Nahrávání …
Jak si představujete budoucnost stanice Český rozhlas Regina?
- Znovu rozšířit vysílání na 92,6 na celý den (72%, 21 hlasů)
- Redukovat do podoby odpojovaného programu na jiných stanicích ČRo (14%, 4 hlasů)
- Zachovat současný poměr vysílání Regina + Plus (10%, 3 hlasů)
- Jiné řešení (uveďte do komentáře) (3%, 1 hlasů)
Celkem hlasujících: 30
Posloucháte pořad Svět podle Michaela (Color Music Radio, Rádio Sázava)?
- Ano (58%, 30 hlasů)
- Ne (42%, 22 hlasů)
Celkem hlasujících: 52
Můj názor k anketě: Praha 92,6 MHz buďto jen Regina nebo Plus, ale spíše se přikláním k Plusu. Na 99.3 bych dal Wave. Rádio Zet posluchám v poslední době častěji – vysílání má přeci jen už nějaký řád, chyb je už méně, ale hlavně jsou tam často zajímavá témata včetně hudby. I když mi příjde, že v posledních dnech se Zetko mění spíše v hudební stanici. Ovšem stejně jednoznačně vede internetový poslech, kde si člověk může lépe vybrat.
P.S.: To je už potvrzené, že Zetko rozjede celodenní vysílání 1.září?
Rozhodně jsem pro zachování RFI. Německé stanice právě proto, že jsou v sousedství, jsou v doslechu. Na Bayern 3 se toho kromě hudby, kterou vysílají i česká rádia, nic moc nedozvíme kromě toho, že jsou obrovské zácpy na dálnicích v úseku tom či onom.
Anglické BBC tu naštěstí máme.
Je totiž zajímavé slyšet komentáře, názory a informace, které nám prezentují česká rádia, z jiného pohledu, a ten Francouzi většinou mají.
RFI je dnešní době zbytečnost a blokování cenného kmitočtu, snad bude časem opuštěn a využit mnohem efektivněji.
Vážený/á OVI,
za Vaši odpověď neodpověď sice děkuji, ale spokojen být nemohu.
Proti zpřístupnění jiných jazyků na VKV nic nemám. Očekával jsen však, že dostanu odpověď na otákzky, které jsem položil, zejména, zda se domníváte, že je u nás málo soukromých stanic?
Nemůže si každý dovolit poslouchat celý den rádio na Internetu.
Také mě mrzíže Vaše odpověď je anonymní. Rozhodovat se na základě tak malého vzorku respondentů považuji za vrcholně nekompetentní.
Pokud to myslíme sesnahou o výuku cizích jazyků vážně, tak bychom vysílání v cizích jazycích na VKV spíše rozšiřovat a nikoli rušit.
Můj názor je, že soukromých rádií na našem území je nadbytek. Jednotlivé stanice se od sebe ničím podstatným neliší a ke vzdělanosti posluchačů ničím nepřispívají!
Věřím, že se mi tentokráte dostane konkrátní, neaomymní odpovědí, která se nebude skrývat na akronymem OVI.
S přátelským pozdravem,
Václav Slaboch
Vážený pane Slabochu,
své příspěvky tu nevkládám anonymně, veškerý obsah webu Oviradio.cz vyjma komentářů od jiných čtenářů je autorský, podepsaný na každé stránce v zápatí jménem Ivo Harvánek, u komentářů signaturou Ovi. To, že jste běžně užívanou signaturu zaměnil za anonyma, chápu spíše jako nedorozumění vyplývající z příliš letmého seznámení s obsahem tohoto názorového webu.
Konkrétněji k Vašim dotazům:
* Opravdu se domníváte, že je u nás málo soukromých radiových VKV stanic?
Nedomnívám. Je jich dostatek pro toho, kdo má o nich určitý přehled a dokáže mezi nimi rozlišovat. Takový posluchač ví, že nabídka není vůbec špatná a že i privátní subjekty dokážou nabídnout více než jen povrchní, konzumní a kulisový obsah. Co mě znepokojuje, jsou tendence veřejnoprávního rozhlasu přibližovat se programově komerčním stanicím. Potom vzniká paradoxní stav, kdy některá soukromá rádia jsou obsahově „veřejnoprávnější“ než některé programy Českého rozhlasu. O programové pestrosti tuzemského éteru, která může být na první pohled a poslech možná skrytá, web Oviradio.cz píše bezmála deset let a z jeho obsahu je, myslím, dost patrné, že se věnuje alternativním, okrajovým, novým subjektům, a to i těm zahraničním, které lze v tuzemsku naladit.
* Kdo má zájem na zrušení tohoto vysílání?
Předně soukromí broadcasteři, kteří by jistě rádi po svém využili potenciál lukrativního kmitočtu Petřín 99,3 MHz. Uplatnění pro některou ze svých stanic by měl i Český rozhlas. O vysílání v Praze by mohly uvažovat i subjekty z jiných zemí, které tu mají své zájmy a expaty, např. z Ruska.
* Proč nejsou obdobné ankety pořádány i o jiných soukromých stanicích?
V podobném duchu tu byly vyhlašovány ankety na téma jiných stanic, ať už privátních, veřejnoprávních, zahraničních. Vše můžete dohledat přes vyhledávací pole „Co hledáte?“.
Ještě k tématu soukromých stanic. Spousta z nich se od sebe skutečně příliš neliší, protože pragmaticky vysílají obsah pro průměrného, nenáročného, „obyčejného“ konzumenta, protože vědí, že většina lidí taková skutečně je. Jsou tu ale také privátní rádia, která se této mase nepřizpůsobují. Mám tu čest být součástí jednoho z nich. Jestli přispívá ke vzdělanosti lidí, ať posoudí každý sám. Faktem je, že například vysílá část svého mluveného slova v angličtině a nabízí hudbu a v širším měřítku i kulturu různých národů v šíři vysoce nad průměrem.
Tento web je malý, specificky zaměřený, s návštěvností v jednotkách tisíců a stejně úzký je i okruh jeho aktivních čtenářů. Logicky je vzorek respondentů nereprezentativní. Nicméně dává prostor k vyjádření každému, kdo projeví zájem (a to i anonymně) a staví vedle sebe různá stanoviska a postřehy týkající se toho, co nás společně zajímá, tedy rozhlasového vysílání.
Navrhuji místo RFI některý německý vysílač – osobně bych uvítal BAYERN 3. Důvody: 1).byl to vysílač, který se i v Praze přijímal ještě za minulého rožimu, poněvadž vysílal současnou hudbu a byl zde poměrně známý.
2).Nesousedíme s Francií, ale s Německem, které je naším největším obchodním partnerem. Znalost francouzštiny v podstatě nepotřebujeme, býval to sice „jazyk diplomatů“, ale ta doba již dávno minula.
3).V minulosti nám spojenectví s Francií nijak neprospělo (Francie nás odepsala v Mnichově – a stejně jí to nepomohlo).
4).Ve světě se domluvíme anglicky, ale v nejbližším sousedství německy (Německo, Rakousko).
5).Znalost německého jazyka by vysíláním v němčině vzrostla ku prospěchu celého státu – za první republiky byl pohled na znalost němčiny obdobný – stačí shlédnout nějaký film z té doby.
5).Technicky je to proveditelné – když mohu vysílat RFI, mohu obdobně přenášet i vysílání B3.
Shrnuto: všechny důvody hovoří pro ukončení vysílání RFI a započetí vysílání v německém jazyce (je více stanic, stejně vhodných jako B3).