
Když jsem se na začátku září dozvěděl, že Radio Rubi přenechá své frekvence Blaníku a Fajnu, nebyl jsem nějak zvlášť překvapen. Poslední roky naznačovaly, že tohle olomoucko-uničovské médium nemá dobré vyhlídky a konec dříve či později přijde. Přesto se mě zmocnila jistá nostalgie a vědomí brzkého ukončení provozu ve mně vyvolalo po mnoha letech velký zájem o tuto stanici.
O chystaném soukromém rádiu v mém domovském městě Uničově jsem se dozvěděl už v roce 1991, tedy v té době, kdy jsem vůbec prvně naladil soukromé rádio (Ekol.S 104,6) a začal se postupně více a více zajímat o novinky v rozhlasovém éteru. Uničovská stanice se měla původně jmenovat RUBIO, docela dlouho trvalo, než na přelomu ledna a února 1993 na prozatímní frekvenci 99,6 odstartovala. Zažil jsem její testovací vysílání už v září 1992. Slyšet rádio, které mělo studio jen 350 metrů od našeho domu, bylo velkým zážitkem, přestože vysílání zpočátku trpělo silným amatérismem a hledáním koncepce.
Rubi mělo ve svých začátcích, jako spousta jiných rodících se lokálních rádií, poměrně široký hudební záběr bez jasnější profilace. Vedle popu novějšího i staršího zněl v autorských blocích i tvrdší rock, ale také například dechovka, která v programu vydržela řadu let. Za mikrofonem se objevovaly různé místní osobnosti spojené s hudbou a kulturou obecně, například i dnešní starosta Uničova a nedávný kandidát do senátu Radek Vincour.
Mě jako teenagera nejvíce zasáhly aktuální taneční hity žánru eurodance. Rubi mi přišlo atraktivnější než nejbližší regionální konkurent Radio Haná, které bylo v éteru o něco déle.
Poté, co na podzim 1993 zahájily vysílání celoplošné priváty Radio Alfa a Frekvence 1 a poměrně rychle následovala série dalších přírůstků v éteru, jsem o Rubi ztratil zájem, protože vynikla jeho neprofesionalita a nezkušenost, přestože hudebně mi bylo blízké. Nová rádia z Prahy zněla mnohem kvalitněji, atraktivněji. Na Olomoucku jsem později fandil alternativnějšímu Rádiu Pohoda a následně tanečně laděnému Rádiu Hity, kam z Pohody přešly některé osobnosti.

Mnoho rádií mě bavilo ve svých začátcích, když byla málo známá, podceňovaná, raritní, experimentující, odvážná, to se týkalo i Evropy 2, která do teritoria Radia Rubi vstoupila s odstupem tří let. Zájem o ně jsem ztratil, když se staly mainstreamem. Občas se stávalo, že se populárními nikdy nestaly a skončily.
Rubi se postupně profesionalizovalo a nabíralo na poslechovosti, na přelomu tisíciletí mívalo úctyhodných sto tisíc posluchačů denně. Já jsem se však Rubi v té době spíše vyhýbal, vadilo mi ho slyšet někde v obchodě, v restauraci, což se vzhledem k velké oblibě rádia stávalo na Olomoucku často.
K Rubi jsem pozvolna znovu nacházel cestu až někdy kolem roku 2002, kdy jsem na něm při pravidelném cestování na kolej v neděli odpoledne slyšel dobrou taneční hudbu. V té době jsem se ale více zajímal o rádia dostupná na Ostravsku, kde jsem studoval (Hellax/Helax, Fun Radio, Rock FM, polské stanice atd.) a díky internetu stále více také o lokální pražská rádia alternativnějšího ražení (Radio 1, Expresradio).
Na Rubi v takové konkurenci moc času a prostoru nezbývalo, proto jsem mu dlouhá léta nevěnoval větší pozornost. Zhruba od roku 2006 jsem vnímal, že proti jiným stanicím hrálo hodně taneční hudby, ale až na výjimky jsem tuto stanici neposlouchal, pouze orientačně sledoval, co a kde vysílá. Své pokrytí postupně velmi rozšířilo, ale jádro posluchačů zůstalo jen na Olomoucku, vysílače ve Zlíně a Brně davy nových zájemců o program Rubi nepřinesly.
V posledních zhruba dvou letech se na našem webu objevily spekulace o možném prodeji rádia. Dlouholetí posluchači si všimli, že stanice změnila hudební výběr, opustila CHR formát a cílí na starší posluchače s velkým množstvím pop-rocku, české a slovenské hudby a výlety do osmdesátých let. Zároveň její program působí úsporným dojmem.
Od té doby jsem Radiu Rubi věnoval mnohem více času, než za posledních dvacet let dohromady. Rubi určitě nezní zaměnitelně, proti konkurenci hraje mnoho méně známých skladeb včetně spousty tuzemských interpretů. Nedává takový prostor novinkám jako kdysi, chvílemi je až podobné Blaníku nebo Impulsu. Pro dosavadní posluchače plánovaná změna z Rubi na Blaník alespoň nebude takový hudební šok jako v případě ostravského Helaxu. Na Rubi překvapí přítomnost jmen jako Sto zvířat, Šum svistu, Chic, Electronic, na druhé straně též Marcely Holanové či Lucie Vondráčkové.

Při delším poslechu je patrné, že Rubi používá starší zvukový obal ještě z dob, kdy hrávalo novější, tanečnější hudbu (Rádio plné energie), který už neodpovídá současnému konzervativnějšímu, většinou popovému až pop-rockovému playlistu.
Hudební výběr nemá zřetelné hranice, jde o velmi pestrou škálu hraničící s gulášem. V některých momentech jsou kontrasty odpuzující a množství českých a slovenských jmen nadměrné, jindy je ta směs ve své originalitě a odlišnosti od velkých stanic sympatická.
Stará hudební databáze je rozpoznatelná díky tzv. titulkům – na konci skladby je ohlášen hlasem Libora Červinky (Fajn radio) její interpret a název. Červinka se na Rubi objevuje v pravidelných nejen showbusinessových rubrikách, jedněch z mnoha, které rádio vysílá formou voice-trackingu neboli předtočeného mluveného slova. Po něm někdy bývá několik vteřin ticho, kdy vynikne brum na vysílači 97,1, teprve pak zazní jingl, což odpovídá nějakému začínajícímu či dobrovolnickému rádiu, nikoliv stanici existující téměř třicet let.
Moderátorský tým je malý, dlouhá léta i z jiných stanic znám Vítka Šoukala, Pavlínu Matulovou a Honzu Sedláčka, což je jediný moderátor, který byl na Rubi v jeho začátcích a zřejmě bude i u jeho konce. Z minulosti neznám pouze Milenu Hobzovou disponující velmi příjemným hlasem.
Blížící se konec stanice ve mně budí, přes některé výhrady k zejména hudebnímu obsahu vysílání, k současnému Radiu Rubi sympatie, nostalgii po devadesátkovém boomu podnikavosti v domovském regionu a hlavně úctu k tomu, že toto regionální rádio v Olomouckém kraji dokázalo úspěšně a samostatně fungovat tak dlouhou dobu.
V roce 1993, krátce po startu vysílání, jsme s bratrem v telefonické soutěži na Radiu Rubi vyhráli cédéčko. Byl to singl U96 – Das Boot. V té době jsme ještě neměli CD přehrávač, tak jsme na tuto výhru mohli jen koukat. Obal byl poškrábaný a páchnul cigaretami…

Konečně nějaký článek, jen skoda ze takove akce jako spuštění celoplošného dabu, ukonceni petrofu, spuštění netro life, konec helaxu si článek nezasloužili.
Oviradio.cz jde cestou menšího počtu článků, zato delších, analytičtějších, nepřebírajících proklamace z tiskových zpráv a obecně dostupné informace. Průběžné dění je denně reflektováno v komentářích, kterých máme opravdu hodně. Proto se domnívám, že společně pokrýváme velké spektrum rozhlasových témat hlouběji než jiné weby. Nejsme zpravodajské médium, ale názorový web.
Keď už jeden z diskutérov spomenul, že vybavovací systém RadioSPIRIT (ktorý používa napr. Rádio Haná) je umiestnený na dnes už zabudnutom systéme Windows XP, tak môžem písať aj jednu ojedinelú závadu. Neviem, ako v FM vysielaní, ale vo vysielaní cez internet sa vždy zastaví prehrávanie streamu vždy okolo 8 ráno a presne o 18 večer.
Zajímalo by mě, které frekvence Rubi přenechá Fajnu , a které Blaníku.. Např. ve Vyškově by byla blbost to přenechat Blaníku, páč tady už Blaník svou frekvenci má a dá se tu chytnout i frekvence brněnská.. Já osobně chytám Rubi na třech frekvencích, a ty kdyby se změnily na Blaník, tak bych měl Blaník už 5x a to je dost.. To tu nechytím ani Impuls, ani radiožurnál.. A ve Vyškově nebo by byl Blaník na dvou frekvencích.. Což mi přijde celkem zbytečné a raději bych byl pro fajn, který se tady chytit nedá.. Ale uvidíme co soudruzi z NDR vymyslí.. 😉
Pokud si dobře pamatuju z žádostí, tak jediná brněnská frekvence bude šířit programu Fajnu. Ostatní budou Blaník.
Jsem zvědavý na to, jak vyřeší možnou kolizi 96,4 Fajn Brno versus 96,4 Blaník Vyškov. Teoreticky by mohli Vyškov jako duplicitu k 98,4 odstavit.
V rámci vzpomínání se mi mimochodem vybavila dlouholetá reklama Rubi v hale olomouckého hlavního nádraží, kde byla vyobrazena žižkovská věž, která s Rubi opravdu hodně souvisí.
No to by mě taky zajímalo, jak to bude. Zrovna nedávno jsem jel po dálnici D52 z Brna na Pohořelice a 96,4 přeskakovala mezi brněnským a vyškovským vysílačem strašně … nedalo se to poslouchat!
Proto jsem psal, že když ve Vyškově Blaník už vysílá na 98,4, tak na 96,4 by mohli dát to fajn rádio.. Je blbost, aby v tak malém městě vysílal Blaník na dvou frekvencích..
10 songů, které mě nejdřív napadly v souvislosti se začátky Radia Rubi:
https://www.youtube.com/watch?v=IMZrlGH0tFs
A ještě jeden „Rubi“ song, který mě napadl po dnešní návštěvě lesa plného muchomůrek:
Také se přidávám, Rubi jsem často poslouchal v mobilu, když jsem cestoval a byl zrovna v dosahu FM vysílačů. Já mám rozhlasové studio od domu dokonce asi jen 120m a výhled do jejich oken, i když tam nadšení bylo rozhodně menší, je to totiž (už se z něj samozřejmě nevysílá, ale jen nahrává) studio Rádia Blaník…
Zavzpomínal jsem a dal dohromady 31 jmen, která mám spojená s Radiem Rubi. V seznamu jsou jak moderátoři, tak i zprávaři. Určitě těch jmen bude ještě více, tak klidně přidejte další, pokud víte.
Adam Bartoš, Marek Berger, Lucie Bělínová, Petr Čulík, Alexandr Fábik, Milena Hobzová, Zdeněk Holeček, Šárka Holubcová, Dušan Chlud, Filip Jančo, Martin Košík, Monika Kovářová, Roman Kršňák, Tomáš Kryl, Josef Kvasnička, Jana Magdoňová, Marek Malášek, Martin Malúš, Pavlína Matulová, Roman Müller, Oldřich Papica, Jan Sedláček, Vladimír Slezák, Ivo Spisar, Radka Stratilová, Hana Srncová, Martin Šnýdr, Vítek Šoukal, Martin Švajda, Radek Vincour, Jaroslav Weinlich.
Děkuji, skvělý nápad. Přidávám pana Gabriela, který, jestli si to dobře vybavuji, moderoval první zkušební vysílání Rubi v září 1992 (osobně jsem tehdy naladil) a byl tam i při oficiálním startu. Dále tam byla Petra Valouchová. Řada z těch lidí průběžně migrovala mezi regionálními rádii v kraji i jinde. Například když vzniklo Radio Prima v Šumperku na 96,5, načas tam odešel Jarda Weinlich. Z Primy přišel i Vítek Šoukal, Radka Stratilová nebo Roman Kršňák. Jeden čas si Honza Sedláček odskočil na Rádio Pohoda 88,1, kde byl pro změnu Filip Jančo.
Oceňuji váš přehled. Nemáte nějaké tipy na staré písničky které se na Rubi tehdy hrály? Myslím spíš taneční abych si je mohl dát do auta. Díky.
Pavle, dost tanečních písniček ze začátků Radia Rubi už téměř upadlo v zapomnění. Přesto se ale najde pár „špeků“, které ještě teď Rubi občas hraje. Zmínil bych Amadin – U Make Me Feel Alright (1994, byl tehdy 20 týdnů v hitparádě s Markem Bergerem) nebo Afrika Bambaataa / Khayan – Feel The Vibe (1994). Z velmi úspěšných, ale dnes už nehraných, je to třeba Melodie MC – Anyone Out There (1995, také 20 týdnů v hitparádě) nebo The Shamen – Destination Eschaton (1995). V úplných začátcích frčela třeba Kim Sanders – Tell Me That You Want Me (1993), Fun-Tomas – China Girl (1993) nebo Technotronic – Hey Yoh, Here We Go (1993). Pak samozřejmě postupně takové klasiky typu M.C. Sar & The Real McCoy, Fun Factory, Ice MC, 2 Brothers On The 4th Floor, Culture Beat, Masterboy atd. Většina z nich se také hraje ještě teď. S Radiem Rubi mám hodně spojené i E-Type, Jovanotti – Serenata Rap (1994) nebo méně známou švédskou zpěvačku Rebecku Törnqvist – Good Thing (1995). Ta je ale popová. V posledních dnech jsem byl překvapen, že Rubi zahrálo Ragga 2 Sunshine – Jambo Jambo Jambo (1994). To jsem léta v radiu neslyšel. Dalo by se toho napsat mnoho. Vzpomínky jsou to hezké.
Borec!!!
To je pecka takový přehled. Dík moc! Už se ví kdy teda Rubi skončí? Teď jsem odpoledne poslouchal. Velice se chlubí že vysílají z Olomouc City a že je najdeme v 1.patře 🙂
Ohledně data konce Rubi mám tuto informaci přímo z rádia: Aktualne je vse ve stadiu jednani. Az budou zname blizsi informace, dame vedet.
Je možné, že se čeká na schválení změny programu v Brně na Fajn, aby bylo možné ukončit Rubi na celé síti najednou.
Jestli to není tím, že ani moderátoři nevědí, kdy bude konec. Vím, že u Gamy, se to moderátoři dozvěděli den před koncem a nesměli se ani s posluchači rozloučit. Jinak pokuta.
Mám rád „to jsem dlouho neslyšel“ skladby. A přesně takové jsou v tomto seznamu. Asi nejvíc mě potěšil Fun-Tomas – China Girl, sice německý kýč jak bič, ale dobrý. Rebecka Törnqvist je na „zimomriavky“. Ne všechny kousky mám spojené konkrétně s Rubi, protože jsem tehdy poslouchal vše, co jsem naladil. Eurodance a obecně taneční songy se hlavně v hitparádách objevovaly například i na rádiích Publikum, Orion, Pohoda, Morava, Alfa, dokonce i na Frekvenci 1 v Dance Party.
Jovanotti – Serenata Rap je vynikající, průběžně se k ní vracím, mám to spojené asi s Pohodou a taky s Orionem, který na tuto hudbu udělal vlastní moderátorský song.
Real McCoy, 2 Brothers, Culture Beat, Masterboy se raději vyhýbám, jsou to už moc ohrané kusy a zdaleka ne všechno s odstupem času zní tak zajímavě jako tehdy. Proto nejsem eurodance retro nadšenec.
Tak samozřejmě není to jen o eurodance, byť třeba já tento styl mám hodně rád. Pan Rejman poptával hlavně taneční, rychlejší kousky. Mimo eurodance se mi z Radia Rubi vybaví třeba Martin Page – In The House Of Stone And Light, Kylie Minogue – Put Yourself In My Place, Curiosity – Hang On In There Baby, Inner Circle – Broken Glass, Ce Ce Peniston – We Got A Love Thang, Sheryl Crow – All I Wanna Do nebo z české muziky Vampire – Doteky. Hodně tehdy Rubi hrálo i přerovskou kapelu Forum – Nebreč a Růže. Občas jsem i já přeladil jinam, třeba na Radio Publikum 100,4 nebo na Orion 103,9, ale na prvním místě jsem měl vždycky Rubi. To bylo i v mém okolí hodně oblíbené.
Z vyššie uvedeného zoznamu poznám A.V. Bartoša (neviem, kde je teraz, naposledy moderoval večerné vysielanie na Rubi), V. Šoukala (dnes ranné vysielanie na RUBI), J. Kvasničku (dnes spravodajca ČT na Zlínsku), D. Chluda/Š. Holubcovú/H. Srncovú (dnes správy rádia Zlín/Rubi), M. Košíka (dnes hudobný riaditeľ DAB rádia Seejay) a M. Hobzovú (dnes predpoludnajšie vysielanie na Rubi).
Adam Vincent Bartoš je vlakvedoucí osobních vlaků u Českých drah. Například Lucie Bělínová se živí jako kartářka. Někdy až bizarní osudy.
Jana Magdoňová – dnes Radiožurnál
Dobrá práce, sám bych to nedal dohromady 🙂
Tomáš Vondráček ještě 🙂
Ještě mě napadá Jakub Nakládal. Ten později přešel tuším na Impuls.
Díky za krásné shrnutí. Dovolím si doplnit – Milena Hobzová od roku 2002 spolupracovala s ČRo Region (Jihlava), posléze na Hitrádiu Apollo a od roku 2014 je na Rubi.
Pavlína Matulová před zánikem olomouckého studia působila na Fajn Rádiu Hity. Vítek Šoukal dlouhá léta moderoval také na Apollu.
Někdejší ranní/odpolední moderátor Radia Rubi Mara Malášek aktuálně působí jako ranní moderátor dopravy na Impulsu, před Rubi působil na Krokodýlu.
Na webu Rubi je v sekci Právě hraje zaseklá skladba Theta – B64. Těžko si představit, že tento alternativní instrumentální rock je v běžné databázi rádia.
Theta – B64 … To hlásila aplikace CZ Radia už minulý týden! Přidávám se k řadě dalších – smutný konec rádia RUBI :-/
Theta – B64 je uz nějakou dobu zaseknuta v odehraných skladbach na play.cz u Radiožurnálu a videl jsem to i u některých dalsich stanic.
rubi narmalně vysila.
A další dítě. …. Časopis Sluníčko a Ohníček je jinde. Nebo, že by nový nick HONY?
Jaky nový nick ted sem skoušel radio
Zkuste si nejdříve přečíst článek a teprve potom psát komentář. Věcné poznámky nebo dotazy mající hlavu a patu jsou zde vítány. Ostatní vám rádi odpoví, ale vaše poslední dva příspěvky jsou mimo a úplně zbytečné.
Ale ohníček nebo sluníčko je pro tebe vzhledem k věku a tvým dotazům a komentářům adekvátní.
Pravda není rejpání.
Oni by nerýpali, pokud byste se i s dalšími pokusili správně gramaticky a pravopisně psát, nezakládat stále stejné dotazy a komentáře, které nedávají smysl. Chápu, že je obtížné v diskuzi dohledat něco staršího. Bohužel tu není nějaká lupa, která by po zadání výrazu odkázala na konkrétní číslo strany s konkrétním komentářem. Ano, i já se touto poznámkou opakuji, ale tak to prostě je.