Komentáře a diskuze

  • Lohen1 3. 4. 2020 v 23:10 k KomentujemeJak bych Vám to s tou ulicí tak nějak co nejlépe vysvětlil. Víte, on byl zrovna ten den 1.4. Apríl.......
  • Ovi 3. 4. 2020 v 23:08 k KomentujemeDěkuji, na webu Radia Z je to tedy chybně.
  • Jirka 3. 4. 2020 v 18:49 k KomentujemeJa bych to upresnil, o vikendu do 19h, ale v tydnu do 18h.
  • Noobish 3. 4. 2020 v 16:31 k KomentujemeBohužiaľ, dnes je Funrádio možné jedine už s nejakou ultrasmerovou anténou (aspoň, čo sa Kamzíku týka). Inak hrá jedine Hitrádio...
  • MichalP 3. 4. 2020 v 16:30 k KomentujemePokud jsou informace na jeho facebooku aktuální, tak se Marek vrátil z Prahy zpět do rodného Vrchlabí. Na stránce má...

Články

FM vysílač zblízka: Cukrák

Před více než 6,5 roky jsem naposledy detailně fotil vysílač Praha – Cukrák. Vídám jej přitom často, téměř denně se pohybuji v jeho blízkosti, stejně jako tisíce řidičů na „Strakonické“ i obyvatel blízkého okolí. Konečně jsem si našel chvíli a podíval se na stavbu hezky zblízka, jak se za tu dobu změnila. Zaměřil jsem se samozřejmě na VKV antény. Ty se nezměnily. Jiná je jen stanice, kterou šíří, v květnu 2010 to byl Český rozhlas 2 – Praha, nyní je to Český rozhlas Region. Podle tabulek Českých Radiokomunikací i Českého telekomunikačního úřadu se vysílá plným výkonem 50 kW. Dosah Cukráku je značný, ale poslechovost Regionu, který se na tento vysílač vrátil v lednu 2014, tomu vůbec neodpovídá.

Na Cukráku je nezvyklé, že ač patří k nejsilnějším vysílačům v Česku (mezi vysílači s vertikální polarizací je vůbec nejvýkonnější), vysílá pouze jeden jediný rozhlasový program. V devadesátých letech odtud běželo i rádio Classic FM na 97,7 MHz (12 kW horizontálně), které se pak přesunulo na vyšší kótu Votice – Mezivrata. Již v polovině osmdesátých let bylo na Cukráku poprvé uvedeno vysílání v tzv. západní normě, a to na 102,5 MHz se stanicí Československého rozhlasu Melódia.

Co se tedy na věži viditelně změnilo? Z prostoru mezi VKV systémem a DVB-T tubusem zmizely mohutné staré televizní antény. Srovnání 2010 vs. 2016 přikládám:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hodně bizarním úkazem v areálu Radiokomunikací na Cukráku jsou volně položené bílé laminátové díly ze žižkovské věže. Pravděpodobně jde o části demontované před deseti lety ze špičky stavby kvůli přípravám na digitální televizní vysílání. Povětrnostní vlivy na nich už dost zapracovaly. Jak, ukazuje srovnání, opět 2010 vs. 2016:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Takto vypadá kryt věže na Žižkově:

 

 

 

 

 

 

 

 

Nové snímky Cukráku a detailu jeho anténní soustavy pro VKV najdete v částečně aktualizované galerii
Fotografie VKV-FM vysílačů v Praze a okolí.

10
Komentáře

4 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Michal, Polsko

Jak Cukrak hraje v Praze? Kvalita signalu na beznem radioprijimaci a na mobilu je stejna jako u Zizkovske vezi?

jouda

Je to tak, zase tak dobré pokrytí nemá, prakticky jen těmi směry, kde má profil bez překážek. Jinak poměrně rychle končí.

JM

Stále se divím, že VKV antény nebyly přesunuty výše namísto starých antén pro I. pásmo – ale na druhou stranu, proč vydávat peníze, když to není třeba (vliv na dosah by nebyl zásadní).

Jsem ale zvědavý, kam bude namontován systém pro DAB. Zatím jsou tam nad anténami pro VKV staré antény, ze kterých se vysílala směrově Prima na kanále R7, ty nikdo neodstranil. Tyto antény míří ale jen do některých směrů a mají horizontální polarizaci.

Mimochodem, Cukrák na VKV zas tak dobré pokrytí nemá. Sice díky výkonu dosáhne daleko, ale jeho signál je kvůli nízkému stanovišti často rozbitý, zejména na Příbramsku, Berounsku a Benešovsku.
Mnohem zajímavější kótou pro VKV pokrytí středních Čech je Mandava resp. Radimovka nad Jesenicí. Mandava je 480 m.n.m., Radimovka dokonce 505 m.n.m, a simulace pokrytí z nich je výrazně lepší než z Cukráku, který je jen 400 m.n.m.