Nejnovější komentáře

 • Jose: Hyundai génesis 3.8
  13:35 14.07.2024
 • Václav: A nová ne horší frekvence by se pro Dvojku ve Třinci našla? Proč by 107.8 teoreticky na Javorový nemohla? Možná…
  01:17 14.07.2024
 • Ali: Same problem
  00:05 14.07.2024
 • Franz: Takže výsledný kmitočet pro Fresh by byl 103.4 FM Opava/ul. Boženy Němcové 22 (SOUs) o výkonu 100W?
  20:46 13.07.2024
 • PVo: Za těch pár dnů vypadá že na netu nijak poslechovost nevzrostla – tedy ti co třeba i občas poslouchali v…
  20:35 13.07.2024
 • PPK, jidxc: Sorry. V prvotním ohledu v rámci koordinace stačilo obecně Český Rozhlas. To byla podmínka. Javorový (tam to nikdy nebude) rozdělit…
  19:50 13.07.2024

Všechny komentáře

FM vysílač zblízka: Cukrák

Před více než 6,5 roky jsem naposledy detailně fotil vysílač Praha – Cukrák. Vídám jej přitom často, téměř denně se pohybuji v jeho blízkosti, stejně jako tisíce řidičů na „Strakonické“ i obyvatel blízkého okolí. Konečně jsem si našel chvíli a podíval se na stavbu hezky zblízka, jak se za tu dobu změnila. Zaměřil jsem se samozřejmě na VKV antény. Ty se nezměnily. Jiná je jen stanice, kterou šíří, v květnu 2010 to byl Český rozhlas 2 – Praha, nyní je to Český rozhlas Region. Podle tabulek Českých Radiokomunikací i Českého telekomunikačního úřadu se vysílá plným výkonem 50 kW. Dosah Cukráku je značný, ale poslechovost Regionu, který se na tento vysílač vrátil v lednu 2014, tomu vůbec neodpovídá.

Na Cukráku je nezvyklé, že ač patří k nejsilnějším vysílačům v Česku (mezi vysílači s vertikální polarizací je vůbec nejvýkonnější), vysílá pouze jeden jediný rozhlasový program. V devadesátých letech odtud běželo i rádio Classic FM na 97,7 MHz (12 kW horizontálně), které se pak přesunulo na vyšší kótu Votice – Mezivrata. Již v polovině osmdesátých let bylo na Cukráku poprvé uvedeno vysílání v tzv. západní normě, a to na 102,5 MHz se stanicí Československého rozhlasu Hvězda, později Melódia.

Co se tedy na věži viditelně změnilo? Z prostoru mezi VKV systémem a DVB-T tubusem zmizely mohutné staré televizní antény. Srovnání 2010 vs. 2016 přikládám:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hodně bizarním úkazem v areálu Radiokomunikací na Cukráku jsou volně položené bílé laminátové díly ze žižkovské věže. Pravděpodobně jde o části demontované před deseti lety ze špičky stavby kvůli přípravám na digitální televizní vysílání. Povětrnostní vlivy na nich už dost zapracovaly. Jak, ukazuje srovnání, opět 2010 vs. 2016:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Takto vypadá kryt věže na Žižkově:

 

 

 

 

 

 

 

 

Nové snímky Cukráku a detailu jeho anténní soustavy pro VKV najdete v částečně aktualizované galerii
Fotografie VKV-FM vysílačů v Praze a okolí.

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
10 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda
Reply to  Oviradio.cz
5. 11. 2017 21:39

to je nejvetší prasárna, ale hold když ani radia z dab neumí u toho debilního fm ukazat ten pošahanej radiotext, což mě fakt štve, zatim malo ktery radio ale fakt malo ktery to umí. Zatim jsem videl jen 2. Je to škoda, docela bych to uvítal 🙂

H.
Reply to  Jarda
6. 11. 2017 08:36

Dát dnes na trh přijímač bez Radiotextu je opravdu arogance a tupost. Tím spíš, když standardem se už stává Radiotext Plus, tedy Radiotext s podporou tagů. Bohužel když už si někdo takový křáp koupí, tak potom řve, že mu to neukazuje písničky, zatímco jiný přijímač ano. A obviňuje z toho provozovatele vysílání. To pak provozovatele tlačí do nesmyslu zvaného dynamický PS, který vůbec neměl a nemusel nikdy vzniknout.

Jarda
Reply to  H.
6. 11. 2017 13:20

přesně tak, bohuýžel je to většina přijímačů, dokonce i u značek jako je pioneer, kenwood či sony a podobně, čekal bych to spiš u levnych čínských šmejdů. A nebo je to potřeba nejak „speciálně“ odemknout, nebo se to možna da zobrazit nějakou aplikací, ale u fm mi to nejde, ale u dab ano. Tam je obdobou dynamic label, u fm je to radiotext, u dab to ukaže vic informací. Hold hodne lidi u tech radií zaspalo, což mě docela štve, dle meho nazoru by radiotext měl byt standardem, u digitalnich radií pak samozřemostí. Alavne že si mužu zoprazit pty, ale co ten zbytek…

H.
Reply to  Jarda
6. 11. 2017 19:30

U těch velkých značek, které ve značném očekávání nainvestovaly obrovské peníze do vývoje a implementace DAB, to vnímám jako snahu poškodit FM, aby DAB lépe vynikl. Tihle výrobci jsou sdružení v různých lobbistikých organizacích, které politicky prosazují DAB, a ono se jim prostě nehodí, že pro běžného posluchače nepřináší DAB oproti FM žádný významný benefit. A tak z pozice svého podílu na trhu prostě z FMky něco uberou.

Jarda
Reply to  H.
6. 11. 2017 22:35

taky mi to nekdy tak připadá, ale ono spoustu analogových autoradií i techto značek radiotext nemá, jen ty „vybavenější“. Ale zase co mam pioneera tak to hraje dobře a schroupne to i teleko mnohdy na poslouchatelnou uroven, ale take to není žadnej kouzelník či věštec s křištalovou koulí 😀 tak to proste z teleko kvality neudela nic lepšího, ale třeba čro mi tam jde dobře, ale i seejay od teleka to přehravalo dobře, znělo to jako mp3 z flashky 😀 musim říct že čro na tom ma lepší kvalitu, tež se mi libi že se přijímače rozšiřují, takže až bude signál a lidi to začnou hledat, tak už bude nabídka dostatečná, ale pozor na levne dab z anglie 😉 nemusi umět aac.

Michal, Polsko
30. 12. 2016 14:13

Jak Cukrak hraje v Praze? Kvalita signalu na beznem radioprijimaci a na mobilu je stejna jako u Zizkovske vezi?

jouda
27. 12. 2016 09:13

Je to tak, zase tak dobré pokrytí nemá, prakticky jen těmi směry, kde má profil bez překážek. Jinak poměrně rychle končí.

JM
27. 12. 2016 00:25

Stále se divím, že VKV antény nebyly přesunuty výše namísto starých antén pro I. pásmo – ale na druhou stranu, proč vydávat peníze, když to není třeba (vliv na dosah by nebyl zásadní).

Jsem ale zvědavý, kam bude namontován systém pro DAB. Zatím jsou tam nad anténami pro VKV staré antény, ze kterých se vysílala směrově Prima na kanále R7, ty nikdo neodstranil. Tyto antény míří ale jen do některých směrů a mají horizontální polarizaci.

Mimochodem, Cukrák na VKV zas tak dobré pokrytí nemá. Sice díky výkonu dosáhne daleko, ale jeho signál je kvůli nízkému stanovišti často rozbitý, zejména na Příbramsku, Berounsku a Benešovsku.
Mnohem zajímavější kótou pro VKV pokrytí středních Čech je Mandava resp. Radimovka nad Jesenicí. Mandava je 480 m.n.m., Radimovka dokonce 505 m.n.m, a simulace pokrytí z nich je výrazně lepší než z Cukráku, který je jen 400 m.n.m.

HOME
10
0
Přidejte komentář, prosím.x