Komentáře a diskuze

  • PVo 7. 2. 2023 v 23:14 k Komentujemenarážel jsem hlavně na toto - strana 5 a 6 přílohy v článku Nová vláda musí udělat pořádek v rozhlasových...
  • Míra 7. 2. 2023 v 18:59 k KomentujemeAno, Němci to schválili. Jenom na tu plzeňskou103 se ještě váže domžlická 103FM. https://i.postimg.cc/T3Smz9DD/Z-pad.png
  • Hony 7. 2. 2023 v 18:34 k KomentujemeAno prošla pokud mají v K.V a Plzni kmitočtu navíc šlo by to předat sesterskému Classicu
  • MichalP 7. 2. 2023 v 17:45 k KomentujemeProšla vůbec ta 94,5 přes RRTV? Jestli ne, tak úřední kolečko je minimálně na 4-6 měsíců. I když u Freshe...
  • Míra 7. 2. 2023 v 17:29 k KomentujemeNemá cenu v Plzni vůbec rozjíždět 103,0 mají-li 94,5...
  • MichalP 7. 2. 2023 v 15:52 k KomentujemeExpresFM začíná pomalu naplňovat svůj plán na rozšíření dostupnosti v regionech. Jako první krok je převzetí kmitočtové sítě po Radiu...
  • PVo 7. 2. 2023 v 11:47 k KomentujemeZaniknou licence pro dokrývače rádií? Vládní poslanec je chce sloučit do jedné | Televizniweb.cz Co tomu říkáte? momentálně nemám čas...
  • JM. 7. 2. 2023 v 11:27 k KomentujemeNávrh zákona navrhuje sloučit licence na dokrývače a hlavní kmitočty. Uspořilo by to obnovovací poplatky a podobně, dává to smysl....

Články

Komentujeme

O čem píšete?
19.5K Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Franz
14. 11. 2021 10:27

Pár poznámek k nejnovějšímu Radioprojektu:

1) Obdivuhodný podíl na trhu rádia Blaník v Olomouckém kraji jen pár měsíců pro rebrandu rádia Rubi: oproti minulému Radioprojektu růst o 4,14% a ztráta jen necelé 1% na první Impuls. Z Moravy je v Olomouckém kraji evidentně nejmenší odpor vůči poslechu pražských rádií. V Jihomoravském, Zlínském ani Moravskoslezském kraji se Blaníku zatím tolik jako v Olomouckém kraji nedaří.

2) Rádio Čas bylo v Moravskoslezském kraji pravděpodobně poprvé překonáno sesterským rádiem Čas Rock v podílu na trhu. Řekl bych, že Čas se svým novým formátem přiblížil rádiu Haná a nadělil dárek rádiu Blaník.

3) Baštou rádia Kiss se stává především Středočeský a Moravskoslezský kraj.

TÉMA
Radioprojekt
Míra
Reply to  Franz
14. 11. 2021 10:45

1.Co hraje dobře na cestě mezi Benešovem a Táborem ? Maximálně vysílač Votice mezivrata a zněj Kiss vysílá.
2. Ale jinak Čas obhájil poslechovost v počtu poslechů

Lukáš
Reply to  Franz
14. 11. 2021 11:42

Z čeho čerpate tyto informace o rádiu čas.

Václav
Reply to  Lukáš
14. 11. 2021 14:28

2) vypadá to, že informace jsou čerpány z Radioprojektu. Připodobnění Hané by bylo zajímavé ale nepravděpodobné, kdyby přešel Čas pod Hanou, jako nejvýchodnějšího velkého soukromého provozovatele.

1) Blaník – nakonec i v těch ostatních krajích na tom nejsou nejhůř. V OL kraji došlo k oživení formátu radia Apolla, které tam mělo dobré výsledky a hrálo jak Blaník. Pražské rádia snesou na Moravě všude, vždyť na prvních příčkách je Žurnál a ostatní celoplošky. V JM kraji Blaník tolik za nimi nezaostává, v denní poslechovosti předběhl i F1 (což nebylo těžké) a Kiss. V Mor.slezském kraji má vzestupnou tendenci. Ve zlínském na tom není nejhůř, je nad Časem, navzdory chatrné FM sítě Blaníku.

3) Kiss ve stč kraji není jen o Benešov – Tábor, kde kdybyste chtěli Votice, nabídnou i jiné programy, nehledě že naštěstí dnešní autorádia podrží i slabší, tak i přes nemístní vysílače mohou dát lidi Impuls, F1, Beat. ´Úspěch Kissu ve stč je i o dobré kombinaci dokrytí severní části kraje, které tak robustní třeba E2 nemá. Nezapomeňme, že do stč se počítá i lidnatý Praha Západ a východ. Taky to obhájilo pochyby odpůrců sjednocení, mladoboleslavských obhájců neposlouchané východočeské sítě Delta, která se držela na dně tabulky ve stč. a postupně si KISS vyměnilo čísla s F1 a teď útočí na ty nejlepší, jak už jsem říkal dříve a ted je to tady – může utočit na E2.

V MS kraji ve mimoostravských okresech to bude i díky slabšímu signálu E2 a převzetí části posluchačů Helaxu, jehož skalní příznivci se po roce loučí na dně tabulky.
Za zmínku stojí i umístění Kissu v severních čechách vzhledem k dokrývačům a možná naštěstí že tam neměl regionální historii narozdíl od jižních čech, kde mu až teď začínají odpouštět, přestože byli jihočeši uchráněni konce svých styčných moderátorů.
A na závěr zlínské měření poslechovosti – okno Gyros Original, vedlejší Pizza a auto , které tam zastavilo, tak všichni Kiss.

Taky si lze všimnout sezoonosti stanic zvlášt v poslední covidové době. Méně náročné – léto. Náročnější – zima.

Last edited 1 rok před by Václav
Míra
Reply to  Václav
14. 11. 2021 17:01

Evropa 2 vysílá také z Mezivrat, zapoměl jsem…

Jirkas
Reply to  Míra
14. 11. 2021 17:05

Přesně tak, původně radio Lion.

Václav
Reply to  Oviradio.cz
14. 11. 2021 10:17

Teď je otázka , co je ve větě dobře – Jestli Rockradio a nebo spíš bych tipoval toho rizikovějšího Jana.

Last edited 1 rok před by Václav
Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty
Reply to  Oviradio.cz
12. 11. 2021 21:01

Jen čistá spekulace, ale neruší ten elektromotor příjem AM? Docela si dovedu představit, že je tam příjem o dost horší, než u starého dobrého spalováku. 🙂

Jiří

Jak v elektromobilu,nemohu ověřit ani posoudit.Praxi mám s Citroenem Berlingo diesel a benzínovou Dacií.Tím,že v rámci rozlučky s vysíláním Českého rozhlasu na SV/DV poslouchám tato pásma skoro každý den v autě cestou do a z práce mám aktuálně ověřeno co všechno ruší-nejvíce „vygumuje“ příjem AM:-Průjezdy pod vedením VN a natož VVN.Dost „otravně“ ruší pouliční osvětlení zvlášť pokud jsou v obci rozvody klasicky vzduchem.LED osvětlení přechodů.
Když je však síla pole vysílače dobrá,tak nejvíce omezí jen ten průjezd pod VN.Zvláštností navíc je při příjmu Radiožurnálu na dlouhé vlně 270kHz velké zkreslení zvuku při večerním průjezdu osvětlenými obcemi.Tak ani takový fanda do AM jako jsem já to nevydrží a ladí jinam.DV rozsah je „ztracený“,nejvíce postižený rušením.Však je také již do rozhlasových přijímačů osazován minimálně.

Jiří
Reply to  Oviradio.cz
13. 11. 2021 13:07

Tak to jsem nečekal,že by se v tak moderním voze počítalo i s příjmem AM.Na druhou stranu jsou oblasti(sice jich není mnoho,ale jsou) kde prostě s FM natož DAB+ neuspějete a tak pokud se chcete z rádia něco dozvědět bude se možnost ladit na AM hodit.Naši kamioňáci se občas ozvou do anket a hlásí,že poslouchají večer na AM Český rozhlas někde v cizině(s tím bude brzy bohužel konec).Můžou si však na AM naladit stanice z Velké Británie,Rumunska,Španělska,Itálie,Maďarska… a na dlouhé vlně zůstává super výkonný Polský vysílač 225kHz.

Vojta
Reply to  Oviradio.cz
13. 11. 2021 13:57

V ČR, potažmo v celé hustě zalidněné Evropě AM možná smysl už moc nedává, ale ve světě jsou místa, kde je AM pásmo jediným spojením se světem – rozlehlé málo osídlené planiny např. v USA. Tam AM stále celkem žije. Můžeme se bavit, co by v takovém místě dělal elektromobil, ale to sem nepatří. Myslím, že AM v těchto autech cílí právě na tyhle trhy…no a proč tu funkcionalitu pro Evropu nějak softwarově potlačovat.

Jiří
Reply to  Vojta
13. 11. 2021 15:38

Když bylo uvedeny ty USA-mají však na AM jiný rastr/ladící krok (místo 9kHz je to 10kHz)Prý „Americké“ SV zní lépe než ty evropské i díky tomu o něco širšímu rastru.Dokonce mají někdy i AM STEREO to je nepředstavitelné..
http://www.amstereo.org/

Toť otázka-v jakém ladícím kroku je rozsah AM u KIA elektromobilu.Dacia to má vyřešené-ladící krok je již po 1kHz.Tovární rádio(auto z roku 2016) je velmi citlivé a vybavené mimo SV a VKV i DV rozsahem.Však také Rumuni mají na SV plno stanic-jen u mě doma jsem jich večer naladil 12..

Honzaa
Reply to  Jiří
13. 11. 2021 18:47

A co se týče FM pásma, v amerických vozech naladíte pouze liché kmitočty.

Jarda
Reply to  Jiří
13. 11. 2021 19:05

Takhle hraje japonské am stereo, jen nevím jaky mají japonci am rastr, ale si hodne širokej, ta kvalita zni jako česke fm, webové mp3 nebo dřívější „youtube“ kvalita 😀

https://www.youtube.com/watch?v=YMAPKTnJtnA

TÉMA
stereo v am
Jiří
Reply to  Jarda
13. 11. 2021 19:47

Dobrý zážitek,díky za tip!Takto jsem AM vysílání ještě nikdy neslyšel.Slušný dosah 500 mil večer a to je zvuk pouze jednou na začátku výrazněji,ale krátce napadený „prsknutím“.Slyšet je na pozadí jen mírné rušení a to při použití dobrých sluchátek něco jako na FM když není signál ve stereu v místní síle.

Jiří
Reply to  Jarda
13. 11. 2021 19:52

Zde je přímo srovnávací test a jen jsem „zíral“..
https://www.youtube.com/watch?v=WIW3o552t6A

TÉMA
AM STEREO
Jarda
Reply to  Jiří
13. 11. 2021 20:12

takyže to japonské jede ne na rastru 9kHz ani 10 kHz, ale rovnou 12,5kHz takže širokej rastr jako prase, oproti běžně používané 9kHz a to už je znát, ta kvalita taky, ale jedina nevyhoda je, že když bych tam něco nastartoval, nebo zapnul nějaky stroj, nebo kuchynský spotřebič atd, to by to hned každej vypnul, na tohle i v běžnem am je potřeba nerušené prostředí, což se ve městě nestane, tam uslyšíš každou vrtačku, auto, pračku, mikrovlnku, vysavač, fén, sporák, auto, motorku, tramvaj…

TÉMA
am stereo
Jiří
Reply to  Jarda
13. 11. 2021 21:01

To ano,AM bude vždy více náchylnější na rušení.S tím samozřejmě souhlasím.Hodně záleží na místních podmínkách-bydlím mimo velká města a tak mi AM jde i doma skvěle-večer jen na feritovou vnitřní anténu v rádiu příjem cca 40 stanic.Důležité je „vypořádat“ se s nekvalitními AC/DC adaptéry v blízkosti rádia-to je největší „škodič a v sezóně ověřeno,že dost ruší dvoutaktní motory od různých mopedů až po minitraktůrky.Auta kupodivu skoro ne.Jsou již dobře odrušená.

Jarda
Reply to  Jiří
13. 11. 2021 21:16

tak ty ruzny adaptery, nabíječky, světla atd, tak to ruší pak nejvíc. Dříve hodně rušily i mobily, zejmena 2G sítě, to dokazalo zacvičit i s fm radiem, když „zvonil“ starší telefon.

Václav
Reply to  Oviradio.cz
12. 11. 2021 12:32

Mám na to podobný názor ohledně kvantity. Když jsem se dozvěděl o úmrtí, v duchu jsem odpočítával jak dlouho ho budou rádia hrát ještě více než tomu bylo. Na rozdíl třeba od Hany Hegerové přechodně ještě zvýšený výskyt vyhledávat a ještě si užívat spíše nebudu, hlavně když pojedou stejné hity jako do teď. Taky mě přišlo podezřelé jak poslední roky ještě zvýšil svoji přítomnost rubrik a pořadů na rádiích, jako by chtěl ještě vydělat a jako by to skoro věděl; ale měl snad nějaké delší zdravotní problémy či nemoc? A neříká se mu Meky protože mečí? Ono jak naschvál když je to taková nudná tvorba, tak tím je slavnější. Ale za to a kvůli tomu jsem mu brzký odchod nepřál, jedině dobře když narazím na něco nezámého jako dnes na E2 Miro Žbirka – Bažant na víně – i když mě to názvem přišlo jak pofiderní Heidy Janků – Kuře na grilu. Ale když odešel Mirek Hoffman, skoro nikdo nic nevěděl před 2 lety a texty jsou zajímavější.

Míra
Reply to  Václav
12. 11. 2021 12:38

Měl dlouhodobější zdravotní problémy.

Lohen1
12. 11. 2021 00:17

Zoner Underground Network, nevíte o tom někdo něco? Vyšlo pár článků, ale nikde nic o tom, co to bude, jak to bude hrát atd…

Míra
Reply to  Lohen1
12. 11. 2021 06:37

Chtějí zahájit vysílání v DAB+ ještě letos. Radio je o penězích. Jestli budou vsílat pro masy nebo jednotlivce, ukáže čas. Vysílání pro jednovlice bych si přál já. To by bylo o velkých penězích a bez reklamy.

Václav2
Reply to  Lohen1
12. 11. 2021 18:43

Mají hrát taneční věci od 80.let do současnosti. Aspoň tak o tom před časem psal Lukáš Polák na webu digitální rádio.

Lohen1
Reply to  Václav2
13. 11. 2021 00:14

Díky, tento článek jsem asi nezaznamenal. No, občas tyhle netové projekty poslouchám, ale na uživení to asi není. Zajímavý playlist a dokonce i moderovaný má Rádio Smile, dobře hraje Radio 4U. Tak uvidíme.

Míra
Reply to  Lohen1
13. 11. 2021 09:32

Uvidíme mělo by jít o House music. V hlavním vysílacím čase neočekávám tvrdou hudbu.

Marek
11. 11. 2021 15:43

Jaké je v součaJaké je v současné době nejposlouchanější internetové rádio (není na fm)? Ptám se proto, že Radioprojekt o tom neinformuje.

TÉMA
O čem Radioprojekt neinformuje
Míra
Reply to  Marek
11. 11. 2021 16:07

To bych také rád věděl. Je v tom docela bordel. Je více poskytovatelů, například:
https://www.topradio.cz/
https://www.play.cz/

Last edited 1 rok před by Míra
Jarda
10. 11. 2021 11:52

Kdo předpovídal konec libereckého blaníku, tak měl pravdu, na rrtv už je žádost o změnu názvu na klasický blaník, tedy bez „L“.

Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty
Reply to  Jarda
10. 11. 2021 12:11

A Požického parta se může jít hlásit na pracák. 🙁

Jarda

oni si nenechavají lidi z těch rádií, která zničili? Domníval jsem se, že je začlení někde pod sebe, kde se kdo ujme, max pro koho nezbyde místo tak pujde do jineho rádia.

Václav
Reply to  Jarda
10. 11. 2021 13:29

Tak někdo by přeci mohl na to osekané regionální vysílání HTR Contact? Akorát teď začínají, ale asi už mají své lidi.

Martin
Reply to  Jarda
10. 11. 2021 21:04
LU--
Reply to  Jarda
10. 11. 2021 12:17

Čekal někdo něco jiného? 😀

Marek
Reply to  LU--
10. 11. 2021 13:36

Čili je pravda, že liberecké studio Blaníku končí?

Jakub Melin
Reply to  LU--
10. 11. 2021 22:57

Taky mne vždy překvapí, jak se lidi diví praktikám, které tu jsou zas a znovu, úplně stejně.

Martin
Reply to  Jarda
10. 11. 2021 21:00

Samozřejmě. BLANIK_L je jen další zakrývací manévr velmi dobře sehraných mafiánských právníků ze zločinecké a zkorumpované firmy Media Bohemia. Nic víc.

Otázka pro ně tedy zní: Kdo je dále na řadě? Já vím, ono už toho moc nezbývá – Krokodýl, Jih, Relax, Haná se Skyrockem, Free radio, Kroměříž, … Tak schválně …

Václav
Reply to  Martin
10. 11. 2021 22:07

No já se divím že je tady tolik divících se komentářů ohledně Blaník L jako regionálu, které akorát by blokovalo zařazení významného Ještědu pro potřeby dokrytí AF i mimo region když je od prvenství podílu na trhu dělí už jen 1%, jehož postup k překonání zdá se už být nezvratným procesem, teda krom vzdání se ženevy ve Zlíně, zas s pochpením že by sice nebylo zasaženo o tolik víc obyvatel, nicméně mohlo tady dojít díky síle vysílače k lepšímu povědomí. Přechodnou existenci Blaník L bych chápal jako dovětek, jednu ze složek , která učinila proces RCL na Blaník jako jeden z nejhladších rebrandingů jaký tady byl. PS: Zas kdoví jestli se nezjistí, že ta kabina lanovky spadla díky změně vibrací z RCL na RBL.

Někdo byl odpůrce hraní si na supy , kdo přístě. Ale…. hraje v tom roli celková kondice stanice a majitelů. Třeba na Moravě není náhodou že Rubi skončilo dřív se starším p. Hejlem než dvojník r. Haná které má ještě stihnout rozjet další stanici. Nebo případ v Brně konec Petrova po odchodu jeho staršího majitele, než zmiňovat silnou skupinu Plachého s života schopným portfóliem stanic, u kterého bych očekával rekord životnosti, v opačném případě se ukáže jak velký nátlak dokáže MB, při spatření hluché mapy Rockradia na Jižní Moravě, kde částečně by si na vysílací prostředky mohla MB přijít spíš pomocí vysílačů radia Čas, jehož osud zdá se být nahnutější než u jiných, je to dáno i v dnešní době nešťastnou velikostí sítě, která není ani malá, ale pokryta je právě ta polovina, která není v ohnisku ČR, tedy Čech; nemluvě o celoplošnosti. Takže krom Času bych to viděl na konec někoho malého či Relaxu. Brno jako jedno z mála moravských měst (a to nemluvě o velikosti) má „jen“ jedno rockové radio a tak nechápu, že místo Rubi nešlo úspěšnější Rockradio místo Fajnu, třebaže Fajn je městský formát.

Last edited 1 rok před by Václav
Jiří
6. 11. 2021 14:38

Za chvíli navždy umlknou vysílače šířící programy Českého rozhlasu a tím pádem bude plno volných kmitočtů.Dle průzkumů je na AM kolem 100000 posluchačů a tak se ptám-nebyla by to příležitost?Nevrhněte se na mě,že je AM vysílání zastaralé a zvukově nekvalitní.Nějaký zájem o AM stále je a tito posluchači budou hledat co naladit!V AM se žádaná stanice najde velmi snadno oproti totálně přeplněnému FM.Přijímač s možností MW(SV) je téměř v každé rodině a není třeba vytahovat teleskopickou anténu,která při pohybu překáží.Manipulace je jednoduchá a spotřeba AM radiopřijímače velmi malá.Ideální někam na zahrádku,do chaty,na místa bez el přípojky.
Vlastní provoz AM vysílače přiměřeného výkonu a moderní konstrukce není zase až tak drahý a tedy se ptám šel by do toho někdo?
Vím,že je to divné začínat na AM v době DABové,ale dokud jsou zájemci o poslech..

TÉMA
AM šance pro nové stanice?
Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty
Reply to  Jiří
6. 11. 2021 14:57

Dle jakých průzkumů poslouchá AM 100 tis. posluchačů? Poprosím o odkaz. Díky.

Martin
Reply to  Jiří
6. 11. 2021 15:18

Do AM už dnes nikdo smysluplně nepůjde. To by musel být pouze někdo, kdo by vše bral jako hodně drahý koníček (hobby) placený z vlastních zdrojů nebo od velmi štědrého sponzora. Je to zcela nerentabilní. Spíš bych přemýšlel nad tím, jak do budoucna toto pásmo prázdných kmitočtů využít pro jiné účely. Koneckonců i Dechovce se evidentně už nějak nechce znovu spouštět ty Líbeznice na 1260 kHz.

jouda
Reply to  Martin
6. 11. 2021 16:04

Navíc při stoupajících cenách za elektrickou energii je to už vysloveně vyhazování peněz z okna. Doba pokročila a kvůli pár posluchačům s krystalkou fakt není možné pálit desítky milionů ročně za AM vysílání.

Jiří
Reply to  jouda
6. 11. 2021 18:56

Moderní AM vysílač má účinnost 90%,tak když s 5kW dosáhne cca 100km.Může to být zajímavé.Na FM už volného místa moc není a posluchačů AM opravdu není jen „pár posluchačů“.Nebo myslíte,že Coutry rádio,Rádio Dechovka či Český Impuls vysílají jen tak „do vzduchu“?

PVo
Reply to  Jiří
6. 11. 2021 20:38

Říká Vám něco případ rádia Echo? a to nebylo tak daleko od doby, kdy se přes AM běžně vysílalo. Dechovka a Č.Impuls přes FM nevysílají(resp. Dechovka jen lokálně) a také tomu výsledky odpovídají (a myslím že jejich poslechovost přes DVBt má v tom větší podíl než AM).
DAB je perspektivnější i když u nás se bude čekat až co kam posune Německo/EU

Jiří
Reply to  PVo
7. 11. 2021 08:34

Samozřejmě,případ rádia Echo je mi známý.Nedá se to však s dnešní dobou srovnávat.Tehdá v devadesátých letech nemělo moc šancí v konkurenčním boji s Českým rozhlasem,který na AM měl plno stanic a celorepublikové pokrytí a hlavně má koncesionáře.To prostě nešlo „vyhrát“.
V roce 2022 bude na AM skoro „prázdný rybník“ a tak proč to nezkusit.Zvlášť když jsou soukromí provozovatelé,kteří by si za zprostředkování vysílání na SV řekli přiměřenou částku,dá se říci skoro režijní.Jde jen o to,aby byl někdo ochotný dodat na vysílač již vytvořený program(třeba hotový legální klon z FM,nebo z internetového rádia).Já bych do toho za sebe šel,ale nemám absolutně zkušenosti s rozhlasovým vysíláním a to vyžaduje člověka co je má.
Licenčně s tím nemá ČTÚ problém-stačí splnit legislativní požadavky.
AM pásma lze nadále plně využívat (pochopitelně dle kmitočtového přídělu pro ČR).

PVo
Reply to  Jiří
7. 11. 2021 09:45

Málokdo by si takové vysílání našel: já si Echo pamatuju jenom kvůli tomu že v 90 letech bylo mezi lidmi ještě spousta přijímačů které krátké vlny měly jen na východní normu a použitelné tedy byly jen pro AM.
1) měl jsem povinnou praxi a v té fabričce tuším na technologii takové rádio měli – jelo tam celý den Už ani nevím co vysílali ale pamatuju jak můj kolega/nadřízený jednou prohlásil „Ty se tam uznělkují „..
2) babička měla taky takové rádio (trvale naladěné na „Prahu“), ale když jsem to přeladil na Echo a pak jsem to zapomenul dát nazpátek (až asi za 2 dny) tak naopak otec se ptal kde je to rádio Echo.

Honzaa
Reply to  PVo
7. 11. 2021 11:53
Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty
Reply to  Jiří
6. 11. 2021 20:39

Já třeba doma kvůli všelijakému elmag. smogu nenaladím v AM prakticky vůbec nic, jediná ČRo Dvojka je na hraně srozumitelnosti. A to používám kvalitní techniku, kde FM chytám v pohodě i z jiných krajů. V autě to chodí o mnoho lépe, ale zvukově je to použitelné maximálně pro mluvené slovo. Kdyby se v tomto pásmu vysílalo digitálně, určitě by to bylo zajímavější.

Jiří

S tím plně souhlasím.Příjem na středních vlnách(natož dllouhých) je samozřejmě hodně ovlivněný zdroji rušení poblíž přijímače.Je to dáno amplitudovou modulací.Někdy stačí přijímač jen přemístit jinam,nebo najít zdroj rušení(levné napaječe) a ty vyměnit a mě se osvědčily ferittové prstýnky,kterými protáhnu kabel vystupující v napaječe.Digitální vysílání se na SV zkoušelo-systém DRM.Dnes se využívá zejména v Asii.Důvod je jasný-DAB+ by tam v těch ohromných vzdálenostech a terénu nemělo šanci.Tam se spojily výhody šíření s digitálním přenosem.U nás to bylo v zárodku zrušeno-přednost dostal DAB+.Na jeho obhajobu-DRM má menší datový tok,tedy zvukově je to spíš na zpravodajství.
Stejně bych vysílání na AM zkusil,protože je to obchodně jiná situace než v devadesátých letech kdy Český rozhlas naopak měl na SV hodně vysílačů a i Radiožurnál,tedy konkurence byla obrovská.To bude v roce 2022 již úplně jiné.Volné pole působnosti-zejména díky tomu,že soukromé stanice na AM jsou dnes orientované až na vyjímky pouze na Prahu a střední Čechy.(Country rádio dokonce musí od večera do rána sjet z 20kW výkonem na pouhý 1kW )Co zbytek republiky?Tam už bude po vypnutí ve dne na AM skoro ticho.

ZR
Reply to  Oviradio.cz
7. 11. 2021 15:44

Ne tak docela. Country Radio chtělo vysílání na AM vypnout, tak vysílali ze Zbraslavi (pouze na AM) jingl ve smyslu „co vy lidi na to“ a nestačili se divit, jakou měli odezvu… Taktéž Dechovka. Když vypnou Stěžery kvůli údržbě, je poprask. Jinak – co vím, tak Dechovka na 1260kHz má nějaké administrativní problémy, AM1260 už zkušebně vyjelo a nyní se na něco čeká…. Informace mám z dobrých zdrojů. AM poslouchá celkem ne nezajímavá skupina posluchačů, kteří rozhodně nepřeladí jinam.
.

Last edited 1 rok před by ZR
Jirkas
Reply to  ZR
7. 11. 2021 19:26

Tech par lidi na pocet ruky to nespasi, navic je to extremne drahe a zvukove des. Proste AM patri do propadliste dejin a i se tak pomalu deje.

ZR
Reply to  Jirkas
7. 11. 2021 20:12

Problém je že zvukový děs je právě DAB. Samozřejmě ne vinou technologie, ale špatného processingu jednotlivých rozhlasových stanic. Hlavně Český rozhlas této nekvalitě vyniká. A nejhorší je že o tom vědí protože si lidé stěžují a nic s tím nehodlají dělat. Dnešní AM je zvukově o něco horší FMka. A když se dobře naprocesuje, je i relativně úsporná. No nic – není to žádný zásah shora, ať rozhodne trh.

Jirkas
Reply to  ZR
7. 11. 2021 21:50

Ano, DAB ma desny zvuk, ale stale na mile lepsi nez AM, takze to hovori za vse. Oproti AM neporovnatelne. AM je zvukova silenost, ktera sem nepatri.

Jiří
Reply to  Jirkas
8. 11. 2021 21:22

Záleží na čem,pro jaký účel a kde AM vysílání posloucháte.
Například zahrádkář,nebo rybář co má kapesní tranzistorák jako decentně hrající kulisu nebude řešit zvukovou kvalitu,ale to že se příjem „neseká“,nebo nevypadává.Na tyto účely je venku mimo zdroje rušení AM postačí.Stejně tak malý radiobudík na stolku,rádio v kuchyni…Sportovní přenos a zprávy,rozhovory,lidová hudba i popík-to vše si dovedu představit na AM.I někteří řidiči kamiónů ladí na AM-v jedné anketě se ozval řidič MKD,že je 50km od Říma a poslouchá Český rozhlas.SV se večer šíří dost daleko.Rádio Dechovka ověřený večerní příjem i v Holandsku-důkaz toho,že dobře zkonstruovaný AM vysílač a vyladěná vysílací anténa přesáhne i hranice státu a to při rozumné spotřebě.

Jirkas
Reply to  ZR
7. 11. 2021 21:51

Jinak srovnavat zvukově AM a DAB+ to chce opravdu hluchotu první třidy. AM se jak FM, tak i datove osekanemu DAB + zvukove nepriblizuje ani na viditelnost.

Last edited 1 rok před by Jirkas
Míra
Reply to  Jirkas
7. 11. 2021 22:19

DAB+ je přenosový standard. Nemá tedy vůbec žádný zvuk.

ZR
Reply to  Míra
8. 11. 2021 10:27

Přesně tak. A je to dobrý sluha, ale zlý pán. Hlavně v podání některých rozhlasových stanic. Většinou do DABu posílají FMkový processing, to znamená preemfázi a v tu chvíli to spadá do definice „basy neumím, výšky neumím, ale zato středy mám zkreslené“. Já netvrdím, že AM je vrchol hifi, ale upřímně – kdo dnes poslouchá rozhlas doma v pokoji na slušné aparatuře, jako my v mladých letech Větrník na Vltavě… Rádio je dnes jen kulisa. Některé stanice vysílají na FM mono a také se nic neděle… Naopak – zvětší si dosah vysílačů. A pokud to není „stanice pro fanšmekry“, kdy posluchač vyskočí z kůže „jak to, že ve dvacáté sekundě není kytara v levém reproduktoru“, tak to plno lidí ani nepozná. Proto neodsuzuji žádnou přenosovou technologii. A že soukromí poskytovatelé umí vysílat (nejen) AMku za několik řádů nižší ceny je prostě fakt.

Last edited 1 rok před by ZR
Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty
Reply to  ZR
8. 11. 2021 14:18

Napadá mě paralela s automobilovým průmyslem. V době, kdy většina z nás jezdí auty na fosilní paliva (FM) se tlačí elektromobilita (DAB+) a pár nadšenců by se rádo vrátilo k parnímu pohonu (AM). Ano, pojede všechno, ale i neznalému musí být na první pohled jasné, co má nějakou budoucnosti a co je jen snem několika nadšenců. Ale samozřejmě nikomu nic nebrání si zažádat o licenci a v AM to vysílání rozjet. Myslím, že vystřízlivění přijde velmi záhy a prodělá na tom kalhoty.

ZR

Tato paralela je přesná. Elektromobilita (potažmo DAB) je slepá cesta – vysílateté se do něho nijak nehrnou, protože krom sítě ČRo, tu jiný celoplošný multiplex není a nebude (info ministerstva kultury), stará dobrá fosilní paliva ( FM) nás přežijí a pár veteránů (AM) má holt veterána, hýčká si jej a leští… Vize je streaming přes 5G sítě, holt každé rádio bude mít SIMku…
Mimochodem – vím kolik platí „Dechna“ za 10kW AM a je to podstatně (!) levnější, než adekvátní síť FMek na daném území…

Last edited 1 rok před by ZR
PVo
Reply to  ZR
8. 11. 2021 16:49

ty důvody proč se vysílatelé do DAB netlačí jsou přece jasné mnohem víc než že tvrdíte že to je slepá cesta vývoje

PVo

DAB+ nikdo netlačí, aspoň v ČR tedy rozhodně ne

Míra
Reply to  PVo
8. 11. 2021 18:10

Když příjem DAB funguje, tak je poslech v autě proti FM jiná liga (žádné chrastění a lupání ve zvuku….), když nefunguje, je to opruz. Aby vysílání DAB fungovalo, musí být splněny určité podmínky…
Kodeky LC-SBR-PS a jejich použití je odděleným tématem, zdakeka ne jediným.
V Německu si konečně přiznali, že DAB je dost drahý…
https://digital.rozhlas.cz/medialni-regulator-v-poryni-falci-chce-otestovat-vysilani-dab-multiplexu-s-8613085

Last edited 1 rok před by Míra
Jiří
Reply to  Míra
8. 11. 2021 20:11

Když už jsme u digitálu,tak ve hře bylo v ČR nejprve DRM.Co je zajímavé,tak že umožňuje souběžný provoz,tedy by uspokojilo po přechodnou dobu jak příznivce klasického vysílání AM,tak digitálu.DRM lze nasadit i pro mezistátní vysílání.O tom se může DAB systému jen „zdát“.
Koho to zajímá,tak v odkazech je pár článků z té doby:
https://www.lupa.cz/clanky/co-je-to-drm-a-proc-v-nem-vysila-cesky-rozhlas/

https://www.radiotv.cz/p_tv/d_technika/drm-podrobnosti-o-digitlnm-vysln-na-am-psmech-i/

https://www.radiotv.cz/p_tv/d_technika/drm-podrobnosti-o-digitlnm-vysln-na-am-psmech-ii/

TÉMA
Digitální rozhlas DRM
Míra
Reply to  Jiří
8. 11. 2021 20:24

V případě podobných ekonomických situací sousedících zemí vlastně nic nebrání projektu vysílání z příhraničního stožáru na území obou zemí, jež se dělí o náklady i kapacitní jednotky rovným dílem…
Ovšem to je jen teoretická utopie….

Pezos
Reply to  Jiří
9. 11. 2021 13:11

Jak to má DRM s odolností vůči atmosferickému rušení? Viděl jsem na Youtube nějaká videa jak (ne)funguje za bouřky americké HDradio v AM pásmu a byla to docela katastrofa.

ZR
Reply to  Míra
9. 11. 2021 22:25

Drahé jsou licenční poplatky za patentované kodeky. To byl také jeden z důvodů pádu DRM v Evropě.

Jiří
Reply to  ZR
8. 11. 2021 20:39

U DAB+ mi nejvíce vadí při mobilním příjmu stavy signál/ticho.To prostě netoleruji a rádio vypínám!(zkoušel jsem externí DAB+ tuner se samolepící anténou na okno).Zajímám se o všechna pásma a tak mohu porovnávat.U FM bývá zase „poprskávání“ a ztrácení se v šumu,či automatické omezení šířky mf a tím degradace zvuku.Dnes jsem jel trasu Benešov-Poděbrady a například lesních úsecích mi hrála dobře jen a pouze „dvojka“ na AM.Prostě jsem nenaladil jedinou stabilně hrající stanici na FM.Podotýkám,že mám v autě tovární autorádio s RDS,žádný „šunt“ z tržnice.
To,že v autě neslyším výšky tolik nevadí,opravdu víc ocením stabilitu příjmu.Nerozptyluje mě neustálé přepínání v předvolbách.I proto jsem zastánce toho,aby měly dobré AM vysílače stále své místo na rozhlasových vlnách-pokud je zájem.Něco o počtu posluchačů na „prstech jedné ruky“ neberu..Toby to jinak Český rozhlas vypnul již dávno a soukromníci by na AM pásma vůbec nevstoupili(nejsou placení z koncesionářských poplatků)

Míra
Reply to  Jiří
11. 11. 2021 15:57

Amplitudovku běžně neposlouchám, ale v autě mám možnost si ji poslechnout, tak jsem dnes v odpoledních hodinách udělal v lokalitě ČB rozlučku se dvěma rozsahy.
Na dlouhých vlnách jsem nic nezachytil.
Na středních vlnách hrály jen dva místní vysílače. ČRo 2 na 954kHz 30kW a Plus na 1071kHz 5kW. Brum na pozadí byl u Pluska v pohodě u ČRo 2 akceptovatelný jen za jízdy v hlučnějším autě. Charakter zvuku: Plusko mělo docela pěkný zvuk, vyladěný na mluvené slovo. Poslech ČRo 2 byl se sebezapřením. Hudba neposlouchatelně slitý guláš a ostrý charakter zvuku. Mluvené slovo méně příjemné, než u Plusu, takové ostré…
Pokud tedy někdo bude používat AM, jako způsob šíření, tak klidně, ale je potřeba sladit charakter zvuku s vysílaným obsahem.

Jiří
Reply to  Míra
11. 11. 2021 19:52

Díky za report o příjmu AM v lokalitě ČB a názor na AM vysílání.Ač jsem příznivec AM,tak musím souhlasit,že některé vysílače zní hrozně.Tím to jenom podporuje názor většiny o zbytečnosti vysílání na SV a DV.Dnes jsem jel kopcovitým terénem na Semilsku a zkoušel příjem rádia Dechovka z Hradce Králové Stěžer na 792kHz.I když nemá zdaleka takový výkon jako „bouráky“ sítě Českého rozhlasu,tak byl příjem srozumitelný a pouze pod vedením Vn či pod mosty se krátce ztlumil.To je důkaz,že to na AM jde i s menším výkonem.Když je vysílač dobře zkonstruovaný,modulační linka spravně nastavená,tak nemusí být poslech „utrpením“.Chybí mi zde na SV vysílání v rockpop stylu,ale asi do toho nikdo nepůjde.

CryXia
6. 11. 2021 10:20

Dnes je to přesně rok od ukončení vysílání Radia Rubi(kromě brna) a Radia Helax na FM

TÉMA
Helax/Rubi
Jarda
Reply to  CryXia
6. 11. 2021 11:13

to už je rok :O

LiborV
5. 11. 2021 06:11

My co tu diskutujeme máme rádio jako takové rádi. Velmi zřídka máme většinový hudební vkus. Ani zde se na tom co bychom rádi v rádiu slyšeli shodneme jen v obrysech. Zdejší fanoušci taneční hudby by se neshodli na společném playlistu. A to jich je řádově méně než mimo naší bublinu. Většina z vás tu chce méně známé skladby v malých rotacích. Nejsme Ti pro, které se velká komerční FM rádia programují. je proto pochopitelné, že rádia vypadají jinak než si přejeme. Baví mě ideály spravedlivého trhu a pestrosti v éteru, které tu hájíme. Buďme si prosím vědomí, že jsme každý jiný a, že ne vždy reprezentujeme vkusem a názory většinovou populaci.

Míra
Reply to  LiborV
5. 11. 2021 06:43

Ano, protože většinu tvoří spokojení + nespokojení, kterým je to buřt a takový člověk toho napíše na net minimum.
A to přesto, že vrátím-li se ke skupinovému poslechu v práci, tak tam někdy dochází k rotaci poslouchaných rozhlasových stanic z důvodu oposlouchání (např. po 14. dnech).

PVo
Reply to  LiborV
5. 11. 2021 13:07

„Zdejší fanoušci taneční hudby by se neshodli na společném playlistu“ – Já bych pokračoval v osvědčeném modelu Danceradia od CZC, to totiž čísly jasně dokázalo dobrý záběr nezávisle na nějaké bublině..

Jakub Melin
4. 11. 2021 12:41

Nevím, jestli to tady zaznělo, ale Michael Viktořík už pár týdnů pouští ve svém pořadu na COLOR Music Radiu záznamy svých vysílání z 90. let. Teď v pondělí třeba asi desetiminutový kus vysílání z Golemu včetně znělek. A mluvil i o Bontonu, Zlaté Praze a dalších, takže předpokládám, že pouští i záznamy odtamtud, bohužel jsem teď moc nestíhal pořad pravidelněji poslouchat.

Jirkas
Reply to  Jakub Melin
4. 11. 2021 18:11

Tak to veliká škoda, že mě to uteklo..

Míra
Reply to  Oviradio.cz
5. 11. 2021 17:21

Vysílání rádia Golem jsem slyšel nyní poprvé. Hrálo evidentně to, co se tehdy nahrávalo a vydávalo. Super !

Jirkas
Reply to  Míra
5. 11. 2021 20:22

Bylo na tu dobu nadcasove. Poslouchal jsem ho od sveho vzniku az po jeho konec.

Jakub Melin
Reply to  Jirkas
5. 11. 2021 21:20

Hlavně ta rádia z 90s měla „duši“.

Golem, Zlatá Praha, Bonton, Triangl i další.

Dneska jsou to fakt jen produkty a až na nadšence typu Basslickera na Kissu jsou mainstreamová rádia prostě jen kolovrátky bez invence.

Věřím a doufám, že třeba náš Color se k těmhle devadesátkovým základům soukromých rádií vrací úspěšně a formát „bez programového ředitele a daného playlistu“ lidi zaujme i dneska.

Vojta
Reply to  Jakub Melin
5. 11. 2021 21:48

Jakube, přesně o tomhle jsem taky při čtení vlákna o Golemu přemýšlel. Doba se prostě změnila a buďme rádi aspoň za ty jednotlivce, co to tak dělají, protože shodou okolností můžou. Color je jasnej, Basslicker ano, byl dobrej na KissJC, teď nevim, od sloučení Kiss neposlouchám. Za sebe můžu vyzdvihnout večerní show na Expresu, ta mě teď baví moc.

Jakub Melin
Reply to  Vojta
5. 11. 2021 22:58

Souhlas, večerní show na Expresu se fakt zlepšuje k dokonalosti, taky mne baví.
Pak doporučuji vynikající žánrový anglicky moderovaný pořad Totally Wired (út 21-23) tamtéž, naprosto unikátní selekce hudby. Slušné jsou i další speciálky na Expresu (Fresh, Edge).

Basslicker je prostě 90s nadšenec a jeho vysílání na Kissu si rád poslechu, teď v neděli večer jsem chytl retro Kissparádu a prostě mne to bavilo celou cestu autem. V porovnání třeba s Hitrádii a Fajnrádii je to nesrovnatelné.

Václav
Reply to  Jakub Melin
5. 11. 2021 23:19

No a pak že prý „Zdejší fanoušci taneční hudby by se neshodli na společném playlistu“ (Basslicker)

A zároveň jsem nezaznamenal názor že Fajn by měl těch pár (několik měsíců starých) novinkových hitů opakovat častěji, nebo aspoň spokojenost jak moc často jedou teď…

Last edited 1 rok před by Václav
Míra
Reply to  Václav
6. 11. 2021 09:28

Co se týká Basslickera, tak shoda na konstatování, že je srdcař, by neměla být složitá. V dnešních hudebně uloudaných časech dokázal přitáhnout posluchače svižné taneční hudby. Kiss ho v roce 2017 málem zaříznul skoro úplně. Po přechodu vyházeli (oficiálně došlo ke ztrátě) „jeho“ hudební archiv z Kiss JČ. Musel ho budovat znova.
Kiss šel úplně do kopru a nejspíše díky R. Andělovi se to nestalo.
Z mého pohledu Kiss vstával od roku 2017 z popela.
Slyšel jsem frfňat jeho fanoušky, že „dneska to nebylo nic moc“. V podstatě jde o těch pár písniček, které lze zařadit až před půlnocí. Kvůli nim, ladí Bassmachine zas a znovu.
Basslicker core je vyloučeno mimo hlavní vysílací čas.
Jeho odkaz můžeme pozorovat třeba v Jukeboxech.
Basslicker hraje určitou část mainstreemu s přelomu milénia, je tedy poměrně úzce zaměřen.
Lidi nadávají i na diskopříběh (jiný moderátor a nespíše i tvůrce). Ale zas a znovu ho ladí.

Jirkas
Reply to  Jakub Melin
5. 11. 2021 22:06

Souhlas, Color se k tem devadesatkovym dusim radii hodne priblizuje. Dale me bavi semtam Express, Radio 1 a objevil sem nekolik hodne vynikajicih netovych radii.

Míra
Reply to  Oviradio.cz
6. 11. 2021 09:31

Tato colorácká Supervata už bohužel musela téměř kompletně vyklidit pozice. Za chvilku už nebude ani o víkendu.

Last edited 1 rok před by Míra
PVo
4. 11. 2021 11:23

Už jsou výsledky za Q2+Q3 – okomentuji později 🙂
Prezentace aplikace PowerPoint (median.eu)

PVo
Reply to  PVo
4. 11. 2021 21:13

zatím pár postřehů:
1) fascinuje mě jak už (dle mě) značně vyčpělý formát Impulsu stále poráží F1 v denní poslechovosti téměř dvojnásobně. Inu holt ten dort co vaří pejsek s kočičkou je ta nejhorší varianta..

2) Blaník se už na radiotv chlubí „historicky nejlepším“ výsledkem poslechovosti (denní vzrostla o 7,5%) . Neuvádí jako kolik vzrostlo pokrytí populace, pokud více (což si myslím) tak poslechovost tedy klesla. Btw. uvádí se jako celoploška nicméně mají licenci na celoplošku (= pokrytí nad 70% obyvatel)? Jistě ne.

3) kvůli Fajnradiu mě zaujal týdenní poslech rádií ve věkových skupinách: v kategoriích 12-19 let. 20-29let a sociální skupině student / žák / učeň v top 5 rádií je první E2.
Pokud by Fajn byl při polovičním pokrytí aspoň tak úspěšný jako E2 tak by byla v top 5 rádií ve všech 3 kategoriích uvedena tak na druhé/třetí pozici. Ale nikde není, za to je tam Kiss, Impuls (!), Hitrádia a Radiožurnál . Kdepak asi dělají pánové Červinka&Cikán chybu? RZP byla v Praze a středních Čechách dlouhodobě úspěšnější než E2.

Ondřej
Reply to  PVo
4. 11. 2021 22:23

Plně souhlasím

Míra
Reply to  Ondřej
4. 11. 2021 22:58

Tu sekci zajímavosti si měli nechat pro sebe. Mladí 12 – 19 let opravdu poslouchají Impuls a R Žurnál ?
Radioprojekt by to měl už zabalit, inzerenti by si bez něj poradili.
Je to opravdu jen přesvědčovací propaganda.
Koukněte hned na graf na straně 14, proboha, vždyť tam se co do efektivního pokrytí území i populace porovnávají hrušky s malinami.
Ty dvě různé křivky pro MMS a Radiohouse je zase co ?

LiborV
Reply to  Míra
5. 11. 2021 05:48

Znám jen jednoho kluka co je mu 18náct a poslouchá Rádiožurnál. Někdy i Plus. Současná hudba ho nezajímá. Politologie a politika ano. Je to naprostá vyjímka.

TÉMA
Mediaprojekt
J K
Reply to  LiborV
5. 11. 2021 11:24

Souhlasím, mně je teď 20, Radiožurnál poslouchám zhruba od 15 let, je to moje nejposlouchanější stanice, zejména právě kvůli zpravodajství, ale i po hudební stránce mi z celoplošek vyhovuje asi nejvíce. Kromě toho pak Rádio DAB Praha pro dobrý mix současné hudby a ČRo Sever pro regionální informace, někdy příp. Fajn rádio, ale to spíš na kratší poslech, když jsem někde, kde Rádio DAB Praha v DAB+ nemá dobrý signál a na Radiožurnálu zrovna běží něco, co mě nezajímá (některé rozhovory, speciály či sportovní přenosy), delší dobu se Fajn kvůli rotacím poslouchat nedá. To doplňuji poslechem německých stanic. Některé pořady Plusu nebo Dvojky pak poslouchám přes podcasty.

Poslouchatelná by pro mě mohla i Frekvence 1, navíc s dobrým celoplošným pokrytím, ale muselo by ubýt „bulváru“ a trapné zábavy, hudebně F1 udělala pokrok kupředu a kdyby se trochu ubralo zábavy a přidalo zpravodajství a zařadila se F1 někam mezi Radiožurnál a Rádio DAB Praha, mohlo by se dařit víc. Zpravodajsky zaměřené rádio pro posluchače cca 20-45 let tu prostě chybí.

Ve svém okolí neznám nikoho v tomto věku, kdo by Radiožurnál poslouchal, často na mě koukají divně. Nejčastěji rádio neposlouchají vůbec nebo jen v autě a když už, tak převažuje Evropa 2 nebo Fajn rádio, někdy se objeví i Hitrádio a Impuls (u nás ale bude hrát roli nejspíš i to, že E2 u nás nemá příliš dobrý signál).

Last edited 1 rok před by J K
PVo
Reply to  Míra
5. 11. 2021 09:23

Nelze uvažovat jen v rámci své sociální bubliny kde průnik do jiné a třeba v jiné věkové hladině je logicky sporadický/povrchní
btw znám třeba fandu Danceradia (bejvalého od CZC) který mi říkal že předtím poslouchal Impuls (a byl právě v těch uvedených věkových kategoriích) a že mu to nepřijde nelogické když jsem se divil.

MMS = Radiohouse až poslední dobou, předtím v Radiohouse byla MMS+Lagardere (Active), která zase před spojením s MMS zahrnovala i Impuls atd..

Last edited 1 rok před by PVo
Philmen
Reply to  PVo
4. 11. 2021 22:47

Mám z toho stejný pocit a vlastně mě ty čísla ani nějak moc nepřekvapují. Dle mého názoru Radiožurnál nemá u nás konkurenci, projekt s názvem Rádio Z je mrtvý, nevím, čím by mě mělo toto rádio nadchnout.Frekvence 1 má dobré vysílače a byla by velmi vhodným informačním rádiem s novější hudbou. Radiožurnál by tedy byl zpravodajský s konzervativnější hudbou a F1 zpravodajsko-informačním rádiem s hudbou od 90.let po současnost.
Fajn rádio – mimo jednoho průzkumu je vidět, že má klesající tendenci. Osobně si myslím, že to zabijí marketing – strávil jsem teď nějaký čas v Liberci a předpokládal bych, že tam uvidím nějakou reklamu, že tam je nově nové rádio, ale NIC. Někdy Fajn sám poslouchám, ale pro poslech v práci to není, ač se v kolektivu huděbně „shodneme“, tak ty rotace jsou smrtící. Při devíti hod. v práci denně, už druhý den víte, co se bude hrát a skoro se trefíme i v jaký čas. A neřekl bych, že příčinou je nastavená definice CHR formátu, i při CHR formátu nemusím slyšet skladby v 3-4h. rotacích. A je to škoda, Fajn má hezký hudební obal, ale od jeho poslechu jsme museli ustoupit, nevím, zda tedy není lepší přejít na AC, přidat něco na reklamě v outdooru a i na programu. Např. nevím co je tak vyjímečného na samostatných hodinách Happy Hour. Za mě Fajn hudebně OK, ale není to na každodenní poslouchání. Posloucháme nyní Relax a Helax. Stejný problém mám i u Hitrádia-playlist se rozrůstá jen velmi lehce, takže už dopředu vím, co mě tam čeká. Program (záleží na odnoži) nemastný neslaný, budu držet palce nové ranní dvojce, aby měla inteligentní humor a něčím zaujala, slyšel jsem zatím 2x cestou do práce v autě a neurazilo mě to. U tohoto typu rádia bych čekal něco jako německé (NRJ)Energy či rakouské Kronehit po hudební i programové stránce. Docela by mě zajímalo, jaká čísla vykazuje sobotní večer a noc s Rockovou nocí, moc mi to tam nesedí, mám pocit, že podobný pokus už tam takový byl a dobrá čísla to nepřineslo.
Blaník – vzhledem k pohlcení RCL a Helaxu mi to nepřijde žádná sláva, souhlasím PVo.

Míra
Reply to  PVo
11. 11. 2021 00:04

Koukám na celou republiku.
V týdenní poslechovosti máme tři jasné skokany:
Blaník +119, Rock Radio+115, Impuls +109, Kiss +73, F1 +66..
Největší propadáky:
Hitradio Zlín -22, ČRo Vltava -20, ČRo Dvojka -17, Hitradio FM Plus -16.
Pro zajímavost:
Radio Čas +1
Radio Hey +10
Color Music Radio -6
Signál Rádio 0
Dálnice +17
Helax -10
Rádio Krokodýl +28
Free Radio -8
ČRo Zlín +10
Fajn Radio -8
Hitrádio Černí Hora +18
Dance Radio 0
Jiné české +26
Zahraniční +30
Celkem se poslouchalo více o +57

TÉMA
Týdenní poslechovost ČR 4-9 2021
Jakub Melin
Reply to  Míra
11. 11. 2021 00:07

A on tomu pořád někdo věří?

Míra
Reply to  Jakub Melin
11. 11. 2021 00:15

Možná někdo. Bylo by dobré to ukončit. Zadavatelé reklam by si to odžili sami.

Last edited 1 rok před by Míra
PVo
Reply to  Jakub Melin
11. 11. 2021 00:23

bojím se že jde o postoj z pozice práce v rádiu které podle Radioprojektu je (k pokrytí) podprůměrné. Nabízí se nějaká lepší metoda jak posuzovat zásah rádia?

Míra
Reply to  PVo
11. 11. 2021 06:55

To je jako se vším. Jak zajistit poctivost průzkumu. Dodržovat stabilní podmínky. Kdo zaplatí potřebný nárůst počtu respondentů.
Proto jsem uvedl jen celou ČR, kde by měla být nepřesnost nejmenší.
Samozřejmě, že mě z pozice posluchače mrzí ev. úbytek na Coloru. Dle mého hudebního vkusu chápu, že by k němu došlo.
Ještě pro zajímavost. Poslouchal jsem v 11h o víkendu pořad Bombice. Za mě v pohodě. Ale na online, razantní pokles křivky….

Last edited 1 rok před by Míra
Václav
Reply to  Jakub Melin
11. 11. 2021 08:43

V čem RP nesedí? Krom pár drobností bych si u Rockradia odečetl 100 tis, které mají patřit ještě Rockmaxu – takto se falešně obohacují cizím, zvlášť při ukončení před výstupem RP. A zatím dle nálady původních posluchačů Rockmaxáků nemají s nimi moc počítat. Velice optimistické umístění v zl kraji v příští vlně nemůže čekat nic jiného než pokles. Samozřejmě otázka jak velký, jinak já Rockradio nehodnotím uplně jako špatný projekt, ale uvidíme kolik lidí si tady najde ve srovnání s RM.

Ohledně Blaníku na Moravě – i když rok je teprv začátkem pro ustálení po změně, tak už doufám, že už nikdo z respondentů nehlásí, že poslouchá Rubi a pak jak před rokem by bylo připsáno Blaníku, a tedy nynější dobrý výsledek blaníku v OL kraji věřím. V Moravskoslezském kraji naštěstí díky pokračování Helaxu v Online byly výstupy Helaxu a Blaníku od vždy zvlášt, a rozšíření o silnou 93,7 zatím znát moc není v e srovnání bez vysílače blaníku v MS kraji. Možná to chce nějakou dobu jako třeba sloučený Kiss.

Jinak celkem dost klesalo Hitradio, výsledek nemůže připisovat nepatrné ztrátě osmsedmšestek naopak došlo k posílení o nemalou síť rádia Zlín. Divím se u tak bezproblémového jednoduchého rádia a nepochopení kdyby za to mohl odchod zaměnitelných šampionů (Johan a Ondra?) ráno.

Last edited 1 rok před by Václav
PPK, jidxc
Reply to  Jakub Melin
11. 11. 2021 10:56

Aktuální výsledky RadioProjektu (60) jsou od rána umístěny na JIDXC. Jsou tam samo i ty minulé (RP59), které obsahují velice podrobné rozbory od Medianu. Ono je to jako když chytneš 60cm kapra. Taky může být spíš říční sazan, nebo hustopečský hrbáč. Vše je třeba brát v kontextu. Na velké celky a radia je poměrně velice přesný a určující, u malých (typicky i Color, či Kroměříž tak přesný není), což je zcela logické a jasné. Není třeba vysvětlovat. Pro jakýkoliv trh či statistiky je také určující rozdělení velkých, kteří mají 90+ % nikoliv zbytku o pár zbylých %. Když zahodíš metr, zbyde Ti jen rozdělení velký, střední a malinký, a to určitě není lepší…

PVo
Reply to  Míra
11. 11. 2021 15:02

U Blaníku a Rockrádia se projevuje navýšené pokrytí. Otázkou je zda vůbec ty výsledky se aspoň rovnají výsledkům co generovaly předtím v součtu čísly těch pohlcených rádií (Petrov/Rubi/Helax/Contact/Rockmax/Oldies).
Chlubí se výsledky těchto dvou rádíí ale pravděpodobně toto je zrovna důvod proč skupina MMS / Radiohouse v celku v poslechovosti dost klesá.

Last edited 1 rok před by PVo
Míra
Reply to  PVo
11. 11. 2021 15:38

Na jednu stranu si musíme počkat na Radioprojekt 62 (nyní máme 60). Na druhou stranu Rock Max už ,,dopředu,, nefiguruje v RP 59, dá se najít naposledy v 58, což je 4Q 20 až 1Q 21. Takže za půl roku uvidíme, až bude (RP 62 Q4 21 až Q1 22).
Samozřejmě, že navíc RP58 vs. RP 62 budou dělány trochu jinou metodikou.

Václav
Reply to  Míra
13. 11. 2021 14:10

„Rock Max už ,,dopředu,, nefiguruje v RP 59“ ?? ->

Týdenní poslechovost Podíl na trhu Denní poslechovost
ROCK MAX 105 101 4 0,90 0,82 0,08 61 56 5

Jinak petice za zachování Rockmaxu má nyní 343 podpisů, dotahuje největší z petic na téma: proti sjednocení Kiss … rádií, která za 4 roky nasbírala 373 podpisů. Stále se nechává fb stránka po Rockmaxu (nyní Rockradio – Rock na max) na vyřádění původních fanoušků, které i po více jak měsíci nenechává v klidu každý příspěvek, hlavně je popudí příspěvek na speciální pořad s třeba s Eddie se slovy komentujících že tak se na Rockmaxu hrálo celý den a se siláckými řečmi že Impuls je tvrdší nebo že jdou radši poslouchat Evropu, tak uvidíme jak jim nadšení vydrží. Ale je pravda že komentů už byvá míň než na začátku po změně. Je pravda že chvíli po změně mě ve večerním pořadu dostala výslovnost „Devlepart“, a to jinak mi různé projevy nevadí. A od té doby z té stránky zmizelo cca 350 fanoušků.

Last edited 1 rok před by Václav
Míra
Reply to  Václav
13. 11. 2021 17:47

Já jsem asi slepý, ale fakt jsem Rock Max v RP59 v krajích neviděl.

Marek
4. 11. 2021 09:40

Vzpomíná si někdo, na jakém rádiu působil v letech 1991-1993 Michal Pešek? Četl jsem o tom v knize Tajnosti slavných.

TÉMA
Kde působil Michal Pešek?