Komentáře a diskuze

  • Tomáš Hvozdecky 31. 3. 2020 v 19:26 k KomentujemeMoje první experimentální radio byla Tesla 814A na které mi kousek od Náchoda stabilně hrálo Funradio z Kamzíku a to...
  • Ovi 31. 3. 2020 v 18:16 k KomentujemeA ještě jeden vizuál a videopozvánka k novému rannímu programu na Expres FM. Miloš Pokorný se na 90,3 vrací po...
  • Jarda 31. 3. 2020 v 16:57 k Komentujemejak to pujde tak zkusím ve svém, mě odešlo turbo, tak mi to tedka nejezdí :D
  • Jirka 31. 3. 2020 v 16:43 k KomentujemeProvozuji dva tunery, kazdy z tech tuneru ma navic solo vstup na fm a solo dab, takze logicky zadny problem...
  • Seth 31. 3. 2020 v 12:06 k KomentujemeČo sa týka tých dvoch kombinácii FM antén na streche. Nemáš problém u niektorých staníc z tzv. dvojením signálov? Alebo...

Články

Mobilní telefon Samsung Galaxy Gio: Povedené rádio

Dalším chytrým telefonem s FM rádiem, který jsem zevrubně vyzkoušel, je Samsung GT-S5660 Galaxy Gio. Na českém trhu se objevil minulý měsíc a já jsem se rozhodl otestovat jej, abych věděl, co dokáže nabídnout moderní android za pět tisíc korun. Vzhledem k nedávným zkušenostem s telefony Nokia 5530 XpressMusic a LG P500 Optimus One provedu srovnání právě s těmito modely.

Aplikace FM rádio po zapnutí ukáže svůj bílo-šedý design, dominantním prvkem displeje je opravdu elegantní ovládací kolečko v imitaci kovu. Nad ním je klasická VKV stupnice s červenou ryskou, podobně jako u telefonu LG. Druhou dominantu představuje velký údaj o naladěné frekvenci. Nad ním menším, přesto dobře čitelným písmem svítí údaje RDS. Galaxy Gio stejně jako LG Optimus One nabízí retro design, který však není dvakrát praktický na použití. Samsungovské kolečko vypadá pěkně, ale ladění kmitočtů s ním není příliš zábavné. Naopak, je velmi nepřesné a chcete-li se dostat na konkrétní hodnotu, vyžaduje to trpělivost. Ladicí krok je 0,1 MHz (pro některé trhy se nabízí i verze 0,05 MHz).

Samsung Galaxy Gio - FM rádioNepovedené ladění kolečkem je kompenzováno velmi citlivým vyhledáváním dostupných signálů malými šipkami vlevo/vpravo po stranách kolečka. Samsung obdivuhodně zastavuje ladění i na slabších kmitočtech. Telefon zobrazuje narozdíl od Nokie a LG korektní údaj PS v RDS, tj. na displeji jsou správně odsazení, resp. mezery. Vedle PS je podporována funkce RT. Velkou devizou Samsungu je schopnost dekódovat data RDS i při poměrně slabém signálu. Rychle se načítá název stanice i radiotext. V tomto ohledu je v trojici testovaných přístrojů jasně nejlepší. Přístroj má také funkci AF (automatické přeladění při poklesu signálu) a při pohybu v terénu se ukázalo, že tam není úplně na ozdobu, ale opravdu funguje. AF má i Nokia 5530, ale nefunguje příliš spolehlivě, u některých přístrojů dokonce vůbec (reklamace vady je pak velmi krkolomná). Se Samsungem se mi např. podařilo při cestě vlakem z Prahy do Kolína udržet signál Country Radia. Přestože signál 89,5 MHz je před Kolínem již blízko nule, přístroj přímo v Kolíně dokázal přepnout na 87,7 MHz. S Nokií se mi to nikdy nepovedlo.

Galaxy Gio má pouze čtyři přímé předvolby, což není příliš dobrá zpráva. Do paměti se ukládají i názvy z RDS, případně ručního pojmenování. Naštěstí má telefon i druhou paměť (prakticky bez omezení položek), kterou představuje seznam nalezených kmitočtů při volbě Hledat (prohledání celého pásma VKV). Je dostupný po dvou ťuknutích na displej. Stanice v tomto seznamu zůstávají i po znovuspuštění aplikace, je možné je dokonce ručně pojmenovat. Další možností je uložit si dočasně stanici mezi čtyři přímé předvolby a poté ji odtud smazat. Název stanice načtený z RDS již v seznamu zůstane.

FM rádio je dostatečně citlivé, umožňuje i dálkový příjem. V Praze jsem na Samsungu naladil již několik rádií z Polska a německého Saska a Bavorska, část včetně RDS. Selektivita na mobil také není vůbec špatná, srovnatelná s LG a Nokií.
Stinnou stránkou smartphonu Gio je náchylnost k naladění a reprodukci různých odrazů, směsí signálů, šumění a dalších pazvuků v nepravidelném intervalu (u zbylých telefonů jsem se s tímto nesetkal), příjem jednotlivých rádií je však bez problémů. Ovládání dotykové obrazovky způsobuje také určité rušení příjmu rádia, patrné u slabších signálů. Jistým hendikepem může být i velmi slabý stereoefekt. Zjistil jsem také, že při každém spuštění FM rádia je zvuk podbarven silným šumem, který zmizí po přepnutí na jinou frekvenci. Tento šum je trvalý, pokud v nastavení vypnete zvuk doprovázející úkony na dispeji.

Uvedené mouchy přebíjí dobrý příjem rádia a především znamenitě fungující podpora RDS. Samsung Galaxy Gio je tak výkonným a zábavným nástrojem pro lovení vzdálených vysílačů v terénu. Celkově příznivý dojem z parametrů rádia posiluje decentní tenký design a nízká hmotnost přístroje (z uvedených mobilů je nejlehčí). Omrzí-li rádio, systém Android nabízí širokou škálu dalších audio i video aplikací.

7
Komentáře

7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Tomas

V Praze? Tyhle vysílače? S RDS? To si děláš pr*el, ne?

Michal

Dekuji za odpovet.

Michal

Dobry den,
Ovi mohl bys napsat jake rozhlasove stanice a na jakich frekvencich se ti podarilo naladit s Polska v Praze?
Dekuji,
s pozdravem,
ctenar Michal, Polsko

Pav

A jéje, ten poslední odstavec mě nepotěšil. Máš zkušenosti s jinými Android Samsungy?