Komentáře a diskuze

  • Michal 24. 3. 2019 at 20:09 on KomentujemeUrčitě? Já mám informace, že zatím nevysílají, resp. nemám informaci, že už vysílají. :-)
  • TOM 24. 3. 2019 at 20:04 on KomentujemeZe Strahova už nějakou dobu vysílají, od Rady je to jen oficiální posvěcení, že je vše ok.
  • Michal 24. 3. 2019 at 20:02 on KomentujemeMě to právě přišlo až moc super, že by se s touhle frekvencí dostali na Strahov se 100W všesměrově. A...
  • Jarda 24. 3. 2019 at 19:27 on Komentujemekdy se vlastne objeví v nejakem spisu od rrtv ta změna koty radia hey? čekal jsem ji v tomhle zasedáni...
  • Michal 24. 3. 2019 at 19:21 on KomentujemeJestli byl v Liberci test, tak netrval dlouho. 94,1 MHz pravidelně zkouším a zatím vždy off.
  • Jarda 24. 3. 2019 at 18:02 on Komentujemetak proto ta jihlava jela jen chvíli, jenom to nainstalovali a odzkoušeli, možná podobný test proběhl i v libe...

Články

Kvalita zvuku rádií v Praze

875-108Brzy to bude už šest let od okamžiku, kdy česká rádia začala omezovat modulační výkon na svých FM vysílačích. Jejich zvuk se ztišil, tím pádem v místech se slabším signálem více šumí. Některé stanice na to zareagovaly přepnutím části nebo dokonce celé své vysílací sítě do monofonního režimu. Nejznámějším příkladem je Rádio Impuls, mono často aplikuje i Český rozhlas u svých regionálních studií. Český rozhlas Region, vysílání pro Prahu a Středočeský kraj, má monofonní všechny své vysílače s výjimkou nejvýkonnějšího Cukráku na 100,7 MHz.

V zahraničí bývá mono uplatňováno častěji u rádií založených na mluveném slově, při němž zůstává stereoefekt většinou nevyužitý. V sousedním Německu například u programů hr-iNFO a B5 aktuell. V tomto duchu jsou v Česku nastaveny vysílače Českého rozhlasu Plus. Hudební stanice jako Impuls vysílají monofonně v mnohem menší míře. Zůstaneme-li u příkladu německého souseda, významnější sítí v mono režimu je pouze Radio Seefunk RSF na jihozápadu země. Jinak jde obvykle o malé neziskové lokální stanice s alternativnějším programem, tzv. freie Radios.

Pozitivním efektem přísnější regulace modulačního výkonu je kvalitnější zvuk prakticky všech stanic na FM. Zatímco v minulosti byly obrovské rozdíly v kvalitě zvuku jednotlivých rádií, dnes je již standardem poměrně kvalitní nastavení modulace bez výraznějšího zkreslení. V Praze má dobrý zvuk většina vysílačů napříč rozhlasovými skupinami. Zde jsou ty, které z průměru negativně vyčnívají:

Horší parametry výstupu jsou v současnosti znát především u Dance radia, jehož zvuk je již silně zkreslený a zašuměný a navíc není na obou frekvencích časově synchronizován. Na první poslech méně kvalitní modulaci má Hey Radio, o něco lépe zní Rádio Dálnice. Rádio Zet nedávno po dlouhé době zlepšilo kvalitu výstupu na 101,1 MHz, ale standardu ještě nedosahuje vinou stále potlačených výšek. Podprůměrně zní Evropa 2 z důvodu většího zkreslení, podobně je na tom Frekvence 1 s přehnaným stereoefektem. Opravdu dobrou modulaci nemá ani RFI, kde je dlouhodobým problémem nedobře nastavené stereo s rušivými projevy v levém kanálu. Samostatnou kategorií je Rádio Impuls znějící v monofonní reprodukci tupě, bez výšek.

Regulace modulačního výkonu se netýká vysílání v DAB+, zde bývá hlavní potíží nízký datový tok vysílání. Vede k tomu, že reprodukce stanice v DAB je ve srovnání s FM na první poslech méně kvalitní. Jednoznačně to platí o rádiích v multiplexu Českých Radiokomunikací (např. Blaník, Zet, RockZone). V tomto muxu vysílá také Impuls, který má, stejně jako na FM, monofonní zvuk, v digitálu má ale výstup chybně vychýlený do pravého kanálu. Jen dvě rádia zní lépe v DAB, a to Radio Dechovka a Český Impuls, protože tu srovnáváme zvuk v digitálu se zvukově velmi zastaralými středními vlnami.

Lepší je kvalita zvuku v multiplexu Teleko a ještě vyšší jsou parametry balíků programů od RTI cz a Českého rozhlasu. DAB dává posluchači, kromě jiného, možnost stereofonního poslechu Českého rozhlasu Plus.

Celkově lze konstatovat, že zvuk, zvláště pak na FM, je většinou velmi dobrý, poslouchatelný a srozumitelný. Samotný obsah rádií nebyl předmětem recenze.

85
Komentáře

22 Comment threads
63 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jarda

Když už se tu řeší kvalita hey radia z několika pohledů, poslechněte si českolipskou frekvenci 92,7
https://uloz.to/!utQQnO3s5zFb/21-08-09-heyradio-92-700-mhz-wav
A kolikpak rozhlasových stanic v tom maxišumu slyšíte? No ja tam zaslechl krom hey a bontonu ješte neco co mi připominalo vltavu či trochu fajn.

Michal

To jsi chytal kde proboha?

Jarda

takto běžně hraje vysílač rádia hey v české lípě na 92,7 nejsou vyjímkdy kdy hraje například takto
https://www.youtube.com/watch?v=hythUciInac
Zde se ball opravdu nepovedl, jen vyjmečně kdy tam hraje hey, zejmena to hralo v zimě, nebo určiteho počasí, ale tak i to „hralo“ spíše kotel šumu a v něm to hey radio. Už aby to dali dopořádku, stejně jako výše zmíněný třebíč. Ale tohle je katastrofa. Opravdu, nakopírovat nastavení coloru na hey radio a je to, ale ješte opravit ten nepovedený ball.

Michal

Tak asi mám štěstí, protože vždycky když jsem projížděl Lípou tak to hrálo, byl tam ale dost slyšitelný šum.

Jarda

asi jo zalezi i na obdobi a deni dobe trebs behem poledne to byva hrůza ale rano to jde odpoledne obcas taky spis trhava rušení tam jsou vetsinou mam smůlu na ta rušení

Honza

A co řikáte na Kiss?

Jarda
Anonymní

V první řadě se musí v Třebíči vrátit původní procesor, který zničila bouřka.

Jarda

v česke lípě zase slibili zdvojenou vysilací antenu s lepším tunerem a jinak umístěnou balovací antenu, ale pořad nic, v drtive většině případů je to zarušené bontonem.

David Pražák

Jeďte do Třebíče a nalaďte Hey 97,6. Tam je zvuk nejhorší. Ještě v Třebíči není vyměněný procesor. Zatím je tam ten náhradní.

Michal

No on ani zvuk streamu se mi za mák nelíbí. To pak může být na vysílači ta nejlepší technika a je to prd platné, když už od zdroje to jde v mizerné kvalitě. Když slyším jak krásně zní na streamu Color, dost mě udivuje, že Hey je taková bída.

Jarda

nevím co se stalo že u hey to zase kleslo, ale hodne se tam změnilo k lepšimu, ale pořad kvalitou zvuku je color lepší, proš to jednoduše neudělají podle vyladěneho coloru?

Anonymní

HEY ma opravdu co dohanet, zvukove.

Michal

Horšího zvuku Hey radia jsem si také všiml. Pravda, nejsem často v místech, kde bych měl skutečně kvalitní signál, ale neznělo to dobře ani v samotném Jablonci a nedávno jsem byl v blízkosti vysílače Rumburk a i tam se mi zvuk ve srovnání s jinými stanicemi zdál takový nepřirozený, plechový, v autě dosti nesrozumitelný. Oproti tomu Color z pražského vysílače zněl už za Mladou Boleslaví na mono celkem slušně a jakmile naskočilo stereo, byla to skutečně pastva pro uši. Za poslední rok velice významná změna k lepšímu.

Jarda

On to zase Jakub Melín objede a ponastavuje jak ma bejt 😉 no kdyby tam nakopiroval nastavení vami zmíněneho coloru tak je to paráda, hodit to tak na všecky vysílače i web a je to 😉

Jirkas

Není to jen o nastavení, Pýcha slibuje vice jak 5 let, ze vyhází ty nekvalitní mp3.
Jako 5let uz je hodne dlouha doba a vtip, nez slib.

Jarda

Ale ten color je pravda, opravdu zvukově někde jinde.
https://uloz.to/!6LMMOVkKRuXA/22-26-50-color-90-700-mhz-wav

A to je to dálkový příjem, zvukově paradní, proč jednoduše nenakopirujou nastavení coloru na hey a bylo by to 😉 a to jak vysílače tak web.
Doufám že takovýhle zvuk bude mít také heyradio! Stačilo by nakopírovat nastavení coloru na hey 😉 obměna tracků probíha je to znat už dřív než od letošního ledna že se tam toho kotel změnilo.

Jakub Melin

Za sebe mohu říct, že Color hraje přesně jak má a jsem rád, že se to líbí nejen mně.

U Hey to ještě doladíme. Je to tam složitější kvůli regionálním studiím, hlavnímu vysílači daleko od studia atd., nebudu to tady veřejně rozepisovat, prostě nastavení a řetězec na Hey je úplně odlišný od Coloru a nelze to udělat tak snadno a stejně, jak si tu někteří malují 🙂

Zdrojová hudba samozřejmě roli hraje vždy.

Zvuk streamu by se měl vylepšit u Coloru i u Hey v blízké době díky lepším streamerům.

Česká Lípa dostane v druhé půlce července ten slíbený upgrade.

David Pražák

Tak u nás třeba takový Krokodýl v Třebíči, či v Moravských Budějovicích má dost slabý stereo efekt. Asi to bude tím, že signál na oba vysílače je dopravován balem z pilotní frekvence 103 FM z Brna. V Jihlavě na frekvenci 102,3 je naopak stereo modulace normální, ale řekl bych, že tam mají méně basů, než třeba v Třebíči. Krokodýl dopravuje signál na jihlavský vysílač z internetu.

Jarda

Tak jestli je ten ball kvalitní, tak bude výstup stejný jako vstup, ale pokud se nějak upravuje zvuk tak už tam změna bude poznat. Ale změna kvality na každem vysílači je na hodně radiích, třeba beat hraje v praze krasně ale na severu čech je znát že to jede snad ze streamu na satelitu nebo na webu, že je ta kvalita nižší a oříznutý vejšky, totež hey s ballem v jablonci ma jinou kvalitu, než ball v lípě (pokud není zarušen bontonem), rušení ballu je docela časté, nevím jak na té moravě ale na slovensku je zdokumentován případ, kdy ball… Číst vice »

Jakub Melin

Color má od cca. března 2017 perfektní zvukovou kartu na výstupu a jemněji nastavený procesor. V playlistech došlo k pročištění skladeb a osobně jsem se zvukem na pražské 90,7 FM velmi spokojen 😉 Zvuk City je stejně jako u Oldies děsný, souhlas. Je to hrozně nahnané limiterem a kompresorem, asi by mne z toho hlava bolela taky. RU má opravdu dobrý zvuk, asi to tam nastavuje někdo, kdo to pak i poslouchá – takřka všechny jejich stanice hrají dobře, i ten Kiss je slušný, zejména v porovnání s ostatními celoplošnými komerčními rádii. Expres FM má sice hodně procesovaný zvuk (je… Číst vice »

Jarda

Nebylo snad že hey radio má nové zvukárny a nějake nové procesory a nastavení? Ale stejně se někde „potratil“ 192kb/s odkaz, zůstava tam ten na 128, nehlede na to že na webu ma hodně nízkou kvalitu. A jak už bylo výše napsáno tak se ta kvalita během vysílání stále mění, ale má se i to odstranit, ale co způsobuje to zhoršení kvality na webu, když jinde na těch 128 to hraje slušně ale tady ne. Ale třeba přes ipip to hraje krásně, jen některé jingly by potřebovali trochu upravit na pc.

Jirkas

„Zvuk City je stejně jako u Oldies děsný, souhlas.“

Naprosty souhlas.

A na to me Radio City i pan Dvorak napsali, ze City ladil a poslouchal odbornik ze zahranici a ze maji nejlepsi zvuk. 😀 😀

Jirkas

Jinak jak uz bylo psano, Color ma super zvuk a zaradil se po bok stanic s kvalitnim zvukem jako Radio 1, ExpresFM, Beat. Jsem rad, ze to slysi a vnima vice lidi.

Jirkas

Jen houst takovych lidi jako pan Harvanek, Kuba Melin, ktery ma sluch, umi naladit zvuk, ma hudebni vkus, je to i clovek pres prijem atd.. Desi me, ze takovych lidi je malo a tlaci se eterem takový humus.

H.

Těch lidí úplně málo není, ale holt nad rádii v ČR už zlomili hůl, protože rady lze dávat jen tam, kde je o ně zájem, a v případě našich rádií je to často (ne vždy) jako běžet hlavou proti zdi. Ve spoustě rádií o zvuku rozhoduje majitel, a to je často tragédie.

Jirkas

Houby, ze o zvuku rozhoduje majitel, se spousty majiteli radii jsem si psal a napsali, ze jim je to jedno, ze tam na to maji lidi.

Vojta(1)

V pražském éteru mě nejvíc vadí zvuk Hitradia City na FM. Vždy, když ho mám delší dobu zapnuté, tak mě rozbolí hlava. Zvuk Hitradia City působí agresivně a trochu připomíná Oldies radio, jehož zvuk mě rovněž vadí.
Naopak nejlépe se mě poslouchá zvuk Bontonu a Expresu i když ten Bonton zní místy „kýblovitě“.
Jinak u té F1 (jak už jsem to tady někdy psal) tu „přehnanou“ šířku stereoefektu obdivuji, ten náhal a plastičnost zvuku jiné stanice nemají.

Posluchač

Obecně dobrý zvuk měla i před 0 dBr rádia skupiny Radio United – zejména R1 a Beat. To zůstalo i nyní a poslouchají se dobře. To samé je Expres, ten má také dobře odladěný zvuk. Za poslední rok se výrazně zlepšil Color, nyní je zvuk minimálně procesovaný a patří nyní mezi nejlépe hrající rádia, zatímco ještě nedávno byl zvuk celkem dost komprimovaný a některé tracky měly snad 64 kbit. U Hey je to jak korouhvička – občas to hraje dobře, občas strašně, občas průměrně. Dost často je ve vysílání slyšet hodně silná komprese, ale ani ne processing, ale asi spíš… Číst vice »

Jarda

A to jim to v praze jde většinou ze studia ale co jinde v republice? Kde to jde někde z netu a tak.

Jirkas

Jardo, ikdyz radio sidli v Praze, davno uz se to netaha primo ze studia, je to drahe. Byvavalo.

Jarda

čro plus je u teleka v mono, stereo pouze u čro a rti, dale regionalky ktere vysílají v mono nebo mají většinu vysílačů v mono jsou ve čro muxu stereo. Podobné je to na severu čech, tady třeba ořezaný contact, spiš je ten zvuk takový tvrdý, bez výšek, čro liberec komplet v mono, samozřejmě impuls. Ale třeba rádio beat mi přijde méně kvalitní na severočeské frekvenci oproti té pražské, přijde mi také oříznutý, daleko hodně výšek oproti ostatním tu měla evropa 2, ale jina zvukova kvalita je slyšet mezi hey radiem na českolipsku a na liberecku/jablonecku. Jinak je ta kvalita… Číst vice »