Nejnovější komentáře

  • Jakub DXer: Já ty dekadovký (v podání TV stanic na satelitu) rád nemám, protože to vnímám jako omezení… Jo, rád si připomenu…
    16:01 26.07.2024
  • PVo: a mají repertoár od Bacha po Vlacha? .. odhaduju (resp. nechce se mi to na netu hledat) že jde o…
    13:13 26.07.2024
  • Oviradio.cz: Absolute 80s, Heart 70s, 80s80s, Nation 90s atd., základem vždy mainstreamové hity.
    11:36 26.07.2024
  • PVo: „dekádově vymezené formáty“ moc nechápu (pokud jsou tedy vymezené JEN dekádově) a nevěřím v jejich úspěch.
    10:58 26.07.2024
  • Oviradio.cz: Samozřejmě, ale počítám jen subjekty, které mají nějaké profesionální zázemí, obchod, strukturu. Color je v kategorii nadšeneckých projektů, smysluplné pokrytí…
    10:11 26.07.2024
  • Jakub DXer: Abych byl objektivni, tak mimo mainstream je hudebně i Color rádio, takže to.ukousava taky z pomyslného koláče možných nových projektů…
    09:50 26.07.2024

Všechny komentáře

DAB/FM rádio Pure One Mini Series II po 5 letech provozu

Pure One Mini Series II. Oviradio.czJe to už pět let, co jsem si koupil svůj první přijímač digitálního rozhlasového vysílání. Přístroj Pure One Mini Series II v černém provedení od firmy Teleko je od té doby denně v provozu. Původně jsem si jej pořídil kvůli poslechu Českého rozhlasu Plus v DAB. Dnes jej provozuji převážně v režimu FM, protože v DAB nemám žádnou stanici natolik oblíbenou, abych ji pravidelně poslouchal.

Zásadní výhodou Pure je akumulátor (tzv. ChargePak), který vydrží při běžném používání klidně i měsíc, takže rádio je možné libovolně přemisťovat v rámci bytu nebo si ho vzít do auta, vlaku či s sebou na kopec na lovení signálů. Pure má vzhledem k malým rozměrům solidní, hutný zvuk, který se neztratí ani ve větší místnosti.

Tuner DAB/DAB+ nemá možnost manuálního ladění a zobrazení frekvence, takže nemůžu lovit multiplexy jinak než automatickým skenováním, na druhou stranu disponuje podporou L-bandu vedle standardního III. pásma. Stanice je možné uložit do osmi předvoleb. Pure zobrazuje názvy rádií a radiotext (je možné jej manuálně rolovat kolečkem) a umí nastavit čas dle signálu DAB.

FM tuner má podobné funkce jako část DAB, tedy zobrazení radiotextu s možností ručního prohlížení a samočinné nastavení hodin dle RDS CT. Předvoleb je rovněž osm.

Zejména v prvních dvou třech letech jsem přístroj využíval velmi intenzivně k prolaďování pásma FM, takže se opotřebil rychleji než při běžném poslechu. Hlavní ovládací kolečko se poměrně brzy ohmatalo a zpod stříbřitého lakování začal prosvítat bílý plast. To samé se stalo s nejpoužívanějším tlačítkem Stations na horní straně zcela vpravo a poté i s vedlejšími tlačítky. Častým používáním se také velmi ztišilo klapání jednotlivých tlačítek a cvakání kolečka, což jsem uvítal, protože takto je možné Pure se sluchátky používat téměř bezhlučně. Matný gumový film na těle přístroje je místy již ošoupaný a poškrábaný, vzhledem ke způsobu využití ale není divu.

Po nějakém čase používání se mírně změnily vlastnosti FM tuneru. Již od počátku měl tendenci „ujíždět“ z naladěné frekvence v případech, kdy je naladěn slabší vysílač těsně vedle silnějšího. Selektivita i citlivost se subjektivně časem o něco zhoršily, Pure má dnes tendenci přehrávat o něco slabší vysílač ve stereu nestabilně, nebo až při velmi silném signálu. Původně přehrával stereo i při docela velkém šumu. Stačí pohnout ladicím kolečkem a vrátit se na původní frekvenci a už reprodukce probíhá mono. Pravděpodobně s opotřebovaným kolečkem jako ovladačem hlasitosti se pojí celkově horší reprodukce nejen při změně hlasitosti.

V každém případě jsem s přístrojem Pure po pěti letech velmi spokojen a vynaložené částky 2.789 korun rozhodně nelituji. Přestože jeho hlavní vlastnost, příjem digitálu, využívám sporadicky, díky skvělému akumulátoru dobře slouží v každodenním nasazení v koupelně, kuchyni a na mnoha dalších místech uvnitř i venku. Spolu s autorádiem je to hlavní způsob, jakým konzumuji rozhlasové vysílání.

Pure One Mini Series II Oviradio.czPure One Mini Series II Oviradio.czPure One Mini Series II Oviradio.cz

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
18 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Dan
19. 1. 2019 22:02

Mám rádio Pure One Flow a od jisté doby mi nehrají internetová rádia, píše to pouze hlášku „No content playing“. Zkoušel jsem i tovární nastavení rádia a nepomohlo to. Už nevím, čím by to mohlo být.

Honza K.
Reply to  Dan
19. 1. 2019 22:22

Zkuste aktualizovat firmware: http://upgrades.pure.com/uk/update

Dan
Reply to  Honza K.
19. 1. 2019 22:40

Bohužel po zadání seriového čísla to napíše hlášku: „Sorry, our automatic update process does not support your radio yet. Please contact our support team by visiting our support site.“ – tedy že automatický update není u mého rádia podporován. Zkoušel jsem i aktualizaci přímo v rádiu, ale to píše, že je firmware aktuální.

H.
Reply to  Dan
19. 1. 2019 23:08

To je radost, dát za takový spotřební krám přes 4 tisíce.

Dan
Reply to  H.
20. 1. 2019 00:33

Radost to byla, to rádio fungovalo a funguje skvěle. Až na ty internetové stanice.

H.
Reply to  Dan
20. 1. 2019 10:56

To rádio je spjato s DAB lobby, takže nelze očekávat, že na něm bude dobře fungovat i něco jiného než DAB. Jiné kombinované DAB přijímače zase třeba schválně neukazují Radiotext u FM příjmu. Řeknete si, že jsem paranoidní, ale tohle je byznys a jde jen o prachy.

Jarda
Reply to  H.
20. 1. 2019 14:57

radiotext u fm neukazují některé modely značky pioneer, aspon u autorádií to tak je, tuším ukažou jen ty 2din s displejem nebo verze s navigací. Ale obyčejná 1din neukaže.

Dan
Reply to  H.
21. 1. 2019 23:38

Kontaktoval jsem podporu Pure radia, zatím mi poradili ty známé kroky jako restart routeru atd, ale zatím nic nepomohlo. Tak uvidíme, jestli se to povede rozjet.

Vojta(1)
13. 3. 2018 08:51

Já používám přijímač TechniSat DR 250, který byl zakoupen v prodejně Českého rozhlasu. Nemá „L“ pásmo a není moc spolehlivý. Vedle zdejších pražských multiplexů zvládá naladit ještě TELEKO z Černé Hory na pozici 5D a také Milešovku na 10A, kterou nezvládne dekódovat. Signál je příliš slabý.
Zahraniční příjem je pro mne v DAB bohužel nedostupný. Na FM mě přitom některé signály z Německa a Polska trochu hrají byť se silným šumem a nečitelným RDS.
http://www.google.cz

Vojta(1)
Reply to  Vojta(1)
13. 3. 2018 09:02

Omlovám se za ten odkaz na Google dole, nevím proč se tam zobrazil, já ho tam nepsal.

JM
12. 3. 2018 23:33

Ty Pure krabice nebyly nikdy nic moc. Dnešní levná DAB rádia jsou výrazně lepší, mají i manuální ladění, podrobnou detekci signálu a vynikající citlivost.

Je skoro jedno, jaké člověk koupí, ve většině je stejně identický přijímací modul od firmy Frontier Silicon.

Starší FS-2052 je Verona, novější Verona2 je FS-2445. Jaký modul je v daném rádiu zjistíte v menu pod položkou FW-Version příp. System. Citlivost modulů je ale podobná, Verona2 má jen o něco citlivější detekci (ukazuje náznak signálu už při slabším než Verona) a menší spotřebu.

JK
12. 3. 2018 17:40

Již jsem konečně našetřil na svůj první digitální radiopřijímač. Protože nevím, zda-li u nás doma chytnu nějaký český multiplex, podle map pokrytí jsem tak na hraně, tak do něj nechci investovat moc peněz. Rozmýšlím se mezi těmito dvěma rádii, které byste mi spíše doporučili? Hama DR10 DAB+ https://m.alza.cz/hama-dr10-dab-fm-d4042565.htm a Sencor SRD 6400 https://m.alza.cz/sencor-srd-6400-d5220318.htm

Vojta(1)
Reply to  JK
12. 3. 2018 23:03

Nedoporučil bych Vám ani jeden, protože v lokalitě, která se nachází na hraně pokrytí bude logicky nezbytné vlastnit nákladné zařízení s koaxiálním anténím vstupem a příslušnou okení, nebo dokonce střešní anténou. Vámi uvedené přijímače mají pouze teleskop a ten se pro příjem na hraně pokrytí vůbec nehodí. Pokud nechcete příliš investovat, vyčkejte s koupí až budete mít pokrytí zavedeno i v (Krušnohoří?) nebo kde to vlastně chcete chytat.

JM
Reply to  Vojta(1)
12. 3. 2018 23:29

Doplnit anténní vstup do většiny DAB rádií je relativně jednoduchá záležitost (na rozdíl od přenosných FM rádií…). Modul s tunerem FM/DAB má na plošném spoji připraven anténní vstup, stačí tam tak připájet tenký koaxiál a do šasi přijímače udělat díru a do ní dát F-konektor. (a do něj zapojit anténu).

Za malou cenu (1000-1500 Kč) tak člověk získá přijímač s citlivostí naprosto shodnou, jakou mají stolní tunery pro DAB, které začínají s cenou někde na 6000 Kč.

Ententík
8. 3. 2018 16:02

To jakože ta sražená vlhkost by ty odpory přemostila a tím zmenšila jejich rezistenci? To je blbost
Vojto, tomu nevěřím!

Vojta(1)
Reply to  Ententík
8. 3. 2018 17:42

Já bych tu vlhkost nepodceňoval. Tady v článku se jasně píše, že je to Pure One používáno nejen v kuchyni, kde logicky bývá pára z hrnců, ale také v koupelně a to každodenně.
Koupelna je vražedné prostředí pro jakoukoli nevodotěsnou elektroniku.
Jinak se omlouvám za hrubku ve slově „vychýlilo“.

Vojta( 1)
8. 3. 2018 10:54

Je zajímavé, že se časem zhoršila citlivost a selektivita. Citlivost je přece definována kvalitou (parametry) použitých polovodičů. Jejich struktura se v průběhu let nemění, pokud je teda zrovna někdo neuvaří.
Ještě mě napadá, že by to mohlo být způsobeno srážením vlhkého vzduchu uvnitř přijímače. V jeho důsledku se změnila hodnota některých rezistorů a to pak následně vychílilo ideální pracovní bod těch polovodičů v neprospěch citlivosti rádijka.

HOME
18
0
Přidejte komentář, prosím.x