Kratce

Autokino Ostrava, Místecká. Foto: Facebook Autoburza Ostrava

Provozovat letní autokino s přenosem zvuku přes FM vysílač může přinášet komplikace. Své o tom ví provozovatel autokina v Ostravě – Vítkovicích u křižovatky Rudné a Místecké. Od ČTÚ dostal dočasné oprávnění na frekvenci 87,9 MHz a jak to dopadlo, najdete ZDE.

 

 

 

 

 

 

 

5. 9. 2016

bntnV poslechovosti dlouhodobě klesající Rádio Bonton si s komunikací mimo vysílání (které zajišťují pouze čtyři lidé) velkou hlavu nedělá. Už v listopadu 2015 přestalo aktualizovat svůj web a Facebook. Stále funkční zůstává jeho účet na Twitteru, kde byl poslední tweet zveřejněn už v listopadu 2011, tedy ještě za éry alternativně pop-rockového Bontonu. Podívejte se sami.

 

 

 

27. 8. 2016

Plné ruce práce má v poslední době Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Probíhá mohutná vlna přejmenovávání rockových rádií, z nichž každé drží vícero licencí. Potvrzena je významná změna rock-radiona severu a západě Čech, brzy zmizí Gama Rádio (on air od července 2009), nahrazuje ji „lidovější“ celoplošná značka Rock Radio skupiny Media Bohemia. Minulostí bude zakrátko i multiregionální brand Rádio Sázava (vysílající od října 2011), nový název je Hey Radio, vlastník Miroslav Pýcha zůstává. Do třetice řeší RRTV ještě jedno přejmenování, ale v tomto případě jde o formální potvrzení letité praxe – Radio Haná SkyRock, oficiálně Radio Haná Olomoucko (spuštěné v září 2009 rodinou Foretníkových), bude už i oficiálně Radio Haná SkyRock.

7. 8. 2016

Tip Rádio Svatopluka Janíka a Jana Ševely už třetím měsícem vysílá pouze na internetu a není DAB rádiem, ale stále se na webu a Facebooku prezentuje, jako by tomu tak bylo. Vypadá to, že tato svérázná stanice posluchačům digitálu ani nechybí, takže není důvod dále mrhat penězi.

3. 8. 2016

radioradioAktuální výsledky poslechovosti: pád na polovinu u Dance radia (z 30 na 15 tisíc týdně), významnější sešup u Hitrádia Magic, další pokles u Samsonu, nikterak oslnivá čísla Českého Impulsu. Také dlouholeté minimum Bontonu (51 tisíc týdně) a Radia 1 (59 tis.). Vzhůru se vydaly žánrové programy Dechovka, Classic, Color i mainstreamový Relax. Český rozhlas Plus s 90 tisíci se vzdaluje znatelně slabšímu Rádiu Zet.

 

 

 1. 7. 2016

Hhitradio2016itrádio Orion přišlo o Zlín 88,6, přidělení licence úspěšně napadl neúspěšný žadatel o frekvenci Radio Haná SkyRock. Ze stejného důvodu předloni ani nezačalo vysílat Radio Kroměříž v Kroměříži na 103,3. Od loňska leží u ledu kvůli žalobci Free Radio frekvence Brno 102,4, na které se jen na pár týdnů objevilo Dance radio.

 

12. 6. 2016

ckanadaVčera zahájilo vysílání jindřichohradecké Rádio Česká Kanada. Zatím pouze na frekvenci 103,6 MHz na dnešní poměry vysokým výkonem 1 kW ze stanoviště Políkno u Jindřichova Hradce. Internetové vysílání by mělo být spuštěno dnes, takže všichni budeme moci posoudit, co vlastně rádio vysílá.

 

 

 

5. 6. 2016

V Plzni opět vysílá na frekvenci 93,7 Autokino Plzeň. Nachází se stejně jako loni na místě zbouraného Domu kultury Inwest na Americké. Poznámka na okraj: Na stejném místě v devadesátých letech sídlilo Radio West Plzeň 89,6 podnikatele Jaroslava Kokeše.

14. 5. 2016

Šesté nejposlouchanější rádio v zemi Český rozhlas Dvojka konečně sjednotilo v RDS typ programu (PTY) na relevantní podobu Varied.Český rozhlas Dvojka

Dnes, v den 700. narozenin českého krále Karla IV., spouští Český rozhlas další smyčku na svém digitálním kanálu Rádio Retro. Jmenuje se U mikrofonu Otec vlasti a nahrazuje předešlý vynikající projekt Rozdělený svět.

6. 5. 2016

clubPostřeh z Prahy: Včera byl zahájen provoz hudebního klubu spojeného s Color Music Radiem. Podnik se jmenuje Color Music Club, sídlí v Lumírově 23 pod Vyšehradem a nabízí vedle poslechu Color Music Radia i živá vystoupení DJů vysílajících na tomto rádiu (Michael V., Friky, Dr. Bob, Gerry, Martin Svátek aj.) – funk, soul, R&B, hip-hop a další menšinové žánry. Web klubu

 

20. 4. 2016

Další změna ve vlastnické struktuře českých rádií je na obzoru. Rockově zaměřenou stanici z Mostu Gama Rádio (v éteru sedmým rokem) dosud vlastnila místní trojicegama Roman Viktora, Petr Petrik a Pavlína Borovská. Posledně jmenovaná dáma hodlá svůj třetinový podíl přepustit rozhlasové skupině Media Bohemia, která je v severních Čechách dlouhodobě velmi silná. V minulosti u jiných stanic byl takový převod začátkem procesu, na jehož konci bylo po určité době zrušení původní podoby rádia. Jestli severozápadní Čechy časem čeká dvojitá dávka Rock Radia, nebo jiná inovace z dílny týmu Daniela Sedláčka, je zatím otázkou.

 

 

12.4. 2016

Hitrádio Hitrádio

Velmi překvapivá aktualita z webu RRTV: Hitrádio Magic Brno se po bezmála osmi letech existence chystá přejmenovat na Hitrádio City. Nevnese to do českého éteru, kde už dlouhodobě působí sesterské radio City v Praze, zmatek? Co vy na to?

 

 

 

 

1. 3. 2016

První březnový dejamesdean.fm. Zdroj: jamesdean.fmn přinesl do DABu novinku, která může být vnímána jako dobrá, ale i špatná zpráva. Novým rádiem, přesněji low-costovým nonstop hudebním kanálem, je v multiplexu RTI cz program jamesdean.fm spojený s pražským klubem James Dean. Přináší do éteru především rock’n’roll a pop oldies 50. a 60. let, tedy produkci, která byla v minulosti doménou Radia Olympic a určitý obsahový průnik existuje rovněž s jeho nástupcem Oldies Radio. Obrácenou stranou této změny je ukončení vysílání Radia 1, což je problém především v lokalitách Karlovy Vary, České Budějovice a Plzeň (tam však svítá naděje na FM frekvenci 97,5). Radio 1 se z digitálu stáhlo po zhruba 800 dnech (v multiplexu Teleko skončilo už s Novým rokem).

 1. 2. 2016

Duo méně známých rádií Tip Rádio a SeeJay Radio se po měsíční, nijak viditelně komunikované odmlce vrátilo do digitálního vysílání DAB v multiplexu příbramské firmy Teleko. U obou stanic zaujme především počet lajků na Facebooku: Tip nasbíral bezmála 33 tisíc fanoušků, SeeJay dokonce přes 215 tisíc zdvižených palců, což jsou hodnoty, tip-radio-logokteré vzhledem k reálné poslechovosti na internetu vyvolávají pochybnosti.

 

23. 1. 2016

Plakát Kiss 98.Pražské rádio Kiss 98, které hraje „To nejlepší z 90. a 80. let“ (od loňského září opět bez aktuálních hitů) a jehož staničním hlasem je Zdeněk Skřivánek, se vrátilo ve své RDSce na 98,1 k názvu „_KISS_98“, tedy s mezerou na začátku. Tato podoba PS byla vysílána již od prosince 1996, kdy rádio začalo „zářit“ ze stožáru Dlabačov. Dnes je program šířen z nedalekého stadionu Evžena Rošického, severovýchodního stožáru umělého osvětlení. Zároveň jsem zaregistroval změnu u sesterského Kiss Jižní Čechy na 97,7. Po bezmála třech letech je to první stanice skupiny Radio United, která má opět dynamické PS s informací o právě vysílané hudbě.

 

19. 1. 2016

2014-02-28 01.14.07

Ani v novém roce se nelepší zdravotní stav Radia Dálnice, moravskoslezského pacienta již roky udržovaného v umělém spánku. Na pražské frekvenci 107,9 MHz i nadále vykazuje poruchu, takže při stereofonním poslechu hraje pouze v levém kanálu.

 

 

 

 

 

11. 1. 2016

Hledáte-li jednoduchý, nepřetechnizovaný seznam všech rádií na VKV, SV, DV a DAB v České republice, zkuste Seznam českých rozhlasových stanic na Wikipedii. Data jsou průběžně aktualizována (už zhruba sedm let i mojí maličkostí), takže to je jeden z nejpřesnějších přehledů, co na internetu naleznete. Pokud máte námět na opravu nebo aktualizaci, můžete sem napsat do komentáře. Seznam je na tomto místě.

 

1. 1. 2016

seejaydab

První zásadnější novoroční zprávou je aktualizace seznamu stanic v DAB multiplexu Teleko. Z ní vyplývá, že v DABu už nenajdeme stanice SeeJay Radio a Tip Rádio. Multiplex opustily také Radio 1 a Radio Beat, zůstaly pouze v multiplexu RTI cz. Naopak je v muxu Teleko zpět stanice Český rozhlas Vltava.

 

 

 

22. 12. 2015

Po zhruba půl roce jsem zkontroloval vysílání malinké country/folkové rozhlasové stanice pro Brněnsko, Radia R. Na frekvenci 89,2 MHz pokrývající velké území kolem Brna se, stejně jako dřív, vysílá v mono, přibylo ovšem RDS. PS je „Radio_R_“, PTY je nastaven na Country music. Radio R z Mokré-Horákova může být vedle Country Radia z Prahy zajímavou alternativou pro posluchače, kteří donedávna ladili brněnskou mutaci Radia Čas. Ta v září ke zklamání mnohých opustila country formát.

 

11. 12. 2015

Rádio Kiss 98 na vysílači Praha 98,1 MHz pozměnilo RDS. PS je nyní KISS_98_ (dříve po mnoho let _KISS_98). Radiotext nově ukazuje po delší pauze opět informaci o právě vysílané písničce.

7. 12. 2015

Bez komentáře:
COLOR Music Radio vs. Rádio Impuls

 

 

 

 

30. 11. 2015

fugisonPojďte se podívat na to, jaké postřehy a názory na tehdejší rádia jsem publikoval v letech 2006 až 2010. Archiv příspěvků najdete tady.

 

 

 

 

28. 11. 2015

Těší mě, že web Oviradio.cz čtou i ve firmě Datart, která se snaží českého spotřebitele naučit kupovat DAB rádia.

26. 11. 2015

Ze statistik nejvíce hledaných výrazů na internetu vyplývá, že lidé intenzivně shánějí informace o frekvencích Českého rozhlasu Plus. Název stanice přitom zajímavě komolí. Do vyhledávače zadávají pojmy jako Radiožurnál Plus, Rádio Plus nebo Český rozhlas 2 Plus.

17. 11. 2015

Český rozhlas Regina DAB Praha. Zdroj: www.play.czStaronová stanice Regina DAB Praha má po dvou týdnech po odchodu z pásma FM stále velmi nízký počet posluchačů na internetu. Zatím se neprojevil předpokládaný nárůst zájmu o internetový stream coby náhradu za ukončené vysílání na 92,6. Je otázka, kolik stávajících posluchačů Reginy přešlo z FM na málo rozšířený DAB a zůstalo tam poté, co zaregistrovali výraznou změnu v hudebním zaměření stanice. Podle posledního průzkumu Radio projekt měla Regina posluchačské jádro ve věku 50 až 59 let, nyní hudba odpovídá cílení především na třicátníky, dramaturgie je odvážnější než kdy jindy. Zajímavé je, že odezva na změny je na facebookové stránce Reginy minimální. Aktuálně jsou dohledatelné tři pozitivní reakce (z toho jedna od zaměstnance ČRo) a jediná negativní. Jde-li z pohledu redakce o nevhodný příspěvek, může být smazán, což se minimálně v jednom případě již stalo.

2. 11. 2015

Dnes byla spuštěna dlouho očekávaná VKV síť Českého rozhlasu Plus, rádia vysílajícího výhradně mluvené slovo. Vysílá se v mono, na displeji přijímačů se objevuje PS „R-PLUS__“, PTY je News.

V Praze se z kmitočtu 92,6 po takřka čtvrtstoletí vytratila Regina. Její restart probíhá v DAB, nově se hlásí jako Regina DAB Praha se sloganem „Nejvíc hitů v digitálu“. Jejím novým staničním hlasem je známý herec Jan Vondráček. Hudebně se digitální Regina přiblížila radiu City.

 

30. 10. 2015

A ještě jedno okénko: rozhlasové nedochůdče Dálnice už pár dnů na 107,9 opět mlčí, možná by se tento projekt z dílny Radia Čas mohl přejmenovat na Radio Občas.

25. 10. 2015

Okénko technických neduhů: Zatímco Radio Dálnice na 107,9 hraje z levého kanálu, stanice nejprůměrnějších Čechů Rádio Impuls má aktuálně v DAB stejný problém, ale pro změnu v pravém kanálu.

Rádio Zet jako jediná stanice koncernu Lagardere z neznámého důvodu stále není v nabídce streamovací služby Play.cz a samozřejmě ani Abradio.cz.

 

20. 10. 2015

Český rozhlas dnes publikoval ukázku nové zvukové grafiky stanice Plus přichystané k jejímu listopadovému restartu. Novým staničním hlasem bude herec Zdeněk Maryška, mimo jiné bývalý voice-over Televizních novin na Nově.

19. 10. 2015
Radio 1 25 let. Zdroj: www.radio1.cz

 

Přesně před 25 lety se v éteru poprvé objevilo legendární Radio Stalin, později Ultra, dnes známé jako Radio 1. Stalo se tak na frekvenci Praha 92,6 MHz, která shodou okolností již za dva týdny změní vysílaný program z neúspěšného Českého rozhlasu Regina na ambicióznější Český rozhlas Plus.

 

18. 10. 2015

V těchto dnech opět brázdí Českou republiku velmi bizarní spolek umělecky založených ruských vojáků, oficiálně Alexandrovův soubor písní a tanců, známější pod názvem Alexandrovci. Jeho český web jej označuje jako soubor „s nejlepšími ruskými pěveckými sólisty, vynikajícími hudebníky i špičkovými tanečníky“. Kritici Alexandrovců upozorňují, že jde o jeden z nástrojů sílící ruské propagandy. To zřejmě nevadí nejen řadě českých zpěvaček a zpěváků, kteří se k Alexandrovcům na jejich koncertech (samozřejmě za slušný honorář) ochotně přidávají, ale také vybraným tuzemským rádiím, jež se staly partnery letošního českého turné ruských vojáků: Contact, Petrov, Jih, Haná, Rubi a Čas. Pikantní je skutečnost, že v seznamu ještě nedávno figuroval i Český rozhlas Dvojka, ale podle webu Svobodné fórum po kritice namířené na dodržování etického kodexu veřejnoprávního rozhlasu z partnerství vycouval.

 

14. 10. 2015

Nabídka FM rádií na Karlovarsku se rychle zvětšuje. V krátkém odstupu několika dnů přibyly do nejvýznamnějšího lázeňského města konzervativní Signál rádio 87,8 a alternativnější Color Music Radio 98,6. Po Novém roce se ve Varech objeví zpravodajsko-publicistický Český rozhlas Plus 97,8 a v průběhu roku 2016 by tu mohlo být spuštěno rockově laděné Rádio Sázava 95,1 MHz.

1. 10. 2015

Po několikáté v řadě se jediná vážnohudební soukromá stanice v tuzemsku Classic Praha snaží omladit a rozšířit své publikum. Již v červnu 2009 rádio (tehdy ještě Classic FM) přišlo s kampaní Síla klasiky založenou na zobrazení Mozarta ve společnosti spoře oděných soudobých dívek. V březnu 2011 následovala kampaň Složeno (z) klasiky s Beethovenem, která měla rovněž posílit povědomí mezi mladšími lidmi. Další vizuály, tentokrát s Bachem, se objevily v souvislosti s rebrandingem na Classic Praha před rokem. Nová reklama s Antonínem Dvořákem se sluchátky v uších přichází v době, kdy poslední výstup Radioprojektu naměřil stanici relativně slabých 19 tisíc posluchačů týdně, z toho 53 % ve věkové skupině 50+.

 

11. 9. 2015

Podivný rozhlasový projekt Radio Dálnice má na pražské frekvenci 107,9 MHz vedle tradičně zkreslené modulace už několik měsíců porouchané stereo, zvuk se line pouze z levého kanálu. Chtějí tím snad Ostravští naznačit posluchačům v Praze, že na ně tak trochu „hrají levou“?

 

17. 8. 2015

Předposlední dosud nevyužívaný VKV kmitočet v České republice (103,5 MHz) je už pár dní obsazen. Z Kosmonos – Bradlece je na něm šířeno českobudějovické Rock Radio z rozhlasového domu Media Bohemia. Tato novinka by nebyla až tak důležitá nebýt toho, že nově je „slušnou muzikou“ na 103,5 pokryta i významná část Prahy.

 

11. 8. 2015

Jedinou stereofonní rozhlasovou stanicí z impéria kontroverzního oligarchy Andreje Babiše i nadále zůstává RockZone 105,9. Aktuálně je podle výzkumu Radioprojekt desátým nejpopulárnějším rádiem v Praze (měřeno týdenní poslechovostí). Jen o příčku výše, zato s více než dvojnásobkem posluchačů, se nachází přímý rockový konkurent Radio Beat.

6. 8. 2015

Dnes byl s docela velkou slávou spuštěn DAB multiplex Českého rozhlasu z věže Radiokomunikací na Žižkově s velkým výkonem 20 kilowattů. Mé první zkušenosti: V Praze na Chodově to hraje i v podzemních garážích. Mobilní příjem na trase Chodov – Jižní spojka – Barrandov zcela stabilní (Teleko ze Strahova to ovšem zvládá rovněž bez problémů). Poslouchal jsem Český rozhlas Plus. Na to, že má stejně jako všechna ostatní rádia datový tok 96 kbps, zvuk není nijak světoborný, rozhodně lepší kvalita modulace je na VKV kmitočtu 92,6 MHz. Multiplex obsahuje celkem 9 veřejnoprávních stanic a 5 testovacích pozic s různou bitrate, na nichž dnes běžely 2x Radiožurnál, Dvojka, Vltava a Plus. I přes dnešní událost zůstává DAB v České republice undergroundovou záležitostí pro úzkou skupinu zájemců.

 

22. 7. 2015

Proces dynamizace RDS stanic Českého rozhlasu pokračuje. Proměnlivý údaj PS informující o právě vysílané hudbě se po implementaci na Radiožurnálu, Dvojce a Vltavě postupně objevuje také u regionálních stanic. Změna byla pozorována u studií Plzeň, Sever a Hradec Králové.

 

 

 

20. 7. 2015

Dnes bylo až do konce prázdnin přerušeno vysílání digitálního multiplexu Českých Radiokomunikací ze Strahova a Žižkova obsahujícího mimo jiné např. Radio Dechovka. Další změna v DAB je naplánována na 6. srpna, kdy má být z žižkovské věže spuštěn plnohodnotným výkonem 20 kW multiplex Českého rozhlasu.

 

15. 7. 2015

Rozhlasový dům Media Bohemia se na své nové webové prezentaci honosí tím, že v jeho tzv. rodinách rádií „moderátoři mluví k posluchačům příslušným lokálním dialektem“. To je docela odvážná hláška. Obvykle jsou totiž preferováni moderátoři bez regionálního přízvuku, natož nářečí. Těžko si lze představit, že např. ostravský Orion nebo plzeňský FM Plus budou k posluchačům promlouvat příslušným lokálním dialektem. A mluví snad pražský Blaník jedním jazykem k Ústečanům a jiným na Valašsku?

Už nějakou dobu vysílá Signál rádio v nových, docela významných lokalitách České Budějovice a Plzeň. Rozhlasové stanice se obvykle chlubí novými frekvencemi, v případě Signálu se na jeho webu ani Facebooku o této novině nedozvíme nic.

27. 6. 2015

Stejně jako před rokem bude v Karlových Varech u příležitosti Mezinárodního filmového festivalu vysílat Color Music Radio. Dočasné vysílání od 1. do 15. července bude tentokrát probíhat na kmitočtu 98,6 MHz, protože loni použitá frekvence 87,8 byla mezitím přidělena Signál rádiu. Opět je připraven speciální program Coloru produkovaný přímo v Karlových Varech. Kmitočet 98,6 je v současnosti předmětem licenčního řízení, v němž je hlavním favoritem právě Color Music Radio. Na dvoutýdenní dočasný provoz by tak mohlo v řádu měsíců navázat standardní vysílání, které by bylo první územní expanzí stanice od rebrandingu v roce 2013.

 

15. 6. 2015

Ode dneška je v Praze možné v DABu naladit již 42 kanálů. Řada programů je ovšem vysílána duplicitně, v případě Radiožurnálu dokonce ve všech třech multiplexech. Reálná nabídka digitálně vysílajících rádií je 29, z toho 12 v metropoli paralelně vysílá také v dominantním pásmu FM.

 

 

10. 6. 2015

Včera se rozšířila nabídka digitálních programů v multiplexu RTI cz někdejšího majitele plzeňského Radia FM Plus Václava Ježka. Samotný provozovatel spustil low-costový hudební kanál DAB Plus Top 40. Formátově lze nový program v DABu klasifikovat jako CHR, hraje tedy aktuální mainstreamový pop s vysokými rotacemi. Teoreticky jde o konkurenci především Fajn Radiu, Evropě 2 a mimopražským rádiím Kiss. Nabízí se otázka, proč vlastně takový projekt vznikl a koho může zaujmout. Proč má další rádio, přesněji hudební kanál, hrát tzv. nejhranější hity? Aby byly ještě více nejhranější? DAB Plus Top 40 vstupuje do relativně saturovaného segmentu, největším konkurentem ale nebudou zmíněná velmi etablovaná rádia, nýbrž streamovaná hudba, která je pro mladší posluchače samozřejmou volbou.

 

5. 6. 2015

DálniceOlomoucký kraj je „bohatší“ o další stanici. Vysílání na kmitočtu Lipník nad Bečvou 90,2 MHz/50 W (z nejvyššího komínu ve městě) spustilo kontroverzní Radio Dálnice. Jeho program si nově mohou dopřávat řidičky a řidiči na tazích D1 a R35 především v oblasti Přerovska. Tuto novinku se z webu rádia samozřejmě nedozvíte, nebyl totiž aktualizován přes čtyři roky.

 

 

12. 5. 2015

RockPopRadioRock Radio bodující především v jižních a západních Čechách sice tvrdí, že rock je slušná muzika a že nehraje „popové pitomosti“, ale jeho RDS v tom nemá zcela jasno. Je to záměr?

 

 

4. 5. 2015

Už jen do soboty 9. května by mělo být v DABu dostupné Rádio Retro 1938 – 1945. Jde o pozoruhodný projekt Českého rozhlasu, který dokazuje, že rádio nemusí být pouze zdrojem povrchní zábavy a na půl ucha vnímanou hudební kulisou, ale také hodnotným vzdělávacím médiem.

3. 5. 2015

Příznivci Rádia Impuls v Praze a okolí mají stále možnost poslouchat „zlatou českou klasiku i novou českou muziku“ ve stereu, ale pouze v digitálním vysílání DAB a prostřednictvím internetového streamu.

27. 4. 2015

Rádio Zet na frekvenci Praha 101,1 MHz má ode dneška nové označení v RDS __ZET___. Stalo se tak více než měsíc po přejmenování stanice z původního názvu BBC.

26. 4. 2015

Ačkoliv v tomto případě jde o vysílač vzdálený 100 kilometrů od Prahy, je dobré se zde o něm zmínit. Svým VKV signálem totiž hlavní město velmi vydatně zásobuje, přestože má výkon pouze 1 kW. Kmitočet Evropy 2 – Východ 106,4 z kóty Vrchlabí – Přední Žalý, pro autorádia zejména na severovýchodním okraji Prahy alternativní frekvence k 88,2 a 105,5, se na dlouhou dobu odmlčela. Místo standardní marešovské modulace je už desítky hodin slyšet pouze slabé cvrlikání naznačující poruchu v distribučním řetězci.

 

21. 3. 2015

V krátké době již druhá stanice mluveného slova je k dispozici v DABu. Minulý týden odstartovalo dočasné vysílání Rádia Retro 1938 – 1945 ze studií Českého rozhlasu. Stejně jako v případě minulých projektů Retro jde o nedoceněný historický dokument, který nabývá na důležitosti v současné době napjatých vztahů mezi Evropskou unií resp. NATO a Ruskou federací. Daleko lehčí témata má v programu dosud pouze internetové Pigy Rádio pohádky, které vstupuje do digitálu právě nyní. Low-costová stanice ze skupiny Lagardère zaměřená na děti vysílá od roku 2010 proud předtočených pohádek, její další dvě mutace Disko trysko a Písničky z pohádek jsou hudebními kanály s velmi kolísavou úrovní obsahu.

7. 3. 2015

Proměnlivý údaj v PS RDS se začal objevovat nejen na Frekvenci 1 (102,5 MHz), ale také na stanicích Českého rozhlasu Dvojka a Vltava.

1. 3. 2015

Další mimopražskou stanicí, která vstupuje do prostoru hlavního města, je Rádio Samson z Plzně. Prostřednictvím DAB multiplexu Teleko je ode dneška (zítra by se měl přidat i RTI cz) možné i v Praze poslouchat nízkonákladový projekt rádia zaměřeného na folk, country a trampskou hudbu. Představuje tyto žánry v podobě, která je méně komerční, pestřejší a ne tak mainstreamová, jak nabízí nejbližší konkurent Country Radio. Poslechovost Samsonu je i po několika letech v éteru velmi slabá, dokonce i v domovském Plzeňském kraji je Samson méně úspěšnější než Country. Zatím se mu nedaří zopakovat popularitu někdejšího Rádia Karolína, na které ideově navázal.  Nicméně pro Prahu je to po čase opravdu zajímavé obohacení nabídky rádií.

Už je to rok a den, co v Praze spustilo vysílání na kmitočtu 107,9 MHz ostravské Radio Dálnice. Od té doby mělo mnohokrát problémy se zvukovou kvalitou a stabilitou modulace. Výpadky byly i v řádu týdnů. Vadilo to ale jen málokomu, o existenci vysílače v Praze a vůbec existenci tohoto rádia se mezi lidmi prakticky neví. Proto mohla celý rok Dálnici v klidu procházet i nepříjemná technická nedbalost spočívající ve stejném PI kódu, jaký má stanice Radio France Internationale. Následkem této chyby v RDS AF se přijímače přelaďují z 107,9 na 99,3, kde běží RFI. Dálnice dosud vysílá ve zmrazené, minimalistické podobě, o nově spuštěných kmitočtech ani svých plánech naprosto nic nepublikuje.

 

22. 1. 2015

Přesně před rokem se na Color Music Radiu začala objevovat hudba, kterou jsem osobně vybral. Spolupráce s touto stanicí je opravdu zajímavá. Je to rádio, v němž stále dříme velký potenciál nabízet umírněnou alternativu náročnějšímu dospělému publiku.

24. 12. 2014

Po letech je tu facelift webu Oviradio.cz jako malý dárek k Vánocům pro všechny.

Aktualizací prošel také přehled rádií vysílajících na Olomoucku. Patří k tomu nejpřesnějšímu, co na internetu najdete.

18. 12. 2014

Veselé Vánoce budou na Stavební ulici v Ostravě – Porubě. Radio Dálnice, které několik let vysílá v provizorní minimalistické podobě, znovu získalo licence na všech 48 kmitočtů, o které od roku 2009 projevilo zájem.

6. 12. 2014

Impuls 96,6 stále funguje v mono režimu.

29. 10. 2014

Country Radio konečně inovovalo svůj web, který byl mezi pražskými rádii suverénně nejstarší. Jeho počátky sahaly až do roku 2000.

Babišovo Rádio Impuls má nyní na pražském kmitočtu 96,6 MHz monofonní zvuk, čímž se technicky srovnalo se svou sesterskou stanicí Český Impuls.

4. 10. 2014

DAB multiplex Teleko má konečně za sebou rozjezdovou fázi, kdy po tři roky programovou nabídku poněkud bizarně vycpávaly italské stanice skupiny RTL 102.5 a Radio Vaticana z Městského státu Vatikán. Nyní už jsou v pražském DABu k dispozici pouze tuzemská rádia, což je standardní stav.

1. 10. 2014

Rozšiřování programové nabídky v DAB zdárně pokračuje. Od včerejška je v digitálu v Praze k dispozici již 28 rádií, zatímco v „klasickém“ analogu FM a AM je jich k naladění 30 ks. Problémem je, že o existenci digitálního vysílání rozhlasu vědí jen techničtěji orientovaní muži a samotní broadcasteři. Pro širší veřejnost to zatím není dostatečně trendy a sexy a ani nejsou náznaky nějakého masovějšího rozšíření této technologie. Mladší posluchači si zvykli na neomezenou nabídku stanic na internetu (stále častěji na mobilních zařízeních), zbylá masa dále konzumuje rozhlas na tradičních analogových přístrojích, mnohdy ještě s manuálním laděním bez předvoleb.

19. 9. 2014

Střípky z posledních dnů:

Hitrádio Magic Brno 99,0 MHz nesmyslně žádá o druhou frekvenci v Brně – 100,8 MHz. V licenčním řízení, jehož bylo jediným účastníkem, neuspělo, RRTV mu brněnský „tuplák“ alespoň prozatím nevydala.

Rada pro vysílání si posvítila na Radio Dálnice. Podle jejího zjištění nedodržuje licenční podmínky (nikoliv překvapivě) a dalo si i dost načas se spuštěním kmitočtů v Brně, Troubsku a Plzni, o něž svedla tuhý boj s řadou konkurentů.

Ocenění Superbrands Award pro nejlepší české značky získalo mimo jiných i Radio Blaník. Nebo Rádio Blaník? Tato značka není úplně jednoznačná, jak by to mělo být.

2. 9. 2014

Český rozhlas Radiožurnál od včerejška nahradil svůj letitý večerní pořad Stalo se dnes novým publicistickým formátem 60 minut s vysvětlením, že „poptávka po mluveném slovu je stále intenzivní“. Vše by bylo v pořádku, pokud by v rámci Českého rozhlasu nefungovala stanice specializovaná právě na publicistické mluvené slovo – Plus. Takto je to podivný, nekoncepční krok.

26. 8. 2014

Český éter 24. srpna 2014 ztratil malého nezávislého broadcastera. Po více než šesti letech existence zkrachovalo Rádio Orlík ze stejnojmenné jihočeské vesnice. V posledním výstupu Radio projektu byl stanici orientované na starší konzervativní publikum naměřen podíl na trhu 0,004 procenta. Z rádií, která odstartovala v roce 2008 (Ethno, Orlík, Valašsko a Dobrý den) už tedy v původní podobě nefunguje žádné, Ethno se transformovalo do dnešního Color Music Radia.

24. 7. 2014

Expresradio a Classic FM se přejmenují. V obou případech dojde k mírné modifikaci názvu. Nová označení programů budou EXPRES FM a CLASSIC PRAHA. Připomeňme, že oficiální označení Expresu bylo od roku 2002 Radio EXPRES, od 2004 Expres radio. Classic se od roku 1992 jmenoval nejprve Radio KOBRA, od 1993 Radio KOBRA-Classic, od 1994 Radio Classic a od 1995 Classic FM. Obě rádia budou využívat nové domény expresfm.cz a classicpraha.cz.

2. 7. 2014

color_878Pražské Color Music Radio přichystalo neobvyklou akci. U příležitosti mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech bylo v tomto lázeňském městě spuštěno dočasné vysílání na 87,8 MHz/100 W, a to od 1. do 15. července 2014. Přímo z Karlových Varů se bude v době konání filmové přehlídky vysílat na všech frekvencích stanice i speciální program zaměřený na klubovou taneční hudbu se sety DJs.

 

3. 5. 2014

Pražský digitální rozhlas má aktuálně o dvě stanice méně. Již po roce a měsíci ukončil vysílání ze žižkovské věže v L-pásmu multiplex Českých Radiokomunikací obsahující Český rozhlas Radiožurnál, Frekvenci 1 a Rádio Impuls. První jmenované rádio je nadále zastoupeno v konkurenčním multiplexu Teleko, zbylé dvě stanice zůstaly opět pouze na FM 102,5 resp. 96,6 MHz.

10. 4. 2014

VýžiVysílač Radia Dálnice - Mirošovice 98,3vné téma „dálničního“ rádia je tu zase. Hustou síť kmitočtů pokrývající zejména dálnice D1, D2 a D5 bude za měsíc ve veřejném slyšení obhajovat Radio Dálnice. Konkurenti nechtějí ostravskému provozovateli nechat nic zadarmo, proto připravili podobné projekty. Skupina Lagardère přichází s Info Rádiem (v minulosti již dvakrát použitý název), Agrofert nabízí hned dva programy Rádio na cestě a DopravníRádio.cz, jediným skutečně fungujícím rádiem v soutěži je zlínský Rock Max. Favoritem je zcela jednoznačně Dálnice, která se v posledních týdnech snaží připomenout veřejnosti, že vůbec existuje a vysílá.

4. 4. 2014

Tento týden přinesl do kolekce českých, moravských a slezských rozhlasových podivností další příspěvky. Zatímco Radio Dálnice v době čtvrtého výročí zahájení vysílání postupně ožívá (i když pražská 107,9 zrovna mlčí), další podnik mediálního podnikatele Radima Pařízka překvapivě zmizel z éteru. Jihomoravskému Radiu Čas Dyje vypršela licence a včas si ji neprodloužilo. Jde o velkou kuriozitu.

Netradičně působí i druhý pokus Rádia Impuls spustit nový program na středních vlnách. Poprvé byla frekvence Líbeznice 981 kHz přiklepnuta loni v lednu, podruhé se tak stalo na Apríla. Je třeba dodat, že za tu dobu se přirozeným způsobem zase o něco snížil potenciální okruh posluchačů.

29. 3. 2014

Radio DálniceRadio Dálnice na pražské frekvenci 107,9 MHz stále vysílá jednodenní hudební smyčku, dnes poprvé jsem ale zaregistroval, že se ve vysílání přibližně jednou za 15 minut (ale není to vždy dodrženo) objevuje zjevně předtočený několikasekundový „dopravní servis“, který přináší zásadní informaci, že na D1 se nic neděje a pokud ano, tak se to řidiči dočtou na informačních tabulích přímo na dálnici. Hlášení obsahuje i krátkou větičku ve španělštině. Spolu se zkreslenou modulací to vytváří opravdu bizarní kombinaci. Co na to RRTV?

14. 3. 2014

Z českého digitálního rozhlasu zmizela italská komerční stanice RTL 102.5. Konečně. Teď už zbývá z DAB multiplexu Teleko vyhodit další pro Českou republiku pramálo užitečnou stanici Radio Vaticana a bude možné dále zvýšit zvukovou kvalitu zbylých rádií. Pak už bude programová skladba relativně normální, zbylé zahraniční programy RTL 102.5 Classic, Groove a Italian Style jsou čistě hudební kanály, které mohou oslovit i tuzemské italsky nehovořící posluchače. Zájemci o RTL 102.5 a vatikánský rozhlas si své oblíbené stanice mohou pustit na internetu.

15. 1. 2014

Dvojice metropolitních stanic Expresradio a Classic FM, kterou od německé Rhei­ni­sche Post Medi­en­gruppe v současnosti přebírá tuzemský investor Petr Stuchlík, vysílá nově informace o hudbě v RDS PS a radiotextu. Zatímco u Expresu byla tato služba s krátkými výpadky dostupná dlouhodobě, Classic FM se k ní vrátil po mnohaleté přestávce.

26. 12. 2013

Flash RadioPozoruhodný projekt Flash Radio se vrací. Někdejší pražská pirátská stanice vysílající z Hájů na frekvenci 87,5 MHz bude znovu fungovat na internetu, a to na Silvestra od 18 hodin na této adrese.

22. 12. 2013

Aktuální stav v pražském digitálu: celkem 21 pozic, 19 programů, z toho 4 italské a 1 vatikánský. Chybějící ČRo Vltava, duplicitní Radiožurnál, avizovaný, ale dosud nerealizovaný vstup BBC. Stále poněkud bizarní DAB mix.

Kiss 98 se vrátil k _KISS_98 a zavedl informace o hudbě v radiotextu, Kiss Delta nově střídá „__KISS__“ s „_DELTA__“, bez radiotextu.

 

16. 12. 2013

Radio 1Kultovní Radio 1 vstoupilo do mimopražského digitálního rozhlasu. Nově je dostupné z vysílačů České Budějovice, Plzeň a také z Klínovce, nejvyššího vrcholu Krušných hor. Územní expanze na VKV nebyla vzhledem ke strategii skupiny Radio United příliš reálná, vstup do DAB+ je logickým a vítaným rozšířením distribuce zavedené alternativní stanice. Snad bude brzy následovat rozšíření i do dalších velkých měst Čech, Moravy a Slezska.

Ve stínu zahájení digitálního vysílání Radia 1 zůstal drobný postřeh z letmého průletu pražským pásmem VKV. Hned dvě stanice ze sítě Kiss změnily PS v RDS: Kiss 98 na 98,1 MHz vysílá aktuálně „.KISS_98“ (tedy tečku místo tradiční mezery na začátku), Kiss Delta 92,9 MHz má statickou informaci „_DELTA__“ (dříve střídavě „KISS____“ „DELTA___“).

10. 12. 2013

Přesně před rokem vstoupil na pražskou 90,7 FM a brněnskou 99,4 FM ranní program Michaela Viktoříka Svět podle Michaela. Od té doby nevzniklo žádné ranní vysílání, které by bylo zajímavější co do hudby i mluveného slova. Přitom jde o předtáčený, pouze hodinu trvající pořad.

 

29. 11. 2013

Radio Hey! se loučí svérázně: od dnešní půlnoci hraje nonstop jedinou skladbu, a to Týden končí od tria Achill, Zachar a Bolek & Komet Jiřího Kaleše z roku 1974, v německém originálu Les Humphries Singers – Kansas City.

Pro internetový stream je místo ostravské mutace nově použita varianta Hey! Čechy. Podle posledních informací je dnešek posledním dnem existence Hey!.

Kam přeladit? Zůstává nejen Radio Beat, ale také Gama Rádio, Radio Čas Rock, Radio Haná SkyRock, Rock Max, Rock Radio, RockZone 105,9 a částečně Oldies Radio.

 

27. 11. 2013

Jen pár dnů zbývá do konce existence nejen Radia Hey!, ale také Radia Valašsko. Malá stanice ze Vsetína by měla, stejně jako pražský Hey!, vysílat naposledy v sobotu 30. listopadu 2013. Poslechněte si, oč brzy přijde Zlínský kraj, zde.

 

18. 11. 2013

Signál Rádio. Zdroj: www.signalradio.cz

Na webové adrese www.signalradio.cz se objevilo pravděpodobné logo připravované stanice Signál Rádio. Graficky vychází z logotypu Rádia Jizera, které má být spolu s Radiem Hey! na Signál přejmenováno.

 

 

 

16. 11. 2013

Rádio Limonádový Joe 90,3Vysílání kdysi populárního Rádia Limonádový Joe (Praha 90,3 MHz) z přelomu tisíciletí připomíná znovuobnovený stream na Play.cz. Poslechněte si archiv rádia, které proslulo originálním programem založeným na specifickém humoru.

 

 

 

7. 11. 2013

Většinově zaměřený Český rozhlas Radiožurnál má ve stále minoritním digitálním vysílání DAB Českých Radiokomunikací ze žižkovské věže již delší dobu nesprávnou (rozuměj zastaralou a neplatnou) identifikaci CRo1-Radiozurnal. Zřejmě jde o snahu na první pohled odlišit tento Radiožurnál od toho v konkurenčním multiplexu Teleko ze Strahova. Nějaký čas měly oba programy shodný název CRo RADIOZURNAL. Snad se v dohledné budoucnosti najde mezi tuzemskými subjekty angažujícími se v DAB rozhlasu (jak poskytovateli infrastruktury, tak obsahu) trocha zdravého rozumu a tyto duplicity budou vymýceny ve prospěch širší a hodnotnější programové nabídky.

7. 10. 2013

Velmi podivný článek se objevil na Facebooku končícího Radia Valašsko. Většinová majitelka stanice Simike Valigurová staví své médium do pozice nebohého malého nezávislého okresního rádia, kterému chybí peníze. Nedočteme se nic o tom, že již před více než třemi lety třetinu stanice prodala rozhlasovému kolosu Media Bohemia, který brzy rádio s nízkou poslechovostí programově zcela ovládne. O žádném nepřátelském převzetí v tomto případě nemůže být řeč, Valigurová rádio neprodává poprvé. V souvislosti se spuštěním Radia Blaník na frekvencích Valašska lze očekávat zánik vsetínského studia. Článek najdete zde.

 

27. 9. 2013

Skupina Radio United přichází s dalším nečekaným řešením v rámci konsolidace stanic ve svém portfoliu. Na stole RRTV nyní leží žádost o přejmenování mladoboleslavského Rádia Jizera a Radia Hey! Praha na Signál Rádio. Z českého trhu by tak měly zmizet značky, které zde s rozdílnou úspěšností fungují od roku 1995, respektive 2002.

 

21. 9. 2013

Signál Rádio. Zdroj: http://isdv.upv.cz

V končícím týdnu se v databázi ochranných známek Úřadu průmyslového vlastnictví objevily dvě nové přihlášky skupiny Radio United, a to Rádio Ahoj a Rádio Signál. Společnost dříve podala také přihlášku označení Rádio Orchidej pro chystanou FM stanici v Brně. V nedávné minulosti v databázi přibylo např. také CS Radio, za nímž stojí zakladatel Radia Ethno Petr Žantovský, nebo kuriozity pod názvy Bonbón Rádio a Ruské rádio.

 

7. 9. 2013

V záplavě licenčních řízení na veškeré dostupné kmitočty bez ohledu na jejich bonitu lze na webu RRTV najít zajímavý překlep. V České Lípě je údajně k mání frekvence 99,9 MHz. Radost z toho asi nemá Hitrádio FM Crystal, jemuž devadesátdevětdevítka právoplatně patří. Rozkliknutím zjistíme, že jde o 99,1 MHz, se kterou počítá ve svých plánech Gama Rádio. Českolipští budou mít na výběr ještě jednu novou frekvenci – 107,1 MHz. Na tu si brousí zuby Radio Blaník.Zdroj: www.rrtv.cz

 

 

 

2. 9. 2013

Do pražského éteru se vrátil unikátní koncept ranního vysílání založeného na živě mixované hudbě a neformálním projevu DJe. V programu Color Music Radia se nově objevuje ve všední dny od 8:00 do 10:00 živě vysílaný pořad Frikolora, jehož tvůrcem je uznávaný mistr DJingu Friky. Show je dostupná také pro posluchače na Brněnsku.

 

23. 8. 2013

Ohlášená renesance středních vln se nekoná. Ředitel Rádia Impuls Jiří Hrabák ještě koncem loňského roku doufal, že nový program s krycím názvem Rádio Impuls AM (potenciálně Jemné Melodie) spustí na kmitočtu 981 kHz v polovině roku 2013. Nestalo se tak a jediným přírůstkem v pásmu AM tak zůstává Radio Dechovka 1233. Impulsu AM tímto rozhodnutím alespoň nehrozí podobně neslavný osud jako v případě někdejšího Radia Echo. Dobrá zpráva.

 

19. 8. 2013

Další dočasná retrospektivní stanice veřejnoprávního rozhlasu se objevila v DAB. Tentokrát jde o připomenutí vysílání Československého rozhlasu z přelomového roku 1968. Identifikace rádia je RETRO 1968.

 

17. 8. 2013

Která rádia podporují?

Která rádia podporují festival tolerance Prague Pride 2013? Média obecně jsou obvyklým místem uplatnění gay & lesbické komunity, je tedy s podivem, že oficiální support poskytla vedle menšinových a tradičně velmi liberálních ČRo Radio Wave a Radia 1 pouze jediná mainstreamová stanice, a to radio City. Asi není reálné očekávat podporu od konzervativních a tradicionalistických rádií typu Blaník, Country či Beat, ale např. veřejnoprávní Radiožurnál by takovou odvahu mohl nalézt, zvláště když v minulosti sám vysílal pořad s tematikou LGBT. Takové vysílání mělo ještě v nedávné minulosti např. SeeJay Radio, speciální relaci Gate dlouhodobě vysílá Expresradio.

5. 8. 2013

Nikoliv nevýznamnou změnu v pokrytí mělo v úmyslu provést Radio Hey! Požádalo o přesun kmitočtů Čáslav, Havlíčkův Brod a Třinec na velmi solidní stanoviště využívané ostatními stanicemi skupiny Radio United. Tzv. bonita frekvencí by významně vzrostla záměnou Čáslavi 89,0 za Kaňk (posílení na Kolínsku), Brodu 96,3 za Holý vrch (přesun na Jihlavsko) a třinecké Goduly 97,4 za Kubánkov (zaměření na linii Frýdek-Místek – Hranice).

 

3. 6. 2013

První krok k rebrandingu stanice BBC učinil její provozovatel. Od začátku června je ve vysílání BBC zdůrazněn název programového bloku „Studio ZET“, původní adresa bbcradio.cz již přesměrovává na nový zpravodajský web www.zet.cz. Je zde i nové logo, které vychází z loga polského Radia ZET patřícího rovněž do skupiny Lagardère. Změna názvu rádia z BBC na ZET dosud nebyla RRTV odsouhlasena.

 

24. 5. 2013

Překvapení dnes od 17:00 přichystalo Color Music Radio. Na stanici (dříve zvané Ethno) se po velmi dlouhé době objevil živý moderátor, konkrétně slovensky hovořící Gerhard Hadi, známý ze sesterského Rádia Sázava. Moderace se z frekvencí 90,7 a 99,4 vytratila již v roce 2011, od té doby bylo slyšet pouze předtočené mluvené slovo.

22. 5. 2013

Drobná anomálie v RDS je v současnosti patrná na vysílači Praha 103,7 MHz stanice Oldies Radio. PS má aktuálně základní tvar „αOLDIES_“. První znak je velmi nestandardní, přijímače jej zobrazují jako alfu, obrácený vykřičník, hvězdičku nebo jej nezobrazí vůbec. V takovém případě vypadá název jako vycentrovaný.

11. 5. 2013

Hezkým obohacením nabídky programů v DAB je veřejnoprávní Rádio Retro. Náhodně jsem slyšel vyprávění R. A. Dvorského a také např. zanícený popis života v mraveništi. Opět něco zdařilého z Vinohradské třídy, tohle by v digitálu mohlo zůstat natrvalo.

 

20. 4. 2013

Na pražském kmitočtu 90,7 MHz jsou již slyšet nové jingly jako znamení přerodu Radia Ethno na Radio Color alias Color Music Radio. Letos se s korekcemi názvů pražských FM rádií v porovnání s minulostí doslova roztrhl pytel. Po „odčíslování“ Vltavy a Radiožurnálu bude v dohledné době následovat také rebranding BBC na Radio Zet. Ve hře je také změna licenčních podmínek Radia Hey!, ze které by mohly v letošním roce plynout další slyšitelné inovace.

 

1. 4. 2013

I na Apríla zcela seriózně: Dnes dopoledne rozčeřila jinak klidné sváteční rozhlasové vody slyšitelná změna na pankráckém kmitočtu 95,7 MHz. Bez RDS, s výrazně hlasitější modulací a hlavně starými jingly „To můžeš“ se prezentovalo Radio Hey! Šlo o záložní vysílání nasazované automaticky při problémech s distribucí standardního obsahu. Vedle pražské frekvence 95,7 bylo slyšet i na 95,5 MHz z Ještědského hřbetu, což je jeden z těch tuzemských VKV vysílačů, které přes značné pokrytí generují minimální poslechovost.

 

22. 3. 2013

Radio Ethno - Radio ColorRRTV schválila přejmenování Radia Ethno na Radio Color. Zda půjde jen o formalitu, nebo zásadní kvalitativní posun rádia, uslyšíme v nejbližší době na 90,7 a 99,4 MHz. Označení Color je předčasně, již několik týdnů, používáno v kontroverzním pořadu Svět podle Michaela. Mezi licencovanými subjekty na pražském trhu jde o první změnu názvu od ledna 2010, kdy zmizela značka Radio DJ.

Spolu se změnou názvu Ethna se změní i jeho vlastnická struktura. Brzy uplyne pět let od udělení licence a po této době je možné převést celou společnost držící licenci na jiného majitele. Bude jím dosavadní menšinový vlastník, dlouholetý jednatel a od začátku faktický provozovatel stanice Miroslav Pýcha.

 

15. 3. 2013

Z Olomoucka aktuálně: BBC 105,6 má vedle velmi nekvalitní modulace, rozhozené stereováhy a brumu také nefunkční RDS. Bude nový majitel rádia ochoten za tak mizernou službu dále platit provozovateli vysílače?

Radio Rubi má nově dynamické PS s informací o právě vysílané hudbě, naopak síť Kiss pod novým vlastníkem od proměnlivých údajů ustoupila a nechala je pouze v radiotextu. Rozhýbané RDS má v současnosti na Olomoucku ještě Hitrádio Orion Morava a Rock Max.

Český rozhlas Brno, ultrakonzervativní odnož veřejnoprávního média, po letech aktualizoval PS na _BRNO___, ale zapomněl na opravu značně zastaralých údajů v RT.

6. 3. 2013

Evropa 2 lže. Vyhlásila své vlastní „historicky první“ hudební ceny. Historicky první v uvozovkách, protože to není pravda. Výroční ceny měla tato stanice již v devadesátých letech. Např. ročník 1998 vyhráli Sexy Dancers.

1. 3. 2013

BBC Česká republika

Záznam první čtvrthodiny vysílání BBC v režii skupiny Lagardère je ke slyšení zde: BBC Lagardère 01.03.2013. (formát mp3, velikost 13,8 MB, zdroj: lagardere.cz)

V průběhu dne se na pražském kmitočtu 101,1 MHz aktualizoval radiotext v RDS, již neobsahuje zmínku o „nepřátelském“ Rádiu Česko. PS zůstává __BBC___, PTY je i nadále News.

 

28. 2. 2013

„Nová“ BBC Michela Fleischmanna má již svůj web na www.bbcradio.cz. Z něj vyplývá, že zpočátku se bude vysílat především hudba. Uslyšíme zítra od 8:00 hodin na VKV nebo online.

 

27. 2. 2013

Velmi stručně k novému logotypu Českého rozhlasu. Toto je má první asociace:

Nové logo Českého rozhlasu vs. logo Radia Brno

 

 

 

 

 

 

21. 2. 2013

Poněkud úsměvná je snaha Rádia Krokodýl proniknout do „Práglu“. Zavedená brněnská stanice chtěla vysílat ze Strahova výkonem 50 wattů na 104,3, 101,6, 106,4, nebo 106,8 MHz. Nabízí se otázka, proč vlastně? Chystá se snad nový formát Krokodýl 2, na který hlavní město léta čekalo? Na dosavadního Krokodýla, troufám si tvrdit, nečekalo. ČTÚ zatím řekl ne.

Už jen týden zbývá do ukončení vysílání Rádia Česko, které přinášelo zpravodajství a publicistiku bez obtěžující a posluchače rozdělující hudby. Takový program bude na VKV citelně chybět.

17. 2. 2013

Jedna z nejmenších, nikoliv nejméně významných stanic v České republice, jihomoravské Radio R 89,2 MHz, se nedávno objevila na Facebooku.

9. 2. 2013

Radio Ethno na pražské 90,7 nově zobrazuje v RDS PS právě vysílanou skladbu nebo program.

Český rozhlas Regina má po delší době opět vycentrovaný název v RDS _REGINA_.

Svět podle Majkla od teď na Ethnu již oficiálně. Stanice uvádí čas premiéry v 7:00, repríza 13:00. Od 13:00 má pořad běžet v premiéře na Sázavě, v repríze od 23:00. Praktický poslech ukazuje, že v 23:00 bývá na Rádiu Sázava často vysílána nikoliv repríza, ale předpremiéra vydání určeného pro následující den.

Dva měsíce po akci „0 dBr“ má v Praze na první poslech nejhorší zvuk Dance radio 89,0 a 102,9 a není to vysílaným obsahem.

116 komentářů Kratce

 • Jirkas

  Není to kam napsat, tento web mám rád, reklamy ho musí živit (reklamy me nevadi), ale reklama na TOP09? Tak tímto u mne web skončil, vnucováním politiky..

 • H.

  Ad. autokino: jestli mají povolený obvyklý výkon 1 W ERP, tak si za rušení mohou sami tím, že jej nevyužívají, protože to je výkon více než dostatečný na vygumování Poláků. V Ostravě prakticky žádná volná frekvence není, na které by mohli s pár mW výkonu nerušeně vysílat.

  • Tímto výkonem lze pokrýt i menší město a v okruhu desítek metrů přebít i místní stanice. Z fotek jde vidět, že zase tak velký prostor to nebyl. Spíš to vypadá, že vysílali na nějaký mini transmitter z číny a kousek drátu.

 • JM

  Tak co by se na Bontonu snažili. Hlavní cíl – zlikvidovat rádio, konkurující v Praze dominantní Evropě 2 se povedl. Vše ostatní bylo a je podružné. S odstupem času se opravdu domnívám, že to tehdy byl hlavní cíl „reformy“ programu. Ten stávající program je tak příšerný, že může soupeřit s Impulsem a Signál Rádiem o titul „největší odpad v éteru“.

  Škoda kdysi legendární značky, pro mne byl Bonton v 90s srdcovka.

 • Žorž

  Pokles Dance Radia na polovinu? Snad se do něj teď taky nevloží pan Škoda se svým „projektem na zvýšení poslechovosti“…

  • Tom

   Samozřejmě, že se do toho pan Škoda vloží. Název zůstane stejný, ale slogan se změní na poklidné taneční vypalovačky pro starší a pokročilé a mezi nejhranějšími interprety nebudou chybět Modern Talking, Bad Boys Blue nebo MR Prezident. Budou se tu ovšem objevovat i žhavé novinky, například Inna, Shaun Baker či Morandi. A za účelu vyplnění licenčních podmínek zahrají i něco z tuzemské produkce, nebude chybět Mista či ONdray.
   To byl samozřejmě jen vtip, ale je možné, že se to opravdu stane.

   • Anonym

    Mistr Škoda je hodně slušný „hnojař“ co se hudby/výběru týče.Zhnojil Bonton, tak ještě může zhnojit Dance Radio.

   • JM

    ->Tom: To si to ještě malujete dost růžově. V podání pana Škody by Dance Radio zajisté bylo NormDance Radio s vypalovačkami typu Sagvan Tofi, Michal David a Petr Kotvald.

    • Jirkas

     Přesné a trefné 😀

     • Tom

      JM: Vidíte, na Rááádio Dýdžej hrající to nejlepší z normalizačního popu jsem nepomyslel. Další možností je, že pan Škoda použije frekvence Dance Radia jako dokrývače pro Bonton. Pan Škoda bude v rozhovorech a na zasedáních RRTV prohlašovat, že tohle jim tu poslechovost určitě zlepší… Ale pravda bude jiná.

 • Matyas

  Ptám se, proč to tu takto dopadá? velice nadějně našlápnutý projekt a poté podstoupení pod střechu obra?
  Pokud to tak dopadne, tak to moc dobré nebude a nastane řízená likvidace a nastolení splašek, které čím dál tím víc se rozlejzají. Každopádně, na celou frekvenční síť Gamy dát RockRádio s logem hrajeme stále stejně dokola, proto si nás nalaďte, to opravdu by byla silná káva, leč v našich končinách velice dostupná. V CB má Rock rádio dvě frekvence, proč jednu nepropustí do licenčka jinému?, v Táboře Fajn, opět dvě frekvence, proč? Zkrátka neschopnost RRTV a jejich svázaných rukou s tím něco dělat a arogantnost tzv. Mediálních domů, kterým bych za tuto levotu pálil sankce za sankcí.

 • Tom

  Já hlavně doufám, že MB z Gamy neudělá žádné Rádio Gamablaník hrající normalizační rock. To už by bylo fakt moc.

 • Matyas

  A proč ne, Hitrádio Brno, když už – to je samé City,Urban apod.. a vlastně nic.

 • Tom

  Hitrádio City? No nevim, ale když už, tak navrhuji takto přejmenovat i Radio City 93,7. Každopádně ať se jmenují jak chtějí, stejně je nebudu poslouchat.

 • Ovi

  „Nové“ DAB rádio jamesdean.fm má na svém FB nesmyslnou informaci „James Dean Prague ode dneška naladíte i ve svém autě nebo na Vašem televizoru!!!“. V Jamesovi jsou evidentně větší odborníci na koktejly než na technologie DAB, DVB-T apod.

 • H.

  Od té doby, kdy v Radiu 1 nějaká redaktorka z Respektu tvrdila, že za uprchlickou krizi může Putin, mi tato stanice nechybí. To byla poslední kapka do poháru trpělivosti s touto Bakalovou stanicí. Sbohem.

  • Jirkas

   To je hodně ujeté, rozloučit se kvůli tomuto plácnutí jednoho člověka.Asi nejsi zcela zdráv.Radio 1 po tobě rozhodně smutnit nebude.

   • Tom

    Jak napsal Jirkas, je hodně divné loučit se s Radiem 1 kvůli nějaké redaktorce z Respektu. To je jako kdyby tam zahráli nějaký track, který nemám rád a pak bych začal říkat, že je to hrozná stanice.

    • Václav

     Navíc když informace tohoto politického druhu nejsou předmětem této stanice, která mě je sympatická z důvodu neotravování pravidelným zvukovým obalem v podobě zpráv a upoutávek. A moderátor vstupuje jen když nám má co říct o muzice, ne naopak že by to měl nutně naplánované a pak to vyplnil vatou. Tímto kdyby se řídili ostatní, jaká by to byla pohoda. S tím samozřejmě ale nesouvisí jeho váhavá nárazová promluva, plná chvilek na rozmyšlenou – no nevím jestli se mi to líbí, ale vlastně taky v pohodě. Kdybych hodiny dokázal nadšeně poslouchat R1 a jeden track se mi nelíbil – není důvod konce; ale osobně u R1 ve snaze nabídnout celou alternativu jsem si ho skrz jeho míru agresivní avantgardy k pravidelnému poslechu neoblíbil, i když tu a tam ho čeknu. Kdybych byl v dosahu klasického signálu tak na něm budu asi častěji.

  • JM

   1) Radio 1 není Bakalova stanice a není nijak provázáno s Respektem, 2) Byť na „imigrantskou krizi“ mám asi podobný názor, určitě na nějaké médium nezanevřu proto, že je tam hostem někdo s odlišným názorem.

 • Jirkas

  Jinak celá perla, email z rádia City (je mnohem výživnější) je na digizone.

 • Tom

  Ukázkový příklad toho, jací lidé pracují v českém éteru. Též je mi z toho špatně.

 • Jirkas

  Protože některé stanice mají otřesný zvuk, vznesl jsem na hudební ředitele dotaz a dostala mě odpověd hudebního ředitele jedné z nich, je to pražská stanice..schválně jestli uhodnete jaká.Cituji z odpovědi.

  „“Nastavení našeho procesoru je agresivní, upravuje původní zvuk a příliš mění charakter původních nahrávek. Nectí dynamiku původních nahrávek, někdy se to projevuje slyšitelnými nedostatky ve zvuku. Ano, je to tak. Souhlasím. Je to ale naším cílem.
  Řadíme se mezi komerční stanice pro široké masy. Vždyť jsme nejposlouchanější regionální rádio v Praze. Věnovali jsme hodně času tomu, abychom takhle zněli.““

  Chce se mě opět zvracet.

  • Ovi

   Ano, je to tak. Naši stádovitější pražští vrstevníci mnohdy jezdí ve vypůjčené oktávce, na displeji jim tam svítí CITY 937, volí Babiše a žijí si spokojeně ten svůj konzumně hypotékový život široké masy.

 • Jirkas

  Ten zvuk z Teleka je otresny, u všech stanic..

 • Tom

  Taky mě zaráží ten počet lajků u Tip Rádia a SeeJay, ale statistiky na těchto stránkách překvapivě ukazují, že nejvíc lajků mají tyto stanice v ČR. Podobně je na tom i již zaniklé M Radio.
  http://www.sterntv-experimente.de/FacebookLikeCheck/
  A to jsem si vždycky myslel, že fejkové lajky pochází jen z cizokrajných států jako Filipíny nebo Indonésie.

 • Tom

  Kiss to má s novinkama tak, že nasadí novinku, pustí ji jednou nebo dvakrát za den a když se chytne, tak rotaci zvýší, když se nechytne, vyhodí ji z playlistu nebo ji pouští pouze v nočních hodinách. Často se stává, že Kiss nasadí nějakou kvalitní věc, která hned propadne. Za příklad uvedu skladbu Ship To Wreck od Florence And The Machine. Nechytla se proto, že není přihlouplá a podbízivá, v refrému se neozývá žádný hej hej hej a má v sobě i trochu té alternativy. Posluchače Kissu ale tahle hudba nezajímá, je zajímá spíš David Gueta nebo Justin Bieber.
  Kiss už dávno není to, co býval. Už to nejsou ta rádia s vyladěným hudebním mixem, která měla dokonce i pořad s Richardem Krajčem o nové indie hudbě. Teď už je to jen další tuctovka.

 • Václav

  Zastavil bych se u fenoménu Kiss. Stále se přikláním k názoru že rotace novinek není primární poptávkou posluchačů, já si takové stanice nemusím poustět, když u nich vím víc, než u kterýchkoli jiných, že když tam uslyším novinku a nebude se mi líbit, což v momentálním šedém stylu není vyjímkou, tak že by mě tam otravovala další měsíce. To je dobře že 98 to pochopili, nebo jim to ekonomicky vyšlo. Sice 98 nemusím s 80s – to je F1, ale i tak pokrok. Pojdmě dál na východ. Svého času mě vyhovaly Hády s 50 bez reklam s post-aktuálními hity, ale progresivními, aktuální tam byly, ale ne více jak jednou denně. Tehdy se poslechovost dotýkala 200 tis a to jen s jediným vysílačem! Čím to asi bylo. Dnes dokrytá celá jižní i s přesahy a poslechovost nepřekonána. Stačilo by vzpomenout příběh o hřivnách, ten by charakterizoval síť Kiss. Jižní Čechy dostaly velké pokrytí, tak se taky rozvíjejí, např so horečka, či retrostředy, tak naproti Delta skomírá, ale žádný takový program nerozvíjí, jede co nejvíc fádní program s rotací šedých novinek. To bych označil za přítomnost alibistickou, že je to formálně pro teoretickou definovanou cílovou skupinu, která i když je malá, tak hodně sype, zatím jsem jinak nepochopil přítomnost takových stanic na okraji tabulky poslechovosti, není to ojedinelé, jde i o nekteré Fajny. Ona ta cílová skupina nebude špatná, jen jestli je zvědavá na ty rotace, nebo aspoň jestli se to nedá udělat jinak než nudně( třeba FREE radio to umí líp) Od toho se odráží i technická ambice kvalitního pokrytí Kiss. „ Mohli by jsme vysílat z Opatovic a pokrýt tak další krajské, ale…to vlastně nebude potřeba, nějaké kiss ve VČ papírově je“, tak bych zhrnul výstup ze zprávy JIDXC. (Vždycky jsem si říkal, proč do toho nešli, když ostatní jo, a ono to fakt bylo i koordinované ) No prostě zvláštní – mainstreamová stanice RU ve východních Čechách překonána Beatem a Country – osobně je to sympatické, ale ekonomicky? Analogicky taky kvalita Kiss Morava v Olomouci jak se tu řešila. Akorát teda Kiss na severní moravě má překvapivě dobrá čísla, a to pro Ostravu jede kupodivu v naprosté většíně čistě z mimoostravského pouze 1kW, zatímco ostatní 100kw skoro v centru.

 • Na 105,6 Jedove nastala necekana zmena.
  PS: ZET_____
  RT: ZET denne 8-11 a 13-16, on-line na http://www.zet.cz, Olomouc 105,6 MHz
  AF list: 105,6 MHz, 106,3 MHz, 101,3 MHz, 93,9 MHz.
  Modulace zda se byt taky celkem v poradku. Snad to alespon nejakou dobu vydrzi.

  • Ovi

   Díky za informaci. Pro srovnání: v Praze je pár dnů nový radiotext reflektující nedávné programové změny: „ZET denne 6-19 hod, on-line na http://www.zet.cz, Praha 101,1 MHz“. PS je již od konce dubna „__ZET___“, PTY News.

  • Ovi

   Jsem velmi zvědavý na to, jak se pan provozovatel na Jedové popasuje s náročným úkolem od 2. listopadu na 107,2 MHz změnit modulaci na Český rozhlas Plus, opravit data RDS a přepnout vysílač do mono režimu.

 • Pouhe dva mesice vydrzelo aktivni RDS na Jedove 105,6. Nyni opet bez RDSka. Ani ostatni dokryvace stejneho provozovatele nejsou OK. Rubi uz dva roky automaticky nepreladuje kvuli spatnemu seznamu AF frekvenci, jinde jsou zase pusteny dva pilotni tony a dela to peknou neplechu uz radu let…

 • Jirkas

  Potvrzuji, 103.5 hraje pěkně jak na P4 – Jižním Městě, tak i v Modleticích u Prahy.

 • Ovi

  Taková drobnost, ale výstižná: Na tento web zabrousil jeden z posluchačů Rádia Impuls poté, co na Seznamu zadal dotaz „proc mi nejde radio inpuls v aute stereo“.

 • Michal

  V Ústí n/L na 105,8 stále RDS BBC.

 • Jirkas

  BBC je stále i na 89.8 České Budejovice.

 • Dnes na Jedove 105,6 rds ZET zarovnano uplne doleva(ZET_____)

 • Jirkas

  „“těch 30-40 minut poslechu mě docela vyčerpalo.““

  Hodně pobavilo 😀

 • Jirkas

  Ja poslechl asi tri pisnicky a stacilo 😀 I tak tedy kockopes.

 • Jirkas

  Tak jen pro doplnění, ani v DAB neni zvuk radia Impuls stereo.Kdyz mono, tak vsude 😀

  • Ovi

   Ne tak docela. V DABu je základní obsah sice mono, ale zbylé prvky jako reklamní breaky jsou stále stereo. Dnes jsem to ověřoval, těch 30-40 minut poslechu mě docela vyčerpalo. Opravdu nejsem cílová skupina Andreje Babiše.

 • Jamar

  Na Jedové byl asi kolem víkendu někdo ball u Vltavy trochu vyladit, šum v modulaci je podstatně menší než dřív a RDS už taky bez problému funguje. Předtím se to tak utápělo v šumu, že žádný přijímač co tu mám nebyl schopný RDS dekódovat. Teď to šumí sice míň, ale vzhledem k programu Vltavy je to v tichých pasážích pořád slyšitelné. A jak píše Harry, úroveň RDS je asi o 10-15 dB nižší než u ostatních stanic. ZET je stále bez RDS a s přebuzenou modulací.

 • H.

  Radio ZET má v RDS stále chybu, PI 210E zůstalo od časů BBC beze změny, přitom ona číslice ‚1‘ indikuje program vysílaný v rámci více států (International).

 • Matyas

  Po včerejším a sobotním měření má stále RDS – BBC – Budějovická frekvence 89.8mhz,za to Pardubicko/Hradecká 99.1 má již – ZET –

 • Dnes jsem opet otestoval Jedovou. U BBC se nic nezmenilo, opet bez RDS. Vltava na 107,2 RDS ma, vypada to na ballovani zrejme z Pradedu i podle sumu v modulaci a dokonce i EONu. Na vysilacim stanovisti jsem nezaregistroval zadnou antenu v H polarizaci, takze to asi bude prijimat nekde v budce na drat. Svedci o tom i to, ze autoradio i necelych 10km od vysilace radeji preladi na 98,2 z Pradedu vlivem nizke hodnoty zdvihu RDS, zpusobenou nekvalitnim ballem. Az bude vic casu, zkusim to zmerit analyzatorem.

 • Jamar

  Tak RDS na vysílači z Jedové nefunguje ani u Vltavy na 107,2, která má navíc v modulaci docela silný šum, u ZET na 105,6 je zas minimálně teďka při programu BBC zvuk přebuzený a s brumem v pozadí. Takže je otázka, jestli RDS u ZET odstavil provozovatel alebo se odstavilo samo díky mizerným technickým parametrům tohohle vysílače a nikoho to netrápí…

  • Ovi

   Technická nekvalita Jedové je evergreen, poslechovost Vltavy a zejména Zet je na Olomoucku blízká nule, takže to skutečně řešíme jen my, šťouraví, namísto pana Josefa Hejla jako provozovatele zařízení…

 • Liberec, Proseč – 99,2 MHz má také __ZET___ .

 • Dnes rano jsem projizdel Olomouci a zkusil RDSko na 105,6. Jake bylo „prekvapeni“, kdyz se nezobrazilo nic. Takze klasika pan provozovatel opet nezklamal a pro jistotu asi odstavil RDS koder 🙂

 • Vasek

  ZL 93,9 ZET už od úterý 5.5.

 • Jirkas

  Akorát ten zvuk pro příznivce sterea a radia Impuls je děsivý, doporučuji ani nezapínat, podepisuje se na tom jak hrůzné nastavení ze studia tak především mizerný datový tok.

 • Matyas

  Tak RDS ZET – je opravdu jen někde – dle dnešního měření – má ZET – krom Prahy,Vysočiny i Plzeň 98.6,jinak Budějovická 89.8 má BBC a Pardubicko-Hradecká 99.1 také.Tak snad v nejbližších dnech ta obměna nastane všude.

 • Teleko vysílač Liberec, Prosečský hřeben – rozhl. Nad Prosečí má v tuto chvíli na 99,2 FM stále RDS __BBC___ .

Vložte komentář