Komentáře a diskuze

Články

Výborný příjem rakouského vysílače Sankt Pölten – Jauerling v Praze 4

Jauerling v PrazePraha těchto dnů, zahalená do podzimní mlhy, nabízí mimořádně zlepšené příjmové podmínky na VKV. Pěkným úlovkem na mobilu Samsung Galaxy Gio ve čtvrti Kačerov je kompletní sada rádií z významného rakouského stanoviště Jauerling (vzdáleného zhruba 200 km), které je obvykle dobře slyšet především na Vysočině a jižní Moravě. Signál z Rakouska je díky počasí tak silný, že Hitradio Ö3 bylo možno včetně RDS naladit na 89,3 MHz (kolize s místním Country 89,5, Rádio Sázava zcela vytlačeno), podobně také FM4 na 98,9 MHz (rušeno Classic FM na 98,7 MHz). Kronehit na 105,3 převálcoval běžně dostupnou Černou Horu.

Jauerling FM RDS Praha 20. 10. 2012

2 komentáře Výborný příjem rakouského vysílače Sankt Pölten – Jauerling v Praze 4

 • Vašek

  Myslel jsem že je to chybně uvedeno 98,8; ale je ve skutečnosti je to síla pro mě tak důležité frekvence u nás. Já ji ladil na Zlínsku před vstupem BEATu i bez inverze, ale ta vždy podmínky vylepšila. Jinak poslochal jsem taky za inverze ve Zdobnici v Orlických horách. Takže pokrývá značnou čast ČR, zajištuje alternativní rádio, když u nás to nejde. A jak je to se 104,0 z Lince ta je pro zapadni čast cr, V CB např.. Jinak vidim Samsung jak to zvlada, myslim jsem ho měl taky v ruce a přišel mi jako pruměrny z hlediska radii. Pro mě je bezkonkurencni kapesni přijímac sony ericson k 550 i , odesel konektor, jede jen při přidržení, ale i tak ho stale mam kvuli selektivitě i hledani RDS a AF bylo uchazejici asi si kvuli tomu koupim v bazaru. Obecně ty stare ericsony na urovni k 550i jdou dobře, oproti nim Xperia propadák. No škoda, že prodejci o kvalitě rádií neví, přitom jsou tam rozdily a celkově to jde dolů. Máš zkušenosti s SE k 550i nebo podobnymi případně srovnání s tvym Samsungem? Sam mě připomínal vlastnosti nokie, tedy ne moc dobré, ale inverzi jsem s tim taky chytal. Kdovi jestli to ovlivnuje dotykový displej, nebo konektor.

  • Ovi

   Signál 98,8 byl tehdy tak silný, že RDS naběhlo i na 98,9. 91,5 a 97,0 jsou v Praze téměř nerušené, takže tu hrají i při malém zlepšení počasí. Jinak FM4 98,8/103,8 je pro mě vždycky příjemným osvěžením na dálnici na Vysočině a jižní Moravě.

   V současnosti vedle Samsungu Galaxy Gio/Android doplňkově používám také o rok starší Sony Ericsson Vivaz U5/Symbian.
   Samsung
   + opravdu dobrá citlivost, rychlé načítání RDS včetně RT i při slabém signálu
   – horší kvalita zvuku, slabý stereoefekt, automatické ztišování zvuku při poklesu signálu (rádio nereprodukuje šum, ale ticho, podobně jako analogový televizor bez signálu), na kmitočtech 96,0 a 100,0 MHz přístroj sám sebe ruší, ladicí krok 0,1 MHz, pouze čtyři přímé předvolby (lze řešit seznamem všech dostupných frekvencí, který je uložen v paměti)
   Sony
   + dobrá citlivost, ale na Samsung nemá, velmi dobrý čistý zvuk, ladicí krok 0,05 MHz, dostatek předvoleb
   – pomalejší načítání RDS, složitější manuální zadání frekvence

   Oba kusy mají automatické přelaďování (RDS AF), Sony to zvládá podstatně rychleji, ale na rozdíl od Samsungu se mu stává, že nesmyslně naladí zcela jinou stanici.

   Dříve jsem měl pár Nokií, ale Samsung i Sony jsou celkově lepší v kvalitě příjmu i zpracování RDS.
   Na kvalitu rádií v mobilních telefonech se obecně vůbec nehledí, je to velmi okrajová záležitost a případné chyby a závady se špatně reklamují. Nicméně mobily přinesly do přenosných přijímačů RDS (např. radiopřehrávače s CD/kazeťáky je nemají do dneška), což považuji za pokrok. Rostoucí význam streamovaných médií ale RDS a FM rádio jako takové v mobilech zakrátko pravděpodobně zahubí.

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)