Nejnovější komentáře

 • Honza K.: To je dobrá zpráva👍 Snad dojde také i k synchronizaci modulací.
  12:23 14.06.2024
 • H.: Tak zavolejte majiteli Prostoru s nabídkou 🙂 Upřímně, výměna krabiček je jedna věc, stav infrastruktury je věc druhá.
  12:15 14.06.2024
 • Ddd: Jestli chcete, tak Vám to objedu a povyměňuju 😉 na to netřeba firmu…
  12:05 14.06.2024
 • H.: Je to v plánu. Jedná se o firmě, která na všech vysílačích provede výměnu kodérů za české s podporou dynamických…
  11:19 14.06.2024
 • Oviradio.cz: V případě Prostoru by bylo velmi záhodno do radiotextu posílat název pořadu a jméno člověka, se kterým je veden rozhovor,…
  08:56 14.06.2024
 • Oviradio.cz: Koncept Staněk po-čt a v pá něco jiného podle mě není dobrý. V pátek by tam mělo být raději „to…
  08:49 14.06.2024

Všechny komentáře

Bayern 3 in Prag? Jawohl.

V dobách komunismu příjem „západní vysílačky“ představoval pro posluchače v Čechách i na Moravě důležitý zdroj moderní populární hudby, kterou tehdy československý státní rozhlas nehrál (a v této tradici vytrval prakticky dodnes). Hudební stanice Bayern 3 stála mimo jiné u zrodu českého hip-hopu. Řada posluchačů v Praze stavěla antény pro příjem z Bavorska. Mezi nimi byl i Lesík Hajdovský, poslech B3 jej inspiroval k vlastní produkci ve formaci Manželé.

Devadesátá léta přinesla do tuzemska soukromé stanice, které od Bayernu poněkud odvrátily pozornost posluchačů. Terestrický příjem se postupným zahuštěním české VKV sítě zkomplikoval, vedle tradiční satelitní distribuce se objevilo živé vysílání na internetu, které dnes představuje hlavní způsob poslechu vzdálenějších rádií.

Uplynulých dvacet let však možnost poslechu Bayern 3 na FM zcela nepohřbilo. I v současnosti lze v Praze naladit bavorské „UKW“ frekvence. Praktické pokusy s mobilním telefonem ukázaly, že na zmíněném sídlišti Jižní Město na vyvýšených místech částečně funguje kmitočet 94,4 MHz z kóty Brotjacklriegel. Samozřejmě je nutné nastavit anténu i celkovou pozici tak, aby byl potlačen signál 94,3 Hitrádia Vysočina. Místem možného příjmu je např. protihlukový val v lokalitě Na Jelenách. Další prověřenou lokalitou se signálem je kopec Čihadlo u Točné na jižním okraji Prahy. Velmi příznivou orientaci vůči Bavorsku mají také Stodůlky na opačném břehu Vltavy. V blízkosti stejnojmenné stanice metra je ověřen nejen dobrý příjem 94,4 MHz, ale také 94,7 MHz (Hoher Bogen) v horší kvalitě způsobené rušením od místní 94,6 ČRo 1. Potenciální, zatím neověřenou, frekvencí by také mohla být 99,4 MHz z Ochsenkopfu.

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
8 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Rašek
30. 7. 2017 12:25

Jo, po analogu VKV se nám bude stýskat. Byla to alespoň nějaká kvalita. Ty DAB a DAB+ zejména ty v ČR ( úspora sama ) jsou neposlouchatelné. Je to mizerná MP3, ale pro dnešní mládež je to etalon. Oni již kvalitu nepoznali. Jsou hoši a děvčata od PC poznali akorát kvalitu z mizerné grafiky, když mastili Dooma a zvuk pouze v MP3, co ukradli na webu. Svět jde ku předu.

Petr
Reply to  Rašek
30. 7. 2017 12:48

Dobrý den, Rašku! Nechci vám upírat vaši nostalgii, ale i FM má své nevýhody – a pro mě dost zásadní. Radia poslouchám zásadně přes apky v mobilu, což vlastně jsou internetové streamy. Uznávám, že kvalita 128 kb/s, kterou většina stanic nabízí, je mizerná, ale pokud si koupíte pořádná sluchátka a telefon, kde se dá alespoň základně zvuk nějak nastavit, snesitelná a zvyknutelná. Tento ústupek mi však nabízí zásadní výhodu v podobě stability signálu. Co je mi platný kvalitnější zvuk, když při cestě po městě mi v mobilu na FM radio stále šumí? Když si ho pustím v apce, je příjem bez problémů. Ještě jednou zdůrazňuji, že mi radio šumí po městě, kde jej poslouchám na frekvenci, která je pro dané město určená a měla by být tedy v tomto městě přijímatelná bez potíží. Tohle se při „datovém“ poslechu nestává. Asi mi budete kontrovat, že se nesmím divit, když si pouštím radio na mobilu – já ale nejsem radioamatér, ale běžný posluchač s běžnými možnostmi příjmu. A jelikož už dlouho poslouchám radia v apkách na mobilu a doma na netu, přechod z FM na DAB mě ani nijak nevzrušuje 🙂

12. 4. 2015 19:31

Bayern takto odděluje již asi půl roku regionální mutace, kolem poledne má dokonce i vlastní regionální hodinku na každou oblast zvlášť

Matyas
11. 4. 2015 09:32

Včera jsem pozoroval – že na RDS Bayern 1 – se ve zprávách objevuje toto: B1 NBOBP(tedy Landkreis – NiederBayern a Oberpfalz) – jak Německy propracované.

Petr
18. 3. 2015 12:23

Ted uz 2 hodiny posloucham Bayern 3 na svem internetovem radiu, je vsedni den pred polednem, ale vubec se mi to nelibi hudebne, davaji tam dost neznamych pisnicek a jeste nemecky. Ja sice umim nemecky ale ty zpravy (i povidani mezi pisnickama) jsou hlavne z ekonomiky a o deni v Nemecku a o sjizdnosti silnic v Bavorsku, nic zajimaveho pro me.
Pro me je lepsi si naladit Radiozurnal, tam hraji lepe a mluvi cesky a zajimave zpravy od nas, meli i zajimaveho dopoledniho hosta. Take Dvojka neni spatna a Impuls, a F1…
Tim nerikam, ze je ten program B3 ted uz spatny, ale uz to neni jako kdysi – kdyz se tady nedalo nic poslouchat. Prepnul jsem zase na nase radia (ted Oldies 103,7).

Petr
1. 11. 2014 10:52

Ja jsem take poslouchal hodne Bayern 3, ale nemusel jsem zadne anteny stavet, prodavaly se normalne anteny pro VKV CCIR z Kovoplastu 9 a potom 8 prvkove (ta 9 prvkova chodila az do 108 MHz) a protoze se tehdy vysilalo hlavne do 104 MHz, byla navrzena antena 8 prvkova, ta mela malinko vyssi zisk. Pak byly anteny UKS 14 a 18 prvkove ta PAL14 se vyrabela myslim v Liberci. Kvalitni antenni zesilovace se daly postavit s tranzistory KF907 a KF982, byly popsane v amaterskem radiu, ja jsem je pouzival a mely sumove cislo okolo 2 az 2,5 dB (kamarad mi je zmeril v praci). Ja jsem na zapadnim okraji Prahy a dobre chodil 94,7 (stabilne mono zcela bez sumu) dale sel 94,4 trochu slabeji a 99,4 tady temer nesel, ten byl hodne zeslaben kopci, ten sel treba v K. Varech. Po spusteni 94,6 z Prahy sel stale jeste 94,4 ale ten uz mel obcasne uniky.
Dnes uz je to problem s dalkovym prijmem, proto jsem si koupil internetove radio Medion Neon 3 a jsem s nim spokojen, mohu to na nem poslouchat. Dale zbyva pocitac a satelit.
Loni jsem byl na dovolene u Domazlic, tam jde 94,7 pekne i na teleskop, je to zkratka blizko…

Roman
13. 7. 2011 01:16

Sem myslel,ze Pribram je blize k Bavorsku,nez Praha.

Tomas
24. 5. 2011 22:44

Všechny Bayerny z Hoher Bogenu hrají na mobil až v Příbrami!
No mobil… Je to Sony Ericsson, takže je to pěkný křáp. Ale hraje to pěkně.

HOME
8
0
Přidejte komentář, prosím.x