Není náhodou teď aktuálně, po likvidaci Contactu, rádio Relax nejstarší a nejdéle vysílající regionální rádio v Čechách?
Nepočítáme-li rádia v mediálních domech (Country, Radio 1).
Začali v roce 1995 – tedy před 28 lety a 3mi měsíci.
Taky mi přijde, že tanečnější muziky mírně ubylo. Přijde mi, že playlist se nyní ladí někam směrem ke Kissu. Objevuje se tam více hudby z 80.a 90.let (pro mě překvapení dnes Highland-Bella Stella, to jsem hodně dlouho neslyšel). Kotvald, Janda atd. mi přijde, že tam zařadili, protože jim to vyšlo z nějakého průzkumu. Asi před měsícem jsem si říkal, že Relax je v něčem lepší než Fajn, nejen menší rotaci, ale i v nasazování novinek….teď nevím, jak Relax pojmout – nejvíc mě štve jejich stream. Je horší a velmi tichý, když si to přepnu na jinou stanici, rádio musím hodně ztlumit, jak je tam rozdíl. Pevně doufám, že to Relax nechce zabalit, to už bych opravdu přestal poslouchat CZ stanice úplně.
S tím streamem je to úplně stejné u Expres FM na play.cz. Mimochodem Play.cz by si opravdu zasloužil aktualizaci webu a mobilních aplikací – po 10 letech je vzhled otřesný, o funkčnosti ani nemluvě.
jouda
5. 8. 2023 12:47
Zdá se mi to, nebo vypadl Benešov u COLOR DAB+ na 7C?
Expres FM používá v západních Čechách lehce upravené jingly ve kterých se identifikuje jako „Expres FM západní Čechy“. Současně je celá západočeská síť vysílačů trvale odlišena v PI kódu. Nedochází tedy k automatickému přeladění uložené předvolby z Prahy při aktivní funkci REG.
Vysílač metropolitního Expresu v Železné Rudě považuji za jednu z největších rarit českého éteru. Zajímalo by mě, jestli se v celém městečku najde alespoň jeden přijímač, který má 105,6 MHz trvale naladěno a kolik obyvatel / návštěvníků o tomto mimořádném obohacení šumavského éteru vůbec ví. https://www.youtube.com/watch?v=WuLOuJV67GM
V Železné Rudě není konkurence. Kvalitní signál tam mají všehovšudy tři české stanice – ČRo Plzeň, Hitrádio a Expres. Takže pravděpodobnost, že si to tam někdo naladí je teoreticky jedna ku třem.
Jinak je fajn, že to s tou regionalizací mysli vážně. Má jim s tím údajně pomáhat umělá inteligence. Dá se tam už zaslechnout nějaké regionální info namluvené syntetickou Babu Hacsi, jak bylo avizováno?
Je to tak, tam hrajou lépe rádia ze zahraničí, protože od našeho vnitrozemí je Železná Ruda poměrně dobře odstíněna. Takže nebýt těch tří místních vysílačů, tak tam nehraje skoro nic českého. Trochu lepší je to směrem do Německa, kde se začínají uplatňovat Krašov a Radeč.
Podobná situace je na „Lipně“. Stabilní a kvalitní příjem tam mají jen stanice vysílající z Kletě: Radiožurnál, F1, Impuls, Hitradio Faktor, ČRo ČB a pak už jen Rakušané a Němci.
Rozdíl je v tom, že Faktor je stále částečně reg. stanicí. Stejné je, že se nikomu dalšímu nevyplatí tam vysílač zbudovat byť konkurence je malá.
Last edited 1 rok před by Míra
Jiříkovo
2. 8. 2023 15:53
Frekvence 1 dnes vysílá ze svého radiokempu v jižních Čechách. Přenosová trasa (pravděpodobně internet) to ale moc nedává. Hudba je chvílemi překomprimovaná, roztřesená a případně přeskakuje.
Teď od rána do zhruba 13:00 když jsem poslouchal jeli úplně jiné znělky
Honza K.
1. 8. 2023 19:28
Dnes krátce po 13. hodině byl restartován VDSL modem na vysílači 106.8 v ČB a nyní už je zvuk Spinu cca po měsíci ok.
TÉMA
Spin v ČB
Last edited 1 rok před by Honza K.
Jan
1. 8. 2023 15:07
Věděl by někdo, jestli se na fmscanu dá u FM a DAB věřit směrovým diagramům? Např. Ještěd 95,9 má mít ERP 20kW. Chápu omezení směr Polsko, ale směr na jih cca Český Dub má dle diagramu mít 13kW. Asi to v praxi nebude postřehnutelný rozdíl. Pokud se tomu dá věřit. Netušil by i někdo, jestli by nějaké přenosné DAB rádio ze současné nabídky ukládalo stanice krom abecedního řazení i po multiplexech?
Děkuji
Mělo by se jednat povětšinou o mezinárodně zkoordinované diagramy, kerým se pak reálné vysílací anténní systémy snaží zhotovitel co nejvíce přiblížit.
Čistě matematicky tebou uváděný rozdíl 20/13kW je roven poklesu o 2dB,což v praxi jen těžko poznáš.
Dále bych řekl, že čím je vysílač lépe a výše umístěn, tím méně se projevuje vliv těchto omezení pro praktický příjem.
To víš, že se dá 😉 Koukni se na tento link. https://fmscan.org/power.php?i=1900173&r=f
Mezinárodně je 20kW N (všesměr) a to omezení co popisuješ je přímo anténa ČRa na Ještědu a její diagram…
Tak asi musíme dodat, že přesně kruhový diagram bez poklesu má možná snad jen vyloženě prutová anténa s protiváhou v základně.
V rámci velkých stožárů s kruhovým průřezem se tyto obkládají směrovými jednotkami a podle jeji počtu, montážního rádiusu a frekvence vznikají obrazce připomínající nejrůznější květiny.
Míra
31. 7. 2023 15:17
Drobná technická změna v RDS Netro Life Radia. Dnes zrušeno dynamické PS. Zůstalo statické „NET.LIFE“.
Čas od času testuji infotainmenty v různých modelech Kia a musím potvrdit, že pokud jde o nejrozšířenější typ rádia Gen5W (s navigací, stejný je v autech Hyundai), dynamický údaj PS se pro většinu stanic nezobrazuje. Autorádio je postaveno na principu databáze s názvy stanic a jejich logy, aby bylo urychleno a zjednodušeno vyhledávání stanic i v případě slabšího FM signálu. Tento záměr v praxi pokulhává. Databáze názvů a log je součástí softwaru infotainmentu, který je zhruba dvakrát ročně aktualizován a uživatel si může nový SW sám stáhnout. K jednotlivým stanicím jsou názvy a loga přiřazovány podle PI kódu, někdy podle FM frekvence, což činí problémy. V DAB je přiřazováno podle SId logo.
Údaje v databázi samozřejmě nikdy nemohou být zcela aktuální, problém bývá s údajem PS (říkám tomu fake PS, falešný PS). Názvy jsou buď zastaralé nebo smyšlené. Fake PS se zobrazuje při prvotním naladění stanice a je-li ze signálu dekódován skutečný PS, název se přepíše podle skutečnosti, ale pouze fixně zřejmě podle nejčastěji zachyceného údaje.
Příklady:
Pokud manuálně naladíte ČRo Vltava, na obrazovce se nejprve objeví R-VLTAV (fake PS z databáze, chybně uložený), při dostatečném signálu se přepíše na reálný PS R-VLTAVA.
Pokud manuálně naladíte Radio Prostor, na obrazovce se nejprve objeví Radio Z (fake PS z databáze), při dostatečném signálu se přepíše na reálný PS PROSTOR_. Logo je samozřejmě také z dob Radia Z (před březnem 2022).
Pokud manuálně naladíte RFI 99,3, na obrazovce se nejprve objeví RFI (fake PS z databáze), při dostatečném signálu se přepíše na reálný PS RFI_99,3.
Pokud manuálně naladíte Dance radio, na obrazovce se nejprve objeví DANCE (fake PS z databáze), při dostatečném signálu se přepíše na reálný PS *DANCE*_.
Pokud manuálně naladíte Rádio Praha, na obrazovce se nejprve objeví R-DAB PH (fake PS z databáze), při dostatečném signálu se přepíše na reálný PS R-PRAHA.
Pokud manuálně naladíte Hitrádio Černá Hora, na obrazovce se nejprve objeví Cer.Hora (fake PS z databáze), při dostatečném signálu se přepíše na reálný PS CER.HORA, ale někdy tuner vyhodnotí, že stanice se jmenuje HITRADIO a zobrazuje fixně pouze tento tvar. Podobně se chová City, Vysočina, Contact a další. Pak máte vedle sebe třeba 5x HITRADIO.
V případě Hitrádia North Music se v současném softwaru objeví PS HITRADIO a chybné logo Hitrádia Contact. Ve verzi před rokem ještě North Music nebyl zachycen, proto k němu tuner neukazoval z databáze ani název, ani logo. Toto je jediný případ, kdy se dynamický údaj PS zobrazoval správně. Tedy stanice nesmí být předuložena v databázi tuneru, jinak dynamický údaj v normálním režimu neuvidíte. Podle této teorie by se PS měl správně ukazovat u nových stanic typu Fresh radia.
Zkoušel jsem manuálně ladit pirátské rádio Cherry na 106,2. Obrazovka nejprve ukazuje údaj přiřazený k frekvenci 106,2, což je z nějakého důvodu (snad podle aktuální polohy) benešovská Frekvence 1, tedy PS RADIO_F1 včetně žlutého loga. Při dostatečném signálu se načte reálný PS Cherry80, při ještě lepším signálu i radiotext.
Při manuálním ladění v okolí Prahy se na obrazovce objevuje třeba tohle, přestože signál není žádný:
88,6 DALNICE
95,4 MDR KULT
97,0 DLF
102,4 RADIOPSR
107,2 DALNICE
107,9 DALNICE
Dynamický PS se správně zobrazuje jen ve skrytém Dealer Mode a Engineering Mode, který není určen pro běžné uživatele.
Je zajímavé, že výše popsaného chování si většina zákazníků, ale ani lidí pracujících s auty, nevšimne. A zdá se, že ani vývojáři SW nejsou v oboru autorádií těmi nejpovolanějšími, navíc autorádia nejsou prioritou, byť jejich příjmové vlastnosti jsou velmi dobré. Nikdo neví, kdo a jak zmíněnou databázi názvů a log spravuje. Nicméně snažím se na tyto nedostatky v rámci svých možností upozorňovat a navrhovat zlepšení.
Ty problémy mohou být o dost fatálnější a bohužel platí, že čím drazší auto, tím hůře. Je to jako se vším.
Například chladničky a mrazáky od „jedné“ nejmenované značky po ukončení osmihodinového výpadku elektřiny prostě odmítnou začít samy znovu chladit (mrazit) a když jste třeba na dovolené, tak po návratu místo absorbování upozornění o nutnosti kontroly potravin je prostě jen vyhodíte. Odstávky se plánují na dlouhou dobu dopředu, bývají osmihodinové a ani patnáctistupňový mráz nebo třicetistupňové vedro na jejich realizaci nic nemění.
No nic. Představte si tedy online připojené auto za 2 miliony. V seznamu stanic nenajdete tu, co dobře hraje v místě, kde se dlouhodobě pohybujete a když zadáte frekvenci manuálně, tak vidíte obrázek zahraniční stanice, o které jste vživotě neslyšeli a která má navíc v logu uvedenou úplně jinou frekvenci, než jste zadali. Naštěstí se zdá, že vypnutí dynamického PS lecos vyřeší, byť možná ne všechno. Každé zlepšení je vítáno.
Doba velí vymýšlet kraviny a je jí úplně jedno, že RDSka jakožto offline systém si umí poradit sama. Stačí jí tedy na straně vysílatele správně nakonfigurovat a na příjmové straně jí nechat dělat svojí práci. Loga stanic jsou podle mně zcela zbytečná. Autorádio má disponovat co nejjednodušším ovládáním a má dávat co nejkorektnější odezvu.
Zde je vzácný příklad korektního zobrazení dynamického PS v modelu Kia Sorento s nejnovější verzí softwaru. Jde o příjem polské Trójky (v Kutné Hoře, zřejmě 89,2), kterou v tomto případě autorádio nenašlo v databázi, proto k ní nepřiřadilo fake PS a logo. Trójka přitom v databázi infotainmentu je, obvykle se při jejím příjmu objeví fake PS TRÓJKA (ano, s čárkou nad O) a příslušné logo. Kia/Hyundai dost bizarně řadí oblíbené stanice alias předvolby abecedně v pořadí DAB, FM, AM (na dolní liště). Protože v tomto případě je Trójka v oblíbených, podle reálného PS se mění její pořadí na liště. https://photos.app.goo.gl/qMHpbVmiVPS4MVGN7
Tím, že systém ukazuje v prvé řadě údaje z vlastní databáze s proměnlivou spolehlivostí, mám trochu problém důvěřovat tomu, co na obrazovce vidím. Nedávno jsem jel s Kia EV6 po dálnici D55 mezi Otrokovicemi a Přerovem a při manuálním ladění se na obrazovce objevil údaj BBC R4 včetně loga. Zvuk ale odpovídal této stanici a zároveň jsem si poslechnul i britský Classic FM s identifikací Classic, což mě ujistilo v tom, že díky vhodnému „tropo“ počasí skutečně poslouchám FM vysílání z Velké Británie.
Moje Toyota autorádio při naladění frekvence nejdřív zobrazí PS z mezipaměti na základě PI kódu a až po chvilce se přepíše reálným PS co se zrovna na dané frekvenci vysílá. Sporadicky se mi tak Radiožurnál na moment zobrazuje jako „R-Zurnal“ namísto „R-ZURNAL“. Zatím jsem nezjistil z jakého vysílače to formát s malými písmeny bere.
Last edited 1 rok před by Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty
Kia/Hyundai také pracuje s „mezipamětí“ PS, nejen u těchto novějších systémů. Při prvotním naladění stanice se objeví nejprve fake PS z databáze a pak reálný, ale fixní PS, který si autorádio uloží k aktuálnímu PI kódu. Poslouchám-li např. na olomoucké 105,6 Prostor ještě s původním PS RadioZET, při zapnutí stejné stanice v Praze na 101,1 se tento tvar zobrazí také, dokud tuner nevyčte ze signálu reálný údaj PROSTOR_.
Také mám u jednodušších (bez navigace) a starších autorádií Kia/Hyundai vypozorováno následující zpracování dynamického PS: Obecně jej tuner zobrazuje správně bez příkras a vlastních návrhů. Je-li stanice s dyn. PS uložena do předvoleb, zrovna když vysílá název songu, tento tvar se tam cca na minutu udrží, pak je přepsán na základní název stanice. Tuner zřejmě vezme první hodnotu PS a tu ve finále ukládá a zobrazuje v předvolbách. Pokud jde o Hitrádio s 2 až 3 tvary PS, mám za to, že je vysílán nejprve regionální název stanice a poté HITRADIO, tím je zajištěno uložení názvů _FAKTOR_, VYSOCINA, CITY_937 atd. a nikoliv HITRADIO, HITRADIO, HITRADIO. Může to někdo potvrdit?
Příklad základního autorádia Kia Ceed 2019 se správným zobrazením dyn. PS na Evropě 2 z Pradědu na 99,3:
Foto: sauto.cz
V Litoměřicích u Plusu jsem před pár lety viděl při dopravním zpravodajství „R-Plus__“ a v Praze na Rádiu Praha v současnosti při dopravě svítí „R-DAB_PS“, takže se nelze divit ničemu, ale „R-Zurnal“ jsem nikde neviděl, možná fake PS z paměti tuneru.
Kdepak fake PS, je to staré autorádio s jednořádkovým displejem, vyrobené dřív než ČRo nasadil tenhle formát PS. Musí to být načtené z nějakého vysílače co mám občas v dosahu, jen zatím nevím z jakého. Možná otázka za zlatého bludišťáka. 🙂
A jak mě se nedávno stalo že při přepnutí na pozici s uloženým radiožurnálem se na chvíli objevilo CR 1. Taky jsem se začal pídit po vysílači, ale samozřejmě jsem tuto ps nenašel.
Mam Hyundai i30 a je to tak. Radia s navigaci maji svou interni databazi log, ktera je uzivatelsky nemenna. Pro bezne uzivatele to je mozna komfortni. Nevyhoda je, ze nektera loga jsou zastarala, nektera vzajemne nekompatibilni. Prikladem sit Hitradii, kdy kazde logo vypada jinak. Nekde pred Prahou jsem mel na nejake Hitradio cernobile logo… Nove, nebo mensinove stanice jsou bez log. Treba v pripade DAB bych byl pro prednostni vyuziti log z DAB signalu, obsahuje-li ho stanice. Otazkou je budoucnost, kdy bude ukoncena SW podpora radia. Ale tento system je tak nejak pomalu skoro u vsech, co jsem videl. Renault, Ford…
Tak už jsem na to kápnul. Pokud si naladím Vltavu na 103,9 MHz (v RDS-EON má pro Radiožurnál PS R-Zurnal) a poté naladím Radiožurnál, načte se z mezipaměti R-Zurnal a na moment se zobrazí na displeji, než se přepíše PS z vysílače. Pokud naladím Vltavu 104,5 nebo 105 MHz (v RDS-EON má zastaralý formát PS CR 1) a poté Radiožurnál, nezobrazí se z mezipaměti nic, ale čeká se na PS z vysílače.
Ahoj všichni – posloucháte někdo Relax?
Jsem sám s tímhle pocitem, nebo vám taky přijde, že Relax poslední dobou hodně „zpopovatěl“!?
Dřív hráli hodně nové tanečnější muziky, kterou člověk odjinud často ani neznal, a teď?
Coldplay, Lady Gaga, Simple Plan, Pink, Alizee, Taylor Swift a dokonce třeba i Petr Kotvald, Ondřej Brzobohatý nebo O5 a Radeček…
..doufám, že to p. majitel nechce zabalit a prodat…. Hitrádio Relax fuj, to by byl zlý sen…
Není náhodou teď aktuálně, po likvidaci Contactu, rádio Relax nejstarší a nejdéle vysílající regionální rádio v Čechách?
Nepočítáme-li rádia v mediálních domech (Country, Radio 1).
Začali v roce 1995 – tedy před 28 lety a 3mi měsíci.
Co myslíte tou „likvidací Contactu“? Oni se zlikvidovali sami. To, že se posléze slétli supi, je jen důsledek.
Zde: https://ulozto.cz/fm/detail/6VUkppxr8zV3/NPl0NMriRAcV je k poslechu pár minut z 1. dne zahájení vysílání…mimochodem, „hovoří se tam o mně“ 🙂
Ano Relax poslouchám skoro každý den,mě playlist přijde stejný ale ochably moderatorské vstupy.
Taky mi přijde, že tanečnější muziky mírně ubylo. Přijde mi, že playlist se nyní ladí někam směrem ke Kissu. Objevuje se tam více hudby z 80.a 90.let (pro mě překvapení dnes Highland-Bella Stella, to jsem hodně dlouho neslyšel). Kotvald, Janda atd. mi přijde, že tam zařadili, protože jim to vyšlo z nějakého průzkumu. Asi před měsícem jsem si říkal, že Relax je v něčem lepší než Fajn, nejen menší rotaci, ale i v nasazování novinek….teď nevím, jak Relax pojmout – nejvíc mě štve jejich stream. Je horší a velmi tichý, když si to přepnu na jinou stanici, rádio musím hodně ztlumit, jak je tam rozdíl. Pevně doufám, že to Relax nechce zabalit, to už bych opravdu přestal poslouchat CZ stanice úplně.
S tím streamem je to úplně stejné u Expres FM na play.cz. Mimochodem Play.cz by si opravdu zasloužil aktualizaci webu a mobilních aplikací – po 10 letech je vzhled otřesný, o funkčnosti ani nemluvě.
Zdá se mi to, nebo vypadl Benešov u COLOR DAB+ na 7C?
zkus naladit 89,3 hey z benešova, pokud nehraje, tak čezákům zas vypadla eletrika.
89,3 hraje, takže je možné, že to byl spíš problém se synchronizací, protože 7C mi o něco hůře hraje i z Prahy.
Jaký je stav nyní?
Teď už to hraje dobře, ale tuner 100 % kvalitu nemá, nyní kolem 90-95 %. Jako že jsem vždy 100 % měl.
To bohatě stačí.
Expres FM používá v západních Čechách lehce upravené jingly ve kterých se identifikuje jako „Expres FM západní Čechy“. Současně je celá západočeská síť vysílačů trvale odlišena v PI kódu. Nedochází tedy k automatickému přeladění uložené předvolby z Prahy při aktivní funkci REG.
Vysílač metropolitního Expresu v Železné Rudě považuji za jednu z největších rarit českého éteru. Zajímalo by mě, jestli se v celém městečku najde alespoň jeden přijímač, který má 105,6 MHz trvale naladěno a kolik obyvatel / návštěvníků o tomto mimořádném obohacení šumavského éteru vůbec ví.
https://www.youtube.com/watch?v=WuLOuJV67GM
V Železné Rudě není konkurence. Kvalitní signál tam mají všehovšudy tři české stanice – ČRo Plzeň, Hitrádio a Expres. Takže pravděpodobnost, že si to tam někdo naladí je teoreticky jedna ku třem.
Jinak je fajn, že to s tou regionalizací mysli vážně. Má jim s tím údajně pomáhat umělá inteligence. Dá se tam už zaslechnout nějaké regionální info namluvené syntetickou Babu Hacsi, jak bylo avizováno?
Je to tak, tam hrajou lépe rádia ze zahraničí, protože od našeho vnitrozemí je Železná Ruda poměrně dobře odstíněna. Takže nebýt těch tří místních vysílačů, tak tam nehraje skoro nic českého. Trochu lepší je to směrem do Německa, kde se začínají uplatňovat Krašov a Radeč.
Paradoxně to tak je možná nejposlouchanější vysílač Expresu v poměru k pokrytým obyvatelům.
Podobná situace je na „Lipně“. Stabilní a kvalitní příjem tam mají jen stanice vysílající z Kletě: Radiožurnál, F1, Impuls, Hitradio Faktor, ČRo ČB a pak už jen Rakušané a Němci.
Rozdíl je v tom, že Faktor je stále částečně reg. stanicí. Stejné je, že se nikomu dalšímu nevyplatí tam vysílač zbudovat byť konkurence je malá.
Frekvence 1 dnes vysílá ze svého radiokempu v jižních Čechách. Přenosová trasa (pravděpodobně internet) to ale moc nedává. Hudba je chvílemi překomprimovaná, roztřesená a případně přeskakuje.
Relax rádio má nové znělky
Zrovna ho po delší době ladím a překvapilo mě zařazení Viktora Sheena (Safír) do běžného playlistu.
Kromě Safíru občas zahrají i Hanah Montana od Sheena nebo Calina je to hudba která je v mladé generaci populární
Nové znělky?
Jsem na vlně Relaxu už nějakou chvíli, ale znělky slyším stále pouze „staré“ dobře známé…
Jaké konkrétně jsou nové?
Osobně mi tedy chybí zpívané znělky, které používali a pak náhle zmizely .-( a podle mého byly hodně povedené.
http://iradio2.unas.cz/relax_V.mp3
http://iradio2.unas.cz/relax_VII.mp3
Teď od rána do zhruba 13:00 když jsem poslouchal jeli úplně jiné znělky
Dnes krátce po 13. hodině byl restartován VDSL modem na vysílači 106.8 v ČB a nyní už je zvuk Spinu cca po měsíci ok.
Věděl by někdo, jestli se na fmscanu dá u FM a DAB věřit směrovým diagramům? Např. Ještěd 95,9 má mít ERP 20kW. Chápu omezení směr Polsko, ale směr na jih cca Český Dub má dle diagramu mít 13kW. Asi to v praxi nebude postřehnutelný rozdíl. Pokud se tomu dá věřit. Netušil by i někdo, jestli by nějaké přenosné DAB rádio ze současné nabídky ukládalo stanice krom abecedního řazení i po multiplexech?
Děkuji
Na webu fmscan.org bych očekával stejné diagramy, jako zde:
https://data.ctu.cz/dataset/rozhlasove-vysilace
nebo zde:
https://www.ctu.cz/vyhledavaci-databaze/prehled-rozhlasovych-vysilacu/opravneni?form_build_id=form-OiiEllfIm433Mijz3PHaVSQgasOHfC576KlIKx4Hj8I&form_id=radiove_stanice_search_form&prog_name=0&search_fieldset_submit=Hledat
Mělo by se jednat povětšinou o mezinárodně zkoordinované diagramy, kerým se pak reálné vysílací anténní systémy snaží zhotovitel co nejvíce přiblížit.
Čistě matematicky tebou uváděný rozdíl 20/13kW je roven poklesu o 2dB,což v praxi jen těžko poznáš.
Dále bych řekl, že čím je vysílač lépe a výše umístěn, tím méně se projevuje vliv těchto omezení pro praktický příjem.
To víš, že se dá 😉 Koukni se na tento link. https://fmscan.org/power.php?i=1900173&r=f
Mezinárodně je 20kW N (všesměr) a to omezení co popisuješ je přímo anténa ČRa na Ještědu a její diagram…
Tak asi musíme dodat, že přesně kruhový diagram bez poklesu má možná snad jen vyloženě prutová anténa s protiváhou v základně.
V rámci velkých stožárů s kruhovým průřezem se tyto obkládají směrovými jednotkami a podle jeji počtu, montážního rádiusu a frekvence vznikají obrazce připomínající nejrůznější květiny.
Drobná technická změna v RDS Netro Life Radia. Dnes zrušeno dynamické PS. Zůstalo statické „NET.LIFE“.
To je dobře, já bych osobně navrhoval třeba každých 5 min střídat tvar: _NETRO__,__LIFE__,_RADIO__.
Zůstane statické PS. Tím odpadá problém s vyhledáváním či zobrazením stanice v moderních infotainmentech.
Mohli by se inspirovat v Polsku. Tam ta jejich dynamická PS dělají v infotainmentech slušný guláš.
Čas od času testuji infotainmenty v různých modelech Kia a musím potvrdit, že pokud jde o nejrozšířenější typ rádia Gen5W (s navigací, stejný je v autech Hyundai), dynamický údaj PS se pro většinu stanic nezobrazuje. Autorádio je postaveno na principu databáze s názvy stanic a jejich logy, aby bylo urychleno a zjednodušeno vyhledávání stanic i v případě slabšího FM signálu. Tento záměr v praxi pokulhává. Databáze názvů a log je součástí softwaru infotainmentu, který je zhruba dvakrát ročně aktualizován a uživatel si může nový SW sám stáhnout. K jednotlivým stanicím jsou názvy a loga přiřazovány podle PI kódu, někdy podle FM frekvence, což činí problémy. V DAB je přiřazováno podle SId logo.
Údaje v databázi samozřejmě nikdy nemohou být zcela aktuální, problém bývá s údajem PS (říkám tomu fake PS, falešný PS). Názvy jsou buď zastaralé nebo smyšlené. Fake PS se zobrazuje při prvotním naladění stanice a je-li ze signálu dekódován skutečný PS, název se přepíše podle skutečnosti, ale pouze fixně zřejmě podle nejčastěji zachyceného údaje.
Příklady:
Pokud manuálně naladíte ČRo Vltava, na obrazovce se nejprve objeví R-VLTAV (fake PS z databáze, chybně uložený), při dostatečném signálu se přepíše na reálný PS R-VLTAVA.
Pokud manuálně naladíte Radio Prostor, na obrazovce se nejprve objeví Radio Z (fake PS z databáze), při dostatečném signálu se přepíše na reálný PS PROSTOR_. Logo je samozřejmě také z dob Radia Z (před březnem 2022).
Pokud manuálně naladíte RFI 99,3, na obrazovce se nejprve objeví RFI (fake PS z databáze), při dostatečném signálu se přepíše na reálný PS RFI_99,3.
Pokud manuálně naladíte Dance radio, na obrazovce se nejprve objeví DANCE (fake PS z databáze), při dostatečném signálu se přepíše na reálný PS *DANCE*_.
Pokud manuálně naladíte Rádio Praha, na obrazovce se nejprve objeví R-DAB PH (fake PS z databáze), při dostatečném signálu se přepíše na reálný PS R-PRAHA.
Pokud manuálně naladíte Hitrádio Černá Hora, na obrazovce se nejprve objeví Cer.Hora (fake PS z databáze), při dostatečném signálu se přepíše na reálný PS CER.HORA, ale někdy tuner vyhodnotí, že stanice se jmenuje HITRADIO a zobrazuje fixně pouze tento tvar. Podobně se chová City, Vysočina, Contact a další. Pak máte vedle sebe třeba 5x HITRADIO.
V případě Hitrádia North Music se v současném softwaru objeví PS HITRADIO a chybné logo Hitrádia Contact. Ve verzi před rokem ještě North Music nebyl zachycen, proto k němu tuner neukazoval z databáze ani název, ani logo. Toto je jediný případ, kdy se dynamický údaj PS zobrazoval správně. Tedy stanice nesmí být předuložena v databázi tuneru, jinak dynamický údaj v normálním režimu neuvidíte. Podle této teorie by se PS měl správně ukazovat u nových stanic typu Fresh radia.
Zkoušel jsem manuálně ladit pirátské rádio Cherry na 106,2. Obrazovka nejprve ukazuje údaj přiřazený k frekvenci 106,2, což je z nějakého důvodu (snad podle aktuální polohy) benešovská Frekvence 1, tedy PS RADIO_F1 včetně žlutého loga. Při dostatečném signálu se načte reálný PS Cherry80, při ještě lepším signálu i radiotext.
Při manuálním ladění v okolí Prahy se na obrazovce objevuje třeba tohle, přestože signál není žádný:
88,6 DALNICE
95,4 MDR KULT
97,0 DLF
102,4 RADIOPSR
107,2 DALNICE
107,9 DALNICE
Dynamický PS se správně zobrazuje jen ve skrytém Dealer Mode a Engineering Mode, který není určen pro běžné uživatele.
Je zajímavé, že výše popsaného chování si většina zákazníků, ale ani lidí pracujících s auty, nevšimne. A zdá se, že ani vývojáři SW nejsou v oboru autorádií těmi nejpovolanějšími, navíc autorádia nejsou prioritou, byť jejich příjmové vlastnosti jsou velmi dobré. Nikdo neví, kdo a jak zmíněnou databázi názvů a log spravuje. Nicméně snažím se na tyto nedostatky v rámci svých možností upozorňovat a navrhovat zlepšení.
Ty problémy mohou být o dost fatálnější a bohužel platí, že čím drazší auto, tím hůře. Je to jako se vším.
Například chladničky a mrazáky od „jedné“ nejmenované značky po ukončení osmihodinového výpadku elektřiny prostě odmítnou začít samy znovu chladit (mrazit) a když jste třeba na dovolené, tak po návratu místo absorbování upozornění o nutnosti kontroly potravin je prostě jen vyhodíte. Odstávky se plánují na dlouhou dobu dopředu, bývají osmihodinové a ani patnáctistupňový mráz nebo třicetistupňové vedro na jejich realizaci nic nemění.
No nic. Představte si tedy online připojené auto za 2 miliony. V seznamu stanic nenajdete tu, co dobře hraje v místě, kde se dlouhodobě pohybujete a když zadáte frekvenci manuálně, tak vidíte obrázek zahraniční stanice, o které jste vživotě neslyšeli a která má navíc v logu uvedenou úplně jinou frekvenci, než jste zadali. Naštěstí se zdá, že vypnutí dynamického PS lecos vyřeší, byť možná ne všechno. Každé zlepšení je vítáno.
Doba velí vymýšlet kraviny a je jí úplně jedno, že RDSka jakožto offline systém si umí poradit sama. Stačí jí tedy na straně vysílatele správně nakonfigurovat a na příjmové straně jí nechat dělat svojí práci. Loga stanic jsou podle mně zcela zbytečná. Autorádio má disponovat co nejjednodušším ovládáním a má dávat co nejkorektnější odezvu.
Zde je vzácný příklad korektního zobrazení dynamického PS v modelu Kia Sorento s nejnovější verzí softwaru. Jde o příjem polské Trójky (v Kutné Hoře, zřejmě 89,2), kterou v tomto případě autorádio nenašlo v databázi, proto k ní nepřiřadilo fake PS a logo. Trójka přitom v databázi infotainmentu je, obvykle se při jejím příjmu objeví fake PS TRÓJKA (ano, s čárkou nad O) a příslušné logo. Kia/Hyundai dost bizarně řadí oblíbené stanice alias předvolby abecedně v pořadí DAB, FM, AM (na dolní liště). Protože v tomto případě je Trójka v oblíbených, podle reálného PS se mění její pořadí na liště.
https://photos.app.goo.gl/qMHpbVmiVPS4MVGN7
Tím, že systém ukazuje v prvé řadě údaje z vlastní databáze s proměnlivou spolehlivostí, mám trochu problém důvěřovat tomu, co na obrazovce vidím. Nedávno jsem jel s Kia EV6 po dálnici D55 mezi Otrokovicemi a Přerovem a při manuálním ladění se na obrazovce objevil údaj BBC R4 včetně loga. Zvuk ale odpovídal této stanici a zároveň jsem si poslechnul i britský Classic FM s identifikací Classic, což mě ujistilo v tom, že díky vhodnému „tropo“ počasí skutečně poslouchám FM vysílání z Velké Británie.
Moje Toyota autorádio při naladění frekvence nejdřív zobrazí PS z mezipaměti na základě PI kódu a až po chvilce se přepíše reálným PS co se zrovna na dané frekvenci vysílá. Sporadicky se mi tak Radiožurnál na moment zobrazuje jako „R-Zurnal“ namísto „R-ZURNAL“. Zatím jsem nezjistil z jakého vysílače to formát s malými písmeny bere.
Kia/Hyundai také pracuje s „mezipamětí“ PS, nejen u těchto novějších systémů. Při prvotním naladění stanice se objeví nejprve fake PS z databáze a pak reálný, ale fixní PS, který si autorádio uloží k aktuálnímu PI kódu. Poslouchám-li např. na olomoucké 105,6 Prostor ještě s původním PS RadioZET, při zapnutí stejné stanice v Praze na 101,1 se tento tvar zobrazí také, dokud tuner nevyčte ze signálu reálný údaj PROSTOR_.
Také mám u jednodušších (bez navigace) a starších autorádií Kia/Hyundai vypozorováno následující zpracování dynamického PS: Obecně jej tuner zobrazuje správně bez příkras a vlastních návrhů. Je-li stanice s dyn. PS uložena do předvoleb, zrovna když vysílá název songu, tento tvar se tam cca na minutu udrží, pak je přepsán na základní název stanice. Tuner zřejmě vezme první hodnotu PS a tu ve finále ukládá a zobrazuje v předvolbách. Pokud jde o Hitrádio s 2 až 3 tvary PS, mám za to, že je vysílán nejprve regionální název stanice a poté HITRADIO, tím je zajištěno uložení názvů _FAKTOR_, VYSOCINA, CITY_937 atd. a nikoliv HITRADIO, HITRADIO, HITRADIO. Může to někdo potvrdit?
Příklad základního autorádia Kia Ceed 2019 se správným zobrazením dyn. PS na Evropě 2 z Pradědu na 99,3:

Foto: sauto.cz
V Litoměřicích u Plusu jsem před pár lety viděl při dopravním zpravodajství „R-Plus__“ a v Praze na Rádiu Praha v současnosti při dopravě svítí „R-DAB_PS“, takže se nelze divit ničemu, ale „R-Zurnal“ jsem nikde neviděl, možná fake PS z paměti tuneru.
Kdepak fake PS, je to staré autorádio s jednořádkovým displejem, vyrobené dřív než ČRo nasadil tenhle formát PS. Musí to být načtené z nějakého vysílače co mám občas v dosahu, jen zatím nevím z jakého. Možná otázka za zlatého bludišťáka. 🙂
Mohla to být nějaká dočasná odchylka/porucha kodéru, kterou ten tuner bohužel nebo bohudík zrovna lapnul.
Těžko říct, nestalo se mi to zdaleka poprvé.
A jak mě se nedávno stalo že při přepnutí na pozici s uloženým radiožurnálem se na chvíli objevilo CR 1. Taky jsem se začal pídit po vysílači, ale samozřejmě jsem tuto ps nenašel.
Tady bych věřil, že se to fakt načetlo z nějaké databáze autorádia.
Mam Hyundai i30 a je to tak. Radia s navigaci maji svou interni databazi log, ktera je uzivatelsky nemenna. Pro bezne uzivatele to je mozna komfortni. Nevyhoda je, ze nektera loga jsou zastarala, nektera vzajemne nekompatibilni. Prikladem sit Hitradii, kdy kazde logo vypada jinak. Nekde pred Prahou jsem mel na nejake Hitradio cernobile logo… Nove, nebo mensinove stanice jsou bez log. Treba v pripade DAB bych byl pro prednostni vyuziti log z DAB signalu, obsahuje-li ho stanice. Otazkou je budoucnost, kdy bude ukoncena SW podpora radia. Ale tento system je tak nejak pomalu skoro u vsech, co jsem videl. Renault, Ford…
Tak už jsem na to kápnul. Pokud si naladím Vltavu na 103,9 MHz (v RDS-EON má pro Radiožurnál PS R-Zurnal) a poté naladím Radiožurnál, načte se z mezipaměti R-Zurnal a na moment se zobrazí na displeji, než se přepíše PS z vysílače. Pokud naladím Vltavu 104,5 nebo 105 MHz (v RDS-EON má zastaralý formát PS CR 1) a poté Radiožurnál, nezobrazí se z mezipaměti nic, ale čeká se na PS z vysílače.