Komentáře a diskuze

  • Vaclav 24. 5. 2020 v 22:39 k Komentujemepořád novinky, novinky, tak tohle je pár dnů stare, jsem jednim z prvnich posluchačů. Chápu ze je to...
  • Michal B. 24. 5. 2020 v 22:07 k KomentujemeBohužel nejsem nijak v centru dění, takže na otázky, jak se které omezení projeví nedokážu odpovědět...
  • Ovi 24. 5. 2020 v 21:44 k Komentujeme9. srpna vyprší osmiletá digitální licence SeeJay Radiu. Bohužel zatím nic nenasvědčuje tomu, že by ...
  • Míra 24. 5. 2020 v 16:44 k KomentujemeStožár namontován: https://i.postimg.cc/SNxgD7q1/IMG-20200524-163320.jpg
  • Michal R. 24. 5. 2020 v 15:15 k KomentujemeNezapomeňte že Horečka sobotní noci se vysílá z hlavního studia a Bassmachine se kvůli Vaškovím mixp...
  • LiborV 24. 5. 2020 v 14:50 k KomentujemeHonzo K. je krásné jak jste věrný fanoušek Basslikera a jak ho máte za 7 let naposlouchaného, že poz...
  • PVo 24. 5. 2020 v 14:47 k KomentujemeSpíš se víc spoléhám na vliv z EU než na aktivitu domácích politiků a taky na to že mediální politic...
  • LiborV 24. 5. 2020 v 14:26 k KomentujemeZměny licenčních podmínek směrem ke snížení podílu mluveného slova, vypuštění povinnosti vysílat rán...

Články

Je tu Rádio DAB Praha

Tradiční název Regina, používaný od začátku devadesátých let pro regionální vysílání Českého rozhlasu, je passé. Regionální studio pro hlavní město Praha po bezmála čtyřech letech znovu změnilo svůj název. Po půlnočním odpočítávání se Regina DAB Praha nově hlásí jako Rádio DAB Praha, opět bez označení Český rozhlas ve znělkách. Zaměření stanice na metropolitní oblast zůstává, hlavním důvodem rebrandingu byla nekompatibilita názvu Regina se současnou cílovou skupinou rádia. Ta je již delší dobu odlišná od ostatních regionálních studií ČRo, zahrnuje především třicátníky a dvacátníky, je tedy ve srovnání například s Brnem či Ostravou výrazně mladší.

Posílit image stanice mezi posluchači narozenými po roce 1980 mají i nové staniční hlasy Michal Slaný + Petra Horváthová nahrazující Jana Vondráčka. Jingly nyní více odpovídají rádiím formátu CHR. Rádio opustilo zelený vizuální styl regionálního vysílání, grafika je nově postavena na velmi tmavě modré barvě.

DAB Praha se charakterizuje jako hitová stanice s hudbou posledních dvaceti let s dopravním servisem. Od listopadu 2015 je hlavním způsobem jejího šíření DAB+. V Praze vysílá na kanálech 11A a 12C, dostupná je ale i v Ostravě, Plzni nebo Liberci. Přes jednoznačně mainstreamový, popový, charakter programu i rostoucí pokrytí rádio v posledních letech vykazovalo nízkou poslechovost v Radioprojektu i na webu Play.cz. Důvodem mohla být vedle dosud slabého povědomí o platformě DAB+ také zmíněná nevhodnost názvu Regina vedoucí až k záměně se sesterským Regionem zaměřeným na české oldies.

Otázkou zůstává, zda je úkolem veřejnoprávního rozhlasu provozovat takovou hudební stanici, která má svým obsahem zcela komerční a mainstreamový charakter a jde přímo proti privátním subjektům. Rádio DAB Praha míří na podobné publikum, jaké mají Hitrádio City 93.7 FM, Evropa 2, Fajn radio či Radio Kiss, zároveň se hudebně částečně překrývá se sesterským Radiožurnálem. Jejich pozice Rádio DAB Praha v nejbližších letech pravděpodobně neohrozí, přestože mu bude hrát do karet budoucí povinná výbava všech nových automobilů DAB tunerem, která by měla dát k dispozici potenciálním posluchačům v Česku ročně více než čtvrt milionu DAB/DAB+ rádií.

18
Komentáře

6 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
Václav2

Nevíte někdo, kdy (pokud vůbec) změní rádio Zet program? Nedávno se tu psalo, že Zet připravuje zbrusu nový program

Jiří

To by mi taky zajímalo.

J K

Rádio DAB Praha opět zezelenalo a grafikou webu už opět zapadá mezi ostatní regionální stanice.

Jarda

Koukal jsem že uz je vše při starém 😉
Ale nwm proč nejprv zmodrali a pak opět zezelenali. No uvidíme, treba že zůstanou regionálkou a budou v muxu 12C po rozdělení. No snad brzo začnou spouštět ty vysílače.

Žorž

Podle mě by Český rozhlas měl konečně provozovat další stanice s žánrově a časově vyváženými playlisty, jsme na u ČRo zatím jenom Wave. Nasazovat proto sobě současné taneční a hiphopové kousky a Van Halen, Iggyho Popa nebo Bruce Springsteena je čistá dekadence. Pokud chce pan Jungmann z DAB Praha dělat moderní mainstream pro mladé, měl by si pro inspiraci pustit BBC Radio 1.

Žorž

Omlouvám se za překlepy – psáno ráno na mobilu 😇
*jaké má na ČRo…
**Nasazovat proti sobě…

J K

Český rozhlas možná chystá další regionální stanici. Spekuluje se o tom, že v Praze by mohla získat vysílač nižšího výkonu stanice podobná bývalé Regině, ale co je na tom pravdy těžko říct. Každopádně v prezentaci o chystaném audioportálu můjRozhlas je uvedeno že přinese kompletní archiv mj. 15 regionálních stanic.

Jarda

a kde by asi vysílali? poslední kmitočet co šel použít si zkoordinovalo radio hey, tak už není jaky další by byl pro prahu, tak aby jí obsahl v dostatečne kvalitě aby lidi nepřelaďovali že to pořad chčí, šumí atd. Ani se neobjevila žadna koordinace. To spíš když už by se někde objevil kmitočet pro čro, tak to bude spíše dle mě na moravě a pro čro plus, nebo jina lokalita, ale tež pro čro plus. Pokud by se ale rozšířil dab+ tak není problém. Čro ten dab propaguje a funguje to. Take ma i ruzne soutěže atd, takže i rozdava digitalní radia, nebo je daruje třeba jako v ježíškových vnoučatech. Také by nebyla špatná nějaka soutěž kde by měli ve spolupraci s nějakym „autoservisem“ lide možnost vyhrát dab+ radio do auta, přecejen nejcasteji se posloucha radio v autě.

Vojta(1)

Poslední volný kmitočet v centru Prahy je asi 106,8 MHz.

J K

Napadá mě ještě možnost, zda by třeba nevzali 100,7 MHz patřící středočeskému Regionu a nevytvořili na ni pouze pražský program. Nebo pak DAB+. Uvidíme, zda se něco opravdu chystá, nebo zda se jednalo pouze o chybu v prezentaci

Václav

100,7 by dávalo logiku, asi by to proběhlo analogicky jak se odděloval čro Liberec od Severu, Karlovy Vary od Plzně, Zlín od Brna, v minulosti Čro Vysočina od Brna, Pardubice od Hradce… víc už toho asi nebylo, ale mají v tom docela praxi. Jinak si lze na fmscan povšimnout, jak síť vysílačů bez 100,7 Čro Regionu (Střední čechy) krásně obtéká Prahu. Jinak škoda, že při přepínání okruhů by se doba neposunula ve prospěch něčemu progresivnějšímu jako je radio Wave. Ano máme DAB ale zatím se většinová poslechovost rádií odbývá přes FM. Takto by se dal podpořit rozvoj progresivity na fm a ten by podbořil i budoucnost počtu posluchačů v DAB.

Soudnwaver

přímo DAB Praha v současné podobě by se mně osobně na 100,7 FM také líbil víc než radio podobné bývalé původní Regině. navíc, klidně mně opravte, ale podobné pořady jako dávala Regina, již v současnosti mají na Dvojce, ne? (byť možná ne regiónální – Pražské)

Jakub Melin

Sice si myslím, že se jedná o naprostou spekulaci, která se nebude realizovat a možná jen někdo udělal někde chybu v čísle, nicméně POKUD by měla mít Praha regionální stanici ČRo, nabízel by se kmitočet 91,2 FM na Petříně. Dvojka by se mohla přesunout na 92,6 FM a Plus na 100,7 FM. Ve výsledku by to bylo velmi rozumné, Plusu by se zlepšilo pokrytí (Cukrák pro mono pokrytí Prahy jako takové stačí a výrazně by zlepšil střední Čechy), Dvojka by neztratila (ubralo by se na zbytečných překryvech) a Region v zásadě také ne, protože ta středočeská síť by mu mohla stačit, Cukrák je pro něj trochu zbytečný luxus pokrývající Prahu a přilehlá satelitní městečka a obce, kde to stejně nikdo neladí.

hony

no regina měla jingly hezčí

Jarda

Rds to ma R-DAB PH 🙂 mel jsem chvili pustene v autě, tam kde nechytnu hey.

David Pražák

Proč vysílají informace jen z Prahy, když rádio pokrývá svým signálem téměř celou Českou republiku? Nejsem si jistý, zda-li tuto stanici někdo bude poslouchat v Brně, či Ostravě.

Michal

Název by mohl napovědět.