Nejnovější komentáře

 • Václav: Po Kissu, E2 se nejvíc věnuje letním hitům za posledních 30 let tento víkend Hitrádio, jelikož Merenda tady říkal že…
  09:07 22.06.2024
 • Václav: Tímhle si asi rádia obhajují věci které mají za úkol propagovat a nejsou chytlavé na první dobrou, opakováním si posluchače…
  09:00 22.06.2024
 • Soundwaver: ztratí – tím myslíte to, že když po dvou hodinach neuslyší 1 konkretní song, vypne radio, nebo přestane rozumět danému…
  06:31 22.06.2024
 • Jakub DXer: Na 10B mám ‚DAB+ MUX 2 -NOE’…
  23:41 21.06.2024
 • Ryki: Hi everybody, I have stinger 2022 and I cannot enter the engineering mode, is there somebody who could help? Best
  21:00 21.06.2024
 • Václav: Ztratí? Však jsou tam z většiny ty nejznámější eurodance hity.
  14:12 21.06.2024

Všechny komentáře

Nejhranější písničky v rádiu, hitparáda RADIO TOP 100

Po čase jsem se rozhodl opět zanalyzovat nejhranější písně v tuzemských rozhlasových stanicích. Z oficiálního žebříčku IPFI ČR RADIO TOP100 za 3. týden 2011 jsem se zaměřil na první desítku.

1. The Black Eyed Peas – The Time (Dirty Bit) (vydáno 5. 11. 2010)
2. Duck Sauce – Barbra Streisand (10. 9. 2010)
3. P!nk  – Raise Your Glass (6. 10. 2010)
4. Shakira feat. Dizzee Rascal – Loca (10. 9. 2010)
5. B.o.B feat. Hayley Williams – Airplanes (13. 4. 2010)
6. Debbi – Touch the Sun (9. 2010)
7. Mohombi – Bumpy Ride (24. 8. 2010)
8. Pitbull feat. T-Pain – Hey Baby (Drop It to the Floor) (14. 9. 2010)
9. Katy Perry – Firework (24. 8. 2010)
10. Tinie Tempah feat. Eric Turner – Written in the Stars (19. 9. 2010)

Top Ten českého éteru obsazují výhradně zahraniční interpreti, pokud mezi ně budu počítat i v Německu narozenou zpěvačku Deborah Kahl (Debbi) působící na české scéně. Skladba Touch the Sun je se sedmi týdny nejnovější položkou v tabulce. Naopak nejstarším kusem je singl Airplanes od amerického performera B.o.B. Track vyšel již v dubnu 2010. Je chvályhodné, že v desítce převažují nová jména, mezi bodující veterány patří třicátnice Pink a Shakira, které se na výsluní pop music drží již deset let. Jistým překvapením je skutečnost, že za projektem Duck Sauce se vedle kanadského DJe A-Traka skrývá i letitá hvězda klubové taneční hudby Armand Van Helden. Jejich disco houseový hit Barbra Streisand využívá motiv notoricky známý interpretací Boney M. (Gotta Go Home). Originál však zkomponovali členové jiné německé kapely – Nighttrain.

Již nějakou dobu nejsem zaníceným konzumentem mainstreamových rádií, proto nemám písně z žebříčku dobře naposlouchané. Přesto jsem se nějakým způsobem již dříve dostal k Black Eyed Peas, Duck Sauce, Tinie Tempah, B.o.B a mlhavě i k Mohombi. Detailněji jsem znal pouze Touch the Sun. Jde o jednu z mála skladeb, na které se shodnou jinak protichůdná rádia Expres a Fajn. Úplně neznámé mi nejsou ani songy od Pink a Katy Perry. Jejich videoklipy, a méně už hudební složku, si pamatuji z restaurace, kam chodím. Mívají tam puštěnou MTV nebo MTV Hits. Top 10 je výrazně taneční, stále je patrný trend fúze dance s hip-hopem. Vzdáleně to připomíná začátek 90. let, kdy prakticky v každé eurodanceové skladbě byla rapová pasáž. Kytary jsou slyšet výjimečně, skladby jsou energické, nepřeslazené, neufňukané.

Nemůžu tvrdit, že mezi nejhranějšími skladbami českého rozhlasového trhu mám vyloženě oblíbenou skladbu. Ke slabším a nudným písničkám řadím Firework od Katy Perry a Raise Your Glass od Pink. Nezafungovalo ani spojení Shakiry a Dizzee Rascala. Kolumbijská krasavice pouze vlní pánví a grimeová hvězda Dizzee tentokrát není ve formě. Nikterak slavně vyznívá spolupráce rapperů Pitbulla a T-Paina. Nezaujal mě ani „romanticko-exotický“ dancehall Afričana Mohombiho. Dosti uhlazeně a opatrně působí „alkoholický“ song Debbi, přesto na české popové poměry jde o ucházející kus. Pozitivně hodnotím výkon mladíků Tinie Tempaha a Bobby Ray Simmonse, Jr. aka B.o.B.

Duck Sauce zaujmou videoklipem, samotná audio stopa je vzhledem k obehranému základu málo snesitelná a zaujme jen na poprvé. Při dalších posleších vynikne jeho monotónní struktura bez překvapivých momentů. Prostě odrhovačka, ale v tanečních klubech hluboko po půlnoci může dobře fungovat. Druhotným recyklátem staršího hudebního materiálu je i číslo 1 v Radio Top 100. Skladba (I’ve Had) The Time of My Life vyšla poprvé v roce 1981 jako dílo kapely Franke and the Knockouts. Cover písně od dua Bill Medley & Jennifer Warnes byl použit ve filmu Hříšný tanec v roce 1987. Česká rádia včetně veřejnoprávních dokázala tuto filmovou verzi za posledních dvacet let proměnit v neuvěřitelně zprofanovanou a vyčpělou záležitost, která u soudných posluchačů vyvolává pocity trapnosti. Black Eyed Peas měli o to lehčí práci probojovat se na nejhranější pozici. To, že zvolili tento silně ojetý motiv, mě rozhodně nepotěšilo. Vůbec nejsem fanouškem coverů. K předělávce ale Peas přistoupili bez posvátné úcty, střídmě a pojali ji způsobem, který je chvílemi i zábavný a chvílemi i zcela nehitový. Ze skladby okatě netrčí interpretova snaha přiživit se na známém refrénu, jak to obvykle bývá.

V české top ten airplay jsou sice dvě nepůvodní věci, ale nedopadlo to úplně zle, mohla to být ještě silnější limonáda a šmíra. Mezi nejhranějšími dvaceti totiž v současnosti neobtěžují takoví Kabát, Xindl X ani Ewa Farna. V celé Top 100 nefiguruje už ani třinecký přízrak s konvičkou v ruce.

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
2 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Rudolf
22. 4. 2011 08:56

Zdravím.

Zaslechl jsem v rádiu hezkou písničku, ve které je refrén „you don’t nothing about me I don’t know nothing about you we don’t know nothing about us“, taková pohodovka.
jestli znáte název, prosím, pošlete mi jej.

Děkuju moc.
Rudolf

Oskar
Reply to  Rudolf
3. 5. 2019 00:28

dobrý den, jmenuje we are the people od empire of the sun.
hezký den.

HOME
2
0
Přidejte komentář, prosím.x