Komentáře a diskuze

Články

Komentáře a diskuze

 • From David Pražák on Kvalita zvuku rádií v Praze

  Tak u nás třeba takový Krokodýl v Třebíči, či v Moravských Budějovicích má dost slabý stereo efekt. Asi to bude tím, že signál na oba vysílače je dopravován balem z pilotní frekvence 103 FM z Brna. V Jihlavě na frekvenci 102,3 je naopak stereo modulace normální, ale řekl bych, že tam mají méně basů, než třeba v Třebíči. Krokodýl dopravuje signál na jihlavský vysílač z internetu.

  2018/07/16 at 1:16 pm
 • From Jakub Melin on Kvalita zvuku rádií v Praze

  Color má od cca. března 2017 perfektní zvukovou kartu na výstupu a jemněji nastavený procesor. V playlistech došlo k pročištění skladeb a osobně jsem se zvukem na pražské 90,7 FM velmi spokojen 😉

  Zvuk City je stejně jako u Oldies děsný, souhlas. Je to hrozně nahnané limiterem a kompresorem, asi by mne z toho hlava bolela taky.

  RU má opravdu dobrý zvuk, asi to tam nastavuje někdo, kdo to pak i poslouchá – takřka všechny jejich stanice hrají dobře, i ten Kiss je slušný, zejména v porovnání s ostatními celoplošnými komerčními rádii. Expres FM má sice hodně procesovaný zvuk (je na tom slyšet, že procesor do toho hodně zasahuje, třeba na rozdíl od Coloru), ale nastavené to mají dobře a výsledek je kvalitní a dobře poslouchatelný.

  Etalonem kvality zvuku je u mne německý Bayern 1, v autě nebo na kvalitním tuneru to hraje úžasně. Rakouské stanice taky dobré, byť třeba Kronehit nebo 88,6 mají dost silnou kompresi, lépe je na tom veřejnoprávní rozhlas, třeba OE2 Wien nebo Oberoesterreich má skvělý zvuk.

  2018/07/16 at 12:12 pm
  • From Jarda on Kvalita zvuku rádií v Praze

   Nebylo snad že hey radio má nové zvukárny a nějake nové procesory a nastavení? Ale stejně se někde „potratil“ 192kb/s odkaz, zůstava tam ten na 128, nehlede na to že na webu ma hodně nízkou kvalitu. A jak už bylo výše napsáno tak se ta kvalita během vysílání stále mění, ale má se i to odstranit, ale co způsobuje to zhoršení kvality na webu, když jinde na těch 128 to hraje slušně ale tady ne. Ale třeba přes ipip to hraje krásně, jen některé jingly by potřebovali trochu upravit na pc.

   2018/07/16 at 2:04 pm
 • From Vojta(1) on Kvalita zvuku rádií v Praze

  V pražském éteru mě nejvíc vadí zvuk Hitradia City na FM. Vždy, když ho mám delší dobu zapnuté, tak mě rozbolí hlava. Zvuk Hitradia City působí agresivně a trochu připomíná Oldies radio, jehož zvuk mě rovněž vadí.
  Naopak nejlépe se mě poslouchá zvuk Bontonu a Expresu i když ten Bonton zní místy „kýblovitě“.
  Jinak u té F1 (jak už jsem to tady někdy psal) tu „přehnanou“ šířku stereoefektu obdivuji, ten náhal a plastičnost zvuku jiné stanice nemají.

  2018/07/16 at 12:00 pm
 • From Posluchač on Kvalita zvuku rádií v Praze

  Obecně dobrý zvuk měla i před 0 dBr rádia skupiny Radio United – zejména R1 a Beat. To zůstalo i nyní a poslouchají se dobře. To samé je Expres, ten má také dobře odladěný zvuk.
  Za poslední rok se výrazně zlepšil Color, nyní je zvuk minimálně procesovaný a patří nyní mezi nejlépe hrající rádia, zatímco ještě nedávno byl zvuk celkem dost komprimovaný a některé tracky měly snad 64 kbit.
  U Hey je to jak korouhvička – občas to hraje dobře, občas strašně, občas průměrně. Dost často je ve vysílání slyšet hodně silná komprese, ale ani ne processing, ale asi spíš komprese hudby. Možná je to tím, jak mají těch víc studií, že to posílají různě kvalitními streamy, nebo hrají z různě kvalitních mp3. Četl jsem nějakou diskuzi na jejich webu, že na tom pracují a mělo by to zmizet.

  Odporný, překomprimovaný zvuk mají obecně Hitrádia, Fajnrádia, Rockrádia. U Fajnu se to nedávno zlepšilo (předtím se to nedalo poslouchat), ale stále žádná sláva. To samé je Lagardere – E2 má také překomprimovaný zvuk. K Impulsu nemá smysl se vyjadřovat, to je ostuda.
  Nepříliš dobrý zvuk má i Český Rozhlas – kde je to dost smutné, čekal bych kvalitu na úrovni veřejnoprávního rozhlasu u našich sousedů a nikoliv horší zvuk než mají některé soukromé stanice 🙁

  Ten přechod na 0 dBr přinesl sice subjektivně kvalitnější zvuk, už to nemůže být kompresory tak vyhnané a přeřvané, ale u některých rádií ta nekvalita zůstala, jen to hraje trochu jinak. V Německu mají rádia úplně jiný, lepší zvuk, přitom tam hlasitost mají stejnou jako u nás. V Rakousku jsou hlasitější, ale také je zvuk kvalitní.

  2018/07/16 at 11:18 am
  • From Jarda on Kvalita zvuku rádií v Praze

   A to jim to v praze jde většinou ze studia ale co jinde v republice? Kde to jde někde z netu a tak.

   2018/07/16 at 11:56 am
 • From Jarda on Kvalita zvuku rádií v Praze

  čro plus je u teleka v mono, stereo pouze u čro a rti, dale regionalky ktere vysílají v mono nebo mají většinu vysílačů v mono jsou ve čro muxu stereo.

  Podobné je to na severu čech, tady třeba ořezaný contact, spiš je ten zvuk takový tvrdý, bez výšek, čro liberec komplet v mono, samozřejmě impuls. Ale třeba rádio beat mi přijde méně kvalitní na severočeské frekvenci oproti té pražské, přijde mi také oříznutý, daleko hodně výšek oproti ostatním tu měla evropa 2, ale jina zvukova kvalita je slyšet mezi hey radiem na českolipsku a na liberecku/jablonecku. Jinak je ta kvalita přibližně stejná, kiss, dálnice,..
  Záleží na čem se to poslouchá.
  DAB+ tu má horší zvukovou kvalitu, přijde mi že pražský mux čro dab má oproti stanicím čro v muxu teleko na liberecku lepší kvalitu. Při přepnutí to jde dost poznat. Krom toho čro nemá ve svém muxu synchronní „radiotext“ s aktuálním vysíláním, často tedy ješte v půlce pisničky je název té předchozí a tak podobně.

  2018/07/16 at 8:35 am