Radio France Internationale (RFI) vysílá na frekvenci 99,3 MHz (1 kW, mix) z Petřínské rozhledny v Praze. Děje se tak na základě transformační licence udělené v roce 2013 a platné do 10. října 2025. Licenci drží pražská organizační složka Radia France Internationale se sídlem na stejné adrese jako Francouzský institut v Praze, tedy ve Štěpánské 35 na dohled od Václavského náměstí.
Dlouholetou formální vedoucí místní pobočky je advokátka Alena Kinclová. Teprve před pár týdny byla do obchodního rejstříku zapsána změna názvu francouzského zřizovatele, který se už téměř deset let nazývá France Médias Monde a stejně jako RFI sídlí nikoliv v Paříži, ale v přilehlém šedesátitisícovém městě Issy-les-Moulineaux. Česká pobočka RFI podle poslední zveřejněné účetní závěrky za rok 2021 nevykazuje žádné náklady ani výnosy a nemá žádný majetek ani závazky.
Stanice v Praze a širokém okolí dlouhé roky vysílá stranou zájmu většinového publika a bez měřené poslechovosti. O její obsah se pravděpodobně zajímá pouze poměrně úzký okruh francouzsky hovořících expatů a tuzemských zájemců o francouzskou kulturu, politiku a obecně jazyk. Význam FM vysílání v dnešní době live streamů a podcastů u tohoto typu programu zřejmě neustále klesá, přinejmenším mezi mladšími studenty francouzštiny. Provozovatel RFI na svém webu uvádí celosvětovou týdenní poslechovost okolo 60 milionů lidí, podle Wikipedie a Médiamétrie je poslechovost v oblasti Paříže zhruba 150 tisíc denně.
Běžný český posluchač, pokud vůbec existenci takového rádia na 99,3 zaregistruje, jej vnímá jen jako mluvící program v jazyce, kterému nerozumí, proto mu nevěnuje sebemenší pozornost. V programu lze ale najít momenty (většinou od 21:10), kdy se mezi cizím jazykem hraje i hudba a ta je v českém kontextu originální. Například v denním pořadu Couleurs Tropicales běží africká tvorba, v Légendes Urbaines se objevují urban žánry.
Francie je země proslulá nejen jídlem a památkami, ale i častými stávkami. Ty lze z vysílání RFI rozpoznat velmi snadno, neboť místo obvyklého proudu mluveného slova běží pouze hudba. Stanice má většinu posluchačů v Africe, playlist je proto povětšinou afropopový. Naposledy byl program takto změněn ve čtvrtek 23. března.
Zahraniční vysílání Českého rozhlasu Radio Prague International na svém webu informuje o dvacetiminutovém magazínu Une semaine à Prague, který je údajně do proudu z Francie vkládán ve středu od 20:10 a repríza v neděli od 18:10. Na pražském kmitočtu ale pořad nebyl detekován.
Vysílání na 99,3 z rozhledny na Petříně vytváří zajímavou paralelu k vysílání RFI na 89,0 z Eiffelovy věže v Paříži. Petřínská stavba totiž vznikla jako česká obdoba Eiffelovky, až do roku 1930 nejvyšší stavby na světě, s 330 metry zhruba pětkrát vyšší než konstrukce na pražském kopci.
V Praze je RFI přítomné od srpna 1991, kdy na 96,6 ze Žižkova odstartoval společný zpravodajský projekt s Československou tiskovou kanceláří (ČTK) Radio Plus. Šlo o původní vysílání z Opletalovy 5 (sídla ČTK) vyplňované programem RFI z Francie. Od změny legislativy v lednu 1993 pokračuje už pouze francouzské vysílání. V září téhož roku se stanice přesunula na dnešní frekvenci 99,3. Nejprve z ÚTB, která je v současnosti bourána, od prosince 1994 z dnešní kóty Petřín. Verze programu určená pro pražskou frekvenci je šířena jako RFI Prague na satelitu Hot Bird 13B.
V rámci Evropské unie vysílá RFI na FM vedle domovské Paříže především v Rumunsku, kde na šesti frekvencích běží lokalizovaná verze RFI România. Ve francouzštině se vysílá v Německu (Berlín) a Španělsku (Barcelona, Bilbao). V DAB je program dostupný ve velkých francouzských městech s výjimkou Paříže a na Maltě.
Podívejte se také na:
Programové schéma RFI (k času TU přičtěte hodinu)
Poslechněte si záznamy vysílání:
Dnes se mi od loňského března poprvé podařilo zachytit na pražské frekvenci 99,3 pořad ve francouzštině, který připravuje české Radio Prague International. Dosud jsem vždy narážel na to, že na FM byl vysílán stejný obsah jako na internetovém streamu RFI Monde bez „českých“ vstupů. Aktuálně je lokální pořad zařazován ve středu od 19:30 a v repríze v neděli od 18:10. Samotné vysílání RPI trvalo dvacet minut, zbylých deset minut vyplnila hudba z projektu RFI Musique.
Stalo se tak až po mém upozornění do Českého rozhlasu, že v časech uvedených na webu radio.cz jsem českou vložku opakovaně neslyšel. Zdá se, že RFI samotné má v Praze a okolí tak malou poslechovost, že absenci krátkého pořadu z Prahy nikdo jiný nezaznamenal, a to ani jeho tvůrci z ČRo.
https://francais.radio.cz/ou-ecouter-8698952
Studiová technika po zrušeném Radiu Plus byla použita v Rumunsku ve stanici Radio Scolaă Delta, později přejmenované na RFI România.
Asi před hodinou jsem shodou náhod na RFI narazil na krátkých vlnách. Málokdy v tomto pásmu člověk narazí na zajímavou moderní hudbu, tak mě to zaujalo a zaposlouchal jsem se. Poté jsem se snažil ulovit pražskou 99,3, abych nakonec pokorně skončil u internetového streamu. Po celou dobu tam běží proud hudby identifikující se jako RFI musique, převážně ve stylu afrobeat a podobných odnoží. Netuším jestli je to v tuto denní dobu běžný jev, nebo zase „v ulicích Paříže hoří auta“, každopádně na dnešní večer mám hudební kulisu vyřešenou. 🙂
Na jaké krátkovlnné frekvenci to bylo?
Chtěl bych nějakou modernější hudbu pro poslech na svém starém dřevěném elektronkovém rádiu Telefunken.Dlouhé vlny jsou dnes už mimo zpravodajské Polské 225 kHz mrtvé,na středních silněji už jen Dechovka,nebo Country.Krátké vlny jsou zajímavé,ale pro dodnes poměrně velké množství stanic se tam hůře orientuje.
Myslím, že to bylo na 13740 a 15300 kHz. Střídavě, podle toho co zrovna hrálo líp.
Pro lepší orientaci na SW doporučuji stránku shortwaveschedule.com.
Díky,večer zkusím.
Zatím jsem použil můj oblíbený world receiver Sony ICF-7600DS pro rychlé vyzkoušení.Potvrzuji u mě 13740kHz, ještě jsem narazil na SW tip v diskuzi webu Parabola.cz a to frekvence 6070kHz Channel 292.Hudební stanice docela silný signál,ale s úniky jak už na SW bývá.