Komentáře a diskuze

  • Tomáš Hvozdecky 31. 3. 2020 v 19:26 k KomentujemeMoje první experimentální radio byla Tesla 814A na které mi kousek od Náchoda stabilně hrálo Funradio z Kamzíku a to...
  • Ovi 31. 3. 2020 v 18:16 k KomentujemeA ještě jeden vizuál a videopozvánka k novému rannímu programu na Expres FM. Miloš Pokorný se na 90,3 vrací po...
  • Jarda 31. 3. 2020 v 16:57 k Komentujemejak to pujde tak zkusím ve svém, mě odešlo turbo, tak mi to tedka nejezdí :D
  • Jirka 31. 3. 2020 v 16:43 k KomentujemeProvozuji dva tunery, kazdy z tech tuneru ma navic solo vstup na fm a solo dab, takze logicky zadny problem...
  • Seth 31. 3. 2020 v 12:06 k KomentujemeČo sa týka tých dvoch kombinácii FM antén na streche. Nemáš problém u niektorých staníc z tzv. dvojením signálov? Alebo...

Články

Fotky z Brna aneb Vybrané FM vysílače jihomoravské metropole zblízka

Zavítal jsem do centra Jihomoravského kraje s úmyslem navštívit a nafotit ty vysílače, na které se při loňské cestě (viz článek Brněnský výběr) nedostalo. Naplánoval jsem okruh od západu přes sever na východ města.

Nejdříve jsem ale zkontroloval, zda se něco změnilo na vysílacím stanovišti Radia Ethno 99,4 v samém srdci Brna na petrovské katedrále. Antény nenápadně vykukují ze severní věže stejně jako loni. Hned pod kostelem na adrese Petrov 1 sídlí brněnská kancelář Ethna.

Jako první položku ve fotogalerii naleznete kótu Kohoutovice-Myslivna. V současné době odtud ze střechy hotelu Myslivna vysílá pouze Radio Beat 91,0 MHz/500 W pol. V. Lokalitu jsem navštívil i minule, ale vysílací anténa byla na původní pozici důkladně skryta mým očím. Dnes už je při příjezdu k hotelu nepřehlédnutelná. Nalézá se na jižním křídle Myslivny, jde o jeden dipól s reflektorem nasměrovaný do centra. Pozornost však více upoutá nový dvouprvkový anténní systém instalovaný na stožáru nad vchodem do ubytovacího zařízení. Vzhledem k tomu, že už od roku 2008 má povolení odtud vysílat Free Radio 107,0 a po vyřešení soudních sporů teoreticky i Radio Jih 105,1, mohlo by jít o jejich zařízení. Zajímavé je, že antény míří na sever, mimo město. Z Myslivny by měla vysílat ještě jedna stanice, a to na kmitočtu 98,1 MHz. Původně o něj projevilo zájem Country Radio, ale RRTV byla jiného názoru.

Druhé zastavení na vysílačové pouti proběhlo na rozhraní Žabovřesk a Králova Pole. Z mrakodrapu Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně (FSI VUT), nejvyšší dokončené budovy v Brně, šíří svůj program Hitrádio Magic Brno 99,0 MHz/1 kW pol. V. Zrzavo-bílá budova výrazně vyčnívá z brněnského panoramatu nejen svou výškou, ale také umístěním na kopci při vrchu Palackého. Není tomu dávno, co po zásahu RRTV musela stanice přidat více rocku do playlistu a hlásit se postaru jako AZ Rádio.

O zhruba čtyři kilometry dále na východ stojí další brněnský FM vysílač – Husovice. Jde již o tradiční kótu Free Radia (dříve Rádia Student) 107,0 MHz/148 W pol. V. Stožár Českých Radiokomunikací přímo nad dětským hřištěm by měl po přesunu Free na Myslivnu osiřet. Nikoliv natrvalo, na stejné místo si brousí zuby Radio Rubi s frekvencí 96,4 MHz, tedy stejnou, jaká je již využívána tímto rádiem ve Vyškově.

Putování po Brně završila návštěva nejznámějšího stanoviště na Hádech. Věž s kruhovým půdorysem po vypnutí antén v lokalitách Barvičova a Lesná dlouhá léta představovala jediný vysílací bod pro VKV v Brně. Aktuálně jsou na vrcholu věže hlavní horizontální systém (pro většinu stanic) a vertikální systém určený pro Rádio Petrov a ČRo Brno. Na druhém ochozu odspodu jsou navíc čtyřprvková horizontální soustava BBC/Rádia Česko a vedle ní svislý dipól Evropy 2. Nedaleko vysílače se otevírá pěkný pohled přes bývalý lom na celé Brno a daleké kopce jižní Moravy včetně Pálavy.

Fotografie dalších vysílačů v Brně najdete v článku

Brněnský výběr aneb Fotografie vybraných FM vysílačů v Brně

6
Komentáře

6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Jarda

tuhle sekci by stalo zařadit do kategorie další jako jsou vysilače z olomoucka a také ji trochu aktualizovat 😉

FM

Sice jsem tu dlouho nebyl. Už mám rozepsanou zprávu, ale nemůžu najít tvoji adresu?

FM

Aha, tak díky tomuto článku vím, že na jaře vyrašil nový dvouprvek na Myslivně a že FREE rádio to s tím stěhováním myslí vážně, budu zkoušet ať vím kdy to zapnou, taky to může být potenciál pro Country rádio, které by mělo 98,1 blízkou 97,9(Vídeň), možná proto na sever. Škoda, že to odnese i FREE, protože z Kohoutovic jsem ladil i HEY tu a tam ve zlínském kraji. Jinak ještě povedená je fotka z Hádů dvou doplňkových antén, které mě vždy zajímaly a nemám je zachycené na jedné fotografii. Zvláště ta pro BBC, protože jsem se nikde nesetkal s tímto typem většinou dokrývací antény pro poměrně slabý výkon a aby byla HORIZONTÁLNĚ! Situaci s diagramovým umístěním antény E2 je dobře znatelná u Rousínova, kde jsou sotva znatelné zbytky signálu E2, ale ostatní Hádecké stanice mají slušné stereo, včetně Čro BRNA a tady narážím na nedostatek, který se všude udává, že Čro Brno vysílá ze stejné antény, jak E2. Soudě podle signálu je to nepravděpodobné, jinak by se i čro Brno muselo signálově chovat jako E2. Čro Brno bych lokalizoval, že vysílá do anény PEtrova.
Všechny fotky jsou povedené, ale našel jsem na těchto stránkách ne moc povedenou katedrálu Petrova. V tomto případě si vážím mého kamaráda, který mi ji pořídil od Zelného trhu, na níž jsou patrny oba dipóly. Jen nevím jak bych to ukázal.

Michal

Zajimavy clanek, vyborne fotky.