Dnes je ostravské studio prázdné, nikdo tam není, tak se vysílá z Čech – je to ojedinělý případ nebo došlo k zrušení studia z Ostravy? Nic jsem o tom včera neslyšel.
Na stránkách jdou vidět časy, kdy vysila jaký moderator, včera tam byl Vlasta automaticky 🙂 . Dnes tam bude Honza. Jaký na nej mate vůbec názor? Je mu snad 20 a už teď mi přijde dost v poho jako moderator a to nemá prý vůbec žádné zkušenosti. Za par let by z nej mohl být fakt moc dobrý moderator.
Tak ono je dost mladých moderátorů v českém éteru. Mimochodem i na RCL / Blaník Liberec takový byl a také v pohodě. Za mě není vůbec důležitá zkušenost, ale přirozený talent.
Mladší člověk je obvykle levnější a časově flexibilnější a některá rádia využívají i toho, že řada voice talentů je ochotna pracovat zdarma, hlavně že jsou slyšet v rádiu.
Na druhou stranu mladý hlas u stanic pro starší posluchače působí divně, neautenticky, jako „stará mladá“.
Václav
24. 12. 2021 18:31
Jediná hodina za rok na Impulsu, kdy je tam něco jiného než stejný hudební mix za 20 let složený z věcí, které nejsou ničím zajímavé a asi se nedočkáme že by někdy byly. Právě totiž je vysílána Rybová mše, dřív to bývalo o půlnoci, 6 večer bývaly koledy, prý stejný čas za minulého režimu asi výhradně na AM. Možná někdy nějaký přenos českého popového koncert u v létě, ale tím si nejsem jist.
Color avizuje od druhé lednové středy těžkou váhu: 13:00-15:00 Dva démanty v éteru – týdeník Romana Holého a Matěje Rupperta. To by znamenalo narušení opravdu tradičního času pro reprízu Světa podle Michaela.
V posledních měsících je vidět na křivce online poslechovosti Coloru v poledních čsech všedních dnů značný propad. Třináctou hodinou křivka vždy stoupá… Týdeník je určitě vhodným rámcem, jednak časově a jednak, aby se pánové rychle nevystříleli. Uvidíme, až bude představeno nové vysílací schéma.
stanici Color jsem objevil díky DAB+ 7C ve velmi dobré kvalitě. Primárně nejvíce poslouchám Radio_1 a Beat, ale Color se stal rychle trojkou v poslechovosti. Pozitivně mě také překvapilo Netro rádio na 7C
Mám cca týden nové pracovní auto (Octavia 4), tak jsem zkoumal nabídku DAB – doteď jsem zkušenosti neměl. Ze stanic v nabídce (Praha a okolí) mě nejvíce zaujalo Netro Life. Občas také poslechnu ZUN, ale tam mi vadí trochu stereotypní hudební proud. Ale chápu, je to zatím v rozjezdu. Doteď jsem v autě poslouchal hlavně Dance radio (když byl signál) nebo Kiss (spíše večer, přes den mi vadí rotace). Těším se až Color spustí nový vysílač v Benešově, pak budu moct tento multiplex poslouchat častěji.
P.S.: Nevíte, jestli je na Netro rádiu i nějaký speciál s rychlejšího hudbou? Hands Up, Hardstyle apod. Něco jako Bassmachine na Kissu. Každopádně díky za tuhle stanici, která je příjemným osvěžením a nyní má o jednoho posluchače více 🙂
Moc bych nepočítal s tím, že lokální projekt Netro Life Radio zůstane v Praze a středních Čechách dlouhodobě, ačkoliv hudebním formátem může přesahovat hranice Českých Budějovic.
Odbočka: V Budějovicích se běžně říká „ve tvém bejváku“ místo „ve tvym bejváku“ případně „ve tvým bejváku“? Míro?
a Vy osobně byste si tedy přál, aby v DABu Netro zůstalo? Za mě rozhodně hrají jinak než jiná radia a takových není nikdy dost, ať už se jedná o jakýkoliv hudební styl. ani na FM. Hlavně z 90s na NLR hrají
– většinou – fakt songy, který jsem slyšel snad poprvé. přirovnal bych to k Signál radiu 80s vs „mainstreamové“ 80s.
Pamatuji si třeba, že před časem žádalo licenci v Praze na 107.9 Free radio z Brna, takže že by nebyl zájem o vysílání regionálních radií v jiných okresech, to podle mě tak není. ale asi samozřejmě záleží na preferencích vysílajících stran v koknrétním případě.
přeji jinak vám na Ovi page hezký zbytek svátků a vše nej do nového roku včetně dobrých příjmových vln.
Vítám každý program, který nabízí originální obsah a není do počtu. V Praze a okolí je teď na škále EDM od pop mainstreamu k menšinám Kiss, Netro, Dance a ZUN. Někdo by si určitě přál ještě něco jiného, ale více tanečních projektů vedle sebe trh těžko pojme.
Děkuji za přání a také přeji neuspěchané svátky a dobrou náplň nového roku, nejen co se rádií týče.
díky za tip, osobně spíš mám radši nemainstreamové taneční 90s, ale i Flash(teda pokud to Flash opravdu je) jsem samozřejmě zkoušel a hrají odravdu zajímavě. dokonce to i míchají taky s dance 90s, ale jenom v určitý čas, ale zjistit přesně kdy, je problém, protože nemají ani webovky, ani nikde zvěřejněný dlouhodobý playlist (stejně jako třeba pro mně do té doby neznámé Cable na LQ).
jinak kdo vlastně stojí za projektem ZUNu?
Netro je opravdu dobré, bylo by škoda kdyby nevyužili možnosti DAB+ v dobré kvalitě vysílání (dat.tok). Před Netro spol. Color+ šířila zkušebně rádio Orlík a i ten byl velmi slušný. Orlík i Netro na míle přesahuje obsah i kvalitu mono-hrůzy impulzů.
Color+ je obsahově velmi dobře naplněn a vysílá v dobrém datovém toku. Také RTI a Teleko oceňuji, ale bylo by vhodné aby provozovatelé rádií přešli ze strašných 64kbit/s na dobrých 96kbit/s. Propast mezi Beat na CRa 64kbit/s a RTI 96kbit/s je na slušném DAB+ tuneru/receivru zřetelně slyšitelná a nestravitelná. To samé platí u ČRa (64) a Color+ (96) srovnáním ExpressFM
Ahoj Láďo, díky že posloucháš, speciální pořady s uvedenými styly na Netro Life nyní nejsou.
Mixovaná hudba různých stylů běží v útery od 19h do 21h.
Pak je tam pořad se starší hudbou. Středa od 19h a repríza v pátek od 20h. Pak pokračuje roztančený pátek 21-23 a od 23 repríza úterní druhé půlky bloku, co běží v út od 20h.
Rádio se poslouchá např. ve firmách a kancelářích a tito ,,běžní,, posluchači se pak například při setu DJ Lucca dotazovali, co že je to za hudbu 🙂
Ideální je, když posluchač napíše podnět a nezapomeme uvést kde poslouchá a přes jakou platformu (DAB, FM, Internet). Kontakt je na webu radia.
Díky za info, jak dlouho Špulka běží? Myslel jsem, že spuštění bude až v lednu. Jel jsem 23.12. na trase Příbram – Sedlčany a po trase byly úseky kde Multiplex na 7C hrál. Ale přikládal jsem to lepším podmínkám pro příjem (naskenovaly se mi ten den i multiplexy z Rakouska a Německa).
22.12. během dne byl zvýšen výkon na Strahově na finální 1kW a ještě v noci na 23.12. byla spuštěna Špulka (300 W).
Pokud se nevyskytnou žádné vážnější problémy se SFN, mělo by v lednu po revizi anténního systému na Špulce následovat navýšení výkonu o cca 5dB + nějaká desetinka.
Zatím jsem docela překvapen, Benešov 7C mi v Polabí hraje na 100 % kvalitu (skoro nejlépe ze všech), ale co pár desítek sekund krátkodobé výpadky. Anténu mám směrovou přímo na vysílač. U jakýchkoliv jiných DABových muxů se takové výpadky nevyskytují. Jen u tohoto 7C. Ze Strahova je příjem horší, na anténu přichází ze strany, takže docela utlumen a i bez toho by byl slabší než ten Benešov.
Jinak podobný problém jsem zaznamenal kdysi u vysílače Kluk (RTI), vzdálenější Javorník fungoval v pořádku. Tehdy docházelo k úplnému výpadku, jako kdyby někdo odpojoval a připojoval v pravidelných intervalech vysílací anténu. RTI později problém vyřešilo.
Špulka jede v testovacím režimu, některé věci se musí doladit, proto jsme ji spustili včas, abychom to mohli zkoušet. O občasných výpadcích víme, není to tedy co pár desítek sekund ale spíš v minutách a je to spojeno s dopravou signálu na vysílač.
Výpadky v distribuci ETI streamu ze Strahova na Špulku odstraněny. Špulka i při stávajícím výkonu 300 W ERP naprosto zásadně pomohla příjmu na D10 při cestě Praha – Jizerské hory. Doplňuje signál Strahova i kolem Labe u Brandýsa, kde je ze Strahova rádiový stín a hraje tam špatně i FM.
Až se oteplí, proběhne revize antén a následně bychom pustili vysílač na plný výkon.
Díky za info, opět zkusím. S těmi výpadky jsem to nedával. Překvapilo mne, jak dobrý je příjem i s těmi 300 W. Po zvýšení na 1 kW to bude hodně slušné.
Doprava ETI streamu na vysílač probíhá multicastem. A kdo s tím někdy v sítích pracoval, tak ví, jak složité je to někam bezchybně poslat, tím spíš bezdrátovými spoji, byť se jedná o profi technologie. Kvůli DABu jsme na Špulku museli vybudovat naprosto novou vlastní datovou linku.
Ten dosah je opravdu velmi dobrý. S plným výkonem to bude paráda 🙂
Pozor, Špulka jede stále v testovacím módu a zrovna kolem 12:00 jsem sahal do nastavení SFN a dělal nějaké pokusy. Takže pokud se objeví výpadky v nějakou dobu a je jich více, může se na vysílači zrovna něco konfigurovat.
Od 13h už tam na nic nesaháme a tak už to jede zase bez výpadků 🙂
Koukal jsem na fotku Špulky (v dnešním rozhovoru) a vypadá to, že DAB antény nejsou přímo v zádech VKV antén, ale že už pootočeny mírně k jihu jsou. Prostor k pootočení na jih (aby se posílil dosah směrem k D3 Tábor a zároveň se neovlivnil vyzařovák VKV směr západ) už nevidím. Škoda.
Díval jsme se na rozdíl pokrytí „Směrová anténa“ vs „prut“. Pokud bychom brali prut jako 1 a směrová jako 100, kde asi by ležel vertikálně umístěný klasický dipól? Můj naprosto vytřepaný tip je 40(?). Jinak velmi přínosný rozhovor ke kvalitě zvuku a o DAB+ obecně vyšel zde: Jakub Melín: Multiplex COLOR DAB+ chce ukázat výhody digitálního rozhlasu – Lupa.cz
Pokud jsou obě antény dobře přizpůsobené vysílané frekvenci a koaxiálnímu kabelu, tak lze zjednodušeně napsat, že jsou obě cca rovnocené – zisk 0 dBd.
Rozdíl je v tom, že při pohledu shora se bude směrová charakteristika prutu jevit cca jako kruh a kolem jednoduchého dipólu bys viděl osmičku. Dopředu a dozadu maximum 0 dBd a do boku (90°) minimum (minus nekonečno dBd).
Existují i složitější řešení prutových antén, kde je zúžena opačná polarizační rovina a zisk stoupá na jednotky dBd.
Víceprvkové Yagi antény se pak dostávají povětšinou až k vyšším jednotkám dBd. Při pohledu shora se pak osmičková charakteristika dále deformuje.
Výkon vysílače:
100W = 20dBW = 50dBm
200W = 23,0103dBW = 53,0103 dBm
Takže zvýšení zisku antény v daném směru o 3dBd simuluje dvojnásobné zvýšení výkonu na vysílací straně.
Toto je zjednodušený výklad a více to rozebírat nechci.
Více rozebírat techniku opravdu netřeba, to nechme jiným webům a komunitám. Nás tady více než JAK se vysílá, zajímá KDO, CO a pro KOHO vysílá. Oviradio.cz je pro všechny, kteří rádio poslouchají, nejen ladí.😉
Podle zdroje z CRA se DV a SV vysílače ČRo vypnou na Silvestra ve 23:59:59. Mimochodem v mé domácnosti je jediným tunerem, který umí SV, autorádio. Žádný přijímač neumí DV, ale to mě opravdu netrápí, stejně jako mi je fuk, že už nejsou rozhlas po drátě, telefonní budky a Zlaté stránky.
Rádio poslouchám nejčastěji na FM a internetu (i v autě), DAB spíše jen doplňkově a experimentálně.
Mám rád, když se nějaký interpret, kterého znám dlouhé roky, ale jeho hudba mě celou dobu téměř míjela, najednou vydá „mým“ směrem.
Nesleduji slavičí ani jiné ankety popularity, podstatné je pro mě to, jak na mě ta hudba zapůsobí. Jak mě překvapí mile i nepříjemně, jak mi sedne do mých ideálů a vkusu, které nejsou konstantní, jako nejsou zafixované zkušenosti a věk.
Letos jsem se takhle potkal s Ewou Farnou. Její, přesněji wronkovský, konzervativní pop-rock, mě nebavil, ačkoliv jsem ji měl možnost slyšet naživo při jednom předávání hudebních cen, což obvykle posune vnímání pozitivním směrem.
Zlom přišel s letošním jarním singlem Tělo, kdy jsem si uvědomil, že Farna náhle dělá aktuální pop, který není přihlouplý, česky opatrný, podbízivý, zjednodušený a je vzdálený všem těm Kryštofům, Miraiům a podobné cukrové vatě dneška.
Ewa Farna v novém duchu vydala celé album Umami a opravdu se to dá poslouchat bez pocitů trapnosti. Její současný styl už nejde naproti Hitrádiu a už vůbec ne Blaníku a Impulsu, proto Farna zřejmě zůstane skryta v mobilech posluchaček a posluchačů a navenek se nebude hrát.
Jsem opravdu zvědavý, zda některé rádio pustí skladby Sama doma nebo Zkraceno v překladu, což jsou spolu se starším pilotem Tělo podle mého mínění nejsilnější kousky někdejší teenage-pop-rock-rebelky s rovnátky a dnes dospělé a hlavně současné zpěvačky.
Je vidět, že se za ty roky někam posunula.
Český pop mě obecně dlouhodobě míjí, nicméně před časem jsem na R1 objevil skupinu Ille zpěvačky a zubařky Olgy Königové, to mě docela mile překvapilo a zaujalo. Hlasem mi trochu evokuje Lenku Dusilovou, jejíž křišťálově čistý hlas mě už roky fascinuje. Mainstreamovější publikum jí mohlo zaznamenat v Xindlově tracku V blbým věku, jinak se s ní ale posluchači v éteru prakticky nepotkají, což je možná škoda.
docela odvaha 😉 jako v tyhle době, kdy se dali zkoordinovat max jen 100w nebo už jen 50w vysílače, tak zkoušet takovyhle výkony, jsem zvědav jestli to projde, nebo budou muset ubrat, ale spon na 100 nebo nedej bože 50 aby nikoho nerušily.
Co se týká odstupu 0,3MHz (Dyleň má 100,8 a výkon 1kW) už tady máme za sebou precedens.
Dyleň sice není přímo v KV, ale je to vysoká kóta s programem ČRo.
A jaký precedens? Co jsem tak zatím viděl 0,4 platí v rámci územního celku jako obec. Dyleň 0,3 přes hradbu hor v pohodě, jaký je na 100,8 program (ČRO ) je jedno. Jinak nechápu proč se trvá na 0,4 v rámci blízkého místa (obce) bez ohledu na intenzitu (výkon), asi snad z dob, kdy se nechávala rezerva když by provozovatel chtěl zvednout z wattů na kilowatty, což dnes už stejně nehrozí. Kvůli tomuto prezitkarskemu nařízení spíš neprojde ten Liberec vůči 97,1.
I když FM stále více zastiňují jiné audiotechnologie, spolu s tímto jevem klesá i aktuálnost otázky , ale stejně proč rádio jako Express nejde do Brna? Rádio 1 jakbysmet zvlášt když už několiky rok 98,1 stejného provozovatele se vůbec neobjevuje v tabulce poslechovosti, přestože Signál se pipla s mutací pro Brno která je vysílána i v Jihlavě. Pokud vůbec ještě zůstaly pořady u kterých to mělo význam, zda nedošlo ke změně u příležitosti úpravy playlistu. I když v Jihlavě je Brněnská mutace , tak jen pro ujištění, tam byl taky ten záměr Spinu? U té příležitosti by mohla ta 98,1 pod Rádio 1 zvláště když kmitočet pěkně končí na 1. I když by mohl být signál zajímavý tím vyšším podílem zahraničních věcí, tak stejně jsou to jen pokusy. Taky nevím když ještě byl s českými věcmi ve vyšším počtu a vyššího věku songů, tak v tomto žánru se mohl inspirovat ČRO Pohodou, kde jsou klasické české songy od 60 let. A nebo vůbec nejlepší by mohl signál zastoupit Oldies rádio, což by bylo užitečnější než riskovat s mladýmformátem Spinu. No možná už ani ne mladým, jak tady naznačil Ovi že bílí ksiltofkari splácejí hypotéky. Ale záleží jak hiphop zpracují ve Spinu jestli pro mladé, nebo se dospělé, ale tak či tak konzumace z FM bude menší než u Oldies. Dávat tam AC by byli dřevo do lesa.
Proč by to nemohlo projít, když vysílač Dyleň není situován pro město KV a přímo ve městě moc dobře také na klasická radiová chrastítka nejde. Odstup mezi vysílačem a městskou frekvencí je akorát, žádné tření, v tomto případě nehrozí. Jako příklad, uvádím frekvenci Impulsu 99.6 v Benešově (0.2 kw) vs. 99.7 Bontonu (5kw, diagram jih 2.5 kw) ze Zeleného pruhu v Praze (34 km). Také to prošlo a přitom reliéf od Benešova na jihovýchod přesahuje 400 – 500 m a pražská frekvence tu benešovskou maže nebo mizí sama.
Poslední letošní RRTV news:
Rádio Otava půjde do Strakonic 88,3 a Horažďovic 92,2.
Rádio Blaník Liberec skončí.
Radio Dechovka připravuje vysílání na 1260 kHz nejen ze severního okraje Prahy (Líbeznice), ale i z jižního (Davle).
Radio Kiss 101,3 a Radio Beat 91,4 se v regionu Havlíčkův Brod chtějí přesunout z vodárny Knyk na vyšší kótu Vysoká blíže Jihlavě.
Fajn radio začátkem prosince spustilo Trutnov 87,6.
Na frekvenci Újezd u Brna 89,2 se po více než dvou letech pravděpodobně znovu objeví brněnské Hitrádio City.
„Rada se seznámila s předběžnou koordinací spočívající ve změně územního rozsahu
vysílání před změnou a po změně stanoviště VKV kmitočtu Líbeznice 1260 kHz…“ zdroj: RRTV
Proboha, co to tam sedí za jelita??
Ohledně přesunu v HB sice vzdálenost ně blíže k Jihlavě, avšak opačný svah , takže celkový diagram očekávám se posune severně, takže už nepůjde na D1 skoro až k Bíteši, když jsem testoval jak až nejdál se nějaké náznaky objevují. Samotné město , hlavně větší sídliště je taky lépe nakloněno novému stanovišti, narozdíl od Knyku na výpadovce na Prahu. Taky mě udivuje že už na Knyku prošla koordinace vs Žďár 101,5 na který jde téměř vidět.
Express by klidně mohl třeba v Liberci ale ozvou se že je to blízko 97,1, navíc 500w, já být to umě stále bych byl ta to rád, otázka zda už to bude mít smysl když pomalu nabývá většího slova DAB.
Jo, ta Vysoká je tady v HB kóta jako hrom, navíc s mnohem lepším dosahem právě na ten sever, jak píšeš. Oni nepotřebují směr na jih, protože tam to vykryje Jihlava.
Na mapách Google je vidět aktuální anténa City, při přepnutí na starší foto je tam i původní anténa Radia R (více vlevo na vyšším stožáru). Na konci roku 2016 Radio R přesunulo anténu až za radar. Všechna dosavadní umístění 89,2 jsou vidět zde: https://mapy.cz/s/ramovalolo
Taky jsem ji viděl. Zaznělo tam: Spotřeba el. Jako 10 tis. Město (otázka zda i při současném min výkonu 50 kW nebo původní 1,5 Mw); pokud si dobře pamatuji tak 150 tis posluchačů AM; u vysílače slyšíš rzurnal i bez přijímače, 69 let v provozu, puvodni technika, nejdéle vysílající za okupace 68; zachyceno v Japonsku a lákání na DAB. I když je konec pochopitelný, přeci jen jak se to blíží, po sverepem archaickem signálu těžko představitelné ticho v pásmu starých analogových přijímačů, kdy z 11 nejvyšší stavby 270m vysoké bude 270 kHz stále mlčet, když ještě staré přijímače měly popisky metropolí – stanic.
Na Dvojce má být prý smyčka upozornění na konec vysílání na AM slysitelne jen na AM, slyšel ji někdo? Jak přesně zní? Je to i na r žurnálu, plusu? Čekal bych před celou, co by bylo místo toho na FM reklama?
S AM skončí nejrychlejší stream který časově předbíhal ty ostatní (pokud tomu ještě stále tak je), časové znamení tam bylo dřív než ve skutečnosti, možná i góly v hokeji padali dřív než byly vstřeleny 🙂
Smyčky jsou ke slyšení na FB skupině Přátelé AM. Tamtéž je k vypínání ultimátní komentář: „Velice smutné. A deprimující. Taková krásná a užitečná rechnika. Rve mi to ❤️ Přežilo to nacisty. Přežilo to komunisty. Ale nepřežilo to neuvěřitelně nenažrané KAPITALISTY.“
V Topolné pracoval 25 let můj blízký příbuzný a jako malý sem na vysílači travil docela dost času. Už jako dítě mě fascinovala výška stožárů a technologie, z které hraje radio i bez přijímače. V té době cca 90 leta se o vysílač staralo ještě pres 10 lidi. Už tehdy si myslím to moc lidi neposlouchalo, natož teď, v době FM a interneru, DABu. Vysilat pro par lidi s tak vysokymi naklady je nesmysl. Jsem zvedav, zda stožáry pujdou k zemi, v reportáži ČT zaznělo, že toto bude ještě řešeno ze strany ČRK. Udržet stožáry nad zemí by nebyla vůbec levná záležitost.
Je dobře, že to vypnou. Jako poslední kritérium beru využití AM v případě nouze. A tohle už bohužel také úplně padá. Kolik napočítáte lidí, kteří by si dnes byli schopni naladit AM vysílání? To je tak nepatrný zlomek, že to nemá žádný strategický význam. Tak proč to platit? Ono si nemá smysl nic nalhávat – v případě nějakého velkého průšvihu jsme prostě na odpis. Mám pocit, že západní civilizace se sice topí v iluzi blahobytu, ale reálně spíše už jen dožívá.
Rumunsko má minimálně 15 AM vysílačů,které lze i v ČR naladit bez venkovní antény,Polsko má extra výkoný DV vysílač letos po modernizaci.Maďarsko také využívá AM a dokonce částečně ty co stojí na území SR.Vypínání AM nebylo určitě lehké rozhodnutí,protože zase tak nepatrný zbytek posluchačů to není.Jinak by Český rozhlas neinvestoval opravdu velké peníze do reklamní kampaně,která je právě o přechodu z AM na FM či DAB+.Prostě by to vypnuli a „šmytec“.Jiná situace je u Topolné-dlouhovlným rozsahem je dnes skutečně vybaveno minimum přijímačů.Ovšem v případě AM-SV dodnes koupíte v elektře rádio FM/AM.Večer či brzy ráno naladíte desítky stanic ze světa,není to „mrtvé“ pásmo.V nerušeném místě naladíte i tisíce km vzdálené stanice.Stačí počkat až zapadne slunce.
Zkuste to někde na venkově je to docela dobroudružství „lovit“ signály.
Jo s tím zcela souhlasím. Pásmo AM ani dnes není mrtvé, z globálního pohledu rozhodně ne. Dlouhodobě ale zastávám názor, že ČR je celosvětově unikátní ostudou, co se týká programové skladby, dále skladby provozovatelů vysílání, trvalého svinčíku v oblasti regulace, a v neposlední řadě samozřejmě i co se týká určité výchovy posluchačů a pěstování vztahu k rádiu. Tady se prostě po relativně nadějném startu nakonec pohnojilo úplně všechno. A vidíme ty důsledky. Lidi zlomili nad rádiem hůl. Oni neodcházejí z AM na DAB, nebo z FM na DAB, oni odcházejí úplně. Odešli už dávno. Když se dnes člověka, kterému je 20 let, zeptáte na rádio, tak nejspíše řekne něco ve smyslu „jo, něco takového jsem měl(a), když mi bylo 12.“ A hotovo, to je vše. Z generace pod 30 let, pokud vynechám vysloveně fanoušky radiotechniky, neznám nikoho, kdo by po výzvě „nalaď mi dvojku na středních vlnách“ vůbec tušil, co říkám. A to se těch lidí i přímo ptám, protože mě vztah lidí k rádiu dlouhodobě zajímá. A je to samozřejmě problém. Znalost AM příjmu měla patřit k základním dovednostem člověka, protože strategicky to má pořád význam. Akorát u nás už samozřejmě dávno ne.
A omlouvám se, ještě bych něco doplnil: Pokud jsme chtěli zachovat AM vysílání, tak co jsme tam celé roky vysílali pro mladou generaci? No jednoduše nic. Ono je to vůbec zamotané. Proč je třeba na DV vysílán Radiožurnál? Nebudu teď rozebírat, že stanice takového formátu by vůbec neměla být vysílána „ze zákona“, když ji lze zcela pokrýt na komerčním principu. Jde mi hlavně o to, že AM pásma měla být využita jiným způsobem, a patrně i odlišnými stanicemi než jaké ČRo provozoval. Těžko se zbavit dojmu, že o osudu AM bylo rozhodnuto už v 90. letech, prostě se to už tehdy rovnou odmítlo a nechalo vyhnít.
Jako dobře chápu že se zamyslite co se dá udělat líp. Měl se tam snad vysílat wave? To by muselo být HiFi stereo AM jak tu někdo odkazoval na USA. Ale ani tak myslím že i ty státy které mají rádia pro mladé, tak už to tolik nezmění trend že rádio jako rigidní médium v dnešní době pochopitelně netáhne. Je to jako byste se divil že není rozhlas po drátě, telegraf, telegram, minimum pevných linek, telefonní budky…. Je potřeba se dívat na audio jinak než přidávat pevné streamy v drahém dabu se snižováním toku, který v dnešní době nenabízí aspoň základní možnost si stream POZASTAVIT, tak jak je tomu v aplikaci můj rozhlas.a tak je pochopitelné že mladí hledají audio jinde, stalo by se to tak jako tak, nekvalitní program to jen trochu urychlil. A to říkám já co to vidím kolem sebe, sám ale jsem stále posluchačem rádia, víc stanic mi dělá pestrý program během dne, z každé takové si vyberu co umí nejlépe. I když to beru že co stihnu to stihnu, ale pomáhá mi ten můj Rozhlas že když mě třeba v práci někdo vyruší, tak se třeba na Dvojce můžu vrátit v čase v pořadu Jak to vidí – a o tom to je, ne produkovat desítky streamů které už nevypadá že by někdy měly mít silnou posluchačskou zakladnu a navíc skládající se z nesourodých pořadů viz Pohoda ČRO jako kompenzace pro seniory místo dvojky. Kdyby aspoň stramy měli liniový charakter jako např. literatura. To řekněme platí pro ČRO , i něco méně pro hudební stanice ale i u těch je nemožnost volby skladeb pro mladé pasé.
Sporná otázka je když je rozhlas médium veřejné služby. Taky logicky vidím že ČRO by měl cilit tam kde nejsou programově priváty, ale i posluchač obyčejného většinového formátu je taky poplatníkem, takže v zásadě si nemyslím že to dělá ČRO žurnál úplně špatně, oproti stavu před 10 lety z toho aspoň nevypadá hudebně že nechává vyniknout konkurenci v podobě privatu. Jedině snad to tuhé programové schéma s pípáním v celou ale dejme tomu, pro zvidavějsi je tu Plus a ten už se se soukromníky nedá srovnávat.
Radiožurnál se na DV udržel jen kvůli špatnému pokrytí tohoto programu v FM(některé oblasti na Moravě)To byl jediný důvod proc Český rozhlas tento vysílač provozoval.Nyní prý pokrytí na FM již zlepšil,nejsem však z Moravy,abych to mohl posoudit.Každopádně i s pouhými 50kW výkonu je tento vysílač slyšet i ve dne až v Dánsku(oveřeno).Co se týče programové skladby na stanici Dvojka Českého rozhlasu, tak mě naopak vyhovuje-poslouchám tam například pořad srdcovky a protože mám funkční historické rádio ze čtyřicátých let,tak se mě vypínání AM osobně dotýká.Na druhou stranu chápu,že nelze udržovat vysílání na AM s prakticky původním vysílačem,který má spotřebu 1,5MW.Co bych si však přál,aby bylo po vypnutí rozhodnuto tuto technickou památku chránit i z úcty,že se jedná o lokalitu kde vlastně začalo pravidelné rozhlasové vysílání roku 1931.Je dobré o tom alespoň uvažovat a nezačít ihned po vypnutí s bouráním všech vysílačů.
Zde je pěkný článek o Liblicích a dokonce s fotografiemi vnitřních prostor RVS (ještě letos v létě jsem při osobní návštěvě vysílače měl přísný zákaz fotografovat),tak už to nyní není problém,když je aktivní „život“ vysílače v řádu dnů.
Smyčka běží přes den vždy místo první písně po zprávách v celou hodinu. Pokaždé je tedy různě dlouhá. Ověřené to mám na „základní“ frekvenci 639 KHz z Liblic. Ostatní středovlnné frekvence jsem nezkoušel. Co se týče dlouhé vlny na 270 kHz z Topolné, tak ta žádnou informaci o vypnutí nevysílá.
To je chyba,jen nevím zda úmyslně aby to v reportáži vypadalo dramaticky…1,5MW spotřeby mají Liblice s částečně elektronkovým vysílačem co dodá ven 750kW.V dobách největší slávy kdy byly provozovány oba vysílače v Liblicích šlo o 1,5MW a spotřeba až 5MW.To bylo nejvíc co kdy u nás AM vysílač spotřeboval.Topolná při dnešních dodávaných 50kW výkonu má spotřebu výrazně menší.
Dnes je ostravské studio prázdné, nikdo tam není, tak se vysílá z Čech – je to ojedinělý případ nebo došlo k zrušení studia z Ostravy? Nic jsem o tom včera neslyšel.
Že by Vánoce? 🙂
Na stránkách jdou vidět časy, kdy vysila jaký moderator, včera tam byl Vlasta automaticky 🙂 . Dnes tam bude Honza. Jaký na nej mate vůbec názor? Je mu snad 20 a už teď mi přijde dost v poho jako moderator a to nemá prý vůbec žádné zkušenosti. Za par let by z nej mohl být fakt moc dobrý moderator.
Tak ono je dost mladých moderátorů v českém éteru. Mimochodem i na RCL / Blaník Liberec takový byl a také v pohodě. Za mě není vůbec důležitá zkušenost, ale přirozený talent.
Mladší člověk je obvykle levnější a časově flexibilnější a některá rádia využívají i toho, že řada voice talentů je ochotna pracovat zdarma, hlavně že jsou slyšet v rádiu.
Na druhou stranu mladý hlas u stanic pro starší posluchače působí divně, neautenticky, jako „stará mladá“.
Jediná hodina za rok na Impulsu, kdy je tam něco jiného než stejný hudební mix za 20 let složený z věcí, které nejsou ničím zajímavé a asi se nedočkáme že by někdy byly. Právě totiž je vysílána Rybová mše, dřív to bývalo o půlnoci, 6 večer bývaly koledy, prý stejný čas za minulého režimu asi výhradně na AM. Možná někdy nějaký přenos českého popového koncert u v létě, ale tím si nejsem jist.
Color avizuje od druhé lednové středy těžkou váhu: 13:00-15:00 Dva démanty v éteru – týdeník Romana Holého a Matěje Rupperta. To by znamenalo narušení opravdu tradičního času pro reprízu Světa podle Michaela.
Ohlášen byl i nástup herce Jana Komínka od února.
V posledních měsících je vidět na křivce online poslechovosti Coloru v poledních čsech všedních dnů značný propad. Třináctou hodinou křivka vždy stoupá… Týdeník je určitě vhodným rámcem, jednak časově a jednak, aby se pánové rychle nevystříleli. Uvidíme, až bude představeno nové vysílací schéma.
stanici Color jsem objevil díky DAB+ 7C ve velmi dobré kvalitě. Primárně nejvíce poslouchám Radio_1 a Beat, ale Color se stal rychle trojkou v poslechovosti. Pozitivně mě také překvapilo Netro rádio na 7C
Tak to rád slyším 🙂
Mám cca týden nové pracovní auto (Octavia 4), tak jsem zkoumal nabídku DAB – doteď jsem zkušenosti neměl. Ze stanic v nabídce (Praha a okolí) mě nejvíce zaujalo Netro Life. Občas také poslechnu ZUN, ale tam mi vadí trochu stereotypní hudební proud. Ale chápu, je to zatím v rozjezdu. Doteď jsem v autě poslouchal hlavně Dance radio (když byl signál) nebo Kiss (spíše večer, přes den mi vadí rotace). Těším se až Color spustí nový vysílač v Benešově, pak budu moct tento multiplex poslouchat častěji.
P.S.: Nevíte, jestli je na Netro rádiu i nějaký speciál s rychlejšího hudbou? Hands Up, Hardstyle apod. Něco jako Bassmachine na Kissu. Každopádně díky za tuhle stanici, která je příjemným osvěžením a nyní má o jednoho posluchače více 🙂
Moc bych nepočítal s tím, že lokální projekt Netro Life Radio zůstane v Praze a středních Čechách dlouhodobě, ačkoliv hudebním formátem může přesahovat hranice Českých Budějovic.
Odbočka: V Budějovicích se běžně říká „ve tvém bejváku“ místo „ve tvym bejváku“ případně „ve tvým bejváku“? Míro?
Neřekl bych 🙂 Na druhou stranu, posluchače by takovéto drobnosti mohly udržovat ve střehu 🙂 Idealní je, když se to občas povede i skrze hudbu.
a Vy osobně byste si tedy přál, aby v DABu Netro zůstalo? Za mě rozhodně hrají jinak než jiná radia a takových není nikdy dost, ať už se jedná o jakýkoliv hudební styl. ani na FM. Hlavně z 90s na NLR hrají
– většinou – fakt songy, který jsem slyšel snad poprvé. přirovnal bych to k Signál radiu 80s vs „mainstreamové“ 80s.
Pamatuji si třeba, že před časem žádalo licenci v Praze na 107.9 Free radio z Brna, takže že by nebyl zájem o vysílání regionálních radií v jiných okresech, to podle mě tak není. ale asi samozřejmě záleží na preferencích vysílajících stran v koknrétním případě.
přeji jinak vám na Ovi page hezký zbytek svátků a vše nej do nového roku včetně dobrých příjmových vln.
Vítám každý program, který nabízí originální obsah a není do počtu. V Praze a okolí je teď na škále EDM od pop mainstreamu k menšinám Kiss, Netro, Dance a ZUN. Někdo by si určitě přál ještě něco jiného, ale více tanečních projektů vedle sebe trh těžko pojme.
Děkuji za přání a také přeji neuspěchané svátky a dobrou náplň nového roku, nejen co se rádií týče.
Jestli máte rád nemainstreamové 80s, nalaďte si „Test HQ“ v našem DAB+ multiplexu 😉
díky za tip, osobně spíš mám radši nemainstreamové taneční 90s, ale i Flash(teda pokud to Flash opravdu je) jsem samozřejmě zkoušel a hrají odravdu zajímavě. dokonce to i míchají taky s dance 90s, ale jenom v určitý čas, ale zjistit přesně kdy, je problém, protože nemají ani webovky, ani nikde zvěřejněný dlouhodobý playlist (stejně jako třeba pro mně do té doby neznámé Cable na LQ).
jinak kdo vlastně stojí za projektem ZUNu?
Flash je minimálně z našeho webu dlouhodobě známý projekt:
https://www.flashradio.cz/
http://185.47.222.75:8750/played.html
ZUN je počin podnikatele v IT Ladislava Antoše a pojišťovačky Marie Behro.
ano, já vím, znám ho samozřejmě i z „bandscan“ videí, spíš jsem měl z hlediska neznámosti na mysli ten Cable. 🙂
Radio Cable 92,3 Pardubice. Kdysi snad i na FB a webu. Na piráta to bylo nezvykle popové a mainstreamové, což platí i pro dnešní „Kejbl“.
Protože ten člověk léta dělal pro popové a mainstreamové komerční rádio.
Flash vysilalo občas i piratsky na fm v praze 😉 a jelikož existují dlouho, tak bych ji tu licenci přál ikdyby se objevili v dabu jako flash 87,5 😉
Projekt ZUN – už to tu zaznělo.
Peníze dodává předpokládám https://www.zoner.eu/ + příjmy z reklamy.
Za hudbou stojí https://m.facebook.com/photo.php?fbid=471804277639897&id=100044309865359&set=a.309900407163619&source=48
Takže očekávám do budoucna kombinaci několika stylů. Pokud by vysílali i v jižních Čechách, třeba přes RTI, ocenil bych třeba techno.
Historie playlistu CABLE je zde: https://beatzone.eu/radio/89-221-210-76_7994&history
Super, díky moc za odkaz.
Netro je opravdu dobré, bylo by škoda kdyby nevyužili možnosti DAB+ v dobré kvalitě vysílání (dat.tok). Před Netro spol. Color+ šířila zkušebně rádio Orlík a i ten byl velmi slušný. Orlík i Netro na míle přesahuje obsah i kvalitu mono-hrůzy impulzů.
Color+ je obsahově velmi dobře naplněn a vysílá v dobrém datovém toku. Také RTI a Teleko oceňuji, ale bylo by vhodné aby provozovatelé rádií přešli ze strašných 64kbit/s na dobrých 96kbit/s. Propast mezi Beat na CRa 64kbit/s a RTI 96kbit/s je na slušném DAB+ tuneru/receivru zřetelně slyšitelná a nestravitelná. To samé platí u ČRa (64) a Color+ (96) srovnáním ExpressFM
Orlík a Orlicko, to je sakra rozdíl.
ach ano, díky za opravu
Ahoj Láďo, díky že posloucháš, speciální pořady s uvedenými styly na Netro Life nyní nejsou.
Mixovaná hudba různých stylů běží v útery od 19h do 21h.
Pak je tam pořad se starší hudbou. Středa od 19h a repríza v pátek od 20h. Pak pokračuje roztančený pátek 21-23 a od 23 repríza úterní druhé půlky bloku, co běží v út od 20h.
Rádio se poslouchá např. ve firmách a kancelářích a tito ,,běžní,, posluchači se pak například při setu DJ Lucca dotazovali, co že je to za hudbu 🙂
Ideální je, když posluchač napíše podnět a nezapomeme uvést kde poslouchá a přes jakou platformu (DAB, FM, Internet). Kontakt je na webu radia.
Vysílač na rozhledně Špulka už je v provozu s omezeným výkonem.
Během ledna by měl být výkon navýšen o 5dB (na 1kW).
Díky za info, jak dlouho Špulka běží? Myslel jsem, že spuštění bude až v lednu. Jel jsem 23.12. na trase Příbram – Sedlčany a po trase byly úseky kde Multiplex na 7C hrál. Ale přikládal jsem to lepším podmínkám pro příjem (naskenovaly se mi ten den i multiplexy z Rakouska a Německa).
22.12. během dne byl zvýšen výkon na Strahově na finální 1kW a ještě v noci na 23.12. byla spuštěna Špulka (300 W).
Pokud se nevyskytnou žádné vážnější problémy se SFN, mělo by v lednu po revizi anténního systému na Špulce následovat navýšení výkonu o cca 5dB + nějaká desetinka.
Zatím jsem docela překvapen, Benešov 7C mi v Polabí hraje na 100 % kvalitu (skoro nejlépe ze všech), ale co pár desítek sekund krátkodobé výpadky. Anténu mám směrovou přímo na vysílač. U jakýchkoliv jiných DABových muxů se takové výpadky nevyskytují. Jen u tohoto 7C. Ze Strahova je příjem horší, na anténu přichází ze strany, takže docela utlumen a i bez toho by byl slabší než ten Benešov.
Kuba Melín to tu pročítá pravidelně, ale pro jistotu udělejte ctrl+c a na https://www.facebook.com/colordabplus/ ctrl+v.
Jinak podobný problém jsem zaznamenal kdysi u vysílače Kluk (RTI), vzdálenější Javorník fungoval v pořádku. Tehdy docházelo k úplnému výpadku, jako kdyby někdo odpojoval a připojoval v pravidelných intervalech vysílací anténu. RTI později problém vyřešilo.
Špulka jede v testovacím režimu, některé věci se musí doladit, proto jsme ji spustili včas, abychom to mohli zkoušet. O občasných výpadcích víme, není to tedy co pár desítek sekund ale spíš v minutách a je to spojeno s dopravou signálu na vysílač.
Výpadky v distribuci ETI streamu ze Strahova na Špulku odstraněny. Špulka i při stávajícím výkonu 300 W ERP naprosto zásadně pomohla příjmu na D10 při cestě Praha – Jizerské hory. Doplňuje signál Strahova i kolem Labe u Brandýsa, kde je ze Strahova rádiový stín a hraje tam špatně i FM.
Až se oteplí, proběhne revize antén a následně bychom pustili vysílač na plný výkon.
Díky za info, opět zkusím. S těmi výpadky jsem to nedával. Překvapilo mne, jak dobrý je příjem i s těmi 300 W. Po zvýšení na 1 kW to bude hodně slušné.
Doprava ETI streamu na vysílač probíhá multicastem. A kdo s tím někdy v sítích pracoval, tak ví, jak složité je to někam bezchybně poslat, tím spíš bezdrátovými spoji, byť se jedná o profi technologie. Kvůli DABu jsme na Špulku museli vybudovat naprosto novou vlastní datovou linku.
Ten dosah je opravdu velmi dobrý. S plným výkonem to bude paráda 🙂
Tak bohužel, za posledních 30 minut jsem zaznamenal nějakých 7 výpadků. Teď to vypadlo úplně asi na 10 sekund. Konkrétně mám naladěn TestHQ.
Pozor, Špulka jede stále v testovacím módu a zrovna kolem 12:00 jsem sahal do nastavení SFN a dělal nějaké pokusy. Takže pokud se objeví výpadky v nějakou dobu a je jich více, může se na vysílači zrovna něco konfigurovat.
Od 13h už tam na nic nesaháme a tak už to jede zase bez výpadků 🙂
Jj, od 13. hodiny už v pohodě.
na konec roku hlasí razantní oteplení, tak třeba by ten revizak mohl přijít dřív 😉
Koukal jsem na fotku Špulky (v dnešním rozhovoru) a vypadá to, že DAB antény nejsou přímo v zádech VKV antén, ale že už pootočeny mírně k jihu jsou. Prostor k pootočení na jih (aby se posílil dosah směrem k D3 Tábor a zároveň se neovlivnil vyzařovák VKV směr západ) už nevidím. Škoda.
Pro srovnání: http://gsmweb.cz/foto.php?op=digir&cid=BNBKZ&okres=BN
Díval jsme se na rozdíl pokrytí „Směrová anténa“ vs „prut“. Pokud bychom brali prut jako 1 a směrová jako 100, kde asi by ležel vertikálně umístěný klasický dipól? Můj naprosto vytřepaný tip je 40(?). Jinak velmi přínosný rozhovor ke kvalitě zvuku a o DAB+ obecně vyšel zde:
Jakub Melín: Multiplex COLOR DAB+ chce ukázat výhody digitálního rozhlasu – Lupa.cz
Pokud jsou obě antény dobře přizpůsobené vysílané frekvenci a koaxiálnímu kabelu, tak lze zjednodušeně napsat, že jsou obě cca rovnocené – zisk 0 dBd.
Rozdíl je v tom, že při pohledu shora se bude směrová charakteristika prutu jevit cca jako kruh a kolem jednoduchého dipólu bys viděl osmičku. Dopředu a dozadu maximum 0 dBd a do boku (90°) minimum (minus nekonečno dBd).
Existují i složitější řešení prutových antén, kde je zúžena opačná polarizační rovina a zisk stoupá na jednotky dBd.
Víceprvkové Yagi antény se pak dostávají povětšinou až k vyšším jednotkám dBd. Při pohledu shora se pak osmičková charakteristika dále deformuje.
Výkon vysílače:
100W = 20dBW = 50dBm
200W = 23,0103dBW = 53,0103 dBm
Takže zvýšení zisku antény v daném směru o 3dBd simuluje dvojnásobné zvýšení výkonu na vysílací straně.
Toto je zjednodušený výklad a více to rozebírat nechci.
Ten dipól u DAB umisťujeme na výšku (vertikálně), takže jde také o kruh (mrtvo bude do nebe a do země).
Více rozebírat techniku opravdu netřeba, to nechme jiným webům a komunitám. Nás tady více než JAK se vysílá, zajímá KDO, CO a pro KOHO vysílá. Oviradio.cz je pro všechny, kteří rádio poslouchají, nejen ladí.😉
Podle zdroje z CRA se DV a SV vysílače ČRo vypnou na Silvestra ve 23:59:59. Mimochodem v mé domácnosti je jediným tunerem, který umí SV, autorádio. Žádný přijímač neumí DV, ale to mě opravdu netrápí, stejně jako mi je fuk, že už nejsou rozhlas po drátě, telefonní budky a Zlaté stránky.
Rádio poslouchám nejčastěji na FM a internetu (i v autě), DAB spíše jen doplňkově a experimentálně.
Mám rád, když se nějaký interpret, kterého znám dlouhé roky, ale jeho hudba mě celou dobu téměř míjela, najednou vydá „mým“ směrem.
Nesleduji slavičí ani jiné ankety popularity, podstatné je pro mě to, jak na mě ta hudba zapůsobí. Jak mě překvapí mile i nepříjemně, jak mi sedne do mých ideálů a vkusu, které nejsou konstantní, jako nejsou zafixované zkušenosti a věk.
Letos jsem se takhle potkal s Ewou Farnou. Její, přesněji wronkovský, konzervativní pop-rock, mě nebavil, ačkoliv jsem ji měl možnost slyšet naživo při jednom předávání hudebních cen, což obvykle posune vnímání pozitivním směrem.
Zlom přišel s letošním jarním singlem Tělo, kdy jsem si uvědomil, že Farna náhle dělá aktuální pop, který není přihlouplý, česky opatrný, podbízivý, zjednodušený a je vzdálený všem těm Kryštofům, Miraiům a podobné cukrové vatě dneška.
Ewa Farna v novém duchu vydala celé album Umami a opravdu se to dá poslouchat bez pocitů trapnosti. Její současný styl už nejde naproti Hitrádiu a už vůbec ne Blaníku a Impulsu, proto Farna zřejmě zůstane skryta v mobilech posluchaček a posluchačů a navenek se nebude hrát.
Jsem opravdu zvědavý, zda některé rádio pustí skladby Sama doma nebo Zkraceno v překladu, což jsou spolu se starším pilotem Tělo podle mého mínění nejsilnější kousky někdejší teenage-pop-rock-rebelky s rovnátky a dnes dospělé a hlavně současné zpěvačky.
https://youtu.be/Sy2FU0JIDOg
https://youtu.be/KSlWV16fMeA
Je vidět, že se za ty roky někam posunula.
Český pop mě obecně dlouhodobě míjí, nicméně před časem jsem na R1 objevil skupinu Ille zpěvačky a zubařky Olgy Königové, to mě docela mile překvapilo a zaujalo. Hlasem mi trochu evokuje Lenku Dusilovou, jejíž křišťálově čistý hlas mě už roky fascinuje. Mainstreamovější publikum jí mohlo zaznamenat v Xindlově tracku V blbým věku, jinak se s ní ale posluchači v éteru prakticky nepotkají, což je možná škoda.
https://youtu.be/g55AdE6I9TQ
https://youtu.be/W-EhCYQxzWY
https://youtu.be/e4-geEQdJYY
Ille znám (a mám rád) právě z Radia 1 z dob, kdy jsem ještě měl tolik volného času, že jsem mohl pravidelně a soustředěně poslouchat Velkou sedmu.
Expres FM koordinuje Liberec 96,8 / 500 W + K. Vary 100,5 / 200 W
docela odvaha 😉 jako v tyhle době, kdy se dali zkoordinovat max jen 100w nebo už jen 50w vysílače, tak zkoušet takovyhle výkony, jsem zvědav jestli to projde, nebo budou muset ubrat, ale spon na 100 nebo nedej bože 50 aby nikoho nerušily.
Co se týká odstupu 0,3MHz (Dyleň má 100,8 a výkon 1kW) už tady máme za sebou precedens.
Dyleň sice není přímo v KV, ale je to vysoká kóta s programem ČRo.
A jaký precedens? Co jsem tak zatím viděl 0,4 platí v rámci územního celku jako obec. Dyleň 0,3 přes hradbu hor v pohodě, jaký je na 100,8 program (ČRO ) je jedno. Jinak nechápu proč se trvá na 0,4 v rámci blízkého místa (obce) bez ohledu na intenzitu (výkon), asi snad z dob, kdy se nechávala rezerva když by provozovatel chtěl zvednout z wattů na kilowatty, což dnes už stejně nehrozí. Kvůli tomuto prezitkarskemu nařízení spíš neprojde ten Liberec vůči 97,1.
I když FM stále více zastiňují jiné audiotechnologie, spolu s tímto jevem klesá i aktuálnost otázky , ale stejně proč rádio jako Express nejde do Brna? Rádio 1 jakbysmet zvlášt když už několiky rok 98,1 stejného provozovatele se vůbec neobjevuje v tabulce poslechovosti, přestože Signál se pipla s mutací pro Brno která je vysílána i v Jihlavě. Pokud vůbec ještě zůstaly pořady u kterých to mělo význam, zda nedošlo ke změně u příležitosti úpravy playlistu. I když v Jihlavě je Brněnská mutace , tak jen pro ujištění, tam byl taky ten záměr Spinu? U té příležitosti by mohla ta 98,1 pod Rádio 1 zvláště když kmitočet pěkně končí na 1. I když by mohl být signál zajímavý tím vyšším podílem zahraničních věcí, tak stejně jsou to jen pokusy. Taky nevím když ještě byl s českými věcmi ve vyšším počtu a vyššího věku songů, tak v tomto žánru se mohl inspirovat ČRO Pohodou, kde jsou klasické české songy od 60 let. A nebo vůbec nejlepší by mohl signál zastoupit Oldies rádio, což by bylo užitečnější než riskovat s mladýmformátem Spinu. No možná už ani ne mladým, jak tady naznačil Ovi že bílí ksiltofkari splácejí hypotéky. Ale záleží jak hiphop zpracují ve Spinu jestli pro mladé, nebo se dospělé, ale tak či tak konzumace z FM bude menší než u Oldies. Dávat tam AC by byli dřevo do lesa.
Proč by to nemohlo projít, když vysílač Dyleň není situován pro město KV a přímo ve městě moc dobře také na klasická radiová chrastítka nejde. Odstup mezi vysílačem a městskou frekvencí je akorát, žádné tření, v tomto případě nehrozí. Jako příklad, uvádím frekvenci Impulsu 99.6 v Benešově (0.2 kw) vs. 99.7 Bontonu (5kw, diagram jih 2.5 kw) ze Zeleného pruhu v Praze (34 km). Také to prošlo a přitom reliéf od Benešova na jihovýchod přesahuje 400 – 500 m a pražská frekvence tu benešovskou maže nebo mizí sama.
V KV má ČRo 91,0 takže tady asi fakt problém nebude….
Poslední letošní RRTV news:
Rádio Otava půjde do Strakonic 88,3 a Horažďovic 92,2.
Rádio Blaník Liberec skončí.
Radio Dechovka připravuje vysílání na 1260 kHz nejen ze severního okraje Prahy (Líbeznice), ale i z jižního (Davle).
Radio Kiss 101,3 a Radio Beat 91,4 se v regionu Havlíčkův Brod chtějí přesunout z vodárny Knyk na vyšší kótu Vysoká blíže Jihlavě.
Fajn radio začátkem prosince spustilo Trutnov 87,6.
Na frekvenci Újezd u Brna 89,2 se po více než dvou letech pravděpodobně znovu objeví brněnské Hitrádio City.
„Rada se seznámila s předběžnou koordinací spočívající ve změně územního rozsahu
vysílání před změnou a po změně stanoviště VKV kmitočtu Líbeznice 1260 kHz…“ zdroj: RRTV
Proboha, co to tam sedí za jelita??
Co to znamená, že Rádio Blaník Liberec končí? Nebude lokální vysílání z Liberce, ale jen centrál z Prahy?
Ano.
Ohledně přesunu v HB sice vzdálenost ně blíže k Jihlavě, avšak opačný svah , takže celkový diagram očekávám se posune severně, takže už nepůjde na D1 skoro až k Bíteši, když jsem testoval jak až nejdál se nějaké náznaky objevují. Samotné město , hlavně větší sídliště je taky lépe nakloněno novému stanovišti, narozdíl od Knyku na výpadovce na Prahu. Taky mě udivuje že už na Knyku prošla koordinace vs Žďár 101,5 na který jde téměř vidět.
Express by klidně mohl třeba v Liberci ale ozvou se že je to blízko 97,1, navíc 500w, já být to umě stále bych byl ta to rád, otázka zda už to bude mít smysl když pomalu nabývá většího slova DAB.
Jo, ta Vysoká je tady v HB kóta jako hrom, navíc s mnohem lepším dosahem právě na ten sever, jak píšeš. Oni nepotřebují směr na jih, protože tam to vykryje Jihlava.
50wattová frekvence Hitrádia City 89,2 Újezd u Brna – Sokolnice 699 je opět v databázi ČTÚ. Licence byla udělena poprvé již v srpnu 2018. Související povídání zde: https://www.rrtv.cz/cz/files/judikaty/a1c0e2c3-4e35-4102-8ad8-47370b1449f7.pdf
Na mapách Google je vidět aktuální anténa City, při přepnutí na starší foto je tam i původní anténa Radia R (více vlevo na vyšším stožáru). Na konci roku 2016 Radio R přesunulo anténu až za radar. Všechna dosavadní umístění 89,2 jsou vidět zde: https://mapy.cz/s/ramovalolo
Zatím stále ticho, resp. na 89,2 MHz hraje slabě Hitradio Ö3 z Grazu (80 kW všesměr).
Dnes byla reportáž o vysílači Topolná v Událostech ČT.
Taky jsem ji viděl. Zaznělo tam: Spotřeba el. Jako 10 tis. Město (otázka zda i při současném min výkonu 50 kW nebo původní 1,5 Mw); pokud si dobře pamatuji tak 150 tis posluchačů AM; u vysílače slyšíš rzurnal i bez přijímače, 69 let v provozu, puvodni technika, nejdéle vysílající za okupace 68; zachyceno v Japonsku a lákání na DAB. I když je konec pochopitelný, přeci jen jak se to blíží, po sverepem archaickem signálu těžko představitelné ticho v pásmu starých analogových přijímačů, kdy z 11 nejvyšší stavby 270m vysoké bude 270 kHz stále mlčet, když ještě staré přijímače měly popisky metropolí – stanic.
Na Dvojce má být prý smyčka upozornění na konec vysílání na AM slysitelne jen na AM, slyšel ji někdo? Jak přesně zní? Je to i na r žurnálu, plusu? Čekal bych před celou, co by bylo místo toho na FM reklama?
S AM skončí nejrychlejší stream který časově předbíhal ty ostatní (pokud tomu ještě stále tak je), časové znamení tam bylo dřív než ve skutečnosti, možná i góly v hokeji padali dřív než byly vstřeleny 🙂
Smyčky jsou ke slyšení na FB skupině Přátelé AM. Tamtéž je k vypínání ultimátní komentář: „Velice smutné. A deprimující. Taková krásná a užitečná rechnika. Rve mi to ❤️ Přežilo to nacisty. Přežilo to komunisty. Ale nepřežilo to neuvěřitelně nenažrané KAPITALISTY.“
V Topolné pracoval 25 let můj blízký příbuzný a jako malý sem na vysílači travil docela dost času. Už jako dítě mě fascinovala výška stožárů a technologie, z které hraje radio i bez přijímače. V té době cca 90 leta se o vysílač staralo ještě pres 10 lidi. Už tehdy si myslím to moc lidi neposlouchalo, natož teď, v době FM a interneru, DABu. Vysilat pro par lidi s tak vysokymi naklady je nesmysl. Jsem zvedav, zda stožáry pujdou k zemi, v reportáži ČT zaznělo, že toto bude ještě řešeno ze strany ČRK. Udržet stožáry nad zemí by nebyla vůbec levná záležitost.
Je dobře, že to vypnou. Jako poslední kritérium beru využití AM v případě nouze. A tohle už bohužel také úplně padá. Kolik napočítáte lidí, kteří by si dnes byli schopni naladit AM vysílání? To je tak nepatrný zlomek, že to nemá žádný strategický význam. Tak proč to platit? Ono si nemá smysl nic nalhávat – v případě nějakého velkého průšvihu jsme prostě na odpis. Mám pocit, že západní civilizace se sice topí v iluzi blahobytu, ale reálně spíše už jen dožívá.
Rumunsko má minimálně 15 AM vysílačů,které lze i v ČR naladit bez venkovní antény,Polsko má extra výkoný DV vysílač letos po modernizaci.Maďarsko také využívá AM a dokonce částečně ty co stojí na území SR.Vypínání AM nebylo určitě lehké rozhodnutí,protože zase tak nepatrný zbytek posluchačů to není.Jinak by Český rozhlas neinvestoval opravdu velké peníze do reklamní kampaně,která je právě o přechodu z AM na FM či DAB+.Prostě by to vypnuli a „šmytec“.Jiná situace je u Topolné-dlouhovlným rozsahem je dnes skutečně vybaveno minimum přijímačů.Ovšem v případě AM-SV dodnes koupíte v elektře rádio FM/AM.Večer či brzy ráno naladíte desítky stanic ze světa,není to „mrtvé“ pásmo.V nerušeném místě naladíte i tisíce km vzdálené stanice.Stačí počkat až zapadne slunce.
Zkuste to někde na venkově je to docela dobroudružství „lovit“ signály.
Jo s tím zcela souhlasím. Pásmo AM ani dnes není mrtvé, z globálního pohledu rozhodně ne. Dlouhodobě ale zastávám názor, že ČR je celosvětově unikátní ostudou, co se týká programové skladby, dále skladby provozovatelů vysílání, trvalého svinčíku v oblasti regulace, a v neposlední řadě samozřejmě i co se týká určité výchovy posluchačů a pěstování vztahu k rádiu. Tady se prostě po relativně nadějném startu nakonec pohnojilo úplně všechno. A vidíme ty důsledky. Lidi zlomili nad rádiem hůl. Oni neodcházejí z AM na DAB, nebo z FM na DAB, oni odcházejí úplně. Odešli už dávno. Když se dnes člověka, kterému je 20 let, zeptáte na rádio, tak nejspíše řekne něco ve smyslu „jo, něco takového jsem měl(a), když mi bylo 12.“ A hotovo, to je vše. Z generace pod 30 let, pokud vynechám vysloveně fanoušky radiotechniky, neznám nikoho, kdo by po výzvě „nalaď mi dvojku na středních vlnách“ vůbec tušil, co říkám. A to se těch lidí i přímo ptám, protože mě vztah lidí k rádiu dlouhodobě zajímá. A je to samozřejmě problém. Znalost AM příjmu měla patřit k základním dovednostem člověka, protože strategicky to má pořád význam. Akorát u nás už samozřejmě dávno ne.
A omlouvám se, ještě bych něco doplnil: Pokud jsme chtěli zachovat AM vysílání, tak co jsme tam celé roky vysílali pro mladou generaci? No jednoduše nic. Ono je to vůbec zamotané. Proč je třeba na DV vysílán Radiožurnál? Nebudu teď rozebírat, že stanice takového formátu by vůbec neměla být vysílána „ze zákona“, když ji lze zcela pokrýt na komerčním principu. Jde mi hlavně o to, že AM pásma měla být využita jiným způsobem, a patrně i odlišnými stanicemi než jaké ČRo provozoval. Těžko se zbavit dojmu, že o osudu AM bylo rozhodnuto už v 90. letech, prostě se to už tehdy rovnou odmítlo a nechalo vyhnít.
Jako dobře chápu že se zamyslite co se dá udělat líp. Měl se tam snad vysílat wave? To by muselo být HiFi stereo AM jak tu někdo odkazoval na USA. Ale ani tak myslím že i ty státy které mají rádia pro mladé, tak už to tolik nezmění trend že rádio jako rigidní médium v dnešní době pochopitelně netáhne. Je to jako byste se divil že není rozhlas po drátě, telegraf, telegram, minimum pevných linek, telefonní budky…. Je potřeba se dívat na audio jinak než přidávat pevné streamy v drahém dabu se snižováním toku, který v dnešní době nenabízí aspoň základní možnost si stream POZASTAVIT, tak jak je tomu v aplikaci můj rozhlas.a tak je pochopitelné že mladí hledají audio jinde, stalo by se to tak jako tak, nekvalitní program to jen trochu urychlil. A to říkám já co to vidím kolem sebe, sám ale jsem stále posluchačem rádia, víc stanic mi dělá pestrý program během dne, z každé takové si vyberu co umí nejlépe. I když to beru že co stihnu to stihnu, ale pomáhá mi ten můj Rozhlas že když mě třeba v práci někdo vyruší, tak se třeba na Dvojce můžu vrátit v čase v pořadu Jak to vidí – a o tom to je, ne produkovat desítky streamů které už nevypadá že by někdy měly mít silnou posluchačskou zakladnu a navíc skládající se z nesourodých pořadů viz Pohoda ČRO jako kompenzace pro seniory místo dvojky. Kdyby aspoň stramy měli liniový charakter jako např. literatura. To řekněme platí pro ČRO , i něco méně pro hudební stanice ale i u těch je nemožnost volby skladeb pro mladé pasé.
Sporná otázka je když je rozhlas médium veřejné služby. Taky logicky vidím že ČRO by měl cilit tam kde nejsou programově priváty, ale i posluchač obyčejného většinového formátu je taky poplatníkem, takže v zásadě si nemyslím že to dělá ČRO žurnál úplně špatně, oproti stavu před 10 lety z toho aspoň nevypadá hudebně že nechává vyniknout konkurenci v podobě privatu. Jedině snad to tuhé programové schéma s pípáním v celou ale dejme tomu, pro zvidavějsi je tu Plus a ten už se se soukromníky nedá srovnávat.
Radiožurnál se na DV udržel jen kvůli špatnému pokrytí tohoto programu v FM(některé oblasti na Moravě)To byl jediný důvod proc Český rozhlas tento vysílač provozoval.Nyní prý pokrytí na FM již zlepšil,nejsem však z Moravy,abych to mohl posoudit.Každopádně i s pouhými 50kW výkonu je tento vysílač slyšet i ve dne až v Dánsku(oveřeno).Co se týče programové skladby na stanici Dvojka Českého rozhlasu, tak mě naopak vyhovuje-poslouchám tam například pořad srdcovky a protože mám funkční historické rádio ze čtyřicátých let,tak se mě vypínání AM osobně dotýká.Na druhou stranu chápu,že nelze udržovat vysílání na AM s prakticky původním vysílačem,který má spotřebu 1,5MW.Co bych si však přál,aby bylo po vypnutí rozhodnuto tuto technickou památku chránit i z úcty,že se jedná o lokalitu kde vlastně začalo pravidelné rozhlasové vysílání roku 1931.Je dobré o tom alespoň uvažovat a nezačít ihned po vypnutí s bouráním všech vysílačů.
Zde je pěkný článek o Liblicích a dokonce s fotografiemi vnitřních prostor RVS (ještě letos v létě jsem při osobní návštěvě vysílače měl přísný zákaz fotografovat),tak už to nyní není problém,když je aktivní „život“ vysílače v řádu dnů.
https://www.televizniweb.cz/2021/12/ikonicky-rozhlasovy-vysilac-v-liblicich-u-ceskeho-brodu-konci-navstivili-jsme-ho-nekolik-dni-pred-vypnutim/
Tak i když třeba AM zrovna nefandíte,tak tento článek je pěkně zpracovaný a stojí za přečtení
Co jsem zachytil informaci, tak prý ta smyčka jede na Dvojce v denní době (snad 9-17) místo zpráv. Na Radiožurnálu a Plusu ne.
Smyčka běží přes den vždy místo první písně po zprávách v celou hodinu. Pokaždé je tedy různě dlouhá. Ověřené to mám na „základní“ frekvenci 639 KHz z Liblic. Ostatní středovlnné frekvence jsem nezkoušel. Co se týče dlouhé vlny na 270 kHz z Topolné, tak ta žádnou informaci o vypnutí nevysílá.
Smyčka o vypnutí AM vysílačů:
https://soundcloud.com/user-254759357/konec-am-smycka-prosinec-2021
Reportáž v Událostech 22.12.2021 o vysílači Topolná:
https://www.youtube.com/watch?v=1Rw_Ke0tMD4
To je chyba,jen nevím zda úmyslně aby to v reportáži vypadalo dramaticky…1,5MW spotřeby mají Liblice s částečně elektronkovým vysílačem co dodá ven 750kW.V dobách největší slávy kdy byly provozovány oba vysílače v Liblicích šlo o 1,5MW a spotřeba až 5MW.To bylo nejvíc co kdy u nás AM vysílač spotřeboval.Topolná při dnešních dodávaných 50kW výkonu má spotřebu výrazně menší.