Nejnovější komentáře

  • Jakub DXer: Já ty dekadovký (v podání TV stanic na satelitu) rád nemám, protože to vnímám jako omezení… Jo, rád si připomenu…
    16:01 26.07.2024
  • PVo: a mají repertoár od Bacha po Vlacha? .. odhaduju (resp. nechce se mi to na netu hledat) že jde o…
    13:13 26.07.2024
  • Oviradio.cz: Absolute 80s, Heart 70s, 80s80s, Nation 90s atd., základem vždy mainstreamové hity.
    11:36 26.07.2024
  • PVo: „dekádově vymezené formáty“ moc nechápu (pokud jsou tedy vymezené JEN dekádově) a nevěřím v jejich úspěch.
    10:58 26.07.2024
  • Oviradio.cz: Samozřejmě, ale počítám jen subjekty, které mají nějaké profesionální zázemí, obchod, strukturu. Color je v kategorii nadšeneckých projektů, smysluplné pokrytí…
    10:11 26.07.2024
  • Jakub DXer: Abych byl objektivni, tak mimo mainstream je hudebně i Color rádio, takže to.ukousava taky z pomyslného koláče možných nových projektů…
    09:50 26.07.2024

Všechny komentáře

Hodina s Oldies Radiem

Pražské Oldies Radio patří k těm méně známým stanicím bez delší tradice. Jeho provozovatel nicméně zkouší na pražském trhu štěstí již od roku 2000. Tehdy vzniklo Radio Melody se záměrem konkurovat Country Radiu. Koncept druhé pražské country stanice u posluchačů pohořel, proto v roce 2002 přišla nová značka Radio Olympic s rockovým formátem jako odpověď na nové Radio Beat. Ani tato podoba se nesetkala s větším ohlasem publika. V srpnu 2003 se na kmitočtu 103,7 MHz objevil formát oldies, se kterým Olympic konečně oslovil širší počet posluchačů (týdně mezi 40 a 55 tisíci).

Poslechovost se nijak výrazně nezměnila po přejmenování na Oldies Radio Olympic a mírném formátovém posunu koncem dubna 2007. Tehdy stanice začala hrát novější produkci s důrazem na 70. léta a rockovou hudbu a vyrazila tak opět proti Radiu Beat. Zcela zmizely klasické rock ‚n‘ rollové nahrávky z 50. let. V pražských ulicích se objevily billboardy a další reklamní plochy s logem stanice, což byla zřejmě jediná kampaň za poslední léta. Jinak je stanice prakticky neviditelná.

V průběhu roku 2009 se z vysílání vytratilo označení Olympic, poněkud lajdácky ovšem zůstává do dnešních dnů v RDS. Stanice dále omladila playlist, do vysílání byly zařazeny i písně z 80. let. Od začátku letošního roku začalo Oldies Radio celodenně využívat svůj druhý kmitočet v Táboře (106,8 MHz/200 W), který sice mělo přiděleno již deset let, ale po většinu dne jej propůjčovalo českobudějovickému Eldorádiu, později Radiu Blaník Jižní Čechy, majetkově spřízněného v rámci skupiny Media Bohemia.

Pro hodinový poslech jsem zvolil středu 4. srpna 2010 mezi 7:00 a 8:00 h. Ve sledovaných šedesáti minutách jsem slyšel:

7:02 Gary Glitter – Rock And Roll (Part 1)
7:05 Bob Marley – Buffalo Soldier
7:10 The Monkees – Last Train to Clarksville
7:13 Supertramp – The Logical Song
7:17 The Hollies – Sorry, Suzanne
7:20 Led Zeppelin – Black Dog
7:25 The Beatles – Norwegian Wood (This Bird Has Flown)
7:27 Joe Dolan – You’re Such a Good Looking Woman
7:33 The Troggs – Wild Thing
7:35 Michal Prokop a Framus 5 – Hospoda na věčnosti
7:38 Simon & Garfunkel – The Sound of Silence
7:41 Jethro Tull – Too Old to Rock ’n’ Roll: Too Young to Die!
7:47 Grand Funk Railroad – The Loco-Motion
7:50 Marvin Gaye – I Heard It Through the Grapevine
7:53 Kate Bush – Hounds of Love
7:56 Pink Floyd – Wish You Were Here.

V jedné hodině zaznělo úctyhodných 16 skladeb. Takové množství naznačuje, že hudba má na Oldies Radiu jednoznačně prim a vše ostatní jde stranou. Ranním moderátorem je Jakub Alexa (je slyšet i večer v relaci 80. léta po osmé), známý z několika rockových a alternativních rádií a také jako hudebník. Jde o zajímavý hlas, který k vysílané hudbě sedí, přestože v minulosti mě Jakub svým projevem příliš nepřesvědčoval. Působí seriózně a decentně. Je znát, že program stojí na hudbě, nikoliv slovních exhibicích. Vstupy jsou minimalistické, se spisovnou výslovností, sdělují především nejbližší připravené skladby. Oldies má krátké zprávy, v celou a v půl je četl Ondřej Látal, ve čtvrt a tři čtvrtě moderátor. Reklamní bloky jsou rovněž rychle odbavené a nepůsobí rušivě.

Nejvíce odehraných skladeb pocházelo ze sedmdesátých let, téměř stejné množství z let šedesátých. Necelá pětina hudby vznikla po roce 1980. Převažovaly skladby s kytarovým soundem, ale o žádný tvrdý nářez nešlo. Z uvedeného playlistu je patrné, že Oldies nehraje jen notoricky známé melodie, ale poměrně velký prostor dává hudbě, která je v českém rozhlasovém prostředí méně opotřebovaná. Asi šest skladeb jsem slyšel vědomě vůbec poprvé, což je na tuzemské poměry nevídané. Velkou devizou Oldies Radia je velmi malé procento české a slovenské produkce v denním vysílání. Za hodinu zazněla jediná. Rádio naštěstí zařazuje tuzemskou produkci velmi slušné úrovně. Vedle Michala Prokopa je možné slyšet např. Synkopy 61, Marsyas nebo Blue Effect. Výrazně větší počet české hudby a také zábavného mluveného slova je ke slyšení vždy po půlnoci, kdy běží pásmo Kabaret. Tehdy dojde i na Karla Gotta. Oldies se tímto snaží naplňovat licenční podmínky, v nichž je stanoven minimálně sedmiprocentní podíl domácí tvorby i mluveného slova. Licence ovšem obsahuje i folk a country, na které posluchač hned tak nenarazí.

Oldies Radio hraje hudbu i ze sklonku 80. let, což už je bezesporu na hranici pojmu „oldies“. Je to problematické z toho důvodu, že muziku osmé dekády běžně zařazuje více než polovina pražských rádií. Omlazením hudebního formátu  a zdůrazněním rockovějších skladeb přišlo Oldies o svoji výjimečnost. Přiblížilo se tím hlavním konkurentům, tj. Beatu, Hey! a RockZone 105,9. Navíc z programového schématu postupně zmizeli starší zkušení moderátoři (např. Jiří Svátek), kteří jsou ve stanicích tohoto druhu často využíváni, neboť jsou spjatí s vysílanou hudbou a působí věrohodně na cílovou skupinu, která také není nejmladší. Na druhou stranu ve vysílání potěší množství méně známých a nezprofanovaných titulů z hudební historie, což je spolu s orientací na zahraniční produkci hlavní plus Oldies Radia.

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
3 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
SETI72
12. 8. 2010 01:08

Tuhle stanici můžu 🙂

Jose
11. 8. 2010 22:09

Já mám opačný názor. Tedy 50s-60s mi vyhovovalo více. A 60s-70s jsem se velice, převelice bál…Ale kupodivu je to dobré…Tedy mne to vyhovuje…Všechno z toho, co je uvedeno notoricky znám a vyrůstal jsem na tom…Hollies, Monkies, Glitter atd. Je to jedna z nejlepších stanic v ČR, je jen věčná škoda, že má pouze dva vysílače, tedy Prahu a Tábor. Uvítal bych jí i v Liberci a určitě by byla přínosnější na místě všech Rock Rádií./Šumava, Prácheň, Gold./

Ještě pozn. Máš ale naprostou pravdu, že dle amerického standardu OLDIES jsou 50s-60s a dle tohoto standardu nyní v ČR opravdu OLDIES RADIO nemáme. Také ho sám řadím raději mezi rocková rádia, kam se hodí svým způsobem více. Tedy šlo by možná říci, že je dalším Classic Rockovým rádiem v ČR.

Pav
6. 8. 2010 09:50

To poslední přeformátování v roce 2007 mě fakt mrzí, od té doby už je neposlouchám. Prostě dnes v republice není jediné oldies rádio (50s + 60s). Takže to pro mě jistí francouzská Nostalgie přes internet ..

HOME
3
0
Přidejte komentář, prosím.x