Komentáře a diskuze

  • HONY 4. 7. 2020 v 18:48 k KomentujemeKdyž jsme u toho mutace Blaník jižní morava má už znelky které informují o Tom že vysílají v Brně Bo...
  • J K 4. 7. 2020 v 17:17 k KomentujemeJsem zvědav, jak bude nové ráno na Hitradiích vypadat z hlediska zpráv a informací, zejména těch dop...
  • J K 4. 7. 2020 v 17:12 k KomentujemeRegionální zprávy na Blaníku zůstali, jsou ale pouze v čase kolem 20. minuty Dříve byla centrální do...
  • frkotou 4. 7. 2020 v 16:36 k KomentujemeRegiony Blaníku vlastně zrušili úplně potají, nebo si alespoň nepamatuji, že by o tom někde něco psa...
  • Jirka 4. 7. 2020 v 13:35 k KomentujemeTo bude asi pravda. Dříve na Blaníku měli v celou regionální zprávy.
  • LU- 4. 7. 2020 v 13:22 k KomentujemeTak to je očividně cíl. Kde není místo, ani konkurence nebere.
  • LiborV 4. 7. 2020 v 13:13 k KomentujemeMě nová ranní dvojice také vůbec nevyhovuje. Bližší z celostátních sítí mi je humor ranního týmu na ...
  • Jarda 4. 7. 2020 v 13:08 k Komentujemenegativní komentáře se mažou v dnešní době skoro všude, chytl se toho kde kdo a každy necha jen ty d...

Články

Радиостанции Москвы: Svéráz moskevského éteru

Rozhlasová a televizní věž Oktod, Moskva

Dlouhodobě sleduji rozhlasový trh především v Česku, nicméně pro porovnání obsahu a jeho kvality, zachycení trendů i inspiraci se čas od času zaměřuji i na jiné země, především v západní a střední Evropě. Nejrozvinutější a nejkonkurenčnější kolbiště rádií bývá přirozeně ve velkých městech a aglomeracích, které jsou obvykle zároveň silnými ekonomickými i kulturními centry. Z našeho pohledu exotickou lokalitou je ruská megalopole Moskva. Tamější rozhlasové scéně jsem dosud věnoval pozornost velmi vzácně, přesto určitou základní znalost místních médií jsem již měl. Tentokrát jsem se na Moskvu zaměřil důkladněji.

Situace

V hlavním městě Ruské federace žije více než 12,5 milionu lidí, je to nejlidnatější město v Evropě. Obrovský posluchačský potenciál vytváří podmínky pro vysoce konkurenční trh a velmi širokou programovou nabídku. Počet rádií, které si Moskvané mohou naladit, je opravdu úctyhodný, formátově bohatý od mainstreamu po minority. Obsah i vlastnictví jsou ale limitovány přísnou státní regulací, která nahrává domácím mediálním hráčům udržujícím dobré vztahy s ruskou vládou a zejména nekritizujícím místní politické a ekonomické poměry. V této souvislosti se z ruských frekvencí stáhli zahraniční broadcasteři BBC, VOA, RFI nebo Rádio Svoboda (RFE/RL). Minulostí jsou i zahraniční vlastníci místních rádií, např. z USA, kteří napomáhali rozjezdu komerčního vysílání v zemi v devadesátých letech.

Ve městě ležícím na stejnojmenné řece Moskvě vysílá 54 rádií na celkem 55 FM frekvencích. V provozu zůstaly čtyři vysílače v pásmu FM OIRT (čili ve východní normě), zbytek stanic vysílá v pro nás obvyklém rozsahu 87,5 až 108 MHz. DAB+ ani AM vysílání v ruské metropoli v současnosti nefunguje. Rádia jsou šířena pouze ze čtyř míst. Ze známé televizní věže Ostankino, s 540 metry nejvyšší stavby v Evropě, vysílá 21 stanic, ze stožáru Balašicha dalších 20, z Chodynky z věže Oktod je šířeno 13 frekvencí a sólo vysílač jedné stanice stojí v Gagarinském rajónu.

Distribuce rozhlasového vysílání probíhá i prostřednictvím tříprogramového rozhlasu po drátě, který je od šedesátých let minulého století do dnešních dnů udržován k šíření státního rozhlasu a varovných hlášení.

Značný vliv na média v Rusku má stát, který vedle státního rozhlasu šířícího pouze oficiální vládní postoje kontroluje prostřednictvím svých orgánů a obchodních společností řadu dalších stanic. Soukromá rádia jsou obvykle zahrnuta do mediálních holdingů vlastněných ruskými oligarchy – miliardáři ze sféry těžařského nebo metalurgického průmyslu, kteří k vysokému jmění přišli při privatizaci klíčových státních podniků v devadesátých letech a zároveň pěstují přátelské vazby s ruským vedením.

Konkrétní média

V Moskvě je státní televizní a rozhlasový holding VGTRK zastoupen multiformátovým Radiem Rossii, které společně s regionálním programem provozovaným Moskevskou oblastí nazvaným Radio 1 sdílí kmitočet 66,44 MHz, dále modernějším talk/AC Radiem Mayak 103,4, zpravodajským Vesti FM 97,6 a kulturním programem Radio Kultura 91,6. Ten překvapí příjemným alternativně popovým playlistem. Rossii je šířeno na prvním programu rozhlasu po drátě, druhou pozici má Mayak.

Radio Mayak

Státní VGTRK spolu s moskevskou radnicí provozují také informační stanici Moskva FM 92,0, CHR formát Capital FM 105,3 vysílající v angličtině a na třetím programu drátového rozhlasu je navíc dostupná programová všehochuť Radio Moskvy. Ruskému státu patří i jediná moskevská stanice věnovaná výhradně vážné hudbě Radio Orfey 99,2. Radio Militseyskaya Volna 107,8 je informačním kanálem ministerstva vnitra zabaleným do popového formátu. Svérázným médiem nejen armádní propagandy a někdy i lží je stanice zřízená ministerstvem obrany pod názvem Radio Zvezda 95,6. Jde o stanici, která připomíná slavnou ruskou a sovětskou historii, oslavuje vlastenectví a hrdinské činy vojáků nebo se před veřejností pyšní vojenskými technologiemi, které má ruská armáda k dispozici.

V médiích je aktivní i obří ruská energetická společnost Gazprom ovládaná státem. Gazprom-media má v moskevském éteru mainstreamové AC Avtoradio 68,0 a 90,3, CHR formát Like FM 87,9, kde o vysílané hudbě rozhodují posluchači svými hlasy, a dále dvě stanice zaměřené na humor Yumor FM 88,7 a Comedy Radio 102,5. Pod Gazprom-media patří i ruská odnož francouzské hitové značky Radio Energy 104,2. Na ženské publikum cílí soft AC Radio Romantika 98,8, pro děti vysílá Detskoye Radio 96,8. Zajímavý formát s klidnou relaxační a lounge hudbou bez moderace a zpráv je doménou Relax FM 90,8.

Svým způsobem paradoxní je fungování další stanice z portfolia Gazprom-media – Ekho Moskvy. Toto zpravodajsko-publicistické rádio, ač formálně patří pod Gazprom, je známé svými kritickými a opozičními postoji k oficiální státní politice. Ruská Federální zpravodajská agentura zavedla takzvaný klasifikátor médií podle toho, jak referují o ruské vládě. Ekho Moskvy je agenturou řazeno mezi protiruská média.

Novináři v Rusku, Ekho Moskvy nevyjímaje, čelí výhrůžkám i fyzickým útokům s tragickými následky, země v mnohém omezila svobodu projevu, proto nepřekvapí skutečnost, že Rusko se v letošním indexu svobody tisku vyhlašovaném organizací Reportéři bez hranic umístilo na velmi nelichotivém 149. místě ze 180 států.

Ve stejné „protiruské“ kategorii se spolu s programem Ekho Moskvy nachází byznysově zpravodajské rádio Business FM vysílající na samém začátku pásma FM CCIR, tedy na 87,5. Mediální skupina Rumedia ocelářského magnáta a nejbohatšího Rusa Vladimira Lisina je v Moskvě vedle frekvence 87,5 postavené na mluveném slově přítomna i prostřednictvím hudební stanice Radio Chocolate 98,0 orientované na coververze.

Početnou skupinu moskevských rádií vlastní majitel ropné společnosti RussNeft Mikhail Gutseriyev. O přízeň nejen Moskvanů se uchází Radio Dacha 92,4 zaměřené na starší ruský a sovětský pop, Vesna FM 94,4 s energickým dance popem především domácí provenience a Govorit Moskva 94,8 jako news/talk formát. Radio Russkiy Hit 99,6 se specializuje na novou ruskou hudbu, Radio Shanson 103,0 má naopak charakteristický zvuk tradičního a stále velmi oblíbeného ruského šansonu. Převážně západní hudební produkce je slyšet v rámci CHR formátu Love Radio 106,6, formát AC bez ruské hudby blízký rádiím západní a střední Evropy pak nabízí Taxi FM 96,4. Nekonvenční je Vostok FM 94,0, jde o hudební mix postavený na tanečním popu východních a jihovýchodních zemí s typickou orientální melodičností.

Velmi významnou rozhlasovou skupinou je EMG vlastněná Uralskou těžební a hutní společností Iskandera Makhmudova, jež má svá aktiva i v Česku. Vlajkovou lodí je CHR formát Evropa Plus 106,2, nejstarší komerční rádio v Rusku spuštěné v dubnu 1990 s francouzským kapitálem, tehdy na FM OIRT a na středních vlnách. Starší domácí a zahraniční interpreti jsou ke slyšení na stanici Dorozhnoye radio 96,0. Spíše západní hudbu sedmdesátých až devadesátých let hraje Retro FM 88,3. Podobně je koncipováno Radio 7 na semi kholmakh 104,7 s tím rozdílem, že v playlistu nefigurují ruské písně a zařazuje i hudbu vzniklou po roce 2010.

Evropa Plus

Pod EMG spadá také Novoye Radio 98,4 přinášející do Moskvy CHR formát založený výhradně na ruskojazyčné muzice. Nejnovější stanicí skupiny EMG je pak Studio 21 na kmitočtu 93,2. Od srpna 2018 šíří nejen v metropoli Ruska originální hip-hopový formát.

V moskevském pásmu VKV je možné naladit hned tři rádia spojená s novinami. Rozhlasovým derivátem deníku Kommersant vlastněného Alisherem Usmanovem, jedním z nejbohatších ruských podnikatelů, je zpravodajský Kommersant FM 93,6. Klasifikátor médií Federální zpravodajské agentury médium hodnotí jako protiruské, majitel je přitom považován za osobu velmi blízkou prezidentovi. Novináři deníku nedávno podali hromadně výpověď na protest proti propuštění svých kolegů, kteří napsali „nepohodlný“ článek o spojencích hlavy státu.

Opačné hodnocení než Kommersant mají deníky Komsomolskaya Pravda a Izvestija miliardářů Sergeye Rudnova, respektive Alexeye Mordashova. Oba jsou státem hodnoceny pozitivně visačkou „vlastenecká média“. Zatímco Radio Komsomolskaya Pravda 97,2 je samostatný news/talk program, deník Izvestija na kmitočtu 107,0 šíří pouze zvuk televizní stanice IZ.RU.

Další skupinu rádií s jasným formátovým vymezením provozuje Vitaly Bogdanov pod hlavičkou Multimedia Holding. Patří mu Radio Jazz 89,1 pokrývající tradiční i soudobý jazz, blues nebo funk v posluchačsky přístupné podobě se zacílením na bohatší a vzdělanější publikum středního věku. Pro fanoušky angloamerického classic rocku je určeno rádio Rock FM 95,2. Jako alternativa k němu je programováno Nashe Radio 101,7 specializující se na sovětskou/ruskou rockovou hudbu.

Šéf mamutí těžařské a ropné společnosti Lukoil známé i v České republice Vagit Alekperov stojí za skupinou Russkaya Mediagruppa (RMG). Její klíčovou značkou je Russkoye Radio 105,7 hrající domácí populární hudbu. Moderní západní rock zní z Radia Maximum 103,7. Na směsi nových převážně zahraničních a ruských popsongů je postaveno vysílání Hit FM 107,4, další stanice RMG. Elektronickou taneční hudbu v komerčnějším pojetí lze konzumovat na stanici DFM 101,2. Měkčí polohy staršího zahraničního popu, lounge, instrumentální skladby nebo swing do éteru hlavního města přináší Radio Monte Carlo 102,1, které své posluchače označuje jako dospělé prémiové publikum.

Radio Monte Carlo

Do rozhlasového byznysu promlouvají i populární hudebníci. Zpěvák oblíbené kapely Lyube Nikolay Rastorguyev, člověk velmi blízký vládní straně i prezidentovi, provozuje nezvyklý formát Radio Kniga 105,0 obnášející četbu ukázek z knih, jejich recenze a podporu literatury obecně. Velkou popovou hvězdou v Rusku je zpěvák Emin, jenž teprve od loňska vysílá v Moskvě mladý hitový program Zhara FM 100,5.

Náboženské vysílání je běžnou součástí rozhlasového spekra v mnoha zemích, Rusko v tomto bodě není výjimkou. Moskva je působištěm dvou neziskových rádií šířících pravoslavnou víru. Ortodoxní přístup má Radio Radonezh dostupné pouze ve východní normě OIRT na frekvenci 72,92, odlehčenější a modernější způsob prezentace v mixu s klasickou hudbou uplatňuje Radio Vera 100,9.

Jako infotainmentová stanice pro náročnějšího a bohatého městského posluchače se profiluje rádio Serebryanyy Dozhd 100,1 vedené Dmitryem Savitskym. Vedle množství mluveného slova zaujme kultivovaným nemainstreamovým popem, rockem a elektronickou hudbou zahraničního původu.

Vladimir Maslov a Igor Yarkov, zakladatelé Radia Shanson, které později prodali Mikhailu Gutseriyevovi, vysílají projekt Strana FM 89,9 představující hybrid televize a rádia. Obsahem je současná ruská hudba.

Úspěšný rozhlasový businessman Nikolay Grakhov provozuje v Rusku řadu místních stanic, metropolitní region obhospodařuje s Radiem Karnaval 92,8 stavějícím na standardním formátu AC pouze se zahraničními zpěváky a kapelami.

Za stanicí Megapolis FM 89,5, která se věnuje klubové elektronické taneční hudbě (house, electro, techno, drum ‚n‘ bass aj.) stojí rusko-americký mediální podnikatel Alexander Shustorovich.

I když je vysílání ve východní normě v rozmezí 65,8 až 74 MHz v Rusku na velkém ústupu, vznikla loni v Moskvě v tomto „starém“ pásmu vedle dosavadního Radia Rossii, Avtoradia a Radia Radonezh nová stanice Pi FM 71,3. Provozuje ji mezinárodní holding MKR-Media, jeho cílem je zaujmout publikum čistě ruskými hity v tanečních verzích.

Pi FM

Poslechovost

Nejposlouchanějším rádiem v Moskvě je podle výzkumu Mediascope Radio Index stanice Avtoradio s více než 3 miliony posluchačů týdně. V první desítce jsou dále Evropa Plus, Retro FM, Russkoye Radio, Dorozhnoye radio, Radio Shanson, Radio Dacha, Yumor FM, Radio Energy a Ekho Moskvy, s poslechovostí mezi 1,8 a 2,5 milionu Moskvanů. Top 10 za celé Rusko čítající 147 milionů obyvatel obsahuje prakticky stejná rádia.

Dokážou moskevská rádia něco nabídnout mně, českému posluchači?

Ruštinu neovládám, většina mluveného slova je pro mě málo srozumitelná, proto dokážu vnímat spíše melodie a barvy hlasů moderátorů, provedení jinglů a podkresů, časová znamení, reklamní předěly. Takto jsem například zaznamenal, že ruské stanice vždy na konci reklamního bloku oznamují své telefonní číslo pro objednávky reklamy nebo své programy označují věkovým omezením.

V éteru mě překvapilo velké množství stanic postavených na zpravodajství, informacích, publicistice, rozhovorech, skečích, tedy mluveném slově. To je signálem velmi rozvinutého trhu s dostatkem financí určených na provoz těchto z podstaty drahých formátů. Ruský stát ovšem velmi pečlivě hlídá, co se na jednotlivých programech vysílá a jak zabarvené jsou zpravodajství a komentáře k aktuálnímu dění ve federaci. Přednost mají domácí broadcasteři vlídní k tamějšímu režimu, takže rozhlasový trh Ruska rozhodně není svobodný, o obsahu vysílání ani nemluvě. Autoritářský režim se do rozhlasového odvětví, jakkoliv je formátově rozvinuté a pestré, bohužel silně promítá.

Zajímal jsem se především o hudební složku, proto jsem stanice hodnotil podle ní. Rádia v Moskvě nabízejí vskutku široký záběr různých žánrů a vzhledem k oficiálně protežovanému silnému patriotismu až vyhrocenému nacionalismu je mnoho stanic zaměřeno na domácí hudební tvorbu. Nejen z dob Sovětského svazu a postsovětské transformace, ale i tu současnou, aby ukázalo, že Rusko není závislé na importu hudby ze Západu. Ruské songy jsou pro mě exotické, naprosto neznámé, často vycházející z jiných kořenů, než na které jsme zvyklí ve střední Evropě. Z rádií je znát místní velká obliba tanečních rytmů. Moskva nabízí hned několik kanálů pokrývajících elektronickou hudbu od popové a folklórní líbivosti až k méně přístupnému menšinovému materiálu.

Jen malé množství moskevských rozhlasových stanic se proti všeobecnému důrazu na ruskou hudbu programově vymezuje a nabízí svébytný hudební výběr založený především na nemainstreamových angloamerických nebo francouzských interpretech, na západní kultuře. A to v podobě, jež je nevšední a zní originálně a objevně i pro mě jako posluchače, který už slyšel velký počet různě profilovaných rádií.

Co mě v moskevském éteru zaujalo nejvíce

Mám-li zhodnotit celkový dojem z jednotlivých rádií, jejich hudební profilaci a originalitu formátu, nejpozitivnější dojem ve mně zanechaly

Serebryanyy Dozhd

Kompletní seznam FM rádií v Moskvě

MHzRádioРадиостанцияPřeklad názvu
66,44Radio Rossii + Radio 1Радио России + Радио 1Radio Ruska + Radio 1
68,0AvtoradioАвторадиоAutoradio
71,3Pi FMПи FМ
72,92Radio RadonezhРадио РадонежRadio Radoněž
87,5Business FMBusiness FM
87,9Like FMLike FM
88,3Retro FMРетро FM
88,7Yumor FMЮмор FMHumor FM
89,1Radio Jazz Радио Jazz
89,5Megapolis FMMegapolis FM
89,9Strana FMСтрана FMZemě FM
90,3AvtoradioАвторадиоAutoradio
90,8Relax FMRelax FM
91,2Ekho MoskvyЭхо МосквыEcho Moskvy
91,6Radio KulturaРадио Культура
92,0Moskva FMМосква FM
92,4Radio DachaРадио ДачаRadio Chalupa
92,8Radio KarnavalРадио КарнавалRadio Karneval
93,2Studio 21Studio 21
93,6Kommersant FMКоммерсантъ FMObchodník FM
94,0Vostok FMВосток FMVýchod FM
94,4Vesna FMВесна FMJaro FM
94,8Govorit MoskvaГоворит МоскваHovoří Moskva
95,2Rock FMRock FM
95,6Radio ZvezdaРадио ЗвездаRadio Hvězda
96,0Dorozhnoye radioДорожное радиоSilniční rádio
96,4Taxi FMТакси FM
96,8Detskoye RadioДетское РадиоDětské rádio
97,2Radio Komsomolskaya PravdaРадио Комсомольская ПравдаRádio Komsomolská pravda
97,6Vesti FMВести ФМZprávy FM
98,0Radio ChocoladeРадио Шоколад
98,4Novoye RadioНовое РадиоNové rádio
98,8Radio RomantikaРадио Romantika
99,2Radio OrfeyРадио ОрфейRadio Orfeus
99,6Radio Russkiy HitРадио Русский ХитRadio Ruský hit
100,1Serebryanyy DozhdСеребряный ДождьStříbrný déšť
100,5Zhara FMЖара FMTeplo FM
100,9Radio VeraРадио ВераRadio Víra
101,2DFMDFM
101,7Nashe RadioНаше РадиоNaše radio
102,1Radio Monte CarloРадио Монте-Карло
102,5Comedy RadioComedy Radio
103,0Radio ShansonРадио ШансонRadio Šanson
103,4Radio MayakРадио МаякRadio Maják
103,7Radio MaximumРадио Maximum
104,2Radio EnergyРадио Energy
104,7Radio 7 na semi kholmakhРадио 7 на семи холмахRadio 7 na sedmi kopcích
105,0Radio KnigaРадио КнигаRadio Kniha
105,3Capital FMCapital FM
105,7Russkoye RadioРусское РадиоRuské rádio
106,2Evropa PlusЕвропа Плюс
106,6Love RadioLove Radio
107,0IZ.RUIZ.RU
107,4Hit FMХит Фм
107,8Radio Militseyskaya VolnaРадио Милицейская ВолнаRadio Policejní vlna

Čtěte také:

Federální zpravodajská agentura – klasifikátor médií

Mediascope Radio Index

30 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vaclav
Reply to  Ovi
4. 8. 2019 11:09

Kolikrát dojde na obušky ve srovnání s délkou poslechu rádia. Já vím zlehceni, ale všude někdo někoho ovládá. TAM po staru někdo dostal obušky. U nás moc není prosazovana fyzicky ale daleko účinněji. Přijde mi až komické jak dlouho funguje iluze že by to fungovalo kdyby byly „peníze“ A to naivní slovo „peníze“ není nic jiného jak pěkně zamaskovat daleko účinnější formu moci bez použití násilí. A pokud známe jen tyto dva modely, pak ano raději penezototalitu než být fyzicky napaden i když to zas není úplně na potkání.

PVo
Reply to  Ovi
12. 8. 2019 17:29

Jistě bych v Rusku jenom kvůli 50 rádiím nechtěl žít. Nicméně je si třeba přiznat že regulace v ruském rozhlasovém vysílání funguje velice dobře ku prospěchu posluchačů. Nebo respektivě natuty lépe než u nás. U nás nefunguje. Naše „zákonodárná“ starost o blaho vysílatelů (rozumí se to automatické prodlužování licencí) nemá s regulací ve smyslu efektivního využívání kmitočtového spektra nic společného. Regulace ve jménu „stability sektoru“ (pokud se tím rozumí oligopoly stávajících vysílatelů) je absolutně antitržní a se svobodou také nemá níc společného. A obhajovat že tady vznikly oligopoly „tržně“ a proto je to tak správně, je jako obhajovat Hitlera nebo 40 let vlády KSČ protože oboje přece mělo začátek v demokratických volbách.

Václav
Reply to  PVo
12. 8. 2019 17:51

Ano, protože u nás jako u mnoha věcí zásadní rozhodnutí není ani z hlav volených zákonodárců ale právě těch vlivnějších lidí, u některých věcí mimo rádia často ani nevíme kdo to je. To by se mohlo zlepšit místo ztrácení času s blbostma. No a 50 rádií teď už si nepamatuji, které ale hrálo jinak než tu bylo popsané, musím to ještě jednou zkusit. A třeba Šanson jsem čekal že bude klasičtější, ale hraje jak Šlágr. To se nedá srovnat s naším kvalitním provedením Country.

Honza Kavan
1. 8. 2019 04:02

Nejsem si jistý, zda tato rádia mají ještě v Moskvě frekvence, ale chybí Vám tam Radio Record a Radio Ultra.

Vaclav
Reply to  Honza Kavan
1. 8. 2019 04:53

Rekord to vím ten v Moskvě není asi se tam nevešel je jen v okolí Moskvy ale pověst má dobrou, chtěl jsem ho zkusit ale nejel žádný netovy stream. A Ultra je taky něco zajímavého? No a seznam moskevských frekvencí ukazuje že jde v pohodě vysílat z jednoho města s rozestupem 0,3Mhz. Nevím proč se tu u nás hrotí hlavně přece závisí i na výkonu, proč hlavně u těch dokryvacu by to nešlo nebo i zbytečně je predsudek že vysílač je nazván stejným městem ale přece je rozdíl když jsou vedle sebe a nebo zvlášť u velkého města na druhém konci přes kopec. A naopak rozestup u ženev jen 0,1 a problémy jak mraky např 101,9 čer hora vs. 102 bukovka aby si velké sítě mohly dokázat ze chcou Jested. A ani 0,2 není úplně v pohodě to je taky v rámci 1 celku Vysočiny 100,3 a 100,1, či Krásné 89,7 vs jested 89,9

PVo
Reply to  Vaclav
1. 8. 2019 14:02

jojo taky jsem si všiml rozestupu mezi frekvencemi 0,4Mhz/0,3Mhz

Honza Kavan
Reply to  Ovi
1. 8. 2019 20:56

Ovi: Tak to děkuju za opravení, vzpomínám si, že kdysi tato rádia frekvenci měla. Ultra měla frekvenci 100,5MHz (viz. jejich web: http://radioultra.ru/about )
Vaclav: Pro mě je Ultra jenom takový zpestření, ale mezi lidmi je taky celkem oblíbená. http://player.radioultra.ru/?play
Zde je stream Recordu: http://www.radiorecord.ru/player-mini/?st=rr co se týká Recordu, ten má víc menších tématických rádií

PVo
31. 7. 2019 11:11

„Ruský stát ovšem velmi pečlivě hlídá, co se na jednotlivých programech vysílá a jak zabarvené jsou zpravodajství a komentáře k aktuálnímu dění ve federaci. Přednost mají domácí broadcasteři vlídní k tamějšímu režimu, takže rozhlasový trh Ruska rozhodně není svobodný, o obsahu vysílání ani nemluvě. Autoritářský režim se do rozhlasového odvětví, jakkoliv je formátově rozvinuté a pestré, bohužel silně promítá.“ S tímto máte nějakou osobní zkušenost nebo jde jen převzaté klišé (jakkoliv může být autoritářská povaha režimu pravda)? Když to vezmu na stav v ČR tak snad kromě ČRo Plus žádné rádio nijak neovlivňuje politiku a ani to nikoho nenapadne na tom provozovat byznys či budovat politický vliv. A i to ČRo plus prakticky má zanedbatelný vliv/význam. A že taková rádia existují jinde, byť třeba s administrativními překážkami, mi jako nesvoboda nepřijde. I když je jistě pravda že nabídku „opozičních“ rádií prvky autoritářského režimu vyvolávaji. Btw. Západ tleskal když Jelcin rozehnal ruský parlament a nastolil takový prezidentský režim, který tam od té doby je.

PVo
Reply to  PVo
31. 7. 2019 11:38

Jinak co do pestrosti hudebních formátů jim tiše závidím, asi tamní regulátor pracuje dobře, preferenci „národních“ zájmů do jisté míry beru jako legitimní (třeba na Slovensku mají deklarovanou povinnost nějakého minimálního % hudby domácí produkce). Překlad „rádio chalupa“ mě pobavil, spíš mělo být rádio chata 🙂

Žorž
Reply to  PVo
1. 8. 2019 00:11

Proč brečet, že doma (v autě, v práci, kdekoli jinde) nenaladíte ve vašem regionu radio podle vašich představ? Zapněte si data v mobilu, který můžete píchnout i do autoradia a poslouchat stanice z celého světa 🙂 FM pásmo je pro mě dnes už úplně mimo platforma.

Vaclav
Reply to  Žorž
1. 8. 2019 04:31

Za kolik se ti podařilo mít data a neseka se to? nebo občas to i rušil mobilní signál, já jen při přehrávání uložených věcí musím dát letadlo, ujišťovat telefon ze hlasitost nepoškodí sluch, hrát si s kabely, hrát si s dotykovým displejem, nastavit jas takže na řízení by nezbylo moc času, což se nevyrovná jednoduchosti FM a proto neškodí když si řekneme co by mohli vysilatele dělat lip i když uznávám oni nechápou, tak se odchází na ty mobily.

Žorž
Reply to  Vaclav
1. 8. 2019 10:23

Já mám 10 GB za pětikilo měsíčně u O2, takže signál prakticky všude a naprostá spokojenost. Na každodenní zhruba dvouhodinovou cestu do práce a zpět vystačí bohatě, po zbytek dne používám počítač. Nevím, co myslíš rušením mobilním signálem – já používám jednu SIMku na volání, druhou na data. Ještě jsem neslyšel, že nějaký mobil chce o nepoškozeno sluchu ujišťovat opakovaně, to je zvláštní… A konečně proč si hrát s jasem displeje a kabely? Zapnu a jedu 🙂

Jarda
Reply to  Žorž
1. 8. 2019 11:17

To jakože platite 500 za poslech rádia? Ja teda data využívám jako internetové připojení když nejsem doma, ale abych to měl na poslech radia když ho muzu mit zadarmo na fm/dab to fakt ne.

PVo
Reply to  Jarda
1. 8. 2019 12:51

Jojo taky si myslím že možností poslechu přes internet nelze omlouvat mizerné využití FM pásma. Díky oligopolu a selhání státní správy je to evidentně špatně. Vymlouvat se na trh je nesmysl, protože rádia vysílají na velmi omezeném kmitočtovém spektru a regulace (ve prospěch posluchačů) je tedy nutná. A ten bezkoncepční chaos a zákony nadiktované oligopolem správná regulace rozhodně není.

PVo
Reply to  PVo
31. 7. 2019 11:58

k tomu nesvobodnému rozhlasovému trh Ruska : rozhlasový trh ČR svobodný není taky či spíš evidentně je to ještě horší, rozdíl je že nevládne autoritářskou rukou stát ale oligopolní skupina (mediální zákony jsou jimi nadiktované) a na rozdíl od Ruska jsou FM frekvence mizerně využívané několikanásobným pokrytím stejnými programy a „zákonným“ prodlužováním licencí pomalu do nekonečna. Co je tedy na rozhlasovém trhu v Česku liberálního nevím. Rozhodně nic i když se spousta lidí (i těch kompetentních) tváří že je vše v pořádku….

PVo
Reply to  Ovi
31. 7. 2019 14:17

no nevím jestli jsou v cz rádiích nějací novináři mimo ČRo, přebírají vesměs čtk či ještě spíš jen „zprávaři“ přežvýkají něco co přečtou na netu. Rádio má dnes obecně mizivý politický význam i v Rusku- opakuji že nabídka politických rádií tam pravděpodobně vyplynula z autoritářských metod jejich státní správy, ale i tak tam platí že v tomto má význam hlavně internet. Koncentrace rádií včetně zákonů šitých tomu na míru je ale také selhání státní správy.

PVo
Reply to  Ovi
31. 7. 2019 15:46

Mám dojem že si nerozumíme: snaha o koncentraci je sice zcela pochopitelný a běžný tržní jev ale tržně vniklý oligopol a podobně „zákonně“ zabetonovaný na věčné časy jako v ČR „tržní“ a „svobodný“ není vůbec… omezení vlastnictví médií z ciziny je v kompetenci politické volby státní správy (nijak neobhajuji-jen beru jako fakt) – u rádíí už z hlediska významu jako informačního zdroje, kdy jsou aspoň částečně volné i zdroje jiné, nedává moc smysl. I u nás jsou novináři (kteří v soukromých rádiích prakticky nejsou) svobodní jen v intencích zájmů zaměstnavatele ať je médium státní/soukromé/veřejnoprávní…

JM.
Reply to  Ovi
31. 7. 2019 22:24

„Že se rádia v Česku koncentrovala do několika málo velkých skupin, bylo dáno rozhodnutím jejich původních vlastníků a kladným přijetím centralizace ze strany drtivé většiny posluchačů.“

S tímhle docela ostře nesouhlasím. Ono těžko lidé něco nepřijmou, pokud nemají alternativu. A tu opravdu v FM éteru (a tedy třeba v autě) nemají. Leda rádio přestat poslouchat, ale to spousta lidí neudělá už jen z toho důvodu, že chtějí konzumovat někým vytvořený obsah a nikoliv si ho vytvářet sami (vlastní MP3 mixy do auta apod.).

Poslech rádia u nás se smrskl defakto na kulisu a zprávy resp. dopravní zprávy, kvůli hudbě už poslouchá rádio minimum lidí. Přitom v zahraničí je to o dost jinak a pokud se podíváme třeba do Německa, jaký důraz na hudební výběr, hudební speciály a autorské pořady apod. tam dávají i mnohé mainstreamové stanice, jsme v úplně jiném světě než v ČR.

A co se týká dobrovolnosti původních vlastníků rádia prodat, tak lidé, co do toho vidí, moc dobře ví, jak to reálně bylo. A že ti vlastníci byli defakto cíleně zlikvidováni skrze monopolní reklamní trh a když jejich rádia šla do ztráty, protože jim monopol neplatil, tak nikdo jiný, než ten samý monopol to od nich nechtěl koupit. Toto bylo naprosto zřejmé zejména u Černé hory a Egrensisu. A RRTV posvětila následné zesíťování, byť mohla trvat na tom, že prodej sice proběhne (máme tu svobodný trh), ale regionální a nezávislý formát rádia bude nadále zachován (máme tu omezené množství kmitočtu a prostoru pro rádia).

jouda
Reply to  JM.
1. 8. 2019 09:18

Stačí se podívat, kdo psal zákon 231/2001 o provozování R a TV vysílání a hned je jasno, že to jinak dopadnout nemohlo. Procenta, lhůty, vše tam je. Takže šlo jen o čas.

Noobish
30. 7. 2019 22:27

Skvelý článok. Mal som možnosť zachytiť AvtoRadio na 90.3, Relax FM na 90.8 a Megapolis FM na 89.5 a Strana FM cez Sporadic E v Čechách. Relax FM ma popravde veľmi zaujal – nevidel som ešte rádio, ktoré by hralo daný štýl, celkom by sa mi asi páčilo, ak by primiešali možno viac Lo-Fi hip hopu a podobných sub-žánrov.
Mimochodom trošku na sever (St. Petersburg) som už pár rokov dozadu objavil celkom zaujímavé dance rádio – Radio Record. Odporučam mrknúť a možno spraviť malý článok, prípadne prídavok do diskusie so situáciou na FM práve z St. Petersburgu. 🙂

Jarda
29. 7. 2019 11:36

Kdysi vysilalo v am toto, bylo to zachytitelné až u nas v Česku. Zaznam je ze staré kazety. Ta stanice už neexistuje.
https://m.youtube.com/watch?v=cZAJgZ1cKck

Marcel
29. 7. 2019 10:28

Moc zajímavý článek, díky za něj…..Snad jen otázka, jak to vypadá s vysílání v krátkých a dlouhých vlnách? Kéž by i naše FM pásmo, bylo tak rozmanité. Jenže u nás to blokuje jedna mediální skupina….Snad bude šance v DABu…..

Marcel
Reply to  Ovi
29. 7. 2019 11:03

Děkuji za upřesnění….

frkotou
Reply to  Ovi
29. 2. 2020 23:56

A ještě „UVB-76“ a jí podobné, ale to už s rádiem, jak ho známe opravdu nemá nic společného.