Většina webů věnovaných médiím se omezuje na výčet nejposlouchanějších stanic. Monotónně se opakují pojmy jako Impuls, Evropa 2, Frekvence 1. Zajímavé údaje však přináší i pohled na nižší a nejnižší pozice v tabulkách výzkumu Radio projekt.
Co se poslouchalo v Olomouckém kraji
Poslechovost pražských stanic bez vysílače na Olomoucku přímo v Olomouckém kraji není obvykle nikde zmiňována. Vítězem v této kategorii je Country Radio, které v kraji nasbíralo tři tisíce posluchačů za týden. Po jednom tisíci získala rádia Blaník a City. Digitální rádia Českého rozhlasu v olomouckém regionu zatím vůbec nebodují s výjimkou D-dur se dvěma tisíci příznivci. Velmi bídně je na tom také společné FM vysílání BBC World Service a ČRo Rádia Česko, jemuž zde byla naměřena nula. V kraji symbolicky s tisícovkou až dvoutisícovkou týdenní poslechovosti bodují regionálně velmi vzdálené stanice Jizera, Egrensis, Samson, Rock Radio a ČRo Plzeň. I přes místní vysílač se nijak výrazně netěší přízni publika rádia Hey! a Proglas.
Poslechovost přespolních stanic v Praze
Pěkné tři tisíce posluchačů týdně má v hlavním městě Radio Haná. Pro srovnání Český rozhlas Region střední Čechy s poměrně dobrým pokrytím Prahy na 100,3 MHz má stejný výsledek. Shodně se v Praze poslouchá i Radio Zlín. Dva tisíce vykázaly další moravské stanice Čas a Petrov.
Alternativní stanice
Tři pětiny posluchaček a posluchačů Českého rozhlasu Radia Wave jsou v Praze a středních Čechách, přestože zde působí další menšinové formáty. V dalších regionech České republiky je Wave zcela na okraji zájmu. Expresradio vykazuje výsledky vedle středních Čech také v Plzeňském kraji. Radio 1 sbírá body ve Zlínském a Jihomoravském kraji. Nejlepší výsledky z regionů dále od Prahy byly jubilujícímu dvacátníkovi naměřeny v Ústeckém kraji, což je dáno dobrým pokrytím. Classic FM má tisíc posluchačů v krajích Zlína, Ústí a Plzně. Alespoň tisícová poslechovost byla zjištěna Radiu Ethno v kraji Ústeckém a Jihomoravském, kde se zatím neprojevuje efekt brněnského vysílače pokrývajícího velkou část regionu.
Rádia s nejnižší poslechovostí
Plzeňské Rádio Samson je za poslední dva kvartály 2010 s týdenní i denní poslechovostí na úrovni jednoho tisíce lidí na úplném konci tabulky. Negativně se na výsledku podepsala půlroční nucená odstávka vysílačů daná zrušením licence. Originální formát přilákal podle prvního měření 13 tisíc posluchačů a pokud se nevyskytnou další komplikace, lze očekávat nárůst minimálně na tuto hodnotu, přestože se v západočeském regionu Samson nyní utkává s Country Radiem.
Téměř tři roky v éteru působí Radio Valašsko. Za tu dobu nikdy nepřesáhlo deset tisíc. Stanice ze Vsetína nabízí průměrný popový formát, třetinu firmy vlastní skupina Media Bohemia. Rádio usiluje o kmitočet ve Zlíně, po jeho získání mohou posluchači očekávat změnu neúspěšného formátu, nabízí se proměna v Rock Radio.
Zatím nejlepší výsledek poslechovosti (9 tisíc týdně) zopakovalo Radio Ethno. Vysílače v Brně a Praze mají jistě vyšší potenciál. Hlavním problémem rádia je fakt, že vynikající hudební formát je devalvován diletantstvím v technickém řešení vysílání a často i v moderaci.
Nezvyklou kombinaci nulové denní a rekordní jedenáctitisícové týdenní poslechovosti naměřil Radio projekt libereckému Rádiu Dobrý den. Program stanice je specifický přítomností žánrových večerních pořadů i mnoha rubrik mluveného slova.
V článku byla použita data zveřejněná na www.dxradio.cz/jidxc.
23:02 19.09.2024