Komentáře a diskuze

  • Jirka 29. 3. 2020 v 21:28 k KomentujemeRozhovor na pohodu, ikdyz me Mirek dokaze roztocit, mam ho rad a drzim mu palce. Vice takovych, jako on.
  • Ovi 29. 3. 2020 v 15:25 k KomentujemeRozhovor s majitelem rádií Color a Hey Miroslavem Pýchou na webu Jaroslava Berky Česká média.
  • Vaclav 29. 3. 2020 v 14:28 k KomentujemeA jak vnimate neustálé prerusovani starymi novinkami? Stejně i kdybych chtěl slyšet urcity novy hit, nepodaří se to behem čtvrthodinky...
  • Ovi 29. 3. 2020 v 13:46 k KomentujemePřestože jsem eurodance v devadesátých letech docela intenzivně konzumoval, nahrával na kazety, poslouchal hitparády, pouštěl spolužákům ve ...
  • Míra 29. 3. 2020 v 10:19 k KomentujemeAha, pak to bylo opravdu přímo vysílání ccir. Jestli si dobře pamatuju, vysílalo se v češtině jen část dne...Frekvenci si...

Články

Hey Radio bude v Praze na 101,6

Hey Radio Praha 101,6V Praze bude po letech nový FM vysílač. Licenci na kmitočet 101,6 MHz/100 W v centru Prahy na Výtoni získalo classic rockově/pop-rockově laděné Hey Radio broadcastera Miroslava Pýchy. Program Hey byl v hlavním městě dosud částečně zachytitelný především na benešovské frekvenci 89,3 a jablonecké 97,5.

Poslechovost Hey Radia v Praze se zatím pohybovala maximálně v jednotkách tisíců posluchačů. Konkurence je na pražském trhu značná, Hey bude bojovat o přízeň posluchačů především se zavedenými brandy Radio Beat a RockZone 105,9, v budoucnu možná i s expandujícím Rock Radiem. Proti těmto rádiím je Hey produkován více nadšenecky, experimentálně a méně profesionálně a koncepčně, což je výhoda i nevýhoda zároveň.

Rádio přes relativně velké pokrytí dokáže oslovit jen úzkou skupinu fanoušků, většina potenciálních rockových posluchačů o existenci Hey neví, nebo je svým svérázným stylem vysílání prostě nezaujalo, přestože v playlistu nabízí i řadu známých hitů.

Test vysílání na 101,6 proběhl již loni, dosah byl vzhledem k nízké poloze antény přímo u Vltavy slušný. Trvalé vysílání bude spuštěno v krátké době.

49
Komentáře

19 Comment threads
30 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Jirkas

Musím říct, že Hey na 101.6 FM v Praze je katastrofa, nejen časté výpadky, že člověk musí přeladit, ale nově i houpání hlasitosti. Stačí pauza, pak začatek pisničky nahlas a rychle se hlasitost stahne. U nekterych skladeb to zadýcha i behem jejich přehrávání, ale spise je to neduh te pauzy. Musím rict, ze od spusteni 101.6 jedna velka katastrofa, vymazal sem to z predvoleb. Je me uplne jedno jestli Pýcha ma nebo nema penize, ale tohle je katastrofa.

Jarda

Všimli jste si že hey vysílá dopravu jako dalnice? Je to ted jako dalnice rock nebo tak neco… Je to každých 15 min, nebo Radiožurnál rock. Ale uz maji v rds udaj o casu, aspon me na tuneru nabehly hodiny.

Vojta(1)

Jardo, jaký „Radiožurnál rock“?!
To existuje? Neznám ho a ani o něm nikde nepíšou.

Jarda

To je jen přirovnání, Radiožurnál a dalnice vysilaji dopravu porad, radio hey rockovou hudbu, dost mi to pripomelo dopravu z radia dalnice.

Jarda

to se jako spojí hey z dalnicí? Eště tak aby z hey byla dálnice…..

Johny

Dnes jsem brousil různě napříč Prahou s autorádiem naladěným na Hey a mohu zkonstatovat, že nic moc. Už někde na úrovni Karlova mostu drobné výpadky, na Sokolovské u Karlínského náměstí značný šum a třeba taková Evropská (Červený vrch) ani ťuk. Hrát do začalo až dole v Dejvicích na kulaťáku. Suma sumárum poloha antény na Výtoni je dobrá tak pro pokrytí okruhu max. 3-4 km, pak už je to tragédie, možná podél vody do Modřan to bude lepší. Je to spíš takové povltavské rádio, než pražské 😀

Johny

Jedná se o poznatek mobilního příjmu, to je podstatné, s domovní anténou budou výsledky pochopitelně jiné, ale to neřeším, jelikož jedou on-line stream, tak domovní příjem aspoň pro mne pozbývá důležitosti.

Johny

Jo a zvukově také nic moc, chvílemi jsem měl dojem, jestli neposlouchám stanici na AM 😛

H.

Problém Prahy je v tom, že počet vysílacích lokalit je absurdně veliký. Tam, kde by jedna stanice ještě měla dobrý signál, hraje na prd, protože přijímač je zahlcený pěti dalšími vysílači, které jsou blíž a výrazně silnější.

JM

Naprostý souhlas. Pokud by se v Praze vysílalo jen ze Žižkova a Strahova/Petřína (což jsou dvě asi nejvýhodnější lokality), mohly by se používat klidně i nižší výkony a město by to pokrylo.

Nechápu, proč se nezkonsolidují některé lokality. Malešický komín, Ládví, Zelený Pruh – zbytečné a nevýhodné… Proč se to nepřesune na Strahov? Mezinárodní koordinace je na Žižkov s 5 kW u většiny pražských kmitočtů, takže vyšší efektivní výška by problém určitě nebyl…

Třeba v Mnichově se městské stanice vysílají s ERP 320 W a vykryje to celé město. Nicméně je to tam méně členité.

Karlos Kroužilos

Pokud vím, tak vysílač 101,6 zatím nejede na plný výkon, ale jen cca na 60% výkonu, zvuk je prý rovněž ve fází testování. Jinak pro zajímavost 101,6 jsem včera při dobrých podmínkách chytil s rds na xdrku na 101,590 (lokalita 22 km od Mostu v Ústeckém kraji)…Kdyby to tu šlo, hodil bych sem screenshot…..

jouda

A byl to stabilní příjem, nešlo o zlepšené podmínky šíření?

Karlos Kroužilos

Samozřejmě, že včera byly zlepšené podmínky, ale jinak ho mám stabilně ve stereu bez RDS, ale pozor na Horizontálně otočenou anténu…/5ti prvek Kathrein/. Na Vertikál se mi tam míchá Beat z Křivosoudova……Až zvednou výkon prosadí se mi tam Hey…..

Miroslav Pýcha

No, tak že by bylo na 97,6FM ticho je naprostý nesmysl, v Brně postačí i ten nejmenší výpadek a Brňáci okamžitě reagují. Takže Brno máme 100% pod kontrolou a Brno 97,6FM hraje stále a vytrvale na jak má..

jouda

Díky za info, už jsem našel chybičku. Tedy hraje jak má. 🙂

David Pražák

Já byl v Brně 11. července a normálně stanice na 97,6 hrála.

jouda

Jak to aktuálně vypadá s brněnským 97,6? Několik měsíců už je tam ticho, jen modulace.

Jan

Kazde radio pro kazde město je prinosem. Hey nejni moje parketa me se moc libi třeba Signal tam hrajou jak si predstavuji, ale moc fandim radiim jako je Hey.

Jakub Melin

Jen doplním, že vysílání je prozatím testovací, bez RDS a nižším výkonem. Dočasně bude sloužit jako modulace stream, takže to bude o něco posunuté proti 89,3 FM, dobudoucna se plánuje synchronní provoz s 89,3 FM, aby při přelaďování v autě nebyl posun znát.

Jiříkovoego

Jakým způsobem se vlastně (technicky) zajišťuje synchro, aby modulace jela ze všech vysílačů stejně?

H.

V tomto případě nijak, žádný synchronní provoz se zde samozřejmě neplánuje a ani by to nemělo smysl, když frekvence jsou odlišné. Stačí jen zajistit, aby modulace měla zhruba stejné zpoždění a aby tam byl zhruba stejný zdvih a zabarvení zvuku.

H.

Synchronní modulace se dělá (třeba) tak, že se FM moduluje jedna nízná nosná frekvence, výsledný signál se distribuuje na jednotlivé vysílače, kde se směšuje do pásma VKV pomocí oscilátoru řízeného přes GPS. To je analogový způsob. Jde to i digitálně, fakticky je to podobný princip, ale s výhodou snadného nastavení zpoždění, ty metody se liší v detailech a jsou často patentovány.
Skutečný synchronní provoz ale na FM fakticky neexistuje. I když budete mít dva vysílače na shodné frekvenci a shodnou modulaci, vždy je to jen kompromisní řešení. Je zde totiž problém s tím, že vzdálenost k jednotlivým vysílačům je proměnná veličina, zejména v členitějším terénu, kdy se vám ty signály míchají se zhruba stejnou intenzitou na mnoha různých místech. Výsledkem je zkreslení zvuku a zborcení stereo poslechu kvůli různému zpoždění mezi přijímanými signály, které nelze nastavit plošně pro celou uvažovanou oblast. Zní to pak stejně jako když na anténu přijímáte směs přímého a odraženého signálu. Vezměte si subnosnou stereo 38 kHz, té odpovídá perioda 26 us, to je doba, za kterou signál urazí vzdálenost pouhých 8 km. Vy ale potřebujete zachovat fázi v rozsahu ne více než pár desítek stupňů, a z toho mj. plyne, že synchronní příjem může spolehlivě fungovat jen v úzkém pásu o šířce pár set metrů.