Komentáře
Ivo Harvánek
SLEDUJEME ZMĚNY V DAB RÁDIU: Media Bohemia spustí stanice Helax, Oldies, Hitrádio 90 a Český Blaník
Radio Proglas opustí většinu FM vysílačů, Ještěd 97,9 převezme ČRo Liberec
DOBRÁ HUDBA PODLE IVO HARVÁNKA: Neustále doplňované playlisty na Spotify
Nejnovější komentáře
Ivo Harvánek
Media Bohemia se chystá do DABu nejen s dosavadními FM značkami Fajn, Hitrádio (zatím Vysočina a Orion), Rock a Blaník, ale také s Oldies rádiem, Českým Blaníkem a Hitrádiem 90.
Zrovna jsem to chtěl napsat. U Oldies bude záležet na tom, kdo bude sestavovat playlist a jak moc volnou ruku bude mít. Jinak asi nemám, co ktomu napsat.
Jen bych chtel zduraznit, ze radio neni jen hudba (playlist), ale dalsi veci kolem. Myslim moderatory, nejaky zpravodajsky a dopravni infoservis.Treba pro me je to casto duvod, proc nektera radia s „vymazlenym“ playlistem neposloucham…..
Tady to křoví kolem dělá skoro každý, např žánrové rádia RU. Neříkám že např. Dopravní servis není potřeba, ale hodně se to řeší už pomocí aplikací, a tak někoho to v rádiu může rušit.
Jaké rádio vám tedy vyhovuje, Poslouchači?
Nevyhovuje mi radio, ktere je defakto Spotify pres antenu. Nevyhovuje mi radio, kde moderator neumi mluvit. Vsichni se tady ohani radii v Nemecku. Tak si poslechnete jakekoliv nemecke radio (at tanecni, nebo oldies)! Neni to jen hudba, ale soustredi se i na obal a nejaky servis pro posluchace. O vikendu jsem ladil v Nemecku BOB! a Oldie Antenne a musim uznat, ze takhle si predstavuji radio.
Chápu, to je každého věc. Vše je individuální. Já bych třeba už dneska v rádiu nedokázal poslouchat 3h nonstop eurodance, nebo trance, nebo techno. Nemám ale problém si přepnout na zprávy.
Rádio je dost náročná disciplína, tím spíš v dnešní době. Potřebuješ program, lidi, nápady, pořád něčím zaujmout. Tohle nejde dělat jen napůl. Ty různé DABové samohrajky nemají podle mě smysl, to si může dovolit fakt jenom velký mediální dům, aby zaplácl místo v multiplexu.
Do jakého muxu?
Oldies rádiem? Jakým? Odkazuje mě to na Blaník Oldies. Na radia cz je i Oldies rock, které nevím kdo provozuje. Žádné z nich nemá tak široký plejak rockovych oldies jak tehdejší Oldies radio, i když to mi přišlo někdy až moc drnčivé. Playlist Blaník Oldies vypadá jako F1 kolem roku 2000, což taky není k zahození.
Do sítě ČRa by se při 40-48 kbitech akorát vešly. 🙂
To je nepochybně metou celého procesu – získat do ČRa muxu všechny hlavní hráče rozhlasového éteru v ČR. Zbylí alternativní operátoři s ambicí postavit sítě s plošným pokrytím tak zůstanou paralyzováni, neb jim další rozvoj (proti aktuálnímu stavu) nikdo nezaplatí. Těžko vymyslet lepší koncept jak s přispěním státní moci (regulátora) pomocí aukce ožebračit alternativce na desítky let dopředu…
Navíc pro zákazníky muxu B je to ideální situace i z dalšího pohledu, Absolutně se stírají rozdíly v DAB pokrytí….
Navíc s tím ČRA měli nejmíň práce a výdajů, když ten základ se tam vybudoval za peníze koncesionářů. Hezky to mají promyšlené.
vynikající postřeh
Zajímavý je že nové celoplošné televize stále vznikají i když pro úspěch často nemají ani smysluplnou vizi obsahové náplně ale pro nová rádia nemá nikdo zájem. A stávající provozovatelé nechtějí nová aby neředili už tak klesající počet lidí u rádia, kteří ovšem opouštějí poslech rádia právě kvůli mizivé nabídce (něco jako had požírající ocas Uroboros)
DAB licenci budou mít také Helax a Hitrádio Contact, City, Faktor, FM Plus, City Brno, Černá Hora a North Music. V žádostech zatím není Hitrádio Zlín. O DAB licenci pro svá rádia žádá i Radio United, v tomto případě bez překvapení.
Počkat a kam to vše chtějí nacpat ? Pokuď dobře vím tak celoplošný multiplex ČRa DAB+ ani Play.cz nejsou mezitím regionální a nemají vyřešenou regionalizaci a regionální odpojování .
Celoplošný multiplex RTI je regionalizovaný od začátku (31.12.2024), multiplex ČRa pak od prvního rozšíření 31.3.2025. U ČRa muxu to může vypadat v malůvce cca takto:
Klasika. Zabetonovat, aby se nikdo další nevešel.
Čili radio United nyní vysílá v DAB bez licence? Country v DABu jede z internetové mutace, ke které se hlásí „posloucháte Country radio na internetu a v Dabu“ (volně interpretováno)
Vždyť bez digitální rozhlasové licence může vysílat a vysílá kde kdo! Tento stav trvá řadu let.
Vše je vidět v seznamech platných licencí na webu rrtv, kde je oddělen analogový pozemní rozhlas od digitálního. Žadatelé o nové licence jsou sice promícháni v extra seznamu, ale vyčíst si z něj rádiový digitál lze. Dále jsou uvedeni ve výpisu ze zasedání rrtv.
Ano, bez licence jako prevzate vysilani.
To že htr Zlín nežádá o Dab licenci vypadá jako by se Hitrádia chtěla narvat do B, kde je kanál společný pro JM a ZLK, pokud tedy není známa technologie která by to dokázala regionálně oddělit, protože jak bude Fungovat Černá Hora a City je záhadou.
I přesto že kdysi většina ZLK bývala součástí JM, tak hitradem city je zl nedotčen, maximálně se s ním setkali zlinaci kteří jdou za zaměstnáním nebo studiem do Brna. To už častěji se na Zlínsku člověk setká s Orionem ať už kvůli bývalému Apollu nebo tím že má frekvenci přímo ve Zlíně.

Avšak htr city sotva zaujme domácí, může být i kvůli pokrytí, že tomu Dab pomůže dostat do povědomí, pochybuju. Viz mapy Šeryf:
Ohledně umístění 8 stanic ze stáje Media Bohemia je víceméně jasno na základě informací z Digimédie:
4 stanice půjdou do sítě ČRa DAB+ CZ a 4 do sítě RTIcz.
Doplnění:
Cca do 1 týdne vyjde tisková zpráva, kde která stanice bude umístěna.
Zahájení vysílání všech 8 stanic v celoplošných sítích bude v první půlce července 2025. Ostrý provoz pak od 1.1.2026.
A ještě info, kdy začnou vracet FM kmitočty 🙂
Nezačnou, transformační licence se nepoužijí.
FM kmitočty se vracet nebudou a ani to není nutné. Spíš naopak bude snaha ještě místně pokrytí vylepšit, pokud to bude dávat smysl.
Mluvilo se tam o „distribuční triádě“, což má znamenat kombinaci FM, DAB a Internetu.
ani duplicitní, btw. na tyhle frekvence se nikdo Neumana nezeptal
Vím.
Super, konecne bude mit RTI klienty.
Šance pro R Wave na doublech R Liberec. R2 a Regiony, podobné stanice, věčné téma, R Wave by měl byt též na fm kmitoctech. Regiony jsou ve 14 krajích, ale program pro mladé jen v DAB? Prý by to stejně neposlouchali…CRo by mel vysilat pro vsechny generace, mit vekove pluralitni programovou nabidku. Wave byl díky V. Kasikovi na 100.7 fm v Praze, kde měl zůstat. Vždyť i v zahraničí mají verejnopravni radia pro mladé, výběr bych nechal na mladezi, co třeba zacit tak, že na Dvojce o vikendu udelat: „Okenko pro mlade“ a od 19-23h. vysilat program Wave, kdyz v tuto dobu lze poslouchat podobně zaměřený R-Regionalni program? Obávám se však toho, že než začne Wave vysilat na fm, tak Blaník spíš vrátí vsechny doubly:-)
ČRo už se vyjádřilo, že po spuštění Ještědu ty nadbytečné FM kmitočty vypne. Wave máš v DAB+, není nutné už jím „zasírat“ FM, které už je nakrmené.
Souhlas, stejně tak i Vltava by stačila jen v DABu.
Nebylo to poprvé co jsem se zmiňoval o využití Vltavy na FM, malá skupina posluchačů by řekla že se odebere ojedinělá alternativa v éteru, myslím si že v určitém ohledu jsem náročný posluchač ale Vltavy minimálně oproti Proglasu i za cenu že se musí vyzobavat, jak zmínil Ivo. https://www.oviradio.cz/postrehy/komentujeme-aneb-misto-pro-vas-prispevek/comment-page-515/#comment-36348
H.- a to je přesně to srovnání kde všude Proglas využíval Ještěd a jak to bude nyní, Jako je to pěkné že Čro by měl z dominanty pokrýt kvalitně kraj, ale to mělo smysl v 90tych – čili nemá vybudovanou posluchačskou základnu, když léta v tomto kraji regionální vysílání nemělo tradici.
No právě, a v těch 90. letech, pokud se nepletu, jsme aspoň neměli tolik krajů. Dnes je kraj příliš malá jednotka na to, aby se musela pokrývat z Ještědu. Ten problém má více rovin. Proč vůbec musíme mít tolik regionálek kolik je krajů? Ani si nezvpomínám, že by proti tomu někdy ČRo vystupoval, přitom je to značný nárůst nákladů a to jen kvůli politickému rozhodnutí. Nemusíme si nic nalhávat – jim to vyhovuje.
To je hezké, že vypnou některé kmitočty, ale on ten Ještěd zdaleka nepokrývá jen Liberec. Proč třeba v Pardubicích mají hrát v plné kvalitě 3 různé regionálky ĆRo, atd.? To je nesmyslné plýtvání. To je pořád řečí, že na FM není místo, no s takovýmto přístupem opravdu není.
Zmineni vypnuti kmitoctu bylo zmineno kvuli fanatazirovani, ze na nich bude Plus, nikoliv pro dosah Jestedu.
To už jsem přestal řešit – v CZ holt máme mizivě málo koncepční jednání státní správy plné tajtrdlíků jako byl Štěpánek . Projevuje se to všude nejen v oblasti správy vysílacího spektra.
Snad i za Štrougala se chovala státní správa koncepčněji . Projevuje se to tím že zatímco tehdy jsme byly výspou východního bloku a třeba v Polsku chaos a jinak pořádně nic tak dnes už je to obráceně. viz třeba jejich rychlosti stavby metra nebo dálnic. I v tom Dabu nás už předhání ne? když jsem nedávno koukal worlddab tak tam vysílá vic jak o 100 rádií než tady.
Zajímavé je že americký kontinent je nedotčen Dabem a nevypadá že by na tom chtěl něco měnit https://www.worlddab.org/countries
klikni si na Kanadu nebo Mexiko, mají nějaký jiný systém
V USA a Kanadě vedle klasického FM a AM funguje satelitní rozhlasová služba SiriusXM (v S bandu) s obrovským množstvím hudebních i slovesných kanálů a v USA ve větších městech také HD Radio (na jedné FM frekvenci běží více programů). Třeba v New Yorku na 88,3 vysílá klasicky na FM stanice WBGO Jazz 88, která vysílá zároveň na 88,3 v HD Radio a má tam svůj druhý program WBGO-HD2 The Jazz Bee.
Oba systémy tamní autorádia podporují podobně jako v Evropě DAB.

Nezabudnime ale dodať malú technologickú vsuvku. V USA sa práve používajú tzv. 200 KHz medzery medzi jednotlivými stanicami, z čoho vyplýva to, že všetky frekvencie vychádzajú na nepárne desatinné hodnoty (88.1, 88.3, 88.5 atď..) – dôsledkom čoho môže práve HD Radio existovať, pretože potrebuje omnoho vyššiu šírku pásma (ak sa nemýlim, niekde okolo 350 KHz). V Európe by toto v živote fungovať nemohlo.
Odlišností u FM je více, například PTY v RDS. Americké stanice si do zelí na totožném kmitočtu nelezly, pouze při cestě ne Key West se mísily s kubánskými.
Ona by ta autorádia měla hlásit, že je HD k dispozici, ale na žádném ze tří různých použivaných jsem to označení neviděl a ani jsem si nevšiml, že by to nabízelo digitální podkanály, byť auta byla nová ročniku 2025.
Skvěle ovšem fungoval a všudypřítomný byl SiriusXM. Tam mě ale nepřijemně překvapily plechové výšky, zněly povědomě. Bohužel šlo o starého známého – SBR aac konkrétně v2.
Nabídka na AM nic moc, ale leckdy jsme ho také poslouchali. Slo o klasický středovlnný rozsah.
Taneční hudba na FM zněla v Las Vegas, ale 99,7 neměla úplně idealní pokrytí. Dále jsme tanečni rytmy zachytily v Miami. V L.A. byl zastoupen hip-hop. V Texasu zněla americka country. Myslím, že rock hrál skoro všude. V Arizoně a Novém Mexiku nás rozesmáli originální mexičtí spíkři i hudba.
Je to tak. Proto bývá v Evropě problém s auty určenými pro americký trh, někdy neumí naladit sudé frekvence. Taky je zajímavé, že od 88,1 (to je začátek) do 91,9 v USA vysílají obvykle nekomerční subjekty, od 92,1 do 107,9 komerční.
Když byl Wave na 100,7 FM, bylo to opravdu rádio pro mladé, taky jsem ho poslouchal. Dnešní Wave je bohužel rádio pro mladé levičáky a komouše.
Rébus „97,9“ je rozhřešen:
ČRo Region Liberec
V tom případě by měl být uvolněn, případně přeřazen např. k Plusu, některý z 8 slabších vysílačů R-LBC.
Jestlipak bude ČRo Liberec na 97,9 stereo?
Stejnou otázku jsem si kladl také, ale v duchu konzertavtivního pojetí to bude spíše mono.
Opak by byl příjemným překvapením.
88,8 z Bukovky jede stereo. Nevidím důvod proč by tomu u 97,9 mělo být jinak. Pokud argument pro přepnutí do mona mělo být nedokonalé pokrytí, u nové frekvence to už neplatí.
Mnohokrát se ve svých odhadech netrefím, jen uvažuji: Regionální vysílače vyššího výkonu jsou všechny stereo, výjimkou je jen Kojál 106,5 s ultrakonzervativním Brnem a kvůli terénu hůře dostupná 87,9 Vysočina. Liberec šel do mono režimu před deseti lety právě kvůli tomu, že měl síť poskládanou ze slabých kusů bez 20kW kanónu.
Mizernou poslechovost má ČRo Liberec kvůli tomu dosavadnímu pokrytí a mono? To tedy teď půjde jistě ohromně nahoru.. aspoň víme na co bylo potřeba zvýšit koncesionářské poplatky+ rozšířit okruh plátců
Myslím, že všechny frekvence po R Liberec vráceny nebudou. Očekávám, že něco by přibylo Plusu.
Pro Praděd si určitě ČRo najde využití také. Myslím, že ostravskou lokálku neopustí…
Neoddiskutovatelně je k vypnutí Jablonné a Proseč. Určitě né pak zase Frýdlant a Harrachov. GSMweb.cz – interaktivní mapa BTS Jinak je to ale naprosté popření „Doby Dabové“. Bylo by zajímavé znát, kolik menších DABových vysílačů mohl ČRo za tuhle legraci spustit a letos zase určitě nespustí.
Jablonné bych nutně nevypínal, ale přenechal pro ČRo Plus. To samé pak i v Turnově.
Ke zvážení je to v České Lípě, zda nechat Region a nebo ho nahradit ČRo Pluskem. Osobně bych volil Plusko.
Ta poslechovost těžko říct. Občas si to zapnu. No hudba pro mě není, i když trochu omladili a už tolik nejedou socialistický popík. Ale došlo k určité změně. Dříve tam bylo hodně reportáží z Radiožurnálu a pod, dnes je zde mnohem větší důraz na informace z regionu. Třeba jaký doktor má dovolenou a pod., což může působit úsměvně, ale mě to přijde vlastně fajn. Jako že jsou více spjati s regionem. Tak jako tak, pořád si lezou do zelí s Dvojkou.
Identických reportáží z Radiožurnálu??
Progresivní stanice Plus dostane co zbyde, no dobré no. R-LBC snad nebude potřebovat skoro žádný slabý vysílač. Na základě čeho byl osud 97,9 rozhodnut? „Hej lidi neposlouchejte ten Kiss nebo Rock, my vám tu pustíme další low energy konzervativní rádio.“ Na to už je Liberecko profík za ty léta.
Jsem zvědav jak to za tři měsíce dopadne s Pradědem, tam již nemají možnost to takto utopit pro regionálku, pokud budou zůstávat u logiky že to bere Čro, tak snad budou myslet progresivněji s Plusem, ale pochybuju a k dalším překryvům vstříc v primitimech s fádní Čro Dvojkou!
O 104 Žďár se tak rychle nerozhoduje? Jo to je malá ryba, že….
Tak Čro trucuje že si nedokáže domluvit přehození Plusu na černé hoře, ale to posluchačům Plusu pomůže, Arcivévodo?
Na Ještědu většina konzervativního Čro (4x), Blaník a omezený diagram E2, která tam však nadále neztratí konkurenci v pokrytí, to chceš! 😀
Pokud Plus zdědí celou síť včetně Harrachova, tak už je to asi jedno.
O něco si pomůže ale tak silný nebude, holt Čro jede podle konzervativní logiky kdy přednost má region. Potřeba využít odsouhlasené vyšší poplatky kdy se neuvažuje o optimalizaci např i sloučením regionů a dvojky . Předpokládám že nynější program tak dlouho jak Proglas tam nevydrží pro nezájem posluchačů.
Pokud frekvenci 93,3 převezme ČRO, tak tam by z regionálních studií mohla vysílat Ostrava – nevím, jak silný vysílač je v Bruntále na 95,5, ale silnější frekvence by pomohla. Ve Vídni mají svůj vysílač dokonce 3 regionální studia ORF.
To není pravděpodobné. Spíše Plus či Dvojka, v obou případech s uvolněním menších vysílačů kolem.
Chápu sice že čro Ostrava nemá plnohodnotné Hoštálkovice, ale spouštět Praděd jako dokrývač určité výseče mě slušně řečeno přijde neefektivní, podobně jak to udělalo rádio Orion, kterému i přes utlumení regionality do dnes nepřišli Hanáci na chuť. Úplně stačí že má hraniční Radhošť, na kterém jsem poslouchal ještě Vltavu na trase Šternberk – Bruntál – možná Vrbno.
Třetího regionálního rádia ORF ve Vídni jsem si nevšiml, ale jak jinak ralizovat silný vysílač radia Niederosterreich, když dolní rakousy jsou všechno kromě jeho středu – Vídně. Radio Wien že je silnější nevidím až takový problém jako radio z hlavního města a hlavně je v obsahu patrný rozdíl kdy městské radio Wien hlavně starší zahraniční hudba, zatímco Niederosterreich je víc venkovské. Rád však vzpomínám kdy Vídeň hrála oldies 60 ale i 50 léta. Je to jako Střední Čechy a Praha se silnějším vysílačem Reginy, zatímco u nás v případě Pradědu by byly překryvy na venkově, zvláště když možná v dobrém úmyslu šetří sdílením pořadů Humoriáda, Noční linka atd…
Ve Víndi vysílá Rádio Wien, rádio Niederösterreich a rádio Burgenland.
Jak je možné, že ČRo prostě jen tak přijde a „vezme“ si bonitní kmitočet do té doby určený pro soukromá rádia? Nenarušuje tohle duální model?
To se nad tím opravdu nikdo nepozastaví?
Ještěd s 20 kW má ohromné přesahy na velkou část Středočeského kraje a části dalších krajů, takže si lidé v Polabské nížině naladí ne 3, ale dokonce už 4 regionální okruhy ČRo na teleskop. A to se vyplatí.
Jak začala aukce DAB+ bloků? Úplně stejně. Na prvním místě je stát se svými médii. Drahý Český rozhlase, co a jak bys rád? My si necháme 12C/12D (což byla samozřejmě chyba ze strany ČRo) a nic jiného nepotřebujeme (ale teď vlastně logicky potřebují – do DAB se prostě najednou ne a ne vejít), děkujeme za optání.
Kdyby opověděli jakkoliv jinak (měli chtít lépe [více] regionálně členěnou síť), dostali by to.
No a aukce by mohla začít.
Je mi z toho blitno. Dochází k zabetonování českého analogového FM pásma. Proč tu doháje není r ádio, které by nabízelo formát Trianglu. FM už nemá smysl ladit. Trochu to zachraňuje Kiss, ale je to málo. Je potřeba založit stanici, která by taneční retropecky hrála 24 hodin denně. Toho se nikdy nedočkám, protože český rozhlasový trh je na tom špatně, co se týče retro dance.
Teď třeba hraje jedna česká FM stanice X-ITE – Down,Down,Down a logicky to není Kiss.
Co vám je to, prd platné….
Skvělá a bohužel nedoceněná Retro life párty na Netro Life.
David psal 24 hodin denně
Tady jsem našel něco zajimavého do retra 🙂 …budete zaručeně první CZ rádio co to zahraje
ČRo měl 12C/12D vrátit a vzít si bloky 9B a 9D. 9B pro celoplošky a 9D pro regionálky. Aspoň by bylo dost prostoru na vyšší datové toky třebas i EPG průvodce.
Stát se to může, protože ČTÚ má zákonné zmocnění pro přímé přidělení FM kmitočtu přímo ČRo. Opět tedy naše dokonalá legislativa. ČTÚ se tedy zeptá ČRo: máme jeden zajímavý kmitočet na Ještědu. Neměli byste zájem? A ČRo řekne, jo bereme. A je vymalováno.
To určitě platí, pokud si ČRo kmitočet sám zkoordinuje. Ale stále je zde otazník, jaká byla nyní role RRTV? Protože jako totální právník amatér se domnívám, že Proglas ten kmitočet fakticky vrátil Radě, nikoli ČTÚ. I přes ten čurbes, který tady panuje, si neumím představit, že tyto kroky bylo možné učinit, aniž by existovalo nějaké přezkoumatelné zdůvodnění, proč nebylo vypsáno nové licenčko.
Přesně tak, Proglas vrátil kmitočet Radě a ta měla normálně vypsat licenčko, protože to byl kmitočet kdysi určený pro soukromé stanice. Takhle došlo k rozhození rovnováhy na trhu, kdy extrémně lukrativní kmitočet, na kterém vysílala soukromá rádia, sebere ČRo a ten už ho samozřejmě nikdy nepustí.
O tom, že ČRo tady za velké peníze postavil a provozuje DAB+ síť, argumentuje tím, jak je DAB+ efektivnější, méně nákladný a energeticky úspornější – a pak se uvolní lukrativní a na provoz velmi drahý FM kmitočet a on ho okamžitě „sezobne“, nemluvě.
Proglas kmitočet vrátil, tj, od 1.6. je nevyužitý. A ČTÚ může kmitočet přidělit ČRo přímo. Očekával bych však nejprve komunikaci s Radou, která řekne OK, můžete jej přidělit, licenční řízení vyhlašovat nebudeme. Ale jak to skutečně proběhlo je spíš dotaz na ČTÚ/Radu. Předpokládám, že to bylo po dohodě s Radou, i když …
Kubo, nad tím se pozastavilo víc lidí. Ale už chybí energie na to neustále poukazovat. Je to až do očí bijící, když Proglas ten kmitočet opustí, protože je příliš nákladný, a vezme jej ČRo, který jen pár měsíců předtím brečel, že kvůli nedostatku financí bude rušit pořady a propouštět. Ale popravdě, čekal někdo něco jiného? Pokračuje lumpárna, která začala už s likvidací Trianglu: Tak kvalitní frekvenci prostě nesmí dostat nikdo. Nakonec se Holíkovi splnilo jeho přání, protože je to de facto stejné, jako by ten kmitočet byl navždy vypnut. ČRo získá možná pár desítek nových posluchačů, to je fakt super deal, že kvůli tomu musí zabrat jednu z nejlepších frekvencí v ČR a vysázet 100 klacků měsíčně. Bylo by bývalo fér tu frekvenci nejdříve nabídnout komerčnímu sektoru s preferencí vzniku nové stanice. Nedělám si iluze, ale aspoň by to nemělo ten zasmrádlý nádech. Ono by se proti tomu asi dalo soudně bránit, ale do toho nikdo nepůjde. Stávajícím stanicím to vyhovuje a potenciální noví vysílatelé už tak mají naházeno dost klacků pod nohy. Tož asi tak 🙂
Tak pokud nějaký FM kmitočet po Proglasu (nebo časem Prostoru) přebere ČRo, tak to bude teprve Doba DABová 🙂
ČTÚ může ze zákona přidělit vše po Proglasu přímo ČRo a nikdo nemůže říct ani popel. Tak to prostě je a těžko se to změní. Radě prostě ty kmitočty nedá k dispozici pro vyhlášení licenčního řízení. Takže pak není co vyhlašovat.
To je slusnej ulet a nespravedlnost.
Trochu jsem hledal a zkoušel i AI, ono je to asi tak, že RRTV musí vypsat nové licenční řízení pouze v případě, že o tu frekvenci usiluje nějaký nový subjekt. Vypadá to, že vše úmyslně proběhlo tak rychle, aby o tu frekvenci nikdo nestihl zažádat. RRTV totiž oficiálně konstatovala odebrání frekvence Proglasu jen pár dní před 31.5., ačkoli se to vědělo měsíce dopředu! Otevřel se tím prostor k tomu, aby to ČTÚ dal rozhlasu přímo, na základě jeho předchozí žádosti. Vše se do poslední chvíle tajilo, no už tuším proč. Asi by to bylo soudně napadnutelné, ale do toho nikdo nepůjde.
Konkrétně je to zákon o ČRo – 484/1991 Sb., § 3, odst. 3:
(3)
Státní orgán, který vykonává správu kmitočtového spektra podle zvláštního právního předpisu,1b) vyhradí po předchozím souhlasu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání pro Český rozhlas kmitočty umožňující provozování analogového rozhlasového vysílání v rozsahu stanoveném v odstavci 1 písm. a) a v odstavci 2. Kmitočty v rozsahu a za podmínek stanovených v odstavci 1 písm. b) nebo v pásmu dlouhých a středních vln vyhradí jen tehdy, pokud o to Český rozhlas požádá. Pro účely rozhlasového multiplexu veřejné služby podle odstavce 1 písm. d) se práva k vyhrazeným rádiovým kmitočtům udělují na žádost Českého rozhlasu přídělem bez předchozího výběrového řízení podle zákona o elektronických komunikacích. Nepožádá-li Český rozhlas do 6 měsíců ode dne, kdy byly kmitočty vyhrazeny, o příděl, státní orgán, který vykonává správu kmitočtového spektra podle zákona o elektronických komunikacích, postupuje při udělování práv k vyhrazeným rádiovým kmitočtům podle tohoto zákona.
Tedy je zde povinnost předchozího souhlasu RRTV. Že by ale takhle rychle dala RRTV souhlas?
Trochu jsem si zjišťoval jak to je a ČTÚ k přidělení Liberce 97,9 NEMÁ souhlas RRTV! Ta to vůbec neprojednávala, no nemohla, nebylo to na žádném letošních ani jiných zasedání. Takže ČTÚ vydal rozhodnutí o přidělení Liberce bez stanoviska RRTV. Tak to tu ještě nebylo. Šance na zrušení rozhodnutí ČTÚ jsou tedy velké.
Pokud je to opravdu takhle, tak je to doslova skandální.
Kmitočet byl vrácen na RRTV a ta jediná měla rozhodovat o jeho přidělení. Pokud si to ČTÚ s ČRo „uvařili“ bokem, je to zásadní narušení principu duálního trhu.
V Liberci už v minulosti k podobné situaci došlo. Na frekvenci 91,3 MHz původně vysílalo rádio Kiss FM, které poté přešlo na 90,7 MHz a 91,3 následně získal ČRo Sever. Pamatuje si někdo podrobnosti, případně má někdo chuť k tomu něco dohledat, jak to tehdy probíhalo?
Tam tehdy muselo dojít k dohodě, protože nejprve si ČRo požádal o udělení kmitočtu 91,3 FM a následně Kiss o nový kmitočet na jiném stanovišti. A samozřejmě to šlo přes RRTV.
Zápis 11/2002:
Český rozhlas – 1) žádost o koordinaci změny technických parametrů kmitočtu Příbram – Orlov 102,2 MHz/400 W, 2) žádost o přidělení kmitočtu Liberec – Vratislavice 91,3 MHz/500W TO/54/02
Ad 1) Rada souhlasí s odesláním žádosti o koordinaci změny stanoviště (dosud Příbram – Orlov, nově Příbram – Kozičín) k ČTÚ, výsledek hlasování 8 – 0 – 0.
Ad 2) Rada bod překládá na příští zasedání.
Zápis 12/2002
1) Český rozhlas – žádost o přidělení kmitočtu Liberec – Vratislavice 91,3 MHz (viz 11/28); 2) Radio Bohemia, s.r.o. (Kiss) – žádost o změnu stanoviště vysílače Liberec – Výšina 90,7 MHz/500 W (rozhodnutí o změně stanoviště) TO/90/02
Ad 1) Viz usnesení 11.28.
Ad 2) Rada bod předkládá na další zasedání, usnesení přijato aklamací.
V dalších zápisech už nic není, ale obojí bylo logicky schváleno.
Kmitočet Liberec – Vratislavice 91,3 MHz / 500 W původně dostal Classic FM už v roce 1997, ale vysílal na něm až od září 2000, kdy se domluvil s Kiss FM (druhý program Kiss 98) na tom, že Kiss FM na této frekvenci pojede přes den a Classic FM v čase 1:00 až 5:00. Stejný osud měl Tábor 101,8 oživený v říjnu 2000. Od roku 2002 to byly oficiálně sdílené kmitočty, takže licenci na ně držel jak Classic FM, tak Kiss FM. V roce 2002 byla 91,3 nahrazena kvalitnější 90,7 z Výšiny, RRTV totiž v lednu 2002 schválila „žádost o povolení technického řešení nekvalitního signálu stanice Kiss FM / Classic FM v Liberci“. Rada 9. července 2002 přidělila Vratislavice 91,3 stanici ČRo Ústí nad Labem „od 4.9.2002“. V květnu 2003 bylo schváleno, že 90,7 bude patřit už jen Kissu.
Na Táborsku si classic odskočil na Votice, koukám že odjakživa se handloval s kissem, aniž by patřili pod společnou střechu , v této situaci se ujišťuji – posvětila RRTV výměnu Votic a Tábora? Zajímavé že tolik se věřilo klasickému žánru který měl tolik vysílačů než jiné žánrové stanice, nepředpokládám že by snad žili lidé v té době že by to byl žánr jejich mládí. O Liberci jsem totiž nevěděl. Kde ještě jinde měl vysílače krom hl.m., Votic a Tábora? Klasika snad není v dnešní době rozdělena , že některé generace z nějakého období by k ní měly blíž.
Na sklonku 2002 RRTV opravdu schválila handl mezi Classic FM a Kissem, po kterém Tábor – ubytovna Zavadilská 101,8 plně připadl Classic FM a Kiss Jižní Čechy šel přes den na Mezivrata 97,7, v čase 1:00 až 5:00 tam zůstal Classic FM. Tato stanice měla svého času čtyři FM vysílače, ale jen maximálně ze dvou (98,7 + 97,7 a 98,7 + 101,8) vysílala nonstop. 97,7 byla spuštěna z Cukráku v dubnu 1994, tehdy se stanice jmenovala Radio Classic. V říjnu 1999 se 97,7 přesunula na Mezivrata, ale to bylo finančně moc velké sousto. Tento vysílač byl mezi listopadem 2000 a listopadem 2001 dokonce vypnutý. Tábor 101,8 byl Classicem opuštěn v létě 2007.
Připomenu, že původní název stanice od září 1992 na 98,7 Praha – hotel Forum byl Radio Kobra, dnes Classic Praha. Prvními majiteli byli Renata Figerová a Richard Kraus a i když rádio mělo po zhruba deseti letech vážné existenční potíže, následující bohatí majitelé jej naštěstí udrželi v chodu bez radikálních změn a já jsem tak mohl pozvolna dozrát do jeho cílové skupiny.
Ještě dovětek k Richardu Krausovi z Kobry/Classicu. Byl jedním z uchazečů o celoplošné vysílání na FM, soutěžil s novými projekty i existujícími pražskými stanicemi (Radio 1, Bonton, Hallo World/City, Kiss, Vox, R.I.O., Collegium atd.). Z dnešního pohledu byly představy tehdejších broadcasterů nerealistické, což v nemálo případech bylo záhy potvrzeno neschopností ufinancovat provoz rádia i na lokální úrovni Prahy. Mezi projekty pak zvítězily v reálu nepříliš úspěšné Radio Alfa a mnohem rentabilnější Frekvence 1 jako společný podnik Evropy 2 a Radia Golem.
S Renatou Figerovou vlastnili držitele licence pro Radio Kobra/Classic pod názvem COBRA, spol. s r.o. se sídlem Sokolovská 16/45 hned u metra Florenc. Soutěžili také o středovlnné vysílání v Praze a středních Čechách, bez úspěchu. Licence připadla Country Radiu.
Kraus se po vzoru Radia Stalin snažil rozhýbat legislativu v oblasti komerčního televizního vysílání, proto v dubnu 1991 na krátkou dobu spustil z pirátského vysílače na pražském Jižním Městě první nestátní televizní vysílání NTV (Nezávislá televize). S NTV se Kraus ucházel o celoplošnou licenci, ale ani v tomto případě neuspěl. RRTV dala zelenou televizi Nova. Málo se ví, že o televizní licenci už tehdy, v lednu 1993, bojovala také Evropa 2 a Bonton.
Pokud tu předtím byla džungle, tak teď už tu zřejmě bude džungle x1000. Když vidím „kauzu bitcoin“, tak nějaké „obejití“ RRTV ohledně 97,9 (pokud je to pravda) je naprosto nepodstatný detail.
Posluchači Radia Proglas v Praze a okolí v analogu sice přišli o 97,9, ale v následujících dvou měsících ještě bude možné využívat slabší náhradu v podobě 96,0 z vrchu Sádka v posádkovém cvičišti Jince alias Příbram – Drahlín o výkonu 0,4 kW.
Příbram v Praze takřka nehraje, jen na některých místech, protože ten vysílač je na velkou část Prahy stíněn hřebenem Brd a nejde sem plný výkon. Navíc je solidně mazaný mnohem silnějším Ještědem na 95,9 FM. Příjem Příbrami je tak většinou možný jen místy a jen na velmi selektivních přijímačích jako jsou moderní autorádia nebo TEF apod.
Kdybych si to předtím na dlouhé trase od Horních Počernic na Prahu 4 docela úspěšně nevyzkoušel (na moderním autorádiu), ani bych to tady nezmiňoval.
Souhlas, 96.0 hraje celkem solidne.
Jako jasně, na moderním autorádiu s extrémní selektivitou a citlivostí lze v Praze při příjmu venku celkem solidně poslouchat i německé Radio Lausitz, Poláky na 91,5 / 94,0 FM nebo třeba Hitrádio Vysočina, Český rozhlas Liberec z Harrachova a další stanice. Na stabilní nebo domácí příjem ale ani jedno z toho fakt není.
Ještěd na 97,9 FM se dal ve velké části Prahy naladit i na domácím mikrosystému, tuneru nebo rádiu na teleskop, Příbram se takhle nedá naladit ani náhodou.
v (h)Nuslích nešel ani ten Ještěd, je to holt dolík… na Pankráci to bylo lepší
V databázi ČTÚ už jsou chystané DAB kanály na vysílači Znojmo – Kuchařovice (dosud jen 12D CRo DAB+ / 0,3 kW):
9B RTI cz JM / 4 kW
10D TELEKO DAB1 / 1 kW
Hm, tak to už abychom si udělali delta tabulku, protože odlišností mezi RTI a Teleko bude asi více…
U tohoto Znojma to tedy ČRo bere jako dokrývač pro město a blízké okolí, zatímco RTI a TELEKO to budou zřejmě mit jako vysílače, které jim budou dokryvat větší území …
RTI a Teleko nemají Děvín, Hády, Kojál, proto Znojmo musí dosáhnout dále.
Asi nějak takto: 😉
CRoDAB+blok_12D_BS2023.png (4967×3508)
C_SFN_9B_JM_pokryti.png (1417×1417)
Pro doplnění přidám ještě jednu šikovnou „malůvku“:
Teleko_10D
Vzhledem k tomu, že vysílač je na SV okraji Znojma, tak bude zajímavý vyzařovací diagram směrem na jih-JZ vzhledem k velmi blízké hranici s Rakouskem
Anténní soustava míří na jihovýchod, směr Laa an der Thaya.
Takže tím chtějí pokrýt Mikulov, do Břeclavi to přes okraj Pálavy asi neproleze
Hrušovany OK, Mikulov na hraně pokrytí jak z Kuchařovic, tak Javoriny a Brna. Jak to v Mikulově reálně hraje teď bez Znojma, nedokážu posoudit. V Břeclavi by už měla jít obstojně Javorina.
Expres FM v novém DABovém útočišti PLAY.CZ DAB+ bohužel převzal od CRA DAB+ REGION nesmyslný PTY Varied a nadto má v krátkém názvu chybu „ExpesFM“. U Classicu pro změnu nevhodně nastavili PTY na Serious classical, přestože je obsahově Light classical.
Od prvního dne je u obou Lukačovičových mediálních dítek přítomno ve slideshow logo, což přímo u CRA nikdy nebylo. Stejně jako u Relaxu funguje přepínání mezi FM a DAB, takže například v Brně a okolí ode dneška autorádia skáčou ze 102,4 na 7A.
Snad se podaří v dohledné době zprovoznit názvy skladeb, u obou formátů je to důležitá doplňková služba nejen pro Brno, Olomouc, Hradec Králové či Pardubice.
Ted jsem na to koukal rano v aute, Expes FM 🙂
Jak to souvisí se zmíněnými městy?
Z těchto měst se mohou rekrutovat noví posluchači Expresu či Classicu, protože pokrytí tam do včerejška nebylo žádné nebo slabé. S výjimkou Expresu v Brně samozřejmě.
Jako variace na skladníka ve šroubárně lze uvést že i traktorista si může při sklizni trikitále poslechnout Mozartovu symfonii č. 40… a ani se nemusí kvůli tomu učit latinsky 😀
Stačí, když bude vědět, že sklízí tritikále. Upřímně, tuhle plodinu jsem do dneška neznal a nebýt startu Classicu v nových regionech, neznal bych ji dál.
je vidět že k venkovu nemáte úplně blízko, hybrid pšenice s žitem je u nás častou plodinou většinou sekanou za zelena do bioplynek – zrovna dnes jsem jednoho takového traktoristu viděl, ale co poslouchal v kombajnu (nový zn. New Holland, nepochybuju že tam rádio má) tedy nevím…
i když já zase loni poprvé v životě viděl na poli pěstovat sóju a dokonce na dvou polích, které neobhospodařovala stejná firma
Nová rakouská stanice Radio MediaMarkt s přesahem do Česka slibuje široký popový playlist včetně méně hraných titulů. Producentem je firma MAXFIVE, která vytváří kromě jiného také české instore kanály Radio Billa a Rádio Penny Live. MediaMarkt vysílá v regionálních DAB+ MUX 2, například na 10B.
Zdroj: digitalbitrate.com
Široký popový playlist mají všechna CZ rádia (mimo některých tématických), tak mi to zní odpudivě
Ne, široký popový playlist není českým standardem. Vymyká se například Praha, Relax, Kroměříž, do jisté míry i Blaník, ale spousta ostatních jede dost úzkou selekci takzvaných největších hitů, protože jim to u nenáročných Čechů prochází.
široký co do stylu, to ještě samozřejmě neznamená že netočí pár těch samých skladeb dokola
RUDL: dnes zajímavější zveřejnění až po RUDLu stanoviska židovských skupin/spolků na vyjádření pana Tomáše Halíka u Čestmíra Strakatého (to nevím, kde bylo vysíláno – pozn.) na téma konfliktu na Blízkém východě následnou reakci (širší vysvětlení postoje) pana Halíka, celé v podání pana Holíka. Nečekal.jsem to, chtěl bych si to v klidu poslechnout znovu (jel jsem v MHD) – snad se to objeví v audioarchivu.
Málo kdo dnes poslouchá živě v MHD. Klasicky FM? Ano taky jsem to slyšel, přijde mi že stále víc je tam obsahu o dění ve světě potažmo politiky s tím správným názorem. Jak říkáte bylo tam stanovisko a následná reakce, pro kontext tam mohli klidně dát origo rozhovor. Předpokládám že židovské obce se neozvali jen tak, že to nejsou lidé z Hamásu. Byť teda Halík se v reakci ohrazuje,, těžko takto soudit, lepší je když si to ti lidi vyříkají naživo, tak jak nyní vysílá Echo primitime na rádiu Prostor
Čestmír Strakatý má asi svůj podcast, tak jak Xaver Veselý, kteří shodou okolností působili i na F1, nebo dále Veselovský
Jinak ano obsah RUDLu byl dán tím kdo v něm byl a to Tesař takže spíš hudební akce na úkor vysílání, přestože došlo k historickemu vypnutí, jak o tom píše l Polák. Očekávám že p Holík poreferuje jaky byl rozdíl v nabízení přijímačů v Jablonném v sobotu před vypnutím a v neděli v Liberci po vypnutí.
Jinak říkali že mají šest nových členů klubu, otázka zda to spasí, protože, kolik asi odchází? Avšak i dnes logicky apelovali na dárce, na finanční podporu.
Kdo by mohl vysílat na 104 ve Žďáru? Signál rádio, prekoordionuje do Jihlavy?
Tak je to fakt v audioarchivu – 2.6.2025 – 17:30 – Název pořadu: Česká židovská komunita a Tomáš Halík
V Jablonném v Podještědí nabízeli DAB přijímače? Vždyť tam RTI ani Teleko prakticky nemají signál. Nebo se snad na Kukle něco změnilo a už to svítí i tímhle směrem?
No tak to p. Holík nedomyslel, odráží se na tom že je kraj vzdálený, stejně tak mě to hned nenapadlo, chtělo to dříve tam uspořádat výjezd, avšak Ještěd chtěl vypnout ať je např v Podještědí signál nebo není. V tomto případě škoda že je stanice limitovaná prostředky a nemůže jít do sverepejsi sítě. Očekávám v příštím RUDLu že přizná fiasko v Jablonném. Zbývá pořídit internetové přijímače, to už jsem říkal. Otázka kolik posluchačů tam je.
Ono ani pro Proglas na dominantní Moravě pro větší počet posluchačů dostupnost DAB pokulhává namátkou na trase severně ze Zlína. Pořídil jsem si TechniSat na jízdní kolo a za okrajem Zlína výpadky a pak mlčí cestou přes Kostelec kde naštěstí analog jde a mlčí až do Fryštáku kde naštěstí jde, ještě možná na zoo Lešná šel. V širším pojetí analog byť slabší šumí, ale je dostupný, to digitál je náročnější na kvalitu signálu, předpokládám že po okraj Zlína to je Mladcová, Fryšták z Javořiny. Zkusím si ještě ručně naladit a odlišit, co je teleko a co RTI.