Pokud chcete v rádiu slyšet film Dívka na koštěti, máte možnost dnes od 17:30 na pražské frekvenci 104,2. Strahovské autokino má sice podle pozorování menší dosah než v minulosti, ale stále jde o okruh několika kilometrů, například až k hornímu konci Liberecké ulice na Střížkově.
Autokino Strahov 104,2 jde chytit například i v Suchdole a dokonce i poblíž exitu 1 dálnice D8 (téměř 12 kilometrů od Strahova), kde je jinak docela silný signál polského Radia Zet na stejné frekvenci.
tak to mají v kině pěkný „topení“ to asi nebude mí 5W nebo kolik obvykle mají tyhle mini vysílače, kdy to má pokrýt jen tu parkovací pluchu toho autokina a ne „pulku prahay“.
Jestli to nebude spíš tím inverzním počasím. Mě včera hrálo v garáži na 90,3 v šumu Expres FM na úkor místního Rock rádia. Až jsem si myslel, že je liberecká 90,3 vypnutá. Stačilo u auta otevřít dveře a začalo hrát Rock r. čistě i s RDS, zavřel jsem dveře a slyším „Saturday Night Fever“… 😀
Dosah 104,2 je velký nezávisle na počasí, je to dáno umístěním autokina na strahovském kopci hned vedle regulérních FM vysílačů. A to byl dosah od loňska podle mých zkušeností z terénu poněkud snížen. Původní instalace s „Z“ dipólem vypadala takto, aktuální stav mohu v řádu dnů ověřit:
ERP schválené od ČTÚ je u autokin 0,5W. Určitě se dodržuje, je absolutně zbytečné pálit víc. Tohle prostě dělá kóta. 😉 Notabene, řeknu krásný příklad. Na Dačicku a Slavonicku je na stupnici ještě přítomný Praděd 99.3, někdo by řekl, že je ještě silný a stabilní. Přesto ho dokáže poměrně krásně smazat pár wattů z rakouského Zwettlu, který rozhodně není u hranic. Prostě to s tou „silou“ není tak horké…
Taky si myslím, že 104,2 má malinký výkon a dosah je dán umístěním. Síla signálu není v městské zástavbě bůhvíjaká, na spoustě míst to šumí a ztrácí se, ale poslouchat filmy v rádiu je hezký zážitek, o němž drtivá většina posluchačů mimo areál autokina nemá ani ponětí. Samotná frekvence Autokina Strahov je z obchodních důvodů komunikována minimálně, oficiálně je na webu publikována pouze v jídelním lístku. Autokino je stále v provozu už 1,5 roku.
Je tady taky někdo kdo zaslechl, že někdy kolem roku 2000 se jedna společnost pokoušela v Ostravě získat licenci na provoz tanečního rádia? V té době jsem četl recenze na udělení licencí v FM pásmu na netu a nějaká taková společnost se tam právě pokoušela o nové rádio.
Radiožurnál Sport už půl roku on air. Poslouchá někdo z vás pravidelně, občas? O sport a mainstreamový pop-rock se nezajímám, takže si to pustím naprosto výjimečně, přesto jsem rád za to, že v DABu je takové plnohodnotné živé rádio, které není tak přeuctívané a přeceňované jako „velký“ Radiožurnál.
Já poslouchám Čistou hru Martina Procházky, kde jsem vyhrál i puk a taky legendární pořad S mikrofonem za sportem/hokejem/fotbalem – víkendové přímé fotbalové přenosy mě moc nelákají, ale dnes udělám výjimku, neboť hraje Baník – a taky poslouchám i rozhovory po desáté hodině a podcast Stadiony – pokaždé si Radiožurnál Sport poslouchám až do půlnoci, ale já vstávám vždyckyv 9 hodin ráno.
Zpětně poslouchám jako podcast některé rozhovory. Ta žurnalistická stránka je dobrá.
Franz
18. 11. 2021 22:29
Vypadá to, že Helax dnes nasadil zcela nový klubovější playlist. Všiml jsem si, že spolu se zrušením studia Helaxu v Ostravě byl zakonzervován i playlist a od přelomu srpna/září tak nebyla přidána jediná novinka. Až na výjimky nový playlist obsahuje výhradně klubovější věci zahrnující spoustu remixů. Trochu připomíná začátky Fajn fresh rádia nebo ostravské Housegen rádio.
Teď ještě zjistit, kdo v tom má prsty. Možná Libor Červinka by mohl naznačit něco ze zákulisí Media Bohemia, i když tady nedávno jakoukoliv participaci na playlistu Helaxu dementoval.
Troufnu si tvrdit, že přesnost a spolehlivost Elaprojektu bude celkem podobná jako u Radioprojektu 🙂
Jako jestli někdo věří Radioprojektu třeba po těch veletočích čísel u Signál Rádia a podobně, tak je to asi jako věřit objektivitě Parlamentních Listů.
není nic jiného než Radioprojekt, audiometry by byly jistě přesnější ale to nikdo nechce zaplatit Ten „veletoč Signálu“ vysvětlujete jako spiknutí koho proti komu? Čemu to mělo sloužit?
Srovnání s politicky názorovým bulvárem nedává smysl ostatně neřekl bych že ve faktech PL nejsou objektivní mimo upřednostňování jen některých (ale to je bohužel běžné i v „seriózních“ médiích)
Libore, Helax taky posloucham a zmeny jsem si vsiml. A tak mi neuniklo, ze se tam mihla upoutavka Fajn radia spjata s konkretnim songem… Takze Helax cerpa z hudebni databaze Fajn radia??? Tim padem to mam chapat jako vyuziti znacky s poslechovosti, ktera je nyni odbavovana z Prahy? Nebo me take napadlo, ze si to vzal pod palec Ales, ale nevim… Jinak nemusis naznacovat, mlceni je take souhlas 😂
Ještě otázka na Libora, zda někdy naladil Helax v jeho nejslavnějších letech 2006-2009, kdy se jednalo o jediné taneční rádio na FM vlnách v ČR.
A druhý dotaz, zda si udržoval o Helaxu přehled od roku 2016, kdy se Helax transformoval na rádio pro mladé a formátově se zařadilo svým novinko-mainstreamovým Hot AC stylem po bok Fajn rádia, coby jeho nepřímý konkurent.
Čili tím že se nedávno změnil playlist Helaxu, předpokládám že naposledy dozněly hity pocházející z nejslavnější doby, které se tu a tam objevovaly, jako Laurent Wolf – Walk the line. Očekávám že se ozve PVo k pojmu „jediné taneční rádio v ČR“ a dodá Danceradio, no vlastně spíše Radio DJ; já bych dodal ještě začátky Free radio, teda s tím že u těchto dodaných jde o klasický dance, Helax byl house, taky jsem stihl jeho slavnou éru, byť s poskakujícím signálem, mimo jeho primární oblast, neměl jsem ještě anténu. Ke konci šlo poznat jak se snažili transformovat do dnešní doby, stále byli rozmanitější a originálnější než Fajn, i když nebyla to taková bomba jak v nejslavnějším období. Podle mě to byla i příprava posluchačů , aby jim po konci byla nejbližší stanice HTR Orion. Nejbizardnější v posledním roce snad bylo že se tam objevili Qeen.
Věta „jediné taneční rádio na FM“ bylo vztaženo k období 2006-2009. Rozhodně ne k celé historii FM v ČR. Helax tuto větu tehdy používal i ve svém promu. Dance rádio se na FM přeci dostalo až v roce 2010.
A ano, unikátní hudební databáze z té doby je nenávratně ztracena.
No pár zajímavých kousků jsem si z té doby Helaxu uložil. Vždyť jsem říkal ,že vlastně to další radio bylo Radio DJ 89,0 a začátek Free (dance a rnb). Například dnes odehrál Basslicker: Armin van Buuren feat. Sharon den Adel – In And Out Of Love ; kterou z té doby znám z Helaxu, konečně se k tomu dostal, kdysi jsem to doporučoval; v pohodě věc vůbec se nehraje a nenáročná i pro pop. Nebo z Helaxu spojení
3 interpetů: Tiesto Vs Diplo – C’Mon (Catch ‚Em By Suprise) feat. Busta Rhymes https://www.youtube.com/watch?v=m1tr6qzIDgI – no tenkrát nikdo další a kdepak by se dneska takto hrálo kor na Fajnu
…ne, Helax jsem v nejslavnějších dobách nenaladil, tou dobou poslech přes internet ještě moc „nefrčel“ 🙂 A že to v letech 2006 až 2009 bylo jediné taneční rádio u nás? Kéž by takových tou dobou bylo víc. A můj přehled o Helaxu po roce 2016? Vlastně jsem jen věděl, že existuje a držel mu palce, protože mi byl ten jejich přístup sympatický…
V playlistu se v cz radiích jen tak nevidí projekt LAWZ a nedávno vydali další pohodový singlík https://www.youtube.com/watch?v=zTBRVmj3CSQ. Hlavně se to hraje na USA a UK dance radiích
To jsem já vůl zase kliknul na opruz – pohodu u britpopu neprožívám… pro mě neposlouchatelný a bohužel rozlezlý prakticky od E2 ve všech rádiích (mimo konzervativní či specializované na rock, dechovku atp) až po TV Očko.
Že nehrají třeba zrovna toto konkrétně ale něco jiného je už pak nepodstatné…Jen z toho že se něco hraje někde v USA a UK si na zadek nesednu 🙂
Tak každému se takový pohodový piano deep house nemusí líbit přitom jich je poslední dobou čím dál víc. Do popředí se i dostava tzv. Slap house a nebo Future house a takový novým směrem je Future Rave na EDM scéně třeba novinka od Tiesta.
tohle ještě ujde -na předešlý odkaz je toto top i když obecně top z tohoto taky pro mě nekouká.
Že něco prosazuje Červinka tak to není žádný etalon obecného vkusu a kvality-, ostatně poslechovost Fujrádia podle toho vypadá.
Všechny 3 styly, kteté jsi vyjmenoval mi dnes nic nepřinášejí.
Uvedená konkrétní píseň od Tiesta se dá, ale taková práce s lidským hlasem je mi opravdu už odporná…
Třeba mít v hodině zastoupeno 40% House music a 2-step, Vocal Drum & Bass , Progressive Trance by tam měl těch 20% a i trochu propracovat program. Chybí mě tam nějaký Helax in the mix odpoledne, blok věnovaný taneční music od roku 2000.atd.. i s nemoderovaným radiem se dá pracovat a vytvořit zajimavé pořady.
A jak vlastně víte co je třeba ? btw podobně stavěné rádio je přece teď už dlouhé roky Danceradio a zájem o něj (tady určitě) projevují hlavně i kteří jej vlastně ani neposlouchají (pravidelně rozhodně ne),
Holt málo posluchačů ale relativně dobrá image u neposluchačů považujících se za fajnšmekry 🙂 K čemu takový rádio je?
Ale ať si každý poslouchá /má rád co chce, jen nechápu u leckterých to nutkání předělávat jiné, třeba stylem že je třeba se posunout/ je to moderní/hrají to v UK a podobný víceméně nefaktografické a často i nesmyslné poučky.
Dance radio má dle mě agresivní taneční hudba na starém Helaxu tam hráli taneční hudbu co měla chytlavou melodii a vokálek a o to se starali taky hlavně Aleš, Lumír, Jirka a další v pořadek HIT mix a nebo Sobotní dánce party a takový by mohl by být zase náš dobrý starý Helax.
Helax dance music radio fungoval se svým playlistem dobře co vím a nebo máš snad pochybnosti? Tak snad každý jsme se narodili v určité době ve, které byl určitý taneční směr. V mě době to byl Euro – Dance, Dream Dance, Dance N´R´G, Classic Trance, Happy Rave, Funky House, Club House a k těmto stylům jsi hledám v nové době napodobeniny. Prostě se mě nelibí agresivní jednoduchý taneční směr, ale musí to mít melodii, energii.
Jinak abych se doplnil, tak ano, Helax bylo bezpochyby nadprůměrně úspěšné rádio, nebyl jsem v terestickém dosahu a když jsem to několikrát zkusil přes net tak jsem moc nechápal proč tomu říkají taneční rádio nicméně celkový přehled o něm nemám.
Opravdu jsem si myslel- podle ukázek- že inklinujete k typu rádia jako je dnešní Danceradio, tak asi spíš k typu rádia jako bylo Seejay,
Já mám rád akorát rovný beaty ( plus ta melodie a energie) tak inklinuji k rádiím typu předchozí verze Danceradia, Zlatá Praha a nebo Triangl. Což asi neznáte. Dnes tedy poslouchám prakticky 3 rádia: danceradio.fr, ruské Rekord – Dancecore a Eurodance 90
BTW: zajimavý je že tyto 3 rádia mají menší překryv songů než třeba většina českých „pro mladé“. Ano i na Kissu hrají Ed Sheerana jak jsem na vlastní uši zaslechl) Pak se nikdo nemůže divit že je hážu do jednoho pytle. Na výše uvedených naštěstí podobný opruz neuslyším..
Tady u nás na Moravě ke konci 90.let mělo v playlistu taneční music Rubi, Sprint, Helax, Kiss Morava, Kiss Publikum, Kiss Hady a pak z Olomouce rádio Hity (sesterské rádio Helaxu).
No ke konci 90. let ještě Kiss Publikum snad ani nebylo, bylo to (Hit) Radio Publikum s tradičním osudem , tedy z původně založeného alternativního, neboli nevyhraněného rádia vznik rutinního AC. Tanečně tak akorát v sobotu večer, ale to s jistotou vím až v miléniu. Pak vzpomeneme, že Kiss rádo často dělalo formátové změny. Do 2005 stihlo být krátce „nejlepší rock a dance“ aby se stihl dočasný pokus kolem 2009, kdy by šlo hovořit o pokus o dance „rytmus tanec zábava“ s dance sice jinde v místě nehraným, ale ne nějaké hodnoty. Stejně tak Kiss Hády, které sice bylo, neboť si pamatuju nálepku s mimo jiné žlutým popisem z nějakého auta v 1997, ale pochybuji o jeho specializaci na dance.
Tady zněla radio Hity 94,4 Fm https://www.youtube.com/watch?v=kTHx5tyftTA
a znělka Hravého radia Helax https://www.jingly.cz/ms/ms.html
Kolem toho roku 2000 už tam byl pořad s DJ P.M.C na Radiu Kiss Hády. Na Kiss Moravě to byla Kissmania a na Orionu tam měli taky pořad o klubové muzice zvaný Startér.
Pokud je mi známo, tak prvním rádiem s pravidelným vysíláním elektronické taneční hudby v denním čase byl už před třiceti lety Golem 90,3, ale hrál i jiné žánry, protože začátkem devadesátek výraznější profilace rádií ještě nebyla uplatňována.
Ani pozdější „taneční“ rádia nehrála jen EDM, ale i běžnou hitparádovou produkci, což byl i případ olomouckého Rádia Hity 94,4 v prvních dvou letech jeho existence. Pak taneční hudby ubývalo a naopak jí přibývalo na Kissech.
Helax se k dance music dostal až ve své třetí vývojové fázi. Začínal jako šedivě mainstreamový Hellax, pak byl kolem roku 2003 s alternativnějším zvukem podobný Expresradiu.
Troufám si tvrdit, že jsem byl jedním z jeho prvních posluchačů, takže jsem zažil i jeho předchůdce Radio Pro 94,4, které vysílalo ze Suchého vrchu v Orlických horách. Zhruba od roku 1998 začalo hrát klubovější taneční hudbu, Hity byly proti němu „komerčnější“. Ve studiu na Ostružnické 5 v Olomouci se uplatnili někteří moderátoři zaniklého Rádia Pohoda, například Bořek Volný a Filip Jančo.
Taky se hlásím k prvním posluchačům. Tehdy jsem byl na střední a mívali jsme na škole školní rádio (o přestávkách přes rozhlas po drátě). A protože tuším jednoho z moderátorů dělal bývalý student, tak za náma přišel a domluvili jsme se na „spolupráci“. My jim dělali na škole nástěnku s novinkama, promo na akce a tak. Za to jsme měli občas nějaký volný vstup na akce nebo třeba možnost návštěvy studia… 🙂
Jinak Radio Pro je pro mě dodnes tak trochu záhadou. Vysílalo to vůbec někdy živě jako klasické rádio? Co si pamatuju, tak tam běžely pořád dokola několikahodinové předtočené smyčky různorodé hudby, většinou bez moderace (myslím na jedné smyčce byla občas bez podkresu amatérským hlasem vsuvka ve stylu „Tak to byla rocková půlhodinka a nyní pro změnu trochu zvolníme.“). Zvuk byl bez procesingu, s různou hlasitostí, tím pádem i často s překračovaným zdvihem, občas to vypadávalo, občas to třeba den nevysílalo když se asi kousl přehrávač (netuším z čeho se vysílalo, vím že se v té době často pro záznamy používaly VHS přehrávače, kdy na LP to s hifi stopou zvládlo se slušným zvukem několik hodin záznamu). Reklama ve vysílání pokud vím žádná, smyčky se různě opakovaly, takže hudba byla ve stejném pořadí… Netuším, jak to takhle mohlo fungovat, minimálně provoz vysílače musel stát nemalé peníze…
Radio Pro bylo asi nejpodivnější vysílání v Čechách a na Moravě. Nikdy jsem tam žádné živé vysílání neslyšel, pouze hudbu a jingly ve smyčkách (údajně z kazet VHS). Zcela výjimečně, spíše až kolem roku 1998, se ve smyčce objevil i značně amatérský vstup někoho. To už bylo období, kdy tam jel dokola Paul van Dyk, The Orb, Way Out West atd. Zpočátku (1996) byla technická kvalita OK, hráli standardní pop, později byla modulace tak zkreslená, že to nebylo k poslouchání, pak se to zase zlepšilo. Vysílalo se bez RDS. Je s podivem, že majitel Josef Podstata nejdříve předvedl něco tak zvláštního a undergroundového a pak to přetvořil v normální stanici Hity (se supportem Hellaxu). První dva roky měly Hity handicap v pokrytí Olomouce, 94,4 tam byla relativně slabá.
Pamatuji starsi cervene obdelnikove svisle logo s jednou frekvenci. Uz tehda jsem si rikal, ze bylo hodne podobne logu „Hrave radio Hellax 93.7 FM“. A az ted uz chapu proc.
Zaujal mě nový vlastník Seejay rádia (od 17/9/2021 podle rejstříku: p Kucharek z Vratislavi(Wroclavi)…. tak jestli bude nějaké znovuobnovení provozu s rebrandingem…
Sídlo držitele licence Radia Pro i Hity, firmy Definitely, bylo v Olomouci. Žádné reálné sídlo a studio Pro snad ani neexistovalo, protože smyčky se, tuším, pouštěly přímo na Suchém vrchu. V jednom seznamu jsem kdysi zahlédl kontaktní adresu na Beethovenově ulici ve Frýdku-Místku, což moc nedává smysl. Rádio mělo problémy s RRTV kvůli nedodržování programové skladby a neuchovávání záznamů vysílání.
94,4 byla spuštěna v dubnu 1996 ze Suchého vrchu s 1 kW z jiného stožáru než Černá Hora 87,8. Dosah byl slušný, na Olomoucku byl příjem nerušený ve srovnání s Černou Horou 87,8, která se musela vejít mezi silné frekvence 87,6 Nová Alfa a 88,1 Pohoda (tehdy byly běžné spíše tunery s manuálním laděním na stupnici). Na jaře 1999 se 94,4 přesunula s polovičním výkonem 0,5 kW pod kopec Bradlo, vysílač začal být označován jako Libina, ačkoliv je tam slyšet mizerně (stíní samotný kopec Bradlo). Vhodnější označení by mělo být Uničov, kde je díky přímé viditelnosti slyšet výborně. Ostatně Fajn radio, které je tam dnes, to tak na svém webu má.
Na fotce ze Suchého vrchu stožár vpravo je bývalé stanoviště 94,4, Černá Hora 87,8 je dodnes na stožáru uprostřed:
96,0 byla spuštěna v Olomouci na jaře 2001 na základě licenčního řízení, v němž Hity vyhrály. Iniciátorem frekvence bylo Radio Haná, které 96,0 chtělo využít jako dokrývač Olomouce.
96,0 je sice jeden z nejlepších vysílačů přímo v Olomouci, ale pro pokrytí severozápadu okresu je 94,4 velmi užitečná, protože nízko umístěné městské vysílače tam dost ztrácejí dech, není-li posluchač na kopci.
V dobách, kdy ještě nefungovala 96,0, byl příjem 94,4 v Olomouci složitější. Poslouchával jsem to v tramvaji na malém rádijku, ale nepamatuji si, že by to nějak rušila tehdejší 94,5 Rádia Žilina.
radio pro jsem zazil taky.tady v unicove na fm pasmu to sice hodne sumelo ale bylo to prvni radio ktere u nas tu klubovou hudbu hralo. je pravda ze radio hity pak bylo dost komercni.
ale ten eurorap a trance byly dominantní. než se ale profilovali do finální podoby, pamatuji i Phila Collinse (tentokrát v originále), nazev songu si ale bohužel nepamatuju) .
To ano, vzpomínám, že původně začínali s jakýmsi oldies formátem. Hudba od let 60tých. Později, když začali problémy libereckého Euro -K se část jeho týmu přesunula právě na Triangl, kde od 19ti večer běžel AC formát s názvem Triangl live. No a časem z toho vznikl taneční Triangl. Tak nějak si to pamatuju…
zajímavý výběr.
tak např. ty songy od Trevor and Simon – Hands up(odk. 2), Kaycee-Unsolved…(odkaz 3) Lock n Load-House some more (odkaz 4),, Tom Novy-I Rock, , Tofunk – Alright hráli kolem roku 2000-01 na prazskym Bontonu,.
Už před časem jsem si všiml, že se rádia skupiny RU objevila na portálu radia.cz patřící nepříliš oblíbené konkurenci MB. Trošku tento krok nechápu, zřejmě jim nabídli lepší podmínky než play.cz.
Možná by stálo za to vytvořit statistiku, ze které by bylo patrné, u jaké společnosti provozují rádia svůj hlavní komerční stream(y). Plus uvést, zda jde o mp3, či jiné…..
Není divu. Když vstoupíte na hlavní stránku play.cz, zdá se že jsou rádia až na druhém místě. Důležitější jsou články. Potom taky zastaralý design a poskytované služby, které jsou vidět – tedy přehrávač, playlisty, program rádia atd. To vše sečteno, podtrženo = radia.cz jsou o několik mil vpřed. I cenově.
Na webu nefunkční třídění stanic dle kategotií. Několik let neaktualizovaná aplikace. Myslím, že jakub Melín tady psal, že je celkem problém je přimět k nějaké změně na streamu. Úprava datového toku atd..
Tipoval jsem to, ale lítá to více, než u jiných platforem. A hlavně, a teď mi promiňte, podělaná MP troska šla do kytek. A pokud se pletu, tak mě opravte.
Jsem rád, že to zaznělo také od někoho jiného. Navíc mp3 mi pije krev už léta. Nejhorší je, že lidem byly vůbec dány do ruky nesmyslné toky a další kraviny (advanced). O kodek jako takový (mp3 je hrozný už od základu) jde díky tomu až v druhé řadě.
Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty
17. 11. 2021 21:49
Na FB profilu Michaela Viktoříka aktuálně live přenos koncertu J.A.R. z Lucerna Music Baru.
Dobrý starý Helax třeba hrával toto v pořadech Hit Mix a nebo sobotní Helax Dance Party
https://www.youtube.com/watch?v=YdbsQsW9OeI
https://www.youtube.com/watch?v=Mmz3fFMSdME
https://www.youtube.com/watch?v=wD9-XpDeeOg
https://www.youtube.com/watch?v=GcAZ1JD5L00
Pokud chcete v rádiu slyšet film Dívka na koštěti, máte možnost dnes od 17:30 na pražské frekvenci 104,2. Strahovské autokino má sice podle pozorování menší dosah než v minulosti, ale stále jde o okruh několika kilometrů, například až k hornímu konci Liberecké ulice na Střížkově.
zvuk je v remastrované verzi doufám 🙂
Autokino Strahov 104,2 jde chytit například i v Suchdole a dokonce i poblíž exitu 1 dálnice D8 (téměř 12 kilometrů od Strahova), kde je jinak docela silný signál polského Radia Zet na stejné frekvenci.
tak to mají v kině pěkný „topení“ to asi nebude mí 5W nebo kolik obvykle mají tyhle mini vysílače, kdy to má pokrýt jen tu parkovací pluchu toho autokina a ne „pulku prahay“.
Jestli to nebude spíš tím inverzním počasím. Mě včera hrálo v garáži na 90,3 v šumu Expres FM na úkor místního Rock rádia. Až jsem si myslel, že je liberecká 90,3 vypnutá. Stačilo u auta otevřít dveře a začalo hrát Rock r. čistě i s RDS, zavřel jsem dveře a slyším „Saturday Night Fever“… 😀
Dosah 104,2 je velký nezávisle na počasí, je to dáno umístěním autokina na strahovském kopci hned vedle regulérních FM vysílačů. A to byl dosah od loňska podle mých zkušeností z terénu poněkud snížen. Původní instalace s „Z“ dipólem vypadala takto, aktuální stav mohu v řádu dnů ověřit:
Přesné umístění je zde:
ERP schválené od ČTÚ je u autokin 0,5W. Určitě se dodržuje, je absolutně zbytečné pálit víc. Tohle prostě dělá kóta. 😉 Notabene, řeknu krásný příklad. Na Dačicku a Slavonicku je na stupnici ještě přítomný Praděd 99.3, někdo by řekl, že je ještě silný a stabilní. Přesto ho dokáže poměrně krásně smazat pár wattů z rakouského Zwettlu, který rozhodně není u hranic. Prostě to s tou „silou“ není tak horké…
Taky si myslím, že 104,2 má malinký výkon a dosah je dán umístěním. Síla signálu není v městské zástavbě bůhvíjaká, na spoustě míst to šumí a ztrácí se, ale poslouchat filmy v rádiu je hezký zážitek, o němž drtivá většina posluchačů mimo areál autokina nemá ani ponětí. Samotná frekvence Autokina Strahov je z obchodních důvodů komunikována minimálně, oficiálně je na webu publikována pouze v jídelním lístku. Autokino je stále v provozu už 1,5 roku.
Aktuální stav na Strahově odpovídá fotografii, anténa stále stejná.
Kdyby 5, povoleno bývá 0,5 W nebo 1 W.
Je tady taky někdo kdo zaslechl, že někdy kolem roku 2000 se jedna společnost pokoušela v Ostravě získat licenci na provoz tanečního rádia? V té době jsem četl recenze na udělení licencí v FM pásmu na netu a nějaká taková společnost se tam právě pokoušela o nové rádio.
Radiožurnál Sport už půl roku on air. Poslouchá někdo z vás pravidelně, občas? O sport a mainstreamový pop-rock se nezajímám, takže si to pustím naprosto výjimečně, přesto jsem rád za to, že v DABu je takové plnohodnotné živé rádio, které není tak přeuctívané a přeceňované jako „velký“ Radiožurnál.
Já poslouchám Čistou hru Martina Procházky, kde jsem vyhrál i puk a taky legendární pořad S mikrofonem za sportem/hokejem/fotbalem – víkendové přímé fotbalové přenosy mě moc nelákají, ale dnes udělám výjimku, neboť hraje Baník – a taky poslouchám i rozhovory po desáté hodině a podcast Stadiony – pokaždé si Radiožurnál Sport poslouchám až do půlnoci, ale já vstávám vždyckyv 9 hodin ráno.
Zpětně poslouchám jako podcast některé rozhovory. Ta žurnalistická stránka je dobrá.
Vypadá to, že Helax dnes nasadil zcela nový klubovější playlist. Všiml jsem si, že spolu se zrušením studia Helaxu v Ostravě byl zakonzervován i playlist a od přelomu srpna/září tak nebyla přidána jediná novinka. Až na výjimky nový playlist obsahuje výhradně klubovější věci zahrnující spoustu remixů. Trochu připomíná začátky Fajn fresh rádia nebo ostravské Housegen rádio.
Teď ještě zjistit, kdo v tom má prsty. Možná Libor Červinka by mohl naznačit něco ze zákulisí Media Bohemia, i když tady nedávno jakoukoliv participaci na playlistu Helaxu dementoval.
Momentalně nejposlouchanějším radiem v Ostravě a okoli je radio Blanik.
Aha, takže podle Radioprojektu v okrese Ostrava číslo 12, podle Elaprojektu číslo 1.
Troufnu si tvrdit, že přesnost a spolehlivost Elaprojektu bude celkem podobná jako u Radioprojektu 🙂
Jako jestli někdo věří Radioprojektu třeba po těch veletočích čísel u Signál Rádia a podobně, tak je to asi jako věřit objektivitě Parlamentních Listů.
není nic jiného než Radioprojekt, audiometry by byly jistě přesnější ale to nikdo nechce zaplatit Ten „veletoč Signálu“ vysvětlujete jako spiknutí koho proti komu? Čemu to mělo sloužit?
Srovnání s politicky názorovým bulvárem nedává smysl ostatně neřekl bych že ve faktech PL nejsou objektivní mimo upřednostňování jen některých (ale to je bohužel běžné i v „seriózních“ médiích)
…já nesmím ani naznačovat 🙂 Ale chvíli jsem si Helax poslechl a nezní to teď úplně blbě 🙂
Libore, Helax taky posloucham a zmeny jsem si vsiml. A tak mi neuniklo, ze se tam mihla upoutavka Fajn radia spjata s konkretnim songem… Takze Helax cerpa z hudebni databaze Fajn radia??? Tim padem to mam chapat jako vyuziti znacky s poslechovosti, ktera je nyni odbavovana z Prahy? Nebo me take napadlo, ze si to vzal pod palec Ales, ale nevim… Jinak nemusis naznacovat, mlceni je take souhlas 😂
🙂 Tak to se divím, že se tam mihla jen jedna 🙂 Jinak je to jednoduchý – přišlo mi škoda tohle legendární rádio jen tak vypnout…
Ještě otázka na Libora, zda někdy naladil Helax v jeho nejslavnějších letech 2006-2009, kdy se jednalo o jediné taneční rádio na FM vlnách v ČR.
A druhý dotaz, zda si udržoval o Helaxu přehled od roku 2016, kdy se Helax transformoval na rádio pro mladé a formátově se zařadilo svým novinko-mainstreamovým Hot AC stylem po bok Fajn rádia, coby jeho nepřímý konkurent.
Čili tím že se nedávno změnil playlist Helaxu, předpokládám že naposledy dozněly hity pocházející z nejslavnější doby, které se tu a tam objevovaly, jako Laurent Wolf – Walk the line. Očekávám že se ozve PVo k pojmu „jediné taneční rádio v ČR“ a dodá Danceradio, no vlastně spíše Radio DJ; já bych dodal ještě začátky Free radio, teda s tím že u těchto dodaných jde o klasický dance, Helax byl house, taky jsem stihl jeho slavnou éru, byť s poskakujícím signálem, mimo jeho primární oblast, neměl jsem ještě anténu. Ke konci šlo poznat jak se snažili transformovat do dnešní doby, stále byli rozmanitější a originálnější než Fajn, i když nebyla to taková bomba jak v nejslavnějším období. Podle mě to byla i příprava posluchačů , aby jim po konci byla nejbližší stanice HTR Orion. Nejbizardnější v posledním roce snad bylo že se tam objevili Qeen.
Věta „jediné taneční rádio na FM“ bylo vztaženo k období 2006-2009. Rozhodně ne k celé historii FM v ČR. Helax tuto větu tehdy používal i ve svém promu. Dance rádio se na FM přeci dostalo až v roce 2010.
A ano, unikátní hudební databáze z té doby je nenávratně ztracena.
No pár zajímavých kousků jsem si z té doby Helaxu uložil. Vždyť jsem říkal ,že vlastně to další radio bylo Radio DJ 89,0 a začátek Free (dance a rnb). Například dnes odehrál Basslicker: Armin van Buuren feat. Sharon den Adel – In And Out Of Love ; kterou z té doby znám z Helaxu, konečně se k tomu dostal, kdysi jsem to doporučoval; v pohodě věc vůbec se nehraje a nenáročná i pro pop. Nebo z Helaxu spojení
3 interpetů: Tiesto Vs Diplo – C’Mon (Catch ‚Em By Suprise) feat. Busta Rhymes https://www.youtube.com/watch?v=m1tr6qzIDgI – no tenkrát nikdo další a kdepak by se dneska takto hrálo kor na Fajnu
…ne, Helax jsem v nejslavnějších dobách nenaladil, tou dobou poslech přes internet ještě moc „nefrčel“ 🙂 A že to v letech 2006 až 2009 bylo jediné taneční rádio u nás? Kéž by takových tou dobou bylo víc. A můj přehled o Helaxu po roce 2016? Vlastně jsem jen věděl, že existuje a držel mu palce, protože mi byl ten jejich přístup sympatický…
Poslouchám zrovna Helax a nezní to špatně.
V playlistu se v cz radiích jen tak nevidí projekt LAWZ a nedávno vydali další pohodový singlík https://www.youtube.com/watch?v=zTBRVmj3CSQ. Hlavně se to hraje na USA a UK dance radiích
To jsem já vůl zase kliknul na opruz – pohodu u britpopu neprožívám… pro mě neposlouchatelný a bohužel rozlezlý prakticky od E2 ve všech rádiích (mimo konzervativní či specializované na rock, dechovku atp) až po TV Očko.
Že nehrají třeba zrovna toto konkrétně ale něco jiného je už pak nepodstatné…Jen z toho že se něco hraje někde v USA a UK si na zadek nesednu 🙂
Tak každému se takový pohodový piano deep house nemusí líbit přitom jich je poslední dobou čím dál víc. Do popředí se i dostava tzv. Slap house a nebo Future house a takový novým směrem je Future Rave na EDM scéně třeba novinka od Tiesta.
Tiesto – I’ll Take You High https://www.youtube.com/watch?v=Ppco-wrzH5g (dle mě ten Future Rave dobře šlape)
tohle ještě ujde -na předešlý odkaz je toto top i když obecně top z tohoto taky pro mě nekouká.
Že něco prosazuje Červinka tak to není žádný etalon obecného vkusu a kvality-, ostatně poslechovost Fujrádia podle toho vypadá.
Přeze všechno mi to nedá a také dám odkazy songů, které jsem zařadil. Rok 2001. Autoři: Antonio Piñera, Eusebio Monreal, Josué García Bermejo, José Antonio Rodríguez Navarro – Love Me Tonight (D10 Vocal Mix)
https://www.youtube.com/watch?v=jq3IN0BVIXA
A nebo upravená klasika:
https://www.youtube.com/watch?v=koKs00PEs-E
jojo oboje prima – k female vokálům dost tíhnu 🙂
a nejde spíš o BigRoom, resp. Future house? i když je fakt, ze dneska je to prolínání stylů dost velký.
Future House a BigRoom je odlišný.
Příklady:
Slap House vychází z Brazilian Bass:https://www.youtube.com/watch?v=SSjEFKAPYIc&list=UUXarSAuECvnQFBb1vMcMsjQ&index=29
https://www.youtube.com/watch?v=0jjRdSPmrfY
Future House:
https://www.youtube.com/watch?v=_GZ0Wd39wQw&list=UUXarSAuECvnQFBb1vMcMsjQ&index=14
https://www.youtube.com/watch?v=IrHnoFmb2is&list=UUXarSAuECvnQFBb1vMcMsjQ&index=7
https://www.youtube.com/watch?v=p71A_KPw78I
https://www.youtube.com/watch?v=pAC33tmGVBY
BigRoom:
https://www.youtube.com/watch?v=7eSHGvkLwD8
BigRoom nemusím je tvrdší to víc můžu Future Rave
https://www.youtube.com/watch?v=C2CCEYHFemE
Všechny 3 styly, kteté jsi vyjmenoval mi dnes nic nepřinášejí.
Uvedená konkrétní píseň od Tiesta se dá, ale taková práce s lidským hlasem je mi opravdu už odporná…
Tak taneční scéna se furt vyvíji a vznikají nové směry.
Kdybych měl zařadit zpátečku do minulosti taky bych ze starých tanečních stylů vybral namátkou tyto songy.
https://www.youtube.com/watch?v=D30Bgkmqtcs
https://www.youtube.com/watch?v=nhR0ybKjSl4
https://www.youtube.com/watch?v=2yTIKkA26RE
https://www.youtube.com/watch?v=wUsbaGezT4A
https://www.youtube.com/watch?v=Tuo4OJCIxLw
https://www.youtube.com/watch?v=mXL8_mwV40A
https://www.youtube.com/watch?v=heN_Vt7ilQ4
https://www.youtube.com/watch?v=X9ywWaSuMNo
https://www.youtube.com/watch?v=Ypty_VSd2o0
https://www.youtube.com/watch?v=eqhXqinPr84
https://www.youtube.com/watch?v=gdY1LmQczrQ
https://www.youtube.com/watch?v=RW7eDiu1Ybw
https://www.youtube.com/watch?v=u0epJcSedfI
https://www.youtube.com/watch?v=HOiDRbOAkNU
https://www.youtube.com/watch?v=rqKEGPoK4lU
https://www.youtube.com/watch?v=Bkq7G6XjxPc
https://www.youtube.com/watch?v=JJ1xYH5j3Lk
https://www.youtube.com/watch?v=WzjcPPS0zcQ
https://www.youtube.com/watch?v=BEHQxIf2GJM
https://www.youtube.com/watch?v=G0463OWePK8
https://www.youtube.com/watch?v=EmoJ0810bAI
https://www.youtube.com/watch?v=UTQQgKrryn4
https://www.youtube.com/watch?v=NICxvPSLbJs
https://www.youtube.com/watch?v=vO0S8xhtvS4
https://www.youtube.com/watch?v=826TiSAZSXU
https://www.youtube.com/watch?v=fokW3d7Ygt8
Jelikož mám širší záběr, tak bych si v pohodě vybral. Dnešní hudbě už úplně nerozumím.
Nicméně – tady jsem vybral 3 oplodňováky:
2015 – https://www.youtube.com/watch?v=ZLugkgOAgG0
2019 – https://www.youtube.com/watch?v=XHB8Hf_n724
2019 – https://www.youtube.com/watch?v=4UGLLV7k6Uk
Taky dobrý hudební výběr.
Jinak u Helaxu vydím posun k lepšímu v playlistu jen bych tam uvítal i music z jiných směrů např. 2-step, Vocal Drum & Bass , Progressive Trance.Ukázky:
https://www.youtube.com/watch?v=atcUyjHFIH0
https://www.youtube.com/watch?v=bxOVCIwTBQg
https://www.youtube.com/watch?v=0bO8uilie3w
https://www.youtube.com/watch?v=ckZQ1yx0XaM&list=UUwDoULR-KtbmyjOXHzrfvdw&index=9
https://www.youtube.com/watch?v=Ze6lm8ld1iU&list=UUwDoULR-KtbmyjOXHzrfvdw&index=6
https://www.youtube.com/watch?v=k4Z5LQ82Vnc
https://www.youtube.com/watch?v=DAhID22GMfE
https://www.youtube.com/watch?v=b0B1xD0i-4s
Třeba mít v hodině zastoupeno 40% House music a 2-step, Vocal Drum & Bass , Progressive Trance by tam měl těch 20% a i trochu propracovat program. Chybí mě tam nějaký Helax in the mix odpoledne, blok věnovaný taneční music od roku 2000.atd.. i s nemoderovaným radiem se dá pracovat a vytvořit zajimavé pořady.
A jak vlastně víte co je třeba ? btw podobně stavěné rádio je přece teď už dlouhé roky Danceradio a zájem o něj (tady určitě) projevují hlavně i kteří jej vlastně ani neposlouchají (pravidelně rozhodně ne),
Holt málo posluchačů ale relativně dobrá image u neposluchačů považujících se za fajnšmekry 🙂 K čemu takový rádio je?
Ale ať si každý poslouchá /má rád co chce, jen nechápu u leckterých to nutkání předělávat jiné, třeba stylem že je třeba se posunout/ je to moderní/hrají to v UK a podobný víceméně nefaktografické a často i nesmyslné poučky.
Proč? Tak ať si každý příjde na své ne v playlistu.
Dance radio má dle mě agresivní taneční hudba na starém Helaxu tam hráli taneční hudbu co měla chytlavou melodii a vokálek a o to se starali taky hlavně Aleš, Lumír, Jirka a další v pořadek HIT mix a nebo Sobotní dánce party a takový by mohl by být zase náš dobrý starý Helax.
a funguje to?
Helax dance music radio fungoval se svým playlistem dobře co vím a nebo máš snad pochybnosti? Tak snad každý jsme se narodili v určité době ve, které byl určitý taneční směr. V mě době to byl Euro – Dance, Dream Dance, Dance N´R´G, Classic Trance, Happy Rave, Funky House, Club House a k těmto stylům jsi hledám v nové době napodobeniny. Prostě se mě nelibí agresivní jednoduchý taneční směr, ale musí to mít melodii, energii.
„musí to mít melodii, energii“ ano ale asi máme rozdílný pocit co je ta správná melodie a energie – viz ten první odkaz na „pohodový singlík“
Jinak abych se doplnil, tak ano, Helax bylo bezpochyby nadprůměrně úspěšné rádio, nebyl jsem v terestickém dosahu a když jsem to několikrát zkusil přes net tak jsem moc nechápal proč tomu říkají taneční rádio nicméně celkový přehled o něm nemám.
Opravdu jsem si myslel- podle ukázek- že inklinujete k typu rádia jako je dnešní Danceradio, tak asi spíš k typu rádia jako bylo Seejay,
Já mám rád akorát rovný beaty ( plus ta melodie a energie) tak inklinuji k rádiím typu předchozí verze Danceradia, Zlatá Praha a nebo Triangl. Což asi neznáte.
Dnes tedy poslouchám prakticky 3 rádia: danceradio.fr , ruské Rekord – Dancecore a Eurodance 90
BTW: zajimavý je že tyto 3 rádia mají menší překryv songů než třeba většina českých „pro mladé“. Ano i na Kissu hrají Ed Sheerana jak jsem na vlastní uši zaslechl) Pak se nikdo nemůže divit že je hážu do jednoho pytle. Na výše uvedených naštěstí podobný opruz neuslyším..
Tady u nás na Moravě ke konci 90.let mělo v playlistu taneční music Rubi, Sprint, Helax, Kiss Morava, Kiss Publikum, Kiss Hady a pak z Olomouce rádio Hity (sesterské rádio Helaxu).
No ke konci 90. let ještě Kiss Publikum snad ani nebylo, bylo to (Hit) Radio Publikum s tradičním osudem , tedy z původně založeného alternativního, neboli nevyhraněného rádia vznik rutinního AC. Tanečně tak akorát v sobotu večer, ale to s jistotou vím až v miléniu. Pak vzpomeneme, že Kiss rádo často dělalo formátové změny. Do 2005 stihlo být krátce „nejlepší rock a dance“ aby se stihl dočasný pokus kolem 2009, kdy by šlo hovořit o pokus o dance „rytmus tanec zábava“ s dance sice jinde v místě nehraným, ale ne nějaké hodnoty. Stejně tak Kiss Hády, které sice bylo, neboť si pamatuju nálepku s mimo jiné žlutým popisem z nějakého auta v 1997, ale pochybuji o jeho specializaci na dance.

https://www.radiotv.cz/radio/kiss-hady/
Tady zněla radio Hity 94,4 Fm
https://www.youtube.com/watch?v=kTHx5tyftTA
a znělka Hravého radia Helax
https://www.jingly.cz/ms/ms.html
Kolem toho roku 2000 už tam byl pořad s DJ P.M.C na Radiu Kiss Hády. Na Kiss Moravě to byla Kissmania a na Orionu tam měli taky pořad o klubové muzice zvaný Startér.
jo ale podle mě je rozdíl zda jde o nějaký občasný večerní program, nebo jede 24/7 (Helax)
To ano, ale pak se tam začal podíl taneční hudby zvyšovat i přes den aspoň co vim na Kiss Moravě, protože jsem ji taky poslouchával často.
Jaké rádio ryze taneční bylo v Čechach jako první? Triangl a nebo to byla Zlatá Praha? Tady u nás na Moravě to bylo myslím, že právě rádio Hity 94,4
Pokud je mi známo, tak prvním rádiem s pravidelným vysíláním elektronické taneční hudby v denním čase byl už před třiceti lety Golem 90,3, ale hrál i jiné žánry, protože začátkem devadesátek výraznější profilace rádií ještě nebyla uplatňována.
Ani pozdější „taneční“ rádia nehrála jen EDM, ale i běžnou hitparádovou produkci, což byl i případ olomouckého Rádia Hity 94,4 v prvních dvou letech jeho existence. Pak taneční hudby ubývalo a naopak jí přibývalo na Kissech.
Helax se k dance music dostal až ve své třetí vývojové fázi. Začínal jako šedivě mainstreamový Hellax, pak byl kolem roku 2003 s alternativnějším zvukem podobný Expresradiu.
Tady posílám něco ze začátku radia Hity.
https://www.radiotv.cz/p_radio/r_obecne/radio-hity-chce-byt-nejlepsi-hitradio-na-olomoucku/
Troufám si tvrdit, že jsem byl jedním z jeho prvních posluchačů, takže jsem zažil i jeho předchůdce Radio Pro 94,4, které vysílalo ze Suchého vrchu v Orlických horách. Zhruba od roku 1998 začalo hrát klubovější taneční hudbu, Hity byly proti němu „komerčnější“. Ve studiu na Ostružnické 5 v Olomouci se uplatnili někteří moderátoři zaniklého Rádia Pohoda, například Bořek Volný a Filip Jančo.
Taky se hlásím k prvním posluchačům. Tehdy jsem byl na střední a mívali jsme na škole školní rádio (o přestávkách přes rozhlas po drátě). A protože tuším jednoho z moderátorů dělal bývalý student, tak za náma přišel a domluvili jsme se na „spolupráci“. My jim dělali na škole nástěnku s novinkama, promo na akce a tak. Za to jsme měli občas nějaký volný vstup na akce nebo třeba možnost návštěvy studia… 🙂
Jinak Radio Pro je pro mě dodnes tak trochu záhadou. Vysílalo to vůbec někdy živě jako klasické rádio? Co si pamatuju, tak tam běžely pořád dokola několikahodinové předtočené smyčky různorodé hudby, většinou bez moderace (myslím na jedné smyčce byla občas bez podkresu amatérským hlasem vsuvka ve stylu „Tak to byla rocková půlhodinka a nyní pro změnu trochu zvolníme.“). Zvuk byl bez procesingu, s různou hlasitostí, tím pádem i často s překračovaným zdvihem, občas to vypadávalo, občas to třeba den nevysílalo když se asi kousl přehrávač (netuším z čeho se vysílalo, vím že se v té době často pro záznamy používaly VHS přehrávače, kdy na LP to s hifi stopou zvládlo se slušným zvukem několik hodin záznamu). Reklama ve vysílání pokud vím žádná, smyčky se různě opakovaly, takže hudba byla ve stejném pořadí… Netuším, jak to takhle mohlo fungovat, minimálně provoz vysílače musel stát nemalé peníze…
Radio Pro bylo asi nejpodivnější vysílání v Čechách a na Moravě. Nikdy jsem tam žádné živé vysílání neslyšel, pouze hudbu a jingly ve smyčkách (údajně z kazet VHS). Zcela výjimečně, spíše až kolem roku 1998, se ve smyčce objevil i značně amatérský vstup někoho. To už bylo období, kdy tam jel dokola Paul van Dyk, The Orb, Way Out West atd. Zpočátku (1996) byla technická kvalita OK, hráli standardní pop, později byla modulace tak zkreslená, že to nebylo k poslouchání, pak se to zase zlepšilo. Vysílalo se bez RDS. Je s podivem, že majitel Josef Podstata nejdříve předvedl něco tak zvláštního a undergroundového a pak to přetvořil v normální stanici Hity (se supportem Hellaxu). První dva roky měly Hity handicap v pokrytí Olomouce, 94,4 tam byla relativně slabá.
Nevíte proč nakonec rádio Hity skončilo a přejmenovalo se na Fajn Hity? Původní majitel měl fin. problémy?
Pamatuji starsi cervene obdelnikove svisle logo s jednou frekvenci. Uz tehda jsem si rikal, ze bylo hodne podobne logu „Hrave radio Hellax 93.7 FM“. A az ted uz chapu proc.
Ano přesně tak jejich prní logo bylo stejné s logem hravého radia Hellax.
https://www.mediaguru.cz/clanky/2021/11/mapa-radiovych-stanic-a-jejich-vlastniku-2021
Zaujal mě nový vlastník Seejay rádia (od 17/9/2021 podle rejstříku: p Kucharek z Vratislavi(Wroclavi)…. tak jestli bude nějaké znovuobnovení provozu s rebrandingem…
DiscoPolo CZ 😉
Musel jsem si najít o co jde 🙂 , no ale furt lepší než cokoliv od Ed Sheerana… (beru to jako symbol, ne jako konkrétní jméno)
Nekdy se tam objevi nejake ty legendarni perly, ktere se ze srandy hraji i u nas 😀
https://youtu.be/8CYPzyZd_uc
kde to bylo? na Helaxu nebo to hrají nejací DJs na svých akcích
Nekdy muzes narazit na „šlonských“ diskotekach. Tak samo, jak jednou bezel Jozin z bazin v Polsku…
Radio Pro mělo zázemí v olomouckém nebo pardubickém kraji?
Frekvence 94.4 se v roce 1999 přesunula ze Suchého vrchu na Bradlo (Libinu)?
A jaká je vlastně historie olomoucké frekvence 96.0?
jako že 94,4 byla na tom Suchém Vrchu zároveň s ČH 87,8? Tak to mohlo být hustý. To škoda nynějšího menšího zásahu.
Sídlo držitele licence Radia Pro i Hity, firmy Definitely, bylo v Olomouci. Žádné reálné sídlo a studio Pro snad ani neexistovalo, protože smyčky se, tuším, pouštěly přímo na Suchém vrchu. V jednom seznamu jsem kdysi zahlédl kontaktní adresu na Beethovenově ulici ve Frýdku-Místku, což moc nedává smysl. Rádio mělo problémy s RRTV kvůli nedodržování programové skladby a neuchovávání záznamů vysílání.
94,4 byla spuštěna v dubnu 1996 ze Suchého vrchu s 1 kW z jiného stožáru než Černá Hora 87,8. Dosah byl slušný, na Olomoucku byl příjem nerušený ve srovnání s Černou Horou 87,8, která se musela vejít mezi silné frekvence 87,6 Nová Alfa a 88,1 Pohoda (tehdy byly běžné spíše tunery s manuálním laděním na stupnici). Na jaře 1999 se 94,4 přesunula s polovičním výkonem 0,5 kW pod kopec Bradlo, vysílač začal být označován jako Libina, ačkoliv je tam slyšet mizerně (stíní samotný kopec Bradlo). Vhodnější označení by mělo být Uničov, kde je díky přímé viditelnosti slyšet výborně. Ostatně Fajn radio, které je tam dnes, to tak na svém webu má.
Na fotce ze Suchého vrchu stožár vpravo je bývalé stanoviště 94,4, Černá Hora 87,8 je dodnes na stožáru uprostřed:

96,0 byla spuštěna v Olomouci na jaře 2001 na základě licenčního řízení, v němž Hity vyhrály. Iniciátorem frekvence bylo Radio Haná, které 96,0 chtělo využít jako dokrývač Olomouce.
Ze zkušenosti vím, že 94.4 nepokrývá Olomouc vůbec kvalitně. To snad musela hrát v hanácké metropoli lépe ze Suchého vrchu s 1kW.
Podle článku z roku 1999 na RadioTV byla Olomouc pro Hity priorita, ale pokrytí bylo mizerné, zvlášť když je v Olomouci silná i 94.5 z Krížavy.
Naopak nyní působí 94.4 spíše jako zbytečný double daleko kvalitnější všesměrové metropolitní kóty 96.0 FM.
96,0 je sice jeden z nejlepších vysílačů přímo v Olomouci, ale pro pokrytí severozápadu okresu je 94,4 velmi užitečná, protože nízko umístěné městské vysílače tam dost ztrácejí dech, není-li posluchač na kopci.
V dobách, kdy ještě nefungovala 96,0, byl příjem 94,4 v Olomouci složitější. Poslouchával jsem to v tramvaji na malém rádijku, ale nepamatuji si, že by to nějak rušila tehdejší 94,5 Rádia Žilina.
radio pro jsem zazil taky.tady v unicove na fm pasmu to sice hodne sumelo ale bylo to prvni radio ktere u nas tu klubovou hudbu hralo. je pravda ze radio hity pak bylo dost komercni.
radio hity bylo driv radio pro ktere z vychodnich cech presidlilo do olomouce. na frekvenci 94,4 pod nazvem radio pro hrali jenom tanecni hudbu
Odkud z východních Čech? Není pravda, že Pro hrálo jen taneční hudbu, viz předchozí příspěvky.
Triangl to hodně míchal. Hráli trance typu Paul van Dyk vedle eurodance jako Culture Beat a do toho Rnb a Eurorap jako třeba https://youtu.be/eIZpGSxW3es
nebo https://youtu.be/XgiBxrAaUT0
jenom bych dodal, že Culture Beat, ale např. v remixu od Superstring (čili opět trance) ..
https://m.youtube.com/watch?v=e5zLh0I3me8
ale ten eurorap a trance byly dominantní. než se ale profilovali do finální podoby, pamatuji i Phila Collinse (tentokrát v originále), nazev songu si ale bohužel nepamatuju) .
.
To ano, vzpomínám, že původně začínali s jakýmsi oldies formátem. Hudba od let 60tých. Později, když začali problémy libereckého Euro -K se část jeho týmu přesunula právě na Triangl, kde od 19ti večer běžel AC formát s názvem Triangl live. No a časem z toho vznikl taneční Triangl. Tak nějak si to pamatuju…
nn na morave to bylo jedine radio rubi zacatkem devadesatych let
zajímavý výběr.
tak např. ty songy od Trevor and Simon – Hands up(odk. 2), Kaycee-Unsolved…(odkaz 3) Lock n Load-House some more (odkaz 4),, Tom Novy-I Rock, , Tofunk – Alright hráli kolem roku 2000-01 na prazskym Bontonu,.
Právě dojíždí na čt2 film Hrbáč, kde hlavní postavou je Lagardere. Konečně jsem se doveděl , odkud název pocházel.
zajímavý to jsem ještě neviděl
Co se stalo s online statistikou Kissu ? Tento týden je výrazně níže.
Online poslech Kissu je tento týden razantně níže. Že by nějaká chyba (změna) ve zpracování dat….
Rikali ve vysilani, ze prechazeji na jineho dodavatele online streamu. Vyzyvali posluchace k upgradu appky
Už před časem jsem si všiml, že se rádia skupiny RU objevila na portálu radia.cz patřící nepříliš oblíbené konkurenci MB. Trošku tento krok nechápu, zřejmě jim nabídli lepší podmínky než play.cz.
Tak jo, R1 také nejspíše odchází od Play.cz…Statistika se drží tento týden značně dole.
všíchni odchazí z play.cz? aby tam ješte nekdo vůbec zůstal 😀 kde jsou ty časy, kde ta stránka neco znamenala….
Možná by stálo za to vytvořit statistiku, ze které by bylo patrné, u jaké společnosti provozují rádia svůj hlavní komerční stream(y). Plus uvést, zda jde o mp3, či jiné…..
Není divu. Když vstoupíte na hlavní stránku play.cz, zdá se že jsou rádia až na druhém místě. Důležitější jsou články. Potom taky zastaralý design a poskytované služby, které jsou vidět – tedy přehrávač, playlisty, program rádia atd. To vše sečteno, podtrženo = radia.cz jsou o několik mil vpřed. I cenově.
Na webu nefunkční třídění stanic dle kategotií. Několik let neaktualizovaná aplikace. Myslím, že jakub Melín tady psal, že je celkem problém je přimět k nějaké změně na streamu. Úprava datového toku atd..
Díky za info….
Pravděpodobně se jedná o aac, ale nejsem schopen odhalit datový tok….
Odkaz na stream: https://stream.rcs.revma.com/asn0cmvb938uv
https://www.revma.com/
https://www.rcsworks.com/revma/
128 kbps.
Tipoval jsem to, ale lítá to více, než u jiných platforem. A hlavně, a teď mi promiňte, podělaná MP troska šla do kytek. A pokud se pletu, tak mě opravte.
Analyzér mi ukazuje dokonce 127 nebo 125, takže asi variabilní datový tok, ale i tak je to nepatrně lepší než 128 kbps MP3, co se týče kvality.
Jsem rád, že to zaznělo také od někoho jiného. Navíc mp3 mi pije krev už léta. Nejhorší je, že lidem byly vůbec dány do ruky nesmyslné toky a další kraviny (advanced). O kodek jako takový (mp3 je hrozný už od základu) jde díky tomu až v druhé řadě.
Na FB profilu Michaela Viktoříka aktuálně live přenos koncertu J.A.R. z Lucerna Music Baru.