Komentáře a diskuze

  • Vaclav 24. 5. 2020 v 22:39 k Komentujemepořád novinky, novinky, tak tohle je pár dnů stare, jsem jednim z prvnich posluchačů. Chápu ze je to...
  • Michal B. 24. 5. 2020 v 22:07 k KomentujemeBohužel nejsem nijak v centru dění, takže na otázky, jak se které omezení projeví nedokážu odpovědět...
  • Ovi 24. 5. 2020 v 21:44 k Komentujeme9. srpna vyprší osmiletá digitální licence SeeJay Radiu. Bohužel zatím nic nenasvědčuje tomu, že by ...
  • Míra 24. 5. 2020 v 16:44 k KomentujemeStožár namontován: https://i.postimg.cc/SNxgD7q1/IMG-20200524-163320.jpg
  • Michal R. 24. 5. 2020 v 15:15 k KomentujemeNezapomeňte že Horečka sobotní noci se vysílá z hlavního studia a Bassmachine se kvůli Vaškovím mixp...
  • LiborV 24. 5. 2020 v 14:50 k KomentujemeHonzo K. je krásné jak jste věrný fanoušek Basslikera a jak ho máte za 7 let naposlouchaného, že poz...
  • PVo 24. 5. 2020 v 14:47 k KomentujemeSpíš se víc spoléhám na vliv z EU než na aktivitu domácích politiků a taky na to že mediální politic...
  • LiborV 24. 5. 2020 v 14:26 k KomentujemeZměny licenčních podmínek směrem ke snížení podílu mluveného slova, vypuštění povinnosti vysílat rán...

Články

Komentujeme

7229
Komentáře

1408 Comment threads
5821 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3311 Comment authors
Hony

Je v provozu frekvence 101.1 pro Boskovice??

Michal

Frekvence Country rádia v Břeclavi prý ožila. Kdo jste v dosahu, laďte 92,4.

Michal

Boskovice 101,1 on-air.

PPK, JIDXC

Country Břeclav 92.4 (16.1.) Boskovice 101.1 (24.1.) a VelMez 91.6 (29.1.) 😉

Michal

Paráda, jen tak dál. Ještě zbývá spustit pět kousků a pak by se pomalu mohli vrhnout na R1. 🙂 Nechce se mi věřit, že by tu dvojičku R1 rozvysílali až během léta, jak bylo avizováno. Nejpozději do léta to spíš spustit musí, ale jsem optimista a věřím, že to bude dřív. 🙂

Jirka

5A RTI už konečně z Prahy jede plným výkonem.

Jakub Melin

Dnes jsem provedl test pokrytí DAB+ sítí ČRa a RTI z Prahy při cestě Praha – Černá Studnice (Jablonecko) po D10 a následně silnici I/10. Na 5A začaly výpadky kolem Mladé Boleslavi, s občasnými výpadky se to ale dalo poslouchat až k Turnovu. Následně se signál objevoval jen sporadicky, v údolí Jizery kolem Železného Brodu takřka zmizel a opět začal nabíhat kolem Zásady. U 7A byl příjem naprosto bez výpadků až po Turnov, v Turnově to hrálo s výpadky, přes údolí Jizery a kolem Železního Brodu jen sporadicky a opět to naběhlo kolem Loužnice a Zásady. Přijímačem bylo autoradio Kenwood se střešní anténou ve Fabii I. Radio 1 v RTI má vynikající zvuk, takhle by to v DABu mělo vypadat.

Pavlus

Mladá Boleslav to je tady s RTI a CRA DAB+ zapeklité strašné výpadky co tady hraje dost dobře je Teleko a Čro dab+ snad v budoucnu tu by mohl být dokrývač nebo někde poblíž

Jarda

U libereckeho muxu tady ma stanice liberec o 100 procent lepší pokrytí než v fm 😀 az bude dokryvač pro liberec, tak bude digitálně pokryto všude, zejména extremne problematické Českolipsko.

Martin.Vrbsky

já sem chytil rakouskej kronehit na chatě sice šuměl ale byl to kronet v pikovicích na praze západ

hony

Mohu se zeptat na fmscanu píšou že v plzni country vysílá z lokolaty radia 1 je to pravda ?

Jakub

RTI cz – Klínovec
Ahoj,
chtěl bych se vás zeptat, jaké máte zkušenosti s Klínovcem v L-bandu – poslouchá ho tu někdo?
Jsem zvědavý, jak se bude situace vyvíjet poté, co neprošla koordinace na III. pásmo a spustění „bubláčku“ pro Vary a chystaném spuštění Třebouňského vrchu. Pamatuju, když z Třebouňáku frčelo FM Plus na 107,4, jak to řvalo od Šumavy po Krušný skoro všude.

Osobně jsem totiž docela překvapen dosahem vysílače v L-bandu – před spuštěním Sylvánu se dokonce na Klínovec rádio přepínalo třeba i v samotné Plzni (Bručná / Černice), poslouchat jde i okolo Berouna. Signál byl slyšet daleko, ale zároveň byl hrozně „rozbitý“ – nešlo ho poslouchat moc souvisle pro časté výpadky.
Je tu někdo, kdo bydlí vysílači blíž? Vary? Chomutov? Cheb? Jak to frčí u vás v porovnání třeba s ČRo DAB+?

Díky, Kubajz

MichalP

Ohledně mezinárodní koordinace na Klínovci ve III. pásmu to konečně vypadá mnohem radostněji než před půl rokem.
Přes německou administraci se podařilo protáhnout schválení kmitočtového bloku 9C s maximálním povoleným výkonem 1000 W s významným směrovým omezením na Německo.
Předpokládám, že schválení v Polsku a Rakousku bude (spíš jen) formalita a během několika týdnů ČTÚ vydá individuální oprávnění.
Další indicie lze nalézt v tomto letáku:
http://www.digitalradiodab.cz/files/DAB_CR_CZ.pdf

J K

Poblíž bydlím (Klášterec nad Ohří – vzdušnou čarou cca 12 km od Klínovce), ale bohužel nemám přijímač s L-bandem. Nicméně mux ČRo tu po spuštění Klínovce 12C hraje perfektně, po městě bez jediného výpadku, doma plný signál, venku na malém kapesním rádiu, kde slouží jako anténa sluchátka je signál celou dobu nad 3/4 stupnice, často jede na plno. Jediné výpadky jsem zaznamenal ve vlaku, patrně způsobené konstrukcí vlaku (844 Regioshark). Cestou pěšky do Perštejna podél Ohře bez jediného výpadku na kapesní rádio, cestou zpátky vlakem po druhém břehu signál poměrně často vypadával, od vysílače jsem byl přitom kousek. Ještě plánuji o víkendu a příští týden vyzkoušet v rychlících s klasickými vagony. Máte s tím vypadáváním ve vlaku podobné zkušenosti? Jinak oproti u nás věčně šumejícímu a při pohybu se ztrácejícímu signálu je DAB+ úplný luxus.

Jakub

Tak pokud hraje COKOLIV v RegioSharku, tak je signál fakt kvalitní… Paráda!

J K

No právě že signál okolo vlaku dobrý je, ale Regioshark ho asi nějak odstíní, protože těch výpadku bylo během 10 minutové a 10 km cesty opravdu dost a mnohdy výpadek trval i několik desítek vteřin. Jsem zvědav, jak si povedou další soupravy. Co se týče FM, tak ve vlaku jsem oproti třeba autu/busu výrazný rozdíl nezaznamenal.

Jakub

V RegioSharku leckde nejdou ani mobily a průvodčím občas v terénu i zlobí POPky – Přenosné Osobní Pokladny.
Podobný útlum je i v Pendolinu nebo některých typech dálkových EC vagonů. Třeba patrové soupravy CityElefant jsou taky „marný“. Upřímně řečeno, ani motoráková vejtřaska RegioNova na tom taky není kdovíjak dobře. V rychlíkovývh vlacích GW Train nebo novějších soupravách ČD (RegioPanter, RegioSprider, ba i Railjet) jsem naopak nikdy problém neměl.

jouda
Jan

Ahoj,

občas jsem s L pásmem laboroval. Klínovec, Praha Strahov a Žižkov, Jablonec Proseč, České Budějovice, Plzeň.

Ve zkratce přenosný přijímač Pure s teleskopickou anténou. Příjem cca pouze přímá viditelnost blízko vysílače. V městské zástavbě příjem možný i četnými odrazy. V budovách útlum značný a příjem spíš pouze u okna.

Např.Klínovec v Karlových Varech v místech na přímou viditelnost ano. U kolonády kolem Teplé ne nebo s četnými výpadky. Ostrov ano. Klášterec nad Ohří pouze místy kolem hlavní silnice. Jáchymov ne. Kolem Žatce nebo Loun ano na přímou viditelnost a opět s četnými výpadky signálu.

Příjem na autorádio JVC, Kenwood s aktivní autoanténou Calearo o něco lepsí. Karlovy Vary téměř všude. Trasa směr Krušovice nebo směr Žatec na Louny s častými výpadky cca 50% trasy.Velký útlum dělá 5m dlouhá tkanička mezi autoanténou a přijímačem. Cca 3dB útlum. Na této frekvence je již vysoký útlum.

Příjem autorádio JVC, Kenwood s Yagi anténou 12dBi zisk, koax 3m. Příjem i mimo přímou viditelnost, ale pouze ve velmi mírném terénu. I zde velmi ostré rozdíly mezi silným a slabým signálem.

S touto anténou 3m nad zemí příjem Klínovce na větší vzdálenost např.kolem Prahy Točná, Radimovice u Velkých Popovic, u Tachova, Stříbra, Plzně atd.

V podstatě vyšší místa s výhledem na vysílač do cca 100kc jdou. Velký útlum působí např. listnatý les v délce několika kilometrů. Za prvním menším kopečkem signál zmizí.

A čistě subjektivní věc, že Dopplerův jev zde zřejmě degraduje signál více než např. ve III.pásmu

Jakub Melin

Dvojice Hey+Color opět vysílá v Českém Krumlově, nyní jsou navíc plně využity zkoordinované parametry vysílače, v autě lze Color na 92,5 FM ladit slabě dokonce na D3 u Soběslavi. V Českých Budějovicích je signál slabý, ale místy laditelný. Hey má severně velmi limitovaný dosah kvůli Příbrami na stejném kmitočtu (100,0 FM), takže to akorát tak naváže na budějovickou 91,6 FM. Vysílá se do sdružené dvojice antén s hlavním vyzařováním cca. směrem na východ (tedy Velešín a Kaplici).

Jarda

Parada! Přesně jak bylo slíbeno! škoda že vam nevyšel nějaky vysílač pro color do krajskeho města česke budejovice. Nešlo by to podobně jako třeba impuls černa hora + liberec? nebo beat liberec + česká lípa? Zkoordinovat ten 92,5 i v budějkach? Bylo by dobre ho protlačit do čb i do lbc 😉

Hony

Ne jardo nešlo na 92.3 je v Čb Proglas

Michal

Bože jen to ne. Impuls 92,1 Liberec + Černá Hora je ultramegaprasárna, v půlce Liberce to na téhle frekvenci nejde pořádně naladit. Tluče se to tady neskutečně. Teda né, že by mě to zrovna u Impulsu nějak štvalo.

Jerry

Color hraje paradne i v cb, jak jsi psal, akorat v centru nefunguje, skoda stacil by malej bublacek pro cb. Jen jsem si vsiml, ze color hraje potichu oproti ostatnim stanicim a zaroven bez basu. Pokud by se zesilil na normalni hodnotu a pridal basy jako ostatni, byl by prijem jeste lepsi

Hony

Koukám že jsou muxy čro už dva u nás přibylo čro HK a Sever.

Jarda

To je teleko, vypli nabídki čro a dočasně pridali sever a hradec, aby nebyl prazdnej mux 😀 skoda ze nedali spis Liberec, kor když nema ty „100kw“ vysílače jako tamty…
No odchod cro sem pěkně „ořval“ prisli sme o možnost naladit radio dab praha…

Jarda

jinak čro už rozdělil svuj mux a tedy doma kde ho chytam, tak ten čro liberec i dab praha mám 😉 stereo a bez šumu a jsem velmi rad 🙂 těším se na tech 95 procent, už aby to bylo… V krajskem městě ješte zatím nemame vyysílač.

Cryxia

doufám že pro třinec bude nějaký dokrývač.

Jarda

Prestal fungovat čro v teleko 🙁 privati jesou na plnej kotel, objevili se regionalky sever a hradec, zbytek zmizel. Asi nas uz odpojili, no mohli tam dat aspon ten liberec….

Hony

Když je řeč o koordinacích rádio čas chce na 88.5 do Rýmařova.

J K

Máte na jiných Hitrádiích dopravní informace před 18 h? Na Hitrádiu FM byl po poslední písničce vstup moderátora z Prahy a následně celoplošné zprávy a pak už Tajemný rok. Nevím, proč by nemohli odvysílat ještě regionální dopravu a pak teprve přepnout na Prahu

Kristián

Počúval som len pražské City a po poslednej pesničke 17. hodiny išiel ústredný jingel, po nich úvodné slovo Lukáša a potom už išli celoplošné správy.

frkotou

Všude šly jen ty celoplošné a bez dopravy.

hony

Rádio Česká kanada vysílá v Dačicích vertikálně divné mají povolenou horizontální

Jarda

Č.kanada hlavne nema v provozu vsechny své vysílače, zajimalo by mě zda mají uz licence a nebo zda uz jim nevypršela nějaká lhůta, aby o ten vysílač nepřišli.

Marcel, Třebívlice

Radio Česká Kanada vysílá 100% na 103,6 Horizontálně, mám to na Třebívlicku ověřené. na gsmweb, si můžeš ověřit, že mám pravdu….

hony

Já ale myslel dačický kmitočet.

Michal R.

Na rádiu Kiss před chvílí zkoušela živě vysílat nová moderátorka Michaela Dragounová. Jsem zvědavý kam jí chce rádio Kiss umístit. Team má plný. Překvapilo mě to. Ozvala se poprvé v čase 22:32 poté ještě v čase 22:43 a 22:55. Kdysi takhle začínala i Veronika Elhotová moderátorka Kiss active víkendu.