Komentáře a diskuze

 • JM 16. 12. 2018 at 22:53 on Rádio Česká Kanada před startemOn je hlavně problém v té frekvenci. 103,6 FM je hned vedle 1 kW frekvence 103,7 FM z Českých Budějovic,
 • Ovi 16. 12. 2018 at 21:34 on KomentujemeNesynchronizovaný zvuk na pokrytím navazujících vysílačích je něco, co dokáže rychle odradit od poslechu. Ne v
 • Michal 16. 12. 2018 at 18:09 on KomentujemeAha, tak o různém programu na jednotlivých vysílačích jsem nevěděl. Co se týče nesynchronizace, trvá to už del
 • Martin 16. 12. 2018 at 17:43 on KomentujemeMichale, Javorník už delší dobu Výšinu nebaluje, jde tam samostatná linka. Ball tam je pouze jako záloha. Naví
 • Michal 16. 12. 2018 at 12:07 on KomentujemeJeště dodám, že problém je nejspíš na 97,1 MHz. Javornická 95,5 a pražská 89,5 se shodují.
 • Michal 16. 12. 2018 at 11:56 on KomentujemeCountry rádio v Liberci nemá synchronizovaný zvuk na 97,1 a 95,5 MHz. Je tam zhruba půlvteřinový posun. Dost m

Články

DAB/FM rádio Pure One Mini Series II po 5 letech provozu

Pure One Mini Series II. Oviradio.czJe to už pět let, co jsem si koupil svůj první přijímač digitálního rozhlasového vysílání. Přístroj Pure One Mini Series II v černém provedení od firmy Teleko je od té doby denně v provozu. Původně jsem si jej pořídil kvůli poslechu Českého rozhlasu Plus v DAB. Dnes jej provozuji převážně v režimu FM, protože v DAB nemám žádnou stanici natolik oblíbenou, abych ji pravidelně poslouchal.

Zásadní výhodou Pure je akumulátor (tzv. ChargePak), který vydrží při běžném používání klidně i měsíc, takže rádio je možné libovolně přemisťovat v rámci bytu nebo si ho vzít do auta, vlaku či s sebou na kopec na lovení signálů. Pure má vzhledem k malým rozměrům solidní, hutný zvuk, který se neztratí ani ve větší místnosti.

Tuner DAB/DAB+ nemá možnost manuálního ladění a zobrazení frekvence, takže nemůžu lovit multiplexy jinak než automatickým skenováním, na druhou stranu disponuje podporou L-bandu vedle standardního III. pásma. Stanice je možné uložit do osmi předvoleb. Pure zobrazuje názvy rádií a radiotext (je možné jej manuálně rolovat kolečkem) a umí nastavit čas dle signálu DAB.

FM tuner má podobné funkce jako část DAB, tedy zobrazení radiotextu s možností ručního prohlížení a samočinné nastavení hodin dle RDS CT. Předvoleb je rovněž osm.

Zejména v prvních dvou třech letech jsem přístroj využíval velmi intenzivně k prolaďování pásma FM, takže se opotřebil rychleji než při běžném poslechu. Hlavní ovládací kolečko se poměrně brzy ohmatalo a zpod stříbřitého lakování začal prosvítat bílý plast. To samé se stalo s nejpoužívanějším tlačítkem Stations na horní straně zcela vpravo a poté i s vedlejšími tlačítky. Častým používáním se také velmi ztišilo klapání jednotlivých tlačítek a cvakání kolečka, což jsem uvítal, protože takto je možné Pure se sluchátky používat téměř bezhlučně. Matný gumový film na těle přístroje je místy již ošoupaný a poškrábaný, vzhledem ke způsobu využití ale není divu.

Po nějakém čase používání se mírně změnily vlastnosti FM tuneru. Již od počátku měl tendenci „ujíždět“ z naladěné frekvence v případech, kdy je naladěn slabší vysílač těsně vedle silnějšího. Selektivita i citlivost se subjektivně časem o něco zhoršily, Pure má dnes tendenci přehrávat o něco slabší vysílač ve stereu nestabilně, nebo až při velmi silném signálu. Původně přehrával stereo i při docela velkém šumu. Stačí pohnout ladicím kolečkem a vrátit se na původní frekvenci a už reprodukce probíhá mono. Pravděpodobně s opotřebovaným kolečkem jako ovladačem hlasitosti se pojí celkově horší reprodukce nejen při změně hlasitosti.

V každém případě jsem s přístrojem Pure po pěti letech velmi spokojen a vynaložené částky 2.789 korun rozhodně nelituji. Přestože jeho hlavní vlastnost, příjem digitálu, využívám sporadicky, díky skvělému akumulátoru dobře slouží v každodenním nasazení v koupelně, kuchyni a na mnoha dalších místech uvnitř i venku. Spolu s autorádiem je to hlavní způsob, jakým konzumuji rozhlasové vysílání.

Pure One Mini Series II Oviradio.czPure One Mini Series II Oviradio.czPure One Mini Series II Oviradio.cz

10 komentářů DAB/FM rádio Pure One Mini Series II po 5 letech provozu

 • Vojta( 1)

  Je zajímavé, že se časem zhoršila citlivost a selektivita. Citlivost je přece definována kvalitou (parametry) použitých polovodičů. Jejich struktura se v průběhu let nemění, pokud je teda zrovna někdo neuvaří.
  Ještě mě napadá, že by to mohlo být způsobeno srážením vlhkého vzduchu uvnitř přijímače. V jeho důsledku se změnila hodnota některých rezistorů a to pak následně vychílilo ideální pracovní bod těch polovodičů v neprospěch citlivosti rádijka.

 • Ententík

  To jakože ta sražená vlhkost by ty odpory přemostila a tím zmenšila jejich rezistenci? To je blbost
  Vojto, tomu nevěřím!

  • Vojta(1)

   Já bych tu vlhkost nepodceňoval. Tady v článku se jasně píše, že je to Pure One používáno nejen v kuchyni, kde logicky bývá pára z hrnců, ale také v koupelně a to každodenně.
   Koupelna je vražedné prostředí pro jakoukoli nevodotěsnou elektroniku.
   Jinak se omlouvám za hrubku ve slově „vychýlilo“.

 • JK

  Již jsem konečně našetřil na svůj první digitální radiopřijímač. Protože nevím, zda-li u nás doma chytnu nějaký český multiplex, podle map pokrytí jsem tak na hraně, tak do něj nechci investovat moc peněz. Rozmýšlím se mezi těmito dvěma rádii, které byste mi spíše doporučili? Hama DR10 DAB+ https://m.alza.cz/hama-dr10-dab-fm-d4042565.htm a Sencor SRD 6400 https://m.alza.cz/sencor-srd-6400-d5220318.htm

  • Vojta(1)

   Nedoporučil bych Vám ani jeden, protože v lokalitě, která se nachází na hraně pokrytí bude logicky nezbytné vlastnit nákladné zařízení s koaxiálním anténím vstupem a příslušnou okení, nebo dokonce střešní anténou. Vámi uvedené přijímače mají pouze teleskop a ten se pro příjem na hraně pokrytí vůbec nehodí. Pokud nechcete příliš investovat, vyčkejte s koupí až budete mít pokrytí zavedeno i v (Krušnohoří?) nebo kde to vlastně chcete chytat.

   • JM

    Doplnit anténní vstup do většiny DAB rádií je relativně jednoduchá záležitost (na rozdíl od přenosných FM rádií…). Modul s tunerem FM/DAB má na plošném spoji připraven anténní vstup, stačí tam tak připájet tenký koaxiál a do šasi přijímače udělat díru a do ní dát F-konektor. (a do něj zapojit anténu).

    Za malou cenu (1000-1500 Kč) tak člověk získá přijímač s citlivostí naprosto shodnou, jakou mají stolní tunery pro DAB, které začínají s cenou někde na 6000 Kč.

 • JM

  Ty Pure krabice nebyly nikdy nic moc. Dnešní levná DAB rádia jsou výrazně lepší, mají i manuální ladění, podrobnou detekci signálu a vynikající citlivost.

  Je skoro jedno, jaké člověk koupí, ve většině je stejně identický přijímací modul od firmy Frontier Silicon.

  Starší FS-2052 je Verona, novější Verona2 je FS-2445. Jaký modul je v daném rádiu zjistíte v menu pod položkou FW-Version příp. System. Citlivost modulů je ale podobná, Verona2 má jen o něco citlivější detekci (ukazuje náznak signálu už při slabším než Verona) a menší spotřebu.

 • Vojta(1)

  Já používám přijímač TechniSat DR 250, který byl zakoupen v prodejně Českého rozhlasu. Nemá „L“ pásmo a není moc spolehlivý. Vedle zdejších pražských multiplexů zvládá naladit ještě TELEKO z Černé Hory na pozici 5D a také Milešovku na 10A, kterou nezvládne dekódovat. Signál je příliš slabý.
  Zahraniční příjem je pro mne v DAB bohužel nedostupný. Na FM mě přitom některé signály z Německa a Polska trochu hrají byť se silným šumem a nečitelným RDS.
  http://www.google.cz

 • Ovi

  O DAB+ se tady i na jiných webech mluví spíš po stránce techniky, ale mě jako posluchače zajímá především obsah. V současnosti poslouchám digitál jen občas, nikoliv pravidelně na denní nebo týdenní bázi, především díky Rádiu Samson, příležitostně si poslechnu Retro a velmi vzácně Wave. Nic víc mě nebere. Jde ale o poslech doma. Na ulici, při cestách autem či MHD si stále častěji vedle FM pouštím i rádia přes internet, takže DAB+ ani nepotřebuji. Do budoucna přesto uvažuji o autě, které bude mít DAB+ tuner nebo alespoň adaptér.

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)