Komentáře a diskuze

  • David Pražák 29. 9. 2023 v 19:32 k KomentujemeTak Country radio z Liblic hraje i u mě na Jihlavsku.
  • Jirkas 29. 9. 2023 v 17:42 k KomentujemeČ Český Impuls je i v DAB+, takže žádná rarita.
  • Jiří 29. 9. 2023 v 14:09 k KomentujemeRušení od El sítí je hlavně v době aktivních fotovoltaických elektráren až enormní.Já už to řeším,že své staré rádio pustím...
  • Marek 29. 9. 2023 v 13:11 k KomentujemeTeď to jde, ale i tak nejsem posluchač těchto rádií, takže kontakty na ně i tak neznám.
  • Honza K. 29. 9. 2023 v 12:22 k KomentujemeV ČB teď jsem zkusil 954 a 94.7 pustit najednou a zvuk je synchronizovaný.
  • David Pražák 29. 9. 2023 v 11:15 k KomentujemeTak to bude hrát i u mě doma v Brtnici u Jihlavy, když to hraje u Žďáru. Večer vyzkouším, až...
  • Jakub 29. 9. 2023 v 10:13 k KomentujemeJe fakt zajímavé si to současné pustit na AM a na FM. Reklama byla o 1 vteřinu zpožděná a pak...
  • Jakub 29. 9. 2023 v 09:56 k KomentujemeTak já hlásím nádherný příjem country radia z Liblic u Žďáru nad Sázavou na starém radiokazetaku JVC teď přes den.....

Články

Komu z konkurence může změna Kissů hrát do karet?

Plánované sjednocení sítě rádií Kiss se rychle blíží. Po změně programu část posluchačů ze setrvačnosti či zvědavosti zřejmě zůstane naladěna, radikálnější příznivci dosavadního hudebního mixu rádio vypnou, nebo se budou poohlížet jinam.

Vůbec nejposlouchanější je brněnský Kiss Hády. V jihomoravském regionu by jeho proměna mohla přihrát posluchače především lokálnímu Free Radiu a dále posílit vedoucí postavení Evropy 2 přímo v Brně. Ze zrušení samostatného studia Kiss by mohlo profitovat i Radio Rubi, byť jen okrajově, protože na jižní Moravě je o něj dlouhodobě malý zájem.

Z dvojky v síti Kiss, ostravského rádia Kiss Morava, část posluchačů s největší pravděpodobností přeladí na místní Helax, další část na Evropu 2, která má na severní Moravě a ve Slezsku také velmi slušnou oblibu.

Stanici Kiss Jižní Čechy původem z Českých Budějovic by se mohli posluchači rozutíkat především k celoplošnému rádiu Evropa 2 a lehce by mohlo v regionu posílit zatím relativně velmi slabé Fajn radio. Naprosto stejný vývoj můžeme očekávat i v sousedním Plzeňském kraji, kde končí Kiss Proton.

Zlínský kraj přijde o Kiss Publikum, posluchači si tam budou patrně hledat náhradu v podobě Evropy 2, Fajn radia, možná i Radia Zlín a Radia Rubi. Nejmenší z Kissů, mladoboleslavský Kiss Delta, uvolní prostor, který může zaplnit kdo jiný než opět Evropa 2 a Fajn.

Fúze Kissů by tedy mohla nejvíce nahrávat programům Evropa 2 a Fajn radio, samozřejmě dokud se také nerozhodnou pro posun formátu směrem ke staršímu publiku.

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
104 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
LiborV
4. 4. 2017 06:52

MichalZ, Philmen, Václav: Předpokládám, že Radio United stejně jako jiné velké mediální domy si celou změnu dobře připravila. Nechala si udělat průzkum trhu. Na jeho základě si vydefinovala cílovou skupinu, kterou chce oslovit. Na ní otestovala hudbu. Udělali si nejspíš i průzkum toho co cílová skupina od moderátorů a programu očekává. A podle toho nejspíš i složili nový tým Kissu, dolaďují hudbu a připraví k tomu i odpovídající obsah. Odhaduji, že slogan: „be happy“ je taktéž otestován a bude se s ním dál pracovat (akce, soutěže…).

Tímto způsobem postupuje např. Media Bohemia. I jiné velké zahraniční rádiové domy. Vznikají z toho efektivní, ekonomicky úspěšná, ale současně tak trochu neosobní a umělá rádia.

MichalZ
Reply to  LiborV
4. 4. 2017 08:18

Přesně jak jste zmínil, možná to bude úspěšné rádio, co se prodeje reklamy týče, ale neosobní. To co dělalo regionální Kiss (alespoň dle mýuch zkušeností s Kiss JC) jedinečným byl právě kontakt moderátorů s posluchači. To u celostátního rádia těžko půjde.
Posun hudby ke stylu Kiss JC je patrný z dnešního schematu, jak jsem předpovídal. Postupně omlazují playlist. To se koneckonců dalo čekat, protože počet posluchačů v Praze je proti regionálním zanedbatelný.

Philmen
3. 4. 2017 19:19

Dneska jsem střídavě poslouchal KISS a KISS JČ a nejlepší by byla jejich vzájemná kombinace 🙂 V Polsku je např. rádio RMF, které hraje novou muziku, nejnovětší muziku včetně taneční muziky a k tomu 80. a 90.léta a toto rádio se tam stalo nejposlouchanější(je celostátní). Např. nyní je na prvním místě v histparádě Tiesto :-))) Podívám-li se na jejich playlist – je tam Bomfunk Mc´s, Bonnie Tyler, Maroon 5, Frans, Gloria Estefan, Rihanna, Sting…sem tam nějaký polský interpret…ale tento model funguje. Takže já si dokáži představit, že se dá zahrát Tiesto, Erasure, Nana a Robin Schulz. Fajn a Evropa 2 hrají hlavně novinky, ale ve velkých rotacích, takže v playlistu jede nový song i 4-5x denně. Hitrádia jsou taková neuchopitelná – já je řadím mezi kategorii „stará-mladá“ cmrcnuté Impulsem – nemastné neslané, typický mainstream. Pak je tu Čas, Blaník, Impuls, F1 a tohle je pro mě nějaká česká specialita – pořdá se dívat dozadu a být u té své Helenky, Hanky, Marušky, Káji, Michala apod. – jenže to vás musí po určité době začít nudit, protože minulost nevrátíte a hudebně nenafouknete. Takže rádia soustředící se pouze na určité období s tím můžou chvíli vyžít, ale časem ten efekt vyprchá – nebude tam nic nového. Rádio by se mělo vyvíjet, mít své lidské a zábavné moderátory – v tomto bylo dobré KISS JČ a na E2 Leoš s Hezuckým, hudba to už pak jen celé zaobalí 😉 Takže se přimlouvám za model rádia od 90tek po současnost a to včetně taneční muziky.

Václav
Reply to  Philmen
3. 4. 2017 19:59

Začnu od pomlouvaných Kájů, já je taky moc nemusím ale proč ne, nějaké rádio taky můžou mít a vlastně už ani nemají staly se z nich mainstreamy (Imp, Blaník, Čas) a už nějakou dobu jsou tam rotace Slz činasek a Kryštofů,žbirků kteří si tak budují kariéru. Nejde o nafouknutí minulosti, ale můžou být pro pohodovou atmosféru, i stará muzika se hodí podle nálady a tím díky za Country radio. RFM – mě přišlo namátkově jako takové obecné hitové rádio, taky mám dojem s rotacema, jako třeba Ö3 ale už jsem delší dobu nezkoušel. …hudba to pak zaobalí- myšleno že je vedlejší? ano taky to beru ale jen to ráno na E2, pak zastávám pravý opak.
Hitradia – to není žádná věda, taky vzniky z původních nezávislých regionálek, těch prvních silných, a vznikly aby konkurovaly E2 takže taky s rotacemi většiny těch samých novinek 🙂 a mezi nimi to doplnění je nepatrně starší než E2.

JM
Reply to  Václav
3. 4. 2017 21:26

Zapomínáte na Signál Rádio, to je skoro jak návrat do totality. Třeba u zahraničních hitů se tam hrají snad jen české vykrádačky a to i takových věcí, jako je Vangelis nebo Boney M. Proti tomu zlatý Blaník.

Jinak i rádio zaměřené na starší hudbu se dá dělat zajímavě aby se nevyčerpalo. To, že česká rádia z 80s a 70s hrají stále to samé neznamená, že se tam nedá jít mnohem hlouběji a hrát věci šířeji. Právě i proto, že stará hudba už není „hitparádová“ a není potřeba stále opakovat to, co zrovna letí.

Že se podle všeho Kiss sjednotí na formátu alá úspěšné Kiss JC se možná dalo čekat, každopádně v Praze jim posluchači utečou, protože ten formát tu nemá smysl. A smysl měl právě Kiss 98, který hrál 80s+90s v rozumném výběru, minimum českého popu atd. Takové rádio tu teď bude chybět a lidi nebudou mít moc alternativ. Leda specializované 80s pořady na Coloru (pátek a sobota večer).

Lukáš
Reply to  JM
3. 4. 2017 21:53

Kiss se bohužel nesjednotí na formát Kiss JC, ale spíše na formát podobný Kiss 98. Nový Kiss už se dá poslouchat na adrese http://www.kiss.cz a znělky říkají To nejlepší od 90. let.

Václav
Reply to  JM
4. 4. 2017 18:01

Ano Signál jsem neuváděl, reagoval jsem na tradiční stanice, je pravda že výše zmínění interpreti tam jsou ale jen z poloviny (pro mě teda stačí abych ho neladil), na druhou stranu je tam hodně věcí co v éteru není, to je sympatické , na mysli mám takovou tu hudbu z uměleckého prostředí 50 , 60. let nevím jak bych to nazval, playlist nemají a pak ještě trochu věcí z Country radia, což mě přijde zbytečné, ale tady se jen očerňuje, realita byla trochu jiná, ve srovnání s tím co předvádí Bonton, nebo i Impulsy, kde je Činaskový diktát.

Matyas
3. 4. 2017 09:34

Přesně tak, slogan na Pražském Kissu říká, nejlepší hudba od 90 let, RDS aktuálně by měla být již stabilní na KISS – při čemž by jí neuškodil trocha posun o mezeru v každém slovu, bylo by to výraznější. Jinak aktuální playlist pokud vydrží, je přiměřen hodnotě původních regionálních Kissů a denního vysílání.

LiborV
3. 4. 2017 09:05

MichalZ: Máte konkrétní informace o tom, jaký by měl být výsledný hudební profil Rádia Kiss?

Zvukový obal a náplň jednotlivých bloků mi přijde taková provizorní.

MichalZ
Reply to  LiborV
3. 4. 2017 09:45

Konečnou podobu neznám. Formát se bude ladit v průběhu dubna (info od Romana). Jak jste poznamenal, zatím je to provizorní, kdy je jeden hit z devadesátek a vzápětí hity z posledních dvou let. Ale podle mého názoru se bude složení songů postupně omlazovat, i když aspoň 2 songy v hodině budou devadesátky. Je to ale jenom můj názor. Všechno může být i jinak. Jenže si neumím představit, že by si Rádio KISS, které nahradí všechny regionální Kissy, nechal utéct většinu posluchačů, kterých není zrovna málo. Je ale pravda, že ty nové songy rozhodně nebudou vypalovačky z diskoték, ale spíš mainstream z ostatních rádií.

JM
Reply to  MichalZ
3. 4. 2017 17:12

Jestli to bude takhle, tak bude Kiss další mainstreamový průjem :/

Kiss JC bylo dost taneční a originální. Kiss 98 bylo zase více retro a také originální (formát 80s 90s měl velký úspěch a od jeho nasazení mu kontinuálně rostla poslechovost).
Pokud by ten formát Kiss98 roztáhli na celou ČR, tak by to mohlo mít úspěch i jinde, protože slušné 80s + 90s rádio, kde nehrají několikrát do hodiny zrůdný český pop typu Mandrage, Kryštof atd., v éteru není.

Jestli z toho opravdu udělají další nudu alá Hitrádio, jsou to fakt pitomci a opravdu nerozumím co tím chtějí sledovat.

Václav
Reply to  JM
3. 4. 2017 18:15

Zatím ve fázi proměn. Dvě věci: nechcou dávat na regiony původní 98 což chápu že by bylo šokem ale bez reg. moderátorů zas AC nemá smysl dělat další Evropu, podle malých Fajnů žádný úspěch na obzoru, např i Fajn v Praze. Tady správně kolují názory že by spíš byl logicky úspěšnější starší formát. Teď poslouchám od 18 a jsou tam 90s a taneční hity milenia, tedy to co miluji, žádné věci 2-3 roky staré, ale teď člověk nezná dne ani hodiny, takže dopoledne může být vše jinak.

MichalZ
Reply to  Václav
4. 4. 2017 06:04

Tak jestli Kiss neomladí, tak spoustu Kissáků v květnu odejde jinam. Když jsem se koukal na poslechovost v rámci skupiny Kiss, kterou uvádí na webu Radio United, tak pražský Kiss se svými 80-90. byl z celé skupiny až čtvrtý. A to je navíc dostupný v Praze, středních a severních čechách. Radio City hraje novější hudbu a má jenom v Praze dvojnásobnou poslechovost. Klidně můžou hrát devadesátky, ale spíš taneční hudbu a ne nudu, jakou tám hráli doposud. Na tu se jim Kissáci z regionů vykašlou, a to asi nikdo nechce. Přeci jen zhruba 300 tisíc posluchačů denně regionálních Kissů je dost velké číslo, o které určitě nebudou chtít přijít. No a vzhledem k tomu, že se všechna tahle rošáda dělá kvůli výdělkům z reklamy, tak jakýkoliv pokles je nežádoucí.

Petr
Reply to  JM
4. 4. 2017 20:19

„Jestli to bude takhle, tak bude Kiss další mainstreamový průjem :/“ Promiňte, JM, ale tomuto vašemu konstatování se musím smát. Protože co jiného než mainstreamový průjem byly všechny Kissy doteď? 😀 Tím samozřejmě nijak nemířím na vás, neberte si to osobně 🙂

Jirkas
Reply to  Petr
4. 4. 2017 21:00

Jestli se ted Kiss bude soustredit na nove hity a semtam praskne 90s tak to bde dalsi kolovratek nezajimaveho hnoje.

Václav
Reply to  Petr
4. 4. 2017 21:26

Jirkas – zatím je poměr opačný než píšete

JM
Reply to  Petr
5. 4. 2017 09:21

Já měl na mysli Kiss ve vztahu k pražskému Kiss 98. Kde byl do přeformátování velmi slušný výběr od 80. let do současnosti, bez silného zastoupení českého popu (jako je tomu třeba na Hitrádiiích) a bez provařených současných pop a RnB „hitů“, které se hrají všude. Bylo to asi jediné rozumné popové rádio v ČR, zaměřené na starší hudbu. Alternativa není a nebude, paradoxně nejblíže tomu je hudebně asi Radiožurnál, kde je ale hudba jen výplní mezi zpravodajstvím.

V Praze posluchači nepotřebují další rádio s „aktuálními hity“ a pár devadesátkami k tomu.

Stejně tak by ale posluchači v jižních Čechách, kde byl Kiss taneční, nepotřebovali rádio se starším popem… To je na tom to složité, že Kiss měl v Praze a regionech odlišný formát, a jestliže se to nyní sloučí, tak na to vždy někdo doplatí.
Ostatní regionální Kissy jsem nikdy moc neposlouchal, občas jen JC, který byl asi nejlépe vyladěný. Regionální Kissy jsem vnímal jako lepší alternativu Fajnu nebo Evropy 2, kde se hrály víc i 90s.

MichalZ
3. 4. 2017 08:28

Tak na Rádiu Kiss by se měl playlist postupně omlazovat. Už ukončení 80-tek je posun a postupně by měly ubývat i 90ky. Je to jenom dobře. Přeci jen by byli posluchači z jihu dost zklamaný.

Anonymní
3. 4. 2017 08:27

Ono de facto ten „nový“ program běží prozatím jen na bývalém Kiss98. Ostatní Kissy zatím dojíždějí svůj původní nebo provizorní program. To přepínání bude zřejmě až v průběhu týdne, nebo třeba až příští pondělí…

Vaclav
3. 4. 2017 08:06

Na kiss publikum normalne o pul Seste zacla tradiční ranní sprcha s igorem dolezalem každý vstup byl o počasí, teď v devět predavka moderatorce asi zuzce, akorát řešili jak někdo jel 50 mimo obec, trapné nudný vstup, ale ráno na kiss jc po poslední 500 kissmanii taky nuda, znělo to jak na F1.

LiborV
3. 4. 2017 06:54

Hudební formát rádií Kiss je to nejlepší od 90tých let. Takže ty 80ky se nepotvrdili. 🙁

LiborV
3. 4. 2017 06:50

Na Kissech Jižní Čechy a Hády běží provizorní ranní vysílání. Původní moderátorské dvojice skončili. Na Kiss 98 vysílá Roman a Bára. Bude zbrusu nový web. A odpolední show. Hudba je mnohem mladší 🙁

Lohen
2. 4. 2017 21:40

Dnes jsem poslouchal celé odpoledne Kiss98 a zaznamenal jsem větší počet songů z období milénia, které se dříve nehráli. A k tomu i několik z období posledních dvou let.

Lukáš
Reply to  Lohen
3. 4. 2017 00:29

Máte pravdu, dobrý postřeh. Teď jsem pro zajímavost poslouchal a hráli tam i nové písničky. Za poslední hodinu pro zajímavost třeba Sigala – Sweet Lovin‘ nebo Robbie Williams – Love My Life. Navíc už jedou i nové znělky Rádio Kiss – Be Happy.

Lukáš
2. 4. 2017 21:25

Já pocházím z královéhradecka, kde jsem doposud poslouchal Kiss Deltu a za mě mohu říct, že náhrada se bude vybírat těžko. Pokud ale budu u internetu, tak je pro mě jasná volba rádio Spin. Tam lze slyšet hodně aktuálních novinek s kombinací hip hopu a bude mi tak nejblíže. Jsou tam pro mě daleko zajímavější hity a také tam není až tak velká rotace jako např. na Evropě 2. Na tu bych nepřešel ani kdyby mě za to platili. Pokud budu odkázaný pouze na FM příjem, tak je velice zajímavá volba Černá hora. Studio mají v Hradci Králové, takže vysílají přímo z regionu a hudební mix tam také není zas tak špatný. Hrají starší hity v kombinaci s novinkama a hrají i dost písniček, které se jinde jen tak neslyší. Celkem dost je z nich svižných. Mají velice široký playlist s nízkou rotací a poslech je pro mě daleko zajímavější než třeba Hitrádia. Tak to je jen za mě můj konkrétní příklad a pro někoho bude třeba i tipem kam přeladit.

Jirikovoego
Reply to  Lukáš
2. 4. 2017 21:34

Vzhledem k tomu, že Ti Lukáši pravděpodobně z Černé Hory brzy udělají další Hitrádio, budeš muset hledat dál 🙁

Jan
2. 4. 2017 19:04

Nevim jak jinde , ale zítra normalne vysila Kiss Jc.Tedy Kiss Jc se zítra neslouci.

Václav
2. 4. 2017 09:24

Komu z konkurence… no to je otázka – obecně se ve článku zapomnělo na Hitradia, např třeba Faktor, protože Hitradia jsou tak nejblíž, hlavně stále regionální. Do úvahy je třeba brát jestli 1)posluchači Kissů byli jen posluchači Kissů a nebo 2)to střídali s další stanicemi. V prvním případě to byli zastánci regionů a tak přejdou k Hitradiím, v druhém případě k E2, ale připomínám že většina Kisáků to střídala už dalšími stanicemi. Největší zastánci pouze Kissu byli podle mě v Brně, a teď aspoň poznají co zajímavého nabízí éter i v rámci její skupiny a že to jde s menší dávkou reklam (Free). Opačným směrem se vydá malá část nexonofobních posluchačů Krokodýla a na novém Kiss zjistí že „ani jeden hit dvakrát během dne“ je dotaženo do dokonalosti, tedy pokud se zůstane u toho 98 formátu. Na severní moravě jsem zaslechl na tamějším kissku bývalé moderátory z Helaxu, nevím proč tam šli a co teď udělají. Kiss Morava bylo stejně jen doplňkově k Helaxu. Opačně na tom bylo Free vs Hády, o to to v Brně bude zajímavější. A v našem zlínském kraji to je složitější, každý okres jinak. Kromě zlínského okresu bylo Kiss taky tak doplňkově, takže teď E2, např v Hradišti už je teď je druhá. No a právě v okrese Zlín bude profitovat radio Zlín, protože E2 je ve východní polovině okresu se signálem dost na štíru, hlavně Val Klobouky, Slavičín, Luhačovice, tam šlo poznat, že Kiss Pub bylo na ženevském kmitočtu.

Václav
Reply to  Václav
2. 4. 2017 09:34

Hitradia ve vztahu ke Kiss – můžou jít někteří posluchači jedním směrem, jiní druhým. A třeba Rubi popř Fajn ve Zl kraji nebo na jižní Moravě, se maximálně tak začnou objevovat na posledních místech, na víc nejen signálově nemají.

Jan
2. 4. 2017 05:49

Dnes pockam do pulnoci a schvalne kdy se radio prejmenuje na kiss radio. Zda to bude jako tenkrat u Bontonu.