Komentáře a diskuze

Články

Seznam.cz převzal většinu v rádiích Expres FM a Classic Praha

Seznam.cz Expres FM Classic PrahaMetropolitní rádia Classic Praha 98,7 a Expres FM 90,3 po více než čtyřech letech mění majitele. Po Petru Stuchlíkovi přebírá většinový 67procentní podíl v obou stanicích významná společnost Seznam.cz miliardáře Ivo Lukačoviče. Bude zajímavé sledovat, jak se změna vlastníka promítne do podoby rádií. Seznam v posledních letech výrazně investoval do tvorby vlastního zpravodajského a publicistického obsahu včetně televizní stanice. Expres i Classic jsou média tradičně hudební, menšinová, nicméně se slušným souhrnným týdenním zásahem 84 tisíc posluchačů převážně vyššího vzdělání i příjmů. Jejich současný obsah nekoresponduje s hlavními aktivitami Seznamu na mediálním poli.

Zda se jedno z rádií posune směrem ke zpravodajství, není vyloučeno, ale ani někdejší majitel, novinové vydavatelství MAFRA, rádia tímto směrem nikdy netlačil. Neúspěch zpravodajsko-publicistického Rádia Zet ukazuje, že takový formát v českém prostředí nemá dobré podmínky. Expres FM ani Classic Praha pod Seznamem zřejmě nebudou zásadně přeformátovány, ale lze očekávat využití zpravodajství a výraznou promotion produktů Seznamu ve vysílání.

34 komentářů Seznam.cz převzal většinu v rádiích Expres FM a Classic Praha

 • Jarda

  Tak uvidime co s nimi bude, zdali z toho budou zpravodajske stanice, nebo budou vysilat seznam zpravy 😀 možna kdyby koupili to zet tak by z toho bylo seznam radio 😀

 • Martin

  Doufám, že Classic Praha mi nezlikvidují. V autě jsem se už omezil jen na přepínání mezi ČRo+ když nemám náladu na hudbu a Classic, když chuť mám 🙂

 • Anonym

  No, obavam se, ze dana radia zprzni a stanou se z nich tuctovky..

  • Petr

   Já stále věřím, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí a v případě Expresu a Classicu vkus nad zlatokopectvím…

 • Ovi

  Tak podle včerejší zprávy na blogu Seznamu se formáty Expres FM a Classic Praha měnit nebudou, přibudou „jen“ zprávy ze Seznamu. Nový majoritní vlastník je nakloněn digitalizaci, ale nemá s ní spojená přehnaná očekávání. Prakticky to může znamenat výskyt obou rádií v DAB multiplexech i mimo hlavní město, což by byla bezesporu skvělá novina, ale nezapomínejme, jak dlouho v DABu vydrželo taktéž menšinové Radio 1.

  • jouda

   V DABu rádia obvykle vydrží do obdržení první faktury za provoz.

  • Hori97

   Vedení už za sebou dokonce má i první jednání s Českými Radiokomunikacemi a stanice by se měly brzy objevit v multiplexu ČRo ze Strahova na kanále 10D. Kdo to tam bude poslouchat ale netuším, protože pokryté bude vlastně jen samotné centrum Prahy, kde jsou obě stanice dostupné přes FM v daleko lepší kvalitě. To samé platí o téměř všech stanicích z oné sítě. Vstup do multiplexu Teleka, by už nějaký smysl dával. Doufejme, že případně v nějaké rozumné zvukové kvalitě, což ale zrovna u téhle sítě je asi jen přání…

  • Jarda

   Kdyby aspon čra na to narvali pořadnej výkon 😉

   • Vojta(1)

    Jardo, těch nuzných 125 W u ČRa je tam asi kvůli obavě z rušení vedlejšího Teleka na 11A. Nevím proč jsou ty multiplexy koordinovány hned vedle sebe, místa je v DAB/DAB+ zatím hodně.
    A jak velký by vlastně měl být ten „pořádnej výkon“.
    Tak tři, čtyři kilowatty?

    • Jarda

     Meli to hodit normalně na žížkov s 20kW 😉 to by bylo pokrytí a smysl by to mělo, mnody by to hralo za hranicemi pokrytí FM.

 • Hori97

  Expres FM i Classic Praha začnou od září vysílat každou půlhodinu zpravodajské relace. Ve všední dny od 7:00 do 19:00 a o víkendu od 12:00 do 17:00. Nový zpravodajský tým povede Nikola Bojčev přicházející z Českého rozhlasu.

  • Jarda

   Classics s vážnou hudbu a kazdych pul hodiny? Tam bych max každou celou a expres klidne po pul, ted to bude vsude stejny, kam preladite tak tam bude to sami.

  • Ovi

   Podstatnou změnou je angažmá Romany Navarové, dosavadního hlavního a v podstatě jediného hlasu Rádia Zet a zároveň moderátorky Press klubu Frekvence 1. Navarová se tímto po letech vrací na Expres. Jsem zvědavý, koho nasadí Rádio Zet místo ní.

  • JM

   Ach jo, já to prostě nechápu. Expres je vynikající hudební a lifestylová stanice. Zpravodajství se tam NEHODÍ a už vůbec ne každou půlhodinu. Pokud chci zprávy, ladím cíleně ČRo Plus, naopak na takovéto stanici mne budou obtěžovat, protože člověk si rád od té politické a jiné špíny na chvíli odpočine.

   Profitovat z toho bude Radio 1 a Color, kde zprávy nejsou a doufám, že ani nebudou.

   • Ovi

    Je to docela riskantní záměr. Ani MAFRA si netroufla program protkat zpravodajstvím a publicistikou. Je vidět, že tvůrci hodně věří značce Seznam, zároveň si zřejmě uvědomují postupné stárnutí publika Expres FM a rádií obecně. Dříve, u mladších lidí, by něco takového asi vůbec neprošlo. Je otázka, zda to projde nyní. Expres FM má teď podle Radioprojektu nejvyšší poslechovost od svého vzniku, tak aby si to tímto nepokazili.

    Ostatním rádiím mimo mainstream to může částečně pomoct. Naopak to dále oslabí už tak nízkou relevanci Rádia Zet.

   • Jarda

    myslíte že je možné že by mohlo radio zet krachnout?

    • Ovi

     Křetínský a spol. se můžou pokusit projekt Zet restartovat s využitím svých novinářů z E15, Info.cz, podobně jako Seznam. To je ale drahé a Zet už jednou nenaplnil očekávání a těžko se prosazoval, hlavně vůči Plusu a Radiožurnálu. Nebo současné Zetko zastavit a na jeho frekvence dát lowcostové hudební rádio spíše menšinového formátu. Nebo nic neřešit a nechat to v současné podobě plné reprízovaného obsahu z minulých let. Nevím, kterou variantu zvolí, možná kombinaci výše uvedeného.

   • Jarda

    To spíš kdyby některé frekvence získal čro plus, třeba zlín, české budejovice a ostrava. Zatim je to jen archivní stanice na pěknych kmitočtech a v krajskych městech.

    • Ovi

     Takových frekvencí se ani noví majitelé nebudou zbavovat, i kdyby, sáhl by po nich jiný privátní subjekt, nejsou pro ČRo. Je to mnohem hodnotnější síť než Bonton, který jede samospádem už roky a taky zůstává v portfoliu.

   • Jarda

    nebo se tam rozšiři jina stanice, však zet patřilo tušim pod lagardere, jako e2, f1, pigy, a snad ješte neco, třeba by z toho bylo pigy radio na fm 😀 nebo něco co už mají a není to rozšířené. nebo vytuní radio bonton.

   • Petr

    Já naopak zprávy na Expresu kvituji, aslepoň mám coby posluchač větší přehled. Na Expresu se navíc jedná o zkrácené headliny, často pouze nadpisy seznamáckých článků, takže nic úmorného 🙂 Já spíš nenávidím způsob, jakým všichni na Expresu kecají do muziky. Intra a outra jim nic neříkají a jejich vstupy pak vyznívají kolotočářsky. Jejich vstupy ve většině případů postrádají navíc jakoukoli strukturu 🙁

 • Martin

  Nevíte prosím, kdy budou ty zprávy na Expres FM?

  • Jirka Tenisák

   Asi nemají čas, nahánějí Okamuru po ulicích

  • Ovi

   Dnes už jsem na Ex slyšel zprávy od Romany Navarové. Na FB první negativní reakce.

   • Martin

    Díky za info, poslouchal jsem teď v 10 a za mě kvituju s povděkem – Romana uzpůsobila svůj hlas Expresu, jsem rád, že se vrátila po čase zpátky. Snad těch negativních reakcích bude co nejméně.

   • MichalP

    Ráno jsem slyšel zprávy v 9 a bylo fakt dlouhá „nekonečná“ hrůza. V půl desáté to už bylo o chlup lepší.
    Dal bych tomu pár dní, aby měla čas se nerušivě zaintegrovat do vysílání.

   • Ovi

    Od tohoto týdne jsou zavedeny „seznamovské“ zprávy už i na Classic Praha, a to vždy v celou od 7 do 18 hodin ve všední dny. Informovala o tom Jana Suja.

 • Jirka Tenisák

  Níplavke, Zahálka, zdravotnícichtějí do zahraničí, Brusel – Babiš- střed zajmu, alkoholik na dálnici, Viktorka – Moskva. To byly zprávy. Bulvár jak děs, nemá strach, že by to byla konkurence třeba zprávám na R1. Nemá cenu ladit.

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)