Komentáře a diskuze

 • JK 19. 10. 2018 at 20:45 on KomentujemeTak já poslouchám po ránu vždycky Radiožurnál, doma pak během dne většinou ČRo Reginu DAB Praha, v autě nebo v
 • Jarda 19. 10. 2018 at 19:18 on KomentujemeTak to by mě nenapadlo :O zkusim pak v liberci, jestli tam něco bude hrát :) teda pokud mě někdo
 • Vašek 19. 10. 2018 at 18:40 on KomentujemeNa kazetu bych měl nahrávky Žurnálu, ale Impulsu už asi ne, ale pamatuji si jeho boom, poslouchal jsem na přel
 • Vojta(1) 19. 10. 2018 at 17:43 on KomentujemeJá jsem ten nízkodosahový transmitter dříve vlastnil také, ale zničil jsem si ho. Teď by mě byl asi k ničemu.
 • frkotou 19. 10. 2018 at 17:07 on KomentujemeJiž brzy třeba internetové Radio 4U. ;)
 • JK 19. 10. 2018 at 16:53 on KomentujemeJe velká škoda, že v Česku chybí pořádné mainstreamové oldies rádio, kde by měli široký hudební výběr, přiměře

Články

Hitrádio Magic do konce roku skončí

Radio Černá Hora. Hitrádio Černá Hora.Hitrádio Magic končí. Konec.Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém posledním zasedání odsouhlasila záměr firmy Media Bohemia sloučit své východočeské adult contemporary stanice Radio Černá Hora a Hitrádio Magic do jedné sítě Hitrádio Černá Hora. Realizace by měla proběhnout do konce letošního roku. Zatím tedy nedojde k převodu celé sítě Magicu pod Rock Radio, jak se spekulovalo. Výjimku bude tvořit pouze kmitočet Hradec Králové 89,1 MHz, kde Media Bohemia získala povolení nahradit Hitrádio rockovým programem. V Královéhradeckém kraji Rock Radio dosud vysílá pouze v menších městech Trutnov, Pec pod Sněžkou a Dvůr Králové nad Labem.

Hitrádio Magic je v éteru od května 2007, jeho kořeny ale sahají až do roku 1995, kdy v Náchodě vzniklo Rádio Metuje. Media Bohemia se rozhodla pro využití dlouhodobě úspěšnější i tradičnější značky Černá Hora vysílající v regionu od roku 1993. V posledních letech obě stanice sídlí v Hradci Králové, Černá Hora v centru, Magic na Pražském Předměstí.

Nejen na východě Čech budou uvedené změny znamenat především menší nabídku rádií pro posluchače a kmitočtovou neefektivitu v podobě vícenásobného pokrytí stejného území stejným programem.

29 komentářů Hitrádio Magic do konce roku skončí

 • JM

  Nehoráznost. Bombardujte RRTV nebo i poslance se žádostí o vysvětlení, jak toto může projít. Dublované pokrytí takřka v celém kraji, to je opravdu neskutečná prasárna!

  Tohle už dávno nemá co dělat s argumenty, že přece nelze bránit v prodeji/nákupu rádií nebo omezovat trh. RRTV klidně mohla říct, že daný program je již v regionu vysílán a že žádosti nevyhoví. Nic jí v tom nebránilo.

  • Jarda

   přesně tak.
   92,8 – 1kW dnes hitrádio magic, do konce roku rock rádio
   99,7 – 100W v koordinaci pro rock rádio
   87,6 – 50W černá hora do konce roku hitrádio.

   To už je drzost tohle, proboha proč, za co nam tohle dělají? Proč koordinují další kmitočet, když tam budou mít, dokonce hodně silnej. To už je slušný psycho toto…

   Neřeknu kdyby potom byla nějaka „studie“ a třeba fajn radio se rozšířilo tam kde sou doubly hitradia/rockradia, ale fajn tam neni, to bych ješte překousnul, ale aby na všem hrala jedna nebo 2 stanice…

 • Michal

  Vsadím se, že někdo z MB si to tady čte, směje se nám a drandí si u toho Karla.

 • David Pražák

  To je banda. Peníze jsou bohužel na prvním místě. Takhle zničit český éter. To jsem ještě neviděl. Jestli se nám smějí, mi je úplně jedno. Já je stejně nesnáším.

 • jouda

  Problém je v zákoně č. 231/2001 Sb., konkrétně jde o § 56, kde je např. toto:

  (3) Jedna právnická osoba nebo jedna fyzická osoba se může majetkově podílet na podnikání více provozovatelů jiného než celoplošného rozhlasového vysílání pouze v případě, že celkové pokrytí obyvatel České republiky vysíláním všech provozovatelů jiného než celoplošného rozhlasového vysílání, na jejichž podnikání se tato osoba podílí, nepřesáhne 300 % celkového počtu obyvatel České republiky, počítáno podle údajů vyplývajících z posledního sčítání lidu, přičemž do celkového počtu obyvatel České republiky se započítává vždy každý pokrytý obyvatel tolikrát, kolik programů vysílaných všemi provozovateli jiného než celoplošného rozhlasového vysílání, na jejichž podnikání se tato osoba podílí, může přijímat.

  To podstatné je – celkové pokrytí 300 % obyvatel ČR, tj. v každém místě může být třínásobné pokrytí, což můžou být fakticky tři vysílače. Opět je dobré se podívat, kdo tuto změnu zákona prosadil a kdo pro ni zvedl ruku.

  • JM

   Ten paragraf je šílená prasárna.

   Nicméně doubly se do toho počítají, protože se započítává každý program každého provozovatele a jak známo, MB jede stanice na různé (většinou i původní) držitele licencí. Pak se jim počítá samostatně každé Hitrádio, byť se v daném místě překrývají, protože mají odlišné držitele licencí.

   Zásadní selhání je ze strany RRTV, která například tuhle změnu (Černá hora -> Hitrádio a sloučení s Magicem) neměla nikdy povolit. Jestliže už je daný program (Hitrádio) v lokalitě přijímatelný, je jeho další vysílání naprosto proti liteře fungování RRTV, která má dbát na pluralitu v éteru. Problém je, že se tu o rádia už zajímá minimum lidí, média o té problematice nepíší a nikdo to prostě neřeší a neupozorní na to.

   Zároveň sice nikdo (bohužel) nemůže MB bránit v nákupu dříve samostatných rádií ani v tom, že někde změní/zhorší vysílaný obsah – ale pokud někde postupně skoupí třeba 4 překrývající se rádia, měli by tam nadále provozovat 4 programy! A pokud nejsou schopni provozovat další program, tak jim nikdo nemá povolit změnu a síť po daném rádiu, pokud ji tedy nechtějí provozovat jako samostatné rádio, má jít normálně do LŘ.

   Už i to, že z dříve regionálních stanic se stává celoploška je proti smyslu původních licencí daných rádií. To, že si někdo může koupit regionální rádio a následně tam začít vysílat nějakou celoplošku, by po programové stránce nemělo být možné.

 • Vojta(1)

  Přeměnu Metuje na Hitradio Magic si pamatuji. Na jičínské f.107,3 se počátkem roku 2007 ze dne na den neuvěřitelně zvýšila intenzita signálu, tehdy ještě končící Metuje. Nevím co s tím tenkrát u Jičína provedli, ale signál f.107,3 v prvních letech vysílání Magicu řádil jak čert. Vyskytoval se i v takových lokalitách, jako jsou např. Hořovice či Zbiroh. Tak to hrálo až do roku 2012, kdy současně s omezením mod. zdvihu omezili asi i ten monstrózní výkon.

  • jouda

   Ono to hrálo vždycky dobře, 107,3 byl dříve velmi málo rušený kmitočet z dobré kóty a dnes to také není špatný.

   • JM

    Signál Magicu je oproti někdejšímu stavu Metuje v Praze silnější i o 15 dB (a to už Metuje tu hrála velmi dobře). Ten nástup po převzetí MB byl extrémní, najednou ten kmitočet začal hrát všude. Dalo se to v pohodě zachytit třeba i na jižních okrajích Vysočiny, i v místech, kde po ČRo 2 na 106,9 s 1 kW ERP nebylo ani památky. Svého času jsem to měřil exaktním spektrákem a Magic byl kousek na východ od Prahy o 5-6 dB silnější než ČRo, byť správně má být o 4 dB slabší… A to bylo v době, kdy tam ČRo ještě měl jednoduchý dipól, dnes tam mají tříprvek do azimutu cca. 175 stupňů a na Prahu tak jde dle diagramu dané antény asi o 1,5 dB méně.

    Jičín-Tábor je dobrá kóta a je jasné, že dosah bude slušný, ale ona je extrémní i ta síla v dalekých oblastech. 400 W tam není v žádném případě, reálně tam budou kilowatty ERP.

   • Jarda

    ten 107.3 jsem chytil i v ceske lipe ale tez jej pri dobre snaze chytnu i u sebe

  • Martin Kadaník

   Na jaře 2007 byl také na Tichánkově rozhledně instalován nový anténní systém přímo na střeše rozhledny. Původně tam byly dva samostatné dipóly umístěné až pod ochozem rozhledny, z nichž jeden mířil na východ a druhý, umístěný na opačné straně rozhledny, mířil na jihozápad. Na internetu se dá najít i foto původního systému.

   Jinak už se nechci rozčilovat nad tímhle tématem. Spravedlnost v téhle zemi, je dávno mrtvá! A NEJEN v éteru!!!
   Peníze a moc zkrátka dělají z lidí svině!!!

 • Philmen

  Je to velmi zajímavé, ale MB má ještě dost času, aby u některé další frekvence požádala o vysílání jiného programu (např. Fajnu, který třeba není v Liberci). HITRÁDIO ČERNÁ HORA bude po sloučení s HitMagic mít 6 duplicitních frekvencí (myšleno ve stejném městě 2 frekvence:
  Náchod: 87,6 Čer.H. + 92,8 Magic
  Broumov: 87,6 Čer.H. + 94,7 Magic
  Mladá Boleslav: 87,6 Čer.H. + 91,7 Magic
  Jičín: 87,6 Jičín + 107,3 Magic
  Trutnov: 105,3 a 87,6 Čer.H. + 97,0 Magic
  Pardubice: 92,6 Čer.H. + 94,5 Magic

  Je možné, že některé vysílače bude moci použít na Fajn anebo se některé frekvence přesměrují. Pro mě asi nejblíže vysílače Mladá Boleslav – oba jsou de facto chytitelné ve městě, je možné, že jeden bude směrován „ven“.
  ….a vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby se do budoucna některá Hitrádia poslučovala např. FM+ a Dragon…

  • JM

   A v Liberci bude mít Hitrádio celkem 4 místní frekvence (87,6, 93,3, 100,6, 106,1) a k tomu ještě dva silné, takřka místní přesahy z Jablonce (99,7 a 105,1). Hustý, co?

   To je pluralita v éteru dle české RRTV!

   • Michal

    Chce se mi z toho blejt. Zvlášť za situace, kdy opravdu zajímavý a přínosný program tu horko těžko vznikne na mizerné kótě s ještě mizernějším ERP a kdo ví jestli…

   • Philmen

    Je pravda, že Liberecko a Jablonecko jsou dost specifická, protože tam mají vysílač 2 různá (budoucí) Hitrádia: Hitrádio Černá Hora a FM. Ale i zde může mít Media Bohemia řešení, jak dostat „legálně“ např. FAJN rádio. A to tím, že požádá RRTV o změnu z vysílání programu HITRÁDIA FM na FAJN….znalejší vědí proč zrovna tato varianta….je to vlastně stejná varianta jako RockRádio pouze na vysílači Hradec Králové místo nového Hit Čer.Hora

   • Philmen

    Jen ještě uvedu, že by to mohli realizovat Z Hit FM na FAJN na frekvenci 93,3

   • Michal

    Když už teď tu mají 3 vysílače, proč by jim najednou měly vadit čtyři? Na nějakou reorganizaci měli 5 let a nikdo na to nesáhl. Jim je jedno co tu vysílají za program, důležité je co nejvíc zaplnit spektrum a znemožnit tak vstup potenciální konkurence.

   • Jarda

    a co taky přidat zapadni cechy tam take dubluji dost

  • Jarda

   Frekvence magicu zmizí a budou z nich rock radia, asi by to chtělo dočíst dokonce, z magicu se stane rock radio a z černe hory hitradio. Takže ke kmitočtům u magicku změn na rock radio.

   • Philmen

    Tak si to přečtěte ještě jednou a zjistíte, že to co píše OVI je správně. Pouze 1 jediná frekvence a to Hr.Králové bude přejímat program Rock Rádia.

   • Jarda

    ja ro pochopil jinak spis.i.co je na jihlavském dx klubu psáno jak to bude tak úplně stejně jsem to pochopil

   • JM

    Tak to prve pochopili všichni. Až pak vyšlo najevo, že to bude mnohem větší prasárna než se čekalo a celé východní Čechy budou mít dvakrát to samé Hitrádio.

    Inu, kluci umí stále překvapit. Negativně. Fakt bych si nepomyslel, že toho budou schopní. A už vůbec ne, že jim RRTV něco takového povolí. Ale s jídlem roste chuť.

   • Jarda

    Takže to tak nebude? Max že by pouze hradec šel pod hitradio?
    To bude slušna katastrofa…

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)