
OVIRADIO.CZ V NOVÉM: Nezapomeňte prozkoumat tlačítko Menu vlevo nahoře
OVIRADIO.CZ V NOVÉM: Nyní můžete ke komentářům přidávat i fotky
FM: Rádio Praha přesune 107,1 na Národní technické muzeum
POSLECHNĚTE SI: Pozapomenutá česká hudba z rádií 90. let: Petr Skoumal, Nová růže, Burma Jones, Narvan a další
HUDBA, KTEROU (NE)ZNÁTE Z RÁDIA: Spotify playlisty namíchané Ivo Harvánkem
Nejnovější komentáře
Opravdu se domníváte, že je u nás málo soukromých radiových VKV stanic?
RFI je kromě BBC jedinou zahraniční stanicí s vysílačem na území ČR a to pouze v Praze a v jejím okolí.
Kdo má zájem na zrušení tohoto vysílání?
Proč nejsou obdobné ankety pořádány i o jiných soukromých stanicích?
Děkuji za odpověď.
S pozdravem,
Václav Slaboch
Dobrý den pane Slabochu,
děkuji Vám za příspěvek. Domnívám se, že šíření zahraničních rozhlasových stanic na VKV v České republice mělo své opodstatnění v devadesátých letech, kdy se země otevírala Evropě a demokratickému světu a přítomnost RFI a BBC tomuto procesu napomáhala. Od té doby se velmi rozšířil internet a stal se prakticky standardem pro geograficky neomezený poslech rádií. I za těch pět let od vyhlášení této ankety je poslech zahraničního rozhlasu v ČR zase o něco dostupnější.
Jde tu o efektivitu využití omezeného počtu VKV kmitočtů v Praze. Primárně by na nich podle mého názoru měly být šířeny programy specializované na pražské resp. české publikum, tím nevylučuji cizojazyčné vysílání. Většina těch, kdo v anketě odpověděli, si přála nový soukromý subjekt, já osobně bych preferoval nějakou nemainstreamovou stanici Českého rozhlasu.
Zájem na zrušení vysílání zahraničních stanic mají obvykle ony samy, především z ekonomických důvodů. Provoz VKV vysílačů je pro ně nákladová položka, kterou velmi zvažují. Příkladem může být Vámi zmíněná BBC, která už před dvěma lety síť kmitočtů v ČR prodala soukromému broadcasterovi a rozsah vysílání BBC World Service bude zanedlouho výrazně omezen pouze do večerních a nočních hodin.