babí lom 107,8). Přesun vysílací kóty z Husovic na hotel Myslivna v Kohoutovicích loni provedlo mladistvé Free Radio. Na starém stanovišti v Míčkově ulici ale dodnes zůstal dvouprvkový anténní systém.

Právě Free Radio se od loňska intenzivně snaží získat nové kmitočty napříč celou republikou. Účastní se téměř všech vyhlášených licenčních řízení, novou frekvenci zatím nezískalo. Zájem projevuje o další vysílače rovněž přímo v Brně. Chtělo vysílat z komunikačního stožáru v Horních Heršpicích s parametry 94,1 MHz/50 W vertikálně. Vysílač situovaný přesně mezi dálniční čtyřlístky D1/Vídeňská a D1/D2 nedávno získalo, nikoliv překvapivě, Radio Dálnice. Vítěz dostal do užívání také kmitočet 95,9 MHz se stejnými parametry, navržený těsně za hranici města do Troubska – Veselky nad D1.

Uvažované stanoviště vysílače Brno - Černá Pole 96,4 MHz. Provazníkova 1258/47, Brno-sever.

Uvažované stanoviště vysílače Brno 96,4 MHz

Nejnovější známá frekvence pro Brno, 96,4 MHz/200 W pol. V, plánovaná na jedenáctipodlažní dům u křížení ulic Provazníkova a Merhautova v Černých Polích, je také v hledáčku Free. I v tomto případě se v soutěži o licenci utkává s Dálnicí a dále se stanicemi Rock Max (rock ze Zlína podruhé do stejné řeky), Rubi (iniciátor kmitočtu, přesto outsider), Hitrádio Magic Brno (Media Bohemia ctí zásadu duplicity) a projekty Centrum (alternativnější stanice pro mladé), Dobré rádio (pátá stanice Michala Plachého), Pigy (doposud internetové dětské vysílání), Sen a Brno (sesterské projekty Radia Haná). Na 96,4 by to mohlo nejvíce slušet rádiu Centrum nebo Pigy.

Podstatně kvalitnější zásah Brna a okolí nabídne vysílač Kohoutovice – hotel Myslivna 98,1 MHz/1 kW pol. V. Na dnešní poměry nebývale silný prostředek si před časem vyhlédlo pražské Country Radio, ale po vleklých soudních přích o něj bude muset bojovat s dalšími zájemci z Prahy (Bonton, Dance, RockZone) a většinou výše uvedených projektů. Navíc je v seznamu žádostí Rádio Orchidej ze stáje Radio Investments, podle názvu lze odhadovat orientaci na starší, ženské publikum (možná fanynky Evy a Vaška). Překvapivá je absence Fajn Radia, resp. Radia Helax.

Letité soudní spory panují taktéž okolo další kohoutovické hotelové frekvence 105,1 MHz/500 W pol. V. Již dvakrát byla přidělena Radiu Jih, dodnes není situace vyjasněna a kmitočet leží dlouhodobě ladem. Podobné potíže a odklady spuštění nelze vyloučit ani u černopolské 96,4 MHz.

Umístění většiny brněnských VKV-FM vysílačů (včetně připomenutí Radia Brno 95,7 jako průkopníka jihomoravského privátního vysílání) ukazuje následující panoramatická fotografie:

Brno - panorama vybraných FM vysílačů 2012Autor kubik104, zdroj http://fc01.deviantart.net/fs36/f/2008/266/0/4/Brno___panorama_by_kubik104.jpg

Než budou spuštěny všechny zmíněné vysílače, uplyne zřejmě ve Svratce a Svitavě ještě mnoho vody. Brněnský rozhlasový éter i tak nabízí několik zajímavostí. Setkávají se v něm dvě tuzemské rozhlasové stanice, jež jsou produkovány velmi úsporně, nemají standardní moderaci, nepřekypují reklamními spoty, mluvené slovo vysílají pouze v předtočené podobě. Řeč je o Radiu Ethno 99,4 a Radiu R 89,2. Rádia jsou to formátově odlišná, ale obě jsou zjevně vzdálená tomu, co lze běžně v pásmu VKV v Jihomoravském kraji naladit. Ethno působí v Brně v tichosti již dva roky, podobně nenápadně funguje i Radio R.

Stanice z Mokré-Horákova v okrese Brno-venkov v loňském roce přesunula vysílač z obecní knihovny na ubytovnu Sokolnice v blízkosti vojenského radaru a Mohyly míru. Přesun výrazně posílil signál v Brně, takže je možné na většině jeho území (např. i v Bystrci) poslouchat sympatický proud country a folku. Signál na dálnici D1 dosáhne přibližně až k exitu 182 Kývalka. Radio R je zvláštní tím, že jako jediné v ČR nemá RDS, jeho vysílač je v čase 19:00 až 6:00 vypnutý, internetové vysílání není ani uvažováno. Ač jde o vesnický a v podstatě ochotnický projekt, vysílání soudě dle poslechu v řádu hodin nemá vůbec špatnou úroveň a rozhodně patří k té hrstce rádií, která nabourávají unifikovanou nudu tuzemského éteru.

Radio R 89,2 FM – ukázka vysílání 19. 5. 2012

V Brně lze dobře naladit ještě jednu nevšední stanici, formátově opět jinak postavenou. Jde o rakouské veřejnoprávní vícejazyčné vysílání alternativního rádia pro mladší publikum FM4 na vídeňské frekvenci 103,8 MHz. Obyvatelé regionu tak mají i nadále možnost slyšet na VKV současnou hudbu mimo mainstream.

4 komentáře Pohled do Brna

 • Vašek

  No kdybych si zkusil tipnout, i když to asi nevyjde. Podle zdravého rozumu Country, ale předpokládám, že rrtv stále hájí Čas, takže všeobecně RI a Forentíka vyloučí, Lagardére v poslední době taky už není u rrtv kmotrem, zbývá Londa a domácí. Rockově je Brno zajištěno, neříkám, že by neškodilo, protože všeobecně variabilita rockových rádií je větší než popových, ale podle mě se regulátor zachová obdobně jak u 105,1 minule a přidělí to místním.

 • Vašek

  No ne, že by se už dneska začlo něco dít?

 • Ovi

  Seznam uchazečů o Brno 98,1 MHz (veřejné slyšení se koná již zítra):
  Foretník a syn (Haná): Sen, Brno,
  Plachý a syn (Krokodýl): Dobré, Free,
  Lagardére: Pigy, Bonton, Dance,
  Radio Investments: Country, Orchidej,
  Londa (Impuls): RockZone.

 • Vašek

  Ano, děkuji za připomenutí mně dobře známého éteru a za nové informace ukazující drzost stanic žádající o kmitočet ve stejné lokalitě(Free odsud emigrovalo a Magic), kdyby to bylo aspoň silnější, ale jde jen o zaplňování stejným a ještě by mě zajímalo, co patří do výše uvedených, s kým ještě musí bojovat Country, jestli zase se stanicema, co ve městě jsou. Předvolby mého tuneru: 1.Ethno – i když na něm shledáš nedostatky, tak aspoň má míň výpadků oproti minulému roku. 3.Radio R, které šlo na to od lesa, podle námětu pohádky královna koloběžka leží jeho vysílač mimo Brno, ale zároveň Brno pokrývá(v některých ulicích Králova Pole jde skoro lépe než Ethno) a tak se vyhnulo několikaletým sporům u udělení licence (a pokořilo chuligánský monopol rádia Čas)a vesele hraje unikátní country, folkovou, lidovou hudbu(ne dechovku), slyšet jde k podivu v samotném centru v tramvaji na České, na hlavním nádraží, problémem mám dojem je akorát okolí výstaviště a v 7 vím že končí a díky tobě teď vím kdy i začíná vysílat a nepostrádám % mluveného slova:) K dobře modulovanému vysílači bych se měl podívat. Internetově nevysílá, možná kvůli stejnojmenému studentskému rádiu R. Fajn je komínové rádio, ale na Maloměřický křivý komín se mu nepodařilo vylézt, a Helax by neškodil, snad se bude ucházet o nějaký ten kmitočet. A 103,8 poslouchám staticky.

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)