Míra: Zaznělo, že mezi návrhem CRA a představou komerčních stanic falírovala jedna číselná pozice. 05:09 13.05.2025
Šeryf: Pan Procházka možná udělal ceník, ale vzhledem k tomu, jak se tam všichni „hnali“ a mohli strhat panty multiplexu, bych… 00:11 13.05.2025
Míra: Prosím, neháházet veškerou elektronickou hudbu do jednoho pytle. 20:03 12.05.2025
JM.: Konkrétně rocková hudba trpí kompresí v DABu skoro nejvíce (obecně je nejnáročnější na kompresi). Třeba elektronická hudba zvládne i nižší… 19:26 12.05.2025
Jirkas: Ano, pan Procházka udělal pěkný ceník a podmínky, že i za stereo se připlácí. Rockzone ted snizil datový tok na… 19:14 12.05.2025
Jerry: Ja nechapu ten bonton v monu, to se plati i za stereo? To mono je sileny, ale jestli mesicne usetri… 19:01 12.05.2025
Pozornější oko si všimne toho, že Media Bohemia ve svých prezentacích stále operuje s názvy okruhů Hitrádio FM Labe a Hitrádio FM Most, přestože se ve vysílání už téměř 6 let nepoužívají. Uvidíme, zda se to v souvislosti s přejmenováním na Hitrádio North Music konečně nějak pročistí.
…a celé to přiživuje web (mms) radiotv s jejich neaktulizovanou databází stanic. Najdeme tam Egrensis, Gama Rádio, Sázava, Fajn Agara, Fajn North Music, Hitradio Crystal, FM Most, FM Labe a další rarity jako odkaz na fake fb stránky Dálnice. Radek Dressler se asi chytá za hlavu, co je nyní s jeho bývalým webem.
Pavlus
30. 10. 2021 02:52
Konečně dnes 29.10 spuštěno Fajn radio 87.6 fm Mladá Boleslav on air
a taky konečně aktualizovali mapu pokrytí, ale v textové informaci pod ní je dopsán jen liberec a ještě se podle nich nachází na moravě a vysílá na 97,7 😀
Zkoušel jsem dnes v autě Fajn 87,6 Mladá Boleslav v okolí Boleslavi a Kosmonos. Podle mě je v síti Fajnu nějaký zádrhel v RDS (PI kódy, tabulky AF) – autorádio ani po více pokusech při příjezdu od Prahy nepřeladilo z 97,2 na zjevně silnější 87,6 (podle ČTÚ mají mít oba vysílače shodný PI kód pro centrál i regionál, patří pod jeden odpojovák). Na kopcích kolem Boleslavi jde 97,2 velmi dobře, občas i 106,6 se stejným odpojovákem, ale na 87,6 se podařilo „automaticky“ přeladit asi až na dvacátý pokus poté, co jsem trochu experimentoval s funkcí REG, přeukládal stanici do předvolby, vypínal a zapínal rádio atd. Porucha na straně příjmu samozřejmě není vyloučena.
Kolem obce Studénka (asi 5 km od vysílače v MB) jde příjem Fajn radia i z jiné 87,6, ale s lehce nesynchronizovanou modulací, takže dochází k efektnímu echu.
To bude zřejmě z Liberce. Než zapnuli MB, hrálo to pěkně až těsně před Boleslav. Zajímalo by mě, zda už jede i Jičín. Když jsem tam projížděl naposledy (cca měsíc zpět) bylo ještě vypnuto.
Můžu potvrdit, že Jičínská 87.6 je stále off. Jel jsem tam včera a zkoušel jsem to 😉.
Václav
29. 10. 2021 17:21
Zdravím, neměl by někdo tip na nějaké dobré rádio, stolní do kuchyně, ne velké. DAB a obstojné FM; jednoduché pro prarodiče, ne zbytečně drahé. Jaká je teď nabídka? Asi bych se díval po Sangeanu, ale třeba někdo ví i něco dalšího. Díky.
V 90. letech hrála Frekvence 1 tento song. Od té doby se mi nějak nedaří na něj v éteru natrefit. Možná to nebude úplně populární názor, ale Petra Kotvalda považuji za jednoho z nejlepších českých popových zpěváků zejména přelomu 80. a 90. let. Později šla jeho tvorba až do karikaturního disco bizáru, ale devadesátkový Francouz se ještě povedl: https://youtu.be/dPh8U4v4sL0
Ne právě že v pořádku, to je právě to co se tady snažím říct že je třeba opustit předsudky a spíš by bylo dobré nasazovat konkrétní songy dle estetiky a né mechanické rotace podle lejster. Přece jen je zajímavé že sis dokázal vzpomenout co tam hrálo, nebo si to teď někde zaslechl? Taky mám pár takových ale asi nesahají tak daleko v čase. Je to dobrý song třeba pro Signál rádio.
Petra Kovalda mám taky v oblibě ale právě kvůli těm disco „bizárům“, toto mi přijde nuda o ničem i když nemám proč tomu dávat pejorativní přízviska
Proti individuálnímu vkusu se nedá nic namítnout – i tací kterým se to líbí jsou mezi námi 🙂
Před 30 lety 28. října 1991 proběhlo testovací vysílání nové soukromé stanice Radio R.I.O. na frekvenci 87,8 Praha – Letná – Národní technické muzeum. Tuto polozapomenutou stanici, která nikdy nepatřila k nejposlouchanějším, připomenu znovu při příležitosti třicátého výročí oficiálního startu v prosinci.
V podmínkách je nově VÝRAZNÝ PODÍL CZ tvorby. To na nějaký totální útlum CZ nevypadá. Byť chápu, že je to jen alibistické slovíčkaření a pod pojmem VÝRAZNÝ si asi každý představí něco jiného, takže se to těžko dá nějak měřit, natož vynucovat.
Na statistice poslechu na Play.cz je vidět, jak dosavadní posluchači Signálu houfně odcházejí. V současném playlistu je dost odvážně nasazeno mnoho méně známých skladeb (i českých), což může řadu lidí odradit. Je otázka, kolik duší dosud neposlouchajících může nová „alternativnější“ podoba naopak přilákat. Tvůrci Signálu to riskli, což chválím. Po dlouhých letech je v éteru slyšet například nedoceněná kapela Laura a její tygři a jiná jména z šedé zóny na okraji pop music, odkud je možné, je-li odvaha, čerpat hromadu hratelné a přitom neprovařené hudby.
Grafy z play.cz bych planě nestrašil, bral s rezervou. Co jsem kontroloval starší formáty RU (Country, Beat), tak pokles je také. Zřejmě zase jejich nějaká korekce.
Ano, takové posuny, byť i dílčí, dokážu ocenit a rád se tu o nich zmíním, protože pozitivně laděných komentářů tu není mnoho. Snad je nás víc takových, kterým nevadí Dan Hartman, The Nolans, Animotion, Pussycat atd.
Kdyby šli do sebe tak nějak všichni (všechny radia), tak už by nebylo kam utéct… Mě např. čeština až tak nevadí, ale je potřeba jí umět použít. Řekl bych, že docela dobře jí používají u J.A.R.,kde nejde jen o tex jako takový. Jiným případem jsou slovenské texty v písních R.Müllera.
RDS anomálie: Český rozhlas Plus má na vysílači Litoměřice 92,8 nastaven PTY News místo standardu Current affairs.
Franz
23. 10. 2021 22:50
Pochvala Liboru Červinkovi za to, že playlist Fajnu není jen o intenzivních rotacích největších mainstream hitů, ale dokáže do playlistu narozdíl od E2 (jakožto největšího konkurenta) zařadit i:
1) klubovější věci (Jonasu – Black magic, Shouse – Love tonight atd.)
2) zajímavé remixy známých hitů – dnes mě velice potěšil především Jax Jones feat. Au/Ra – I miss u (Joel Corry rmx)
3) Liquid funk (Piri & Tommy Villiers – Soft spot)
4) Minimum české hudby.
Tato směsice udržuje ve vysílání příjemné tempo. Mám pocit, že v tomhle se Fajn za poslední 2-3 roky dost posunul a jde správným směrem.
…moc děkujeme za pochvalu. Snažíme se jít až na hranu toho, co mainstramový posluchač snese. Ale hlavně nás to baví 🙂 Čím dál tím víc. Mimochodem možná by bylo nejenom pro tebe překvapením, kolik „české“ hudby hrajeme. Potichu (z hlediska ostatních rádií doslova) tu totiž vyrostla nová generace domácích producentů, kteří jsou na světové úrovni…
…mluvím o aktuálnosti hudby, ne o rotacích. Rotace jsou prostě dané formátem milé děti 🙂 Tedy mám dojem, že odepisuji dětem, protože dospělý, navíc ten, kdo dělá, že rádiím rozumí by měl vědět, že: CHR formát rovná se vysoké rotace aktuálních hitů. Fajn Radio je CHR. A právě v aktuálnosti těch hitů a množství novinek jde Fajn Radio na hranu toho, co mainstreamový posluchač snese. Je to tak, čísla nelžou. Chápu, ne každému se to líbí. OK, pusťte si Spotify, YouTube, Apple Music, Deezer, nebo cokoliv jiného…
Tak ono nakonec u Fajnu moc nezbývá než ty rotace, protože méně známé věci v tom plýtkém stylu jsou dost risk. I když poslední dobou je pravda že tu a tam se objeví něco aspoň tanečnějšího. Ale dá se i jinak barvitěji jako třeba Expres FM.
V jednom má Libor pravdu. Tady se hodně lidí rádoby tváří, že rádiím rozumí, ale neumí respektovat formát stanice. Ty jsou jasně definované – Expres a Fajn jsou jiné formáty. Zase jablka a hrušky. Nic ve zlém 😉 Ale v tomto má Libor pravdu. Konstruktivně kritizujme rádia, ale respektujme jejich formát.
jasně otázkou je zda potřebujeme tolik rádií nabízející stejné rotace společných hitů. Navíc mi přijde na zamyšlenou, zda i v rádiu má být vztah, že p. Červinka nabízí korektní formát dětem. Ale když to funguje….
Zatím pokládáte jen otázky bez odpovědí a většinou jen kritizujete. Nemám problém odpovědět. Ano, jsem programovým a hudebním šéfem regionálního rádia. Teď bych prosil Vaši odpověď.
Aha, asi ten Honza z Jihu co sem občas píše. (btw rádio Jih jsem nikdy nekritizoval a ani nemám pro tohle konkrétní rádio důvod).
Já nijak, ale znova opakuji že člověk nemusí být kuchař aby poznal jestli mu jídlo chutná. A že ten český éter je zasmrádlý dost… stačí porovnat s nabídkou v Německu, a není 8krát horší nabídka (na počet obyvatel) ale daleko více.
Co Vám vlastně na tom samolibém chlubení pana Červinky imponuje? Aspirujete na místo u MB? Argumentuji doložitelnými fakty a čísla mluví o Fajnradiu dosti jasně, vyvraťte příště raději fakta (třeba že je špatně interpretuji a kde se tedy mýlím) než že do toho nemám co mluvit když nejsem z oboru.
Pan Červinka se podle mě nechlubí, ale je jeden z mála, kdo občas zavítá na podobná fóra. I když je to většinou motání jablek s hruškami, občas se v nich dá najít docela dobrý pohled „out of box“. Kuchař být nemusíte, abyste hodnotil, to určitě né, ale i ten kuchař je člověk, který se musí řídit uričtými okolnostmi (ingrediencemi, zadáním zaměstnavatele, vybavením, možnostmi kuchyně, hosty apod.). Tento aspekt tu hodně chybí, mnoho diskutérů si to představuje jako Hurvínek válku a pořád otáčí určité argumentační fauly – vit. vyčítání vysokých rotací formátu CHR. Jak správně podotkl Insider, bylo by záhodno si věci nastudovat. Ano, já byl taky takový než jsem se do rádií obecně dostal. Pak hodně rychle člověk vystoupí z naivity. Mimochodem, když Vaši rétoriku otočím, co Vás tak na panu Červinkovi vytáčí? Reálně dělá svou práci dobře a to nemusím na nic aspirovat. To můžu legitimně říci. Fajn Rádio je za daných okolností velmi dobrý produkt, který skutečně je i poměrně odvážný v mnoha směrech. A čísla? Čísla jsou něco jako předvolební ohýbání statistik apod. Každý si je může interpretovat, jak chce. Kdo chce psa bíti, hůl si najde. Za mě osobně se Fajn Rádio nemá za co stydět a to myslím naprosto upřímně a vážně.
nerozumím tomu „předvolebnímu ohýbání statistik“ Číslo poslechovosti je dané a interpretuji je na základě pokrytí obyvatel daného rádia, pokrytí je pak další fakt který nelze nějak ohýbat. Na panu Červinkovi mě vytáčí samolibost „děláme to dobře“ když jde podle čísel i ohlasu spíš o podprůměrné rádio..
V okamžiku, kdy si člověk z venku zaplatí a udělá (začne platit a začne dělat) svoje fm rádio, „vystoupí z naivity“, čili stane se mu přesně to samé, jako když se někdo z venku dostane na nějakou pozici, kde přičichne k programovým věcem jako „nemajitel“. Jeden rozdíl, je v tom, za kým jdou kdy ty náklady a druhý v tom, že jako majitel si můžete říct dobrá, půjdu proti zdi.
…děkuji za Fajn Radio za takový pohled na věc. Moc si toho vážíme. Radio nás pořád baví a snažíme se ho dělat v rámci možností jinak, než je u nás zvykem…
…ano, střízlivý hodnocení bez emocí. Díky Honzo. Na hudbě se nikdy neshodnou ani dva lidi, to víme, takže playlist každého rádia musí být jednoduše nejlepší možný kompromis pro danou cílovku. Čím víc lidí tě poslouchá, tím užší máš mantinely máš při výběru. Easy. Nadávat dokáže každý. Udělat něco smysluplného málokdo 🙂
Ale ani vaše odpověď není beze zbytku česky. Určitě je třeba hlídat češtinu. Nicméně nemusíte pod touto ohleděnou záminkou odbíhat od tématu, když vlastně chcete jen říct, že ohledně hudby (rotací) jste v bezvýchodné situaci. Ještě štěstí že existuje „málokdo“, kdo třeba i po delší době objevil, že jde dělat rádia bez opsaných rotací od ostatních a jsou taky sukces :D. Jak říkám chápu vás a možná lituji vaše svázané ruce, takže neladim, budiž k dobru když narazím u vás na zajímavou novinku, nicméně na FM není tolik místa aby tam x stanic rotovalo stejné hity a přitom ještě dříve jste říkal, že v dnešní době není radio hlavni, je teda otázka proč ho dělat? Omlouvám se že to zní nepříjemně, ale i tak jsem rád že sem chodíte a vysvetlujete.
Ani nevím, proč tyto formáty existují a když už jsou na světě, tak jaký jiný formát by si pan Červinka přál ? Předpokládám, že befel ohledně typu formátu přichází odshora, takže by zůstalo jen u přání.
Jinak si myslím, že jaksi pořád kráčíme po obvodu problému, či spíše faktu.
Může být FM (DAB) rozhlasová stanice čistě jen dotováha ? V 99,9 procentech případů není tato možnost. V tom případě potřebujete mít posluchače, co mají prachy a utrácí je….takže musíme hrát něco, co poslouchají….proč to proboha poslouchají ?
Zároveň je třeba být k naladění na konkrétních místech….Některá místa toho hodna nejsou – třeba Lipenské jezero, kde hraje prakticky jen Kleť…Nikomu nestojí za to, tu díru vyplnit.
Dobrý v-tip 🙂 A to nejsem majitel rádia…
Chápu, že je to u hranic, ale koukněte na mapky pokrytí silných značek. Blaník nikde, E2 nikde, jen Faktor, tedy jedno Hitko. Prostě nikdo se tam holt nežene.
A co se na to podívat opačně? Tím, že je tam minimum konkurence, je větší šance tam nemít nulovou poslechovost. Lipno je v letní sezóně zajímavé asi tak jako Harrachov, Špindl nebo Pec pod Sněžkou v sezóně zimní, kde má mimochodem Černá Hora, dnes Hitrádio dokrývací bubláčky. Jestli se jim tam vyplatí si ale netroufám odhadovat.
Další zapomenutou oblastí je třeba Frýdlantsko. Relativně velká plocha, sic řídce obydlená, ale minimum konkurence, potenciál pokrýt nějakých 15 tis. stálých obyvatel + jednotky tisíc sezónních lufťáků. Nikomu se tam moc nechce, místně tam vysílá jen regionální ČRo. Určité snahy a jednání sice v minulosti probíhaly, bohužel to ale neklaplo, bo covid a jeho dopady. Škoda.
Jen bych ještě dodal, že to není apel konkrétně na menšinové Netro, spíš taková obecná úvaha. A že nemusí být úplně lichá budiž třeba Hey radio v Rumburku. Někdo by řekl prd@l světa, tam může vysílat jenom blázen. Ale díky minimální konkurenci si to lidi našli a posluchačů je tam víc než na Liberecku, kde je ten zásah obyvatel mnohem větší.
V zimě tam také potenciál je, byť menší. Lyžuje se tam, například, dál ubytování. Také mi přijde, že nepokrytých míst je mnoho. Tedy ano, ale většina vlastníků rádií to tak nevidí. U hranic možná bývá problém s koordinacemi….
Zrovna Lipensko (okolí přehrady) nabízí v éteru toho dost. Je pravda, že blízkost Rakouska je na místě a místní to vědí (v rámci rozvoje a byznysu), ale i v té hudebně programové nabídce. A takový Harrachov, kde jsem byl před 14 dny, nabízí také hafo možností, vždyť tam jdou téměř všechny pražské vysílače s RDS, ty menší mono (89.0 Dance radio) a v Dabu jsou přítomni všichni dosavadní naši poskytovatelé + ti z příhraničního Německa, ač to tak dle mapy nevypadá. A Polsko je za kopcem.
Lipensko, takže hurá na FM4? Kdysi ve Stožci (bažinatý začátek Lipna) jsem se zamyslel zda by aspoň E2 šla z Votic, už nevím zda a jak jsem naladil.. Ano u Mumlavský CH vodopádů si pamatuju radio City z hospody.
Nejen FM4, možnost je i třeba Welle 1 nebo Lounge Fm s frekvencí z Freistadtu či až Steyru. Kdo chce, může zkusit Bayerische Rundfunk 🙂 Zkrátka, je třeba jen otevřít oči a vždy se něco nalezne, když se chce.
Šlo mi o české komerční stanice (Lipno bylo myšleno jako nádrž včetně okolí) a robustnější vrstvu pokrytí, aby se dalo naladit uvnitř budov na prut. Když se podíváte na mapky, tak většínou jde souvislý bílý flek od Kaplice až do Volar…
Rozumím, určitě dobrá úvaha, která potřebuje detailnější rozbor, proč tomu tak je. Určitě měřítkem je rentabilnost frekvence, dalším je reklama a tamější subjekty, jestli by se jim to vyplatilo a stálo by jim vynaložit potřebnou finanční částku. Území má co nabídnout. Možná forma příkladu a odpovědi je na druhé straně u rakouských sousedů, kde si při našem příhraničí, vykryl přilehlé území obce a městyse Rohrbach, Aigen (im Mühlkreis) privátní vysílatel Kronehit.
Neznám přesně tamní situaci, ale pokud vezmu ubytko, lyžovačku, bobovou dráhu a další zážitky, tak o Lipně potřebujou věděl lidi z druhého konce republiky a opačně. Různé atrakce mají i jinde a účelem je vypadnout pryč.
…s formátem Fajn Radia jsem naprosto spokojen, je to přesně to, co jsem chtěl dělat. Jediná věc mě možná mrzí, že nemůžeme být v nasazování nové hudby ještě rychlejší. Ale to už prostě nejde. Průměrný posluchač jednoduše chce slyšet hity. A já tomu rozumím. Striktně novinkový formát už více jak rok zkouším prostřednictvím Fajn Fresh Radia, kde jsem si ověřil, že průměrného posluchače nezajímají pár hodin „staré“ tracky. Nebojím se přiznat, že Fajn Fresh Radio není úspěšné, zatím. Naštěstí ani být nemusí 🙂
Díky za odpověd. Neřešme teď Fajn. Supernovinkový formát zvládne jen ten posluchač, který je nenásilně naladěn na 100% stejnou notu, pokud vůbec. Teoreticky by taková koexistence mohla fungovat a možná bych jí dal šanci i na FM. Pakliže se mi po určité době standardní program ohraje ,,přeladím na novikovou verzi,,. Tam zůstanu také určitou dobu, když jednoho dne se začnu v novinkách utápět. Přeladím nazpět, kde najdu to nejlepší od novějších po starší. Logiku to dává. Ale praxe bude složitější. Dospělí se povětšinou v potřebě,, pevného bodu,, zas tak moc od dětí neliší, zdá se.
No mám dojem že jsem byl Honzou obviněn že kritikou p.Červinky (dále jen LČ) nerespektuju daný formát Fajnu (nejspíš myšlen CHR). Pak čtu že Fajn stejně ten formát nedodržuje.
Ostatně (jak se ukazuje na FajnFresh) je tento formát nesmyslná hloupost zajímající moc málo lidí,ostatně o něco podobného se pokoušelo poslední rok rádio Vox.
Mimochodem,to co teď LČ řekl, plně ospravedlňuje srovnávání s Evropu 2, mají nämlich stejný formát šmrcnutý větším opakováním „novinek“ které LČ uzná za vhodné.
PVo, nic proti. Já osobě nemám čas na slovíčkaření a to nemyslím ve zlém. Mě osobně se Fajn libí a to i po profesní stránce. Tečka. Můžete s tím souhlasit, nemusíte. Každopádně každému kritikovi kuchařů bych rád dopřál, ať si řemeslo vyzkouší na vlastní kuži :)) A to není vyhýbavá zkratka, ale realita. Libor Červinka už tu mnohokrát popsal všechny úhly pohledu, nad kterými se musí tvorba programu/playlistu zamýšlet a je to stejné jako s jídlem. Někdo má rád, slanější, jiný sladší a i kdyby se kuchař rozkrájel, nevyhoví všem. Za mě je Fajn dobře dělané CHR rádio na českém trhu. A čísla? Ty se dají vyložit různě – dobře i špatně, ať jsou jakákoli. Každý člověk znalý branže moc dobře ví, že se s nimi dá pracovat, jaké mají limity, co reálně ukazují a na co všechno je potřeba se dívat – prosté srovnávání týdenní a denní poslechovosti není úplně směrodatné. A né vždy je v rukou programu/hudby s tím něco dělat, když to padá – to je další věc. Hezký den.
Ok Fajn je takový české či lépe Červinkovo CHR rádio 🙂 a s obecnou definicí CHR formátu to tedy zas moc společného nemá. I tak mají obecně formáty méně jednoznačnější definici než čísla, které (nevím proč) neberete za směrodatné….
Ostatně Vy ty data máte k dispozici jistě podrobněji tak se podívejte jestli třeba cílovka teens, na kterou LČ cílí (aspoň to několikrát psal), nemá třeba u E2 větší počet (i když třeba menší podíl na celku)?
Nemám to podloženo, jen myslím že má, už jen z logiky celkového počtu.
Co mě z Fajnu odkopli tak mám emoce opačné (a už jsem to psal že si do Fajnu rád kopnu), ale i tak se snažím kopat jen objektivními fakty a ne stylem líbí/nelíbí.
poprosil bych o přesný odkaz který máte na mysli , google mi na „formát rádia Josef Vlček“ vyhodí spoustu článků ze kterých mám dojem že pán bude jistě dobrý teoretik ale praktik nevím, nevím (podle toho že se angažoval mj. na Frekvenci 1 a Hey rádiu, jak jsem zběžně prolétl pár odkazů….
Ale jestli má někde sepsané uceleně formáty rádíí tak si to rád přečtu.
Zrovna Frekvence 1 je příklad teoreticky na první pohled dokonalého rádia… bohatý program kde nechybí publicistika, „pestrý“ hudební mix ale k pokrytí generuje slabý zájem. Čímpak to asi tak je?
Myslím si že je to o trochu lepší , než před příchodem Hniličky v roce 2020, kdy zařazením jeho výběru milenií došlo k modernizaci avšak s původním zbytkem a ještě přidáním novinek z toho právě vznikl ten pejsek s kočičkou. Navíc jde krásně vidět, jak si posluchače F1 hudebně rozebraly formátové stanice a sjednocené stanice. Hudba F1 kontrastuje s mluveným slovem starších, nikoliv však obsahem pro starší posluchače, kteří hlavně díky odpolední show odlaďují. Ani případným slovním omlazení by už jen těžko budovali značku v dnešní době bez nějakého nápadu v záplavě sjednocených mainstreamových stanic. Při tak nákladném pokrytí otázkou je kde je ta hranice, že si F1 budou držet jako Bonton, Radio Z, Dance. Potenciál pokrytí by se dal ještě trochu zúročit, když by vysílače F1 byly poskytnuty pro E2, kdy by se mnohém doplňovaly a vytvořili robustní síť jako Radiožurnál, ve většině kr. měst by akorát zbyly místní dokrývače, na které by mohlo třeba Pigy. Jediným největším doublem by byl Praděd.
Mně např. nevadí, když se „promíchává“ nová a starší muzika, proto třeba Relax mi celkem vyhovuje, ale co postrádám v českém éteru a nevím proč se toho F1 nechytne, tak hudebně-zpravodajské rádio. Bohužel, Radio Z považuji za něco, co jen zbytečně zabírá éter, nic nového a závratného se s ním nestalo. Ale podívám-li se jaká jsou úspěná rádia v cizině, v Polsku je to RMF, na Slovensku Expres a další pod Baer Media v Německu např. Obojí rádia hudebně jinde než Radiožurnál, ale F1 je se jim přibližuje a pokud by tam bylo i lepší zpravodajství a publicistika (např. zajímavosti ze světa, z domova, novinky v technice apod.), tak Radiožurnál bude mít konkurenci, kde by mohli zůstat hudebně konzervativnější posluchači a F1 „mladší“, kterým nebude vadit mix novinkové hudby a třeba od 90tek. Momentálně takové rádio skoro je a to DAB Praha, ale v autech a doma při aktuálním rozšíření rádií s DAB to není masovka (navíc k nákupu nikoho nic netlačí, v éteru v DAB není nic, co by na FM nebylo). Jak píšu výše, F1 by byla skvělým adeptem napodobit hudebně i programově slovenské a polské nejposlouchanější rádio pod Bauer Media. Tahle skupina mi přijde, že ví, jak dělat rádio, tak proč si nevzít to dobré.
Stejně tak SIGNÁL nebo BONTON, obě rádia by se měly někam pořádně stylizovat. Když budu mít chuť na poslech 80. a 90. a třeba i milénia, tak Signál mi přijde na to super.
Hudbu rozlišuji na poslouchatelnou a ne. je mi vcelku jedno jak stará je. Zužovat playlist rádia podle roku vzniku je nesmysl, smysl ale dává styly nemíchat ve stylu „pejsek s kočičkou vařili dort“
Neumím si vysvětlit proč že u nás se dělá opak.
Pozornější oko si všimne toho, že Media Bohemia ve svých prezentacích stále operuje s názvy okruhů Hitrádio FM Labe a Hitrádio FM Most, přestože se ve vysílání už téměř 6 let nepoužívají. Uvidíme, zda se to v souvislosti s přejmenováním na Hitrádio North Music konečně nějak pročistí.
…a celé to přiživuje web (mms) radiotv s jejich neaktulizovanou databází stanic. Najdeme tam Egrensis, Gama Rádio, Sázava, Fajn Agara, Fajn North Music, Hitradio Crystal, FM Most, FM Labe a další rarity jako odkaz na fake fb stránky Dálnice. Radek Dressler se asi chytá za hlavu, co je nyní s jeho bývalým webem.
Konečně dnes 29.10 spuštěno Fajn radio 87.6 fm Mladá Boleslav on air
a taky konečně aktualizovali mapu pokrytí, ale v textové informaci pod ní je dopsán jen liberec a ještě se podle nich nachází na moravě a vysílá na 97,7 😀
A kde jsou důkazy o ukončení ostravské frekvence Evropy 2?
Jde pouze o překlep.
Na té rozlišením mizerné mapce vypadá jablonecká 92,7 trochu jako 97,7. Evidentně webmaster vůbec netuší která bije.
V tomto případě označení „master“ není úplně přiléhavé. V každém případě je dobře, že se věci hnuly a duplicity ubývají.
Zkoušel jsem dnes v autě Fajn 87,6 Mladá Boleslav v okolí Boleslavi a Kosmonos. Podle mě je v síti Fajnu nějaký zádrhel v RDS (PI kódy, tabulky AF) – autorádio ani po více pokusech při příjezdu od Prahy nepřeladilo z 97,2 na zjevně silnější 87,6 (podle ČTÚ mají mít oba vysílače shodný PI kód pro centrál i regionál, patří pod jeden odpojovák). Na kopcích kolem Boleslavi jde 97,2 velmi dobře, občas i 106,6 se stejným odpojovákem, ale na 87,6 se podařilo „automaticky“ přeladit asi až na dvacátý pokus poté, co jsem trochu experimentoval s funkcí REG, přeukládal stanici do předvolby, vypínal a zapínal rádio atd. Porucha na straně příjmu samozřejmě není vyloučena.
Kolem obce Studénka (asi 5 km od vysílače v MB) jde příjem Fajn radia i z jiné 87,6, ale s lehce nesynchronizovanou modulací, takže dochází k efektnímu echu.
To bude zřejmě z Liberce. Než zapnuli MB, hrálo to pěkně až těsně před Boleslav. Zajímalo by mě, zda už jede i Jičín. Když jsem tam projížděl naposledy (cca měsíc zpět) bylo ještě vypnuto.
Můžu potvrdit, že Jičínská 87.6 je stále off. Jel jsem tam včera a zkoušel jsem to 😉.
Zdravím, neměl by někdo tip na nějaké dobré rádio, stolní do kuchyně, ne velké. DAB a obstojné FM; jednoduché pro prarodiče, ne zbytečně drahé. Jaká je teď nabídka? Asi bych se díval po Sangeanu, ale třeba někdo ví i něco dalšího. Díky.
V 90. letech hrála Frekvence 1 tento song. Od té doby se mi nějak nedaří na něj v éteru natrefit. Možná to nebude úplně populární názor, ale Petra Kotvalda považuji za jednoho z nejlepších českých popových zpěváků zejména přelomu 80. a 90. let. Později šla jeho tvorba až do karikaturního disco bizáru, ale devadesátkový Francouz se ještě povedl:
https://youtu.be/dPh8U4v4sL0
Ne právě že v pořádku, to je právě to co se tady snažím říct že je třeba opustit předsudky a spíš by bylo dobré nasazovat konkrétní songy dle estetiky a né mechanické rotace podle lejster. Přece jen je zajímavé že sis dokázal vzpomenout co tam hrálo, nebo si to teď někde zaslechl? Taky mám pár takových ale asi nesahají tak daleko v čase. Je to dobrý song třeba pro Signál rádio.
Vím, že to tam hrávalo, song z paměti vyzvednut hlavně díky občasnému studiu diskografie různých interpretů na Spotify či YouTube.
Petra Kovalda mám taky v oblibě ale právě kvůli těm disco „bizárům“, toto mi přijde nuda o ničem i když nemám proč tomu dávat pejorativní přízviska
Proti individuálnímu vkusu se nedá nic namítnout – i tací kterým se to líbí jsou mezi námi 🙂
Před 30 lety 28. října 1991 proběhlo testovací vysílání nové soukromé stanice Radio R.I.O. na frekvenci 87,8 Praha – Letná – Národní technické muzeum. Tuto polozapomenutou stanici, která nikdy nepatřila k nejposlouchanějším, připomenu znovu při příležitosti třicátého výročí oficiálního startu v prosinci.
Připomínám dokument ČT o začátcích soukromých rádií, kde se R.I.O. také objeví:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/126248-privatizace-eteru/29232323098/
RIO jsem poslouchal hodne, bylo tam hodne tematickych poradu i dost hudebne zajimavych.
Co jsou smíšené pocity? Když _SIGNAL_ hraje Markétu Muchovou, ale zároveň Wham! – Everything She Wants.
a úprava lic . podmínek, snížení CZ jestě není odsouhlaseno nebo aplikováno?
Již schváleno 5. října.
V podmínkách je nově VÝRAZNÝ PODÍL CZ tvorby. To na nějaký totální útlum CZ nevypadá. Byť chápu, že je to jen alibistické slovíčkaření a pod pojmem VÝRAZNÝ si asi každý představí něco jiného, takže se to těžko dá nějak měřit, natož vynucovat.
Na statistice poslechu na Play.cz je vidět, jak dosavadní posluchači Signálu houfně odcházejí. V současném playlistu je dost odvážně nasazeno mnoho méně známých skladeb (i českých), což může řadu lidí odradit. Je otázka, kolik duší dosud neposlouchajících může nová „alternativnější“ podoba naopak přilákat. Tvůrci Signálu to riskli, což chválím. Po dlouhých letech je v éteru slyšet například nedoceněná kapela Laura a její tygři a jiná jména z šedé zóny na okraji pop music, odkud je možné, je-li odvaha, čerpat hromadu hratelné a přitom neprovařené hudby.
Grafy z play.cz bych planě nestrašil, bral s rezervou. Co jsem kontroloval starší formáty RU (Country, Beat), tak pokles je také. Zřejmě zase jejich nějaká korekce.
Je to jine, to jste chteli ne?
Ano, takové posuny, byť i dílčí, dokážu ocenit a rád se tu o nich zmíním, protože pozitivně laděných komentářů tu není mnoho. Snad je nás víc takových, kterým nevadí Dan Hartman, The Nolans, Animotion, Pussycat atd.
Kdyby šli do sebe tak nějak všichni (všechny radia), tak už by nebylo kam utéct… Mě např. čeština až tak nevadí, ale je potřeba jí umět použít. Řekl bych, že docela dobře jí používají u J.A.R.,kde nejde jen o tex jako takový. Jiným případem jsou slovenské texty v písních R.Müllera.
RDS anomálie: Český rozhlas Plus má na vysílači Litoměřice 92,8 nastaven PTY News místo standardu Current affairs.
Pochvala Liboru Červinkovi za to, že playlist Fajnu není jen o intenzivních rotacích největších mainstream hitů, ale dokáže do playlistu narozdíl od E2 (jakožto největšího konkurenta) zařadit i:
1) klubovější věci (Jonasu – Black magic, Shouse – Love tonight atd.)
2) zajímavé remixy známých hitů – dnes mě velice potěšil především Jax Jones feat. Au/Ra – I miss u (Joel Corry rmx)
3) Liquid funk (Piri & Tommy Villiers – Soft spot)
4) Minimum české hudby.
Tato směsice udržuje ve vysílání příjemné tempo. Mám pocit, že v tomhle se Fajn za poslední 2-3 roky dost posunul a jde správným směrem.
…moc děkujeme za pochvalu. Snažíme se jít až na hranu toho, co mainstramový posluchač snese. Ale hlavně nás to baví 🙂 Čím dál tím víc. Mimochodem možná by bylo nejenom pro tebe překvapením, kolik „české“ hudby hrajeme. Potichu (z hlediska ostatních rádií doslova) tu totiž vyrostla nová generace domácích producentů, kteří jsou na světové úrovni…
A snesou dost, podle vás ?
Jak jinak. Že snesou dost jsou jasným důkazem vysoké rotace, které jsou sítem, aby zbyli ti nejotrlejsi posluchači…
Franz je tedy zřejmě otrlý dost 😀
…mluvím o aktuálnosti hudby, ne o rotacích. Rotace jsou prostě dané formátem milé děti 🙂 Tedy mám dojem, že odepisuji dětem, protože dospělý, navíc ten, kdo dělá, že rádiím rozumí by měl vědět, že: CHR formát rovná se vysoké rotace aktuálních hitů. Fajn Radio je CHR. A právě v aktuálnosti těch hitů a množství novinek jde Fajn Radio na hranu toho, co mainstreamový posluchač snese. Je to tak, čísla nelžou. Chápu, ne každému se to líbí. OK, pusťte si Spotify, YouTube, Apple Music, Deezer, nebo cokoliv jiného…
bez starosti- však si taky pouštím
Tak ono nakonec u Fajnu moc nezbývá než ty rotace, protože méně známé věci v tom plýtkém stylu jsou dost risk. I když poslední dobou je pravda že tu a tam se objeví něco aspoň tanečnějšího. Ale dá se i jinak barvitěji jako třeba Expres FM.
V jednom má Libor pravdu. Tady se hodně lidí rádoby tváří, že rádiím rozumí, ale neumí respektovat formát stanice. Ty jsou jasně definované – Expres a Fajn jsou jiné formáty. Zase jablka a hrušky. Nic ve zlém 😉 Ale v tomto má Libor pravdu. Konstruktivně kritizujme rádia, ale respektujme jejich formát.
jasně otázkou je zda potřebujeme tolik rádií nabízející stejné rotace společných hitů. Navíc mi přijde na zamyšlenou, zda i v rádiu má být vztah, že p. Červinka nabízí korektní formát dětem. Ale když to funguje….
funguje? podprůměrná stanice není nijak extra sukces
…rád bych nějak reagoval, když je tam moje jméno, ale…bez urážky – je to česky?
na formát kašlu, za takový kecy o formátu se akorát schová neumětelství zaujmout dost lidí
Kolik jste toho PVo odpracoval v rádiích? Můžu si poslechnout někde Vaší činnost?
Kolik vy? a kde? Podílíte se snad na žalostném stavu českého komerčního éteru jako majitel/manager?
Zatím pokládáte jen otázky bez odpovědí a většinou jen kritizujete. Nemám problém odpovědět. Ano, jsem programovým a hudebním šéfem regionálního rádia. Teď bych prosil Vaši odpověď.
Aha, asi ten Honza z Jihu co sem občas píše. (btw rádio Jih jsem nikdy nekritizoval a ani nemám pro tohle konkrétní rádio důvod).
Já nijak, ale znova opakuji že člověk nemusí být kuchař aby poznal jestli mu jídlo chutná. A že ten český éter je zasmrádlý dost… stačí porovnat s nabídkou v Německu, a není 8krát horší nabídka (na počet obyvatel) ale daleko více.
Co Vám vlastně na tom samolibém chlubení pana Červinky imponuje? Aspirujete na místo u MB? Argumentuji doložitelnými fakty a čísla mluví o Fajnradiu dosti jasně, vyvraťte příště raději fakta (třeba že je špatně interpretuji a kde se tedy mýlím) než že do toho nemám co mluvit když nejsem z oboru.
Pan Červinka se podle mě nechlubí, ale je jeden z mála, kdo občas zavítá na podobná fóra. I když je to většinou motání jablek s hruškami, občas se v nich dá najít docela dobrý pohled „out of box“. Kuchař být nemusíte, abyste hodnotil, to určitě né, ale i ten kuchař je člověk, který se musí řídit uričtými okolnostmi (ingrediencemi, zadáním zaměstnavatele, vybavením, možnostmi kuchyně, hosty apod.). Tento aspekt tu hodně chybí, mnoho diskutérů si to představuje jako Hurvínek válku a pořád otáčí určité argumentační fauly – vit. vyčítání vysokých rotací formátu CHR. Jak správně podotkl Insider, bylo by záhodno si věci nastudovat. Ano, já byl taky takový než jsem se do rádií obecně dostal. Pak hodně rychle člověk vystoupí z naivity. Mimochodem, když Vaši rétoriku otočím, co Vás tak na panu Červinkovi vytáčí? Reálně dělá svou práci dobře a to nemusím na nic aspirovat. To můžu legitimně říci. Fajn Rádio je za daných okolností velmi dobrý produkt, který skutečně je i poměrně odvážný v mnoha směrech. A čísla? Čísla jsou něco jako předvolební ohýbání statistik apod. Každý si je může interpretovat, jak chce. Kdo chce psa bíti, hůl si najde. Za mě osobně se Fajn Rádio nemá za co stydět a to myslím naprosto upřímně a vážně.
nerozumím tomu „předvolebnímu ohýbání statistik“ Číslo poslechovosti je dané a interpretuji je na základě pokrytí obyvatel daného rádia, pokrytí je pak další fakt který nelze nějak ohýbat. Na panu Červinkovi mě vytáčí samolibost „děláme to dobře“ když jde podle čísel i ohlasu spíš o podprůměrné rádio..
V okamžiku, kdy si člověk z venku zaplatí a udělá (začne platit a začne dělat) svoje fm rádio, „vystoupí z naivity“, čili stane se mu přesně to samé, jako když se někdo z venku dostane na nějakou pozici, kde přičichne k programovým věcem jako „nemajitel“. Jeden rozdíl, je v tom, za kým jdou kdy ty náklady a druhý v tom, že jako majitel si můžete říct dobrá, půjdu proti zdi.
…děkuji za Fajn Radio za takový pohled na věc. Moc si toho vážíme. Radio nás pořád baví a snažíme se ho dělat v rámci možností jinak, než je u nás zvykem…
Jinak? Děláte ho úplně tuctově, kolovrátkově.
…ano, střízlivý hodnocení bez emocí. Díky Honzo. Na hudbě se nikdy neshodnou ani dva lidi, to víme, takže playlist každého rádia musí být jednoduše nejlepší možný kompromis pro danou cílovku. Čím víc lidí tě poslouchá, tím užší máš mantinely máš při výběru. Easy. Nadávat dokáže každý. Udělat něco smysluplného málokdo 🙂
Ale ani vaše odpověď není beze zbytku česky. Určitě je třeba hlídat češtinu. Nicméně nemusíte pod touto ohleděnou záminkou odbíhat od tématu, když vlastně chcete jen říct, že ohledně hudby (rotací) jste v bezvýchodné situaci. Ještě štěstí že existuje „málokdo“, kdo třeba i po delší době objevil, že jde dělat rádia bez opsaných rotací od ostatních a jsou taky sukces :D. Jak říkám chápu vás a možná lituji vaše svázané ruce, takže neladim, budiž k dobru když narazím u vás na zajímavou novinku, nicméně na FM není tolik místa aby tam x stanic rotovalo stejné hity a přitom ještě dříve jste říkal, že v dnešní době není radio hlavni, je teda otázka proč ho dělat? Omlouvám se že to zní nepříjemně, ale i tak jsem rád že sem chodíte a vysvetlujete.
Ani nevím, proč tyto formáty existují a když už jsou na světě, tak jaký jiný formát by si pan Červinka přál ? Předpokládám, že befel ohledně typu formátu přichází odshora, takže by zůstalo jen u přání.
Jinak si myslím, že jaksi pořád kráčíme po obvodu problému, či spíše faktu.
Může být FM (DAB) rozhlasová stanice čistě jen dotováha ? V 99,9 procentech případů není tato možnost. V tom případě potřebujete mít posluchače, co mají prachy a utrácí je….takže musíme hrát něco, co poslouchají….proč to proboha poslouchají ?
Zároveň je třeba být k naladění na konkrétních místech….Některá místa toho hodna nejsou – třeba Lipenské jezero, kde hraje prakticky jen Kleť…Nikomu nestojí za to, tu díru vyplnit.
Dobrý tip, danou díru může vyplnit radio Netro 🙂
Dobrý v-tip 🙂 A to nejsem majitel rádia…
Chápu, že je to u hranic, ale koukněte na mapky pokrytí silných značek. Blaník nikde, E2 nikde, jen Faktor, tedy jedno Hitko. Prostě nikdo se tam holt nežene.
A co se na to podívat opačně? Tím, že je tam minimum konkurence, je větší šance tam nemít nulovou poslechovost. Lipno je v letní sezóně zajímavé asi tak jako Harrachov, Špindl nebo Pec pod Sněžkou v sezóně zimní, kde má mimochodem Černá Hora, dnes Hitrádio dokrývací bubláčky. Jestli se jim tam vyplatí si ale netroufám odhadovat.
Další zapomenutou oblastí je třeba Frýdlantsko. Relativně velká plocha, sic řídce obydlená, ale minimum konkurence, potenciál pokrýt nějakých 15 tis. stálých obyvatel + jednotky tisíc sezónních lufťáků. Nikomu se tam moc nechce, místně tam vysílá jen regionální ČRo. Určité snahy a jednání sice v minulosti probíhaly, bohužel to ale neklaplo, bo covid a jeho dopady. Škoda.
Jen bych ještě dodal, že to není apel konkrétně na menšinové Netro, spíš taková obecná úvaha. A že nemusí být úplně lichá budiž třeba Hey radio v Rumburku. Někdo by řekl prd@l světa, tam může vysílat jenom blázen. Ale díky minimální konkurenci si to lidi našli a posluchačů je tam víc než na Liberecku, kde je ten zásah obyvatel mnohem větší.
V zimě tam také potenciál je, byť menší. Lyžuje se tam, například, dál ubytování. Také mi přijde, že nepokrytých míst je mnoho. Tedy ano, ale většina vlastníků rádií to tak nevidí. U hranic možná bývá problém s koordinacemi….
Zrovna Lipensko (okolí přehrady) nabízí v éteru toho dost. Je pravda, že blízkost Rakouska je na místě a místní to vědí (v rámci rozvoje a byznysu), ale i v té hudebně programové nabídce. A takový Harrachov, kde jsem byl před 14 dny, nabízí také hafo možností, vždyť tam jdou téměř všechny pražské vysílače s RDS, ty menší mono (89.0 Dance radio) a v Dabu jsou přítomni všichni dosavadní naši poskytovatelé + ti z příhraničního Německa, ač to tak dle mapy nevypadá. A Polsko je za kopcem.
Lipensko, takže hurá na FM4? Kdysi ve Stožci (bažinatý začátek Lipna) jsem se zamyslel zda by aspoň E2 šla z Votic, už nevím zda a jak jsem naladil.. Ano u Mumlavský CH vodopádů si pamatuju radio City z hospody.
Nejen FM4, možnost je i třeba Welle 1 nebo Lounge Fm s frekvencí z Freistadtu či až Steyru. Kdo chce, může zkusit Bayerische Rundfunk 🙂 Zkrátka, je třeba jen otevřít oči a vždy se něco nalezne, když se chce.
Šlo mi o české komerční stanice (Lipno bylo myšleno jako nádrž včetně okolí) a robustnější vrstvu pokrytí, aby se dalo naladit uvnitř budov na prut. Když se podíváte na mapky, tak většínou jde souvislý bílý flek od Kaplice až do Volar…
Rozumím, určitě dobrá úvaha, která potřebuje detailnější rozbor, proč tomu tak je. Určitě měřítkem je rentabilnost frekvence, dalším je reklama a tamější subjekty, jestli by se jim to vyplatilo a stálo by jim vynaložit potřebnou finanční částku. Území má co nabídnout. Možná forma příkladu a odpovědi je na druhé straně u rakouských sousedů, kde si při našem příhraničí, vykryl přilehlé území obce a městyse Rohrbach, Aigen (im Mühlkreis) privátní vysílatel Kronehit.
Neznám přesně tamní situaci, ale pokud vezmu ubytko, lyžovačku, bobovou dráhu a další zážitky, tak o Lipně potřebujou věděl lidi z druhého konce republiky a opačně. Různé atrakce mají i jinde a účelem je vypadnout pryč.
…s formátem Fajn Radia jsem naprosto spokojen, je to přesně to, co jsem chtěl dělat. Jediná věc mě možná mrzí, že nemůžeme být v nasazování nové hudby ještě rychlejší. Ale to už prostě nejde. Průměrný posluchač jednoduše chce slyšet hity. A já tomu rozumím. Striktně novinkový formát už více jak rok zkouším prostřednictvím Fajn Fresh Radia, kde jsem si ověřil, že průměrného posluchače nezajímají pár hodin „staré“ tracky. Nebojím se přiznat, že Fajn Fresh Radio není úspěšné, zatím. Naštěstí ani být nemusí 🙂
Díky za odpověd. Neřešme teď Fajn. Supernovinkový formát zvládne jen ten posluchač, který je nenásilně naladěn na 100% stejnou notu, pokud vůbec. Teoreticky by taková koexistence mohla fungovat a možná bych jí dal šanci i na FM. Pakliže se mi po určité době standardní program ohraje ,,přeladím na novikovou verzi,,. Tam zůstanu také určitou dobu, když jednoho dne se začnu v novinkách utápět. Přeladím nazpět, kde najdu to nejlepší od novějších po starší. Logiku to dává. Ale praxe bude složitější. Dospělí se povětšinou v potřebě,, pevného bodu,, zas tak moc od dětí neliší, zdá se.
No mám dojem že jsem byl Honzou obviněn že kritikou p.Červinky (dále jen LČ) nerespektuju daný formát Fajnu (nejspíš myšlen CHR). Pak čtu že Fajn stejně ten formát nedodržuje.
Ostatně (jak se ukazuje na FajnFresh) je tento formát nesmyslná hloupost zajímající moc málo lidí,ostatně o něco podobného se pokoušelo poslední rok rádio Vox.
Mimochodem,to co teď LČ řekl, plně ospravedlňuje srovnávání s Evropu 2, mají nämlich stejný formát šmrcnutý větším opakováním „novinek“ které LČ uzná za vhodné.
.
PVo, nic proti. Já osobě nemám čas na slovíčkaření a to nemyslím ve zlém. Mě osobně se Fajn libí a to i po profesní stránce. Tečka. Můžete s tím souhlasit, nemusíte. Každopádně každému kritikovi kuchařů bych rád dopřál, ať si řemeslo vyzkouší na vlastní kuži :)) A to není vyhýbavá zkratka, ale realita. Libor Červinka už tu mnohokrát popsal všechny úhly pohledu, nad kterými se musí tvorba programu/playlistu zamýšlet a je to stejné jako s jídlem. Někdo má rád, slanější, jiný sladší a i kdyby se kuchař rozkrájel, nevyhoví všem. Za mě je Fajn dobře dělané CHR rádio na českém trhu. A čísla? Ty se dají vyložit různě – dobře i špatně, ať jsou jakákoli. Každý člověk znalý branže moc dobře ví, že se s nimi dá pracovat, jaké mají limity, co reálně ukazují a na co všechno je potřeba se dívat – prosté srovnávání týdenní a denní poslechovosti není úplně směrodatné. A né vždy je v rukou programu/hudby s tím něco dělat, když to padá – to je další věc. Hezký den.
Ok Fajn je takový české či lépe Červinkovo CHR rádio 🙂 a s obecnou definicí CHR formátu to tedy zas moc společného nemá. I tak mají obecně formáty méně jednoznačnější definici než čísla, které (nevím proč) neberete za směrodatné….
Ostatně Vy ty data máte k dispozici jistě podrobněji tak se podívejte jestli třeba cílovka teens, na kterou LČ cílí (aspoň to několikrát psal), nemá třeba u E2 větší počet (i když třeba menší podíl na celku)?
Nemám to podloženo, jen myslím že má, už jen z logiky celkového počtu.
Co mě z Fajnu odkopli tak mám emoce opačné (a už jsem to psal že si do Fajnu rád kopnu), ale i tak se snažím kopat jen objektivními fakty a ne stylem líbí/nelíbí.
🙂 abych citoval p.Vlčka (kterého doporučuje Insider) z jednoho článku na radiotv.cz „Formát je totiž produktem něčeho nadřazeného – a to je STYL.“
Nejde jen o format, obas i.o licencni podminky
Potreba si vygooglovat formaty podle Pepy Vlčka
poprosil bych o přesný odkaz který máte na mysli , google mi na „formát rádia Josef Vlček“ vyhodí spoustu článků ze kterých mám dojem že pán bude jistě dobrý teoretik ale praktik nevím, nevím (podle toho že se angažoval mj. na Frekvenci 1 a Hey rádiu, jak jsem zběžně prolétl pár odkazů….
Ale jestli má někde sepsané uceleně formáty rádíí tak si to rád přečtu.
Zrovna Frekvence 1 je příklad teoreticky na první pohled dokonalého rádia… bohatý program kde nechybí publicistika, „pestrý“ hudební mix ale k pokrytí generuje slabý zájem. Čímpak to asi tak je?
Pejsek s kočičkou vařili dort – dáme tam to nejlepší co doma máme, ale žrát se to nedá.
Myslím si že je to o trochu lepší , než před příchodem Hniličky v roce 2020, kdy zařazením jeho výběru milenií došlo k modernizaci avšak s původním zbytkem a ještě přidáním novinek z toho právě vznikl ten pejsek s kočičkou. Navíc jde krásně vidět, jak si posluchače F1 hudebně rozebraly formátové stanice a sjednocené stanice. Hudba F1 kontrastuje s mluveným slovem starších, nikoliv však obsahem pro starší posluchače, kteří hlavně díky odpolední show odlaďují. Ani případným slovním omlazení by už jen těžko budovali značku v dnešní době bez nějakého nápadu v záplavě sjednocených mainstreamových stanic. Při tak nákladném pokrytí otázkou je kde je ta hranice, že si F1 budou držet jako Bonton, Radio Z, Dance. Potenciál pokrytí by se dal ještě trochu zúročit, když by vysílače F1 byly poskytnuty pro E2, kdy by se mnohém doplňovaly a vytvořili robustní síť jako Radiožurnál, ve většině kr. měst by akorát zbyly místní dokrývače, na které by mohlo třeba Pigy. Jediným největším doublem by byl Praděd.
Mně např. nevadí, když se „promíchává“ nová a starší muzika, proto třeba Relax mi celkem vyhovuje, ale co postrádám v českém éteru a nevím proč se toho F1 nechytne, tak hudebně-zpravodajské rádio. Bohužel, Radio Z považuji za něco, co jen zbytečně zabírá éter, nic nového a závratného se s ním nestalo. Ale podívám-li se jaká jsou úspěná rádia v cizině, v Polsku je to RMF, na Slovensku Expres a další pod Baer Media v Německu např. Obojí rádia hudebně jinde než Radiožurnál, ale F1 je se jim přibližuje a pokud by tam bylo i lepší zpravodajství a publicistika (např. zajímavosti ze světa, z domova, novinky v technice apod.), tak Radiožurnál bude mít konkurenci, kde by mohli zůstat hudebně konzervativnější posluchači a F1 „mladší“, kterým nebude vadit mix novinkové hudby a třeba od 90tek. Momentálně takové rádio skoro je a to DAB Praha, ale v autech a doma při aktuálním rozšíření rádií s DAB to není masovka (navíc k nákupu nikoho nic netlačí, v éteru v DAB není nic, co by na FM nebylo). Jak píšu výše, F1 by byla skvělým adeptem napodobit hudebně i programově slovenské a polské nejposlouchanější rádio pod Bauer Media. Tahle skupina mi přijde, že ví, jak dělat rádio, tak proč si nevzít to dobré.
Stejně tak SIGNÁL nebo BONTON, obě rádia by se měly někam pořádně stylizovat. Když budu mít chuť na poslech 80. a 90. a třeba i milénia, tak Signál mi přijde na to super.
Hudbu rozlišuji na poslouchatelnou a ne. je mi vcelku jedno jak stará je. Zužovat playlist rádia podle roku vzniku je nesmysl, smysl ale dává styly nemíchat ve stylu „pejsek s kočičkou vařili dort“
Neumím si vysvětlit proč že u nás se dělá opak.