Nejnovější komentáře

  • Ddd: Proc bys to schytaval? Dipol je antena 🙂 Pokud je tam tedy jen dipol a ne neco slozitejsiho…
    13:29 03.10.2024
  • Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty: Oficiálně 30m nad zemí, reálně tak o cca 8m níž.
    12:38 03.10.2024
  • Ondřej: https://www.oviradio.cz/jidxc/ctu-mapka_ostrava-klimkovice_88,6.png
    10:23 03.10.2024
  • Václav: U nás je cesta k navýšení poplatků a držení velkého počtu stanic, západní sousedé se zabývají efektivitou. https://digital.rozhlas.cz/otazniky-nad-verejnopravnimi-rozhlasovymi-okruhy-ard-skoncit-mohou-dve-desitky-9321374?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR3gIfhql9M3luXErVhmcfNAz5Uswkih8_FrBIRmHAXv6_Dpe3niWq1Bcus_aem_eUq0lHIfpPKed7aclsHCDg
    22:23 02.10.2024
  • Oviradio.cz: Dálnice to měla takto: https://mapy.cz/s/fujafahoca
    22:18 02.10.2024
  • Macek: Fotka vysílače, byl jsem tam dnes v 15:30. Zároveň jsem nikde nemohl najít fotku vysílače s anténou Rádia Dálnice, je…
    21:21 02.10.2024

Všechny komentáře

Mobilní telefon Samsung Galaxy Gio: Povedené rádio

Dalším chytrým telefonem s FM rádiem, který jsem zevrubně vyzkoušel, je Samsung GT-S5660 Galaxy Gio. Na českém trhu se objevil minulý měsíc a já jsem se rozhodl otestovat jej, abych věděl, co dokáže nabídnout moderní android za pět tisíc korun. Vzhledem k nedávným zkušenostem s telefony Nokia 5530 XpressMusic a LG P500 Optimus One provedu srovnání právě s těmito modely.

Aplikace FM rádio po zapnutí ukáže svůj bílo-šedý design, dominantním prvkem displeje je opravdu elegantní ovládací kolečko v imitaci kovu. Nad ním je klasická VKV stupnice s červenou ryskou, podobně jako u telefonu LG. Druhou dominantu představuje velký údaj o naladěné frekvenci. Nad ním menším, přesto dobře čitelným písmem svítí údaje RDS. Galaxy Gio stejně jako LG Optimus One nabízí retro design, který však není dvakrát praktický na použití. Samsungovské kolečko vypadá pěkně, ale ladění kmitočtů s ním není příliš zábavné. Naopak, je velmi nepřesné a chcete-li se dostat na konkrétní hodnotu, vyžaduje to trpělivost. Ladicí krok je 0,1 MHz (pro některé trhy se nabízí i verze 0,05 MHz).

Samsung Galaxy Gio - FM rádioNepovedené ladění kolečkem je kompenzováno velmi citlivým vyhledáváním dostupných signálů malými šipkami vlevo/vpravo po stranách kolečka. Samsung obdivuhodně zastavuje ladění i na slabších kmitočtech. Telefon zobrazuje narozdíl od Nokie a LG korektní údaj PS v RDS, tj. na displeji jsou správně odsazení, resp. mezery. Vedle PS je podporována funkce RT. Velkou devizou Samsungu je schopnost dekódovat data RDS i při poměrně slabém signálu. Rychle se načítá název stanice i radiotext. V tomto ohledu je v trojici testovaných přístrojů jasně nejlepší. Přístroj má také funkci AF (automatické přeladění při poklesu signálu) a při pohybu v terénu se ukázalo, že tam není úplně na ozdobu, ale opravdu funguje. AF má i Nokia 5530, ale nefunguje příliš spolehlivě, u některých přístrojů dokonce vůbec (reklamace vady je pak velmi krkolomná). Se Samsungem se mi např. podařilo při cestě vlakem z Prahy do Kolína udržet signál Country Radia. Přestože signál 89,5 MHz je před Kolínem již blízko nule, přístroj přímo v Kolíně dokázal přepnout na 87,7 MHz. S Nokií se mi to nikdy nepovedlo.

Galaxy Gio má pouze čtyři přímé předvolby, což není příliš dobrá zpráva. Do paměti se ukládají i názvy z RDS, případně ručního pojmenování. Naštěstí má telefon i druhou paměť (prakticky bez omezení položek), kterou představuje seznam nalezených kmitočtů při volbě Hledat (prohledání celého pásma VKV). Je dostupný po dvou ťuknutích na displej. Stanice v tomto seznamu zůstávají i po znovuspuštění aplikace, je možné je dokonce ručně pojmenovat. Další možností je uložit si dočasně stanici mezi čtyři přímé předvolby a poté ji odtud smazat. Název stanice načtený z RDS již v seznamu zůstane.

FM rádio je dostatečně citlivé, umožňuje i dálkový příjem. V Praze jsem na Samsungu naladil již několik rádií z Polska a německého Saska a Bavorska, část včetně RDS. Selektivita na mobil také není vůbec špatná, srovnatelná s LG a Nokií.
Stinnou stránkou smartphonu Gio je náchylnost k naladění a reprodukci různých odrazů, směsí signálů, šumění a dalších pazvuků v nepravidelném intervalu (u zbylých telefonů jsem se s tímto nesetkal), příjem jednotlivých rádií je však bez problémů. Ovládání dotykové obrazovky způsobuje také určité rušení příjmu rádia, patrné u slabších signálů. Jistým hendikepem může být i velmi slabý stereoefekt. Zjistil jsem také, že při každém spuštění FM rádia je zvuk podbarven silným šumem, který zmizí po přepnutí na jinou frekvenci. Tento šum je trvalý, pokud v nastavení vypnete zvuk doprovázející úkony na dispeji.

Uvedené mouchy přebíjí dobrý příjem rádia a především znamenitě fungující podpora RDS. Samsung Galaxy Gio je tak výkonným a zábavným nástrojem pro lovení vzdálených vysílačů v terénu. Celkově příznivý dojem z parametrů rádia posiluje decentní tenký design a nízká hmotnost přístroje (z uvedených mobilů je nejlehčí). Omrzí-li rádio, systém Android nabízí širokou škálu dalších audio i video aplikací.

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
7 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Tomas
1. 7. 2011 10:41

V Praze? Tyhle vysílače? S RDS? To si děláš pr*el, ne?

Michal
19. 5. 2011 20:41

Dekuji za odpovet.

Michal
18. 5. 2011 15:52

Dobry den,
Ovi mohl bys napsat jake rozhlasove stanice a na jakich frekvencich se ti podarilo naladit s Polska v Praze?
Dekuji,
s pozdravem,
ctenar Michal, Polsko

Pav
13. 5. 2011 10:19

A jéje, ten poslední odstavec mě nepotěšil. Máš zkušenosti s jinými Android Samsungy?

HOME
7
0
Přidejte komentář, prosím.x