Nejnovější komentáře

  • Jakub DXer: Já ty dekadovký (v podání TV stanic na satelitu) rád nemám, protože to vnímám jako omezení… Jo, rád si připomenu…
    16:01 26.07.2024
  • PVo: a mají repertoár od Bacha po Vlacha? .. odhaduju (resp. nechce se mi to na netu hledat) že jde o…
    13:13 26.07.2024
  • Oviradio.cz: Absolute 80s, Heart 70s, 80s80s, Nation 90s atd., základem vždy mainstreamové hity.
    11:36 26.07.2024
  • PVo: „dekádově vymezené formáty“ moc nechápu (pokud jsou tedy vymezené JEN dekádově) a nevěřím v jejich úspěch.
    10:58 26.07.2024
  • Oviradio.cz: Samozřejmě, ale počítám jen subjekty, které mají nějaké profesionální zázemí, obchod, strukturu. Color je v kategorii nadšeneckých projektů, smysluplné pokrytí…
    10:11 26.07.2024
  • Jakub DXer: Abych byl objektivni, tak mimo mainstream je hudebně i Color rádio, takže to.ukousava taky z pomyslného koláče možných nových projektů…
    09:50 26.07.2024

Všechny komentáře

Kuriozity a podivnosti českého éteru I.

Avantgardní model více studií uplatňuje středočeské Rádio Sázava. Nízkorozpočtová stanice má vedle studia v Praze 2 také pracoviště ve Vlašimi a Pardubicích. Zvláštní kombinaci má v případě úspěchu v licenčním klání doplnit ještě bizarnější lokalita Frýdek-Místek. Sázava jde zcela proti současnému trendu centralizace, kdy i největší subjekty na trhu postupně pozavíraly studia v menších městech a soustředily produkci do velkých krajských center, případně rovnou do Prahy.

V České republice jsou dvě terestrická rádia sídlící na vesnici. Od roku 2008 funguje jihočeské Rádio Orlík. Jeho studio je v Orlíku nad Vltavou – Starém Sedle v rodinném domě majitele stanice Josefa Zocha. Přímo v obci (na hydroglobusu) je také jeden z vysílačů Orlíku. Stanice má i přes rozsáhlé pokrytí stále velmi slabou poslechovost. Na jižní Moravě působí třetím rokem Radio R z Mokré-Horákova. Původně mělo vysílač přímo v Mokré na obecní knihovně, od loňska je šířeno z výhodnější kóty Sokolnice – ubytovna nedaleko vojenského radaru.

Radio R je jako jediné licencováno přes fyzickou osobu, nikoliv obchodní společnost.

Radio R a Radio Ethno jsou výjimečné tím, že vysílají mluvené slovo v předtočené podobě, bez obvyklých moderátorů. Ethno navíc velmi významně nedodržuje zveřejněné programové schéma.

Radio Blaník nezveřejňuje své fyzické sídlo (Praha 10 – Vinohrady). Posluchače stále uvádí v omyl uváděním pseudostředočeského kontaktu „poštovní přihrádka 8, Mnichovice“. Podobný problém s identitou mají i další kanály společnosti Media Bohemia (Rock Radio a částečně také Hitrádio).

Radio City na svém webu chybně uvádí polarizaci vysílače. Jde o pozůstatek z doby, kdy vysílalo z komínu malešické spalovny a cirkulární, přesněji mixovou polarizaci antén skutečně využívalo. Za bezmála osm let od přesunu z Malešic na Žižkov si toho webmaster zřejmě nevšiml.

Jednou z nejlépe „utajených“ stanic v pásmu VKV v České republice je Radio France Internationale. Bez jakékoliv publicity zde francouzský rozhlas působí již bezmála dvacet let. V letech 1991 – 1992 existoval jeho předchůdce, společný zpravodajský projekt RFI a ČTK zvaný Radio Plus. V případě odchodu BBC by RFI představovalo poslední zahraniční FM rozhlas v České republice. Před cca deseti lety fungovaly na tuzemském trhu zahraniční stanice celkem tři – vedle RFI a BBC také slovenské Radio Twist, později Viva.

V Teplicích na kmitočtu 100,6 MHz vysílá Radio Blaník. Málokdo ví, že na frekvenci pouze hostuje, protože formálně patří Rádiu Tep. Původním názvem Tep má být dle platných licenčních podmínek označeno vysílání mezi půlnocí a pátou ráno.

I přes platnou licenci přerušilo vysílání Radio Dálnice. Ticho na kmitočtu Jihlava 99,4 MHz bylo překvapivě a zcela nesmyslně vystřídáno převzatým vysíláním Radia Čas Dyje z Hodonína ze stejného mediálního domu. Dálnice má mezi Prahou a Jihlavou zapnuty ještě další dva vysílače, které dlouhodobě žádný zvuk nevysílají.

Jediné soukromé rádio vysílající v České republice v pásmu středních vln (AM) je Country Radio (Praha-Zbraslav 1062 kHz). Po mnoha letech však bylo nedávno vyhlášeno licenční řízení na nový AM kmitočet Líbeznice a Country by tak mohlo na středních vlnách dostat privátní konkurenci. Tou veřejnoprávní zůstává ČRo Dvojka/ČRo 6.

Raritou je stále fungující vysílání ČRo 1 na dlouhých vlnách (Uherské Hradiště-Topolná 270 kHz). V době, kdy Radiožurnál disponuje velmi kvalitní VKV sítí v ČR a celosvětovou dostupností na internetu, jde o ekonomicky nerozumný přežitek. Proti zachování DV vysílání hovoří i fakt, že naprostá většina prodávaných přijímačů toto pásmo nepodporuje a mladší posluchači už o něm ani neví.

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
2 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Jirkas
7. 10. 2012 17:30

Prosim admina o smazani predchoziho prispevku,vse vysvetleno s panem reditelem radia,p.Pýchou.Dekuji

HOME
2
0
Přidejte komentář, prosím.x