Tristní jsou výsledky alternativního Radia Ethno, které, ač pokrývá dvě největší města v zemi, to po třech letech existence dopracovalo na pouhých 5 tisíc posluchačů týdně (z toho 1 tisíc v Jihomoravském kraji). Hůře je na tom už pouze liberecké Rádio Dobrý den s denní statistickou nulou. V poměru k pokrytí jsou slabá rovněž čísla vesnického Rádia Orlík v jižních Čechách. Podobně se bohužel zatím vyvíjejí výsledky formátově zajímavého Rádia Samson v Plzeňském a Karlovarském kraji.
Mezi ryze pražskými rádii je poslechovostí, ale nikoliv hudebním zaměřením, aktuálně nejslabší Classic FM. V dané kategorii je o něco poslouchanější Radio Spin, jeho výsledky (36 tis. WR) jsou ale dlouhodobě nejhorší. Před dvěma lety Spin atakoval hranici 60 tisíc týdenních posluchačů. Téměř stejný počet vykázal AC formát Českého rozhlasu Regina. I v tomto případě spadla čísla na minimum. Před dvacetiletou Reginu se dostal nejmladší účastník rozhlasového klání v Praze, Dance radio. Jeho 39 tisíc WR znamená vůbec nejlepší hodnotu. Přímo v Praze poslouchá stanici polovina z uvedeného počtu, což dokládá hojnou skupinu internetových posluchačů.
Stále oblíbenější je Oldies Radio, které už v žebříčku přeskočilo slábnoucí RockZone 105,9. Velmi stabilní jsou v posledních výstupech Radio projektu čísla Radia 1. Téměř na jeho úroveň se postupně propadlo dříve silně mainstreamové Rádio Bonton. Zajímavé je, že Bonton dosahuje na značně rozšířené VKV síti téměř stejných denních hodnot, jako Oldies na dvou kmitočtech. Stejně neslavně dopadá denní poslechovost expandujícího popového Kiss 98.
Vůbec nejvýraznější nárůst obliby u posluchačů přímo v Praze vykázal Český rozhlas Dvojka. Pražané začínají přicházet veřejnoprávnímu oldies/talk rádiu na chuť. Znatelně v metropoli povyskočil také přespolní Český rozhlas Sever.
V měření nadále nejsou zahrnuty stanice RFI, Dálnice a R. Samostatně vyčleněny nebyly zatím ani SkyRock a Čas Rock.
Radio Bonton v pocatcich nebylo radio s taneční a elektronickou hudbu..takze nemuze byt pro neho synonymem tato hudba.V zacatcich byl Bonton popovym hitradiem..Ted z neho mame Blanik,tomu rikam vyhra..
Ty výsledky Bontonu jsou dlouhodobě tristní, zejména po převzetí stanice Lagardere. V Praze mají silný vysílač, dále mají slušné vysílače v Mladé Boleslavi (pokryto alespoň 60 tisíc lidí), České Lípě (pokryto 40-50 tisíc lidí) a Benešově (pokryto 30 tisíc lidí). A to už mnoho let.
Už to je tedy velmi slušné pokrytí vzhledem k číslům poslechovosti. Třeba takové City s jedním pražským vysílačem, který má navíc na sever od Prahy velmi omezené pokrytí díky 93,5 FM z Bukové hory, má dvojnásobnou poslechovost proti Bontonu.
Důvod je podle mne jednoduchý – Praha je přesycená AC rádii, která hrají podobný hudební mix (i když se znatelnými odlišnostmi). Běžnému posluchači prostě zní Kiss, Bonton a City dost podobně. A místo toho, aby se stanice snažily o užší profilaci (a tím nemyslím nějaký „alternativní styl“, ale prostě vyprofilování do originálního mixu jako byl např. Kiss v letech 2008-2009), spíše se vrací k nezáživnému mixu, kterého je v éteru všude až moc.
Navíc Bonton byl vždy synonymem pro spíše taneční a elektronickou hudbu, a dělat z něj poprockové rádio je blbost, ta značka je zažitá. Z mého pohledu je naprosto nepochopitelné, proč Lagardere neudělala z Bontonu něco jako je dnes Dance Radio, a snažila se prorazit s dalším poprockovým rádiem, které prostě nemělo v Praze šanci na úspěch, navíc pod značkou, kterou mají lidé zažitou jinak.
Společnost Londa si nedávno nechala zaregistrovat pro český trh název Jemné melodie. Je to jen mou spekulací, ale mohlo by to ukazovat na dvě věci. Londa chystá nový formát do nedávno vyhlášených výběrových řízení. Nebo za druhé úvahy o přeformátování Rock Zone.
Výsledky Bontonu nelze takto bagatelizovat. Vysílače spustil v polovině loňského roku a obecně se ví, že Radioprojekt podobné změny v pokrytí nebo i třeba programové či různé výraznější promo aktivity zachytí nejdříve v dalším výstupu, spíše tedy cca s ročním odstupem, než je ten, ve kterém se změny udály. Nelze tedy jeho výsledky srovnávat ve stylu „spustil nové vysílače, automaticky musí růst“. To bude možné až u letošního listopadového výstupu.
Kiss 98 doplácí na jednu jedinou věc, a to otřesný hudební formát. Kde jsou ty doby, kdy se to dalo poslouchat, a naopak byl Kiss jednou z nejlepších stanic v Praze co se týče profilace. Na jeho formátu z roku 2008 se dalo najít jen málo chyb a ač tam byl stále prostor k ještě lepšímu vyprofilování na klidnější hudbu s důrazem na 80. a 90. léta, byl Kiss naprosto nejlepším popovým rádiem nejen v Praze. Odráželo se to i na rostoucích číslech poslechovosti, WR se pohyboval kolem 100 tisíc posluchačů a DR kolem 40 tisíc. A to měla stanice v té době pouze pražský kmitočet 98,1 FM.
Bohužel, z neznámých důvodů byl formát zprzněn a začaly se nasazovat naprosto se nehodící skladby, nejprve s nástupem Michala Davida do éteru normalizační pop a později i aktuální „hity“, které se ale do slušně vyprofilovaného formátu vůbec nehodily. Dneska je to rádio neposlouchatelný popový mix, plný Rihanny a spol. Přitom Kiss byl vždycky spíše klidnější rádio, hrající starší produkci. Je tedy jasné, že jeho stáli posluchači od něj odešli jinam (třeba k Oldies Radiu, které roste a lidé, co v mém okolí poslouchali dříve Kiss ho i přes otřesný zvuk ladí stále častěji), zatímco nové posluchače neulovil – ještě aby, když podobné hrůzy hraje Fajn, Evropa 2, City a další. V éteru je toho prostě přehršel. A v nových regionech se ze stejného důvodu Kiss nechytl – o Kiss z roku 2008 by tam možná zájem byl, o současný určitě ne, protože tam jsou identické stanice (Beroun – FM Plus, Kiss Proton, Evropa 2…, Ústí a Litoměřice – Fajn, Evropa 2, Hitrádio…).
Nárůst Oldies rádia je logický, je to jediné „nealternativní“ rádio, které se v Praze dá poslouchat a ladí si ho tak třeba ti, co v éteru chtějí 70s a 80s bez normalizační pachuti. Ke cti Oldies rádiu je třeba přidat i to, že se moderátoři snaží více mluvit o hudbě a „vědí co hrají“, což je v českém éteru docela rarita. Navíc se v playlistu stále častěji objevují v českém éteru neslýchané věci právě ze 70. a 80. let (které hrál dříve občas Kiss), a není to stále to samé dokola. Ještě tak vylepšit ten příšerný zvuk…