Komentáře a diskuze

  • Jirka 28. 3. 2020 v 14:51 k KomentujemeLogicky, ze oboji. Oboji dela dost sve.
  • Michal 28. 3. 2020 v 14:22 k KomentujemeSpíš mizerná selektivita tuneru, samotná anténa to nezachrání.
  • Jirka 28. 3. 2020 v 14:06 k KomentujemeEvidentne neni.
  • hony 28. 3. 2020 v 12:47 k KomentujemeRti beroun stále nic
  • hony 28. 3. 2020 v 12:36 k Komentujemeanténa je kvalitní jen na moment tam skočila vltava a hned byl signál zpět

Články

RRTV si znovu posvítila na Radio Ethno

To, že Radio Ethno, jedna z nejmenších terestrických stanic v zemi, vůbec nedbá na dodržování slíbeného programového schématu, resp. podmínek, ke kterým se zavázala při udělení licence, je bohužel dlouhodobý fakt. Ethno nikdy nezrealizovalo vysílání v podobě uvedené v základní programové specifikaci. Vedle množství pořadů slibovalo desetiprocentní podíl mluveného slova obsahujícího též pravidelné zpravodajství dopoledne i odpoledne a informační servis.

V polovině roku 2009 rádio úspěšně požádalo o snížení podílu mluveného slova na pět procent. Stalo se to překvapivě ihned poté, co RRTV stanici upozornila na skutečnost, že licenční podmínky v tomto bodě nedodržuje. Po dvou letech RRTV Ethno zkontrolovala znovu a zjistila, že mluvené slovo je hluboko pod pětiprocentním minimem a nejsou naplněny další závazné charakteristiky vysílání. Není to překvapivé. Rádio bezmála před rokem zrušilo pravidelnou moderaci, od té doby se živé vysílání objevuje sporadicky. Prakticky každý den v programu chybí některý ze slíbených pořadů a naopak jsou vysílány relace a hudební bloky, o nichž se web rádia nijak nezmiňuje (např. úterní Ska nejen z Česka a Hodinka blues).

Ethno nějaký čas skutečně vysílalo kolem patnácti hudebních speciálů, ale poslech v průběhu března 2012 potvrdil, že z avizovaných časů zmizely Latino Dance Club, Zastaveníčko, Tropical Island, Ethno Live, Síň slávy, Zpěvy sladké Francie nebo Nordstream. Jediným souvislým slovesným blokem je Kulturní podání, předtočený kulturní informační servis vysílaný každý den v 8:12, ve všední dny i ve 12:12. Ethno má v radiotextu uvedeno „Same dobre zpravy“. Žádné ale nevysílá.

Nejsmutnější je na celé situaci to, že se rádio tváří, jako by se nic nedělo. Dál uvádí posluchače ve zmatek svou neaktuální a nepřehlednou prezentací na internetu, mlžením (mnohé vyjadřuje citát jednatele Miroslava Pýchy „Inu moderátoři jsou, ale méně často“) a dlouhodobým ujišťováním, že v nejbližší době se chystá změna programu, návrat pravidelné moderace a podobnými přísliby. To, že se program vyvíjí a ne všechny plány a záměry vyjdou, je naprosto běžná věc. Radio Ethno ale žádné změny neohlašuje, nevysvětluje, nekomentuje, na webu ponechává zastaralé údaje. Pro potenciální posluchače je nevypočitatelné, nespolehlivé. Není se pak co divit mizivým číslům poslechovosti.

RRTV s provozovatelem stanice, společností Ultravox Petra Žantovského, zahájila správní řízení z moci úřední pro možné porušení licenčních podmínek. Možné další scénáře:

1) RRTV udělí pokutu (min. 10 000 Kč) a Ethno bude muset konečně podmínky dodržovat, což by pro něj bylo bez investora a odborníků organizačně i finančně dost náročné až neuskutečnitelné. Opakované porušování licence by mohlo vést k jejímu odebrání a zániku rádia. O kmitočty 90,7 a 99,4 by se porvali noví zájemci.

2) Ultravox prosadí další úpravy podmínek licence, které už nebudou zavazovat prakticky k ničemu a dovolí zakonzervovat současný extrémně nízkonákladový model, kdy Ethno potichoučku vysílá téměř bez povšimnutí posluchači a další účastníci pražského a brněnského rozhlasového klání oceňují fakt, že pro ně tato stanice nepředstavuje reálnou hrozbu. Pak si může vysílat vesele dál, dokud ho majitel bude mít z čeho dotovat. Ethno by klidně mohlo být otevřeně nemoderovaným rádiem, prakticky pouze hudebním kanálem, protože jeho jediná přednost spočívá právě v hudbě. Rádiu by výrazně prospěly zejména změna odbavovacího systému pro vyšší spolehlivost a kvalitnější plánování všech programových prvků, nový jednotný a jednodušší zvukový obal (s využitím zdařilých existujících motivů), zpřehlednění vysílacích časů hudebních pořadů a v neposlední řadě od základu nový web s aktuálními informacemi o stanici a jejím vysílání.

3) Další variantou je převzetí stanice větším a silnějším broadcasterem, který zařadí rádio, samozřejmě ve změněné a výrazně kvalitněji produkované podobě, do svého portfolia. Nebyl-li by zachován formát world music a ethno, šlo by pravděpodobně o jiné menšinové, komunitně zaměřené médium.

Z naznačených eventualit bych se přiklonil k té třetí, tj. současný formát ponechat, ale vyměnit provozovatele, protože ten současný již dostatečně prokázal, že licencované FM rádio pro Prahu a Brno dělat neumí.

11
Komentáře

11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors