Komentáře a diskuze

Články

Přehled nastavení RDS PTY pražských rozhlasových stanic v pásmu FM

Stadion Evžena Rošického IŘada posluchačů zjednodušuje pojem RDS na název stanice, který se po naladění frekvence zobrazí na displeji přijímače. Systém RDS je ale balíčkem více služeb. Umožňuje nejen identifikovat právě poslouchanou stanici pomocí služby PS (to je právě ten název stanice, mnohdy i slogan nebo název a jméno interpreta aktuálně vysílané písničky), automaticky přelaďovat při pohybu příjímače (služby PI a AF) nebo např. zesílit hlasitost dopravního zpravodajství (TA), ale také najít určitou stanici podle povahy vysílaného programu (PTY = programme type). Označení PTY je velmi zjednodušující klasifikace, v praxi vede k tomu, že pod stejným PTY vysílají programově dosti odlišné stanice.

Nejčastěji použitým typem programu mezi pražskými rádii je Pop music (využívá jej 40 procent stanic). Jde o označení všeobjímající, protože je takto označen nejen např. Fajn s aktuálními hity, Frekvence 1 pro střední generaci nebo Signál pro seniory, ale též alternativnější Expres. Rádia, která nestojí na mainstreamu, přitom používají spíše PTY Other music (v zahraničí např. Rádio_FM). V Praze jsou v této škatulce Color, Dance a Radio 1. Zvláštně použitý je také PTY News. Do stejné skupiny pak z tohoto hlediska spadají velmi rozdílně pojaté programy Český rozhlas Plus a Rádio Impuls. Žádný PTY není aktuálně nastaven u stanic ČRo Dvojka a Region (na jiných vysílačích těchto sítí je PTY v různé podobě nastaven).

Zde je přehled nastavení u všech rádií v Praze:

Stanice RDS PTY
Český rozhlas Dvojka 0
Český rozhlas Region 0
Country Radio Country music
Český rozhlas Radiožurnál Information
RFI – Radio France Internationale Information
Classic Praha Light classical
Český rozhlas Plus News
Radio Dálnice News
Rádio Impuls News
Rádio Zet + BBC World Service News
Color Music Radio Other music
Dance radio Other music
Radio 1 Other music
Evropa 2 Pop music
Expres FM Pop music
Fajn Radio Pop music
Frekvence 1 Pop music
Kiss 98 Pop music
Oldies Radio Pop music
Radio Blaník Pop music
Rádio Bonton Pop music
radio City Pop music
Radio Spin Pop music
Signál rádio Praha Pop music
Radio Beat Rock music
RockZone 105,9 Rock music
Český rozhlas Vltava Serious classical

7 komentářů Přehled nastavení RDS PTY pražských rozhlasových stanic v pásmu FM

 • Ovi

  PTY je na některých vysílačích nastaven opravdu bizarně, za všechny uvedu příbramskou frekvenci 107,0 Českého rozhlasu Vltava, kde je PTY Pop music.

 • PeterSR

  R-DVOJKA má RT aktívny, ale je tam NONE, však ? Značil som si to do mobilu, ale teraz som si nie úplne istý či som si to dobre poznačil…

  • Ovi

   Dvojka má na pražské frekvenci 91,2 PTY None, RT je aktivní. Stejně jako u řady jiných stanic se nastavení PTY vysílač od vysílače liší. None je vedle Prahy také např. na vysílačích Votice nebo Mělník, Liberec má pro změnu Info, Jičín Varied, Klatovy dokonce Science:
   ČRo Dvojka 90,3 FM Klatovy

 • Ovi

  RDS PTY v Praze: Co se za dva roky změnilo? Dvojka má PTY Varied, Expres FM adekvátnější Other music a Dálnice změnila PTY na Information. Přibyl Hey s Rock music, zbytek stejný.

  • Jarda

   Tak mužete tu tabulku aktualizovat 😉 jinak nektere stanice mají to pty měnící se, nektere mají na každem vysilači jiné, třeba v liberci u tadia hey pty zcela chybí zobrazí se „no pty“ v česke lípě je normalně rock music, jen rds občas ukazuje 89,3 či 101,6 ale nikdy ne 92,7 v liberci je statická jen „heyradio“ radiotext nevím moje radio v aute ho neumí (asi) u dab+ mi jde. Jinak čro dvojka a varied, stejný pty jsem zahledl u nas i na čro lbc, jinak český rozhlas mívá ta pty měnící se.

Vložte komentář