Komentáře a diskuze

 • Oviradio.cz 2. 6. 2023 v 10:59 k KomentujemeV databázi ČTÚ se objevilo krátkodobé oprávnění Praha - Eden 104,2 pro "PRAHA FORTUNA TRENING TEMP".
 • Oviradio.cz 2. 6. 2023 v 09:21 k KomentujemeNa obsah vysílání to vliv nemá, ale na vnímání stanice = značky určitě ano, zvlášť když v posledních letech je...
 • Václav 2. 6. 2023 v 08:59 k KomentujemeAha, díky. Uvidíme co ten Fajn, logo na obsah vysílání vliv mít asi nebude, v tomto případě logo nehraje (roli)....
 • Oviradio.cz 2. 6. 2023 v 08:45 k Komentujeme1999-2018, 2018-dosud Zdroj: mediaguru.cz a pro srovnání staré logo londýnského Capital FM z konce 80. let: Zdroj: wikipedia.org
 • Václav 2. 6. 2023 v 08:39 k KomentujemeMusím se někde podivat, jak blanicti dokazou modifikovat své slunce. Mě přišlo pořád stejné.
 • Oviradio.cz 1. 6. 2023 v 23:57 k KomentujemeBlaník má současné logo rovných pět let. Druhým nejstarším po Fajnu je logo Rock Radia. Je z roku 2008, tedy...
 • Václav 1. 6. 2023 v 23:50 k KomentujemeA blanik?
 • Oviradio.cz 1. 6. 2023 v 23:49 k KomentujemeNo Good (Start the Dance) je skvělý a nadčasový kousek. Díky němu jsem objevil funkovou skladbu Funky Nassau od The...

Články

Komentáře a diskuze

 • From Oviradio.cz on Dalších 22 silně ojetých hitů v českém éteru aneb Devadesátky po devadesáté deváté

  Na MTV byly na čelných pozicích hitparád „ošoupávány“ třeba i tyto věci, ale dnes mají smůlu: Tears for Fears – Advice for the Young at Heart Del Amitri – Kiss This Thing Goodbye C+C Music Factory – Things That Make You Go Hmmm… Incognito – Always There East 17 – Deep MN8 – I`ve Got a Little Something For You Gary Moore – Cold Day In Hell George Michael – Jesus to a Child Pet Shop Boys – A Red Letter Day Hanson – Weird Whitney Houston – It’s Not Right but It’s Okay.
  Go to comment
  2012/04/12 at 8:41 pm
 • From pavel on Tři pozitivní změny ve zvuku rádií

  Seti72: RockRádio Prácheň na Příbamské frekvenci 99,5FM vysílá opravdu stereo, jen se člověk musí zaposlouchat a soustředit aby to tam slyšel. Tento „mono“ zvuk je už od spuštění vysílače před mnoha lety, tehdy ještě Rádio Prácheň.

  Go to comment
  2012/04/17 at 3:23 pm
 • From Vašek on RRTV si znovu posvítila na Radio Ethno

  Většinou jsem sdílel plus mínus stejný postoj s Vámi (protože ve článcích se objevuje Váš názor) ale tenhle článek mě dostal, především kritickým postojem v závěru, když bych měl najít něco pozitivního, tak aspoň vím, co oblíbenímu rádiu možná hrozí. Právě že velké mocné rádia kdyby jenom nedodržovaly licenční podmínky, ale jejich podvody se dodatečně legalizují! (pozitivní na tom je, že se aspoň i díky některým podvodům dostaly zajímavé formáty ale to jsem nechtěl). A přijde mi, že rozdávání pokut za chybějící pazvuky před reklamou, je spíše dohodnutý opodtatněný přenos peněz z uplácení. Ale ti co by mocné ohrožovali, raději byli kolem roku 2000 zrušeni(Triangl, atd.), samozřejmě s odůvodněním nedodržování nesmyslných licenčních podmínek(málo zpráv)! Tenkrát to bylo ve prospěch E2, která nějaký čas před rokem taky zpravy paradoxně neměla a posluchačům to nechybělo. Po čase rrtv „vyměkla“ nebo obměnila své osazenstvo, nevím, ale hlavní je že panu Pýchovi a Žantovskému nedošla trpělivost a jako představitele speciálních formátů(lepší byste asi těžko hledal) spustili Ethno, samozřejmě jim to někdo v rrtv přál, kor dokrývač Brno, a pokud se rrtv za ty 3 roky nezměnila, tak předpokládám, že k vašemu zklamání procesí s Ethnem nedojde, nedojdou-li mu finance na provoz. Třeba u Vás v Praze je dost zajimavých rádií, proto se Ethno zdá k ničemu, ale tady věřte mi to jde poznat rozšířilo o dost nabídku! Navíc jsem poslouchal zkusmo i jiné menšinové stanice tohoto typu a po této strance mužeme být na co pyšní. Nebojte se, zpravy poslouchám, ale mám na to jiné stanice a mluvené slovo(čro). A pokud jak jsem psal výše rádoby rádia už měla dost skandálů, tak jak „naoplátku“ dodržujou 5% mluvené slovo se můžu přesvědčit v celé šířce pásma FM. Je to kýč! Zatím na Ethnu bylo kvalitní a pokud není, netřeba to delat na sílu. Já i jiní jsou rádi, že je neruší od muziky, s vyjímkou kdo tomu rozumí. Byl tam Doňa mimoňa, já su pro každou špatnost, ale obejdu se bez toho, zvlášť při negativnich ohlasech posluchačů. Prostě někdy míň je víc. A kdyby to zůstalo jen u muziky, tak variabilnější vyber si sam tezko udelate. Pro mě ETHno nadále zůstává frekventovaným společníkem. Pořady tam jsou, je pravda že některé zanikly, ale byly tam i takové praktiky jakož to nekonečné reprízy 1 dílu nebo hodina hraní jinglů, i možná kvůli zatraceným licenčním podmínkám. Nevím kdo jiný by měl rádio kupovat. Chybi tady legislativa na menšinové stanice, ale proč by kruci nemohlo existovat Ethno? Morálka je zvrhlá, hrajou jen komerčáci, Ethno je tady zázrak zázraků, s tím už jsem ani nepočítal, může ho kdokoli napadnout, ale to by ho přeci ani nenechali vzniknout, takže doufám chvíli vydrží, do té doby se mnou jako posluchačem může počítat. Poznal jsem z tohoto webu, že rád nostalgicky vzpomíná na zaniklá rádia, které též byla zajímavá a ted najednou odsuzuje Ethno.
  A vůbec poslechovost je spíš laditelnost, takže kdo sbírá čísla má většinou posluchače i té druhé stanice, protože nejsou spokojeni, a tak často přepínají takže třeba Impulsovi posluchači zahrnují i posluchače F1, ale Ethno ladí malá skupina, ale je s ním spokojena, dokladem, je snad nejdelší poslechovost vůbec (několik hodin), a tohle je spíš o kvalitě, než přelaďování.
  Na závěr otázka na zamyšlení – proč by rádio minimálním podílem mluveného slova nemohlo být úspěšné – dokladem je E2, která ze všech popových hraje nejvíc, vada na kráse je na úkor variability. Opravdu jste nikdy neslyšel větu od lidí: „Tady kecaj, přepni to dál“? Cítím, že spíše posluchačům at už jakýmkoliv nejprostším lajkům jsou spíš moderátoři na otravu. Čili když se odprostím od Ethna, tak by mě otázka moderátorů fakt zajímala. Co mě napadá, tak kvůli moderátorům si snad akorát zapínali rádio na Ranní šou E2, nebo nějaké extrémější baviče, jinak jsou většině moderátoři ukradeni.

  Go to comment
  2012/04/17 at 10:10 pm
 • From Oviradio.cz on RRTV si znovu posvítila na Radio Ethno

  Vašku, velmi Vám děkuji za příspěvek. Váš brněnský pohled na Ethno chápu. I já, zavítám-li do Brna a okolí, 99,4 poslouchám, protože to je skutečně zázrak, že tam něco takového vysílá. Zvolený formát od samého začátku obdivuji a poslouchám, i v Praze je to unikát. Mám výhrady ke způsobu, jakým je výtečná hudba tvůrci Ethna uchopena a „prodávána“. Ethno se, myslím, zbytečně samo sráží do rozhlasového undergroundu pro pár zasvěcených, ač hudba samotná žádný underground nepředstavuje. A to svou nevypočitatelností, zmatenou a nepravdivou prezentací.

  Jak jsem uvedl, nechť je Ethno pouze hudebním kanálem bez moderátorů. Rozhodně na nich nelpím, byl tam sice vynikající Jenda Kulík, ale na mluveném slově toto rádio nikdy nestálo. Potom ať tedy Radio Ethno jasně deklaruje: ano, jsme hudební kanál s výborným a jedinečným obsahem. Moderaci od nás nečekejte. Máme tyto žánrové speciály, které uslyšíte tehdy a tehdy. Pokud Ethno to, na co láká, skutečně odvysílá (ať už bude program jakkoliv ořezaný a minimalistický), pak nebudu mít důvod ke kritice.

  Porovnám-li informace na webu, self promotion a reálné vysílání, je to disproporce velmi značná a nevidím náznaky zlepšení. Toto mi jako posluchači vadí, takto by se terestrické rádio s frekvencemi ve dvou největších městech v roce 2012 chovat nemělo. Vztah s RRTV a otázka licenčních podmínek je vedlejší věc (víme, jak vypadá vysílání Dálnice, víme, kolik rapu a soulu vysílá Bonton). Mám dojem, že po spuštění spřízněného Rádia Sázava bylo Ethno odsunuto na vedlejší kolej a stagnuje. A to je pro daný formát škoda. Rozhodně tedy netvrdím, že Ethno je k ničemu, a neodsuzuji ho. A zklamání by mi způsobilo snad jen to, kdyby se věci nepohnuly a provozovatel dál do jisté míry vodil posluchačky a posluchače za nos.

  Ohledně moderátorů obecně (na jiných stanicích): nejsem typem posluchače, který vnímá rádio jako splývavou zvukovou kulisu. Proto si cením lidí, kteří dokážou být za mikrofonem věrohodní, poutaví, s bohatým a nefrázovitým slovníkem. Je-li jejich hlas spojen se stejně zdařilou hudbou, je radost takové vysílání s „přidanou hodnotou“ vnímat.

  Go to comment
  2012/04/21 at 12:00 am
 • From Vašek on Střípky z éteru střední Moravy

  Radio 1 na Moravě? To by se mi nepodařilo ani za inverze. Modulace Pohořan – hlavně hloubky.

  Go to comment
  2012/05/03 at 1:21 pm
 • From Vašek on RRTV si znovu posvítila na Radio Ethno

  Také děkuji za odpověď, opět jsem nabyl dojmu, že jsem na Oviradiu:) Ale i tak prezentace rádia Ethna nevadí. Když by moderované vysílání k něčemu vypadalo, ale většinou tomu tak není. Na hlasu nezáleží, hlavně jestli je to účelné. Odstrašující případ – rádio Rubi (moderátor): „právě teďka uklízíte…“ – opravdu užitečné 5% slovo 🙁

  Go to comment
  2012/05/03 at 1:40 pm
 • From Oviradio.cz on Střípky z éteru střední Moravy

  Na příjem Radia 1 na Olomoucku nostalgicky vzpomínám. Hlavně v létě byl signál poměrně silný a stabilní. Jednou se dokonce částečně načetlo i RDS. Chytal jsem i další pražská rádia (např. Bonton, City), ale R1 hrálo zdaleka nejlépe. Jeho vysílač je dost silný a antény pálí směrem na Moravu. Když 91,9 zkouším ve vlaku, rozpoznatelný signál běžně končí až na západním okraji Pardubic. Před třemi lety při mimořádně dobrém počasí dosáhl až za Českou Třebovou (také na železnici). Dnes už by to bohužel nešlo vzhledem k Radiu Hey! 91,8. Takových dokrývačů bylo za posledních deset let spuštěno několik, tím se dosah Radia 1 výrazně omezil. Jinak platí, že v okruhu 80 – 120 km kolem Prahy příjem této pozoruhodné stanice při troše snahy možný je.

  Go to comment
  2012/05/05 at 12:15 am
 • From Oviradio.cz on RRTV si znovu posvítila na Radio Ethno

  Tak to vypadá na scénář č. 2. Ethno chce po RRTV povolení stlačit mluvené slovo na dvě procenta a zjednodušit schéma. Doufejme, že ruku v ruce s touto ryze formální změnou proběhne i daleko potřebnější oprava webu a self promotion.

  Go to comment
  2012/05/17 at 7:07 pm