Podle předvčerejší Kávy o čtvrté na Dvojce to vypadá, že část posluchačů špatně pochopila kampaň k vypínání AM a bojí se, že ČRo za dva týdny vypne i FM.
Zazněla tam zajímavá informace o tom, že do roka bude CRo DAB+ na 12D vysílat i z jihomoravské kóty Mikulov – Děvín s 5 kW.
Tihle rozhlasoví stratégové, zalezlí ve svých bublinách, zjevně vůbec nechápou, že lidi jsou totální rádioví analfabeti. Pro ně je AM a FM to samé, DAB naprosto neznají a znát ani nechtějí, a pak už je jen internet. Lidi prostě zapnou rádio, a ono hraje a to je všechno. A když to nehraje, tak zatočí kolečkem nebo ti nejpokročilejší zmáčknou SEARCH >> a to je vše. Všechny ty zkratky jim jsou ukradené. A až to hrát přestane, tak to hodí do popelnice a zlomí nad rádiem hůl. Chápu, že je to fakt drsný pro někoho, koho rádio živí, ale naprostou většinu lidí rádio nejen že neživí, ale bez rádia se klidně zcela obejdou, pokud by to mělo znamenat jakýkoli výdaj nebo komplikaci. Většinu těch, které vyženete, už zpět nevrátíte. Vypnout AM nebo FM neznamená, že lidi celí zoufalí začnou nakupovat přijimače DAB, nýbrž začnou hledat z celé plejády různých alternativ, co tedy místo toho, a často to už vůbec nebude rádio.
Jojo, nepochybně jsou i tací, ale nebude jich většina a i těch co poslouchají cokoliv, jen aby se nemuseli namáhat s naladěním něčeho lepšího je i menšina v těch radiových analfabetech.. Furt jsem přesvědčen že hlavní nezájem o rádio generuje nedostatečná nabídka než „jakýkoliv“ výdaj/komplikace při nějaké změně distribuce
Mimochodem, třeba ve vysílání ČRo Ostrava snad každou hodinu zopakují všechny frekvence, na kterých vysílají (ráno klidně i třikrát za hodinu), ale existenci nějakého DAB poctivě zatloukají. Není nad jednotnou strategii jak motivovat posluchače k přechodu na digitál 🙂
Lukáš
16. 12. 2021 17:43
Všiml jsem si, že na jablonecké 92.7 FM jede aktuálně Hitrádio místo Fajn rádia, avšak playlist je od Contactu odlišný. Že by jen záloha vysílače, nebo se chystá zase změna? Jako by těch Hitrádií tady na serveru nebylo už hodně..
Porucha a záloha s Hitrádiem musela být na libereckém vysílači v Bezové – 87,6 MHz. Jablonecká 92,7 MHz ji přebírá ballem, tak se zákonitě Hitrádiová záloha dostala i sem.
Martine, jsi si jistý, že 92,7 skutečně balluje libereckou 87,6? Protože od spuštění vysílačů byl mezi nimi cca půlvteřinový posun v modulaci, což byl vzhledem k členitosti místního terénu a blízkosti obou vysílačů docela problém. Několikrát jsem je na to i upozorňoval, že by s tím chtělo něco udělat. Nicméně teď mi tu hraje současně 87,6 a 92,7 a zvuk je časově naprosto synchronní. Takže pokud to skutečně jede ballem, tak je to pro mě naprosto nová informace a rozhodně to netrvá dlouho.
FM vysílače na 100% provozované přes tzv. ballempfang v Liberci a Jablonci:
Liberec:
93,3 MHz → Hitrádio Contact z vodárny nad Lidovými Sady
→ příjem 106,1 MHz z Horního Hanychova (penzion Čertí Apartmány v ul. Ještědská 479).
107,4 MHz → Rádio Blaník z paneláku na Broumovské (ul. Sametová 833/26)
→ příjem 101,4 MHz z Ještědu (RDS PI kód je dočasně odlišný – proč je snad jasné).
Jablonec nad Nisou:
92,7 MHz → Fajn rádio z paneláku na Žižkově vrchu (ul. Na Výšině 3214/15)
→ příjem 87,6 MHz z libereckého vysílače na paneláku v Pavlovicích (ul. Bezová 284/19).
97,5 MHz → Hey Rádio z vodárny na Bártlově vrchu
→ příjem 89,3 MHz z vysílače Benešov, Lbosín – rozhledna Březák (neboli naše stará dobrá Špulka).
99,7 MHz → Hitrádio Contact ze stožáru osvětlení fotbalového stadionu Střelnice
→ příjem 106,1 MHz z libereckého Horního Hanychova (penzion Čertí Apartmány v ul. Ještědská 479).
104,3 MHz → Rádio Impuls z paneláku u nemocnice (ul. 28. října 3593/42)
→ příjem 102 MHz z Bukové hory u Verneřic.
105,1 MHz → Hitrádio Contact z hotelu Petřín (ul. Petřínská 177/6)
→ příjem 100,6 MHz z libereckého vysílače na paneláku na Broumovské (ul. Sametová 833/26).
Z těch žádostí to skoro vypadá, že Spin dají mimo Prahu (do velkých měst, kam se Signál nedávno rozšiřoval). Otázka je, co s pražským kmitočtem, tam možná zůstane, double u RU nepředpokládám. A co s mladoboleslavským, historicky po Jizeře, kde se vlastně drží ta posluchačská základna z té doby a ta by asi přechod na hiphop a RnB nenesla zrovna dobře a utekla jinam.
Žádosti o změnu ze Signálu na Spin se netýkají Prahy, středních Čech + Jičína a Brna, jinými slovy v Brně „dva Brňáci v sobě“ zatím nebudou.
Nabízí se dvě otázky:
1. Bude „velkoměstské“ Signál rádio od března ještě ostřeji vyprofilované do zahraničních 80. let?
2. Ponechá si Radio Spin svůj originální urban formát, nebo to bude něco univerzálnějšího víc proti Fajnu či Evropě 2?
Co lze odhadnout docela dobře, je budoucí PS v RDS __SPIN__ místo dosavadního SPIN_962.
Spin by si měl změnou částečně polepšit na FM ve středních až východních Čechách i na části D1 pomocí Chotěboře – Fiedlerova kopce 89,0. Tato frekvence by měla do jisté míry zaplňovat díru mezi Prahou 96,2 a Jihlavou se stejným kmitočtem. Svoji roli na D1 sehraje i DAB 7C ze Špulky, bude-li Spin jeho součástí i do budoucna.
1. Pořád tu citelně chybí něco na způsob Schwarzwaldradia, to by byl sen. Až by mě štvalo, že jsem přišel o místní příjem ve prospěch Spinu. Nicméně v DABu tady mám originál, i když ne úplně plošně.
2. Myslím, že tyto obavy jsou liché. Stejné byly, když se R1 chystalo do Plzně. Nic se nezměnilo ani po expanzi do Liberce a Českých Budějovic.
K bodu 2: Přeju si, aby Spin neustupoval ze své pozice, na druhou stranu to není stanice se statusem bezmála posvátné krávy, jak je vnímáno Radio 1. Má dnešní Spin pro koho vysílat ve Varech, Táboře, Jihlavě? Není tam záměr tomu dát popovější charakter a cílit v rámci Radio United na nejmladší ročníky níž než Kiss? Snad ne.
Vše na mě působí tak, že si vedení RU, ale samozřejmě i další mediální domy vůbec nevědí rady s Rádiem Blaník, které se stalo lídrem mezi rádii hrající českou hudbu a muziku pro střední a starší populaci a veletoč se Signálem vše jenom potvrzuje. Pro připomenutí, Signál rádio vzniklo v závěru listopadu roku 2013, kdy nahradilo Rádio Jizera. Změna krom názvu byla také hudební, Signál cílil ještě na o něco více starší posluchače, než Jizera. Nicméně poslechovost poslední měsíce klesala, a tak se vedení RU rozhodlo o úpravu hudebního formátu. Radio začalo hrát více zahraniční hudby především z osmdesátých let, na úkor českých songů z šedesátých a sedmdesátých let. Vůbec tu nechci kritizovat hudební proměnu rádia, ale popravdě vůbec nerozumím, proč vedení RU, doslova utíká z boje a zvláště v populaci, kde muže velice těžit. Naprosto chápu, že jde o to aby byla rádia maximálně rentabilní, a právě proto jsem toho názoru, že se RU měla postavit se Signálem Rádiu Blaník více čelem. Vítězem této změny je z mého pohledu Blaník, ze stáje Media Bohemia.
Taky si myslím, že mohl „nový“ Signál dostat více času. A možná by se ukázalo, že by udělal lepší čísla než Spin cílící na mladou generaci, která ale stále více jede na Spotify a podobných službách a rádio vůbec nezapíná, nebo jen občas.
Presne, Signal ma nyni hodne zajimavy playlist, prinesl to co ostatni nemaji a mohl nabrat posluchace, takto nedavnym zmenam nedali sanci. Spin má jít konkrétně na kmitočty České Budějovice, Plzeň, Karlovy Vary, Jihlavu, Liberec, Tábor, Chotěboř a Hradec Králové
Z konkurenčních důvodů by dávalo smysl se pokusit jít proti FAJNu a Netru. Ovšem nějak šikovně, aby to nebylo proti Kissu (nabízí se odstranění novějších kusů z playlistu Kissu). Zároveň zastupují E2, takže půjdou proti ní ?
Ano, můžou se pokusit jít proti Coloru, ale kde ? Nově jen v Karlových Varech a Českých Budějovicích. Jen tam se sítě nově překryjí. V Praze samozřejmě průnik již dávno existuje.
Zapomněl jsi ještě na Liberec. Z konkurenčních důvodů by dávalo smysl s formátem vůbec nehýbat. Spin je relativně známý i mimo hlavní město, hiphop v menší míře nabízí jenom ten Color, jinak je to nepokrytý formát, takže konkurence téměř není. Není lepší oslovit menší cílovku, než se o tu větší přetahovat s konkurencí? Kór v konzervativním Česku, kde se posluchači drží „svého“ rádia jako h@vno košile.
Jo, Liberec mě netrknul, protože tam nebydlím a mapa na stránkách Coloru není aktuální.
Myslel jsem, že Signál zůstane jen v Praze, udělají z něj nějaké hodnotnější Oldies rádio a Spin si sebere kompleně všechny Singnálové kmitočty.
Toto řešení mě ale překvapilo.
Nikdo netuší, co se jim v RU honí v hlavách. Oni nemají své rádio, hrající současný zahraniční „taneční“ mainstream a s tímto pokrytím opravdu nová E2 postavit nepůjde.
Takhle to vypadá, že projekt Signál rádia chtějí cílit jen na ,,dvě největší města“.
Každopádně tedy po všech těch letech budějovické klinické FM smrti dochází během tří let k slušnému procitnutí.
Osobně je mi to jedno – neposlouchám ani jedno ale nevím.. úspěch Signálu i Spinu je vzhledem k pokrytí dosti podobný.
V žádostech mě zaujalo “ Žadatel při svém rozhodování o zamýšlené změně v názvech programů vycházel z průzkumů u posluchačů a navrhované změny reflektují jednoznačný zájem posluchačů o změnu názvu programu a sjednocení brandu „SPIN“…. „. Být v Radě tak si vyžádám ty podklady /= průzkum, protože bych měl pocit že si ze mě dělají těmi evidentními frázemi akorát srandu…
KDYŽ má jít spin na frekvenci signálu pokud to teda schválej tak jestli zůstane vysílač v Mělníku kde bude nebo jestli ho bude mít signál protože Mělník jsem někde neregistroval
Mělník 99,9 patří pod stejnou licenci jako Mladá Boleslav 105,7, Mnichovo Hradiště 89,2 a Jičín 94,2, tam o změnu nebylo zažádáno. Jde o původní síť Rádia Jizera, z něhož Signál rádio vzešlo. Je možné, že to zatím nechali kvůli tradici takového formátu na Mladoboleslavsku a okolí. Navíc hlavní frekvence 105,7 je slyšet na velkém území a v okolí Prahy a částečně i přímo v ní vytváří funkční celek s pražskou 95,7.
Proti coloru nic nemám ale pro mě je tam málo toho hip hopu vím že rap na coloru hrajou ale raci spin ani nic proti týmu coloru nemám nic ale funky Dance hall není můj styl
Holki se postupem času staly „oldies“ a „hezky česky“ hudbou. Kdo je poslouchal jako novinku řekněme v 25 letech, tomu je dnes 47 let, takže se velmi blíží dolní hranici cílové skupiny regionů ČRo. Komu bylo v dobách největší slávy Holek třeba 38 roků, tomu tehdy ta hudba možná moc nevoněla a přišla až moc moderní, ale dnes, když je posluchačce/posluchači 60, ji ocení jako něco známého a osvědčeného.
Tak jsem Tě odhalil – jsi programovým ředitelem regionů ČRo 🙂
Prostě odkoply tu nejstarší skupinu posluchačů ještě dřív, než vymřela.
Signál jsme probírali, takže zbývá radio Dechovka. Kolik hraje Dechovka nemoravského folklóru ?
Třeba už opravdu i v ČR nastal čas, kdy se důchodci nestydí za to, že poslouchají, elektronickou hudbu, rock….
Radio Cesko AM- zpravy R Praha a porady Radiozurnalu, Dvojky a stezejniho Plusu.
VP
15. 12. 2021 18:00
Novou ředitelkou zpravodajství ČRo bude Jitka Obzinová. Ve funkci tak nahradí Jana Pokorného. Známá je, mimojiné, třeba kauzou z roku 2015, kdy jako ředitelka zpravodajství a publicistiky TV Prima nařídila redaktorům, aby o tehdejší uprchlické krizi informovali tak, že uprchlíci představují hrozbu, a že nás čeká islamizace Evropy. Osobně si nejsem moc jistý, jestli by někdo s kauzou tohohle typu v zádech měl být hlavou zpravodajství veřejnoprávního rozhlasu. Věřím ale, že lidi, kteří v Rozhlase aktuálně pracují, by nic podobného nedopustili, a proto se o objektivitu a nezávislou žurnalistiku ČRo bát nejspíš nemusíme. Uvidíme, co ukáže čas.
Doplnění: Obzinová má na ČRo zredukovat počet pracovních míst
“Zavoral popsal Obzinovou jako „krizovou manažerku“, která se dokáže „potýkat s nutností významně redukovat rozpočet i počty pracovních míst“. Odkázal tak na plánované rušení řady pracovních míst. „Jitka Obzinová byla vybrána na základě svých manažerských zkušeností. V minulosti prokázala, že s redukovaným rozpočtem umí pracovat a že v takové situaci umí zavést vhodné optimalizační kroky, aniž by tím utrpěly hodnoty služby veřejnosti,“ prohlásil Zavoral.”
Já to tedy beru, šéfe…! aneb Ředitelem zpravodajství ČRo je od zítřka již oficiálně Ondřej Suchan. Nebýt mohutné petice zaměstnanců, byla by na této pozici už čtyři měsíce Jitka Obzinová.
Zbývá posledních dvacet dnů Českého rozhlasu na středních a dlouhých vlnách. Začátkem nového roku uvidíme, kolik se vyrojí stížností a nářků a za jak dlouho ustanou. Je dobré brát v úvahu to, že dnešní stanice ČRo na AM už cílí na mladší posluchače než v minulosti, takže ti, kteří na AM ještě zůstali, to zřejmě dělají z určité setrvačnosti a tradice, nikoliv kvůli samotnému obsahu stanic Radiožurnál, Dvojka a Plus.
Lze to brát jako příležitost pro stanice, které na AM v roce 2022 pokračují, tedy Country 1062, Český Impuls 981 a Dechovka 792 plus do budoucna 1260 kHz (z vysílačů „Praha – sever“ Líbeznice a nové kóty „Praha – jih“ Davle). To jsou rádia, která jsou dříve narozeným a konzervativním posluchačům mnohem blíže.
Půjde jen o vypnutí AM? Zrušení jen vysílací techniky? Či je už nějaký výhled na bourání věží? Nebo nechá se záloha v podobě věží? Zachovaly by se větší kvůli pokrytí, nebo víc menších méně náročných na údržbu? Probíhala v minulosti pravidelna údržba jako v létě FM? Udržovala se konstrukce, např natiranim? Nepredpokladam že by ČRO měnil rozhodnutí vypnout AM, ale předpokládám, že věže nepůjdou dolů současně se stisknutím off, a tak by teoreticky nebyla zavřena cesta k nějaké částečné obnově v případě neúnosných stížností, tak jako docházelo k návratu některých programových prvků.
SV byly v minulosti sdíleny mezi ČRO 2 a ČRO 6 , posluchači ČRO 2 těžkým preucenim na FM s mnohdy hlavně na Moravě tou dobou nedostatečným signálem , aby pak nakonec zůstaly dvojkovske sv jen pro dvojku , a tak jsme ohledně problematiky ČRO na SV zažívali klidne období na stížnosti posledních minimálně 5 let, což za pár dnů může být pro konzervativce méně příjemný dárek. Ohledně programu je pravda že Žurnál je téměř hudební což kontrastuje s nízkou kvalitou modulace v Evropě.
Dvojka i když se omladila ale spíš jen ve všední den, tak sice drobnostmi jako obal styl zpráv stále starší. Na první pohled výhoda a přínos že má Dvojka co nabídnout jako pořadová stanice, avšak pro mladší, dnešní svět handicap, že to není liniová stanice, navíc s rady pro zahrádkáře nebo Káva o čtvrté někdy ještě s nevyzpytatelným tématem jako teď ve čtvrtek o životě v domovech důchodců což dle telefonátů posluchače těchto zařízení oslovilo.
Sice byla skoro před třemi lety proměna programu, ale víceméně jakási tvář se zachovala a dle té prezentace v ve výzkumu podle let je stále spíše starší, narozdíl od popularity 60+ se v nižších kategoriích do první 5 nedostala. Podle výzkumu je tak od 60 je +- stejná popularita country a dvojky. Podle mě ten kdo chtěl tak country ladí ale pro Dvojkare se nedá říci že by pro ně bylo lepší Country. Vadily by jim reklamy a chyběl styl pořadové dvojky a celkově že to není ten nóbl rozhlas a argumenty o rozhlasových poplatcích. Ale chápu že dostupnost signálu může rozhodovat, ale nečekam výrazně, že by na tom cr vydělalo.
V létě jsem byl v Litomyšli a bývalé věže AM tam jsou dodnes. Na druhou stranu si nemyslím, že by se ihned po OFF někdo pouštěl do rozebrání stožárů třeba u Českého Brodu. 🙂
Podzimní informace byla celkem jednoznačná – půjdou na jaře … Jedná se s výškou 355 m o nejvyšší stavbu v ČR. Na rozdíl od nižších stožárů není myslitelné stožáry nechat svému osudu. Každoroční údržba bude dle info v řádu statisíců až milionů. Záchranu bych viděl v možnosti zařadit vybrané objekty do kritické infrastruktury státu.
Zdroj z CRA uvedl, že zachování AM vysílačů bude ekonomická a strategická otázka, kterou vyhodnocují. Technologie některých stožárů jsou na konci fyzické životnosti, tam hrozí demontáž.
I když mě to mrzí, nemyslím si, že se nějaké nářky objeví. Spíše je škoda, že se i zde nešlo cestou digitalizace. Přeci jen je to naše přírodní bohatství a je škoda ho nechat ladem.
Vznesl jsem před rokem dotaz na ČTÚ zda by byl možný dovoz a provoz malých AM transmiterů,tak jako to je u FM transmiterů do automobilů.Bohužel současná legislativa to neumožňuje.Dosah například Country rádia,nebo Českého Impulsu rozhodně nestačí nahradit pokrytí jaké zajišťovala síť vysílačů přenášející program Českého rozhlasu.Třeba sběratelé historických radiopřijímačů zejména na Moravě tak budou odkázáni pouze na večerní poslech zahraničních stanic.Jedný silný vysílač zachytitelný i ve dne,tak bude pouze dlouhovlná Jedynka z Polska na 225kHz,ale to je pásmo dlouhých vln.
Možná nastal čas zkusit u zákonodárců prosadit LPAM licence.Tak aby bylo možno vysílat na AM s omezeným dosahem.Tím by se vyřešila legálnost provozu.Navíc by státní pokladna získala z poplatků nějaké peníze navíc.
a nebo to rozjet na novo, zvětšit rastr, stereo jak jste tady ukazovali a představit to jako novinku 🙂 až teda na to rušení, což nevím jak by zvládalo, když by to bylo digitalizované, jsou někde nějaké zkušenosti?
Kdyby chtěl v ČR někdo zkušebně rozjet DRM na SV, tak známe místa, kde je VKV signálu až moc a příjem v autě kvůli tomu nefunguje. Zrovna včera jsem v tom místě přecvaknul na SV AM a fungovalo bez problému.
Vlastní zkušenost s DRM nemám.
Samozřejmě, že by bylo zajímavé, kdyby se autorádio dokázalo přelaďovat FM,DAB,DRM. Ale nedokážu si už teď nástup DRM finančně představit.
VKV FM bych se nezbavoval, ale upravil bych parametry jeho provozu alespoň v Evropě. Pokusil bych se nastartovat takové projekty, aby se dalo kvalitně přijímat i v příhraničí v rámci „stožárové družby“.
na drm nejsou rádia, už vidim, jak se všichni poženou je kupovat, nejdřiv by museli byt v kramně, kde sou zatim s těží ty dab, ale už se to zlepšuje a dab je i v lidlu.
Jsou, ale v Asii. Tam je přijatý standart. V Evropě vůbec. Čro kdysi zkušebně v pásmu AM digitálně vysílalo. Ovšem jak je to s průmyslovým rušením toť otázka.
Ano, jak jsem psal, nedokážu si to představit. Pokud by ale bylo DRM pevnou součástí DAB přijímačů, tak by se lidi vybavili tak nějak nenásilně a za pár let by se to mohlo spustit. To se ale neděje a tedy nestane.
LPAM má v zahraničí docela popularitu-třeba v Holandsku: https://radio-tv-nederland.nl/am/am.html
Co se týče rušení,tak ano-někde v centru Prahy u tramvajové trati je to velký problém.Jinak při dobré úrovni signálu v místě poslechu je jediným omezením spíš oříznuté nf pásmo tak cca do 5kHz,ale to nemusí vadit při poslechu na „tranzistoráčku“,kde reproduktorek stejně moc nepřenese.
Jde mi o to,aby se alespoň legislativně ošetřilo,když si někdo bude potřebovat v malém rozsahu(v mW) pokrýt AM signálem domácnost-například díky tomu,že má sbírku historických radiopřijímačů a chce je prezentovat funkční pro známé.Něco jako máme umožněný provoz FM transmiterů do auta s dosahem pár metrů.LPAM je už trochu vyšší „level“ zde se vysílá v řádu Watů až desítek Watů,tak to je na licenci.Avšak ani to nemá u nás zatím oporu v zákoně.
Podle předvčerejší Kávy o čtvrté na Dvojce to vypadá, že část posluchačů špatně pochopila kampaň k vypínání AM a bojí se, že ČRo za dva týdny vypne i FM.
Zazněla tam zajímavá informace o tom, že do roka bude CRo DAB+ na 12D vysílat i z jihomoravské kóty Mikulov – Děvín s 5 kW.
Tihle rozhlasoví stratégové, zalezlí ve svých bublinách, zjevně vůbec nechápou, že lidi jsou totální rádioví analfabeti. Pro ně je AM a FM to samé, DAB naprosto neznají a znát ani nechtějí, a pak už je jen internet. Lidi prostě zapnou rádio, a ono hraje a to je všechno. A když to nehraje, tak zatočí kolečkem nebo ti nejpokročilejší zmáčknou SEARCH >> a to je vše. Všechny ty zkratky jim jsou ukradené. A až to hrát přestane, tak to hodí do popelnice a zlomí nad rádiem hůl. Chápu, že je to fakt drsný pro někoho, koho rádio živí, ale naprostou většinu lidí rádio nejen že neživí, ale bez rádia se klidně zcela obejdou, pokud by to mělo znamenat jakýkoli výdaj nebo komplikaci. Většinu těch, které vyženete, už zpět nevrátíte. Vypnout AM nebo FM neznamená, že lidi celí zoufalí začnou nakupovat přijimače DAB, nýbrž začnou hledat z celé plejády různých alternativ, co tedy místo toho, a často to už vůbec nebude rádio.
Jojo, nepochybně jsou i tací, ale nebude jich většina a i těch co poslouchají cokoliv, jen aby se nemuseli namáhat s naladěním něčeho lepšího je i menšina v těch radiových analfabetech..
Furt jsem přesvědčen že hlavní nezájem o rádio generuje nedostatečná nabídka než „jakýkoliv“ výdaj/komplikace při nějaké změně distribuce
Mimochodem, třeba ve vysílání ČRo Ostrava snad každou hodinu zopakují všechny frekvence, na kterých vysílají (ráno klidně i třikrát za hodinu), ale existenci nějakého DAB poctivě zatloukají. Není nad jednotnou strategii jak motivovat posluchače k přechodu na digitál 🙂
Všiml jsem si, že na jablonecké 92.7 FM jede aktuálně Hitrádio místo Fajn rádia, avšak playlist je od Contactu odlišný. Že by jen záloha vysílače, nebo se chystá zase změna? Jako by těch Hitrádií tady na serveru nebylo už hodně..
Zrovna to zkouším a na 92,7 mám normálně Fajn.
Ano byla porucha zdrojového signálu, vysílač jel ze zálohy, bohužel s nevyměněnou nahrávkou ještě z dob Hitrádia.
Ale na 92,7 Hitrádio nikdy nebylo. Původně tam byl Blaník, který jel ballem ze 107,4.
Porucha a záloha s Hitrádiem musela být na libereckém vysílači v Bezové – 87,6 MHz. Jablonecká 92,7 MHz ji přebírá ballem, tak se zákonitě Hitrádiová záloha dostala i sem.
Martine, jsi si jistý, že 92,7 skutečně balluje libereckou 87,6? Protože od spuštění vysílačů byl mezi nimi cca půlvteřinový posun v modulaci, což byl vzhledem k členitosti místního terénu a blízkosti obou vysílačů docela problém. Několikrát jsem je na to i upozorňoval, že by s tím chtělo něco udělat. Nicméně teď mi tu hraje současně 87,6 a 92,7 a zvuk je časově naprosto synchronní. Takže pokud to skutečně jede ballem, tak je to pro mě naprosto nová informace a rozhodně to netrvá dlouho.
Ano, tady jsem si zcela jistý.
FM vysílače na 100% provozované přes tzv. ballempfang v Liberci a Jablonci:
Liberec:
93,3 MHz → Hitrádio Contact z vodárny nad Lidovými Sady
→ příjem 106,1 MHz z Horního Hanychova (penzion Čertí Apartmány v ul. Ještědská 479).
107,4 MHz → Rádio Blaník z paneláku na Broumovské (ul. Sametová 833/26)
→ příjem 101,4 MHz z Ještědu (RDS PI kód je dočasně odlišný – proč je snad jasné).
Jablonec nad Nisou:
92,7 MHz → Fajn rádio z paneláku na Žižkově vrchu (ul. Na Výšině 3214/15)
→ příjem 87,6 MHz z libereckého vysílače na paneláku v Pavlovicích (ul. Bezová 284/19).
97,5 MHz → Hey Rádio z vodárny na Bártlově vrchu
→ příjem 89,3 MHz z vysílače Benešov, Lbosín – rozhledna Březák (neboli naše stará dobrá Špulka).
99,7 MHz → Hitrádio Contact ze stožáru osvětlení fotbalového stadionu Střelnice
→ příjem 106,1 MHz z libereckého Horního Hanychova (penzion Čertí Apartmány v ul. Ještědská 479).
104,3 MHz → Rádio Impuls z paneláku u nemocnice (ul. 28. října 3593/42)
→ příjem 102 MHz z Bukové hory u Verneřic.
105,1 MHz → Hitrádio Contact z hotelu Petřín (ul. Petřínská 177/6)
→ příjem 100,6 MHz z libereckého vysílače na paneláku na Broumovské (ul. Sametová 833/26).
Firma jako kráva a oni si nevymění nahrávku 😀
hypermarkety jsou taky jako kráva a mají většinou „podstav“ zaměstnanců – generuje to nižší náklady…
SPIN TŘEBA Objeví i jiný mladší lidé v jiných městech což bude good
JA TŘEBA patřím k posluchačům spinu když bude i jinde na FM mužu ho poslouchat tam kde je prijem otázka ale kolik bude signál bude mít vysílacu?
Neuvěřitelné! Signál rádio se od března mění na rádio Spin.
Jsem zvědav, jestli dopravní nehody a zácpy zůstanou i nadále výsadou Brňáků 😀 😀
Bude brněnská mutace dopravního zpravodajství, kde to bude výsadou pražských Pepíků. 😀
Kolony na D1 směrem od pražské kavárny 😀 😀
Věřil bych tomu i 1.dubna.
Co bude s doublem v Praze ?
Jsou teď v matičce nějaké doubly ?
To je nějaký hoax, nebo jako opravdu? Dneska už člověk neví, čemu věřit 😀
je to na rrtv,cz
Paráda, tak to mam radost. Otázka je, co bude se Signálem, skončí úplně, nebo zatím zachová online vysílání?
Signál má víc licencí, než žádostí…
Z těch žádostí to skoro vypadá, že Spin dají mimo Prahu (do velkých měst, kam se Signál nedávno rozšiřoval). Otázka je, co s pražským kmitočtem, tam možná zůstane, double u RU nepředpokládám. A co s mladoboleslavským, historicky po Jizeře, kde se vlastně drží ta posluchačská základna z té doby a ta by asi přechod na hiphop a RnB nenesla zrovna dobře a utekla jinam.
Jestli vydrželi nedávnou změnu, tak je to zázrak.
Ano, licencí má 10, ale změna se týká jen sedmi z nich.
Žádosti o změnu ze Signálu na Spin se netýkají Prahy, středních Čech + Jičína a Brna, jinými slovy v Brně „dva Brňáci v sobě“ zatím nebudou.
Nabízí se dvě otázky:
1. Bude „velkoměstské“ Signál rádio od března ještě ostřeji vyprofilované do zahraničních 80. let?
2. Ponechá si Radio Spin svůj originální urban formát, nebo to bude něco univerzálnějšího víc proti Fajnu či Evropě 2?
Co lze odhadnout docela dobře, je budoucí PS v RDS __SPIN__ místo dosavadního SPIN_962.
Spin by si měl změnou částečně polepšit na FM ve středních až východních Čechách i na části D1 pomocí Chotěboře – Fiedlerova kopce 89,0. Tato frekvence by měla do jisté míry zaplňovat díru mezi Prahou 96,2 a Jihlavou se stejným kmitočtem. Svoji roli na D1 sehraje i DAB 7C ze Špulky, bude-li Spin jeho součástí i do budoucna.
1. Pořád tu citelně chybí něco na způsob Schwarzwaldradia, to by byl sen. Až by mě štvalo, že jsem přišel o místní příjem ve prospěch Spinu. Nicméně v DABu tady mám originál, i když ne úplně plošně.
2. Myslím, že tyto obavy jsou liché. Stejné byly, když se R1 chystalo do Plzně. Nic se nezměnilo ani po expanzi do Liberce a Českých Budějovic.
K bodu 2: Přeju si, aby Spin neustupoval ze své pozice, na druhou stranu to není stanice se statusem bezmála posvátné krávy, jak je vnímáno Radio 1. Má dnešní Spin pro koho vysílat ve Varech, Táboře, Jihlavě? Není tam záměr tomu dát popovější charakter a cílit v rámci Radio United na nejmladší ročníky níž než Kiss? Snad ne.
Vše na mě působí tak, že si vedení RU, ale samozřejmě i další mediální domy vůbec nevědí rady s Rádiem Blaník, které se stalo lídrem mezi rádii hrající českou hudbu a muziku pro střední a starší populaci a veletoč se Signálem vše jenom potvrzuje. Pro připomenutí, Signál rádio vzniklo v závěru listopadu roku 2013, kdy nahradilo Rádio Jizera. Změna krom názvu byla také hudební, Signál cílil ještě na o něco více starší posluchače, než Jizera. Nicméně poslechovost poslední měsíce klesala, a tak se vedení RU rozhodlo o úpravu hudebního formátu. Radio začalo hrát více zahraniční hudby především z osmdesátých let, na úkor českých songů z šedesátých a sedmdesátých let. Vůbec tu nechci kritizovat hudební proměnu rádia, ale popravdě vůbec nerozumím, proč vedení RU, doslova utíká z boje a zvláště v populaci, kde muže velice těžit. Naprosto chápu, že jde o to aby byla rádia maximálně rentabilní, a právě proto jsem toho názoru, že se RU měla postavit se Signálem Rádiu Blaník více čelem. Vítězem této změny je z mého pohledu Blaník, ze stáje Media Bohemia.
Taky si myslím, že mohl „nový“ Signál dostat více času. A možná by se ukázalo, že by udělal lepší čísla než Spin cílící na mladou generaci, která ale stále více jede na Spotify a podobných službách a rádio vůbec nezapíná, nebo jen občas.
Presne, Signal ma nyni hodne zajimavy playlist, prinesl to co ostatni nemaji a mohl nabrat posluchace, takto nedavnym zmenam nedali sanci. Spin má jít konkrétně na kmitočty České Budějovice, Plzeň, Karlovy Vary, Jihlavu, Liberec, Tábor, Chotěboř a Hradec Králové
konkurence coloru?
Z konkurenčních důvodů by dávalo smysl se pokusit jít proti FAJNu a Netru. Ovšem nějak šikovně, aby to nebylo proti Kissu (nabízí se odstranění novějších kusů z playlistu Kissu). Zároveň zastupují E2, takže půjdou proti ní ?
Ano, můžou se pokusit jít proti Coloru, ale kde ? Nově jen v Karlových Varech a Českých Budějovicích. Jen tam se sítě nově překryjí. V Praze samozřejmě průnik již dávno existuje.
Zapomněl jsi ještě na Liberec. Z konkurenčních důvodů by dávalo smysl s formátem vůbec nehýbat. Spin je relativně známý i mimo hlavní město, hiphop v menší míře nabízí jenom ten Color, jinak je to nepokrytý formát, takže konkurence téměř není. Není lepší oslovit menší cílovku, než se o tu větší přetahovat s konkurencí? Kór v konzervativním Česku, kde se posluchači drží „svého“ rádia jako h@vno košile.
Jo, Liberec mě netrknul, protože tam nebydlím a mapa na stránkách Coloru není aktuální.
Myslel jsem, že Signál zůstane jen v Praze, udělají z něj nějaké hodnotnější Oldies rádio a Spin si sebere kompleně všechny Singnálové kmitočty.
Toto řešení mě ale překvapilo.
Nikdo netuší, co se jim v RU honí v hlavách. Oni nemají své rádio, hrající současný zahraniční „taneční“ mainstream a s tímto pokrytím opravdu nová E2 postavit nepůjde.
Takhle to vypadá, že projekt Signál rádia chtějí cílit jen na ,,dvě největší města“.
Každopádně tedy po všech těch letech budějovické klinické FM smrti dochází během tří let k slušnému procitnutí.
Osobně je mi to jedno – neposlouchám ani jedno ale nevím.. úspěch Signálu i Spinu je vzhledem k pokrytí dosti podobný.
V žádostech mě zaujalo “ Žadatel při svém rozhodování o zamýšlené změně v názvech programů vycházel z průzkumů u posluchačů a navrhované změny reflektují jednoznačný zájem posluchačů o změnu názvu programu a sjednocení brandu „SPIN“…. „. Být v Radě tak si vyžádám ty podklady /= průzkum, protože bych měl pocit že si ze mě dělají těmi evidentními frázemi akorát srandu…
Písmenkové polívčičky…
KDYŽ má jít spin na frekvenci signálu pokud to teda schválej tak jestli zůstane vysílač v Mělníku kde bude nebo jestli ho bude mít signál protože Mělník jsem někde neregistroval
Mělník 99,9 patří pod stejnou licenci jako Mladá Boleslav 105,7, Mnichovo Hradiště 89,2 a Jičín 94,2, tam o změnu nebylo zažádáno. Jde o původní síť Rádia Jizera, z něhož Signál rádio vzešlo. Je možné, že to zatím nechali kvůli tradici takového formátu na Mladoboleslavsku a okolí. Navíc hlavní frekvence 105,7 je slyšet na velkém území a v okolí Prahy a částečně i přímo v ní vytváří funkční celek s pražskou 95,7.
Proti coloru nic nemám ale pro mě je tam málo toho hip hopu vím že rap na coloru hrajou ale raci spin ani nic proti týmu coloru nemám nic ale funky Dance hall není můj styl
Tak ony od starších posluchačů utíkají i regiony ČRo. Nyní hrají Holki …
Holki se postupem času staly „oldies“ a „hezky česky“ hudbou. Kdo je poslouchal jako novinku řekněme v 25 letech, tomu je dnes 47 let, takže se velmi blíží dolní hranici cílové skupiny regionů ČRo. Komu bylo v dobách největší slávy Holek třeba 38 roků, tomu tehdy ta hudba možná moc nevoněla a přišla až moc moderní, ale dnes, když je posluchačce/posluchači 60, ji ocení jako něco známého a osvědčeného.

Tak jsem Tě odhalil – jsi programovým ředitelem regionů ČRo 🙂
Prostě odkoply tu nejstarší skupinu posluchačů ještě dřív, než vymřela.
Signál jsme probírali, takže zbývá radio Dechovka. Kolik hraje Dechovka nemoravského folklóru ?
Třeba už opravdu i v ČR nastal čas, kdy se důchodci nestydí za to, že poslouchají, elektronickou hudbu, rock….
Máme tady E2, FAJN, Kiss a omezeně Netro. Má cenu se ještě měkam cpát ?
Mohli misto Radiozurnalu na AM dat Radio Cesko, a vybirat do nej zpravy R Praha a Prahy, Plusu, Dvojky a Radiozurnalu.
Radio Cesko AM- zpravy R Praha a porady Radiozurnalu, Dvojky a stezejniho Plusu.
Novou ředitelkou zpravodajství ČRo bude Jitka Obzinová. Ve funkci tak nahradí Jana Pokorného. Známá je, mimojiné, třeba kauzou z roku 2015, kdy jako ředitelka zpravodajství a publicistiky TV Prima nařídila redaktorům, aby o tehdejší uprchlické krizi informovali tak, že uprchlíci představují hrozbu, a že nás čeká islamizace Evropy. Osobně si nejsem moc jistý, jestli by někdo s kauzou tohohle typu v zádech měl být hlavou zpravodajství veřejnoprávního rozhlasu. Věřím ale, že lidi, kteří v Rozhlase aktuálně pracují, by nic podobného nedopustili, a proto se o objektivitu a nezávislou žurnalistiku ČRo bát nejspíš nemusíme. Uvidíme, co ukáže čas.
Doplnění: Obzinová má na ČRo zredukovat počet pracovních míst
“Zavoral popsal Obzinovou jako „krizovou manažerku“, která se dokáže „potýkat s nutností významně redukovat rozpočet i počty pracovních míst“. Odkázal tak na plánované rušení řady pracovních míst. „Jitka Obzinová byla vybrána na základě svých manažerských zkušeností. V minulosti prokázala, že s redukovaným rozpočtem umí pracovat a že v takové situaci umí zavést vhodné optimalizační kroky, aniž by tím utrpěly hodnoty služby veřejnosti,“ prohlásil Zavoral.”
zdroj: Seznam Zprávy
Obzinová se svou minulostí u zaměstnanců ČRo tvrdě narazila, v otevřeném dopise vyjádřilo nesouhlas už přes 230 lidí: https://t.co/WjCfLVeWIe.
Mám pocit, že jmenováním Obzinové se problém redukce počtu zaměstnanců vyřeší sám, spoustu jich odejde samo.
Nyní už se může na Obzinovou zase zapomenout. Uvidíme, koho Zavoral vybere místo ní.
Já to tedy beru, šéfe…! aneb Ředitelem zpravodajství ČRo je od zítřka již oficiálně Ondřej Suchan. Nebýt mohutné petice zaměstnanců, byla by na této pozici už čtyři měsíce Jitka Obzinová.
Zbývá posledních dvacet dnů Českého rozhlasu na středních a dlouhých vlnách. Začátkem nového roku uvidíme, kolik se vyrojí stížností a nářků a za jak dlouho ustanou. Je dobré brát v úvahu to, že dnešní stanice ČRo na AM už cílí na mladší posluchače než v minulosti, takže ti, kteří na AM ještě zůstali, to zřejmě dělají z určité setrvačnosti a tradice, nikoliv kvůli samotnému obsahu stanic Radiožurnál, Dvojka a Plus.
Lze to brát jako příležitost pro stanice, které na AM v roce 2022 pokračují, tedy Country 1062, Český Impuls 981 a Dechovka 792 plus do budoucna 1260 kHz (z vysílačů „Praha – sever“ Líbeznice a nové kóty „Praha – jih“ Davle). To jsou rádia, která jsou dříve narozeným a konzervativním posluchačům mnohem blíže.
ZR, máte nějaké nové informace z dobrých zdrojů?
Půjde jen o vypnutí AM? Zrušení jen vysílací techniky? Či je už nějaký výhled na bourání věží? Nebo nechá se záloha v podobě věží? Zachovaly by se větší kvůli pokrytí, nebo víc menších méně náročných na údržbu? Probíhala v minulosti pravidelna údržba jako v létě FM? Udržovala se konstrukce, např natiranim? Nepredpokladam že by ČRO měnil rozhodnutí vypnout AM, ale předpokládám, že věže nepůjdou dolů současně se stisknutím off, a tak by teoreticky nebyla zavřena cesta k nějaké částečné obnově v případě neúnosných stížností, tak jako docházelo k návratu některých programových prvků.
SV byly v minulosti sdíleny mezi ČRO 2 a ČRO 6 , posluchači ČRO 2 těžkým preucenim na FM s mnohdy hlavně na Moravě tou dobou nedostatečným signálem , aby pak nakonec zůstaly dvojkovske sv jen pro dvojku , a tak jsme ohledně problematiky ČRO na SV zažívali klidne období na stížnosti posledních minimálně 5 let, což za pár dnů může být pro konzervativce méně příjemný dárek. Ohledně programu je pravda že Žurnál je téměř hudební což kontrastuje s nízkou kvalitou modulace v Evropě.
Dvojka i když se omladila ale spíš jen ve všední den, tak sice drobnostmi jako obal styl zpráv stále starší. Na první pohled výhoda a přínos že má Dvojka co nabídnout jako pořadová stanice, avšak pro mladší, dnešní svět handicap, že to není liniová stanice, navíc s rady pro zahrádkáře nebo Káva o čtvrté někdy ještě s nevyzpytatelným tématem jako teď ve čtvrtek o životě v domovech důchodců což dle telefonátů posluchače těchto zařízení oslovilo.
Sice byla skoro před třemi lety proměna programu, ale víceméně jakási tvář se zachovala a dle té prezentace v ve výzkumu podle let je stále spíše starší, narozdíl od popularity 60+ se v nižších kategoriích do první 5 nedostala. Podle výzkumu je tak od 60 je +- stejná popularita country a dvojky. Podle mě ten kdo chtěl tak country ladí ale pro Dvojkare se nedá říci že by pro ně bylo lepší Country. Vadily by jim reklamy a chyběl styl pořadové dvojky a celkově že to není ten nóbl rozhlas a argumenty o rozhlasových poplatcích. Ale chápu že dostupnost signálu může rozhodovat, ale nečekam výrazně, že by na tom cr vydělalo.
V létě jsem byl v Litomyšli a bývalé věže AM tam jsou dodnes. Na druhou stranu si nemyslím, že by se ihned po OFF někdo pouštěl do rozebrání stožárů třeba u Českého Brodu. 🙂
Podzimní informace byla celkem jednoznačná – půjdou na jaře … Jedná se s výškou 355 m o nejvyšší stavbu v ČR. Na rozdíl od nižších stožárů není myslitelné stožáry nechat svému osudu. Každoroční údržba bude dle info v řádu statisíců až milionů. Záchranu bych viděl v možnosti zařadit vybrané objekty do kritické infrastruktury státu.
Tak to mi uniklo. Pravdou je, že údržba těchto monumentů není zanedbatelná. Tak uvidíme.
Zdroj z CRA uvedl, že zachování AM vysílačů bude ekonomická a strategická otázka, kterou vyhodnocují. Technologie některých stožárů jsou na konci fyzické životnosti, tam hrozí demontáž.
I když mě to mrzí, nemyslím si, že se nějaké nářky objeví. Spíše je škoda, že se i zde nešlo cestou digitalizace. Přeci jen je to naše přírodní bohatství a je škoda ho nechat ladem.
Poznamenejte si kmitočty pro ČR, postavte vysílače, antény a vysílejte si sami, pro radost.
A bokem něco do obálky pro ČTÚ. 😀
a OSU a Intergram
A nejlíp ještě mít vlastní středně výkonnou vodní elektrárnu 😀
Vznesl jsem před rokem dotaz na ČTÚ zda by byl možný dovoz a provoz malých AM transmiterů,tak jako to je u FM transmiterů do automobilů.Bohužel současná legislativa to neumožňuje.Dosah například Country rádia,nebo Českého Impulsu rozhodně nestačí nahradit pokrytí jaké zajišťovala síť vysílačů přenášející program Českého rozhlasu.Třeba sběratelé historických radiopřijímačů zejména na Moravě tak budou odkázáni pouze na večerní poslech zahraničních stanic.Jedný silný vysílač zachytitelný i ve dne,tak bude pouze dlouhovlná Jedynka z Polska na 225kHz,ale to je pásmo dlouhých vln.
Ano, narážel jsem na zařízení tohoto typu.
Možná nastal čas zkusit u zákonodárců prosadit LPAM licence.Tak aby bylo možno vysílat na AM s omezeným dosahem.Tím by se vyřešila legálnost provozu.Navíc by státní pokladna získala z poplatků nějaké peníze navíc.
otazkou je kdo by to poslouchal, zvuk nekvalitní navíc degradovaný rušením.
a nebo to rozjet na novo, zvětšit rastr, stereo jak jste tady ukazovali a představit to jako novinku 🙂 až teda na to rušení, což nevím jak by zvládalo, když by to bylo digitalizované, jsou někde nějaké zkušenosti?
Kdyby chtěl v ČR někdo zkušebně rozjet DRM na SV, tak známe místa, kde je VKV signálu až moc a příjem v autě kvůli tomu nefunguje. Zrovna včera jsem v tom místě přecvaknul na SV AM a fungovalo bez problému.
Vlastní zkušenost s DRM nemám.
Samozřejmě, že by bylo zajímavé, kdyby se autorádio dokázalo přelaďovat FM,DAB,DRM. Ale nedokážu si už teď nástup DRM finančně představit.
VKV FM bych se nezbavoval, ale upravil bych parametry jeho provozu alespoň v Evropě. Pokusil bych se nastartovat takové projekty, aby se dalo kvalitně přijímat i v příhraničí v rámci „stožárové družby“.
na drm nejsou rádia, už vidim, jak se všichni poženou je kupovat, nejdřiv by museli byt v kramně, kde sou zatim s těží ty dab, ale už se to zlepšuje a dab je i v lidlu.
Jsou, ale v Asii. Tam je přijatý standart. V Evropě vůbec. Čro kdysi zkušebně v pásmu AM digitálně vysílalo. Ovšem jak je to s průmyslovým rušením toť otázka.
Ano, jak jsem psal, nedokážu si to představit. Pokud by ale bylo DRM pevnou součástí DAB přijímačů, tak by se lidi vybavili tak nějak nenásilně a za pár let by se to mohlo spustit. To se ale neděje a tedy nestane.
LPAM má v zahraničí docela popularitu-třeba v Holandsku:
https://radio-tv-nederland.nl/am/am.html
Co se týče rušení,tak ano-někde v centru Prahy u tramvajové trati je to velký problém.Jinak při dobré úrovni signálu v místě poslechu je jediným omezením spíš oříznuté nf pásmo tak cca do 5kHz,ale to nemusí vadit při poslechu na „tranzistoráčku“,kde reproduktorek stejně moc nepřenese.
Jde mi o to,aby se alespoň legislativně ošetřilo,když si někdo bude potřebovat v malém rozsahu(v mW) pokrýt AM signálem domácnost-například díky tomu,že má sbírku historických radiopřijímačů a chce je prezentovat funkční pro známé.Něco jako máme umožněný provoz FM transmiterů do auta s dosahem pár metrů.LPAM je už trochu vyšší „level“ zde se vysílá v řádu Watů až desítek Watů,tak to je na licenci.Avšak ani to nemá u nás zatím oporu v zákoně.