Nejnovější komentáře

  • Míra: Zapomenutý doufám není.
    23:02 19.09.2024
  • Oviradio.cz: Na kompilacích jsou některé zcela zapomenuté tracky, za všechny vytáhnu jeden: Zdeněk „Style“ Hrubý – Malibu club:
    22:05 19.09.2024
  • Oviradio.cz: Evropu 2 jsem měl možnost poslouchat od roku 1996. Tehdy se tam rocková hudba dost hrála, ale žánrově spíše moderní…
    20:17 19.09.2024
  • Tomas: Musím říct, že preferuji klidné informační ranní show. Poslouchaval jsem ráno pravidelně Alfu, Blaník v začátcích, Hey Praha. Hodně se…
    13:10 19.09.2024
  • Jakub DXer: Nenapsal jsem to důležité – on to myslel.tak, že se to vysílalo v devadesátých letech v normálním vysílání E2..
    10:03 19.09.2024
  • Oviradio.cz: Ač se Evropě 2 spíše vyhýbám, vím, že v Ranní show je dramaturgie rozvolněná a tu a tam zazní něco…
    08:07 19.09.2024

Všechny komentáře

Jaké je FM rádio populárního smartphonu LG P500 Optimus One?

Dostal se mi do ruky jeden z nejprodávanějších chytrých telefonů současnosti, „androidovský“ Optimus One od LG. Mezi aplikacemi, které nabízí, je i FM tuner a mě zajímalo, co dovede.

LG P500 Optimus One - FM rádioPo spuštění aplikace Rádio se otevře šedivý layout s klasickou VKV stupnicí, která je ohraničena nesmyslnými hodnotami 85 a 110 MHz. Červená ryska přibližně ukazuje naladěný kmitočet. Odkazem na staré radiopřijímače je také způsob ladění pomocí ležatého kolečka. To se hodí zejména k rychlému posunu po stupnici, pro naladění konkrétní frekvence je třeba velmi jemné práce s prsty. Při pohybu po ulici nebo cestou tramvají takový cit v rukou obvykle nemáte. Z toho důvodu mi zvolené rozhraní příliš nevyhovovalo. Po stranách kolečka jsou vyhledávací tlačítka. Dlouhý stisk vyhledá nejbližší dostupný signál, krátký stisk znamená jeden ladicí krok. Ten je 0,1 MHz, což pro běžný poslech bez dx-ingových experimentů postačuje.

Předvolby tuneru jsou označovány jako „kanály“. Je jich celkem 48, takže bez potíží pokryjete většinu dostupných místních i vzdálenějších stanic. Na displeji je zobrazena vždy šestice kanálů. Kompletní výpis všech uložených pozic a jejich přímá volba není možná. Je nutné listovat a při tom občas nechtěně zvolíte některou předvolbu. Aplikace rovněž neumožňuje provést sken celého pásma VKV bez nutnosti přepsat vyhledanými frekvencemi dříve uložené kanály.

Rádio podporuje RDS, konkrétně služby PS (název rádia), PTY (typ programu) a RT (radiotext). Při prvním použití rádia je ovšem nutné zvolit „Zobrazit info o stanici“, jinak se RDS pod stupnicí neobjeví. Údaje z RDS jsou na dispeji bohužel zobrazeny velmi malým fontem, přestože je na něm dostatek prostoru. Být vývojářem této aplikace, písmo RDS bych podstatně zvětšil na úkor zbytečně rozměrné stupnice. Načtení všech dat RDS vyžaduje samozřejmě dostatečný signál. U některých rádií se data objevovala docela rychle (obvykle se nejdříve zobrazí PTY), u jiných (konkrétně Radio 1 91,9) s tím byl problém. Přístroj relativně dobře dekóduje radiotext. Název stanice (PS) není zobrazen zcela věrně, nýbrž je zarovnán doleva (ku příkladu __CR_2__ se ukazuje jako CR_2____). Tato „úprava“ však není problémem pouze LG, ale i jiných přístrojů, resp. operačních systémů. Uložíte-li některou ze stanic, ukládá se pouze frekvence, nikoliv PS z RDS. Kanál není možné ani ručně pojmenovat. Po zvolení stanice se RDS kompletně načítá znovu.

Mám-li hodnotit příjmové vlastnosti telefonu Optimus One, nemohu užít termínů jako excelentní, skvělý. Mám zkušenosti s více přístroji, tento patří co do citlivosti k průměru. V přímém srovnání s mně dobře známou Nokií 5530 je příjem VKV zřetelně horší. Tam, kde Nokia ještě slušně hraje, tam už LG šumí.

Přístup k rádiu můžete urychlit pomocí widgetu na ploše. Ten ale nezobrazuje RDS PS. Naopak je tento údaj spolu s PTY a frekvencí zřetelným písmem vidět na pár sekund při zobrazení zamknuté plochy. To je podivné řešení. Zajímavostí je, že FM rádio může hrát zároveň s MP3 přehrávačem. Zvuk rádia je horší než zvuk z přehrávače, ale kvalitativní rozdíl není tak citelný jako u některých jiných telefonů. Dodávaná sluchátka na jakosti zvukovému výstupu nepřidají, hrají jako ten nejlevnější spotřební materiál.

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
3 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Tomas
24. 5. 2011 22:53

Je to křáp.

QETAK
2. 3. 2011 10:27

Ještě by mě zajímalo, jak je to se selektivitou a odolností vůči příliš silným signálům z blízce položených vysílačů.

HOME
3
0
Přidejte komentář, prosím.x