Nejnovější komentáře

 • Honza K.: To je dobrá zpráva👍 Snad dojde také i k synchronizaci modulací.
  12:23 14.06.2024
 • H.: Tak zavolejte majiteli Prostoru s nabídkou 🙂 Upřímně, výměna krabiček je jedna věc, stav infrastruktury je věc druhá.
  12:15 14.06.2024
 • Ddd: Jestli chcete, tak Vám to objedu a povyměňuju 😉 na to netřeba firmu…
  12:05 14.06.2024
 • H.: Je to v plánu. Jedná se o firmě, která na všech vysílačích provede výměnu kodérů za české s podporou dynamických…
  11:19 14.06.2024
 • Oviradio.cz: V případě Prostoru by bylo velmi záhodno do radiotextu posílat název pořadu a jméno člověka, se kterým je veden rozhovor,…
  08:56 14.06.2024
 • Oviradio.cz: Koncept Staněk po-čt a v pá něco jiného podle mě není dobrý. V pátek by tam mělo být raději „to…
  08:49 14.06.2024

Všechny komentáře

Evropa 2 a Leoš Mareš na vlastní uši

Evropa 2 je nejposlouchanější rádio mezi mladšími posluchači. Leoš Mareš je nejslavnější český moderátor. Ranní show je stálice programu. Proč?

V pražském éteru jsou výjimkou frekvence, které nabízejí po dlouhá léta totožné hlasy v ranním vysílání. Ať si posluchačky a posluchači naladili 88,2 MHz před deseti lety nebo dnes, výsledek je stále stejný. Ač v jiné hudební kulise a týmu spolupracovníků, je tam i nadále Leoš Mareš.

Kontrolní poslech jsem provedl v pondělí 30. května 2011 mezi 7:00 a 8:00. Ranní vysílání Evropy 2 jsem poslouchával koncem devadesátých let, ještě v předmarešovské éře (Těžkej Pokondr, Gondix Family). Tehdy byla stanice Evropa 2 na mém rodném Olomoucku zcela neznámou novinkou. Od té doby se můj hudební vkus poněkud posunul. Zajímalo mě, zda mě populární mainstreamové rádio dokáže alespoň něčím oslovit. Čekal jsem, jestli bude řečeno něco vtipného.

V netradiční čas, pět minut po celé, po Davidu Guettovi, začaly zprávy o cca dvouminutové stopáži. Jak je na E2 zvykem, povrchní až bulvární, s nulovou přidanou hodnotou. Prvním tématem hodiny byl komentář nebezpečné jízdy auta v protisměru na rychlostní silnici R10. Přesně v 7:13 jsem se při poslechu pousmál. Poprvé a bohužel naposledy. V 7:14 byla odvysílána letitá rubrika Zpátky do minulosti. Šlo o reakci na uvedené téma. V této souvislosti jsem si uvědomil, že Evropa 2 je jediné velké rádio, které nevysílá dopravní zpravodajství. V 7:16 už se naplno rozjela propagace Marešových aktivit.

Nejdříve Česko Slovenská SuperStar. Díky Evropě 2 jsem se dozvěděl o existenci Gábiny Gunčíkové. V playlistu se objevila její verze výrazně zprofanovaného songu Roxette. Tato zbytečná hudební recyklace představovala jasně nejslabší bod playlistu sledované hodiny. Naštěstí trapné pocity vzápětí přehlušil další účastník pěvecké soutěže Michal Šeps. Jeho provedení skladby Roots, Rock, Reggae (Bob Marley & The Wailers) bych na Evropě 2 určitě nečekal. Proto příjemně překvapilo. Následující mluvené slovo se věnovalo opět SuperStar, proběhla i soutěž o vstup na superfinále této akce, kterou nesleduji. Velkým tématem stanice je také soutěž o ojetý vůz Ferrari 360 Modena, jehož uživatelem byl sám velký moderátor. Pak počasí a centrální reklama. Následoval příběh z taxíku podbarvený hudbou ze Sedmi statečných.

V 7:38 jsem narazil na jeden z letitých prvků hodiny na Evropě 2. Je jím odpojovaný program „Evropa 2 88,2 a 105,5 FM“. Pamatuji časy, kdy se v regionálních odpojeních objevovaly živé vstupy lokálních moderátorů, dnes už slouží pouze pro reprodukci centrálně předtočených krátkých hlášek a reklamních spotů, kterých není dostatek a z toho důvodu do konce slotu znějí vyplňovací skladby ve speciálních zkrácených verzích. V 7:46 jsem zaregistroval opakování Zpátky do minulosti, které mě ujistilo v tom, že se tentokrát nepovedlo. Vrcholem slovní samohany pětatřicátníka Leoše Mareše se v rámci vstupu na téma „moje bývalé Ferrari někdo vyhraje za jednu SMS v hodnotě 20 korun“ stala hláška: „Pořád nemáme přesvědčenej ten národ.“ O Leoši Marešovi se píše, že má obchodní vazby na Sazku. Něco na tom asi bude, posledním tématem před koncem hodiny bylo losování Sportky. Pak už jen počasí a další regionální odpojovák.

Leoš Mareš spolu s nahrávačem Patrikem Hezuckým a statistkou Lucií Šilhánovou nebyli příliš ve formě. Dnes ráno nešlo o zábavu, ale pouze o propagaci na Evropu 2 navázaných komerčních projektů. Až příliš násilně a okatě. Hudba pod návalem přiznané i nepřiznané reklamy ustoupila do pozadí. Zaznělo pouze osm titulů, výhradně zahraničního původu. Potěšili zmíněný Michal Šeps a také Swedish House Mafia. Pro mě jako neposluchače E2 bylo celkem pět písní minimálně povědomých, což značí, že rádio hraje tak jako ostatní „mladistvé“ stanice na trhu. Tedy ve stylu „hrajeme to nejnovější, ale musí to být alespoň čtvrt roku staré“.

 

Playlist hodiny:
7:00 David Guetta feat. Rihanna – Who’s That Chick? (2010)
7:07 P!nk – Fuckin‘ Perfect (2010)
7:17 Gabriela Gunčíková – Listen to Your Heart (2011/1988)
7:22 Michal Šeps – Roots, Rock, Reggae (2011/1976)
7:33 The Rasmus – In the Shadows (2003)
7:42 Katy Perry feat. Kanye West – E.T. (2010)
7:39 Akon – Right Now (Na Na Na) (2008)
7:48 Swedish House Mafia vs. Tinie Tempah – Miami 2 Ibiza (2010).

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
2 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
FM
26. 6. 2011 15:33

Asi takto: pro mě je to jako by si povídali 2 kamarádi, čili v podstatě přirozené. Takyže jsem to na základce pravidelně poslouchal. Teď jen tak nostalgicky, od pravidelného poslechu mě odradily a stále odrazujou nestravitelné rotace(i když v poslední době se to sice úplně pidi- ale zlepšilo- zdá se že tak jakoby o jednu skladbu do hodiny dají na to co víc lidi chtějí, než s jakou rádoby hvězdou mají splnit plán rotace). Pro srovnání zkuste si jen ráno zapnout F1. Já toho mám dost jednou za týden nedobrovolného poslechu v autobuse. Vágnera si pamatuju v dobrém z E2, ale má tam ženskou, která dokáže na začátku a konci každého vstupu zakdákat(„dobré ráno (s výrazem chi chi)“). Na takové IQ si stačí tam dát papouška: Lepší hlasové vlastnosti a zob je levnější než výplata moderátora. Podobně je tomu na hitrádiu orion.

Spec
2. 6. 2011 08:57

Celou ranní šou se kecá jen o ferrari a superstar.
Dokonce ted evropa 2 nenápadně podporuje Gábinu Gunčíkovou ze suuperstar. Udělali kolem ní a halo s tim ferrarri, protože jí Mareš poveze domů přes D1 a kecaj o tom 2h. Tím nějakýho Lukáše, kterýho poslali letadlem (v tichosti), absolutně odepsali.
Joooo, tak to je a tak to asi bude.

HOME
2
0
Přidejte komentář, prosím.x