Komentáře a diskuze

  • Franz 24. 5. 2022 v 16:57 k KomentujemeBudete mít čas na nahrání nových dat Radioprojektu? Děkuji.
  • PPK, jidxc 24. 5. 2022 v 16:31 k Komentujemečlánek je nový, psaný před víkendem... 24 dubna má update český fmlist
  • Oviradio.cz 24. 5. 2022 v 16:25 k KomentujemeBratislavské nemainstreamové rádio The End (97,2 a 106,1) po 3 letech a 2 měsících na konci května končí. Slovenský éter...
  • Míra 24. 5. 2022 v 14:05 k KomentujemeNa stránkách je uveden update k 23.5. v seznamu pak zůstalo uvedeno 24.4.2022.
  • Oviradio.cz 24. 5. 2022 v 12:29 k KomentujemeTady je něco pro anténáře DABisty: test čtyřmetrové antény X Mux 25Y: http://www.dxradio.cz/jidxc/z059.htm
  • Míra 24. 5. 2022 v 11:56 k KomentujemeS hudbou pracuji na počítači. Kolikrát je třeba zahuštěná bez dynamiky klidně +2dB !!! Člověk nechápe. A kolikrát má brutální...
  • jouda 24. 5. 2022 v 06:25 k KomentujemePodívám se. To by mohlo problém vyřešit.
  • Jakub Melin 23. 5. 2022 v 21:58 k KomentujemeCo nám pošlou, to v DABu vysíláme beze změny processingu :)
  • Jirkas 23. 5. 2022 v 19:42 k KomentujemeJakou mas verzi fw u Yamaha T-D500? Je potreba mit minimalne tuto, ne nizsi. https://i.postimg.cc/ZnVHWVyg/20220523-193839.jpg
  • Jirkas 23. 5. 2022 v 19:23 k KomentujemeTak zrovna u Yamahy T-D500 problem neni a mam tam primarne nyni Classic s vyssim bitrate, ten od Cra to...

Články

Blíží se konec brněnského Rádia Petrov

Rádio Petrov Blaník

AKTUALIZOVÁNO: Rádio Petrov bude 1. 5. 2020 nahrazeno Rádiem Blaník z Prahy.

Shrňme si fakta: Rádio Petrov zahájilo vysílání na Nový rok 2002 převzetím frekvence 103,4 MHz po Radiu Brno. Po celou dobu vysílá formát označovaný jako czech conservative (tzv. pohodové české rádio). Petrovu při startu poskytlo své know-how úspěšné Rádio Blaník, ale program je svébytný a výběr hudby je odlišný od typické blaníkovské linie, Petrov do svého playlistu zařazuje vedle prověřené československé klasiky i méně známé tituly.

V letech 2008 až 2013 Petrov rozšířil své pokrytí na celý Jihomoravský kraj, velkou část Vysočiny a mezi deseti FM vysílači je i frekvence pro Svitavsko v Pardubickém kraji. Nejvyšší poslechovost ale Petrov vykazoval už kolem roku 2007 s jediným vysílačem na Hádech.

Dlouholetými majiteli stanice byli Aleš Pohanka a Jef Kratochvil. V prosinci 2018 byl převeden poloviční podíl po zesnulém Kratochvilovi na zkušeného broadcastera Petra Dvořáka, který společně s firmou Media Bohemia provozuje mutaci Rádia Blaník pro Karlovarský kraj (tuto stanici na konci devadesátých let založil) a také Oldies Radio.

Nyní leží na RRTV žádost o schválení převodu celé společnosti provozující Rádio Petrov na Petra Dvořáka. Zhruba před rokem Dvořák stoprocentně převzal provozovatele chebského Radia Egrensis a vzápětí na jeho frekvence nasadil program Rádia Blaník z Prahy.

Jaké by mohly být varianty dalšího vývoje v případě Rádia Petrov? Zachování stanice v dosavadní podobě není příliš pravděpodobné, pokračování současného hudebního formátu naopak ano. Petrov na jižní Moravě nemá natolik silnou posluchačskou základnu, aby si nemohl dovolit rebranding. V Jihomoravském kraji i v samotném Brně je až na osmé příčce v týdenní poslechovosti. Pokrytí i cílová skupina Petrova navazují především na moravské aktivity Blaníku, proto se jako nejpravděpodobnější jeví změna z _PETROV_ na _BLANIK_. Media Bohemia postupně rozšiřuje i značku Rock Radio, ale pro případnou moravskou expanzi by byly vhodnější jiné sítě.

Akvizicí Petrova by značka Blaník, letos dvacetiletá, získala robustní pokrytí v Brně a na jižní Moravě, kde už nyní generuje 44 tisíc posluchačů týdně (Petrov 66 tisíc). Lépe by čelila hlavnímu konkurentovi v regionu – Rádiu Impuls, částečně i ČRo Brno, Frekvenci 1 a Dvojce.

Rádio Blaník vysílá centrálně z Prahy s odpojovaným regionálním zpravodajstvím a reklamou. Lze očekávat, že tento model bude uplatněn i na frekvencích Petrova. Studio na Lidické v Brně by tak nebylo dále využito, jako zázemí patrně poslouží sídlo spřízněného Hitrádia City v pavilonu Morava na brněnském výstavišti.

Po případném převzetí Petrova by Blaníku zbývalo dokrýt z důležitých regionů už jen ostravskou aglomeraci a Olomoucko. Velmi podobný formát tam vysílá Radio Čas. Dosud samostatné.

O čem píšete?
170 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Václav
Reply to  Oviradio.cz
1. 5. 2022 17:20

Muj subjektivní dojem : Teprve? Poslouchal jsem jeho poslední hodiny na chatě. Jeden z moderatoru prozradil, že vystupoval pod pseudonymem protože z predchoziho rádia měl utrum

TÉMA
103,4
Last edited 23 dní před by Václav
Imro
1. 3. 2021 14:40

Rádio Petrov resp.Blaník se mi nedaří naladit na Dab+

Jarda
Reply to  Imro
1. 3. 2021 14:52

je jen v praze, ostravě a plzni v dabu.

Martin
10. 11. 2020 10:53

Zdravím mě rádio Blaník ničí život už spoustu let nedobrovolným poslechem v práci.Vubec nemám radost že se rozšířil i na Moravu.Za mě je to příšerné rádio zaměření na jednu věc České písničky tedy české z velké části převzaté zahránicni,takže defakto lžou.Projev moderátorů hlasatelů nepřirozený umělý jako to bylo za komunistu. Otravné znělky mě přivádí k šílenství.Napr právě poslouchate pohodové české rádio Blaník.Hrajeme hezky česky bez reklam a TD.Cele rádio na mě působí jako kdyby začlo vysílat tak v 1950.Nechapu jaký je důvod že má tolik posluchačů.Stale tolik ohrané songy.Muzete lidé na Moravě jim ukázat že je nechcete preladte ať vidí že nemáte zájem .

Franz
Reply to  Martin
10. 11. 2020 12:28

Poslechovost na Moravě bude velká. Kde jinde by komunistické rádio Blaník mělo mít úspěch, než v komunistické baště na ostravsku?

Martin
Reply to  Franz
10. 11. 2020 13:36

Jo to máte pravdu to mě nenapadlo.Kazdopadne nikomu nepreju nedobrovolný poslech rádia který ho přivádí k šílenství.18 let už je fakt hodně .Za to už by člověk měl dostat i odškodnění.

Libor
11. 5. 2020 17:03

Škoda rádia PETROV teď zde bude nějakej špinavej českej blaník nedozvíme se o dopravě v Brně FUJ blaník

Martin
Reply to  Libor
10. 11. 2020 10:55

Zdravím mě rádio Blaník štve už spoustu let v práci mrzí mě že odstranilo další rádia.

Jana
5. 5. 2020 16:23

Toto mě velmi zklamalo. 🙁 Už jsme tady na Moravě přišli o Kiss rádio a teď Petrov. Absolutně nebudu poslouchat informace, kde v Pardubicích parkovat, jako jsem to poslouchala dnes a nechápala. Až to rozdýchám, budu muset najít opět něco jiného. To se hodně nepovedlo! Škoda, i moderátoři byli moc příjemní. 🙁

hony
Reply to  Jana
5. 5. 2020 20:37

To mi povídejte……..

LiborV
Reply to  Jana
5. 5. 2020 21:22

Milá Jano, poslouchala jste Rádio Petrov dlouho? Nebo předtím, i ten Kiss o kterém mluvíte také? Pokud nyní posloucháte české písničky, tak věřím, že na Českém rozhlasu Brno můžete najít svůj pravý rozhlasový domov. Moravský. Chci se Vás jako Brňačky zeptat, i když jste poslouchal a Rádio Petrov, stačily vám informace z rádia o dění ve Vašem městě, nebo ty informace musíte ještě dohánět někde na internetu.Můj postřeh z posledních let je takový, že mnohá regionální rádia nechávají častěji číst moderátory perličky z internetu, případně regionální rubriku na Idnes.cz než, aby přinášely původní informace. Jaká je Vaše zkušenost s Petrovem, paní Jana. Byli tam regionální zprávy, které odpojuje i Blaník. Kolik v nich, tak obvykle zaznělo důležitých informací z kraje? Zazněly informace z Brna i v rámci odpoledních vstupů? Já Petrov neznám. Jen vím, že to málo regionálních informací co Blaník nabízí je často množstvím srovnatelné s regionálními rádii,která šetří a čtou vstupy z internetu. Moc mě potěší informace z pohledu znalkyně Petrova. Já ho tak dobře neznal. Děkuji.

frkotou
Reply to  LiborV
5. 5. 2020 22:13

Petrov měl kvalitní zpravodajství, navíc to dělali Brňáci a ne lidi, kteří to jen čtou z Prahy, jako je v případě Blaníku. Lidi z Petrova svůj region doopravdy znali. Dále tam zaznělo také plno tipů na kulturní akce a volný čas nejen přímo v Brně.

Fanda rádia Petrov
Reply to  LiborV
7. 5. 2020 18:00

Petrov bude opravdu chybět. Jen ta jména. Třeba Zbyněk Loucký moderátor. A ten playlist. My Petrov poslouchali od samého začátku. A to všude. V práci, doma v autě. Blaník z čech z Prahy určitě přeladíme.

Vaclav
Reply to  Jana
10. 11. 2020 12:20

Blanik nevyhledavam, nema mi co dat. Pokud by šlo o nedobrovolny poslech, netouzil bych, ale ještě víc me nedobrovolně vadi stanice hrajici stred az z toho vznikne uniformita a větší prerusovani jako je Impuls nebo jízdní řád radiožurnálu, popr Čas nebo proudova Dvojka. A preplacane a prervane jinly to nevylepsi. Blanik ma volnější schema.Třebaže ma neoblibenou ceskou tvář ale aspoň nejakou než tu strojovou uniformni desetky let se opakujicimi par zahraničních hitu. Jinak ano o kolik musi posluchači dohanet regionální informace i na tech centralizovanych stanicich jsou. A hlavně co je třeba v Brně resit, když Krokodyl o neco prispusobil playlist smerem k Petrovu.

Last edited 1 rok před by Vaclav
Martin
Reply to  Vaclav
10. 11. 2020 13:31

Až budete nedobrovolně poslouchat Blaník 15 let tak budete mluvit jinak.Ale s profesionálního hlediska mate pravdu.Impuls to je taky velký peklo ostatně Blaník se mu hodně přiblížil.To že Blaník hraje to co hraje bych pochopil spousta lidí chce poslouchat jen české vykopávky s předělávky a staré ohrané zahraniční .Ale jak je nám překládají tomu fakt nerozumím.Proc celé rádio musí působit dojmem minulého režimu.Nejhorsi je na tom že jsem měl české písničky i rád ale díky Blaníku se mě zhnusily.Jedna za druhou a mezi tím ještě poslouchat jak hrajou hezky česky už fakt nedávám.

Tomas
4. 5. 2020 08:47

Tak pred trinacti lety jsem byl na jizni Morave, kde tenkrat prevzali radio Vranov. Radio Blanik Jizni Morava 98,6 a 104,2 fm melo svebytny program, perfektni jingly, lokalnost, prizpusobeni lokalite. Tenkrat jsem byl nadsen jak umi udelat radio. Tenkrat klobouk dolu.

frkotou
Reply to  Tomas
4. 5. 2020 13:51

Neřekl bych, že převzali. Vranov už byl prakticky Blaník, protože ho založila stejná firma. Jen ho pak přejmenovali na Blaník. Máte nějaké nahrávky třeba na kazetách? Pamatujete na Karyon, který vysílal na frekvencích před Vranovem/Blaníkem?

Tomas
4. 5. 2020 08:26

Dobry den,
mne vubec nesedi znacka Blaniku v Brne, je to ceska hora. A Blanik vysila navic z Prahy, byt leta to Prazakum tajili. Co Blanik prinasi navic do Brna nez ceske pisnicky? Tipuji, ze starsi posluchaci preladi na R Brno nebo Signal, kde maji sviho Savanu. Ti mladsi na Cas, ktere vysila vic moravsky. Pro me je nepredstavitelne slyset Blanik v Brne, ktery uz ztratil punc lokalnosti, a pritom to neni celoploska. Pohlcenim Radia OK mne zklamal. Navic je nejasne na Blaniku kdo kdy vysila(asi jak kdo prijde), o vikendu jsou moderatori z dlouhych smen unaveni. Kdyby Blanik vysilal lokalne od 6-18h. a pak spolecne, tak ho beru. Ale prazsky Blanik v Brne, kde jsou patrioti, nevyjde. Dalsi akvizice podle mne uz nebudou. Kdyz koupi Rubi, tak to bude Rubi.

Renata Kocmanová
Reply to  Tomas
4. 5. 2020 15:49

Přesně tak,je mi z toho smutno

HONY
3. 5. 2020 20:35

Nevíte odkud vysílá Krokodýl v Boskovicich ze stožáru nebo z té podivné budky se stožárkem ?

HONY
Reply to  Oviradio.cz
4. 5. 2020 08:13

Je dobrý ale kdo vysílá z jakého AS nahoře je Haná a Skyrock
Hned pod nimi je Rubi a ty úplně dole jsou pro Kiss a Blaník.

Jarda
3. 5. 2020 19:41

za co, panebože, zaco, to jsou všichni dočista slepí a blbí?
https://imgur.com/a/s0J4KJb
Z jednoho fleku jedno a to sami radio 2x? To to nikdo nevidí?
A není to tak dlouho, co si ten kmitočet zkoordinovali pro blaník a ted tam přidali znovu blaník? Proč? Mohli počkat a žadny double by tam nebyl.

Jarda
Reply to  Oviradio.cz
3. 5. 2020 21:27

a není to jen hodonín, STEJNÁ situace je spoustě dalších jejích vysílačích! Tohle je nenapadný jak 4 metrový hovno na silnici. Přesto mame asi v rrtv jednoho slepce vedle druhyho a nikdo s tim nic neuděla, dokonce se do toho bojí hrábnout kdejaký pravníci a podobně a vladě je to taktež jedno.

Michal
Reply to  Jarda
3. 5. 2020 21:57

Brečíš sice hezky, ale na špatným hrobě. My všichni víme, že je to průšvih, ale tady s tím nic neuděláme. Je třeba vyvíjet politický tlak a požadovat změnu legislativy. Sepiš podrobně o co jde, jak to vzniklo a návrh řešení a pošli to na vládu. Když to bude mít hlavu a patu, rád se ti pod to podepíšu.

Václav
3. 5. 2020 17:28

Někdo nemá rád debaty o tom kdo koho převezme, ale Čas taky nebyl nějaký svatoušek jak vznikal a dostával kr.města bez výběrka, když v té době se dělalo na vše a spouštěl mutace rock/country jak se mu zachtělo a je vůbec regionálním rádiem? Na rozdíl od Rubi, které evidentně to chce vzdát samo. Uvažuji že se nemusí použít Čas na Blaník, neboť na OL kraj mu lépe poslouží Rubi. A pak vidíte jak nápadně se jak puzzle doplňují sítě Blaník Valašsko a Čas – Rock? Možná už dlouho dopředu se obecně regionálky rozšiřují právě s tímto záměrem. A normální Čas pak může zbýt na Rockradio.

Jirka
Reply to  Václav
3. 5. 2020 18:08

Z Casu tezko kdy bude Rockradio, Parizek to nikdy neproda, to nehrozi. Ten si bude matlat Cas a Dalnici, svoji Rebel TV atd. Moc fantazirujes s tim, ze neco vznika dopredu.

Jarda
Reply to  Jirka
3. 5. 2020 18:59

když už, tak bych typoval že jednou by se stalo rock radio z oldies radia.

Jirka
Reply to  Jarda
3. 5. 2020 19:22

Taky ne, z toho take rockradio nebude, to uz tu nejeden predikoval pred tremi lety, ze do roka bude z Oldies radia rockradio. Nebude a to ani za pet let.

David Pražák
1. 5. 2020 17:44

Je zajímavé, že internetový stream Petrova má odlišné odpojováky reklam, než na FM.Na internetu říkají jen Jihlavu a Velké Meziříčí, jako frekvence.

Michal R.
1. 5. 2020 16:54

Nevíte někdo jak to vypadá s rádiem Netro Life z Českých Budějovic ? Začne vůbec ještě vysílat ?

Míra
Reply to  Michal R.
1. 5. 2020 17:19

Už nějakou dobu mám informaci, že start měl být začátkem května. Zítra vyrazím se podívat, jestli je vysílací anténa již namontována. Zatím tomu tak nebylo, ale už jsem tam pár dní nebyl.

frkotou
Reply to  Michal R.
1. 5. 2020 17:22

Údajně 14. 6., jak tu psal Ovi.

Václav
1. 5. 2020 14:56

Vidím dikuze ve velkém, hned navážu na nick stapa r. Valašsko vzniklo podle vysílacích míst jako kopie r. Apollo a Vallašsko dostalo slabé dokrývače úměrné době sice na stejných místech akorát bez Olomouce a bez síly okolních (kelč. jav.) které by se tam dostali, dnes už se ale nepočítá s tím že jde někdo z někama dál slyšet spec. u MB. Už před lety ještě možná někde je rozhovor jak se začínal budovat Blaník, že to budou stavět na deštníkových (ženevy) vysílačích, opak budování po dokrývačích jako Beat, což u Blaníku znamená ve většině přebírání regionálek hlavně s výkonnými vysílači, což podle mě se nedá taky jednoznačně odsoudit, neb Blaník nevyprodukoval tolik rušiček na zelené louce jako třeba Dálnice nebo i ten Beat. Psal tu JM ale já si nemyslím že zánik regionálek je jediná důležitá věc, co nejde ve veřejném prostoru ovlivnit. Zdůrazňuji že bych je jejím posluchačům nebral, ale ještě to nikdo neovlivnil a nevrátil zpět u žádného případu; takže když už se tak děje, tak Ovi jen konstatuje. Kdo mě znáte, tak právě chci aby v éteru byly stanice různých žánrů
https://www.radiotv.cz/p_radio/r_obecne/co-dokaze-nezname-radio-v-neznamem-prostoru/
1. Nevím jak by mohla rada zabránit koupi stanic na základě zachování zachování plurality když většinu náplně původní stanice tvoří hudba a její zaměření v případě popu je už delší dobu shodné nebo jiné neatraktivní produkování popového playlistu plnění zaručené teorie oslovit masy s údivem že se na trh nepronikne nebo padá.
2. Debatovalo se kdo koho koupí, ale připustme, že by třeba ten Petrov nepovolila, asi teda jenom změnu názvu, protože nevím, jestli jsme až v takové autokracii, že by byly zakázány tyto transakce. Leda, že by muselo být výběrko na koupi Petrova, ale jak víme to nebývá všespásné akorát by se vlekl spor a co by měl vlastník dělat, když to prostě chce prodat eventuálně i z objektivních důvodů (jeho stáří). Asi by nešlo jej nutit aby vysílal a takový provoz za co by stál, už to tady vidím jak by se tu řešil odchod moderátorů, výpadky a vlastně nenaplňování lic. podmínek a pokuty pro někoho kdo už to nechtěl provozovat? A to nemluvím o tom, že jak je tady psáno v článku že od začátku je to know-how Blaníku, mohl by provozovatel vůbec odporovat a jednat jinak?

Eventuálně by nějak musel být donucen vrátit frekvence, což pak nechápu iniciování k neposlušnosti Petrovských posluchačů ze strany JM, potom by vysílal stejně někdo jiný a to jen možná, neb by po výběrku začal spor, který by skončil až po konci celého FM pásma 🙂
Kbyby náhodou to stihli, tak by to dostal někdo nový typu č. kanada a aby to dostal vyrobil před radou školní prezentaci jak bude vysílat regionální akce a kapely 🙂

Paradoxně může to přispět k nějakému tomu posluchači který objeví něco nového třeba Color nebude takových moc, ale kvůli tomu že měli naladěný jen Petrov – jak s oblibou říkají; jim to otevře obzory. Díky právě tomuto že nebudou zabírat pásmo stanice, které musí tabulkově hrát všem, nebudou se s tímhle posluchači zaobírat a mohou poslouchat žánrové stanice. Hlavní je že stejně museli dodržovat hud. formát který už tu je, já vím že v případě Petrova se snažili, ale pluralitu to o moc nerozšířilo. Navíc i ten menší podíl mluveného slova, co tam byl, tak si myslím, že to je naivní špás provozovat dnes sólo stanici kvůli tomuto, cit. kom. posluchače na FB: „nechcete si založit nové rádio?? Které by nás informovalo, že na Lidické svítí sluníčko a venku je krásně?? Bude to hrozně chybět, myslím, nám všem.. :(“ – neříkám kdyby hudebně hráli něco co rozšíří nabídku. Jinak chápu že třeba výhodu to mohlo mít na klasické písničky na přání, i když toto klasické podání je na ústupu, počasí stejně dotážou podat, jak zmiňovala posluchačka, respektive předpověď odprezentují z nějakého webu pro celou čr, místo aby prokoukli víc radary a opravdu řekli co platí pro danou oblast, zatím jsem nenarazil na reg. rádio, co to dokáže, vím že by to šlo kdyby chtěli, ale počasí tam mají a já to tak beru jen na vyplnění licenčních podmínek, respektive jde o nevýhodnou rychlou formu podání a v podstatě každý den můžou říct polojasno, místy přeháňky nebo déšť teploty 10 až 20 st. – tak z důvodu neschopného počasí k čemu regionální rádio?

Jinak ještě kam se co rozšíří, fakt záleží na individuální náklonnosti každého provozovatele asi jiná atmosféra, chuť dělat sám dobře je na radiu Jih, rockmax, jiná na Rubi. Speciální případ Pařízek, který už největších úspěchů a rivalství dosáhl ale nemusí být úplně pryč nepsaná dohoda že na Moravu, nebo aspoň do zdárných rajónů mu Blaník nepůjde, což ještě stále neplatí u Petrova, neb na JM má čas houby slovo. Nebo by toto jediné vysvětlovalo, že Blaník neodstartoval hned na tenkrát blaníkovsky připraveném úspěšném rádiu Apollo, které těmto posluchačům zamotalo hlavu vzdalo se ve prospěch-neprospěch Hitrádia. Zase když Blaník se spustí paralelně na jiné frekvenci v Pařízkově dosud ještě rentabilních oblastech, tak Pařízek ví že může okamžitě zavírat. Povaha sveřepého Pařízka nenapovídala že by se nechal koupit konkurencí a tak by to prodal po desetiletém budování Dálnice 🙂 Možná proto se čeká na plně funkční Dálnici až jak dopadne a může na to navazovat víc věcí, celá situace na moravě, tzn. i Rubi z jehož vysílání jde naznat že to chce zabalit, ale kvůli těmto věcem se čeká. Těžká situace je na severní Moravě, kde je nevyužitý úspěch Blaníku, který by mohl díky tomuto lidnatému regionu doznat úspěchu mezi celoploškama. Teď se obrátím hlavně na příspěk LiboraV ohledně Helaxu. Teď nechci ponižovat, ale je to neznalost i charakteru obyvatelstva SM regionu – Ostravy, 3. největší aglomerace, jak zpívá Nohavica – U nás na severu „Praha je daleko“ To je opravdu region sám pro sebe, má snad blíž k těm polákům, vždycky byl odtržený, i já tam chvíli studoval a podle dokumentu čt 24 to vypadalo, že tam skoro ani revoluce 89 neproběhne. Když to pomineme, tak Helax je nyní zdárný hlavně v okrese Ostrava už několikátou vlnu na první příčce cca 72 tis s dostatečným náskokem nad Imp. Je to díky tomu že sice jde vidět jak se po house v minulosti nyní směřuje k Fajnu ale zaměření těch skladeb není tak plýtké jako na Fajnu a taky jsou to novinky což ocenili i zdejší novinkohoniči. Takže jednak by se samo MB zbavovalo takto úspěšného jedinečného rádia, když navíc je tendence že Orion už klesal minule a teď se do něj ještě střílí a Helax má tendenci jej předhonit. Mezi Brňáky a Pražáky je spíš domácí hašteření oproti Ostravě, kde to snad není ani ve zlém ale prostě už je to vzdálenostně a morálně jinde. Je zajímavé jak se pozná reakce na změnu podle stanice Petrov, která byla česká pohodová, tzn většinou se nejedná o nenávistné a ostré komentáře, což ne vždy tak tomu bylo, třeba na Kiss. Já si myslím že to bylo i trochu přípravou, upoutávky na Blaník a dobře načasované rozloučení, takže to přijali posluchači jako hodné ovečky. Tomu by tak nebylo na Helaxu. Fakt je to otázka co se severní moravou, dolů jde Hitradio ale přece by si ho nevyňali z celoplošné sítě? Asi fakt ten čas zařve. Ale na rozhodnutí se čeká proto se otálí s Rubi, kdyby náhodou ne. Ale Rubi tak jako tak asi budou chtít za Blaník, neb čas na jihu ol kraje se jim nemusí zdát dost silný. Ještě postřeh z včerejšího rozlučkového odpoledne, kde se v 17.17 přiznalo že Jirka Rejzek byl celou dobu pseudonym kvůli tomu že začáteční rok nesměl vysílat v oblasti, kde byla stanice z které odešel, kterou včera nespecifikovali, věděli byste jaká to byla? Já nevím třeba rádio Brno Valc či co tam vysílalo. A tak uvedl vlastní jméno v občance : Tomáš Dobrovolný až teď protože už po těch dvou letech to nechtěl v rádiu měnit aby nebyl za lháře 🙂

Franz
Reply to  Václav
1. 5. 2020 22:37

Rád bych reagoval na příspěvek ohledně situace na severní Moravě a to z pohledu člověka, který je s tímto regionem dlouhá léta spjat. Za prvé bych řekl, že si helax pleteš s Baníkem. Na ostravsku už dávno všichni ví, že je to rádio vlastněné pražáky. Ten vztah na ostravu bych u tohoto původem opavského radia nepřeceňoval. Je pravda, že zrušení Kiss Moravy dokázali efektivně využít ve svůj prospěch a transformovali se na klasický Hot AC, čímž k sobě v posledních letech částečně přilákali bývalé posluchače ostravského Kissu. Ale také tím ztratili jakoukoliv originalitu z doby, kdy ještě hráli dance. Odešli rovněž dlouholetí moderátoři, kteří byli pod tímto podepsaní. Z dlouhodobého hlediska však byla v okese Ostrava vždy úspěšnější Evropa 2 a to i přes daleko slabší pokrytí. A to platí pro celý moravskoslezský kraj, kde mimo ostravu helax i přes kvalitní pokrytí jen paběrkuje. Naprostá většina obyvatel kraje nemá větší morální problém s pražským vysíláním. To je přežitek. Příčinu vidím i ve věkové struktuře obyvatel moravskoslezského kraje, který patří k nejstarším v ČR, mladí lidé odcházejí pryč. Tady bych viděl velký potenciál pro Blaník. Na druhou stranu z té transformace na novinkový formát jako má Fajn bych si myslel, že jim to snad Media Bohemia nařídila, aby byl v budoucnu o to plynulejší přechod na Fajn. Ale asi to bylo spíše tím rebrandem Kiss Moravy. Přijde mi, že se helax snaží kopírovat styl Evropy 2, ale logicky na něj nemá. Fajn by alespoň obohatil ostravský éter o CHR formát, který tam stejně jako v Brně chybí. Co je ale důležité, jak už jsem nastínil v předchozích komentářích, hlavní otázkou je, jak se na rádiích projeví současná krize. Protože to je podle mě to, co v následujících měsících regionální rádia změní. Nebudou peníze na outdoorovou reklamu, nebude participace na kulturních akcích v regionu, dojde k redukci moderátorů a celkově programu. Poslechovost klesne a začnou být pro Media Bohemia jednodušše drazí. Helax žije v nejistotě již jedenáct let, kdy že se to na RRTV objeví žádost o změnu názvu. Proč se dlouho nic nedělo může mít souvislost se společným sídlem s Hitradiem Orion a Radiohousem. Jenže Orion už vysílá z části centrálně a Radiohouse už také od února zásadně snížil obsazenost svých kanceláří. Může se stát, že se s Orionem sveze i helax. Začalo to již podivnými novoročními výměnami moderátorů mezi oběma rádii na popud své mateřské firmy. Otázkou je, jak budou tyto dvě rádia dále reagovat na přechod Evropy 2 k Media Clubu, tudíž do přímé konfrontace a ve spojitosti s tím na neustále rostoucí Kiss. Poslechovost i význam rádií obecně klesá a cílová skupina helaxu, primárně zvyklá na poslech muziky z netu, by se kromě pár peprných komentářů vůči pražákům na větší protesty nezmohla, to je iluze. Rozhodnou peníze, ne geografická poloha.

Václav
Reply to  Franz
1. 5. 2020 23:40

no několik věcí – „Fajn by obohatil éter“ – se skladbami daleko plytšího charakteru? Helax z house se akorát posunul do dnešní doby a nabízí rozšíření oproti Fajnu, či E2, což s těmi pár skladbami jsou takové „demo“ rádia. Myslím si že tam obojí prostor, jak pražáci, tak regionální Helax, který pomalu zůstává jeden pořádný a právě jeho posluchači se ho budou hůř vzdávat, než jinde po republice, kde jsou původní stanice vpodstatě zformátovány, připraveny. Je pravda že mladí odcházejí od rádia, možná i fyzicky z kraje, ale není to tak dávno jsme se učili, že MS kraj má nízký věkový průměr, nicméně poslechovost v posledních dvou výstupech hovoří o těch 72 tis v okrese Ostrava, E2 až 4. Může to být způsobeno krátkodobým bojkotem Kissu kvůli jeho sjednocení, který už opadá, ale teď naváže Orion. Či možná jak všude po republice je to obohacení, že Kiss hraje i 90s, tak Helax to překonal. Ano v celém kraji je E2 nad Helaxem ale ten trochu povyskočil od těch jeho tanečních dob. Škoda že se nerozšířil technicky dál, furt hraje líp než AC rádia, což je důležitější než kdo ho již léta vlatní a taky mám dojem že už měl dávno odsouhlasení na změnu na Fajn, ale neovážil se. „Helax se snaží kopírovat styl E2“ to právě mě přijde že Helax jediné nedělá, chce být energické rádio, přímou alternativou k AC formátům, ale chce to dělat jinak, vyzrát zajímavostí v nasazovaných skladbách. Kopírování E2 dělají všichni ti ostatní a pak tu máme ty naprogramované kafemlýnky – na základě toho vznikl i Fajn a Hitradia