Nejnovější komentáře

  • jouda: Na stránce https://www.proglas.cz/dab/data-vypinani-fm-vysilacu/ už jsou aktualizované termíny vypínání FM vysílačů. Praděd je potvrzen: 31.8.2025 ve 21:15. 🙂 Zatím zůstane pět…
    09:03 26.03.2025
  • Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty: Expres FM v Liberci na 103,3 MHz po půl roce od udělení licence stále nepřítomen. 🙂
    18:50 25.03.2025
  • Jakub DXer: RUDL: pokrytí v DAB+ pomáhají Proglasu monitorovat geodeti, což zní legračně…(nebylo to blíže vysvětleno, zřejmě profesí geodeti)
    11:43 25.03.2025
  • MichalP: Krásná práce. 😉 Dík.
    22:50 24.03.2025
  • Šeryf: Fleky celoplošného multiplexu B jsou hotové, ČRA to tedy mohou spustit ;). Aneb co na ČTÚ V-Portálu nenajdete – např.…
    11:12 24.03.2025
  • Václav: Nevěděl by teda někdo o takovém playlistu? Dnešní hity předělané z 90 hitů, především eurodance. Nepodařilo se mi najít.
    19:10 23.03.2025

Všechny komentáře

Jaké je věkové rozložení posluchačů FM rádií v Praze?

Ivo Harvánek

Jaké je věkové rozložení posluchačů FM rádií v Praze? Oviradio.cz

Podívejme se na detailní výsledky výzkumu poslechovosti Radioprojekt z hlediska jednotlivých věkových skupin posluchačů. Jako data můžeme použít týdenní poslechovost, konkrétně vždy dvě nejvyšší hodnoty ve věkových skupinách 12-19, 20-29, 30-39 let atd. V rámci této zjednodušující metodiky můžeme zařadit jednotlivá rádia do čtyř kategorií.

Vůbec nejmladší publikum vykazuje k hip-hopu inklinující Radio Spin. Poslouchají ho především dvacátníci a teenageři. O něco starší lidi přitahuje Evropa 2 a Fajn Radio – u těchto rádií je vedle dvacátníků relativně silná i skupina 30-39. Podobně je na tom také Dance radio s jen nepatrně starším posluchačským jádrem. Základem těchto rádií je nová hudba a produkce posledních cca patnácti let. Je možné, že lidé pod třicet budou v následujících letech rádiím celkově výrazně ubývat vlivem odlišných návyků v konzumaci hudebního obsahu, především kvůli streamovacím audio/video službám. Můžeme se tak dočkat postupného formátového stárnutí uvedených stanic.

Nejpočetnější skupina rádií má klíčový počet posluchačů ve skupinách 30-39 a 40-49. Patří sem široká škála programů od radia City, Frekvence 1, přes Beat až k Radiu 1 nebo Color. Jde o nejproduktivnější část populace, aktivní lidi, kteří často poslouchají rozhlasové vysílání v autě nebo v práci. Přirozeně inklinují k hudbě let devadesátých, ale neodmítají ani soudobou produkci.

Skupinu s o něco starším publikem tvoří Radiožurnál, Impuls, Oldies a Blaník. Jde o rádia s playlistem rozkročeným od hudby nového milénia více do minulosti – devadesátých a osmdesátých let a částečně i starších dekád. To s sebou nese určité riziko pro posluchače v podobě únavných rotací mnohokrát odvysílaných titulů od jmen jako jsou Belinda Carlisle, U2, ABBA, Laura Branigan apod. Věkově na tuto hromádku patří i Classic Praha, hudebně je samozřejmě úplně jinde.

Poslední kategorie je charakteristická převahou posluchačů – seniorů. Lidé nad šedesát let jsou základem poslechovosti hned několika stanic veřejnoprávního Českého rozhlasu. Zatímco Plus a Vltava spadají slušnou poslechovostí mezi čtyřicátníky věkově níže, Dvojka a Region jsou rádia seniornější, protože mají vysokou oblibu mezi lidmi od sedmdesátky výše. Pokusy o omlazení Dvojky směrem k padesátníkům a mladším a tím pádem menší překryvy s Regionem se zatím příliš neprojevují. Mezi soukromými broadcastery je věkově nejvyšší kategorie výsadou sesterské dvojice Country a Signál. Obě rádia rádi vyhledávají lidé 60+ a 50+. Právě Signál rádio hraje z privátních FM rádií v Praze vůbec nejstarší hudbu, jsou slyšet kousky z let sedmdesátých, šedesátých i padesátých.

 

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
HOME
0
Přidejte komentář, prosím.x