Míra: Prosím, neháházet veškerou elektronickou hudbu do jednoho pytle. 20:03 12.05.2025
JM.: Konkrétně rocková hudba trpí kompresí v DABu skoro nejvíce (obecně je nejnáročnější na kompresi). Třeba elektronická hudba zvládne i nižší… 19:26 12.05.2025
Jirkas: Ano, pan Procházka udělal pěkný ceník a podmínky, že i za stereo se připlácí. Rockzone ted snizil datový tok na… 19:14 12.05.2025
Jerry: Ja nechapu ten bonton v monu, to se plati i za stereo? To mono je sileny, ale jestli mesicne usetri… 19:01 12.05.2025
Jirkas: ČRa ve spojení s Londa pro vás připravili opět změnu a dárek, aby se Vám DAB+ lépe poslouchalo. Nyní Český… 18:28 12.05.2025
Míra: Zaznělo, že do dvou let to postupně povypínají a to včetně DVB (Proglas). Jestli začnou přešlapovat jako Prostor, to teprve… 17:02 12.05.2025
Trapný bod z posledního sletu RRTV: „Rada se seznámila se stížností č. j. RRTV/12493/2021-vra ohledně údajně nevhodného počínání Jana Krause ve vysílání programu Rock Radio dne 13. 10. 2021.“
Aneb Když v rádiu slyším Krause, tak to přece musí být Jan.
Je zajímavé, že i nejmodernější elektrická auta jako je Kia EV6 mají stále možnost příjmu středních vln. Myslím, že drtivá většina uživatelů elektromobilů AM nikdy nezapnula, natož aby to pravidelně používala.
Jen čistá spekulace, ale neruší ten elektromotor příjem AM? Docela si dovedu představit, že je tam příjem o dost horší, než u starého dobrého spalováku. 🙂
Jak v elektromobilu,nemohu ověřit ani posoudit.Praxi mám s Citroenem Berlingo diesel a benzínovou Dacií.Tím,že v rámci rozlučky s vysíláním Českého rozhlasu na SV/DV poslouchám tato pásma skoro každý den v autě cestou do a z práce mám aktuálně ověřeno co všechno ruší-nejvíce „vygumuje“ příjem AM:-Průjezdy pod vedením VN a natož VVN.Dost „otravně“ ruší pouliční osvětlení zvlášť pokud jsou v obci rozvody klasicky vzduchem.LED osvětlení přechodů.
Když je však síla pole vysílače dobrá,tak nejvíce omezí jen ten průjezd pod VN.Zvláštností navíc je při příjmu Radiožurnálu na dlouhé vlně 270kHz velké zkreslení zvuku při večerním průjezdu osvětlenými obcemi.Tak ani takový fanda do AM jako jsem já to nevydrží a ladí jinam.DV rozsah je „ztracený“,nejvíce postižený rušením.Však je také již do rozhlasových přijímačů osazován minimálně.
EV6 zatím nemám otestovaný. Řekl bych, že se jeden typ autorádia montuje do EV i spalovacích aut a případné rušení AM se moc neřeší, ale asi to nějak fungovat bude. Běžný uživatel EV má dostatek peněz na to, aby mohl nějakou stanici poslouchat online, proto třeba Škoda Enyaq iV střední vlny nemá, místo toho nabízí kombinaci DAB, FM a tzv. web rádia.
Tak to jsem nečekal,že by se v tak moderním voze počítalo i s příjmem AM.Na druhou stranu jsou oblasti(sice jich není mnoho,ale jsou) kde prostě s FM natož DAB+ neuspějete a tak pokud se chcete z rádia něco dozvědět bude se možnost ladit na AM hodit.Naši kamioňáci se občas ozvou do anket a hlásí,že poslouchají večer na AM Český rozhlas někde v cizině(s tím bude brzy bohužel konec).Můžou si však na AM naladit stanice z Velké Británie,Rumunska,Španělska,Itálie,Maďarska… a na dlouhé vlně zůstává super výkonný Polský vysílač 225kHz.
V ČR, potažmo v celé hustě zalidněné Evropě AM možná smysl už moc nedává, ale ve světě jsou místa, kde je AM pásmo jediným spojením se světem – rozlehlé málo osídlené planiny např. v USA. Tam AM stále celkem žije. Můžeme se bavit, co by v takovém místě dělal elektromobil, ale to sem nepatří. Myslím, že AM v těchto autech cílí právě na tyhle trhy…no a proč tu funkcionalitu pro Evropu nějak softwarově potlačovat.
Když bylo uvedeny ty USA-mají však na AM jiný rastr/ladící krok (místo 9kHz je to 10kHz)Prý „Americké“ SV zní lépe než ty evropské i díky tomu o něco širšímu rastru.Dokonce mají někdy i AM STEREO to je nepředstavitelné.. http://www.amstereo.org/
Toť otázka-v jakém ladícím kroku je rozsah AM u KIA elektromobilu.Dacia to má vyřešené-ladící krok je již po 1kHz.Tovární rádio(auto z roku 2016) je velmi citlivé a vybavené mimo SV a VKV i DV rozsahem.Však také Rumuni mají na SV plno stanic-jen u mě doma jsem jich večer naladil 12..
Takhle hraje japonské am stereo, jen nevím jaky mají japonci am rastr, ale si hodne širokej, ta kvalita zni jako česke fm, webové mp3 nebo dřívější „youtube“ kvalita 😀
Dobrý zážitek,díky za tip!Takto jsem AM vysílání ještě nikdy neslyšel.Slušný dosah 500 mil večer a to je zvuk pouze jednou na začátku výrazněji,ale krátce napadený „prsknutím“.Slyšet je na pozadí jen mírné rušení a to při použití dobrých sluchátek něco jako na FM když není signál ve stereu v místní síle.
takyže to japonské jede ne na rastru 9kHz ani 10 kHz, ale rovnou 12,5kHz takže širokej rastr jako prase, oproti běžně používané 9kHz a to už je znát, ta kvalita taky, ale jedina nevyhoda je, že když bych tam něco nastartoval, nebo zapnul nějaky stroj, nebo kuchynský spotřebič atd, to by to hned každej vypnul, na tohle i v běžnem am je potřeba nerušené prostředí, což se ve městě nestane, tam uslyšíš každou vrtačku, auto, pračku, mikrovlnku, vysavač, fén, sporák, auto, motorku, tramvaj…
To ano,AM bude vždy více náchylnější na rušení.S tím samozřejmě souhlasím.Hodně záleží na místních podmínkách-bydlím mimo velká města a tak mi AM jde i doma skvěle-večer jen na feritovou vnitřní anténu v rádiu příjem cca 40 stanic.Důležité je „vypořádat“ se s nekvalitními AC/DC adaptéry v blízkosti rádia-to je největší „škodič a v sezóně ověřeno,že dost ruší dvoutaktní motory od různých mopedů až po minitraktůrky.Auta kupodivu skoro ne.Jsou již dobře odrušená.
tak ty ruzny adaptery, nabíječky, světla atd, tak to ruší pak nejvíc. Dříve hodně rušily i mobily, zejmena 2G sítě, to dokazalo zacvičit i s fm radiem, když „zvonil“ starší telefon.
Pražské obchodní zastoupení rádií Dálnice, Čas a Čas Rock fungovalo mezi roky 2019 a 2020 na adrese Magistrů 4, Michle. Nyní je papírově vedené na Smíchově na Radlické 14, ale adresa není publikována.
Jeden musí umřít, aby ho víc hráli v rádiu. Miroslava alias Miro alias Meky Žbirku obecně rádia hrála docela dost i za jeho života, což způsobilo, že spoustu jeho songů nemůžu ani cítit, možná i kvůli jeho typicky umečenému hlasu. V každém případě to byl velmi dobrý popový hudebník. Jako jeden z mála uměl napsat hity v socialismu i kapitalismu, rozhodně nežil z minulé slávy.
Byl aktivní i jako moderátor hudebních pořadů a rubrik na několika rádiích. Téměř zapomenuto je například jeho angažmá v Radiu R.I.O.
Když jsem si projel jeho diskografii, došel jsem k této top 10:
Mám na to podobný názor ohledně kvantity. Když jsem se dozvěděl o úmrtí, v duchu jsem odpočítával jak dlouho ho budou rádia hrát ještě více než tomu bylo. Na rozdíl třeba od Hany Hegerové přechodně ještě zvýšený výskyt vyhledávat a ještě si užívat spíše nebudu, hlavně když pojedou stejné hity jako do teď. Taky mě přišlo podezřelé jak poslední roky ještě zvýšil svoji přítomnost rubrik a pořadů na rádiích, jako by chtěl ještě vydělat a jako by to skoro věděl; ale měl snad nějaké delší zdravotní problémy či nemoc? A neříká se mu Meky protože mečí? Ono jak naschvál když je to taková nudná tvorba, tak tím je slavnější. Ale za to a kvůli tomu jsem mu brzký odchod nepřál, jedině dobře když narazím na něco nezámého jako dnes na E2 Miro Žbirka – Bažant na víně – i když mě to názvem přišlo jak pofiderní Heidy Janků – Kuře na grilu. Ale když odešel Mirek Hoffman, skoro nikdo nic nevěděl před 2 lety a texty jsou zajímavější.
Chtějí zahájit vysílání v DAB+ ještě letos. Radio je o penězích. Jestli budou vsílat pro masy nebo jednotlivce, ukáže čas. Vysílání pro jednovlice bych si přál já. To by bylo o velkých penězích a bez reklamy.
Díky, tento článek jsem asi nezaznamenal. No, občas tyhle netové projekty poslouchám, ale na uživení to asi není. Zajímavý playlist a dokonce i moderovaný má Rádio Smile, dobře hraje Radio 4U. Tak uvidíme.
oni si nenechavají lidi z těch rádií, která zničili? Domníval jsem se, že je začlení někde pod sebe, kde se kdo ujme, max pro koho nezbyde místo tak pujde do jineho rádia.
Samozřejmě. BLANIK_L je jen další zakrývací manévr velmi dobře sehraných mafiánských právníků ze zločinecké a zkorumpované firmy Media Bohemia. Nic víc.
Otázka pro ně tedy zní: Kdo je dále na řadě? Já vím, ono už toho moc nezbývá – Krokodýl, Jih, Relax, Haná se Skyrockem, Free radio, Kroměříž, … Tak schválně …
No já se divím že je tady tolik divících se komentářů ohledně Blaník L jako regionálu, které akorát by blokovalo zařazení významného Ještědu pro potřeby dokrytí AF i mimo region když je od prvenství podílu na trhu dělí už jen 1%, jehož postup k překonání zdá se už být nezvratným procesem, teda krom vzdání se ženevy ve Zlíně, zas s pochpením že by sice nebylo zasaženo o tolik víc obyvatel, nicméně mohlo tady dojít díky síle vysílače k lepšímu povědomí. Přechodnou existenci Blaník L bych chápal jako dovětek, jednu ze složek , která učinila proces RCL na Blaník jako jeden z nejhladších rebrandingů jaký tady byl. PS: Zas kdoví jestli se nezjistí, že ta kabina lanovky spadla díky změně vibrací z RCL na RBL.
Někdo byl odpůrce hraní si na supy , kdo přístě. Ale…. hraje v tom roli celková kondice stanice a majitelů. Třeba na Moravě není náhodou že Rubi skončilo dřív se starším p. Hejlem než dvojník r. Haná které má ještě stihnout rozjet další stanici. Nebo případ v Brně konec Petrova po odchodu jeho staršího majitele, než zmiňovat silnou skupinu Plachého s života schopným portfóliem stanic, u kterého bych očekával rekord životnosti, v opačném případě se ukáže jak velký nátlak dokáže MB, při spatření hluché mapy Rockradia na Jižní Moravě, kde částečně by si na vysílací prostředky mohla MB přijít spíš pomocí vysílačů radia Čas, jehož osud zdá se být nahnutější než u jiných, je to dáno i v dnešní době nešťastnou velikostí sítě, která není ani malá, ale pokryta je právě ta polovina, která není v ohnisku ČR, tedy Čech; nemluvě o celoplošnosti. Takže krom Času bych to viděl na konec někoho malého či Relaxu. Brno jako jedno z mála moravských měst (a to nemluvě o velikosti) má „jen“ jedno rockové radio a tak nechápu, že místo Rubi nešlo úspěšnější Rockradio místo Fajnu, třebaže Fajn je městský formát.
Last edited 3 let před by Václav
Jiří
6. 11. 2021 14:38
Za chvíli navždy umlknou vysílače šířící programy Českého rozhlasu a tím pádem bude plno volných kmitočtů.Dle průzkumů je na AM kolem 100000 posluchačů a tak se ptám-nebyla by to příležitost?Nevrhněte se na mě,že je AM vysílání zastaralé a zvukově nekvalitní.Nějaký zájem o AM stále je a tito posluchači budou hledat co naladit!V AM se žádaná stanice najde velmi snadno oproti totálně přeplněnému FM.Přijímač s možností MW(SV) je téměř v každé rodině a není třeba vytahovat teleskopickou anténu,která při pohybu překáží.Manipulace je jednoduchá a spotřeba AM radiopřijímače velmi malá.Ideální někam na zahrádku,do chaty,na místa bez el přípojky.
Vlastní provoz AM vysílače přiměřeného výkonu a moderní konstrukce není zase až tak drahý a tedy se ptám šel by do toho někdo?
Vím,že je to divné začínat na AM v době DABové,ale dokud jsou zájemci o poslech..
Do AM už dnes nikdo smysluplně nepůjde. To by musel být pouze někdo, kdo by vše bral jako hodně drahý koníček (hobby) placený z vlastních zdrojů nebo od velmi štědrého sponzora. Je to zcela nerentabilní. Spíš bych přemýšlel nad tím, jak do budoucna toto pásmo prázdných kmitočtů využít pro jiné účely. Koneckonců i Dechovce se evidentně už nějak nechce znovu spouštět ty Líbeznice na 1260 kHz.
Navíc při stoupajících cenách za elektrickou energii je to už vysloveně vyhazování peněz z okna. Doba pokročila a kvůli pár posluchačům s krystalkou fakt není možné pálit desítky milionů ročně za AM vysílání.
Moderní AM vysílač má účinnost 90%,tak když s 5kW dosáhne cca 100km.Může to být zajímavé.Na FM už volného místa moc není a posluchačů AM opravdu není jen „pár posluchačů“.Nebo myslíte,že Coutry rádio,Rádio Dechovka či Český Impuls vysílají jen tak „do vzduchu“?
Říká Vám něco případ rádia Echo? a to nebylo tak daleko od doby, kdy se přes AM běžně vysílalo. Dechovka a Č.Impuls přes FM nevysílají(resp. Dechovka jen lokálně) a také tomu výsledky odpovídají (a myslím že jejich poslechovost přes DVBt má v tom větší podíl než AM).
DAB je perspektivnější i když u nás se bude čekat až co kam posune Německo/EU
Samozřejmě,případ rádia Echo je mi známý.Nedá se to však s dnešní dobou srovnávat.Tehdá v devadesátých letech nemělo moc šancí v konkurenčním boji s Českým rozhlasem,který na AM měl plno stanic a celorepublikové pokrytí a hlavně má koncesionáře.To prostě nešlo „vyhrát“.
V roce 2022 bude na AM skoro „prázdný rybník“ a tak proč to nezkusit.Zvlášť když jsou soukromí provozovatelé,kteří by si za zprostředkování vysílání na SV řekli přiměřenou částku,dá se říci skoro režijní.Jde jen o to,aby byl někdo ochotný dodat na vysílač již vytvořený program(třeba hotový legální klon z FM,nebo z internetového rádia).Já bych do toho za sebe šel,ale nemám absolutně zkušenosti s rozhlasovým vysíláním a to vyžaduje člověka co je má.
Licenčně s tím nemá ČTÚ problém-stačí splnit legislativní požadavky.
AM pásma lze nadále plně využívat (pochopitelně dle kmitočtového přídělu pro ČR).
Málokdo by si takové vysílání našel: já si Echo pamatuju jenom kvůli tomu že v 90 letech bylo mezi lidmi ještě spousta přijímačů které krátké vlny měly jen na východní normu a použitelné tedy byly jen pro AM.
1) měl jsem povinnou praxi a v té fabričce tuším na technologii takové rádio měli – jelo tam celý den Už ani nevím co vysílali ale pamatuju jak můj kolega/nadřízený jednou prohlásil „Ty se tam uznělkují „..
2) babička měla taky takové rádio (trvale naladěné na „Prahu“), ale když jsem to přeladil na Echo a pak jsem to zapomenul dát nazpátek (až asi za 2 dny) tak naopak otec se ptal kde je to rádio Echo.
Já třeba doma kvůli všelijakému elmag. smogu nenaladím v AM prakticky vůbec nic, jediná ČRo Dvojka je na hraně srozumitelnosti. A to používám kvalitní techniku, kde FM chytám v pohodě i z jiných krajů. V autě to chodí o mnoho lépe, ale zvukově je to použitelné maximálně pro mluvené slovo. Kdyby se v tomto pásmu vysílalo digitálně, určitě by to bylo zajímavější.
S tím plně souhlasím.Příjem na středních vlnách(natož dllouhých) je samozřejmě hodně ovlivněný zdroji rušení poblíž přijímače.Je to dáno amplitudovou modulací.Někdy stačí přijímač jen přemístit jinam,nebo najít zdroj rušení(levné napaječe) a ty vyměnit a mě se osvědčily ferittové prstýnky,kterými protáhnu kabel vystupující v napaječe.Digitální vysílání se na SV zkoušelo-systém DRM.Dnes se využívá zejména v Asii.Důvod je jasný-DAB+ by tam v těch ohromných vzdálenostech a terénu nemělo šanci.Tam se spojily výhody šíření s digitálním přenosem.U nás to bylo v zárodku zrušeno-přednost dostal DAB+.Na jeho obhajobu-DRM má menší datový tok,tedy zvukově je to spíš na zpravodajství.
Stejně bych vysílání na AM zkusil,protože je to obchodně jiná situace než v devadesátých letech kdy Český rozhlas naopak měl na SV hodně vysílačů a i Radiožurnál,tedy konkurence byla obrovská.To bude v roce 2022 již úplně jiné.Volné pole působnosti-zejména díky tomu,že soukromé stanice na AM jsou dnes orientované až na vyjímky pouze na Prahu a střední Čechy.(Country rádio dokonce musí od večera do rána sjet z 20kW výkonem na pouhý 1kW )Co zbytek republiky?Tam už bude po vypnutí ve dne na AM skoro ticho.
Noví zájemci o vysílání na AM s vysokou pravděpodobností nebudou, protože to je drahý špás pro okruh lidí, který se každým dnem tenčí. Ve věkové skupině 75+, u níž ještě můžeme předpokládat nějaké četnější využívání AM (obvykle letitý návyk poslechu „Prahy“ na starém přijímači), každý týden zemře cca 1200 lidí, za rok to je přes 60 tisíc lidí. Nových uživatelů AM je minimum, poměrně brzy tedy nebude pro koho vysílat. Podle mého názoru se ze středních vln z uvedeného důvodu v horizontu tří let stáhnou i zbylé komerční stanice.
Ne tak docela. Country Radio chtělo vysílání na AM vypnout, tak vysílali ze Zbraslavi (pouze na AM) jingl ve smyslu „co vy lidi na to“ a nestačili se divit, jakou měli odezvu… Taktéž Dechovka. Když vypnou Stěžery kvůli údržbě, je poprask. Jinak – co vím, tak Dechovka na 1260kHz má nějaké administrativní problémy, AM1260 už zkušebně vyjelo a nyní se na něco čeká…. Informace mám z dobrých zdrojů. AM poslouchá celkem ne nezajímavá skupina posluchačů, kteří rozhodně nepřeladí jinam.
.
Problém je že zvukový děs je právě DAB. Samozřejmě ne vinou technologie, ale špatného processingu jednotlivých rozhlasových stanic. Hlavně Český rozhlas této nekvalitě vyniká. A nejhorší je že o tom vědí protože si lidé stěžují a nic s tím nehodlají dělat. Dnešní AM je zvukově o něco horší FMka. A když se dobře naprocesuje, je i relativně úsporná. No nic – není to žádný zásah shora, ať rozhodne trh.
Záleží na čem,pro jaký účel a kde AM vysílání posloucháte.
Například zahrádkář,nebo rybář co má kapesní tranzistorák jako decentně hrající kulisu nebude řešit zvukovou kvalitu,ale to že se příjem „neseká“,nebo nevypadává.Na tyto účely je venku mimo zdroje rušení AM postačí.Stejně tak malý radiobudík na stolku,rádio v kuchyni…Sportovní přenos a zprávy,rozhovory,lidová hudba i popík-to vše si dovedu představit na AM.I někteří řidiči kamiónů ladí na AM-v jedné anketě se ozval řidič MKD,že je 50km od Říma a poslouchá Český rozhlas.SV se večer šíří dost daleko.Rádio Dechovka ověřený večerní příjem i v Holandsku-důkaz toho,že dobře zkonstruovaný AM vysílač a vyladěná vysílací anténa přesáhne i hranice státu a to při rozumné spotřebě.
Jinak srovnavat zvukově AM a DAB+ to chce opravdu hluchotu první třidy. AM se jak FM, tak i datove osekanemu DAB + zvukove nepriblizuje ani na viditelnost.
Přesně tak. A je to dobrý sluha, ale zlý pán. Hlavně v podání některých rozhlasových stanic. Většinou do DABu posílají FMkový processing, to znamená preemfázi a v tu chvíli to spadá do definice „basy neumím, výšky neumím, ale zato středy mám zkreslené“. Já netvrdím, že AM je vrchol hifi, ale upřímně – kdo dnes poslouchá rozhlas doma v pokoji na slušné aparatuře, jako my v mladých letech Větrník na Vltavě… Rádio je dnes jen kulisa. Některé stanice vysílají na FM mono a také se nic neděle… Naopak – zvětší si dosah vysílačů. A pokud to není „stanice pro fanšmekry“, kdy posluchač vyskočí z kůže „jak to, že ve dvacáté sekundě není kytara v levém reproduktoru“, tak to plno lidí ani nepozná. Proto neodsuzuji žádnou přenosovou technologii. A že soukromí poskytovatelé umí vysílat (nejen) AMku za několik řádů nižší ceny je prostě fakt.
Napadá mě paralela s automobilovým průmyslem. V době, kdy většina z nás jezdí auty na fosilní paliva (FM) se tlačí elektromobilita (DAB+) a pár nadšenců by se rádo vrátilo k parnímu pohonu (AM). Ano, pojede všechno, ale i neznalému musí být na první pohled jasné, co má nějakou budoucnosti a co je jen snem několika nadšenců. Ale samozřejmě nikomu nic nebrání si zažádat o licenci a v AM to vysílání rozjet. Myslím, že vystřízlivění přijde velmi záhy a prodělá na tom kalhoty.
Tato paralela je přesná. Elektromobilita (potažmo DAB) je slepá cesta – vysílateté se do něho nijak nehrnou, protože krom sítě ČRo, tu jiný celoplošný multiplex není a nebude (info ministerstva kultury), stará dobrá fosilní paliva ( FM) nás přežijí a pár veteránů (AM) má holt veterána, hýčká si jej a leští… Vize je streaming přes 5G sítě, holt každé rádio bude mít SIMku…
Mimochodem – vím kolik platí „Dechna“ za 10kW AM a je to podstatně (!) levnější, než adekvátní síť FMek na daném území…
Když už jsme u digitálu,tak ve hře bylo v ČR nejprve DRM.Co je zajímavé,tak že umožňuje souběžný provoz,tedy by uspokojilo po přechodnou dobu jak příznivce klasického vysílání AM,tak digitálu.DRM lze nasadit i pro mezistátní vysílání.O tom se může DAB systému jen „zdát“.
Koho to zajímá,tak v odkazech je pár článků z té doby: https://www.lupa.cz/clanky/co-je-to-drm-a-proc-v-nem-vysila-cesky-rozhlas/
V případě podobných ekonomických situací sousedících zemí vlastně nic nebrání projektu vysílání z příhraničního stožáru na území obou zemí, jež se dělí o náklady i kapacitní jednotky rovným dílem…
Ovšem to je jen teoretická utopie….
Jak to má DRM s odolností vůči atmosferickému rušení? Viděl jsem na Youtube nějaká videa jak (ne)funguje za bouřky americké HDradio v AM pásmu a byla to docela katastrofa.
U DAB+ mi nejvíce vadí při mobilním příjmu stavy signál/ticho.To prostě netoleruji a rádio vypínám!(zkoušel jsem externí DAB+ tuner se samolepící anténou na okno).Zajímám se o všechna pásma a tak mohu porovnávat.U FM bývá zase „poprskávání“ a ztrácení se v šumu,či automatické omezení šířky mf a tím degradace zvuku.Dnes jsem jel trasu Benešov-Poděbrady a například lesních úsecích mi hrála dobře jen a pouze „dvojka“ na AM.Prostě jsem nenaladil jedinou stabilně hrající stanici na FM.Podotýkám,že mám v autě tovární autorádio s RDS,žádný „šunt“ z tržnice.
To,že v autě neslyším výšky tolik nevadí,opravdu víc ocením stabilitu příjmu.Nerozptyluje mě neustálé přepínání v předvolbách.I proto jsem zastánce toho,aby měly dobré AM vysílače stále své místo na rozhlasových vlnách-pokud je zájem.Něco o počtu posluchačů na „prstech jedné ruky“ neberu..Toby to jinak Český rozhlas vypnul již dávno a soukromníci by na AM pásma vůbec nevstoupili(nejsou placení z koncesionářských poplatků)
Amplitudovku běžně neposlouchám, ale v autě mám možnost si ji poslechnout, tak jsem dnes v odpoledních hodinách udělal v lokalitě ČB rozlučku se dvěma rozsahy.
Na dlouhých vlnách jsem nic nezachytil.
Na středních vlnách hrály jen dva místní vysílače. ČRo 2 na 954kHz 30kW a Plus na 1071kHz 5kW. Brum na pozadí byl u Pluska v pohodě u ČRo 2 akceptovatelný jen za jízdy v hlučnějším autě. Charakter zvuku: Plusko mělo docela pěkný zvuk, vyladěný na mluvené slovo. Poslech ČRo 2 byl se sebezapřením. Hudba neposlouchatelně slitý guláš a ostrý charakter zvuku. Mluvené slovo méně příjemné, než u Plusu, takové ostré…
Pokud tedy někdo bude používat AM, jako způsob šíření, tak klidně, ale je potřeba sladit charakter zvuku s vysílaným obsahem.
Díky za report o příjmu AM v lokalitě ČB a názor na AM vysílání.Ač jsem příznivec AM,tak musím souhlasit,že některé vysílače zní hrozně.Tím to jenom podporuje názor většiny o zbytečnosti vysílání na SV a DV.Dnes jsem jel kopcovitým terénem na Semilsku a zkoušel příjem rádia Dechovka z Hradce Králové Stěžer na 792kHz.I když nemá zdaleka takový výkon jako „bouráky“ sítě Českého rozhlasu,tak byl příjem srozumitelný a pouze pod vedením Vn či pod mosty se krátce ztlumil.To je důkaz,že to na AM jde i s menším výkonem.Když je vysílač dobře zkonstruovaný,modulační linka spravně nastavená,tak nemusí být poslech „utrpením“.Chybí mi zde na SV vysílání v rockpop stylu,ale asi do toho nikdo nepůjde.
Trapný bod z posledního sletu RRTV: „Rada se seznámila se stížností č. j. RRTV/12493/2021-vra ohledně údajně nevhodného počínání Jana Krause ve vysílání programu Rock Radio dne 13. 10. 2021.“
Aneb Když v rádiu slyším Krause, tak to přece musí být Jan.
Teď je otázka , co je ve větě dobře – Jestli Rockradio a nebo spíš bych tipoval toho rizikovějšího Jana.
Je zajímavé, že i nejmodernější elektrická auta jako je Kia EV6 mají stále možnost příjmu středních vln. Myslím, že drtivá většina uživatelů elektromobilů AM nikdy nezapnula, natož aby to pravidelně používala.
Takto vypadá návod na poslech středních vln v nejnovějších infotainmentech:

http://webmanual.kia.com/STD_GEN5_WIDE/AVNT2/EU/Czech/listeningtoam.html
Foto: ebayimg.com
Jen čistá spekulace, ale neruší ten elektromotor příjem AM? Docela si dovedu představit, že je tam příjem o dost horší, než u starého dobrého spalováku. 🙂
Jak v elektromobilu,nemohu ověřit ani posoudit.Praxi mám s Citroenem Berlingo diesel a benzínovou Dacií.Tím,že v rámci rozlučky s vysíláním Českého rozhlasu na SV/DV poslouchám tato pásma skoro každý den v autě cestou do a z práce mám aktuálně ověřeno co všechno ruší-nejvíce „vygumuje“ příjem AM:-Průjezdy pod vedením VN a natož VVN.Dost „otravně“ ruší pouliční osvětlení zvlášť pokud jsou v obci rozvody klasicky vzduchem.LED osvětlení přechodů.
Když je však síla pole vysílače dobrá,tak nejvíce omezí jen ten průjezd pod VN.Zvláštností navíc je při příjmu Radiožurnálu na dlouhé vlně 270kHz velké zkreslení zvuku při večerním průjezdu osvětlenými obcemi.Tak ani takový fanda do AM jako jsem já to nevydrží a ladí jinam.DV rozsah je „ztracený“,nejvíce postižený rušením.Však je také již do rozhlasových přijímačů osazován minimálně.
EV6 zatím nemám otestovaný. Řekl bych, že se jeden typ autorádia montuje do EV i spalovacích aut a případné rušení AM se moc neřeší, ale asi to nějak fungovat bude. Běžný uživatel EV má dostatek peněz na to, aby mohl nějakou stanici poslouchat online, proto třeba Škoda Enyaq iV střední vlny nemá, místo toho nabízí kombinaci DAB, FM a tzv. web rádia.
Tak to jsem nečekal,že by se v tak moderním voze počítalo i s příjmem AM.Na druhou stranu jsou oblasti(sice jich není mnoho,ale jsou) kde prostě s FM natož DAB+ neuspějete a tak pokud se chcete z rádia něco dozvědět bude se možnost ladit na AM hodit.Naši kamioňáci se občas ozvou do anket a hlásí,že poslouchají večer na AM Český rozhlas někde v cizině(s tím bude brzy bohužel konec).Můžou si však na AM naladit stanice z Velké Británie,Rumunska,Španělska,Itálie,Maďarska… a na dlouhé vlně zůstává super výkonný Polský vysílač 225kHz.
V ČR, potažmo v celé hustě zalidněné Evropě AM možná smysl už moc nedává, ale ve světě jsou místa, kde je AM pásmo jediným spojením se světem – rozlehlé málo osídlené planiny např. v USA. Tam AM stále celkem žije. Můžeme se bavit, co by v takovém místě dělal elektromobil, ale to sem nepatří. Myslím, že AM v těchto autech cílí právě na tyhle trhy…no a proč tu funkcionalitu pro Evropu nějak softwarově potlačovat.
Když bylo uvedeny ty USA-mají však na AM jiný rastr/ladící krok (místo 9kHz je to 10kHz)Prý „Americké“ SV zní lépe než ty evropské i díky tomu o něco širšímu rastru.Dokonce mají někdy i AM STEREO to je nepředstavitelné..
http://www.amstereo.org/
Toť otázka-v jakém ladícím kroku je rozsah AM u KIA elektromobilu.Dacia to má vyřešené-ladící krok je již po 1kHz.Tovární rádio(auto z roku 2016) je velmi citlivé a vybavené mimo SV a VKV i DV rozsahem.Však také Rumuni mají na SV plno stanic-jen u mě doma jsem jich večer naladil 12..
A co se týče FM pásma, v amerických vozech naladíte pouze liché kmitočty.
Takhle hraje japonské am stereo, jen nevím jaky mají japonci am rastr, ale si hodne širokej, ta kvalita zni jako česke fm, webové mp3 nebo dřívější „youtube“ kvalita 😀
https://www.youtube.com/watch?v=YMAPKTnJtnA
Dobrý zážitek,díky za tip!Takto jsem AM vysílání ještě nikdy neslyšel.Slušný dosah 500 mil večer a to je zvuk pouze jednou na začátku výrazněji,ale krátce napadený „prsknutím“.Slyšet je na pozadí jen mírné rušení a to při použití dobrých sluchátek něco jako na FM když není signál ve stereu v místní síle.
Zde je přímo srovnávací test a jen jsem „zíral“..
https://www.youtube.com/watch?v=WIW3o552t6A
takyže to japonské jede ne na rastru 9kHz ani 10 kHz, ale rovnou 12,5kHz takže širokej rastr jako prase, oproti běžně používané 9kHz a to už je znát, ta kvalita taky, ale jedina nevyhoda je, že když bych tam něco nastartoval, nebo zapnul nějaky stroj, nebo kuchynský spotřebič atd, to by to hned každej vypnul, na tohle i v běžnem am je potřeba nerušené prostředí, což se ve městě nestane, tam uslyšíš každou vrtačku, auto, pračku, mikrovlnku, vysavač, fén, sporák, auto, motorku, tramvaj…
To ano,AM bude vždy více náchylnější na rušení.S tím samozřejmě souhlasím.Hodně záleží na místních podmínkách-bydlím mimo velká města a tak mi AM jde i doma skvěle-večer jen na feritovou vnitřní anténu v rádiu příjem cca 40 stanic.Důležité je „vypořádat“ se s nekvalitními AC/DC adaptéry v blízkosti rádia-to je největší „škodič a v sezóně ověřeno,že dost ruší dvoutaktní motory od různých mopedů až po minitraktůrky.Auta kupodivu skoro ne.Jsou již dobře odrušená.
tak ty ruzny adaptery, nabíječky, světla atd, tak to ruší pak nejvíc. Dříve hodně rušily i mobily, zejmena 2G sítě, to dokazalo zacvičit i s fm radiem, když „zvonil“ starší telefon.
Kia/Hyundai v evropské specifikaci mají evropský ladicí krok 9 kHz.
Pražské obchodní zastoupení rádií Dálnice, Čas a Čas Rock fungovalo mezi roky 2019 a 2020 na adrese Magistrů 4, Michle. Nyní je papírově vedené na Smíchově na Radlické 14, ale adresa není publikována.
Jeden musí umřít, aby ho víc hráli v rádiu. Miroslava alias Miro alias Meky Žbirku obecně rádia hrála docela dost i za jeho života, což způsobilo, že spoustu jeho songů nemůžu ani cítit, možná i kvůli jeho typicky umečenému hlasu. V každém případě to byl velmi dobrý popový hudebník. Jako jeden z mála uměl napsat hity v socialismu i kapitalismu, rozhodně nežil z minulé slávy.
Byl aktivní i jako moderátor hudebních pořadů a rubrik na několika rádiích. Téměř zapomenuto je například jeho angažmá v Radiu R.I.O.
Když jsem si projel jeho diskografii, došel jsem k této top 10:
Mám na to podobný názor ohledně kvantity. Když jsem se dozvěděl o úmrtí, v duchu jsem odpočítával jak dlouho ho budou rádia hrát ještě více než tomu bylo. Na rozdíl třeba od Hany Hegerové přechodně ještě zvýšený výskyt vyhledávat a ještě si užívat spíše nebudu, hlavně když pojedou stejné hity jako do teď. Taky mě přišlo podezřelé jak poslední roky ještě zvýšil svoji přítomnost rubrik a pořadů na rádiích, jako by chtěl ještě vydělat a jako by to skoro věděl; ale měl snad nějaké delší zdravotní problémy či nemoc? A neříká se mu Meky protože mečí? Ono jak naschvál když je to taková nudná tvorba, tak tím je slavnější. Ale za to a kvůli tomu jsem mu brzký odchod nepřál, jedině dobře když narazím na něco nezámého jako dnes na E2 Miro Žbirka – Bažant na víně – i když mě to názvem přišlo jak pofiderní Heidy Janků – Kuře na grilu. Ale když odešel Mirek Hoffman, skoro nikdo nic nevěděl před 2 lety a texty jsou zajímavější.
Měl dlouhodobější zdravotní problémy.
Zoner Underground Network, nevíte o tom někdo něco? Vyšlo pár článků, ale nikde nic o tom, co to bude, jak to bude hrát atd…
Chtějí zahájit vysílání v DAB+ ještě letos. Radio je o penězích. Jestli budou vsílat pro masy nebo jednotlivce, ukáže čas. Vysílání pro jednovlice bych si přál já. To by bylo o velkých penězích a bez reklamy.
Mají hrát taneční věci od 80.let do současnosti. Aspoň tak o tom před časem psal Lukáš Polák na webu digitální rádio.
Díky, tento článek jsem asi nezaznamenal. No, občas tyhle netové projekty poslouchám, ale na uživení to asi není. Zajímavý playlist a dokonce i moderovaný má Rádio Smile, dobře hraje Radio 4U. Tak uvidíme.
Uvidíme mělo by jít o House music. V hlavním vysílacím čase neočekávám tvrdou hudbu.
Jaké je v součaJaké je v současné době nejposlouchanější internetové rádio (není na fm)? Ptám se proto, že Radioprojekt o tom neinformuje.
To bych také rád věděl. Je v tom docela bordel. Je více poskytovatelů, například:
https://www.topradio.cz/
https://www.play.cz/
Kdo předpovídal konec libereckého blaníku, tak měl pravdu, na rrtv už je žádost o změnu názvu na klasický blaník, tedy bez „L“.
A Požického parta se může jít hlásit na pracák. 🙁
oni si nenechavají lidi z těch rádií, která zničili? Domníval jsem se, že je začlení někde pod sebe, kde se kdo ujme, max pro koho nezbyde místo tak pujde do jineho rádia.
Tak někdo by přeci mohl na to osekané regionální vysílání HTR Contact? Akorát teď začínají, ale asi už mají své lidi.
Co třeba sem?
https://www.radiovratislavice.cz/
Čekal někdo něco jiného? 😀
Čili je pravda, že liberecké studio Blaníku končí?
Taky mne vždy překvapí, jak se lidi diví praktikám, které tu jsou zas a znovu, úplně stejně.
Samozřejmě. BLANIK_L je jen další zakrývací manévr velmi dobře sehraných mafiánských právníků ze zločinecké a zkorumpované firmy Media Bohemia. Nic víc.
Otázka pro ně tedy zní: Kdo je dále na řadě? Já vím, ono už toho moc nezbývá – Krokodýl, Jih, Relax, Haná se Skyrockem, Free radio, Kroměříž, … Tak schválně …
No já se divím že je tady tolik divících se komentářů ohledně Blaník L jako regionálu, které akorát by blokovalo zařazení významného Ještědu pro potřeby dokrytí AF i mimo region když je od prvenství podílu na trhu dělí už jen 1%, jehož postup k překonání zdá se už být nezvratným procesem, teda krom vzdání se ženevy ve Zlíně, zas s pochpením že by sice nebylo zasaženo o tolik víc obyvatel, nicméně mohlo tady dojít díky síle vysílače k lepšímu povědomí. Přechodnou existenci Blaník L bych chápal jako dovětek, jednu ze složek , která učinila proces RCL na Blaník jako jeden z nejhladších rebrandingů jaký tady byl. PS: Zas kdoví jestli se nezjistí, že ta kabina lanovky spadla díky změně vibrací z RCL na RBL.
Někdo byl odpůrce hraní si na supy , kdo přístě. Ale…. hraje v tom roli celková kondice stanice a majitelů. Třeba na Moravě není náhodou že Rubi skončilo dřív se starším p. Hejlem než dvojník r. Haná které má ještě stihnout rozjet další stanici. Nebo případ v Brně konec Petrova po odchodu jeho staršího majitele, než zmiňovat silnou skupinu Plachého s života schopným portfóliem stanic, u kterého bych očekával rekord životnosti, v opačném případě se ukáže jak velký nátlak dokáže MB, při spatření hluché mapy Rockradia na Jižní Moravě, kde částečně by si na vysílací prostředky mohla MB přijít spíš pomocí vysílačů radia Čas, jehož osud zdá se být nahnutější než u jiných, je to dáno i v dnešní době nešťastnou velikostí sítě, která není ani malá, ale pokryta je právě ta polovina, která není v ohnisku ČR, tedy Čech; nemluvě o celoplošnosti. Takže krom Času bych to viděl na konec někoho malého či Relaxu. Brno jako jedno z mála moravských měst (a to nemluvě o velikosti) má „jen“ jedno rockové radio a tak nechápu, že místo Rubi nešlo úspěšnější Rockradio místo Fajnu, třebaže Fajn je městský formát.
Za chvíli navždy umlknou vysílače šířící programy Českého rozhlasu a tím pádem bude plno volných kmitočtů.Dle průzkumů je na AM kolem 100000 posluchačů a tak se ptám-nebyla by to příležitost?Nevrhněte se na mě,že je AM vysílání zastaralé a zvukově nekvalitní.Nějaký zájem o AM stále je a tito posluchači budou hledat co naladit!V AM se žádaná stanice najde velmi snadno oproti totálně přeplněnému FM.Přijímač s možností MW(SV) je téměř v každé rodině a není třeba vytahovat teleskopickou anténu,která při pohybu překáží.Manipulace je jednoduchá a spotřeba AM radiopřijímače velmi malá.Ideální někam na zahrádku,do chaty,na místa bez el přípojky.
Vlastní provoz AM vysílače přiměřeného výkonu a moderní konstrukce není zase až tak drahý a tedy se ptám šel by do toho někdo?
Vím,že je to divné začínat na AM v době DABové,ale dokud jsou zájemci o poslech..
Dle jakých průzkumů poslouchá AM 100 tis. posluchačů? Poprosím o odkaz. Díky.
Zde prosím:
https://www.mediar.cz/cesky-rozhlas-naladi-digitalne-uz-95-populace/
Do AM už dnes nikdo smysluplně nepůjde. To by musel být pouze někdo, kdo by vše bral jako hodně drahý koníček (hobby) placený z vlastních zdrojů nebo od velmi štědrého sponzora. Je to zcela nerentabilní. Spíš bych přemýšlel nad tím, jak do budoucna toto pásmo prázdných kmitočtů využít pro jiné účely. Koneckonců i Dechovce se evidentně už nějak nechce znovu spouštět ty Líbeznice na 1260 kHz.
Navíc při stoupajících cenách za elektrickou energii je to už vysloveně vyhazování peněz z okna. Doba pokročila a kvůli pár posluchačům s krystalkou fakt není možné pálit desítky milionů ročně za AM vysílání.
Moderní AM vysílač má účinnost 90%,tak když s 5kW dosáhne cca 100km.Může to být zajímavé.Na FM už volného místa moc není a posluchačů AM opravdu není jen „pár posluchačů“.Nebo myslíte,že Coutry rádio,Rádio Dechovka či Český Impuls vysílají jen tak „do vzduchu“?
Říká Vám něco případ rádia Echo? a to nebylo tak daleko od doby, kdy se přes AM běžně vysílalo. Dechovka a Č.Impuls přes FM nevysílají(resp. Dechovka jen lokálně) a také tomu výsledky odpovídají (a myslím že jejich poslechovost přes DVBt má v tom větší podíl než AM).
DAB je perspektivnější i když u nás se bude čekat až co kam posune Německo/EU
Samozřejmě,případ rádia Echo je mi známý.Nedá se to však s dnešní dobou srovnávat.Tehdá v devadesátých letech nemělo moc šancí v konkurenčním boji s Českým rozhlasem,který na AM měl plno stanic a celorepublikové pokrytí a hlavně má koncesionáře.To prostě nešlo „vyhrát“.
V roce 2022 bude na AM skoro „prázdný rybník“ a tak proč to nezkusit.Zvlášť když jsou soukromí provozovatelé,kteří by si za zprostředkování vysílání na SV řekli přiměřenou částku,dá se říci skoro režijní.Jde jen o to,aby byl někdo ochotný dodat na vysílač již vytvořený program(třeba hotový legální klon z FM,nebo z internetového rádia).Já bych do toho za sebe šel,ale nemám absolutně zkušenosti s rozhlasovým vysíláním a to vyžaduje člověka co je má.
Licenčně s tím nemá ČTÚ problém-stačí splnit legislativní požadavky.
AM pásma lze nadále plně využívat (pochopitelně dle kmitočtového přídělu pro ČR).
Málokdo by si takové vysílání našel: já si Echo pamatuju jenom kvůli tomu že v 90 letech bylo mezi lidmi ještě spousta přijímačů které krátké vlny měly jen na východní normu a použitelné tedy byly jen pro AM.
1) měl jsem povinnou praxi a v té fabričce tuším na technologii takové rádio měli – jelo tam celý den Už ani nevím co vysílali ale pamatuju jak můj kolega/nadřízený jednou prohlásil „Ty se tam uznělkují „..
2) babička měla taky takové rádio (trvale naladěné na „Prahu“), ale když jsem to přeladil na Echo a pak jsem to zapomenul dát nazpátek (až asi za 2 dny) tak naopak otec se ptal kde je to rádio Echo.
http://www.jirihradec.com/nepropl/echo.htm
Já třeba doma kvůli všelijakému elmag. smogu nenaladím v AM prakticky vůbec nic, jediná ČRo Dvojka je na hraně srozumitelnosti. A to používám kvalitní techniku, kde FM chytám v pohodě i z jiných krajů. V autě to chodí o mnoho lépe, ale zvukově je to použitelné maximálně pro mluvené slovo. Kdyby se v tomto pásmu vysílalo digitálně, určitě by to bylo zajímavější.
S tím plně souhlasím.Příjem na středních vlnách(natož dllouhých) je samozřejmě hodně ovlivněný zdroji rušení poblíž přijímače.Je to dáno amplitudovou modulací.Někdy stačí přijímač jen přemístit jinam,nebo najít zdroj rušení(levné napaječe) a ty vyměnit a mě se osvědčily ferittové prstýnky,kterými protáhnu kabel vystupující v napaječe.Digitální vysílání se na SV zkoušelo-systém DRM.Dnes se využívá zejména v Asii.Důvod je jasný-DAB+ by tam v těch ohromných vzdálenostech a terénu nemělo šanci.Tam se spojily výhody šíření s digitálním přenosem.U nás to bylo v zárodku zrušeno-přednost dostal DAB+.Na jeho obhajobu-DRM má menší datový tok,tedy zvukově je to spíš na zpravodajství.
Stejně bych vysílání na AM zkusil,protože je to obchodně jiná situace než v devadesátých letech kdy Český rozhlas naopak měl na SV hodně vysílačů a i Radiožurnál,tedy konkurence byla obrovská.To bude v roce 2022 již úplně jiné.Volné pole působnosti-zejména díky tomu,že soukromé stanice na AM jsou dnes orientované až na vyjímky pouze na Prahu a střední Čechy.(Country rádio dokonce musí od večera do rána sjet z 20kW výkonem na pouhý 1kW )Co zbytek republiky?Tam už bude po vypnutí ve dne na AM skoro ticho.
Noví zájemci o vysílání na AM s vysokou pravděpodobností nebudou, protože to je drahý špás pro okruh lidí, který se každým dnem tenčí. Ve věkové skupině 75+, u níž ještě můžeme předpokládat nějaké četnější využívání AM (obvykle letitý návyk poslechu „Prahy“ na starém přijímači), každý týden zemře cca 1200 lidí, za rok to je přes 60 tisíc lidí. Nových uživatelů AM je minimum, poměrně brzy tedy nebude pro koho vysílat. Podle mého názoru se ze středních vln z uvedeného důvodu v horizontu tří let stáhnou i zbylé komerční stanice.
Ne tak docela. Country Radio chtělo vysílání na AM vypnout, tak vysílali ze Zbraslavi (pouze na AM) jingl ve smyslu „co vy lidi na to“ a nestačili se divit, jakou měli odezvu… Taktéž Dechovka. Když vypnou Stěžery kvůli údržbě, je poprask. Jinak – co vím, tak Dechovka na 1260kHz má nějaké administrativní problémy, AM1260 už zkušebně vyjelo a nyní se na něco čeká…. Informace mám z dobrých zdrojů. AM poslouchá celkem ne nezajímavá skupina posluchačů, kteří rozhodně nepřeladí jinam.
.
Tech par lidi na pocet ruky to nespasi, navic je to extremne drahe a zvukove des. Proste AM patri do propadliste dejin a i se tak pomalu deje.
Problém je že zvukový děs je právě DAB. Samozřejmě ne vinou technologie, ale špatného processingu jednotlivých rozhlasových stanic. Hlavně Český rozhlas této nekvalitě vyniká. A nejhorší je že o tom vědí protože si lidé stěžují a nic s tím nehodlají dělat. Dnešní AM je zvukově o něco horší FMka. A když se dobře naprocesuje, je i relativně úsporná. No nic – není to žádný zásah shora, ať rozhodne trh.
Ano, DAB ma desny zvuk, ale stale na mile lepsi nez AM, takze to hovori za vse. Oproti AM neporovnatelne. AM je zvukova silenost, ktera sem nepatri.
Záleží na čem,pro jaký účel a kde AM vysílání posloucháte.
Například zahrádkář,nebo rybář co má kapesní tranzistorák jako decentně hrající kulisu nebude řešit zvukovou kvalitu,ale to že se příjem „neseká“,nebo nevypadává.Na tyto účely je venku mimo zdroje rušení AM postačí.Stejně tak malý radiobudík na stolku,rádio v kuchyni…Sportovní přenos a zprávy,rozhovory,lidová hudba i popík-to vše si dovedu představit na AM.I někteří řidiči kamiónů ladí na AM-v jedné anketě se ozval řidič MKD,že je 50km od Říma a poslouchá Český rozhlas.SV se večer šíří dost daleko.Rádio Dechovka ověřený večerní příjem i v Holandsku-důkaz toho,že dobře zkonstruovaný AM vysílač a vyladěná vysílací anténa přesáhne i hranice státu a to při rozumné spotřebě.
Jinak srovnavat zvukově AM a DAB+ to chce opravdu hluchotu první třidy. AM se jak FM, tak i datove osekanemu DAB + zvukove nepriblizuje ani na viditelnost.
DAB+ je přenosový standard. Nemá tedy vůbec žádný zvuk.
Přesně tak. A je to dobrý sluha, ale zlý pán. Hlavně v podání některých rozhlasových stanic. Většinou do DABu posílají FMkový processing, to znamená preemfázi a v tu chvíli to spadá do definice „basy neumím, výšky neumím, ale zato středy mám zkreslené“. Já netvrdím, že AM je vrchol hifi, ale upřímně – kdo dnes poslouchá rozhlas doma v pokoji na slušné aparatuře, jako my v mladých letech Větrník na Vltavě… Rádio je dnes jen kulisa. Některé stanice vysílají na FM mono a také se nic neděle… Naopak – zvětší si dosah vysílačů. A pokud to není „stanice pro fanšmekry“, kdy posluchač vyskočí z kůže „jak to, že ve dvacáté sekundě není kytara v levém reproduktoru“, tak to plno lidí ani nepozná. Proto neodsuzuji žádnou přenosovou technologii. A že soukromí poskytovatelé umí vysílat (nejen) AMku za několik řádů nižší ceny je prostě fakt.
Napadá mě paralela s automobilovým průmyslem. V době, kdy většina z nás jezdí auty na fosilní paliva (FM) se tlačí elektromobilita (DAB+) a pár nadšenců by se rádo vrátilo k parnímu pohonu (AM). Ano, pojede všechno, ale i neznalému musí být na první pohled jasné, co má nějakou budoucnosti a co je jen snem několika nadšenců. Ale samozřejmě nikomu nic nebrání si zažádat o licenci a v AM to vysílání rozjet. Myslím, že vystřízlivění přijde velmi záhy a prodělá na tom kalhoty.
Tato paralela je přesná. Elektromobilita (potažmo DAB) je slepá cesta – vysílateté se do něho nijak nehrnou, protože krom sítě ČRo, tu jiný celoplošný multiplex není a nebude (info ministerstva kultury), stará dobrá fosilní paliva ( FM) nás přežijí a pár veteránů (AM) má holt veterána, hýčká si jej a leští… Vize je streaming přes 5G sítě, holt každé rádio bude mít SIMku…
Mimochodem – vím kolik platí „Dechna“ za 10kW AM a je to podstatně (!) levnější, než adekvátní síť FMek na daném území…
ty důvody proč se vysílatelé do DAB netlačí jsou přece jasné mnohem víc než že tvrdíte že to je slepá cesta vývoje
DAB+ nikdo netlačí, aspoň v ČR tedy rozhodně ne
Když příjem DAB funguje, tak je poslech v autě proti FM jiná liga (žádné chrastění a lupání ve zvuku….), když nefunguje, je to opruz. Aby vysílání DAB fungovalo, musí být splněny určité podmínky…
Kodeky LC-SBR-PS a jejich použití je odděleným tématem, zdakeka ne jediným.
V Německu si konečně přiznali, že DAB je dost drahý…
https://digital.rozhlas.cz/medialni-regulator-v-poryni-falci-chce-otestovat-vysilani-dab-multiplexu-s-8613085
Když už jsme u digitálu,tak ve hře bylo v ČR nejprve DRM.Co je zajímavé,tak že umožňuje souběžný provoz,tedy by uspokojilo po přechodnou dobu jak příznivce klasického vysílání AM,tak digitálu.DRM lze nasadit i pro mezistátní vysílání.O tom se může DAB systému jen „zdát“.
Koho to zajímá,tak v odkazech je pár článků z té doby:
https://www.lupa.cz/clanky/co-je-to-drm-a-proc-v-nem-vysila-cesky-rozhlas/
https://www.radiotv.cz/p_tv/d_technika/drm-podrobnosti-o-digitlnm-vysln-na-am-psmech-i/
https://www.radiotv.cz/p_tv/d_technika/drm-podrobnosti-o-digitlnm-vysln-na-am-psmech-ii/
V případě podobných ekonomických situací sousedících zemí vlastně nic nebrání projektu vysílání z příhraničního stožáru na území obou zemí, jež se dělí o náklady i kapacitní jednotky rovným dílem…
Ovšem to je jen teoretická utopie….
Jak to má DRM s odolností vůči atmosferickému rušení? Viděl jsem na Youtube nějaká videa jak (ne)funguje za bouřky americké HDradio v AM pásmu a byla to docela katastrofa.
Drahé jsou licenční poplatky za patentované kodeky. To byl také jeden z důvodů pádu DRM v Evropě.
U DAB+ mi nejvíce vadí při mobilním příjmu stavy signál/ticho.To prostě netoleruji a rádio vypínám!(zkoušel jsem externí DAB+ tuner se samolepící anténou na okno).Zajímám se o všechna pásma a tak mohu porovnávat.U FM bývá zase „poprskávání“ a ztrácení se v šumu,či automatické omezení šířky mf a tím degradace zvuku.Dnes jsem jel trasu Benešov-Poděbrady a například lesních úsecích mi hrála dobře jen a pouze „dvojka“ na AM.Prostě jsem nenaladil jedinou stabilně hrající stanici na FM.Podotýkám,že mám v autě tovární autorádio s RDS,žádný „šunt“ z tržnice.
To,že v autě neslyším výšky tolik nevadí,opravdu víc ocením stabilitu příjmu.Nerozptyluje mě neustálé přepínání v předvolbách.I proto jsem zastánce toho,aby měly dobré AM vysílače stále své místo na rozhlasových vlnách-pokud je zájem.Něco o počtu posluchačů na „prstech jedné ruky“ neberu..Toby to jinak Český rozhlas vypnul již dávno a soukromníci by na AM pásma vůbec nevstoupili(nejsou placení z koncesionářských poplatků)
Amplitudovku běžně neposlouchám, ale v autě mám možnost si ji poslechnout, tak jsem dnes v odpoledních hodinách udělal v lokalitě ČB rozlučku se dvěma rozsahy.
Na dlouhých vlnách jsem nic nezachytil.
Na středních vlnách hrály jen dva místní vysílače. ČRo 2 na 954kHz 30kW a Plus na 1071kHz 5kW. Brum na pozadí byl u Pluska v pohodě u ČRo 2 akceptovatelný jen za jízdy v hlučnějším autě. Charakter zvuku: Plusko mělo docela pěkný zvuk, vyladěný na mluvené slovo. Poslech ČRo 2 byl se sebezapřením. Hudba neposlouchatelně slitý guláš a ostrý charakter zvuku. Mluvené slovo méně příjemné, než u Plusu, takové ostré…
Pokud tedy někdo bude používat AM, jako způsob šíření, tak klidně, ale je potřeba sladit charakter zvuku s vysílaným obsahem.
Díky za report o příjmu AM v lokalitě ČB a názor na AM vysílání.Ač jsem příznivec AM,tak musím souhlasit,že některé vysílače zní hrozně.Tím to jenom podporuje názor většiny o zbytečnosti vysílání na SV a DV.Dnes jsem jel kopcovitým terénem na Semilsku a zkoušel příjem rádia Dechovka z Hradce Králové Stěžer na 792kHz.I když nemá zdaleka takový výkon jako „bouráky“ sítě Českého rozhlasu,tak byl příjem srozumitelný a pouze pod vedením Vn či pod mosty se krátce ztlumil.To je důkaz,že to na AM jde i s menším výkonem.Když je vysílač dobře zkonstruovaný,modulační linka spravně nastavená,tak nemusí být poslech „utrpením“.Chybí mi zde na SV vysílání v rockpop stylu,ale asi do toho nikdo nepůjde.