Komentáře a diskuze

  • Tomáš z Mladé Boleslavi 22. 5. 2022 v 15:57 k KomentujemeTo nic nemění na tom, že jsou to stále samostatné stanice, které vysílají technicky non-stop z regionálního studia, i při...
  • Jirkas 22. 5. 2022 v 12:27 k KomentujemeKvalitni tuner da na vyber anebo preferuje stanici s lepsim datovym tokem.
  • jouda 22. 5. 2022 v 10:40 k KomentujemeMně to na tuneru bohužel automaticky přepisuje Classic Praha z muxu ČRa s příšerným zvukem.
  • Millhaus 22. 5. 2022 v 00:46 k KomentujemeNo to já vím,ale když hrají cca 15 hod a o víkendu 18 hodin z centrály,tak by to mohli spojit...
  • Oviradio.cz 21. 5. 2022 v 23:00 k KomentujemeZa čtyři roky se toho kolem festivalu eurodance hvězdiček 90s Explosion moc nezměnilo. Mediálním partnerem stále Evropa 2 a letošní...
  • GaN 21. 5. 2022 v 20:19 k KomentujemeUž jsem nad DAB+ lámal hůl (většinově kvalita pro vozidla, u CRo mnoho stanic se stejnou nabídkou po většinu dne),...
  • Jarda 21. 5. 2022 v 19:14 k Komentujemev děčíně je to jako hitradio contact, ale ustí, to už je north music, proto to tak je.
  • millhaus 21. 5. 2022 v 18:47 k KomentujemeTy hitradia by měly mít stejný kod abych to pořád nemusel přeladovat(Děčín-Ústí).A tak jsem to výřešil po svém,přestal jsem to...
  • jouda 21. 5. 2022 v 10:39 k KomentujemeJj, modulace opakovaně vypadávala už při příchodu a přechodu fronty a úplný výpadek modulace nastal ve 23:07.
  • Oviradio.cz 21. 5. 2022 v 10:10 k KomentujemeRadiožurnál Sport má dnes 1. narozeniny. V prvním měření poslechovosti měl 9 tisíc týdně, v dalším už 16 tisíc, což...

Články

Technické postřehy nejen z Prahy

CukrákNejvýznamnější novinkou těchto dnů je návrat monofonního provozu na vysílač Rádia Impuls Žižkov 96,6 MHz. Půl roku od prvních testů se mono objevuje nejen v Praze, ale i na několika dalších vysílačích na území ČR. Zda jde o definitivní opuštění sterea na všech 28 stanovištích úspěšné vysílací sítě ve vlastnictví politika Andreje Babiše, ukážou následující týdny.

Přímý konkurent Impulsu Frekvence 1, aktuální pražská šestka v týdenní poslechovosti, má i nadále na metropolitní frekvenci 102,5 dynamické RDS zobrazující informace o vysílané hudbě. Na jiných kmitočtech F1 jsem tuto službu zatím nezaznamenal. Donedávna byly informace v RDS poněkud matoucí, protože v PS se objevovala aktuální skladba, kdežto v radiotextu skladba jiná, právě nevysílaná. Nyní je v RT statický slogan HUDBA  – ZPRAVY – ZABAVA, což se také moc nepovedlo, protože Frekvence 1 nedávno přišla s novým claimem To nejlepší z muziky.

Zajímavým úkazem je radiotext F1 na územně významném západočeském vysílači Krašov 104,1 MHz. Ten se nedrží zásady, že v RDS nejsou používány háčky a čárky, protože si s nimi většina displejů neporadí. F1 na 104,1 má v RT slovo „více“ s čárkou, kterou např. rádio Pure One Mini Series II bez potíží zobrazí, ale je to spíše výjimka.

V Praze dobře zachytitelný vysílač Českého rozhlasu Region Mladá Boleslav – Kněžský 100,3 i přes docela robustní signál velmi neochotně nabízí data RDS. Ze stejné věže vysílá dvojice Signál a Kiss Delta, která naštěstí takovou vlastnost postrádá. Tento stav trvá už několik let.

Jisté technické anomálie jsou patrné i u stanic z opačného konce žebříčku popularity. Relativně neznámé stanice RFI a Radio Dálnice mají na pražských vysílačích potíže s kvalitou modulace. Dálnice 107,9 má stereo vychýlené do levého kanálu, u RFI 99,3 je pro změnu v levém kanálu slyšet rušivé přebuzení, přestože stanice vysílá z profesionálního stanoviště Českých Radiokomunikací na Petřínské rozhledně.

O čem píšete?
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jirkas
2. 5. 2015 11:33

„“Poslouchám a nejen já rádia na kvalitním Tuneru a sloupových repro““

Jsem na tom stejne, hlavne aby se to nestalo normou, to by byla pohroma..

Jaroslav
1. 5. 2015 19:39

Jen, aby podobná věc nenapadla další stanice. Poslouchám a nejen já rádia na kvalitním Tuneru a sloupových repro a mono by mne tedy štvalo. Impuls ,ale nevysílá pro mne. Jen je to varování. A ve sluchátkách či v autě je mono tedy návrat někam moc hluboko. A komu mono nevadí, muže už rovnbou poslouchat střední vlny či krystalku.

Matyas
1. 5. 2015 18:37

Tato stanice jen tímto krokem poukazuje na beznadějnou neschopnost svého technického týmu,jako popud na rozhodnutí ČTÚ o nulové toleranci,viz starší články – které to více popisují.Ať si dělají co chtějí,můj šálek kávy to není,takže mě je to osobně jedno a nebudu se nad tím rozhořčovat,nýbrž jen smát 😀

Jirkas
1. 5. 2015 11:34

Impuls se vraci do minulosti a porad ja i hromada mcyh známých si vychytna poslech na hifi jak doma tak i v aute (pokud to není nejaky prskolet a fabia).Mono je jednoznacny krok zpet do praveku a unikat v evrope.Na FM je to vyrazny krok zpet, tak sem necpi DAB s mizernym datovym tokem, datovy tok se FM netyka.
Impuls przni cesky eter, navic jen pro vlastní neschopnost, zapinaji mono.

H.
30. 4. 2015 20:47

Co pořád všichni mají s tím návratem do minulosti? V podstatě ano, po stránce kvality zvukové reprodukce se vracíme do minulosti, ale to je všeobecný trend. Kolik lidí dnes řeší nějaký Hi-Fi poslech? Všechno je zkomprimované, nejsou výjimkou datové toky 64 kbps, monofonní jsou i některé programy v DABu, poslouchá se na kdejakých křápech typu mobil. Kvalita zvuku už dávno dostala pár pořádných kopanců. A dost lidí o tom klidně prohlásí, že to je „pokrok“. Ať se vám to líbí nebo ne, Impuls se monofonním vysíláním nevrací do minulosti, ale přizpůsobuje se současnosti. Stereofonní vysílání či obecně kvalitní zvuková reprodukce je přežitek, protože, abych to řekl „hezky česky“, je to jako házet perly sviním.

Jaroslav
30. 4. 2015 17:18

Sice Impuls moc neposlouchám , ale zdá se že i Moravský Kojál na 87,6 vysílá Impuls Monofonně. Tedy návrat někam do minulosti. Všiml jsem si toho, když jsem si večer ladil Tuner a kontroloval to i na sluchátka. Původně jsem myslel, že jde o poruchu.