Komentáře a diskuze

 • JM 26. 5. 2018 at 01:36 on KomentujemeŽe by MB něco někomu postoupila? Zapomeňte. Vždyť by to šlo proti jejich bytostnému zájmu, tedy zabetonovat če
 • Vojta(1) 25. 5. 2018 at 23:29 on KomentujemeZajímalo by mne, zda by to bylo možné vyřešit odkoupením jednoho ze tří libereckých vysílačů Hitradia FM. Jak
 • Jarda 25. 5. 2018 at 19:37 on Komentujemevyhodit odtamtud proglas :D bohuzel tady pomuze jen dab, nejaky mux na jested a v nem nekolik radií ;)
 • Michal 25. 5. 2018 at 18:36 on KomentujemeHele Jardo a co to rovnou prsknout na Ještěd a rovnou 50kW, ať to má grády. :-D
 • Jarda 25. 5. 2018 at 18:32 on Komentujeme*dosviti
 • Jarda 25. 5. 2018 at 18:32 on Komentujemeradio dalnice dosvítí na frýdlant, ale hey a čro liberec docivi na českolipsko :) ale zda se na nejake z

Články

Jaká česká a slovenská hudba zní v rádiu nejčastěji

Národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) pro Českou republiku vyhlašuje mezi jinými hitparádami také oficiální žebříček tuzemských rozhlasových rotací české a slovenské tvorby RADIO cz50. Zaměřil jsem se na desítku nejhranějších.

V TOP 10 se v 22. týdnu roku 2011 objevuje šest skladeb, které jsem předtím vůbec v českém éteru ani mimo něj nezaregistroval. Na první poslech žádná z nich nepůsobí vyloženě odpudivě, ale z jejich aranžmá cítím, že opakovaný poslech by mohl být problémem. Vůbec nejčastěji reprízovanou písní je spolupráce slovenských pop-rockových interpretů Popcorn Drama a Ivana Táslera Tak fajn. Jedná se o naprosto standardně uhlazenou a předvídatelnou kompozici plně respektující pravidla žánru pop-rock. Ivan Tásler pro mě není žádná hvězda. Za jeho nejlepší výkon i nadále považuji spolupráci na písni Srdce jako kníže Rohan, v níž Tásler půvabnou slovenskou češtinou zpívá „Dnes je valcha u starýho Růžičky“. Titul Tak fajn mi lehce připomněl finské Him – Join Me in Death, dýchají z něj devadesátá až osmdesátá léta. Překvapilo mě, že Tásler je stejný ročník jako já (1979). Podle hudby bych ho tipoval na pokročilého čtyřicátníka.

Už půl roku se v hitparádě drží Debbi se singlem Touch the Sun, jako jediná boduje i s další skladbou La La. I tu jsem slyšet prvně. Zatímco Popcorn Drama reprezentují konzervativní část chartu, Debbi nabízí výrazně modernější zvuk. Svým způsobem jde o odrhovačku, ale postavenou na módním folkem a country ovlivněném soundu. Nečekal jsem, že podobný zvuk bude mít i další nové jméno na scéně, Markéta Konvičková. Cizí světy nepovažuji za trhák, ale nezní úplně zastarale, což je chvályhodná zpráva ze starorockového Třinecka.

Na první poslech mě nejvíce zaujala píseň Frozen od Eddie Stoilow. Jde o jednu z mála nových českých kapel, které vzala na milost samotná Evropa 2. Song zní opravdu moderně a lehce. Opakem je dvojice „tradičních“ jmen Chinaski a Lucie Bílá. V TOP 10 jde o nejuhlazenější a zvukově nejstarší zástupce české hudby. Podkrkonošská formace je již dobrých deset let za zenitem, mimořádně nudný hudební projev občas ještě dokáže zachránit chytře napsaný text. Duše z gumy je takovým ukázkovým kusem. Lucie Bílá s „peřinovou“ skladbou je jednoznačným výletem do středního proudu minulého století. Naštěstí je zmíněná dvojka v hitparádě v jasné menšině.

Zbylé čtyři písničky už z dřívějška znám. Už celý rok česká rádia intenzivně hrají Lásku v housce od Xindla X a Olgy Lounové. Moderní dancehallový základ sráží na kolena opravdu nepovedený text i jeho mizerná interpretace. Přestože má jít o satiru, výsledkem je křeč. To rozhodně neplatí o Nightwork. Jsou vtipní, uvolnění a umějí s nadhledem hrát i zpívat. Jejich pokus o parodii funguje. Zvlášť, když je postaven na šlapajícím funk/disco zvuku, kterého je v tuzemském rozhlasovém prostředí stále nedostatek.

Historický úspěch slaví se singlem Ztracená bloudím taneční duo Verona. Výrazně romantická, klasicky střižená píseň je o něco méně přeslazená a přeněžnělá a z mého pohledu tedy snesitelnější v Dance Mixu. Tomu se většina rádií vyhýbá. Ale ani remix nezakryje slabiny textu. Nejhranější česko-slovenská tvorba je charakteristická právě nemalou triviálností až stupiditou obsahu textů. V anglicky zpívaných písních to tolik nebolí, dokud si neuvědomíte význam „you clear my mind, spirit shines so bright, my inspiration comes from the sun“.

RADIO cz50 IFPI ČR 22. týden 2011:
1. Popcorn Drama & Ivan Tásler – Tak fajn
2. Debbi – Touch the Sun
3. Verona – Ztracená bloudím
4. Debbi – La La
5. Xindl X & Olga Lounová – Láska v housce
6. Nightwork – Tepláky
7. Eddie Stoilow – Frozen
8. Chinaski – Duše z gumy
9. Lucie Bílá – S ním ať jen sním
10. Markéta Konvičková – Cizí světy.

2 komentáře Jaká česká a slovenská hudba zní v rádiu nejčastěji

 • Ovi

  Do první desítky se zatím nevešel, ale přesto je dobré to zmínit. Největší bombou je neuvěřitelný návrat chrapláku Dalibora Jandy více než dvacet let po revoluci. Píseň Dům v sedmém nebi je již na 22. místě. Powered by Rádio Impuls.

 • Tomas

  Anglické písničky mají často neuvěřitelně stupidní texty, takže tohle bych těm českým nevyčítal.

Vložte komentář