Po čase jsem se podíval na zoubek pražským rádiím, abych zjistil, jak využívají RDS pro zobrazení informací o právě vysílané hudbě nebo programu.
Velmi častým způsobem poslechu je autorádio. V minulosti bylo u těchto přijímačů standardem pouze zobrazení názvu programu (PS), nikoliv radiotextu (RT), natož radiotextu plus (RT+). To bylo důvodem, proč se mnoho rádií rozhodlo používat proměnlivé údaje přímo v PS, přestože tato funkce k tomu není primárně určena. Za posledních zhruba pět let lze ale pozorovat pozvolný ústup od dynamiky u soukromých stanic, zatímco Český rozhlas postupuje přesně opačně. Dnes je už docela běžnou součástí nových aut rádio, které umí zobrazit i RT a začínají se prosazovat i modely nabízející podporu novější technologie RT+ s dvouřádkovým údajem.
Nejvýraznější změnou z poslední doby je návrat ke statickému PS u všech rádií firmy Media Bohemia. Blaník 87,8, Hitrádio 93,7 a Oldies 103,7 využívají RT a zároveň i RT+. V případě Fajn radia 94,1/97,2 je technické řešení stejné, v současnosti však aktuální informace o hudbě vysílány nejsou.
Rádia ve skupině Radio United nemají dynamický údaj PS již dlouhodobě, část z nich k informování používá RT (Country 89,5, Kiss 98,1, Spin 96,2), zbylá rádia mají RT neměnný (Radio 1 91,9, Beat 95,3 a Signál 95,7).
Programy ze stáje Lagardere se jednak drží modelu dynamický PS a RT (Dance 89,0/102,9, Evropa 2 88,2 a nedávno obnoveno u Frekvence 1 102,5), jednak pevného údaje v PS i RT, což je případ rádií Bonton 99,7 a Zet 101,1. V radiotextu Zet najdeme zastaralý údaj o časovém rozsahu vysílání v češtině.
Stanice Miroslava Pýchy Color Music Radio 90,7 a Hey Radio 101,6 mají obě proměnlivý údaj PS i RT. Jediným rozdílem je aktivní RT+ v případě Hey. Naproti tomu duo rádií investora Petra Stuchlíka Classic Praha 98,7 a Expres FM 90,3 má statický PS a aktuální údaje uklizené do radiotextu. Programy toho času trestně stíhaného předsedy vlády Andreje Babiše Impuls 96,6 a RockZone 105,9 tradičně disponují nepohyblivým PS a RT. Stejně lze popsat nastavení RDS Pařízkovy Dálnice 107,9 a francouzské stanice RFI 99,3.
Kanály Českého rozhlasu mají nastavení různé. Plně rozhýbaná jsou data Dvojky 91,2, Radiožurnálu 94,6 a Regionu 100,7 (PS i RT). Plus a Vltava mají PS stálý, radiotext je u Plusu proměnlivý a u Vltavy zamrzlý na neaktuálním údaji (v nedávné minulosti Vltava již měla dynamiku v PS i RT).
Co se změnilo od publikace článku? Fajn v souladu se standardem Media Bohemia PS staticky, RT/RT+ dynamicky. Vltava PS i RT dynamicky.
Takže všechny vysílače fajnu zobrazují „FAJN“? A nikoli neco nordic nebo co to tam bylo, na některých vysílačích.
Základ je __FAJN__, někde to není vycentrované, bývaly tam i hvězdičky. Pokud jde o Fajn North Music, tak ten má na střídačku __FAJN__ NORTH_M.
Má stále North Music vlastní program, nebo jedou centrálně z Prahy? Vždy se od ostatních Fajnů odlišovali, minimálně logem, asi kvůli silné tradici značky na Ústecku.
Akorát reklamy a doprava, jinak je to všude stejné
Liberec 107,4 MHz. Při hudbě 233C, pak jsem přeladil, takže mám okno, po návratu na 107,4 bylo chvíli 2C3C i když hrála taky hudba (ovšem bez názvu v RT), po jinglu opět 233C, hrál Gotťák už s názvem v RT. Mám dojem, že ta hudba bez názvu v RT byla pouze lokální, v Praze možná běžely reklamy. Porovnával jsem nedávno Frekvenci 1 z Krašova a z Liberce a v Liberci stihli zahrát celou jednu písničku, než se v Plzni vykecaly reklamy.
Dostal se mi do ruky tuner, který umí zobrazovat PI kód v RDS. Podle databáze ČTÚ mají některé pražské FM vysílače přidělené dva kódy, jeden pro centrální program a druhý pro odpojovák (regional). Podle toho, co jsem zatím zkoušel, je reálně využívá jen Blaník 87,8, který má centrální PI 233C a odpojovaný 2E3C. Víte o nějakých dalších?
rock rádio, ten ma snad na každym vysílači uveden jiný PI, ale jak je to realně, zda je všude stejny, nebo skutečne pomalu každy vysilač jiný, to nemam jak ověřit. U nas je třeba 2753.
Fajn radio v Praze opět s dynamickým PS a aktuálním RT a RT+.
Tak trochu mě to štve, protože když řídím, nemám čas mačkat čudl na rádiu, aby zjistil, co zrovna hrají. Lepší bylo, když se to tam zobrazilo místo názvu stanice, který se mi zobrazoval na palubním počítači.
Na druhou stranu to umožňuje rychle zjistit, co posloucháte za stanici při letmém ladění, zvlášť mimo domovský region. Když na displeji svítí CHINASKI, není to náhodnému posluchači moc platné.
Je to výhodné i pro začínající/přeformátovaná rádia k propagaci značky. Řada posluchačů se k určitému rádiu dostane náhodným naladěním a fixní PS tomu může velmi pomoct.
Řidič by se přece jen měl věnovat řízení a pokud si přesto chce hrát s tunerem, může mu to usnadnit vůz s automatickou převodovkou. Sám mohu doporučit.
je škoda že dab+ autoaradia to neumi, aspon ta 1dinová… což me překvapilo, u dab+ to zobrazit umí. Nebo jestli je na to nějaky zvlštní trik.. kdyžtak pioneer-mvh 290dab, taknejak to mam 😉