Komentáře a diskuze

  • Tomáš z Mladé Boleslavi 22. 5. 2022 v 15:57 k KomentujemeTo nic nemění na tom, že jsou to stále samostatné stanice, které vysílají technicky non-stop z regionálního studia, i při...
  • Jirkas 22. 5. 2022 v 12:27 k KomentujemeKvalitni tuner da na vyber anebo preferuje stanici s lepsim datovym tokem.
  • jouda 22. 5. 2022 v 10:40 k KomentujemeMně to na tuneru bohužel automaticky přepisuje Classic Praha z muxu ČRa s příšerným zvukem.
  • Millhaus 22. 5. 2022 v 00:46 k KomentujemeNo to já vím,ale když hrají cca 15 hod a o víkendu 18 hodin z centrály,tak by to mohli spojit...
  • Oviradio.cz 21. 5. 2022 v 23:00 k KomentujemeZa čtyři roky se toho kolem festivalu eurodance hvězdiček 90s Explosion moc nezměnilo. Mediálním partnerem stále Evropa 2 a letošní...
  • GaN 21. 5. 2022 v 20:19 k KomentujemeUž jsem nad DAB+ lámal hůl (většinově kvalita pro vozidla, u CRo mnoho stanic se stejnou nabídkou po většinu dne),...
  • Jarda 21. 5. 2022 v 19:14 k Komentujemev děčíně je to jako hitradio contact, ale ustí, to už je north music, proto to tak je.
  • millhaus 21. 5. 2022 v 18:47 k KomentujemeTy hitradia by měly mít stejný kod abych to pořád nemusel přeladovat(Děčín-Ústí).A tak jsem to výřešil po svém,přestal jsem to...
  • jouda 21. 5. 2022 v 10:39 k KomentujemeJj, modulace opakovaně vypadávala už při příchodu a přechodu fronty a úplný výpadek modulace nastal ve 23:07.
  • Oviradio.cz 21. 5. 2022 v 10:10 k KomentujemeRadiožurnál Sport má dnes 1. narozeniny. V prvním měření poslechovosti měl 9 tisíc týdně, v dalším už 16 tisíc, což...

Články

Fotky z Brna aneb Vybrané FM vysílače jihomoravské metropole zblízka

Zavítal jsem do centra Jihomoravského kraje s úmyslem navštívit a nafotit ty vysílače, na které se při loňské cestě (viz článek Brněnský výběr) nedostalo. Naplánoval jsem okruh od západu přes sever na východ města.

Nejdříve jsem ale zkontroloval, zda se něco změnilo na vysílacím stanovišti Radia Ethno 99,4 v samém srdci Brna na petrovské katedrále. Antény nenápadně vykukují ze severní věže stejně jako loni. Hned pod kostelem na adrese Petrov 1 sídlí brněnská kancelář Ethna.

Jako první položku ve fotogalerii naleznete kótu Kohoutovice-Myslivna. V současné době odtud ze střechy hotelu Myslivna vysílá pouze Radio Beat 91,0 MHz/500 W pol. V. Lokalitu jsem navštívil i minule, ale vysílací anténa byla na původní pozici důkladně skryta mým očím. Dnes už je při příjezdu k hotelu nepřehlédnutelná. Nalézá se na jižním křídle Myslivny, jde o jeden dipól s reflektorem nasměrovaný do centra. Pozornost však více upoutá nový dvouprvkový anténní systém instalovaný na stožáru nad vchodem do ubytovacího zařízení. Vzhledem k tomu, že už od roku 2008 má povolení odtud vysílat Free Radio 107,0 a po vyřešení soudních sporů teoreticky i Radio Jih 105,1, mohlo by jít o jejich zařízení. Zajímavé je, že antény míří na sever, mimo město. Z Myslivny by měla vysílat ještě jedna stanice, a to na kmitočtu 98,1 MHz. Původně o něj projevilo zájem Country Radio, ale RRTV byla jiného názoru.

Druhé zastavení na vysílačové pouti proběhlo na rozhraní Žabovřesk a Králova Pole. Z mrakodrapu Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně (FSI VUT), nejvyšší dokončené budovy v Brně, šíří svůj program Hitrádio Magic Brno 99,0 MHz/1 kW pol. V. Zrzavo-bílá budova výrazně vyčnívá z brněnského panoramatu nejen svou výškou, ale také umístěním na kopci při vrchu Palackého. Není tomu dávno, co po zásahu RRTV musela stanice přidat více rocku do playlistu a hlásit se postaru jako AZ Rádio.

O zhruba čtyři kilometry dále na východ stojí další brněnský FM vysílač – Husovice. Jde již o tradiční kótu Free Radia (dříve Rádia Student) 107,0 MHz/148 W pol. V. Stožár Českých Radiokomunikací přímo nad dětským hřištěm by měl po přesunu Free na Myslivnu osiřet. Nikoliv natrvalo, na stejné místo si brousí zuby Radio Rubi s frekvencí 96,4 MHz, tedy stejnou, jaká je již využívána tímto rádiem ve Vyškově.

Putování po Brně završila návštěva nejznámějšího stanoviště na Hádech. Věž s kruhovým půdorysem po vypnutí antén v lokalitách Barvičova a Lesná dlouhá léta představovala jediný vysílací bod pro VKV v Brně. Aktuálně jsou na vrcholu věže hlavní horizontální systém (pro většinu stanic) a vertikální systém určený pro Rádio Petrov a ČRo Brno. Na druhém ochozu odspodu jsou navíc čtyřprvková horizontální soustava BBC/Rádia Česko a vedle ní svislý dipól Evropy 2. Nedaleko vysílače se otevírá pěkný pohled přes bývalý lom na celé Brno a daleké kopce jižní Moravy včetně Pálavy.

Fotografie dalších vysílačů v Brně najdete v článku

Brněnský výběr aneb Fotografie vybraných FM vysílačů v Brně

O čem píšete?
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda
13. 7. 2018 12:59

tuhle sekci by stalo zařadit do kategorie další jako jsou vysilače z olomoucka a také ji trochu aktualizovat 😉

FM
26. 6. 2011 15:00

Sice jsem tu dlouho nebyl. Už mám rozepsanou zprávu, ale nemůžu najít tvoji adresu?

FM
30. 5. 2011 13:58

Aha, tak díky tomuto článku vím, že na jaře vyrašil nový dvouprvek na Myslivně a že FREE rádio to s tím stěhováním myslí vážně, budu zkoušet ať vím kdy to zapnou, taky to může být potenciál pro Country rádio, které by mělo 98,1 blízkou 97,9(Vídeň), možná proto na sever. Škoda, že to odnese i FREE, protože z Kohoutovic jsem ladil i HEY tu a tam ve zlínském kraji. Jinak ještě povedená je fotka z Hádů dvou doplňkových antén, které mě vždy zajímaly a nemám je zachycené na jedné fotografii. Zvláště ta pro BBC, protože jsem se nikde nesetkal s tímto typem většinou dokrývací antény pro poměrně slabý výkon a aby byla HORIZONTÁLNĚ! Situaci s diagramovým umístěním antény E2 je dobře znatelná u Rousínova, kde jsou sotva znatelné zbytky signálu E2, ale ostatní Hádecké stanice mají slušné stereo, včetně Čro BRNA a tady narážím na nedostatek, který se všude udává, že Čro Brno vysílá ze stejné antény, jak E2. Soudě podle signálu je to nepravděpodobné, jinak by se i čro Brno muselo signálově chovat jako E2. Čro Brno bych lokalizoval, že vysílá do anény PEtrova.
Všechny fotky jsou povedené, ale našel jsem na těchto stránkách ne moc povedenou katedrálu Petrova. V tomto případě si vážím mého kamaráda, který mi ji pořídil od Zelného trhu, na níž jsou patrny oba dipóly. Jen nevím jak bych to ukázal.

Michal
24. 5. 2011 21:28

Zajimavy clanek, vyborne fotky.